08 Νοε 2017

Στα γενέθλιά μου στις 13/10/2017 μετά από αναζήτηση στο διαδίκτυο αποφασίσαμε να κλείσουμε ένα τραπέζι στον Πεζόδρομο για να τα γιορτάσουμε. Είμασταν γύρω στα 25 άτομα. Αρχικά να πω ότι εμείς άλλα παραγγείλαμε και άλλα μας φέρανε, αλλά θα σας πω για την ποιότητα των φαγητών και των ποτών που καταναλώσαμε τελικά.

Μας φέρανε 4 ποικιλίες κρεατικών των 5 ατόμων η καθεμία η οποία περιείχε χοιρινή πανσέτα, λουκάνικο, κεφτέδες, κοτόπουλο παιδάκι, πατάτες τηγανιτές και πίτες κομμένες. Οι τηγανιτές πατάτες και οι πίτες ήταν σχετικά καλές, αλλά κατά γενική ομολογία τα κρεατικά ήταν κακής ποιότητας και ειδικά ο κιμάς από τους κεφτέδες. Επίσης η μία ποικιλία των 5 ατόμων κοστίζει 47,5 ευρώ, έχει επιλογή στον κατάλογό τους να επιλέξεις για πόσα άτομα ποικιλίες θες να πάρεις χρέωνοντάς την 9,5 ευρώ κατά άτομα. Η σχέση τιμής ποιότητας και μεγέθους ήταν τελείως δυσανάλογη κατά την γνώμη μου. Από ποτά καταναλώσαμε αρκετά λίτρα χύμα κρασί, ούζο και ρακή.

Εγώ προσωπικά μόνο κρασί δοκίμασα, και λευκό και κόκκινο. Το λευκό κόστιζε 12 ευρώ/λίτρο και το κόκκινο 13 ευρώ/λίτρο. Το κόκκινο μέτριο αλλά πινότανε, βέβαια για την τιμή του εγώ περίμενα κάτι πολύ καλύτερο καθώς σε τέτοιες τιμές συνήθως κυμαίνονται τα εμφιαλωμένα. Το λευκό που δοκίμασα δεν μου άρεσε και άπο ότι κατάλαβα ούτε και στους καλεσμένους μου καθώς περίσσεψε, ενώ δεν είμαστε από αυτές τις παρέες που αφήνουμε ανεκμετάλλευτο το κρασί.

Γενικά οι σερβιτόροι και ο ιδιοκτήτης του μαγαζιού ήταν αρκετά ευγενικοί και εξυπηρετικοί. Ήταν και μία κυρία εκεί που δεν κατάλαβα ακριβώς τον ρόλο της. Πάντως ήταν επιτηδευμένα φιλική καθώς ερχόταν και μας έκανε υπερβολικά κοπλιμέντα και εμένα προσωπικά με ασπάστηκε για τα γενέθλιά μου και γενικά, προσπαθούσε μάλλον παραπάνω από όσο έπρεπε να μας κάνει να νοιώσουμε άνετα. Είχε και ζωντανή μουσική το μαγαζί. Οι μουσικοί είχαν ωραίες φωνές, και για αυτούς που τους αρέσει αυτό το είδους μουσικής ήταν καλοί. Τέλος το μαγαζί δεν είχε άλλο κόσμο πέρα από την παρέα μας, και οι ιδιοκτήτες ισχυρίζονταν ότι έφταιγε ο ζεστός καιρός και ότι πήγαμε πριν καλά καλά ξεκινήσει η σεζόν. Τέλος η διακόσμηση του χώρου ήταν μέτρια και γενικά το μαγαζάκι δεν έμοιαζε τόσο προσεγμένο.

Συνοψίζοντας, πρώτον οι σερβιτόροι και οι ιδιοκτήτες του μαγαζιού έδειξαν μία πολύ ερασιτεχνική συμπεριφορά καταρχάς γιατί άλλα παραγγείλαμε και μας έφεραν άλλα πράγματα (εμείς παραγγείλαμε ποικιλίες ορεκτικών και μας φέρανε κρεατικών) υπολογίζοντας μόνοι τους χωρίς να ερωτηθώ για πόσα άτομα να είναι οι ποικιλίες (υπολόγισαν για 20 άτομα ποικιλίες), κάνοντάς μας μία έκπτωση της τάξης του 17% στον τελικό λογαριασμό για αυτό το λάθος, και δεύτερον η ποιότητα του μαγαζιού από όλες τις απόψεις ήταν μέτρια και κάτω για τις δεδομένες τιμές, κατά την άποψή μου. Για όλα αυτά εγώ σίγουρα δεν θα επισκεπτόμουν ξανά αυτό το μαγαζί.

05 Αυγ 2016

Καλοκαίρι γαρ, είπαμε να πάμε να τσιμπήσουμε σε ενα μαγαζί που να έχει χώρο έξω για να δροσιζόμαστε. Το μαγαζί βρίσκεται πάνω σε έναν ήσυχο πεζόδρομο στον Νέο Κόσμο ( το παρκάρισμα είναι σχετικά δύσκολο θα έλεγα).
6 άτομα επισκεφτήκαμε το μαγαζι και δεν απογοητευτήκαμε θα έλεγα.

Προτιμήσαμε:

-Πατάτες τηγανητές (κομμένες στο χέρι και σερβιρισμένες στη σέσουλα)
-Τζατζίκι χειροποίητο
-Φέτα τυλιχτή με μέλι
-Κοτόπουλο κανταΐφι με σως μουστάρδας.
-Σαλάτα " Πεζόδρομος αρκετά δροσερή
-Κεμπάπ μερίδα πολύ ελαφρυ κεμπάπ με 3 κομματια συν την γαρνιτούρα
-Μερίδα Σουβλάκι Χοιρινό - 4 καλαμάκια

Συνοδέψαμε κόκκινο κρασί Ζίτσα πολύ αξιοπρεπές και μερικοί τίμησαν και κρύο ρακόμελο (αρκετά δυνατό όπως μας είπανε)

Ο καθένας πλήρωσε γύρω στα 14 ευρώ αλλά η ποιότητα περίσσευε αφού υπήρχαν καλές πρώτες ύλες.
Ενώ τα παιδιά που μας εξυπηρετούσαν ήταν πολύ ευγενικά και πρόθυμα να μας βοηθήσουν σε ότι τους ζητήσαμε

Θα ξαναπάμε σίγουρα για να δούμε και τον εσωτερικό χώρο.