Στο PastaBar σας παρουσιάζουμε μια σειρά από φρέσκα και ξηρά ζυμαρικά, πίτσες με ολόφρεσκα χειροποίητα ζυμάρια, φρέσκα raviolis, νιόκι πατάτας, ριζότο και ζυμαρικά ολικής αλέσεως, παραδοσιακές ιταλικές συνταγές για σάλτσες, που μαγειρεύουμε μπροστά σας, χρησιμοποιώντας τα καλύτερα συστατικά που έχουμε στη διάθεσή μας.

Tο Pastabar είναι ένα μαγαζί της γειτονιάς που ασπάζεται την φιλοσοφία του καθημερινού, της φιλική ατμόσφαιρας, της χαλαρής διάθεσης, και της προσωπικής επικοινωνίας.
Στο Pasta bar ανακαλύπτεις την πραγματικότητα της καλής ποιότητας που φαίνεται χωρίς να έχει ανάγκη τις στημένες καταστάσεις και τις δήθεν συμπεριφορές.

Δευτέρα κλειστά Τρίτη με Παρασκευή ανοιχτό 16:00μμ με 1:00μμ Σάββατο ανοιχτό 14:00μμ με 1:00μμ Κυριακή ανοιχτό 13:00μμ με 12μμ

Φιλικό προς χορτοφάγους
Take away
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

11 Μαι 2017

Στο Pasta Bar πήγαινα με άκρως φουσκωμένες τις απαιτήσεις μου, γιατί είχα ακούσει πολλά και μόνο θετικά σχόλια από άτομα που αγαπώ και εμπιστεύομαι. Στα συν και ένας από τους πιο σημαντικούς λόγους που το επιλέξαμε, ήταν η μικρή από την "βάση" μας απόσταση που χρειάζονταν να διανύσουμε…
Μεγάλη βδομάδα, μας βρίσκει ύστερα από μία σχετικά μικρή ταλαιπωρία για ανεύρεση πάρκινγκ, να περνάμε στο εσωτερικό τους. Η πρώτη αίσθηση και εικόνα σε προδιαθέτει ευχάριστα.

Όμορφος και μοντέρνος χώρος με μεγάλη βιτρίνα για κοζάρισμα στον κεντρικό δρόμο της Νέας Φιλαδέλφειας. Όταν γέμισε και λόγω της μεγάλης έκτασης σε γυαλί, ο θόρυβος έγινε πιο έντονος. Κατά τους καλοκαιρινούς μήνες μάλλον θα αποσύρουν την τζαμαρία κι επίσης ίσως βγάζουν τραπεζάκι στο πεζοδρόμιο (ήδη είχαν μερικά που παρά του κρύου της βραδιάς είχαν κι αυτά καλυφθεί). Μπορεί εκεί να κερδίζουν λίγο στο θέμα δροσιάς, όμως δεν ξέρω τι θα γίνετε από άποψη φασαρίας λόγω του δρόμου.

Το τραπέζι μας λιτό αλλά τακτικό και φροντισμένο.
Από το service τους δυστυχώς έχω αρκετά παράπονα. Κι όταν αναφέρω «service» δεν αναφέρομαι μόνο στην ευγενέστατη νεαρή που ανέλαβε την εξυπηρέτησή μας. Αναφέρομαι στην συνεργασία τους με την κουζίνα, το πώς έχουν στήσει την διαδικασία της παραγγελίας και τις καθυστερήσεις που παρουσιάστηκαν κυρίως γιατί τα άτομα που είχαν αναλάβει την σάλα δεν ήταν επαρκή σε αριθμό για τόσο κόσμο. Λεπτομέρειες παρακάτω.

Έρχεται λοιπόν η νεαρή σερβιτόρα να πάρει την παραγγελία μας. Και μας ενημερώνει στο προφορικό για τα πιάτα ημέρας. Όμως δεν ξέρω κι εγώ πόσα πιάτα μας ανέφερε, μαζί με τις ιδιαίτερες του καθενός λεπτομέρειες. Νομίζω πως μετά το 4ο ή 5ο πιάτο ημέρας, της ζητήσαμε να σταματήσει γιατί είχαμε ήδη ξεχάσει όλα όσα μας είχε πει και δεν υπήρχε νόημα στο να συνεχίσει. Too much information.

Όταν σαν επιχείρηση έχεις βγάλει πάνω από 2-3 ημερήσιες προτάσεις, καλύτερα είναι να τις τυπώσεις- στην χειρότερη- σε μια απλή κόλλα χαρτί. Δεν είναι βολικό για τον πελάτη και σίγουρα όχι για τον υπάλληλο που καλείται να αποστηθίσει όλες αυτές τις λεπτομέρειες και μάλιστα μέσα στο άγχος και το τρέξιμο της δουλειάς. Άσε που σε αυτές τις περιπτώσεις ο πελάτης δεν έχει ιδέα για την τιμολόγηση αυτών των πιάτων και δεν είναι και το καλύτερο πράγμα να παραγγέλνεις στα τυφλά.

Είχα πάει ήδη «μιλημένος» για το τι θα παραγγείλω κι έτσι προσανατολίστηκα σε πιάτα που ήδη είχαν λάβει εύσημα!

• Σαλάτα Verde. Βάση από πράσινη σαλάτα με λωρίδες (που θύμιζαν σπαγγέτι) πράσινου μήλου. Επιστέγαση από ψητό μανούρι. Το σύνολο συμπλήρωναν ψητά καρύδια, ηλιόσπορος και σταφίδες ποσέ σε κόκκινο κρασί. Για να γίνει ακόμα πιο δροσερή, είχαν προσθέσει βινεγκρέτ από χυμό μήλου. Κι εδώ συνέβη το εξής παράδοξο. Κάτι με ενόχλησε πάρα πολύ στην υφή της. Σε κάθε μπουκιά μου, αισθανόμουνα σαν να «γαντζώνεται» και να γδέρνει τον ουρανίσκο μου. Άτομο της παρέας που κατέχει το αντικείμενο πολύ καλύτερα γιατί ανήκει στον χώρο της εστίασης, είπε πως μάλλον σε αυτό ευθύνονταν το μηχάνημα που χρησιμοποιούν για την κοπή του μήλου, το οποίο αγριεύει πολύ την επιφάνειά του. Οι υπόλοιποι της παρέας είπαν καλά σχόλια για την σαλάτα, εγώ δεν κατάφερα καν να τελειώσω την ποσότητα που είχα αρχικά βάλει στο πιάτο μου. Τιμή στα 7,90€.

• Piadina Yova Fritte. Ρολό ζύμης με γέμιση από μοτσαρέλα, παρμεζάνα, μπέικον και σάλτσα ντομάτας. Στο πάνω μέρος και πριν μας σερβιριστεί είχαν προσθέσει 2 τηγανιτά αβγά. Ένα ακόμα πιάτο που δεν με ενθουσίασε. Δεν ξέρω αν κρύωσε πάρα πολύ γρήγορα ή μας σερβιρίστηκε ήδη κρύο, όμως όταν αρχίσαμε να το δοκιμάζουμε το αποτέλεσμα ήταν μετριότατο. Ορεκτικό απλό στη σύλληψη και τεχνική, που ποντάρει σε επιτυχία λόγω του ότι τα υλικά από μόνα τους κάνουν έναν καταπληκτικό συνδυασμό. Ίσως αν το είχα δοκιμάσει σε καλύτερη θερμοκρασία, να μου άρεσε περισσότερο. Τιμή στα 6,90€.

• Pizza Cheddar Pancetta con Fungi. Λίγο πολύ τα υλικά αναφέρονται στον τίτλο της πίτσας. Επειδή ήταν Μεγάλη Βδομάδα και κάποιοι της παρέας αν και δεν νήστευαν δεν θα ήθελαν να φάνε κρέας ή προϊόντα που είχαν τέτοια βάση, ζητήσαμε η μισή πίτσα να μην έχει μπέικον. Επιθυμία μας που δεν έγινε σεβαστή και δεν εισακούστηκε αφού η πίτσα που μας πρόσφεραν είχε παντού μπέικον. Για επιβεβαίωση ρωτήσαμε και το service τους και μας είπαν πως όντως από λάθος τους είχαν βάλει μπέικον σε όλη την πίτσα. Κι έρχομαι τώρα και ερωτώ. Από την στιγμή που συνειδητοποιείς πως έχεις κάνει λάθος στην παραγγελία, δεν επιμένεις να αλλάξεις το πιάτο έστω και αν οι πελάτες –που είναι σε άβολη θέση- δεν το ζητάνε? Ή δεν ρωτάς καθόλου και φέρνεις μια ακόμα πίτσα χωρίς καθόλου μπέικον. Ή για να το πάω και λίγο πιο μακριά, μήπως σε αυτές τις περιπτώσεις θα πρέπει να αναθεωρήσουν την πολιτική τους και να μη χρεώνουν στον πελάτη το λάθος πιάτο τους? Εμείς κληθήκαμε να πληρώσουμε 9,90€ για την πίτσα, που κατά την άποψή μου ήταν το πιο νόστιμο πιάτο που δοκίμασα εκείνο το βράδυ. Σωστό πάχος ζύμης, προσεκτικό ψήσιμο, καλά υλικά. Όσοι δεν είχαν σκοπό να φάνε κρέας, μαγαρίστηκαν οπότε το Pasta Bar θα πρέπει να επωμιστεί τις μισές ενοχές και τύψεις.

• Πέννες σαλμόνε. Η κλασική συνταγή, χωρίς εκπλήξεις. Σολομός σβησμένος με vodka, φρέσκο κρεμμυδάκι, άνηθος, ξύσμα μοσχολέμονου και κρέμα γάλακτος. Η τελευταία ήταν σε πολύ μεγαλύτερη ποσότητα από όσο θα έπρεπε και είχε καλύψει σχεδόν όλες τις υπόλοιπες γεύσεις. Όλοι ξέρουμε την νοστιμιά που μπορεί να δώσει σε μια συνταγή η κρέμα γάλακτος. Όμως όταν γίνεται κατάχρηση, το αποτέλεσμα μπορεί να μην είναι και το επιθυμητό. Ζητήσαμε να μας φέρουν φρέσκο πιπέρι που ταιριάζει απόλυτα σε αυτό το πιάτο. Μετά από 6-7 λεπτά ξαναζητήσαμε να μας φέρουν το πιπέρι. Περιμέναμε λίγο ακόμα κι επειδή δεν είχε νόημα να περιμένουμε περισσότερο, ξεκινήσαμε να τρώμε την μακαρονάδα μας που είχε ήδη αρχίσει να κρυώνει, χωρίς πιπέρι το οποίο μας ήρθε αρκετά αργότερα. Η τιμή της στα 9,60 €. Επειδή η σαλμόνε είναι ένα πιάτο που συχνά επιλέγω σε εξόδους μου, θα την κατάτασσα κάπου στην μέση όσων μέχρι στιγμής μου έχουν σερβίρει. Της έλειπε η ένταση ή αυτή είχε εντελώς καλυφθεί από την κρέμα γάλακτος.

• Ζυμαρικά με σάλτσα amatriciana. Καπνιστό μπέικον, σάλτσα ντομάτας, σκόρδο, μαϊντανός, φρέσκο pepperoncino. Ζητήθηκε να μας προσφερθεί πάρα μα πάρα πολύ καυτερή. Το αποτέλεσμα ήταν σίγουρα αρκετά πικάντικο και καυτερό, αλλά όχι όσο θα το θέλαμε. Σε αυτό όμως δεν νομίζω πως ευθύνεται το κατάστημα αφού δεν μπορούν να ξέρουν τα όρια των ιδιαίτερων γούστων των πελατών τους. Με το ίδιο σκεπτικό, θα μπορούσε να μας έρθει η μακαρονάδα ακραία καυτερή-ακόμα και για τα γούστα αυτού που της ζήτησε έτσι- και τελικά να μην τρώγεται. Ήταν το 2ο καλύτερο πιάτο της βραδιάς. Δεμένη σάλτσα με έντονα αρώματα.

• Προσπαθώ να θυμηθώ το κρασί που ζητήσαμε, αλλά μου είναι αδύνατον…

Με αυτά κι μ’ αυτά, κι εκείνο το δείπνο έφτασε το τέλος του. Επειδή δεν μας άρεσε ιδιαίτερα κάτι που δοκιμάσαμε, τελικά αποχωρήσαμε χωρίς να ζητήσουμε γλυκό για το κλείσιμο.

Δυστυχώς, η βραδιά δεν στέφθηκε με μεγάλη επιτυχία. Τι να πω…
Το Pasta Bar ήταν ασφυκτικά γεμάτο για όση ώρα ήμασταν εκεί, κάτι που σημαίνει πως έχει επιτυχία κι έχει ήδη αποκτήσει το κοινό του. Επίσης δεν μπορώ να παραβλέψω τις θετικότατες εντυπώσεις που έχουν αποκομίσει από την επίσκεψή τους έμπιστοι φίλοι/χρήστες που μου το πρότειναν με κλειστά τα μάτια.

Θα καταλήξω λοιπόν στο πιο «αναίμακτο» συμπέρασμα πως λόγω ατυχών συγκυριών δεν κατάφεραν να μας φιλοξενήσουν και περιποιηθούν όπως θα έπρεπε και ως οφείλουν να κάνουν σε κάθε πελάτη τους.

Ένα ακόμα σκεπτικό είναι πως το κοινό τους ίσως έχουν προσελκύσει με τις σχετικά χαμηλές τιμές τους. Μη ξεχνάμε πως σημαντική μερίδα των Ελλήνων θεωρούν την Ιταλική κουζίνα ως απλοϊκή και πολλές φορές δεν έχουν μεγάλες απαιτήσεις από αυτή. Πόσο άδικο αυτό για μια κουζίνα που έχει κερδίσει τον πλανήτη…

Εγώ προσωπικά το δοκίμασα αλλά επειδή η βραδιά απείχε αρκετά από αυτό που θα ήθελα να περάσω, δεν σκέφτομαι να το επισκεφτώ εκ νέου.

ΥΓ Ευχαριστώ τον ΤΡΩΓΩΝ για την αναφορά στο σχόλιό του καθώς κι άλλους φίλους με τους οποίους έχω πιο προσωπική επικοινωνία, που αμέσως ή εμμέσως με έκαναν να «ξεκουνήσω» λίγο…
Δύσκολο να επανέλθω πλήρως στις ταχύτητες και την συχνότητα των παλιών συνηθειών μου, όμως που και που θα έχετε «νέα» μου…

04 Ιούλ 2017

Αυτό το καλοκαίρι έχει ισχυρή δυναμική. Αυτό το καλοκαίρι έχει γκάζι. Αυτό το καλοκαίρι έχει μουσική, ξενύχτια, αλκοόλ, τσιγάρα και κλεμμένους αναπτήρες. Reunions. Ματιές στο μέλλον. Αναμνήσεις. Συζητήσεις. Ασκήσεις ισορροπίας. Σαρκαστική διάθεση. Είναι ανήσυχο. Έχει φόβο. Ανατροπές. Ένταση. Λιώσιμο. Λαχάνιασμα. Αυτό το καλοκαίρι είναι rock.

Ένταση υπήρχε και τις τρείς φορές που έχω πάει στο Pasta, στη διάθεση όμως, από τα πιάτα έλειπε.

Η πρώτη πέρσι πριν το Πάσχα. Απεδείχθη η τελευταία αναλαμπή of a tale that wasn’t right. Νηστεία άρα και περιορισμένες επιλογές.

Σαλάτα Verde την οποία έχουμε επαναλάβει και στις υπόλοιπες επισκέψεις. Πρασινάδες, μήλο, περίτεχνα κομμένο, που αποδεικνύεται, όμως, δύσκολο στον χειρισμό του, καραμελωμένοι ξηροί καρποί, σταφίδες, γλυκό dressing, φρέσκια, δροσιστική και μεγάλη ποσότητα.

Patate arrosto. Μικρές φρέσκιες πατατούλες σωταρισμένες με θυμάρι, καπνιστή πάπρικα, λεμόνι, χοντρό αλάτι, λίγο μουστάρδα αν θυμάμαι καλά. Νόστιμες.

Funghi trifolati. Άλλο ένα πιάτο που μου αρέσει πολύ και επαναλαμβάνεται έκτοτε ασχέτου νηστείας. Ποικιλία μανιταριών σε χοντρά ζουμερά κομμάτια, λίγο σκόρδο, λεμονάτα, αναπαύονται πάνω σε μια αφράτη χειροποίητη ζύμη. Μεγάλη μερίδα, όπως όλες εξάλλου και απόλυτα χορταστικά.

Arrabiata. Σωστά βρασμένα ζυμαρικά όπως και σε όλες τις μακαρονάδες που έχω δοκιμάσει, νόστιμη σάλτσα, καυτερή, γλυκιά και όξινη ταυτόχρονα. Το τυρί δε μου έλειψε καθόλου.

Επίσκεψη δεύτερη λίγο πριν τα περασμένα Χριστούγεννα και μετά από παράσταση στην οποία μία αγνώριστη, πραγματικά, Αμερικανίδα diva τα έσπασε. White lies, τσιμπήματα ενοχής, άχρηστες τύψεις. Τεράστια παραγγελία και νευρικά γέλια.

Όλα τα παραπάνω συν
Piadina Yova fritte δηλαδή λεπτό ρολό ζύμης που τυλίγει τυριά, αλλαντικά, σάλτσα συν δύο αυγά μάτια on top. Μεγάλο hit. Περιγραφές έχετε ήδη διαβάσει.

Δύο πίτσες με μικρές διαφορές για μένα. Ωραίο, λεπτό ζυμάρι, καλά υλικά στη σωστή ποσότητα. Πείτε ότι θέλετε αλλά είμαι της Canadian σχολής άρα αυτές δε μου είπαν πολλά πράγματα. Τις αδικώ όμως και το ξέρω.

Πέννες Salsiccia di maiale. Χωριάτικο λουκάνικο, καυτερές πιπερίτσες, σάλτσα ντομάτας, κρέμα. Comfort food για ένα χειμωνιάτικο βράδυ. Λίγο βαρύ φυσικά αλλά το σήκωνε. Πήρα όσο δεν κατόρθωσα να φάω μαζί μου. Ωραίο και την επόμενη μέρα.

Άλλα πιάτα εκείνης της βραδιάς που δοκίμασα ήταν pasta με μαύρη τρούφα που δεν ήταν επιτυχημένη αλλά μάλλον πρόκειται για αστοχία της συγκεκριμένης βραδιάς και ravioli με μανιτάρια και άλλα υλικά που δε θυμάμαι που, όμως, κι αυτά δεν έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση.

Τρίτη επίσκεψη στα τέλη Μαΐου. Η Αμερικανίδα ντίβα έδωσε τη θέση της στον bodyguard του Προέδρου. Ελαφρά ανησυχία και η ανακοίνωση ενός προαναγγελθέντος θανάτου.

Η γνωστή σαλάτα και τα μανιτάρια. Πίτσα με gorgonzola και prosciutto για τον καλό μου με τις γνωστές αρετές και τα δικά μου κολλήματα.

Pasta με κρέμα τυριών και prosciutto crudo για μένα που ακούγεται περισσότερο μπουχτιστική από ότι τελικά ήταν. Και αυτή ωραία την επαύριο που την τελείωσα.

Τα γλυκά δεν είναι το δυνατό σημείο τους σημείο. Έχουμε δοκιμάσει πολλά χωρίς ούτε ένα να μας ικανοποιήσει. Η τελευταία επίσκεψη έκλεισε με ένα επικό parfait από τη Χαρά.

Χώρος απλός, λιτός, εξυπηρέτηση γρήγορη. Τιμές γύρω στα 15-20 ευρώ αναλόγως της παραγγελίας. Πίστωση δε δίδεται. Πλαστικό χρήμα νομίζω ότι γίνεται δεκτό αλλά δεν παίρνω και όρκο. Το κάπνισμα απαγορεύεται αυστηρά
στον εσωτερικό χώρο άρα καταλαβαίνετε ότι προτιμώ τον έξω, ειδικά, τώρα που είναι ιδανικές μέρες για μπανανόψαρα και χρυσόψαρα, αυτά με τη βολική μνήμη, ξέρετε.

Αυτό το καλοκαίρι είναι πάνω από όλα οι άνθρωποι. Αυτοί που γύρισαν και είναι σα να μην έφυγαν ποτέ κι αυτοί που έφυγαν και είναι σα να μην ήρθαν.

Αυτό το καλοκαίρι αν ήταν ταινία θα ήταν το “Με κομμένη την ανάσα” του Godard κι αν ήταν τραγούδι θα ήταν το “ Highway star” των Purple, από βινύλιο και στη διαπασών.

Αυτό το καλοκαίρι θα περνάμε για πάρτη των ανθρώπων που αγαπάμε μέρες νοσοκομείου, το βράδυ του Σαββάτου θα μας βρίσκει στην άκρη της πόλης, ενώ στα κλεφτά κλεισίματα των ματιών θα βλέπουμε όνειρα από χρώμιο και βινύλιο.
Γιατί αυτό το καλοκαίρι είναι rock.

25 Απρ 2017

Και μετά την πολύ πρόσφατη και επιτυχημένη βόλτα μας στη Ν. Φιλαδέλφεια, ήρθε η ώρα της επανάληψης, με αγαπημένη κοριτσοπαρέα αυτή τη φορά!

Το δύσκολο τεστ του Σαββάτου ( 8/4 ), με τα περισσότερα στέκια της περιοχής να είναι full house, και με την εύρεση θέσης πάρκινγκ να θυμίζει την ταινία "Κυνηγώντας το πράσινο διαμάντι", αποδείχτηκε παιχνιδάκι, γιατί και κράτηση για 5 άτομα είχαμε κάνει, και δύο βήματα από το μαγαζί παρκάραμε και τελωσπάντων τα πολλά λόγια είναι περιττά, όταν η παρέα είναι κεφάτη και έτοιμη για ένα υπέροχο Σαββατόβραδο, τίποτα δεν γίνεται να χαλάσει αυτή την όμορφη βραδιά.

Γενικά:

- Απαραίτητη η κράτηση για Παρασκευή/Σάββατο, αν δεν θέλετε να φύγετε άπραγοι και απογοητευμένοι, όπως αρκετές παρέες που είδα εκείνο το βράδυ.
- Ο χώρος μέσα, μόλις γεμίσει, γίνεται θορυβώδης, οπότε προνοήστε για νωρίς, αν σας ενοχλεί η οχλοβοή. Εμάς καθόλου δεν μας ενόχλησε. Τί στο καλό; Σάββατο βράδυ είναι!
- Ατμόσφαιρα αυστηρά άκαπνη, διαυγής, πεντακάθαρη. Μπράβο τους και μπράβο και στους θαμώνες που το γνωρίζουν και το σέβονται.
- Η υποδοχή, το σέρβις, η κουζίνα, κινούνται με άψογη οργάνωση, ακροβατική ψυχραιμία, καίρια αποτελεσματικότητα και ευγένεια, σε ό, τι ζητήσεις, μεταφέροντας με μαεστρία καλλιτεχνική τα πιάτα σαν να περιτριγυρίζονται από ένα πολύβουο μελίσσι.
- Οι μερίδες, ειδικά στα ζυμαρικά, είναι όντως πάρα πολύ χορταστικές. Ίσως δεν φαίνεται αρχικά στο μάτι, αλλά είναι όντως δύσκολο από ένα άτομο να αντεπεξέλθει την μερίδα του, ειδικά αν το τραπέζι γεμίσει και με διάφορα antipasti.
- Το μενού που είδα είναι μεγάλο και πολύ ευέλικτο, με επιλογές κλασικές αλλά και ψαγμένες, αλλά αυτό που είδα πολύ θετικά είναι οι μικροαλλαγές που μπορείς να ζητήσεις, είτε προσθέτοντας είτε αφαιρώντας οποιοδήποτε υλικό, π. χ. οι δύο φίλες μας που νήστευαν ζήτησαν τις αναγκαίες προσαρμογές στα πιάτα τους.
- Σε ειδικό μαυροπίνακα αναγράφονται και τα πιάτα ημέρας αλλά και τα γλυκά, που σημειωτέον είναι των 2 ατόμων.
- Απρόσκλητο εμφιαλωμένο δεν θα δείτε εδώ. Μόνο κανάτες σε αφθονία.
- Ο φωτισμός είναι χαμηλός και ατμοσφαιρικός και η μουσική πολύ διακριτική ώστε να μην ενοχλεί στην κουβεντούλα.

Εμείς, απλωθήκαμε αναπαυτικά στο μεγάλο και άνετο τραπέζι, ακριβώς κάτω από το μαυροπίνακα, και την εξυπηρέτησή μας ανέλαβε μια γλυκύτατη και άκρως κατατοπιστική νεαρή κοπέλα, που όπως μου είπε η φίλη, που λόγω εντοπιότητας το έχει "χτίσει" το μαγαζί, είναι η πιο ευγενική και καταρτισμένη από όλες, με διάθεση και υπομονή να σου εξηγήσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ και να φροντίσει να κυλήσουν όλα ρολόι.

Το μενού υπάρχει και στην ιστοσελίδα τους, και ευτυχώς δηλαδή, γιατί σαν πρώτη φορά εγώ θα δυσκολευόμουν να επιλέξω, ωστόσο είχα κατά νου και τα αγαπημένα των κοριτσιών οπότε δεν υπήρχε περιθώριο λάθους ή έστω ατυχούς επιλογής. Το μικρό πακέτο για το σπίτι, για μια ακόμη φορά, δεν το αποφύγαμε, αλλά έτσι είμαστε εμείς... παίρνουμε πολλά...

Εν μέσω λοιπόν κεφιού, γέλιου, και χαλαρής διάθεσης, έφτασαν αρχικά στο τραπέζι οι Patate arrosto ( 5,40 ευρώ ) και τα Funghi trifolati ( 6,20 ευρώ ). Αντιστοίχως, baby πατατούλες αρωματισμένες με πάπρικα καπνιστή, σκορδοθύμαρο, μαιντανό, πιπεριές και μουσταρδάτη σαλτσούλα, καλοψημένες, μαλακές, υπέροχες, και μια ποικιλία από διάφορα φρέσκα μανιτάρια, αρκετά χοντροκομμένα ήταν αλλά και ζουμερά, σβησμένα με λευκό κρασί και χυμό λεμονιού, θυμάρι και μαιντανό, ξαπλωμένα περίτεχνα σε μια μεγάλη, ημικυκλική, τραγανή χειροποίητη ψητή πίτα. Επίσης, πολύ χορταστική μερίδα.

Δεν θα μπορούσε να λείψει και μια πίτσα για τη μέση, έτσι για την όρεξη, και επιλέξαμε την Pizza cheddar pancetta con funghi ( 9,90 ευρώ ) με τα κλασικά υλικά, σάλτσα ντομάτας, μοτσαρέλλα, μπέικον, μανιτάρια ( και εδώ χοντροκομμένα, η χαρά του μανιταρολάτρη ) και cheddar, σε πολύ ωραία εκτέλεση και με ένα υπέροχο κριτσανιστό ζυμαράκι, ούτε σαν ψωμί ούτε σαν τσιγαρόχαρτο, άψογο...

Σε κάποια φάση, είδα απέναντί μου, την φίλη να μου κάνει νοήματα παντομίμας. Δεν μπόρεσα να ακούσω αλλά.... ένα κώδικα επικοινωνίας τον έχουμε δεδομένο πια, κι έτσι έπιασα τα σήματα!! Ήξερα ότι μου έγνεφε να ζητήσω και μια piadina, yova fritte κατά απόλυτη βεβαιότητα, κι ας νήστευε η ίδια, κι ας μη μπορούσε να φάει το αγαπημένο της ορεκτικό.
Κι έτσι ήρθε στο τραπέζι και το περιβόητο ρολό λεπτής ζύμης ( που μου θύμισε πολύ κρέπα, αλλά ήταν απείρως ανώτερο ), γεμιστό με μοτσαρέλλα, σάλτσα ντομάτας, παρμεζάνα, μπέικον, ρίγανη και ελαιόλαδο και με δύο αυγά μάτια από πάνω ( 6,90 ευρώ ). Λαχταριστό και νόστιμο!! Πραγματικά, μην το παραλείψετε αυτό το ορεκτικό. Έφαγα ένα κομμάτι και οπωσδήποτε την επόμενη φορά, θα πάρω ένα ολόκληρο μόνη μου.

Η εξαιρετική αρχή, έδωσε τη σκυτάλη στο βαρύ πυροβολικό, που είναι τα ζυμαρικά. Το σύστημα, είναι θεωρώ, λίγο-πολύ γνωστό. Μέσα από μια τεράστια γκάμα με σάλτσες ( με φρέσκα λαχανικά, με κρεατικά, με θαλασσινά, με έθνικ γεύσεις ) επιλέγεις την προτίμησή σου και την συνοδεύεις είτε με λιγκουίνι, σπαγγέτι ή πέννες χωρίς κάποια χρέωση, είτε με ταλιατέλες, strozzapreti, ριζότο ή νιόκι πατάτας με μια μικρή εξτρά χρέωση.

Οι επιλογές μας:

- Λιγκουίνι με σάλτσα σόγιας, χωρίς τυρί, από τις έθνικ γεύσεις. Τα υπόλοιπα υλικά της, ντομάτα, πιπεριά, τζίντζερ και μανιτάρια ( γίνεται όμως και με κοτόπουλο, 7,90 ευρώ ). Φαγώθηκε μέχρι κεραίας!
- Ταλιατέλες Melanzanne, χωρίς φέτα, από τις σάλτσες με λαχανικά ( 6,70 ευρώ + 2 για τις ταλιατέλες ), με ψητές μελιτζάνες στο φούρνο, πάπρικα και σάλτσα ντομάτας.
- Strozzapreti καρμπονάρα ( 9,40 ευρώ + 2 ευρώ για το ζυμαρικό, όπου strozzapreti, ένα στριφτό ζυμαρικό παρεμφερές με τα δικά μας σκιουφιχτά ), με άφθονο καπνιστό μπέικον, κρέμα γάλακτος, κρέμα παρμεζάνας Regianno και ρίγανη. Κλασική και αλάνθαστη γεύση!!
- Λιγκουίνι Pollo con pancetta ( 8,50 ευρώ ), το δικό μου πιάτο. Με φιλετάκια κοτόπουλο, μπέικον καπνιστό, κρέμα γάλακτος, τυρί κρέμα Φιλαδέλφεια, θυμάρι και ξύσμα λεμονιού.
Το κοτόπουλο πολύ τρυφερό, η γεύση συνολικά πολύ καλή, με δύο μόνο μικρές παρατηρήσεις, το ξύσμα λεμονιού δεν το γεύτηκα ( δεν μου έλειψε κιόλας ) και θα ήθελα λιγότερη κρέμα γάλακτος, μιας και ήταν αρκετή παραπάνω από το κανονικό και ήταν λίγο μπουχτιστική. Σαν γεύση όμως, μου άρεσε πολύ.
- Λιγκουίνι Ragu di Vitello con Marsala ( 8,90 ευρώ ) από τις σάλτσες κρεατικών. Το top πιάτο κατά τη γνώμη μου, με μανιτάρια, μοσχαράκι γάστρας σε απίστευτη γεύση και μαλακό σαν λουκούμι, με φρέσκα βότανα και με το γνωστό σισιλιάνικο κρασί Marsala, αλλά και με ένα ελαφρύ πέπλο κρέμας γάλακτος, τόσο-όσο να μην επισκιάσει τις υπόλοιπες γεύσεις. Υπέροχη γεύση.

Οι πρώτες ύλες που χρησιμοποιούν είναι άριστες, τα ζυμαρικά έχουν το ιδανικό βράσιμο, τα υλικά τους δεν τα τσιγκουνεύονται. Εντύπωση μου έκανε, ότι έφεραν 5 ατομικά μπωλ με παρμεζάνα για τα ζυμαρικά, ακόμη και για τα νηστίσιμα πιάτα, η οποία αξιοποιήθηκε καταλλήλως στα αρτύσιμα πιάτα, κατά βούληση. Επίσης, ο μύλος με το φρεσκοτριμμένο πιπέρι, βρίσκεται σε κάθε τραπέζι.

* Αφαιρώ την μια ντοματούλα από τη γεύση, επειδή βρήκα ότι το κόψιμο των μανιταριών, σε μεγάλο μέγεθος, μου ταίριαξε άψογα στα funghi trifolati, αλλά δεν μου άρεσε ιδιαίτερα στην πίτσα και στα ζυμαρικά, όπου θα τα ήθελα πιο λεπτοκομμένα. Αλλά, είναι μια καθαρά υποκειμενική άποψη.

Για όλα αυτά, μαζί με μια coca cola και μια μπύρα Kaizer, το σύνολο έφτασε στα 80 ευρώ, μοιραζόμενο δια 5, στα 16 ευρώ το άτομο, σε άψογο vfm για τις πολύ προσεγμένες γεύσεις, την περιποίηση, το περιβάλλον και την εν γένει ποιότητα που έχει να προσφέρει το Pastabar. Γλυκό, επιφυλλάσσομαι για την επόμενη φορά.
Ιδιαίτερα εκτιμητέα κίνηση στο τέλος, ήταν το κέρασμα limoncello, ωραίο ως κλείσιμο και πολύ χωνευτικό!!

Το Pastabar δεν είχα αμφιβολία ότι θα μου άρεσε πάρα πολύ. Και χαίρομαι, που μαζί με μια ακόμη trattoria που ανακάλυψα πρόσφατα, εντάσσεται πλέον στις top επιλογές μου στα βόρεια, στην πολύπαθη κατηγορία "ιταλικό". Τα συνοικιακά μαγαζιά, τελικά, φαίνεται ότι έχουν πολύ καλύτερες εμπειρίες να προσφέρουν από τα πολυδιαφημισμένα στον Τύπο ή στο Ίντερνετ.

Στην τελική, η επιλογή είναι στην ευχέρεια του καθενός, για τυποποιημένες συνταγές με αμφίβολης ποιότητας υλικά ή για πιο ποιοτικά πράγματα σε προσιτές θεωρώ τιμές, που δεν θα χαλάσουν και το στομάχι σας... Αν ανήκετε στην δεύτερη περίπτωση, αξίζει να το δοκιμάσετε και σίγουρα θα σας κερδίσει.

Ο κόσμος φαίνεται να το έχει καταξιώσει και αυτό μόνο τυχαίο δεν είναι. Εννοείται ότι το προτείνω ανεπιφύλακτα και εξυπακούεται ότι θα ξαναπάω!! Με ένα νεύμα αλλά και χωρίς, το ραντεβού μας εκεί θα ανανεωθεί!!

04 Μάρ 2017

Τι είναι το Pasta bar;
Μην είν' οι τραγανές μπρουσκέτες;
Μην είναι τ' άφθαστο ρολό γεμιστής ζύμης;
Μην είναι οι σαλάτες, υπερπαραγωγή;
Μην είναι οι σούπες του οι γευστικές;
Μην είναι οι πίτσες του
με το κρατσανιστό ζυμάρι;
κάθε νιόκι, λιγκουίνι που αχνά προβάλλει,
κάθε του πένα, κάθε στροτζαπρέτι;
Όλα pasta bar! Κι αυτά κι εκείνα,
και τ’ άλλα που 'χουμε μες την καρδιά….

Είναι και η Φιλαδέλφεια η μάνα γη, η ευκολία στο παρκάρισμα, το χαμογελαστό service, οι διακοσμητικές vintage βαλίτσες στο εσωτερικό με τα stickers από τα ταξίδια, το αιωρούμενο αλυσοδεμένο μπουκάλι, η ανοιχτή μυρωδάτη κουζίνα με το προσωπικό που εργάζεται άοκνα, η καθαριότητα του χώρου και πολλά άλλα.

Η σίγουρη επιλογή για pasta, σχετικά κοντά στην περιοχή μου. Άλλες 2 επιλογές, η μια δυστυχώς έκλεισε παρότι ήταν top και η δεύτερη θέλει ταξίδι ολόκληρο.
‘’From dust to dawn’’ φίλε Βαγγέλη με τις σερβιτόρες στα μαύρα ντυμένες, δροσιστικές, χαμογελαστές, φιλικές, ενημερωμένες, διεκπεραιωτικές. Τον chef πίσω από την μπάρα, παιγνιδιάρη, σταθερό, αλάθητο, δημιουργικό, καλλιτέχνη.

Τα τραπέζια σε απόσταση μεταξύ τους, minimal και σε αποχρώσεις πέτρας, παίρνουν φως από industrial λαμπτήρες που με λίγη φαντασία, πυρακτωμένοι θυμίζουν την ραχοκοκαλιά ψαριού. Σε 2 σημεία του εξωτερικού τοίχου, μαυροπίνακες με τα πιάτα ημέρας στην μια πλευρά και τα γλυκά στην άλλη.
Κάπνισμα –θα κάνω πάρτι- μόνο στα αντιολισθητικά πλακάκια του πεζοδρομίου της Δεκελείας. Γωνιακό μαγαζί ή μαγαζί γωνία, με μόνη παραφωνία τον εξωτερικό κλειστό μεν χώρο πεζοδρομίου με την απρόσωπη τζαμαρία, που χρειάζεται δε παρέμβαση για να εκτινάξει το όλο σύνολο.

Θα αναφερθώ μόνο στην τελευταία οικογενειακή επίσκεψη γεύματος.
Πεινασμένοι, σίγουροι για την ποιότητα, φθάσαμε, παρκάραμε, καθίσαμε και αρχίσαμε.
Γλυκόπιοτο σαββατιανό από τον Κιθαιρώνα για τους 3, σόδα και νερό κανάτας για τους άλλους 2.

Συνοδεύσαμε με γευστικές σκορδάτες μπρουσκέτες σε μαύρο τετράγωνο ‘’πέτρινο’’ πιάτο με ψιλοκομμένη τομάτα, φλοίδες παρμεζάνας, peperoncino και πικάντικη ψίχα μελιτζάνας. (Bruschetta alla “Toscana”)

Συνεχίσαμε με πολύ καλές φέτες ψητής μοτσαρέλας εναλλάξ με φέτες τομάτας, γαρνιρισμένες με κρέμα μπαλσάμικο, λάδι και ρίγανη. (Capreze saltati)
Επειδή το κρασί τραβιόταν άνετα είπαμε να βάλουμε στη μέση μια πίτσα με λεπτή ιταλική crispy ζύμη και πολύ καλή σάλτσα τομάτας, ψιλοκομμένες κόκκινες πιπεριές, μοτσαρέλα, ωραία ψημένο και κατάλληλα κομμένο κοτόπουλο και μπέικον. (Pizza con pollo con Pancetta)
Ο πρώτος γύρος τελείωσε με τις καλύτερες εντυπώσεις οπότε υποδεχτήκαμε ορεξάτοι τα κυρίως.

Το concept έχει ως εξής: Διαλέγεις το είδος του ζυμαρικού για την βάση του πιάτου και συμπληρώνεις τη σάλτσα με επιλογές από λαχανικά, κρεατικά, θαλασσινά και ethic touch.

Al dente τα ζυμαρικά, με διαφορετική παρουσίαση σε κάθε πιάτο και μερίδες υπέρ του δέοντος μεγάλες. Δοκιμάσαμε λοιπόν:

Απλά και απέριττα λιγκουίνι με 3 χοιρινά φιλετάκια στην κορυφή, σβησμένα με λευκό κρασί, ρίγανη και λεμόνι. Αναδείχθηκαν όλα τα αρώματα του υπέροχα ψημένου χοιρινού αλλά και του μαγειρέματος του ζυμαρικού. (Μaiale al limone)
Πέννες με μοσχάρι ραγού, μανιτάρια, μυρωδικά, λουσμένα με γλυκό κρασί από τη Marsala της Σικελίας και κρέμα γάλακτος την απολύτως απαραίτητη. Χορταστικό, γευστικό, μερίδα για 2 οπότε δεν αποφύγαμε το πακέτο. Όλα τα υλικά έδεναν αρμονικά, με τα κομμάτια του μοσχαριού πολύ τρυφερά. Το καλύτερο πιάτο. (Ragu di Vitello con Marsala)

Ταλιατέλλες με κομμάτια κοτόπουλο, μπέικον, cream cheese, θυμάρι και κρέμα γάλακτος. Πολύ καλό γευστικά με το pick του θυμαριού να δίνει το κάτι παραπάνω στο πιάτο. (Pollo con Pancetta)

Τέλος, φρέσκα ραβιόλι με γέμιση μανιτάρια, παρμεζάνα, θυμάρι, τρούφα και σάλτσα από τυρί mascarpone. Πολύ καλό το πάντρεμα των υλικών στη γέμιση, πλούσιο και ‘’γεμάτο’’ πιάτο. Κλείνοντας τα μάτια, ονειρεύεσαι osteria πίσω από την Piazza di Santa Maria του Trastevere, στην οποία αποφάσισε ο Joe με το hammond του να εγκατασταθούν και να διασκεδάζουν τον κόσμο, παίζοντας rock ‘n’ rollάκια. (Ravioli Fungi Porchini)

Δώσαμε από 14 euro το άτομο και φάγαμε νόστιμα και χορταστικά.
Το γεύμα έκλεισε υπέροχα, νοσταλγώντας τα ταξίδια στη γείτονα χώρα χωρίς να δοκιμάσουμε γλυκά αν και μπορώ να πω βλέποντας να θρονιάζονται στο δίπλα τραπέζι τα ζήλεψα, αλλά είπαμε Φιλαδέλφεια και ‘’Συντριβάνι’’ είναι ένα.
Θα μπορούσε το γεύμα να ξεκινήσει με ένα welcome dish και να κλείσει με λιμοντσέλο, αλλά ως φαίνεται εφαρμόζει άλλη πολιτική. Δεν με χαλάει διότι κάθε φορά με αποζημιώνει το φαγητό.

Συμπερασματικά ένα πολύ καλό ιταλικό της πόλης, που ξεχωρίζει για την ποιότητα των υλικών, τη μαεστρία παρασκευής και την άριστη εξυπηρέτηση.
Οι κοντινοί σίγουρα το προτιμούν οπότε ήρθε η ώρα να γίνει προορισμός και για τους μακρινούς οι οποίοι θα έχουν ένα λόγο παραπάνω όταν χτιστεί και η ‘’Αγία Σοφία’’ να απολαμβάνουν μαζί με την αγαπημένη ομάδα και μια υπέροχη pasta.

20 Ιαν 2017

Επίσκεψη 5 ατόμων ένα Σαββατο του Δεκεμβρίου. Είχαμε κάνει κράτηση που αποδείχτηκε απαραίτητη. Φτάσαμε μετά από μία εξαιρετική νεανική θεατρικη παράσταση.
Παρκαραμε αρκετά εύκολα, παρά το γεγονος οτι η περιοχή είναι πολυσύχναστη.
Ο χώρος έχει βασικά πλεονεκτήματα κατά τη γνώμη μου, αρχικά είναι άνετος με σωστές αποστάσεις και σωστά τοποθετημένα τα τραπέζια. Ο φωτισμός είναι όπως πρέπει,, ούτε έντονος ούτε ανύπαρκτος. Ευχάριστη έκπληξη η απαγόρευση του καπνίσματος. Τέλος, όσον αφορά τη θέρμανση ήταν παραπάνω από επαρκής, δεδομένου ότι εγώ ψιλοκρυωνω εύκολα ίσως σε κάποιους να φαινόταν υπερβολική, σίγουρα, όμως, προτιμώ αυτό από το αντίθετο.
Η εξυπηρέτηση ήταν διεκπεραιωτικη. Δεν αντιλήφθηκα τίποτε το αρνητικό αλλά ούτε και κάτι που να με κάνει να ενθουσιάστω. Πάντως όλα ήρθαν στον προβλεπόμενο χρόνο και δε σημειώθηκαν λάθη, οπότε δε θα μπορούσα να βάλω κάτι λίγοτερο από 3.
Δοκιμάσαμε αρκετά πιάτα το σημαντικότερο είναι ότι είχαν ένα ποιοτικό επίπεδο όλα. Πήγα με καλά "σκονακια" οπότε μάλλον δοκιμάσαμε και τα καλύτερα...
Για αρχή:
- Σαλάτα με διάφορες πρασινάδες, μήλο σταφίδες κλπ στα 7,90ευρω (μην περιμένετε πολλές λεπτομέρειες από μένα, ιδιαίτερα στις σαλάτες) πάντως θα χαρακτήριζα γευστικό το σύνολο.
- ποικιλια ψητων μανιταριων στα 6,20ευρω, με λεμόνι σκόρδο και θυμάρι, με συνοδεία χειροποίητης πίτας, αυτό το πιάτο το αγάπησα, σωστά ψημένα και ζουμερα τα μανιτάρια, το σκορδακι τόσο όσο με μία λέξη ΤΕΛΕΙΑ!
-Γεμιστο ρόλο λεπτής ζύμης με τυριά αλλαντικά και δυο αυγα τηγανιτα, άλλο ένα γευστικότατο ορεκτικό, στα 6,90ευρω.
-Πιτσα, ως ορεκτικό, με jamon και ρόκα, σωστή η αναλογία των υλικών, ίσως ήθελα λίγο πιο τραγανό το ζυμάρι, στα 14,00ευρω.
-Πιτσα με πράσινο τυρι gouda (με πέστο βασιλικού) καπνιστό μπέικον και μοτσαρέλα, γευστικά πολύ καλύτερη από την προηγούμενη, στα 9,90ευρώ.
-Γεμιστα ραβιολια με μανιτάρια porchini, mascarpone, πάστα τρουφας, ξύσμα λεμονιού, παρμεζάνα και θυμάρι (το δικό μου κυρίως πιάτο) μεγαλη η μερίδα, όχι όμως κάτι που θα μείνει στο μυαλό μου, στα 8,90ευρώ.
-2 Αl tartufo (με μαύρη τρούφα, κρέμα γάλακτος, παρμεζάνα, λάδι λευκής τρούφας και πιπέρι)εμένα μου άρεσαν, τα άτομα όμως που το πήραν ως κυρίως δεν ενθουσιάστηκαν. (η μία με σπαγγέτι στα12,80ευρώ ή άλλη με ταλιατέλλες στα 14,80ευρώ)
-Arrabiatta (ο φίλος που την έφαγε την ευχαριστήθηκε αρκετά) 5,90ευρώ
-Salsiccia di maiale(με χωριάτικο λουκάνικο, σάλτσα ντομάτας, κρέμα γάλακτος, πικάντικες κόκκινες πιπεριές) δεν είναι του γούστου μου, αλλά ενδιαφέρον το αποτέλεσμα, στα 6,80 ευρώ.
Κλείσαμε με δυο γλυκά: semifreddo για 2 ατομα(8,00ευρώ) και canolli (4,50ευρώ)αμφότερα πέρασαν αδιάφορα εντελως.
'Ηπιαμε 2 μπυρες, 1ποτήρι κόκκινο κρασί, αρκετο νεράκι και 1 αναψυκτικο.
Όσα φάγαμε κινήθηκαν άνω το μετρίου μεν, χωρίς όμως ιδιαίτερες γευστικές εξάρσεις! Σκέφτηκα αρκετά το 3/4 αλλά το 2 θα ήταν άδικο.
Τα παραπάνω κόστισαν περίπου 25€ το ατομο, τα οποία θεωρώ ελαχιστα για την πόσοτητα και την ποιότητα οσων φάγαμε και ήπιαμε. ( Ιδιαίτερα εάν κάνω τη σύγκριση με άλλο αντίστοιχο ιταλικό των β. π. που επισκέφτηκα το ίδιο χρονικό διάστημα).
Να σημειώσω κάτι που μου έκανε πολύ θετική εντύπωση ο κατάλογος είναι αρκετά επαρκης και η κοστολόγηση των πιάτων αρκετά τίμια! Το ίδιο ισχύει και για τα ποτά πχ η κάθε μπύρα κόστιζε 4€ ( Κaizer).
Y. γ τα γλυκά τους θέλουν επειγόντως βελτιώση!!!

04 Ιουν 2017

Στο pastabar έχω πάει ήδη 2 φορές, κυρίως λόγω του ότι είναι πολύ κοντά στο σπίτι μου. Δεν μπορώ να το χαρακτηρίσω «Ιταλικό» εστιατόριο όπως δεν μπορώ να πω «Κινέζικο» ή «Ιαπωνικό» ένα εστιατόριο που φτιάχνει noodles ή sushi αντίστοιχα. Και αυτό γιατί πιστεύω ότι τα δυο τελευταία είναι εξ-Ευρωπαισμένα Κινέζικα και Ιαπωνικά και το «Ιταλικό» είναι αντίστοιχα εξ-Ελληνισμένο «Ιταλικό». Στην Ιταλία έχω πάει πολλές φορές και έχω φάει πολλές φορές. Το pastabar είναι ένα Ιταλικό όπως αυτό που τρώνε οι τουρίστες στην Ιταλία και αν είσαι Ιταλός δεν πατάς ούτε απ’ έξω γιατί πραγματικά? Τι να φας…! ?Ως Ιταλός πάντα λέμε.

Στο θέμα μας όμως. Στην λίστα μου για Ιταλικό ωραίο και φινετσάτο και «αυθεντικό» έχω άλλο και νομίζω είναι και κάπως άδικο να το συμπεριλάβω. Στην λίστα όμως για ένα ωραίο, πλούσιο και χορταστικό πιάτο μακαρόνια πχ. με μια ωραία σάλτσα που δεν θα με σκάσει, που τα μακαρόνια δεν θα είναι τόσο αλντέντε ώστε να με πιάσει το στομάχι μου και που θα έρθει όπως το θέλω όταν το θέλω χωρίς να κάνει 25€, είναι άνετα.

Αν υπήρχε «ντοματούλα» για comfort food θα έβαζε σίγουρα 4 γιατί αυτό ακριβώς είναι. Ένα εστιατόριο μαζικής κατανάλωσης Ιταλικού τύπου φαγητού, με ότι κι αν αυτό σημαίνει, με γεμάτες μερίδες και με έναν κατάλογο σχεδόν ατελείωτο από επιλογές και προτάσεις και εναλλακτικές για κ-α-θ-ε γούστο.
Στην τελευταία μου επίσκεψη είδα να λείπει το ριζότο το οποίο δεν θυμάμαι εάν υπήρχε και στην 1η ή αν απλά αφαιρέθηκε λόγω εποχικότητας?! Αν δεν υπήρχε ποτέ θεωρώ ότι λείπει σαν επιλογή.

Και τις δυο φορές που πήγα 4 και 2 άτομα αντίστοιχα δεν δυσκολευτήκαμε να βρούμε τραπέζι αν και Κυριακάτικο μεσημέρι και τις δυο φορές. Ο κόσμος αποτελούταν από ότι μπορεί να φανταστεί κανείς για ένα μεσημέρι Κυριακής στην Νέα Φιλαδέλφεια και δη πάνω στην Δεκελείας που γίνεται ο κακός χαμός από καφετέριες και εστιατόρια: οικογένειες με παιδάκια, οικογένειες με παππούδες, νεαρά ζευγάρια, όχι νεαρά ζευγάρια, παρέες μεγάλες, μικρές και μεσαίες. Το άπαν σύμπαν. Ο χώρος εντελώς αδιάφορος, τα πιάτα-ποτήρια γνωστής Σουηδικής εταιρείας, κανένα ντεκόρ και κανένας χαρακτήρας στο μαγαζί ακριβώς λόγω της μαζικότητας του. Όλα τα παραπάνω δεν τα περιγράφω με αρνητική χροιά, ίσα-ίσα, το συγκεκριμένο πρεσβεύει απόλυτα αυτό που έγραψα στην αρχή, ένα ελληνιστί Ιταλικό για όλες τις ηλικίες, όλες τις περιστάσεις και όλα τα γούστα. Το σέρβις είναι αδιάφορο και τυπικό, στα όρια του διεκπεραιωτικού, αλλά αρκετά παρών για να μην σε κάνει να χάνεις την υπομονή σου διψώντας ή περιμένοντας τον λογαριασμό.

Επιλογές πιάτων, δυο άτομα ένα μεσημέρι Κυριακής στις 21/05:

Στην μέση πήραμε την buratta όπου με εξέπληξε μπορώ να πω για την ποιότητα του τυριού. Η buratta είναι ένα τυρί τύπου μοτσαρέλα, λευκό, κολλώδες και υγρό με μια κάπως πιο έντονη γεύση από αυτή της μοτσαρέλας, σαφώς πιο γεμάτη και σαφώς πιο αρμυρή εάν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό τον χαρακτηρισμό που πάει πιο πολύ στην έντασή παρά στο καρύκευμα αυτό καθαυτό. Συνοδευόταν από ντοματίνια, σάλτσα πέστο που δεν ήταν χειροποίητη αλλά αυτό δεν είναι κακό γιατί εμένα δεν μου αρέσει η χειροποίητη και προσιούτο. Αξιοπρεπέστατο πρώτο πιάτο για 7,50€.
Για μακαρόνια επέλεξα πένες με μοτσαρέλα, κερασοντομάτες, σάλτσα ντομάτας και λάδι από φρέσκο βασιλικό, γευστικότατο, γεματότατο, πληθωρικό, φρέσκο και δροσερό [λόγω του βασιλικού προφανώς γιατί κατά τα άλλα η μακαρονάδα άχνιζε θεσπέσια] στα 8,70€ και ο σύζυγο πήρε το ραγού μπολονέζ το οποίο ήταν μια τεράστια μερίδα με το μοσχαράκι να «κόβεται» με το πιρούνι, μαλακό, τρυφερό και τόσο καλομαγειρεμένο σαν «μαμαδίστικο» στα 6,90€.
Πήραμε και ένα μπουκάλι ροζέ pinot grigio αν θυμάμαι καλά, που δεν πρέπει να έκανε πάνω από 15€.

Το σύνολο βγαίνει 38€ που το λες οκ για δυο μακαρονάδες που τις πήραμε και για lunch την επόμενη μέρα στο γραφείο [!!! ] οπότε το λες και value for money σε κάποιο παράλληλο σύμπαν.

Θα πάω και θα ξαναπάω για το comfort food που περιέγραψα στην αρχή, για την μακαρονάδα που μπορεί να λαχταρίσω ανά πάσα στιγμή, για άμεσο και γρήγορο και κάπως-ελπίζω [?! ] ποιοτικό φαγητό. Αν το προτείνω? Ναι, αλλά μόνο για όσους ψάχνουν ότι περιγράφω παραπάνω.

21 Απρ 2016

Η μεγαλύτερη επιτυχία του Ask4food θαρρώ πως είναι ότι κατάφερε να ενώσει και να δημιουργήσει μέσω των συναντήσεων γευσιγνωσίας, παρέες ατόμων από διαφορετικές περιοχές και με διαφορετικά χαρακτηριστικά και ενδιαφέροντα. Τόσο καιρό, διαβάζοντας και τις κριτικές των άλλων μελών, υπάρχει μια περίεργη ησυχία... Λέτε να έχει βάση η ατάκα των Αγγελόπουλων (προέδρων του μπασκετικού Ολυμπιακού);;;

"Το πιο βαθύ σκοτάδι είναι πριν την αυγή"...

Μη γελιόμαστε και μην κοροϊδευόμαστε, ο καθένας έχει τις συμπάθειες του. Για αντιπάθειες δεν ξέρω αν υπάρχουν, υπάρχουν άλλα λαγωνικά που ασχολούνται πλέον περισσότερες ώρες από εμένα με το σάιτ. Σίγουρα όμως με κάποιους δεν κολλάμε, δεν υπάρχει χημεία που λέμε. Αυτό είναι και το υγιές.

Για να μη σας ζαλίζω, ένα τέτοιο παρεάκι έχουμε δημιουργήσει και εμείς, μάλιστα ανα διαστήματα τα μέλη μπορεί να ποικίλουν. Ανά τακτά διαστήματα παρατηρούμε κριτικές που μας κάνουν κλικ και αποφασίζουμε να πάμε. Θα σταθώ λίγο ακόμα στην παρέα όμως και μετά θα προχωρήσω και στην κριτική.

Αυτή η παρέα λοιπόν, δεν είναι για αχαχούχα μόνο και χαβαλέ όπως αποδείχθηκε. Καλή η πλάκα και η ανταλλαγή απόψεων αλλά στα δύσκολα θες φίλους και όπως αποδείχθηκε, υπήρξε καλή διάθεση από αρκετούς. Στην κριτική για το Pastabar θα αναφερθώ για κάποιους από αυτούς.

Αντιμετωπίζω προσωπικό θέμα λοιπόν τον τελευταίο καιρό και το παρεάκι, σπεύδει να μου συμπαρασταθεί. Δεν θέλω και δεν σας αφορά το πρόβλημα, οπότε θα συνεχίσω την κριτική για το μαγαζί.

"Κανόνισε κακομοίρη μου το Σάββατο το βράδυ, να έρθεις μαζί μας έξω να σε δούμε" ήταν η ατάκα της παρέας και δεν θα μπορούσα να μην συναντηθώ μαζί τους. Μου έδωσαν την επιλογή ανάμεσα σε Pastabar και ένα κινέζικο (!!! ) αν θυμάμαι καλά, λόγω νηστείας. Χωρίς καν να το σκεφτώ η απόφαση βγήκε σε κλάσματα δευτερολέπτου.

Το Pastabar το θυμάμαι πριν 4 χρόνια όταν ξεκινούσε την πορεία του, μάλιστα είχα κάνει και την επίσκεψη μου. Στα πρώτα δειλά του βήματα, διέκρινα μεγάλες δυσκολίες και ατέλειες. Τελικά φαίνεται πως ο χρόνος ήταν ο καλύτερος γιατρός και με τη βοήθεια και των άλλων καταστημάτων που άνοιξαν, το κοινό γεμίζει και διασκεδάζει. Και με χαρά σας λέω πως για τη συγκεκριμένη επιχείρηση αυτό δεν γίνεται μόνο όταν γεμίζουν τα άλλα, μάλλον έχει αποκτήσει τη δική του σταθερή πελατεία.

Σάββατο 16/4/2016 ώρα 22.00, άτομα 7. Η χαρά μεγάλη.

Αναφέρθηκε πολλές φορές πως η Νέα Φιλαδέλφεια έχει γίνει πιάτσα, οπότε καταλαβαίνετε και εσείς πως πλέον ενώ υπάρχουν πολλές επιλογές, το πάρκινγκ είναι δύσκολο. Θυμόμουν μια καβάτζα και έτσι δεν δυσκολεύτηκα. Διακρίνω από μακριά τη Ρίτα (πιο χαβαλές πεθαίνεις) και όσο πλησιάζω το τραπέζι, το κλίμα γίνεται πανηγυρικό. Σαν να πήραμε κάποιο πρωτάθλημα. Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται. Καθόμαστε, χαιρετιόμαστε κλπ και ξεκινάμε να παρατηρούμε τον κατάλογο...

Πρώτα όμως θα αναφερθώ και στην κοπελιά που εξυπηρετούσε το τραπέζι μας. Με μια λέξη θα πω ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ. Θα ήταν άδικο να μη βαθμολογήσω με άριστα την προσπάθεια της και την αντιμετώπιση της, άσχετα από το γεγονός πως από την παρέα υπήρξαν παράπονα στην εξυπηρέτηση από παλαιότερες επισκέψεις. Η συγκεκριμένη ήταν ακομπλεξάριστη, άμεση στις κινήσεις της και με το χαμόγελο στα χείλη. Είχε μάτια και αυτιά ανοιχτά για να ακούσει όχι μόνον τα καλά λόγια αλλά και τις παρατηρήσεις μας. Χαρακτηριστικά θυμάμαι που τη ζάλισα με το Κανόλο Σιτσιλιάνο, την ανάγκασα 2 φορές να το αναφέρει στον σεφ. Το μόνο προβληματάκι ήταν που άργησαν λίγο να μας σερβίρουν τα κυρίως πιάτα, πιθανόν λόγω ασυνεννοησίας με την κουζίνα.

Και μιας και αρχίζω να αναφέρομαι στα του καταστήματος, θα πω πως τώρα που άνοιξε ο καιρός είναι ότι πρέπει για επίσκεψη στην ευρύτερη περιοχή. Υπάρχει ένας μικρός εσωτερικός χώρος που επικοινωνεί με την κουζίνα. Στην τότε επίσκεψη μου, μια κρύα ημέρα δεν είχα εντυπωσιαστεί. Πλέον υπάρχει και ημιυπαίθριος χώρος, όχι κάτι εξαιρετικό, σίγουρα όμως αρκετά πολιτισμένος. Αυτό που μου άρεσε ήταν ο σχετικά χαμηλός φωτισμός που σε συνδυασμό με τις ιταλικές γεύσεις, σε ταξίδευε και σε χαλάρωνε.

Δεν είναι το φόρτε μου να αναλύω τον χώρο, άλλωστε η καλή παρέα υπερκαλύπτει οποιαδήποτε διακόσμηση. Θα αναφέρω πως οι τουαλέτες είναι σε καλό επίπεδο, αν και δεν υπάρχει κάποια πόρτα στην είσοδο που να κλείνει. Είναι αντιληπτές με γυμνό μάτι. Από την άλλη έχουν αντικαταστήσει τα παλιά σουπλά όπου είχαν δημιουργήσει πολλά παράπονα λόγω υγιεινής (αναφέρθηκε πως ήταν πλαστικά και όχι μιας χρήσης). Στιβαρά και καλοδιατηρημένα τραπέζια, ωραία και πεντακάθαρα σερβίτσια, με αλλαγή τους στα κυρίως.

Ο κατάλογος σε πολύ καλή ποικιλία και πολύ καλά κατανεμημένος ώστε να μη μπουχτίσεις αλλά και να μη σου λείψει τίποτα. Δε νομίζω πως υπάρχει επιλογή που να μην έχει κάποιο ενδιαφέρον. Εμείς,7 άτομα, πιάσαμε τους καταλόγους και ξεκινάμε:

- Σαλάτα verde στα 7.90 ευρώ. Πράσινη σαλάτα με ξινόμηλα, ψητά καρύδια, γλυκές σταφίδες ποσέ σε κόκκινο κρασί, καβουρδισμένος ηλιόσπορος, μανούρι, βινεγκρέτ από χυμό μήλου. Κέρδισε τις εντυπώσεις για την αφθονία και το πάντρεμα των υλικών της. Ιδιαίτερη εντύπωση έκανε η καλλιτεχνική κοπή του μήλου, όμορφη λεπτομέρεια ο ηλιόσπορος.

- Patate arrosto στα 5.40 ευρώ. Πατάτες baby, καπνιστή πάπρικα, σκόρδο, θυμάρι, πιπεριές, μαϊντανό και σάλτσα μουστάρδας. Καλοψημμένες και ζουμερές, σε αφθονία. Θα ήθελα λίγη περισσότερη ένταση στις πατάτες, αν και ήταν νόστιμες.

- Funghi trifolati στα 6.2 ευρώ. Ποικιλία από φρέσκα μανιτάρια σβησμένα με λευκό κρασί, χυμό λεμόνι, θυμάρι, μαϊντανό, χειροποίητη ψητή πίτα αρωματισμένη με ελαιόλαδο σκόρδου και ρίγανη. Ζουμερά και καλοψημμένα και αυτά αλλά και πάλι θα ήθελα λίγο παραπάνω το κρασί να ακούγεται, ίσως και λίγο αλατάκι χρειαζόταν. Παρ'όλα αυτά η παρέα παρήγγειλε και δεύτερο πιάτο όπου το καθάρισε και αυτό με χαρακτηριστική ευκολία. Ευτυχώς που είχαμε σημειώσει το πιάτο από την κριτική του mavtasou και τον ευχαριστούμε ιδιαίτερα!

- Piadina Yova fritte στα 6.90 ευρώ. Γεμιστό ρολό λεπτής ζύμης, σάλτσα τομάτας, μοτσαρέλα, μπέϊκον, παρμεζάνα, ελαιόλαδο, ρίγανη και σαν κερασάκι στην τούρτα 2 αυγά μάτια από πάνω. Το πιάτο που ήταν μπουκιά και συχώριο. Εξαιρετικό πάντρεμα υλικών που σε ανάγκαζε να το καταβροχθίσεις χωρίς να το πολυσκεφτείς. Πιθανότατα στη γέμιση είχαν βάλει και κρεμώδες τυρί που "γλιστρούσε" άψογα. Οι φίλες που νήστευαν έχασαν μεγάλη ευκαιρία, βλέποντας τους υπόλοιπους να το ευχαριστιούνται. Ίσως είναι και ένας λόγος που μας ανέφεραν για να ξαναπάμε (ο άλλος λόγος είναι γιατί θέλουν να μυήσουν και άλλα παλαιότερα αλλά και νεότερα μέλη της παρέας μας, ασχέτως αν έχουν κάνει και αυτά επίσκεψη).

- Ραβιόλια με σπανάκι και ρικότα, σε σάλτσα τομάτας αρωματισμένη με μαϊντανό στα 7.9 ευρώ. Ικανοποιητική μερίδα αν αναλογιστούμε πως πρόκειται για μεγάλα γεμιστά ζυμαρικά. Ακόμα θυμάμαι ένα ιταλικό στο Covent Garden πριν 10-15 χρόνια που μου έφερε 4 τεμάχια απλωμένα σε ένα τεράστιο πιάτο. Είχα πάθει σοκ! Στην προκειμένη δεν μπορώ να πω πως έμεινα και ξετρελαμένος. Θα προτιμούσα την σάλτσα πιο πηχτή με αισθητή την τομάτα. Εδώ δεν βοήθησε πως όταν το ζυμαρικό κοβόταν, χυνόταν και η ρικότα και φαινόταν αραιή η σάλτσα. Ίσως κάποιο πιο αλμυρό τυρί έκανε πιο αισθητή τη γεύση του πιάτου.

* Εδώ να σημειώσω πως ενώ αναφέρονται κάποιες πολύ γευστικές σούπες, μας γείωσαν κανονικά... Και είχα σταμπάρει αυτή με την τομάτα...

- Γεμιστά ραβιόλια με μανιτάρια πορτσίνι, σε σάλτσα από μασκαρπόνε, αρωματισμένη με ξύσμα από λεμόνι και θυμάρι στα 8.9 ευρώ. Λίγο καλύτερα γευστικά, αισθητό το μανιτάρι στη γέμιση, κάτι έλειπε στη σάλτσα όμως. Αισθητή η παρουσία του λεμονιού. Βοήθησε και το τριμμένο πιπέρι που πρόσθεσα.

- Λινγκουίνι αραμπιάτα στα 5.9 ευρώ. Όπως αναφέρονται στις αποδείξεις, υπάρχουν σημειώσεις για τις προτιμήσεις των πελατών. Πχ εδώ αναφερόταν πως δεν θέλαμε τυρί. Tέλεια βρασμένα τα λινγκουίνι, καυτερή όπως είχε ζητηθεί δηλαδή μέτρια, με σάλτσα φρέσκια ντομάτας που έδινε φρεσκάδα, την απαραίτητη γλυκύτητα και κοντράριζε ωραία την κάψα τα λόγια της φίλης!

Υπάρχουν κάποιες έθνικ σάλτσες. Εδώ η φίλη διάλεξε ζυμαρικά με γλυκόξινη σάλτσα στα 7.9 ευρώ. Εδώ αναφέροντα τα συστατικά: Πεπεροντσίνο, σκόρδο σάλτσα τομάτας, μανιτάρια. Ήταν πολύ νόστιμη και αρκετά πικάντικη. Θα την ξαναεπέλεγε άνετα η φίλη. Λινγκουίνι η επιλογή της.

- Ζυμαρικά alla "Greca" στα 7.9 ευρώ. Σάλτσα τομάτας, φέτα, ελιές Καλαμών, κάπαρη, πιπεριές, ρίγανη και ελαιόλαδο. Η φέτα αφαιρέθηκε λόγω νηστείας. Αξιοπρεπέστατη για καποιον που νηστεύει αλλά πιο ήπια σε γεύση σε σχέση με την έθνικ μακαρονάδα.

- Ζυμαρικά με pollo brasatto στα 7.5 ευρώ, με τη σημείωση να είναι καλά βρασμένα. Αρκετά φιλετάκια από στήθος κοτόπουλο, σάλτσα τομάτας, φρέσκα μυρωδικά, παρμεζάνα και ελαιόλαδο.

- Pizza con salamino Emiliano cacciatore στα 8.9 ευρώ. Ιταλικό σαλάμι, μοτσαρέλα, φέτες τομάτας, σάλτσα τομάτας, πέστο φρέσκου βασιλικού, φρεσκοτριμμένο πιπέρι, ελαιόλαδο. Ο φίλος Γιάννης μου άφησε ένα κομμάτι και μπορώ να πω πως ήταν πολύ καλό και ζουμερότατο. Φαγώθηκε πανεύκολα, χωρίς αίσθηση λαδίλας. Προτείνω να βάλετε στη μέση μια πίτσα έστω σαν ορεκτικό. Την επόμενη φορά θα το έχουμε κατά νου.

- Άφθονο νερό δικό τους.
- 1 Κόκα Κόλα στα 2.3 ευρώ.
- 3 Φίξ στα 3.5 ευρώ έκαστη.
- Φιξ dark στα 4.5 ευρώ.
- 1 Κάρλσμπεργκ στα 4.5 ευρώ (σε μουσικό μεζεδοπωλείο στο Ναύπλιο μια μέρα μόλις νωρίτερα κόστιζε 2.9 ευρώ).

Η τιμολόγηση των κρασιών νομίζω πως είναι σε καλά επίπεδα με κάποιες κλεφτές ματιές που έριξα.

Για γλυκά...

- Μπανόφι στα 8 ευρώ. Ήρθε σε μεγάλο βαζάκι, σημειώστε πως η τιμή ακούγεται εξωφρενική, η ποσότητα αρκεί για 2 άτομα όμως. Βελούδινη κρέμα με αισθητή τη μπανάνα, μπισκότα Μιράντα που ταίριαζαν στην περίσταση. Το βασικό υλικό όμως που είναι η μπανάνα... ΔΕΝ... Σχεδόν μας δυσαρέστησε. Παραήταν γινωμένη, γενικά δεν άφηνε μια αίσθηση φρεσκάδας, περισσότερο σαν λιωμένη ήταν. Αναγκαστήκαμε να το πούμε στη σερβιτόρα μας.

- Σουφλέ σοκολάτας στα 4.5 ευρώ. Κέρδισε τις οπτικές εντυπώσεις, το ίδιο και την όσφηση. Ειπώθηκε πως ήταν γευστικότατο.

- Τιραμισού στα 8 ευρώ. Και αυτό στα ιδια χαρακτηριστικά όπως το μπανόφι, για 2 άτομα και σε ίδιο βαζάκι. Δεν φάνηκε να είναι κάτι εξαιρετικό, αρκετή κρέμα αλλά νομίζω πως δεν υπήρξε αρκετή η αίσθηση του καφέ.

Σύνολο στα 130 ευρώ, τιμή εξαιρετική για 7 άτομα αν κρίνουμε πως περάσαμε 3 ώρες μέσα στα γέλια και με αρκετό φαγητό χωρίς να φουσκώσουμε. Νομίζω πως πρέπει να βρισκόμαστε από το μεσημέρι στις εξόδους μας γιατί κάθε φορά έχουμε την αίσθηση πως πάντα κάτι μένει ανολοκλήρωτο!

Οι τελικές εντυπώσεις είναι πολύ καλές σαν πακέτο, με μικρές ενστάσεις σε κάποιες γεύσεις που δεν έχουν τελειοποιηθεί. Πάντως νομίζω πως μια έξοδος στο Pastabar μπορεί να αποδειχθεί πιο οικονομική και από κάποια παραγγελία από "ιταλικό" ντελιβεράδικο της κακιάς ώρας.

Ειδική μνεία θέλω να κάνω όμως στους φίλους που γνώρισα στο ASK4FOOD! Μόλις ένας χρόνος και έχουμε "δέσει" σαν απίστευτο παρεάκι. Δεν μπορώ να μην τους ευχαριστήσω για τη συμπαράσταση τους, χωρίς καν να τους το ζητήσω. Όταν αφήνεις τη δουλειά σου για να ασχοληθείς με τον άλλον (που ούτε ένα χρόνο δεν τον ξέρεις), τι άλλο να πω;Μόνο ευχαριστώ, αν και είναι λίγο.

Με την ευχή ότι στην πορεία θα μπουν και άλλα μόνιμα μέλη στην παρέα μας, άλλωστε δεν μας αρέσουν οι αλλαγές χάντμπολ (ε ΤΟΜΙΕ ;)...

Παναγιώτα-Ελένη-Δημήτρη ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΤΙΣ ΓΕΥΣΤΙΚΕΣ ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΕΙΣ!!! ΑΕΡΑ ΣΤΑ ΠΑΝΙΑ ΜΑΣ!!!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

27 Μαι 2016

Παρασκευή απόγευμα 20/5, μετά από συντήρηση του αυτοκινήτου μου σε συνεργείο των Αγίων Αναργύρων, πεινάω σαν λύκος και αποφασίζουμε με ένα φιλαράκι να κατευθυνθούμε στο PASTABAR (P) της Νέας Φιλαδέλφειας, μετά κι απ’ τις διθυραμβικές κριτικές στο site μας.

Το P είναι όντως μια αξιόλογη ιταλική trattoria, μοναδική ίσως στην πιάτσα της Δεκελείας, που βρίσκεται δύο μόλις τετράγωνα απ’ το παλιό γήπεδο της ΑΕΚ και λειτουργεί ήδη μια πενταετία, χάρη στις φιλότιμες προσπάθειες δύο ανθρώπων, της Αναστασίας και του Στέφανου.
Ο Στέφανος Σαράντος έχει σημαντική προϋπηρεσία στο Milos του Hilton, τα Nammos και Coo της Μυκόνου, καθώς και άλλους χώρους εστίασης της Ελβετίας και της Αμερικής!

Το μαγαζί λειτουργεί από Τρίτη με Παρασκευή, 16.00-01.00, τα Σ/Κ από 13.30-01.00, ενώ τις Δευτέρες είναι κλειστό. Είναι ιδιαίτερα δημοφιλές στην ευρύτερη περιοχή και όχι μόνο, για τον πλούσιο κατάλογό του με τις πολλές επιλογές σε εκλεκτές πίτσες αλλά και τα φρέσκα ζυμαρικά του με τις πρωτότυπες σάλτσες. Επειδή ο χώρος είναι σχετικά περιορισμένος, χρειάζεται κράτηση τις βραδινές ώρες και ειδικά τα Σ/Κ, ενώ, αν τυχόν είστε της περιοχής, μην περιμένετε delivery, αφού επικεντρώνουν όλες τους τις προσπάθειές στον συγκεκριμένο χώρο και απλά δεν προλαβαίνουν. Όντας υπέρμαχος της ποιότητας έναντι της ποσότητας, αντιλαμβάνομαι και εκτιμώ τέτοιες προσπάθειες αυθεντικής κουζίνας, η οποία, με την καθυστέρηση και τη μεταφορά, μπορεί λίγο-πολύ να αλλοιώνεται.

Στον χώρο δεσπόζει η ανοιχτή κουζίνα -με τους μάγειρες επί το έργον- που χωρίζεται απ’ τη σάλα με την παρεμβολή της μπάρας, μια μάλλον αγγλοσαξονική ιδέα που σταδιακά αρχίζει να εφαρμόζεται και στη χώρα μας. Περιμετρικά υπάρχουν οι τζαμαρίες που, ανοιγόμενες το καλοκαίρι, διευρύνουν τον χώρο, ενοποιώντας τον σε εσωτερικό και ημιυπαίθριο, με τα τραπεζάκια στον γραφικό πεζόδρομο!

Ο μέσα χώρος με τους πρασινωπούς τοίχους και τα κρεμασμένα μεγάλα κουζινικά, μπύρες, και λοιπά διακοσμητικά στοιχεία, είναι αρκετά ελκυστικός, χάρη στον ατμοσφαιρικό χαμηλό φωτισμό του, καθώς και τα αναπαυτικά τραπεζοκαθίσματα. Υπολογίζω ότι μέσα και έξω θα υπάρχουν περί τα 20 τραπέζια, μικρά και μεγάλα, για τουλάχιστον 60 θαμώνες.

Μας εξυπηρέτησε το νεαρό τους προσωπικό, το οποίο ήταν πολύ πρόθυμο, ευγενικό, χαμογελαστό και υπομονετικό μέχρι να μελετήσουμε τον μεγάλο τους κατάλογο και να παραγγείλουμε, και σβέλτο μετά, στην εκτέλεση της παραγγελίας μας!

Επειδή πολλά έχουν ήδη γραφεί σχετικά με τα ιταλικά εδέσματα του P, για να μην σας κουράσω με εξαντλητικές περιγραφές, θα δώσω εδώ το περίγραμμα του μενού, συνοψίζοντας τις κατηγορίες των πληθωρικών εδεσμάτων. Υπάρχουν 10 ζεστά και κρύα ορεκτικά πιάτα (4-8 €), ισάριθμες σούπες, με κρέας, κοτόπουλο, μανιτάρια, κ. α. (6-9 €), καμιά 10αριά επίσης σαλάτες (8-10 €), περί τα 25 ζυμαρικά, από 5-13 €, καθώς και 5 ραβιόλι, στα 8-10 €. Μην παραλείψετε κάποια απ’ τις 25 πίτσες τους, κόκκινες, λευκές και σπέσιαλ, από 7-16 €, ποσό που αφορά την κορυφαία τους, με μαύρη τρούφα, κατσικίσιο τυρί, μοτσαρέλα, παρμεζάνα και ρικότα! Δεν τελειώσαμε όμως, αφού σερβίρουν και 4 κρεατικά, από 10-18 €, ποσό που αναφέρεται στη δημοφιλή σπαλομπριζόλα των 350 γραμμαρίων! Ολοκληρώνετε, εφόσον εννοείτε αντέχετε ακόμα, με κάποιο απ’ τα 4-5 γλυκά, όπως τιραμισού, σουφλέ σοκολάτας, μπανόφι ή τσιζκέικ, από 5-8 €, που θεωρώ ότι ίσως έχουν κάποιο μικρό περιθώριο συμπίεσης.

Υπάρχουν ακόμη ορισμένα πιάτα ημέρας, όπως στην περίπτωσή μας, τα μοσχαρίσια μάγουλα, που άκουσα ότι άρεσαν πολύ σε διπλανούς μας θαμώνες. Ούτε στα ποτά υστερούν, αφού στον κατάλογο βρίσκουμε τα συνήθη αναψυκτικά και μπύρες, από 2-5 €, όπως και αρκετά κρασιά, σε τιμές προσιτές, δηλ. στα 3-4 € το ποτήρι, ή εμφιαλωμένα, περί τα 15-20 € τα περισσότερα.

Μετά από γρήγορη ανάγνωση του μενού, λόγω και της σχετικής λόρδας μας, αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε σχεδόν λίγα από όλα τα ιταλικά τους καλούδια και παραγγείλαμε τα ακόλουθα πιάτα, που ακολούθησαν το νερό σε κανάτα, ενώ ψωμί δεν παραγγείλαμε:

• Μία μερίδα caprese saltati, δηλ. σαγανάκι μοτσαρέλας, με φέτα, ντομάτα και λαδορίγανη, ό, τι έπρεπε για ορεκτικό. Τιμή 5.10 €.
• Μία σαλάτα Gamberetto, με γαρίδες, παρμεζάνα, ντοματίνια, crouton και vinaigrette. Τιμή 9.20 €.
• Μια ραβιόλι γεμιστά με καπνιστό σολομό, κρέμα γάλακτος και άνηθο, που ήρθε σε βαθύ πιάτο και τσακίστηκε στην κυριολεξία! Τιμή 9.90 €.
• Ακολούθησε μια φίνα Pizza Bianca με κοτόπουλο, ανανά και μοτσαρέλα, στα 9.80 €.
• Στο τέλος μοιραστήκαμε ένα σουφλέ σοκολάτας με παγωτό, κατάλληλο για να μας γλυκάνει τον ουρανίσκο, μετά τις χορταστικές πάστα και πίτσα που προηγήθηκαν. Τιμή 6.50 €.
• Για να μη μεθύσουμε, αφού είχα και να οδηγήσω μέχρι τα σπίτια μας, αποφύγαμε το κρασί και ήπιαμε 2 μπύρες ΦΙΞ dark, ό, τι καλύτερο στην κατηγορία τους. Τιμή 2Χ4.50=9 €.

Ο λογαριασμός, στα 50 €, ήταν σε λογικά επίπεδα, μιας και φάγαμε του σκασμού, λόγω και των μεγάλων μερίδων. Τιμή κατ’ άτομο, χωρίς ποτό, έρχεται στα 20.50 €, δηλ. κατηγορία 17/25 €.

Συμπερασματικά, το PASTABAR αξίζει να το προγραμματίσετε για μια μελλοντική σας επίσκεψη, ειδικά αν τύχει και βρεθείτε στα πέριξ. Ελπίζω μόνο, να φιλοτιμηθούν και να καθιερώσουν προσεχώς κάποιο στοιχειώδες έστω κέρασμα, το οποίο -ενώ δεν κοστίζει ουσιαστικά τίποτα- ανεβάζει πάντα το στάτους του μαγαζιού!!

14 Νοε 2015

O δρόμος μας έφερε στην περιοχή της Ν. Φιλαδέλφειας για μία ακόμα φορά και, ύστερα από την αποτυχημένη καλοκαιρινή γαστρονομική μας εμπειρία σε εστιατόριο της περιοχής, βρήκαμε ένα μέρος που δειπνήσαμε ικανοποιητικά αν και ολίγον τσιμπημένα για τα σημερινά δεδομένα, αλλά και τον γενικότερο ανταγωνισμό που υπάρχει στο είδος του φαγητού που σερβίρει το Pasta Bar. Δηλαδή, το Bar που κολλάει ?

Βέβαια, η ευρύτερη περιοχή φαίνεται να πάσχει από ιταλικά εστιατόρια οπότε μάλλον το εκμεταλλεύονται τιμολογιακά.

Βρέθηκα στο εστιατόριο ένα κρύο βράδυ καθημερινής στις αρχές Νοεμβρίου και ο χώρος, αν και μικρός, μας άγγιξε με την θαλπωρή του, τον όμορφο φωτισμό και την προσεγμένη του διακόσμηση. Δεν θα έλεγες ότι πρόκειται για ένα ιδιαίτερα ξεχωριστό δείγμα εσωτερικής - και εξωτερικής - αρχιτεκτονικής αλλά μια τα κρεμαστά κουζινικά στον τοίχο του μέσα χώρου, μια η ανοιχτή κουζίνα ή ο πρασινωπός τοίχος με τα πιάτα ημέρας, έκαναν μια κάποια διαφορά.
Εντύπωση μου έκανε και το γεγονός ότι ο εξωτερικός μέσα χώρος, που όπως φαίνεται πρόκειται για προσθήκη, σε αντίθεση με το " Κουκουνάρι ", είχε φτιαχτεί με τέτοιο τρόπο που έδενε απόλυτα με το ύφος του εστιατορίου, ενώ ξεχώριζε αισθητά από τα διπλανά εντελώς λιτά και ίσως άχαρης κατασκευής καταστήματα.

Μας υποδέχθηκαν δύο ευγενικές κοπέλες οι οποίες, έως το κλείσιμο της βραδιάς μας, ήταν περιποιητικές και αεικίνητες καθώς υπήρχαν στον χώρο περί τις πέντε παρέες που έπρεπε να έχουν κατά νου.

Το μόνο, σημαντικό λάθος, ήταν το νερό, θερμοκρασίας δωματίου (!!! ), που μας έφεραν στην αρχή μέσα στην όμορφη κανάτα. Η δεύτερη δόση υπήρξε μόλις λίγο πιό δροσερή!
Βέβαια, το εμφιαλωμένο ήρθε με το καλησπέρα αλλά εμείς ζητήσαμε βρύσης.
Ειδικότερα, δεν θα πρέπει να κάνουν τα στραβά μάτια οι experts στους χώρους εστίασης στα σύγχρονα συστήματα καθαρισμού του νερού, φυσικά όπου αυτό κρίνεται απαραίτητο!!

Στον χρωματιστό τοίχο, με τα πιάτα ημέρας, υπήρχαν Παπαρδέλες με μοσχαρίσια Picania και κρέμα τυριού ( ΕΥΡΩ 14,50 ), Casarecce για 2 άτομα ( 8,00 ) και Φιλετάκια από μοσχαρίσια μπριζόλα με Alfredo σως (12,00 ). Θεωρώ την πρώτη και την τρίτη τιμή υπερβολικές προτού καν δοκιμάσω τα πιάτα....

Μη συγκρίνοντας ανόμοια πράγματα, όσο περίπου χρεώνεται ένα από τα πολλά set menus του εύγευστου και ευφάνταστου μενoύ διακεκριμένων σεφ του La Pasteria χρεώνεται περίπου στο Pasta BAR η μερίδα των κυρίως πιάτων και όχι μόνο!!
Ας έρθουμε λίγο στα συγκαλά μας!

Εάν, μάλιστα, κρίνω και από αυτά που παραγγείλαμε, χρειάζεται μείωση τιμών πάντα ανάλογα με αυτό που προσφέρουν, το οποίο ναι μεν μας άρεσε αρκετά δεν συγκινηθήκαμε, όμως, τόσο ώστε να πούμε ότι θα ξαναπάμε στο μέρος αυτό διακαώς, ερχόμενοι μάλιστα από απόσταση, όπως π. χ άνετα θα κάναμε για διάφορα ιταλικά στην πιάτσα των νοτίων προαστίων.

Και τελικά, γιατί το ψάχνω ? Οι άνθρωποι μπορεί να επιδιώκουν αυτό και μόνο. Δικαίωμά τους η φιλοσοφία τους περί φαγητού!

Δοκιμάσαμε:

Πέννες με σάλτσα Carbonara. Να ενημερώσω ότι υπάρχουν τα ζυμαρικά και ο πελάτης επιλέγει την σάλτσα: σάλτσα με με κρεατικά ( όπως η Carbonara ), σάλτσα με θαλασσινά ή σάλτσα με γεύσεις ethnic (! ). Οι πέννες σερβιρίστηκαν σε βαθύ πιάτο με αρκετό μπέικον και κρέμα γάλακτος. Mας έφεραν νόστιμο τυρί παρμεζάνα σε μπολάκι. Αρκετά νόστιμο πιάτο αλλά δεν μας ενθουσίασε!
ΕΥΡΩ 9,40

Πίτσα Capreze, με πέστο βασιλικού, ντομάτα και μοτσαρέλα που ανήκει στις Λευκές Πίτσες ( Pizze Bianca ). Υπάρχουν, επίσης, Pizze Rosse (ΕΥΡΩ 7-9,00 ) ή Pizze Specialle (ΕΥΡΩ 12-16,00). Η δική μας "ευτύχησε" να είναι νόστιμη και, ανάλογα, οικονομική! Ήρθε στο τραπέζι μας πάνω σε έναν όμορφο ξύλινο δίσκο (οχτώ τεμάχια ).
Η διάχυτα απλωμένη μοτσαρέλα, και οι διάσπαρτες νιφάδες παρμεζάνας, την έκαναν " φυσική " Bianca και της έδιναν όμορφη υφή!
Γευστικά καλή, χωρίς να κάνει τη διαφορά. ΕΥΡΩ 7,90

Ραβιόλι με καπνιστό σολομό, κρέμα γάλακτος, άνηθο και ξύσμα λεμονιού. Μέσα σε ένα βαθύ πιάτο, δοκιμάσαμε περί τα οχτώ περίτεχνα και κομψά " μπουκέτα " ραβιόλι - σολομού με την κρέμα γάλακτος στη βάση. Καταπληκτική γεύση!!
ΕΥΡΩ 9,90

Η αισθητική την πιάτων ήταν του γούστου μας και αρκετά προσεγμένη!

Οι ποσότητες είναι αρκετά χορταστικές!!

Από τα γλυκά, μοιραστήκαμε, νόστιμο σουφλέ σοκολάτας με καραμελωμένη κρέμα γάλακτος. Κλασικά σερβιρισμένο, με το γνωστό μπολ του muffin και, δίπλα, εκείνο με την κρέμ ανγκλέζ (?) συν μερικές ακατάστατες πινελιές καραμέλας (?) για να ομορφαίνει το πιάτο μας. ΕΥΡΩ 4,50.

Ήπιαμε λευκό κρασί Σαββατιανό σε ποτήρι από την οινοποιία Σώκου. Γευστικότατο, δροσερό και ελαφρά φρουτώδες! ΕΥΡΩ 3,50 /το ποτήρι.

Δύο άτομα, με προσεγμένες επιλογές και συντηρητική κατανάλωση, χωρίς τα ποτά, πληρώσαμε ΕΥΡΩ 31,70 ( το 10-16 στην τιμή είναι οριακό )!

Σε προηγούμενες κριτικές που διάβασα στο site, οι τιμές μου είχαν φανεί πιότερο λογικές. Τώρα που το σκέφτομαι, μήπως έγινε κάποια " άτακτη " αύξηση λόγω νέου ΦΠΑ ?
Και πάλι...

Ο κατάλογος είναι μεγάλος και περιλαμβάνει ποικιλία ορεκτικών, σούπες, σαλάτες, μεγάλη γκάμα από φρέσκα ζυμαρικά και κρεατοφαγικά πιάτα.

Παρά τα πράγματα που μας " μούτρωσαν ", δεν περάσαμε άσχημα.
Βέβαια, καμιά σκούφια δεν πετάξαμε...!.

Το Pasta Bar είναι μια πιθανή επιλογή, όταν κάποιος βρεθεί στην περιοχή της Ν. Φιλαδέλφειας ή αρέσκεται σε γαστρονομικές περιπλανήσεις....

12 Οκτ 2016

Πρόκειται γιά ένα "καλοκουρδισμένο" σημείο εστίασης γιά Ιταλική κουζίνα.

Δειγματίσαμε τα ζυμαρικά και την Pizza. Ολα καλομαγειρεμένα και άριστα παρουσιασμένα.

Υπάρχει ένα "αόρατο ΄χερι" που έχει ρυθμίσει τα πάντα, πχ την περιστρεφόμενη βάση γιά την Pizza, μαχαίρια που κόβουν με ευκολία, το προσωπικό με επιμελημένη εμφάνιση, τα κολωνάτα ποτηράκια γιά χωνευτικό στο τέλος του γεύματος.

Οι τιμές λογικές γιά το σημείο και το πολύ καλό το επίπεδο του service. Πήγαμε καθημερινή σχετικά νωρίς και αρχικά μου φάνηκε ότι υπήρχε πολύ προσωπικό γιά τον κάπως περιορισμένο χώρο, αλλά μετά από μία ώρα κατάλαβα την πλάνη μου, διότι κατά τις 10μμ, δεν έπεφτε "καρφίτσα".

Οπωσδήποτε, θα ξαναπάμε με καλύτερο σχεδιασμό/προγραμματισμό του τι θα φάμε και μεγάλη παρέα, γιά να απολαυσουμε τόσο τα φαγητά όσο και τα επιδόρπια, ιδιαίτερα το semi freddo γιά το τέλος, διότι το ζήλεψα σε διπλανό τραπέζι, αλλά χρειάζεσαι 4+ άτομα.

Λεωφόρος Δεκελείας 136, Νέα Φιλαδέλφεια

NORTH MEATING P...
Eγκαίνια με τον Δημήτρ...
Ταβέρνες & Ψητοπωλεία
Μελίσσια