MIMAYA

Μοντέρνα κουζίνα

Μάρκου Μπότσαρη 8, Γλυφάδα [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Φρέσκια ντομάτα, βουβαλίσια μοτσαρέλλα, πέστο βασιλικού, κροστίνι, ρόκα και εξαιρετικό παρθένο ελαιόλαδο: υλικά φρέσκα, διαλεγμένα προσεκτικά, αναμειγνύονται με μεράκι και μαεστρία για να προκύψει ένα πιάτο που η γεύση του θα σας εκπλήξει! Η αυθεντική Μεσογειακή κουζίνα ζωντανεύει στο MIMAYA μέσα από τις συνταγές του chef και ιδιοκτήτη Μιχάλη Ηρωγλίδη και ένα γευστικό ταξίδι στη Μεσόγειο ξεκινά.

Φρέσκιες σαλάτες, εξαιρετικά ριζότο, απίστευτες μακαρονάδες, κρέατα εξαιρετικής ποιότητας Black Angus και ολόφρεσκο ψάρι συνθέτουν το μενού του MIMAYA, το οποίο συνδυάζει την αυθεντική γαστρονομική παράδοση των χωρών της Μεσογείου με μια μοντέρνα και δημιουργική ματιά στη μαγεία της γεύσης.

Γράψε τη δική σου κριτική

Μοντέρνα κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

Ευχάριστος χώρος με εξυπηρετικό προσωπικό, αν και σχεδόν άδειο για Παρασκευή βράδυ!!

Τα ψωμάκια τους έρχονται σε ποικιλία κυρίαρχου συστατικού με κάποια να ξεχωρίζουν γευστικά.

- Η μαροκινή πατατοσαλάτα νόστιμη μεν αλλά με περισσή μαγιονέζα (;)
- Ο πύργος μανιταριών με chevre ηταν μια ευχάριστη έκπληξη αν και δύσκολο να ξεχωρίσεις τα έιδη των μανιταριών (προφανώς αποξηραμένα).
- Εξαιρετικά τα μαραθοπιτάκια με τραγανή ζύμη και ζουμερό περιεχόμενο

- Το φιλέτο σολωμού (αφορούσε σε φέτα εγκάρσιας κοπής και όχι οριζόντιας όπως θα έπρεπε) με μοσχολέμονο και ίσως εστραγκόν (;) καταναλώθηκε ευχάριστα.
Εδώ που τα λέμε ο άνοστος Νορβηγικός σολωμός θέλει προσθήκη αρκετών μυρωδικών και υπόξινων ή αντίθετα γλυκερών (τύπου Nobu style) μαρινάδων για να τέρπει!!
- Τέλος ένα υπέροχα ψημένο μοσχάρι Black Angus με κρούστα από μυρωδικά και ξηρούς καρπούς και συνοδευμένο από ψητά λαχανικά.

- Η Λεμονόπιτα με την συμπαγή κρέμα της, δίχως ίχνος αρώματος μας φάνηκε σκέτη αποτυχία.

Εντυπωσιακή η ποικιλά αλατιών (για τους νορμοτασικούς.. μόνον).

Εν κατακλείδι ένα ήσυχο περιβάλλον (τουλάχιστον αυτό που βιώσαμε.. με μόνο άλλο ένα τραπέζι εν χρήσει) με έντιμες γευστικά προτάσεις.

Μοντέρνα κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

Ξαναβρέθηκα στο mimaya 1,5 χρόνο μετα. Πήγαμε 2 άτομα ζευγάρι. Παρατήρησα ότι είχαν αλλάξει εντελώς το μενού τους, κάτι που θεωρώ καλό για τα εστιατόρια, στον χώρο δεν υπήρχε κάποια αλλαγή. Η εξυπηρέτηση ήταν καλή αλλα πολυ αργή. Είχαν 1 άτομο για όλα, ίσως επειδή πήγαμε Δευτέρα. Αφού παραγγείλαμε μας έφερε το κουβέρ διαφορά χειροποίητα ψωμάκια και 3 νοστιμότατα ντιπς.

Πήραμε σαλάτα cretan με πράσινα λαχανικά απάκι κρητικό και τυρί κρητικό πολυ νόστιμη, για ορεκτικό μανιτάρια γεμιστά με γκοργκοντζόλα και ντομάτα ( 3 στρογγυλά μανιτάρια όχι ιδιαίτερα μεγάλα αλλα πολυ νόστιμα ), για κυρίως πιάτα, ο άντρας μου πήρε κοτόπουλο μπούτι γεμιστό με μπέικον, κρουστα από αυγό και ένα αυγό ολόκληρο από πάνω συνοδευόταν με τσιπς πατάτας και 2 σάλτσες πολυ ζουμερό και χορταστικό πιάτο, εγω πήρα συκώτι μοσχαρίσιο ψητό με μυρωδικά και σάλτσα λεμονιού και συνοδευτικό διάλεξα πατάτες, που τις έφερε χωριστά, αρκετά μεγάλο φιλέτο και για συκώτι που ειναι δυσκολο στο μαγείρεμα παρά πολυ καλό, περίεργο ως επιλογή αλλα χάρηκα που βρήκα κάτι τέτοιο στο μενού διότι εχω θέμα με τον αιματοκρίτη όπως κ πολλές γυναίκες και ειναι ο, τι καλύτερο.

Πήραμε και 2 ποτήρια λευκό κρασί. Για όλα πληρώσαμε 57€. Καλή τιμή για την ποιότητα των φαγητών. Επισης πολυ ωραίο στήσιμο στα πιάτα. Θα ξαναπάω σίγουρα!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Son.

Μοντέρνα κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

Βράδυ Αγίου Βαλεντίνου και ψάχναμε κάτι ιδιαίτερο για δείπνο. Μετά από online ψάξιμο, καταλήξαμε στο Mimaya στη Γλυφάδα. Δίπλα στο μαγαζί λειτουργεί και ένα παντοπωλείο με προϊόντα μεσογειακής προέλευσης που χρησιμοποιούνται και στην κουζίνα, η οποία έχει κατά κύριο λόγο μεσογειακές πινελιές. Ενδιαφέρουσα προσέγγιση που έχει γίνει της μόδας τελευταία.

Ήμαστε με κράτηση, μας υποδέχτηκαν αμέσως και μας κάθισαν σε ένα μάλλον στενάχωρο τραπέζι στην αίθουσα καπνιστών (δεν είχε αλλού όταν κλείσαμε). Μιας και ήταν κρύο βράδυ, ομολογώ ότι θα μπορούσε να είναι πιο ζεστός ο χώρος. Το μαγαζί ήταν φουλ κλεισμένο και γέμισε σύντομα. Εμείς κλείσαμε για τις 20:30 (δεν είχε αργότερα) και είχαμε ενημερωθεί τηλεφωνικά όταν πραγματοποιήσαμε την κράτηση ότι στις 22:30 ήταν κρατημένο από άλλη παρέα. Μας χάλασε που μόλις φτάσαμε μας το θύμισε φωναχτά η κοπέλα της υποδοχής. Θα μπορούσε, αν δει ότι καθυστερούμε, να μας το θυμίσει διακριτικά γύρω στις 21:30-21:45 για παράδειγμα.

Το δεύτερο μείον είναι ότι λόγω ημέρας δεν είχε όλο τον κατάλογο. Αντίθετα, είχαν εκτυπώσει ένα μειωμένο μενού, από το οποίο έλλειπαν πιάτα, όπως τα ζυμαρικά, που θα βρείτε στο site του εστιατορίου. Το βρήκα λάθος, μιας και το μαγαζί ήταν κλεισμένο, οπότε ήταν προβλέψιμο πόσο κόσμο θα είχε και μπορούσε να το διαχειριστεί, χώρια του ότι νομίζω πως το έκαναν γιατί τα ζυμαρικά πιθανώς να είναι φθηνότερα πιάτα και ήθελαν να εκμεταλλευτούν την ημέρα σερβίροντας μόνο τα ακριβότερα που είχαν (δική μου εικασία είναι αυτή, μιας και δεν ξέρω ακριβείς τιμές των απόντων πιάτων). Είχαμε επιλέξει από την ιστοσελίδα ένα πιάτο ζυμαρικών που θέλαμε, χωρίς να γνωρίζουμε τις τιμές, το οποίο δεν το είχαν προς μεγάλη απογοήτευσή μας.

Οι κατάλογοι ήρθαν σύντομα και παραγγείλαμε γρήγορα. Μετά την παραγγελία, ήρθε γρήγορα μία ποικιλία από ενδιαφέροντα γευστικά ψωμάκια (2 μαύρα με λιαστή ντομάτα, 2 μπαστουνάκια, 2 άσπρα και 2 τραγανιστά σαν κράκερ). Μαζί ήρθαν 2 dip και ελιές χωρίς κουκούτσι. Το ένα dip είχε βάση την ντομάτα και είχε πολύ ωραία μυρωδικά (πολύ καλό), το δεύτερο, πιο διακριτικό με βάση την ελιά. Το παραπάνω κουβέρ ήταν κόστιζε 1 ευρώ το άτομο. Επίσης, μας έφεραν εμφιαλωμένο νερό (2,5 ευρώ), που δεν το είχαμε στο τραπέζι, αλλά το έφερνε και μας σέρβιρε η σερβιτόρα κάθε τόσο. Άλλο ένα μειονέκτημα το ότι δεν ερωτηθήκαμε και το γεγονός ότι δεν το είχαμε στη διάθεσή μας να γεμίζουμε όποτε θέλουμε. Ακριβό εστιατόριο είναι βέβαια, αλλά βρίσκω την ελευθερία επιλογής πάντοτε πιο ελκυστική.

Πήραμε μία σαλάτα (11,50 ευρώ) με σταμναγκάθι, κατσικίσιο τυρί με γέμιση ελιάς, ντοματίνια, αποξηραμένο σύκο και σως με βάση μουστάρδα dijon και μέλι. Ωραία σαλάτα, αλλά έχω φάει και πολύ καλύτερες. Υπερεκτιμημένη.

Το ένα κυρίως πιάτο ήταν ένα μοσχαρίσιο Sirloin Steak 250g (23,50 ευρώ) με σως μουστάρδας dijon και καραμελωμένο φουντούκι. Ομολογουμένως, πολύ νόστιμο πιάτο και πολύ καθαρό κρέας. Συνοδευόταν από σαλάτα με λόλα, ντοματίνια και σως μουστάρδας dijon. Αν και το ζητήσαμε καλοψημένο, ήταν ελαφρώς κόκκινο μέσα. Το ζητήσαμε έτσι για την κοπέλα μου, που δεν της αρέσει να είναι κόκκινο το κρέας, αν και άποψή μου είναι ότι καταντάει σκληρό και στεγνό αν ψηθεί παραπάνω. Ίσως όμως σήκωνε λίγο ψήσιμο παραπάνω για να γίνει σεβαστό και το αίτημά μας. Δεν παραπονεθήκαμε φυσικά γιατί ήταν τέλειο γευστικά.

Το δεύτερο κυρίως πιάτο ήταν φιλέτο κοτόπουλο με σως μουστάρδας dijon και μελιού και ωραία μπαχαρικά (15,00). Ωραίο πιάτο, ωραία ψημένο, αλλά όχι κάτι το πολύ ιδιαίτερο. Υπερεκτιμημένο. Συνοδευόταν από σαλάτα και είχαμε επιλογή από πουρέ ή τηγανιτές πατάτες. Ο πουρές που διαλέξαμε ήταν ελαφρύς, αλλά αδιάφορος γευστικά.

Πήραμε και δύο ποτήρια Moscato D' Asti (5 ευρώ έκαστο), ίσως το χειρότερο του είδους που έχω δοκιμάσει, αν και είμαστε φαν του εν λόγω τύπου κρασιού. Μας φάνηκε ότι ήταν καιρό ανοιγμένο.

Για γλυκό πήραμε ένα σοφικολάτο (6,00 ευρώ) που ήταν όλα τα λεφτά. Αποτελούταν από 3 ποτηράκια-σφηνάκια με λιωμένη ζεστή σοκολάτα, μέσα στα οποία ήταν τοποθετημένα όρθια μπαστουνάκια γλυκιά ζύμης (σαν κρέπας) γεμιστά με σοκολάτα. Συνοδευόταν από παγωτό βανίλια Μαδαγασκάρης. Αφού λοιπόν βουτούσες τα μπαστουνάκια στη σοκολάτα, έβαζες από πάνω παγωτό, η σοκολάτα στερεοποιούταν και δημιουργούσε έναν τέλειο συνδυασμό γεύσεων.

Συνολικά πληρώσαμε 70,50 για 2 άτομα με κρασί, γλυκό, σαλάτα και 2 κυρίως. Αν είχαμε ικανοποιηθεί από όλα, θα μου φαινόταν κανονικές οι τιμές (π. χ. αν όλα τα πιάτα ήταν αντάξια του κυρίως πιάτου με το μοσχαρίσιο sirloin steak ή του γλυκού), αλλά δεδομένων όλων των πιάτων και λαμβάνοντας υπόψη όλη την προσέγγιση στον πελάτη (μειωμένο μενού, tact υποδοχής, ποιότητα κρασιού, κλπ. ), το βρίσκω υπερεκτιμημένο. Αξίζει όμως μία επίσκεψη, κυρίως για τα πιάτα που μας άρεσαν και για άλλα πιάτα που έλειπαν από τον κατάλογο την εν λόγω μέρα. Ένα τελευταίο μειονέκτημα ήταν και η έλλειψη ποικιλίας-φαντασίας, μιας και πληθώρα πιάτων και σαλατών είχαν σως με βάση τη μουστάρδα dijon. Μπορεί σε εμάς να άρεσε πολύ, αλλά αν σε κάποιον δεν αρέσει, μειώνονται πολύ οι επιλογές του.

Μοντέρνα κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

Χθες βράδυ επισκεφθήκαμε το Mimaya με το φίλο μου μετά από κράτηση μέσω site το οποίο θα μας προσέφερε 10% έκπτωση. Μικρό ποσοστό αλλά γιατί όχι; Πρώτη εντύπωση χώρου μικρό, ζεστό και προοσεγμένο. Πρώτη εντύπωση ανθρώπων ευγενέστατοι.

Μας σερβίρουν νερό, μας φέρνουν καταλόγους και όταν πια έχουμε αποφασίσει έρχονται για την παραγγελία. Λέμε δύο ορεκτικά από τα οποία στο ένα μπερδευτήκαμε και το αλλάξαμε αμέσως την ώρα εκείνη που παραγγέλναμε, δύο κυρίως και μισό λίτρο χύμα κρασί λευκό. Αντί αυτών ήρθαν 3 ορεκτικά (η κοπέλα δεν έβγαλε αυτό που της είχαμε πει οτι τελικά δεν θέλαμε), δύο κυρίως και μισό λίτρο κόκκινο κρασί.

Ίσως λαθος μας αλλά δεν είπαμε τίποτα και φάγαμε και τα τρία ορεκτικά και ήπιαμε και το κόκκινο κρασί που δεν είχαμε παραγγείλει.

Τα ορεκτικά ήταν τα εξής:

- Πύργος από άγρια μαριναρισμένα μανιτάρια. Το πιάτο που ήρθε πρώτο και μας προϊδέασε για υπέροχα πράγματα. Σερβιρισμένο με ένα υπέροχο κατσικίσιο τυρί και φρέσκα μυρωδικά ήταν απλά μία απόλαυση για τον ουρανίσκο.

- Μοτσαρέλα με ντομάτα και πέστο βασιλικου. Κλασικό πιάτο το βρίσκεις σε αρκετά εστιατόρια. Πολύ καλή πρώτη ύλη και δροσερό πιάτο στο συγκεκριμένο μαγαζί.

- Γραβιέρα ψημένη με μαύρο σουσάμι και μέλι. Νόστιμη αλλά δυστυχώς είχα ήδη μπουχτίσει από τα δύο προηγούμενα που είχαν τυρί και δεν μπόρεσα να το φάω. Ήταν το πιάτο που είχαμε πει πως δεν θέλουμε αλλά μας έφεραν εντέλει.

Τα Κυρίως:

- Ψαρονέφρι με ψημένη πατάτα. Καταπληκτικό. Υπέροχο ψήσιμο, υπέροχη παρουσίαση πιάτου.

- Σπαλομπριζόλα με σάλτσα τρούφας. Ψημένη μέτρια, ζουμερή, νοστιμότατη. Εν ολίγοις απόλαυστική.

Το κρασί αν και δεν είμαι φίλη του κόκκινου ήταν συμπαθέστατο για χύμα. Πήραμε κι άλλο ένα μισόλιτρο.

Στο τέλος μας έφεραν σε δύο ποτηράκια από ένα γλυφιτζούρι σοκολάτας περιχυμένο με σως φράουλας. Υπέροχη ιδέα για όποιον έχει φάει ήδη αρκετά και δεν μπορεί να αντέξει ολόκληρο επιδόρπιο. Επιπλέον ένα σφηνάκι λικέρ μαστίχα στον καθένα.

Το σύνολο του λογαριασμού 93,50 ευρώ και πουθενά η έκπτωση από το site ενώ μόλις είχαμε μπει είχαμε ενημερώσει σχετικά. Φυσικά εκεί μιλήσαμε (πρώτη φορά παρόλα τα "λάθη" του προσωπικού) και μας διόρθωσαν χεράτα την απόδειξη.

Συνολική εντύπωση πάρα πολύ καλή. Το προσωπικό πρέπει να είναι λίγο πιο προσεκτικό χωρίς όμως να σου αφήνει άσχημη εντύπωση εφόσον είναι ευγενέστατοι όλοι.

Θα ξαναπάμε οπωσδήποτε για αυτά τα μανιτάρια και τη σπαλομπριζόλα.

Ν. Κ.