Φρέσκια ντομάτα, βουβαλίσια μοτσαρέλλα, πέστο βασιλικού, κροστίνι, ρόκα και εξαιρετικό παρθένο ελαιόλαδο: υλικά φρέσκα, διαλεγμένα προσεκτικά, αναμειγνύονται με μεράκι και μαεστρία για να προκύψει ένα πιάτο που η γεύση του θα σας εκπλήξει! Η αυθεντική Μεσογειακή κουζίνα ζωντανεύει στο MIMAYA μέσα από τις συνταγές του chef και ιδιοκτήτη Μιχάλη Ηρωγλίδη και ένα γευστικό ταξίδι στη Μεσόγειο ξεκινά. Φρέσκιες σαλάτες, εξαιρετικά ριζότο, απίστευτες μακαρονάδες, κρέατα εξαιρετικής ποιότητας Black Angus και ολόφρεσκο ψάρι συνθέτουν το μενού του MIMAYA, το οποίο συνδυάζει την αυθεντική γαστρονομική παράδοση των χωρών της Μεσογείου με μια μοντέρνα και δημιουργική ματιά στη μαγεία της γεύσης.

23 Φεβ 2017

Επισκεφτήκαμε το συγκεκριμένο εστιατόριο με τον άντρα μου, το Σάββατο 11/2, στα πλαίσια του dineathens. Το μαγαζί γεμάτο μέσα, λίγα τραπέζια στον εξωτερικό χώρο για τους καπνίζοντες. Ο χώρος έξω όχι κάτι το ιδιαίτερο. Μέσα δεν πήγα οπότε δεν έχω άποψη.
Γνωρίζαμε εξαρχής το μενού, το οποίο φαινόταν ιδιαίτερα ενδιαφέρον. Επιλέξαμε διαφορετικά πιάτα για να δοκιμάσουμε τα πάντα. Στο προκείμενο:

* Για το καλωσόρισμα ήρθαν φρέσκα, χειροποίητα ψωμάκια, μαζί με δύο ντίπ και ελιές καλαμών. Πολύ νόστιμα όλα.
* Συνεχίσαμε με δύο ατομικές σαλάτες. Η δική μου, την οποία ανέφερε ως Cretan είχε ρόκα, σταμναγκάθι, ανθότυρο και ψητό απάκι. Πολύ νόστιμη, τίμια μερίδα και ποιοτικά υλικά. Αντίστοιχα, η δεύτερη ατομική σαλάτα(Palermo) ήταν ουσιαστικά σαλάτα Ceasars με φιλετάκια κοτόπουλο και σως. Ισχύουν ακριβώς τα ίδια και εδώ.
* Τα δύο ορεκτικά ήταν γραβιέρα Κρήτης σαγανάκι με μέλι και σουσάμι και μαροκινά μπουρεκάκια γεμιστά με ψητό μοσχάρι και μπαχαρικά ανατολής. Η γραβιέρα δεν μπορώ να πω ότι μας ενθουσίασε, ήταν πολύ απλή, τόσο σε γεύση όσο και σε εκτέλεση. Τα μπουρεκάκια ήταν ιδιαίτερα νόστιμα και πικάντικα. Σίγουρα μετανιώσαμε που δεν το επιλέξαμε και οι δύο.
* Τα κυρίως πιάτα ήταν σκέτη απογοήτευση: Φιλετάκια κοτόπουλο παναρισμένα σε αυγό, παρμεζάνα και μυρωδικά με ψητά λαχανικά και φιλετάκια χοιρινά μαγειρεμένα ακριβώς με τον ίδιο τρόπο, με πατάτες τηγανιτές. Η εκτέλεση του πιάτου ήταν κάτω του μετρίου, ερασιτεχνική. Οι μερίδες μικρές, τα ψητά λαχανικά και οι πατάτες μετρημένες. Θα μπορούσε να έχει μεγαλύτερη ποικιλία σε επιλογές στο μενού, με πιο νόστιμα και αντιπροσωπευτικά πιάτα.
* Το επιδόρπιο ήταν ατομικό σοφικολάτο με μερέντα και σοκολάτα υγείας και ατομικό μους σοκολάτας με καραμελωμένη σοκολάτα. Πραγματικά μετάνιωσα που επέλεξα το σοφικολάτο, το οποίο δεν ήταν κάτι άλλο πέρα από διπλωμένη σφολιάτα με δύο σταγόνες σοκολάτας. Άξιζε τουλάχιστον το παγωτό, το οποίο ήταν ιδιαίτερα ποιοτικό. Το μους ήταν εξαιρετικό, πολύ γευστικό και πρωτότυπο.

Στην τιμή του μενού συμπεριλαμβανόταν ένα ποτήρι κρασί. Επιλέξαμε λευκό, αρκετά καλό και στη σωστή θερμοκρασία.

Το σέρβις πολύ καλό και γρήγορο.

Ο λογαριασμός συνολικά για τα παραπάνω στα 60€.

Απογοητευτήκαμε πολύ από το κυρίως(γευστικά αλλά και ποσοτικά) και ίσως είναι ο λόγος που δεν θα ξαναπάμε. Σίγουρα είναι ποιοτικό εστιατόριο, χρησιμοποιεί φρέσκα υλικά, αλλά με 30€/άτομο οι απαιτήσεις ανεβαίνουν και δεν δικαιολογούνται μέτρια πιάτα!

30 Οκτ 2015

Ξαναβρέθηκα στο mimaya 1,5 χρόνο μετα. Πήγαμε 2 άτομα ζευγάρι. Παρατήρησα ότι είχαν αλλάξει εντελώς το μενού τους, κάτι που θεωρώ καλό για τα εστιατόρια, στον χώρο δεν υπήρχε κάποια αλλαγή. Η εξυπηρέτηση ήταν καλή αλλα πολυ αργή. Είχαν 1 άτομο για όλα, ίσως επειδή πήγαμε Δευτέρα. Αφού παραγγείλαμε μας έφερε το κουβέρ διαφορά χειροποίητα ψωμάκια και 3 νοστιμότατα ντιπς.

Πήραμε σαλάτα cretan με πράσινα λαχανικά απάκι κρητικό και τυρί κρητικό πολυ νόστιμη, για ορεκτικό μανιτάρια γεμιστά με γκοργκοντζόλα και ντομάτα ( 3 στρογγυλά μανιτάρια όχι ιδιαίτερα μεγάλα αλλα πολυ νόστιμα ), για κυρίως πιάτα, ο άντρας μου πήρε κοτόπουλο μπούτι γεμιστό με μπέικον, κρουστα από αυγό και ένα αυγό ολόκληρο από πάνω συνοδευόταν με τσιπς πατάτας και 2 σάλτσες πολυ ζουμερό και χορταστικό πιάτο, εγω πήρα συκώτι μοσχαρίσιο ψητό με μυρωδικά και σάλτσα λεμονιού και συνοδευτικό διάλεξα πατάτες, που τις έφερε χωριστά, αρκετά μεγάλο φιλέτο και για συκώτι που ειναι δυσκολο στο μαγείρεμα παρά πολυ καλό, περίεργο ως επιλογή αλλα χάρηκα που βρήκα κάτι τέτοιο στο μενού διότι εχω θέμα με τον αιματοκρίτη όπως κ πολλές γυναίκες και ειναι ο, τι καλύτερο.

Πήραμε και 2 ποτήρια λευκό κρασί. Για όλα πληρώσαμε 57€. Καλή τιμή για την ποιότητα των φαγητών. Επισης πολυ ωραίο στήσιμο στα πιάτα. Θα ξαναπάω σίγουρα!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Son.

28 Απρ 2015

Ευχάριστος χώρος με εξυπηρετικό προσωπικό, αν και σχεδόν άδειο για Παρασκευή βράδυ!!

Τα ψωμάκια τους έρχονται σε ποικιλία κυρίαρχου συστατικού με κάποια να ξεχωρίζουν γευστικά.

- Η μαροκινή πατατοσαλάτα νόστιμη μεν αλλά με περισσή μαγιονέζα (;)
- Ο πύργος μανιταριών με chevre ηταν μια ευχάριστη έκπληξη αν και δύσκολο να ξεχωρίσεις τα έιδη των μανιταριών (προφανώς αποξηραμένα).
- Εξαιρετικά τα μαραθοπιτάκια με τραγανή ζύμη και ζουμερό περιεχόμενο

- Το φιλέτο σολωμού (αφορούσε σε φέτα εγκάρσιας κοπής και όχι οριζόντιας όπως θα έπρεπε) με μοσχολέμονο και ίσως εστραγκόν (;) καταναλώθηκε ευχάριστα.
Εδώ που τα λέμε ο άνοστος Νορβηγικός σολωμός θέλει προσθήκη αρκετών μυρωδικών και υπόξινων ή αντίθετα γλυκερών (τύπου Nobu style) μαρινάδων για να τέρπει!!
- Τέλος ένα υπέροχα ψημένο μοσχάρι Black Angus με κρούστα από μυρωδικά και ξηρούς καρπούς και συνοδευμένο από ψητά λαχανικά.

- Η Λεμονόπιτα με την συμπαγή κρέμα της, δίχως ίχνος αρώματος μας φάνηκε σκέτη αποτυχία.

Εντυπωσιακή η ποικιλά αλατιών (για τους νορμοτασικούς.. μόνον).

Εν κατακλείδι ένα ήσυχο περιβάλλον (τουλάχιστον αυτό που βιώσαμε.. με μόνο άλλο ένα τραπέζι εν χρήσει) με έντιμες γευστικά προτάσεις.

18 Φεβ 2015

Βράδυ Αγίου Βαλεντίνου και ψάχναμε κάτι ιδιαίτερο για δείπνο. Μετά από online ψάξιμο, καταλήξαμε στο Mimaya στη Γλυφάδα. Δίπλα στο μαγαζί λειτουργεί και ένα παντοπωλείο με προϊόντα μεσογειακής προέλευσης που χρησιμοποιούνται και στην κουζίνα, η οποία έχει κατά κύριο λόγο μεσογειακές πινελιές. Ενδιαφέρουσα προσέγγιση που έχει γίνει της μόδας τελευταία.

Ήμαστε με κράτηση, μας υποδέχτηκαν αμέσως και μας κάθισαν σε ένα μάλλον στενάχωρο τραπέζι στην αίθουσα καπνιστών (δεν είχε αλλού όταν κλείσαμε). Μιας και ήταν κρύο βράδυ, ομολογώ ότι θα μπορούσε να είναι πιο ζεστός ο χώρος. Το μαγαζί ήταν φουλ κλεισμένο και γέμισε σύντομα. Εμείς κλείσαμε για τις 20:30 (δεν είχε αργότερα) και είχαμε ενημερωθεί τηλεφωνικά όταν πραγματοποιήσαμε την κράτηση ότι στις 22:30 ήταν κρατημένο από άλλη παρέα. Μας χάλασε που μόλις φτάσαμε μας το θύμισε φωναχτά η κοπέλα της υποδοχής. Θα μπορούσε, αν δει ότι καθυστερούμε, να μας το θυμίσει διακριτικά γύρω στις 21:30-21:45 για παράδειγμα.

Το δεύτερο μείον είναι ότι λόγω ημέρας δεν είχε όλο τον κατάλογο. Αντίθετα, είχαν εκτυπώσει ένα μειωμένο μενού, από το οποίο έλλειπαν πιάτα, όπως τα ζυμαρικά, που θα βρείτε στο site του εστιατορίου. Το βρήκα λάθος, μιας και το μαγαζί ήταν κλεισμένο, οπότε ήταν προβλέψιμο πόσο κόσμο θα είχε και μπορούσε να το διαχειριστεί, χώρια του ότι νομίζω πως το έκαναν γιατί τα ζυμαρικά πιθανώς να είναι φθηνότερα πιάτα και ήθελαν να εκμεταλλευτούν την ημέρα σερβίροντας μόνο τα ακριβότερα που είχαν (δική μου εικασία είναι αυτή, μιας και δεν ξέρω ακριβείς τιμές των απόντων πιάτων). Είχαμε επιλέξει από την ιστοσελίδα ένα πιάτο ζυμαρικών που θέλαμε, χωρίς να γνωρίζουμε τις τιμές, το οποίο δεν το είχαν προς μεγάλη απογοήτευσή μας.

Οι κατάλογοι ήρθαν σύντομα και παραγγείλαμε γρήγορα. Μετά την παραγγελία, ήρθε γρήγορα μία ποικιλία από ενδιαφέροντα γευστικά ψωμάκια (2 μαύρα με λιαστή ντομάτα, 2 μπαστουνάκια, 2 άσπρα και 2 τραγανιστά σαν κράκερ). Μαζί ήρθαν 2 dip και ελιές χωρίς κουκούτσι. Το ένα dip είχε βάση την ντομάτα και είχε πολύ ωραία μυρωδικά (πολύ καλό), το δεύτερο, πιο διακριτικό με βάση την ελιά. Το παραπάνω κουβέρ ήταν κόστιζε 1 ευρώ το άτομο. Επίσης, μας έφεραν εμφιαλωμένο νερό (2,5 ευρώ), που δεν το είχαμε στο τραπέζι, αλλά το έφερνε και μας σέρβιρε η σερβιτόρα κάθε τόσο. Άλλο ένα μειονέκτημα το ότι δεν ερωτηθήκαμε και το γεγονός ότι δεν το είχαμε στη διάθεσή μας να γεμίζουμε όποτε θέλουμε. Ακριβό εστιατόριο είναι βέβαια, αλλά βρίσκω την ελευθερία επιλογής πάντοτε πιο ελκυστική.

Πήραμε μία σαλάτα (11,50 ευρώ) με σταμναγκάθι, κατσικίσιο τυρί με γέμιση ελιάς, ντοματίνια, αποξηραμένο σύκο και σως με βάση μουστάρδα dijon και μέλι. Ωραία σαλάτα, αλλά έχω φάει και πολύ καλύτερες. Υπερεκτιμημένη.

Το ένα κυρίως πιάτο ήταν ένα μοσχαρίσιο Sirloin Steak 250g (23,50 ευρώ) με σως μουστάρδας dijon και καραμελωμένο φουντούκι. Ομολογουμένως, πολύ νόστιμο πιάτο και πολύ καθαρό κρέας. Συνοδευόταν από σαλάτα με λόλα, ντοματίνια και σως μουστάρδας dijon. Αν και το ζητήσαμε καλοψημένο, ήταν ελαφρώς κόκκινο μέσα. Το ζητήσαμε έτσι για την κοπέλα μου, που δεν της αρέσει να είναι κόκκινο το κρέας, αν και άποψή μου είναι ότι καταντάει σκληρό και στεγνό αν ψηθεί παραπάνω. Ίσως όμως σήκωνε λίγο ψήσιμο παραπάνω για να γίνει σεβαστό και το αίτημά μας. Δεν παραπονεθήκαμε φυσικά γιατί ήταν τέλειο γευστικά.

Το δεύτερο κυρίως πιάτο ήταν φιλέτο κοτόπουλο με σως μουστάρδας dijon και μελιού και ωραία μπαχαρικά (15,00). Ωραίο πιάτο, ωραία ψημένο, αλλά όχι κάτι το πολύ ιδιαίτερο. Υπερεκτιμημένο. Συνοδευόταν από σαλάτα και είχαμε επιλογή από πουρέ ή τηγανιτές πατάτες. Ο πουρές που διαλέξαμε ήταν ελαφρύς, αλλά αδιάφορος γευστικά.

Πήραμε και δύο ποτήρια Moscato D' Asti (5 ευρώ έκαστο), ίσως το χειρότερο του είδους που έχω δοκιμάσει, αν και είμαστε φαν του εν λόγω τύπου κρασιού. Μας φάνηκε ότι ήταν καιρό ανοιγμένο.

Για γλυκό πήραμε ένα σοφικολάτο (6,00 ευρώ) που ήταν όλα τα λεφτά. Αποτελούταν από 3 ποτηράκια-σφηνάκια με λιωμένη ζεστή σοκολάτα, μέσα στα οποία ήταν τοποθετημένα όρθια μπαστουνάκια γλυκιά ζύμης (σαν κρέπας) γεμιστά με σοκολάτα. Συνοδευόταν από παγωτό βανίλια Μαδαγασκάρης. Αφού λοιπόν βουτούσες τα μπαστουνάκια στη σοκολάτα, έβαζες από πάνω παγωτό, η σοκολάτα στερεοποιούταν και δημιουργούσε έναν τέλειο συνδυασμό γεύσεων.

Συνολικά πληρώσαμε 70,50 για 2 άτομα με κρασί, γλυκό, σαλάτα και 2 κυρίως. Αν είχαμε ικανοποιηθεί από όλα, θα μου φαινόταν κανονικές οι τιμές (π. χ. αν όλα τα πιάτα ήταν αντάξια του κυρίως πιάτου με το μοσχαρίσιο sirloin steak ή του γλυκού), αλλά δεδομένων όλων των πιάτων και λαμβάνοντας υπόψη όλη την προσέγγιση στον πελάτη (μειωμένο μενού, tact υποδοχής, ποιότητα κρασιού, κλπ. ), το βρίσκω υπερεκτιμημένο. Αξίζει όμως μία επίσκεψη, κυρίως για τα πιάτα που μας άρεσαν και για άλλα πιάτα που έλειπαν από τον κατάλογο την εν λόγω μέρα. Ένα τελευταίο μειονέκτημα ήταν και η έλλειψη ποικιλίας-φαντασίας, μιας και πληθώρα πιάτων και σαλατών είχαν σως με βάση τη μουστάρδα dijon. Μπορεί σε εμάς να άρεσε πολύ, αλλά αν σε κάποιον δεν αρέσει, μειώνονται πολύ οι επιλογές του.

22 Δεκ 2014

Χθες βράδυ επισκεφθήκαμε το Mimaya με το φίλο μου μετά από κράτηση μέσω site το οποίο θα μας προσέφερε 10% έκπτωση. Μικρό ποσοστό αλλά γιατί όχι; Πρώτη εντύπωση χώρου μικρό, ζεστό και προοσεγμένο. Πρώτη εντύπωση ανθρώπων ευγενέστατοι.

Μας σερβίρουν νερό, μας φέρνουν καταλόγους και όταν πια έχουμε αποφασίσει έρχονται για την παραγγελία. Λέμε δύο ορεκτικά από τα οποία στο ένα μπερδευτήκαμε και το αλλάξαμε αμέσως την ώρα εκείνη που παραγγέλναμε, δύο κυρίως και μισό λίτρο χύμα κρασί λευκό. Αντί αυτών ήρθαν 3 ορεκτικά (η κοπέλα δεν έβγαλε αυτό που της είχαμε πει οτι τελικά δεν θέλαμε), δύο κυρίως και μισό λίτρο κόκκινο κρασί.

Ίσως λαθος μας αλλά δεν είπαμε τίποτα και φάγαμε και τα τρία ορεκτικά και ήπιαμε και το κόκκινο κρασί που δεν είχαμε παραγγείλει.

Τα ορεκτικά ήταν τα εξής:

- Πύργος από άγρια μαριναρισμένα μανιτάρια. Το πιάτο που ήρθε πρώτο και μας προϊδέασε για υπέροχα πράγματα. Σερβιρισμένο με ένα υπέροχο κατσικίσιο τυρί και φρέσκα μυρωδικά ήταν απλά μία απόλαυση για τον ουρανίσκο.

- Μοτσαρέλα με ντομάτα και πέστο βασιλικου. Κλασικό πιάτο το βρίσκεις σε αρκετά εστιατόρια. Πολύ καλή πρώτη ύλη και δροσερό πιάτο στο συγκεκριμένο μαγαζί.

- Γραβιέρα ψημένη με μαύρο σουσάμι και μέλι. Νόστιμη αλλά δυστυχώς είχα ήδη μπουχτίσει από τα δύο προηγούμενα που είχαν τυρί και δεν μπόρεσα να το φάω. Ήταν το πιάτο που είχαμε πει πως δεν θέλουμε αλλά μας έφεραν εντέλει.

Τα Κυρίως:

- Ψαρονέφρι με ψημένη πατάτα. Καταπληκτικό. Υπέροχο ψήσιμο, υπέροχη παρουσίαση πιάτου.

- Σπαλομπριζόλα με σάλτσα τρούφας. Ψημένη μέτρια, ζουμερή, νοστιμότατη. Εν ολίγοις απόλαυστική.

Το κρασί αν και δεν είμαι φίλη του κόκκινου ήταν συμπαθέστατο για χύμα. Πήραμε κι άλλο ένα μισόλιτρο.

Στο τέλος μας έφεραν σε δύο ποτηράκια από ένα γλυφιτζούρι σοκολάτας περιχυμένο με σως φράουλας. Υπέροχη ιδέα για όποιον έχει φάει ήδη αρκετά και δεν μπορεί να αντέξει ολόκληρο επιδόρπιο. Επιπλέον ένα σφηνάκι λικέρ μαστίχα στον καθένα.

Το σύνολο του λογαριασμού 93,50 ευρώ και πουθενά η έκπτωση από το site ενώ μόλις είχαμε μπει είχαμε ενημερώσει σχετικά. Φυσικά εκεί μιλήσαμε (πρώτη φορά παρόλα τα "λάθη" του προσωπικού) και μας διόρθωσαν χεράτα την απόδειξη.

Συνολική εντύπωση πάρα πολύ καλή. Το προσωπικό πρέπει να είναι λίγο πιο προσεκτικό χωρίς όμως να σου αφήνει άσχημη εντύπωση εφόσον είναι ευγενέστατοι όλοι.

Θα ξαναπάμε οπωσδήποτε για αυτά τα μανιτάρια και τη σπαλομπριζόλα.

Ν. Κ.

22 Σεπ 2014

Παρασκευή 19 Σεπτεμβρίου 2014. Δύο ατομα.

Χώρος/Ατμόσφαιρα

Βρίσκεται κεντρικά στη Γλυφάδα αλλά το πάρκινγκ δε μας δύσκολεψε καθόλου.
Μοντέρνα καλαίσθητη διακόσμηση. Τα τράπεζια στη σωστή απόσταση μεταξύ τους, τόσο όσο να μιλάς και να μη σε ακούνε οι διπλανοί σου. Σωστή μουσική σε είδος και ένταση. Βαθμολόγω με 2 γιατί απλά δεν βρίσκεται σε ειδυλιακή τοποθεσία και το κτίριο δε σε εντυπωσιάζει.

Η μια και μοναδική σερβιτορά εξυπηρέτησε όλα τα τραπέζια με χαμόγελο, προθυμία, επαγγελματισμό και όλα ήρθαν στο τραπέζι στην ώρα τους και όπως πρέπει. Έχω φάει σε μαγαζιά με απίστευτο φαγητό που το σέρβις ήταν λειτουργούσε αποτρεπτικά να τα επισκεφτώ ξανά. Ευτυχώς στο Mimaya ισχύει το αντίθετο. Το σέρβις κερδίζει!

Επίσης δε χρειάζεσαι λεξικό ή εγκυκλοπαιδικές γνώσεις για να σου εξηγήσουν τι τρως. Βαριέμαι και εκνευρίζομαι όταν κάποιος κάθεται πάνω από το κεφάλι μου για να μου εξηγήσει πέντε λεπτά τι είναι ο αφρός που κάθεται πάνω στο πιάτο μου.

Ποιότητα Φαγητού

Γενικά: Ανάμεικτο μενού από ζυμαρικά, ρυζότο, κρέας και θαλασσινά. Εκτός όμως από το κανονικό διαθέτει επιπλέον μενού από συγκεκριμένο νησί το οποίο εναλλάσεται περιοδικά. Σε εμάς προερχόταν από την Κρήτη.

Κουβέρ: Καλαθάκι με διάφορα είδη ψωμάκια και συνοδευόταν από μπουκιές ξυδάτου λουκάνικου, ντάκου και ελιών. Δεν έμεινε ψίχουλο. Όλα ήταν ψημένα τέλεια. Φρέσκα. Το λουκάνινο τηγανισμένο τόσο ώστε να διατηρεί τη γεύση του. Η μπουκιά ντάκου φτιαγμένη έτσι ώστε να ξεχωρίζεις τη γεύση ντομάτας, ανθότυρου και παξιμαδιού. Ακόμα και οι ελιές του ήταν όπως έπρεπε με το λάδι και την αλμύρα τους.

Ρολλάκια Ομελέττας με Απάκι, Σπανάκι και Τυρί: Ελαφρύ αν και τηγανισμένο, χωρίς λαδι, νόστιμα υλικά φρέσκα και καλά συνδυασμένα μεταξύ του.

Αρνίσια παϊδάκια Μυλοποτάμου με πατάτες: Νόστιμα αλλά πολύ στεγνά και σκληρά. Τα προτιμώ ζουμερά και μαλακά. Εδω σηκώνει βελτίωση. Οι πατάτες που τα συνοδεύουν ήταν μαλακές, ζουμερες, σωστά καρυκευμένες άρα νόστιμες.

Ριζότο θαλασσινών με μελάνι σουπιάς: Σωστή υφή στο ρυζότο που σημαίνει ότι το μαγειρεύουν όπως πρέπει. Πολύ σε ποσότητα. Το ρύζι πεντανόστιμο. Τα θαλασσινά του ζουμερά, καλοψημένα, αρκετά σε ποσότητα.

Lemon pie με πέστο δυόσμου και παγωτό μαστίχα: Όλα ταίριαξαν τέλεια και μεταξύ τους και με αυτά που είχαμε πάρει για κυρίως.

Αξίζει τα λεφτά του

Μμμμμ.... αν το δούμε πρακτικά για ένα ορεκτικό, δύο κυρίως, ένα γλυκό, κουβέρ και μισό κιλό λευκό κρασί πληρώσαμε 55 Ευρώ. Ούτε λίγα ούτε πολλά σε σχέση με τη ποιότητα και τη ποσότητα. Η απόδειξη ήρθε κανονικά και χωρίς λάθη. Μάλιστα ενώ πρέπει να ήπιαμε δύο μπουκάλια νερό μας χρέωσαν ένα.
Το ερώτημα είναι αν θα ξαναπήγαινα; Ναι, θα ξαναπήγαινα. Όχι όμως τόσο συχνά όσο θα ήθελα.
Θα το συνιστούσα σε άλλους; Ναι, θα το σύστηνα σε άλλους.

02 Σεπ 2014

Εστιατόριο MIMAYA, το όνομα χαρακτηριστικό δεν το ξεχνάς εύκολα και σε συνδυασμό με το υπέροχο φαγητό, τότε είναι κάτι που μένει αξέχαστο σαν σημείο αναφοράς για καλό ποιοτικό φαγητό και όχι μόνο..

Να διευκρινίσω, το είχαμε επισκεφθεί πριν αρκετούς μήνες, ίσως και το πρώτο χρόνο λειτουργίας του, μου είχε κάνει πολύ καλή εντύπωση και από τότε είχαμε πάει μερικές φορές ακόμα.

Την περασμένη βδομάδα μετά από ένα γευστικό δύσκολο Αύγουστο στην Γλυφάδα που δεν έβρισκε κανείς τις περισσότερες φορές καλή ποιότητα και φρεσκάδα, εντελώς τυχαία Δευτέρα βράδυ περνούσαμε την οδο Μποτσαρη και είδαμε ανοικτό το ΜΙΜΑΥΑ, είμαστε δυο ζευγάρια, χωρίς να το πολύ σκεφτούμε βρεθήκαμε να τρώμε. Κάτσαμε στον εξωτερικό χώρο, όμορφο φωτισμένο με πολύ ωραία απαλή μουσική.

Βοήθησε λίγο και ο καιρός γιατί είχε λίγη δροσούλα.

Λοιπόν σαν το παλαιό καλό κρασί που κάθε μέρα που περνά γίνεται ακόμα καλύτερο και καλύτερο.
Κάθε μπουκιά μας ένας γευστικος παράδεισος.

Για τα ψωμακια και ντιπ παρά πολύ ωραία πρωτότυπα χειροποίητα, με δυσκολία δεν ζητήσαμε και άλλη μερίδα.

Για σαλάτα πήραμε την delicious ήταν φανταστική τα πράσινα λαχανικά φρεσκοτατα και αρκετά μεγάλη σε ποσότητα και την δική τους εκδοχή της χωριατικης.
Boboloni τυροκροκέτες; Μείγμα τριων τυριών με μαρμελάδα στην καρδιά του!
Δεν παίζεται! Το τρώγαμε λίγο λίγο για να μην τελειώσει..

Πύργος μανιταριών δεν περιγράφεται, μανιτάρια είχαν χρησιμοποιήσει δυο τρεις ποικιλίες και το κατσικίσιο τυρί σωστή ποσότητα και υπέροχα λιωμένο.

Σαν κυρίως πήραμε κοτόπουλο πικατα με πουρέ πατάτας, ριζοτο με σοφραν, μοσχάρι παγιαρ με φρέσκιες τηγανίτες πατάτες και ψάρι λαβράκι με ψητά λαχανικά. Όλα μα ολα ήταν φανταστικά υπέροχα.

Γλυκό, γλυκά θα πω καλύτερα γιατί πήραμε τρία, μους σοκολάτα ΜΙΜΑΥΑ, πορτοκαλοπιτα με παγωτό βανίλια και σοκολατο, ήταν το τέλειο γευστικο κλείσιμο της βραδιάς.
Κρασί πήραμε το δικό τους χύμα πολύ ωραίο. Ωραία επιλογή εάν θέλεις να μην δώσεις πολλά χρήματα για κρασί.

Από τις τιμές μείναμε ευχαριστημένοι, πήραμε αρκετά πιάτα, τα απολαύσαμε όλα και σαν παρέα είμαστε της γνώμης ότι εάν έχεις απολαύσει κάτι, τότε λίγα ευρώ πάνω η λίγα κάτω δεν κάνει καμία διάφορα.

Ότι και να θυμηθούμε από αυτό το βράδυ, το σέρβις εξαιρετικό με ευγενικό προσωπικό, το φαγητό, τα γλυκα, όλα μας ενθουσίασαν μείναμε πολύ ευχαριστημένοι.
Φύγαμε με την υπόσχεση ότι σύντομα θα πάμε ξανά.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη FANCY.

03 Ιουν 2014

Επίσκεψη μεσημεράκι Σαββατοκύριακου. Τραπεζάκια έξω, πολύ προσεγμένο περιβάλλον. Ημασταν 2 άτομα.

Καταρχήν να αναφερθώ στο ευγενέστατο και προθυμότατο service όχι μόνο προς εμάς αλλά και σε όλα τα άλλα τραπέζια.

Μενού μεγάλο και αρκετές ενδιαφέρουσες προτάσεις. Τιμήσαμε μία σαλάτα με σπανάκι, καρότο, λαχανάκι, μία γλυκόξινη σάλτσα και άλλα συστατικά (πολύ νόστιμη), ταλαγάνι και φορμαέλα με πιτάκια πάρα πολύ νόστιμα, μισό κιλό ροζέ χύμα (μέτριο), ψωμάκι που έρχεται σε διάφορα είδη και μόνο αφού σε ρωτήσουν αν θες (αστεράκι για αυτό), νερό σε κανάτα και πάλι αφού μας ρώτησαν αν θέλαμε εμφιαλωμένο (δεύτερο αστεράκι).

Επίσης φέρνουν 3 ειδών αλάτια και 3 dip για το καλωσόρισμα (προσεγμένα).

Στα κυρίως φιλετάκια κοτόπουλου με συνοδευτικό επιλογής συν πράσινη σαλάτα στο πιάτο. Ήταν γευστικότατο και σε καλή ποσότητα. Επίσης, πέννες με τυρί και σαλτσούλα όλα εξαιρετικά.

Υπήρχαν και γλυκά που πηγαινοέρχονταν σε διπλανά τραπέζια και μας κόλαζαν... αλλά την επόμενη φορά. 58 ευρώ για 2 άτομα. Εννοείται ότι θα ξαναπάμε.

29 Μαι 2014

Προσοχη! Χρεωνουν ψωμι και νερο ακομα και αν το πειτε εξ αρχης οτι το κουβερ ειναι παρανομο δεν θα σας φερουν ψωμι θα σας βαλουν νερο (εμφιαλωμένο) το οποιο θα σας το χρεωσουν οποτε αν δεν θελετε να πληρωσετε το κουβερ πρεπει να πειτε οτι δεν θελετε ψωμι και νερο απο τη βριση (δεν ξερω για ποιο λογο το εμφιαλωμένο θεωρειτε καλυτερο αφου πολλες φορες το νερο της βρισης ειναι πολυ καλυτερο)

η εξυπηρετηση πολυ καλη απο μια κοπελα ευγενικη οπως διαβασα εδω εξηγουν ολα τα αλατια και πιπερια του τραπεζιου πιο ταιριαζει και με τι.. 3/4

πηραμε

Πατατοσαλάτα με λαδολέμονο κύμινο, ντοματάκια, κρεμμυδι φρέσκο κόλιανδρο, και ψητό κοτόπουλο ωραιο πιατο νορμαλ ποσοτητα ωραια γευση αν ηταν μεγαλυτερο θα ηταν ακομα καλυτερο 8/10

ζητησαμε 1 Κοτόπουλο φιλέτο στη σχάρα και Φιλετάκια κοτόπουλο τελικα ηρθαν 2 απο το κοτοπουλο φιλετο δεν το καναμε θεμα καθως το φιλετο κοτοπουλο ηταν αρκετα νοστιμο κατα τη γνωμη μου επρεπε να ειναι λιγο πιο μεγαλη η ποσοστητα 8/10

και τελος απο τα γλυκα πηραμε Μους ΜΙΜΑΥΑ με βελγική σοκολάτα και παγωτό βανίλια επισης η μεριδα θα επρεπε να ειναι πιο μεγαλη αλλα πολυ ωραια γευση 8/10

μικρος ο χωρος του μαγαζιου ωραια διακοσμιση 3/4

στα πολυ αρνητικα του οι τιμες οι οποιες ειναι τσιμπημένες αρκετα, το φιλετο κοτοπουλο εκανε 15 ευρω επι 2 πιατα 30, η σαλατα 10,50 και το γλυκο 6,50 συν 1.50 το νερο αν δεν κανω λαθος

03 Μαι 2014

Επισκεψη Τεταρτη βραδυ 30-4-2014 απο 5 ατομα. Πολυ καιρο το ειχα σταμπαρει για επισκεψη, ηξερα οτι εχει και εκπτωση στο φαγητο 50% με την καρτα Diners, οποτε πηγαμε αν και σχετικα αργα γυρω στις 22:40 για να δοκιμασουμε ωραιες γευσεις με πιο γκουρμε ματια. Ετσι νομιζαμε.

Οντως το εστιατοριο εχει δωσει πολυ μεγαλη βαση στην ποιοτητα των υλικων του αλλα και στην παρουσιαση των πιατων του. Αλλωστε εχουν κανει μια νεα προσπαθεια ακριβως διπλα και εχουν ανοιξει παντοπωλειο με οτιδηποτε μπορεις να σκεφτεις. Απο μελι, εως σαλτσες για κρεας, μακαρονια, αλατια, πιπερια κλπ. Σιγουρα θα μπορειτε να ενημερωθειτε στο ιντερνετ με περισσοτερες λεπτομερειες. Διαβασα πως εχουν δωσει μεγαλη σημασια στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ προιοντα. Οταν μου δοθει η ευκαιρια θα κανω μια επισκεψη.

ΜΙ -> Μιχαλης (ιδιοκτητης και σεφ)
ΜΑ ->Μαρια (συζυγος)
ΥΑ -> Γιαννης (κουμπαρος)

Ετσι λοιπον ονομαστηκε το εστιατοριο. Αν δεν ρωτουσαμε θα μπορουσαμε να υποθεσουμε οτι μπορει να ηταν και καποιο εξωτικο λουλουδι (βασει και της πολυποικιλιας του καταλογου).

O χωρος ειναι μικρος, δεν γνωριζω αν υπαρχει και πανω χωρος αλλα ο ισογειος χωραει 11 τραπεζια και αυτα κυριως για 2 ατομα και κατανεμημενα οχι πολυ ανετα. Εμεις λοιπον αν και το μαγαζι ηταν στο 50% της πληροτητας καθομασταν κολλητα με ενα αλλο ζευγαρι και μια αμηχανια υπηρχε, οπως και λιγο "παραξενα" βλεμματα απο αλλους θαμωνες. Το γιατι δεν μπορω να το εξηγησω αλλα μου δημιουργηθηκε μια αρνητικη ενεργεια χωρις να ευθυνεται φυσικα το μαγαζι. Αν και δεν ειμαι προληπτικος θεωρω πως μας "ματιασαν" και καναμε ζημιες στην αρχη του δειπνου μας. Αυτο μπορειτε να το θεωρησετε σαν παραξενια μου βεβαια και να μην το λαβετε ως μεμπτο.

Υπαρχουν ραφακια με προιοντα που πωλουνται και στο ντελικατεσεν, μπορω να πω αρκετα διακριτικα και ομορφα. Η τουαλετα ειναι αρκετα καθαρη και ευρυχωρη (1 για καθε φυλο). Να εχετε κατα νου πως το μαγαζι βρισκεται σε ενα στενακι πολυ κοντα στην αστυνομια, σε ησυχο σημειο για βραδυ, ενα στενο πανω απο τις γραμμες του τραμ. Εμεις δεν δυσκολευτηκαμε να παρκαρουμε και να περπατησουμε λιγο, ομως να γνωριζετε πως ο δρομος εξω απο την αστυνομια κλεινει το βραδυ για ευννοητους λογους.

H εξυπηρετηση απο ενα νεαρο παλικαρι αρκετα ευγενικη και προθυμη, μας εξηγουσε τα αλατια και τα πιπερια που υπηρχαν πανω στο τραπεζι μας, ποιο ταιριαζε με καθε πιατο, οπως και τα ψωμια κατεφθασαν, απο τα συστατικα τους εως και τον τροπο παρασκευη τους. Μαλιστα δεν διστασε να μας πει και την προσωπικη του αποψη και προτιμησεις σε βαθμο που δεν υπερεβαινε τα εσκαμενα.

Παρ'ολα αυτα θεωρω πως θα χρειαζοταν ενα ακομα ατομο για να βοηθησει και να τον αποσυμφορησει ασχετως του οτι το μαγαζι δεν ηταν γεματο. Ετσι θα υπηρχε ακομα καλυτερη ποιοτητα υπηρεσιων και αμεσοτητα (οχι οτι δεν υπηρχε παντως). Οι κυριες της παρεας παντως βαθμολογησαν με αριστα το παλικαρι.

Στα θετικα να αναφερω επισης την υπαρξη αναλυτικης και νομιμης αποδειξης αλλα και την ανοικτη κουζινα που "τσεκαρα" οταν το μαγαζι αρχισε να αδειαζει και ηταν αρκετα καθαρη, δειγμα οτι ο σεφ ειναι επαγγελματιας.

Παραγγειλαμε αρκετα:

- Ψωμακια που χρεωνονται 1.5 ευρω το ατομο. Ζητησαμε και δευτερη παρτιδα και μας χρεωθηκε κανονικα οποτε εχουμε 1.5 ευρω επι 5 ατομα επι 2 φορες πιανουμε τα 15 ευρω. Ποσο εξωφρενικο νομιζω για καλοεκτελεσμενα δικης τους παραγωγης ψωμακια. Τα ψωμακια ευπαρουσιαστα, μας ειπε ο ευγενικος σερβιτορος με τι ηταν το καθενα (απο λιαστη τοματα εως φαβα επιασε το αυτι μου).

Εδω να βαλω ενα μικρο αστερισκο πως ενω στον καταλογο αναγραφονται με την τιμη τους, οταν ηρθαν στο τραπεζι χωρις να τα παραγγειλουμε ειμαι σχεδον σιγουρος πως ακουσα "να σας προσφερουμε τα ψωμακια μας". Δινω μια μικρη πιθανοτητα παρανοησης ομως.

- Delicious salad στα 11.5 ευρω. Σταμναγκαθι, μπρεζαολα αν θυμαμαι καλα τυλιγμενη σε κριτσινι, μπαλες τυριου κατσικισιου αν θυμαμαι κομμενες σε στυλ σουσι με φρουτα του δασους αν θυμαμαι καλα και συμφωνα με την προσφατη κριτικη που διαβασα. Φρεσκια και οπως ειπωθηκε το πολυ για 2-3 ατομα (αν δεν θελουν να φανε απο μια μπουκια).

- Μπομπολονι με μοτσαρελα στα 9.5 ευρω.4 μπαλιτσες μεγαλες αν θυμαμαι καλα με μαρμελαδα τοματας. Η υφη τους ειναι σαν κροκετες με δυοσμο αρωματικο οσο χρειαζεται. Η ονομασια ειναι πιο φανταχτερη παντως απο τη γευση. Οχι ηταν δεν ηταν καλη αλλα βασει τιμης και ονομασιας περιμενεις κατι πιο εξτρημ.

- Φορμαελα Αραχωβας και ταλαγανι Μεσσηνιας με ψητες πιτουλες ψημενα στο γκριλ στα 11 ευρω. Σερβιρονταν με ντιπ κοκκινης πιπεριας. Καλοψημενα και αρκετα ευχαριστα,4 τεμαχια/2 απο καθε ειδος.

- Ταλιολινι με πεστο βασιλικου στα 12 ευρω. Πεστο δικης τους παραγωγης, καβουρδισμενο κουκουναρι, τοματακια τσερυ και τριμμενη παρμεζανα. Ισορροπημενο πιατο και ευχαριστο. Φαγωθηκε ολο με πολλη διαθεση.

- Γεμιστο καλαμαρι στα 16 ευρω. "Φουσκωμενο" με την καλη εννοια, δεν δοκιμασα ομως και το περισσοτερο εμεινε γιατι αυτος που το παρηγγειλε ειχε χορτασει. Δεν ηταν ζουμερο παρ'οτι ηταν ευφανταστο και συνοδευοταν με φαβα και καραμελωμενο κρεμμυδι. Απ'οτι μας ειπε ηταν γεμιστο με κουκουναρι κλπ ενω το περιμενε με τυρια. Η ευθυνη παντως δεν ειναι του καταστηματος καθως ο καταλογος παρεχει ολες τις πληροφοριες και τα συστατικα των πιατων.

- Παπαρδελες με φιλαδελφεια στα 13 ευρω. Νοστιμο πιατο, χωρις τα μανιταρια πορτσινι που ευχαριστως μας τα αφαιρεσαν οταν παραγγειλαμε. Περιειχε πανσετα καπνιστη, παρμεζανα και κρεμμυδακι, σκορδο, μαιντανο. Σερβιρονται με λαδι τρουφας.

- Ραβιολι πορτσινι στα 16.5 ευρω. Δικα τους χειροποιητα με το λαδι τρουφας να "εμφανιζεται" τοσο-οσο. Η σαλτσα ισως θα μπορουσε να ηταν λιγο λιγοτερη αλλα αρκετα νοστιμη. Η μεριδα καλη, ουτε μπουχτιστικη ουτε "γκουρμε". Θεωρω πως ταιριαζει πιο πολυ για χειμωνα. Καλο πιατο αν και υποψιαζομαι πως καποια αλλα θα ειναι καλυτερα.

- Χοιρινο φιλετο σουβλακι στα 16.5 ευρω. Μου αρεσε που δοκιμασα απο την κοπελα μου η "παιχνιδιαρικη" αισθηση των μπαχαρικων. Οπτικα φαινεται χορταστικο αν και η τιμη φανταζει απαγορευτικη. Οι πιτουλες για συνοδευτικες μια χαρα, συνοδευτηκε απο πατατες τηγανητες. Καλης ποιοτητος το κρεας χωρις λιπη.

- Μια μπυρα Στελα στα 4.5 ευρω η 330αρα οπως ολες. Τιμη ακριβη αν θες να πιεις και δευτερη.

- Κοκα κολα επι 2 στα 5 ευρω.

- Νερο εμφιαλωμενο που εμφανιστηκε χωρις να το ζητησουμε, συνολικα πρεπει να καταναλωσαμε 4 μπουκαλια, μας χρεωθηκαν τα 2, συνολο 3 ευρω. Υποψιαζομαι οτι ειναι πολιτικη του καταστηματος να μην χρεωνεται το δευτερο μπουκαλι και μετα (ανα 2 ατομα).

- Μισο λιτρο χυμα κοκκινο κρασι στα 6.5 ευρω αρκετα ευγευστο.

Απο γλυκα:

- Εκμεκ στα 6 ευρω με παγωτο μαστιχα αν θυμαμαι καλα. Δεν ηταν και το καλυτερο, θα περιμενα τη ζυμη πιο "αερινη" και λιγο λιγοτερο συμπαγη. Το σιροπιασμα ηταν αρκετα ομορφο.

- Μους ΜΙΜΑΥΑ στα 6.5 ευρω με βελγικη σοκολατα, παγωτο βανιλια Μαδαγασκαρης και καραμελωμενη σοκολατα. Για τους chocoholics οπως η κοπελα μου ειναι ιδανικο, εμενα μου φανηκε μπουχτιστικο. Αν θυμαμαι το παγωτο ηταν εντος της σοκολατας.

- Σοφικολατο στα 6 ευρω. Σε 3 ποτηρακια ερχονται 3 μπαστουνακια ζυμης τυλιγμενα με πολυ νοστιμη πραλινα. Μεσα στο ποτηρακι υπαρχει σοκολατα για να βουτηξεις καθως και στο πιατο που σου σερβιρεται μια πολυ νοστιμη μπαλα παγωτου βανιλιας Μαδαγασκαρης.

- Σοκολατοπιτα με παγωτο στα 6.5 ευρω. Η αδελφη μου ξετρελαθηκε καθως τη θεωρησε ως την ωραιοτερη σοκολατοπιτα που εχει φαει. Την ετρωγε αργα αργα για να μην τελειωσει. Τραγανη οσο επρεπε, ζουμερη και χωρις να γινεται βαρετη.

Συνολο με την εκπτωση στα 92 ευρω, χωρις αυτη το ποσο θα ηταν στα 165.

Καλομαγειρεμενα και αρκετα ευπεπτα τα φαγητα, δεν μας βαρυναν καθολου. Παρασημο λοιπον εδω.

Συμπερασματικα: Το θετικο ειναι πως απο Δευτερα εως Πεμπτη μπορεις να κανεις τη χρηση της εκπτωσης και να γευτεις φαγητο που προσπαθει να ξεφυγει απο τα συνηθισμενα και κουζινα που την "ψαχνει" για γευστικους νεωτερισμους. Παιζει πολυ με τα υλικα.

Σε απολυτες τιμες ομως θεωρω πως ειναι ακριβο. Θα μου πειτε οτι στη Γλυφαδα βρισκεται, θεωρω ομως πως και η μικρη τους χωρητικοτητα συμβαλει σε αυτο. Θελω να πιστευω πως αν ηταν σε αλλη λιγο πιο "φτηνη" περιοχη οι τιμες θα προσαρμοζονταν καταλληλα προς τα κατω.

Παρ'ολα αυτα η μαγειρικη ειναι καλλιτεχνια και ο καθε καλλιτεχνης "οριζει τον κοπο του" οσο κρινει. Δεν εισαι υποχρεωμενος λοιπον να πας να τον επισκεφθεις.

Θα ηθελα να ξαναδοκιμασω καποια πιατα διαφορετικα απο της επισκεψης, χωρις να μπορω να πω οτι σε γενικες γραμμες ξετρελαθηκα απο την επισκεψη μου. Μου εμεινε η αισθηση πως κατι λειπει....

Θαρρω πως αν ηταν σε αλλη περιοχη θα ειχε τιμηθει περισσοτερο απο τον κοσμο.

Υ. Γ Νομιζω πως οι 2 διπλανες παρεες πληρωσαν και αυτες με πιστωτικη...