το βασικο συστατικο και ενα απο τα μυστικα μας ειναι οτι αγαπαμε αυτο που κανουμε! Στο juicy grill θα βρειτε αυτο που ζητατε απο ενα burgerαδικο!! αυθεντικο,ποιοτικο με πολυ καλα υλικα φτιαγμενο burger και οχι μονο. φρεσκοτατες σαλατες,ποικιλια ορεκτικων και ζουμερα t-bones & rib eyes!!

Take away
Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

Ταξινόμηση:

06 Ιουν 2017

Tώρα δηλαδή, ειλικρινά, τί περιμένετε να ακούσετε από εμένα για το Juicy Grill ;

Ότι μάλλον διαθέτει το κορυφαίο burger της Αθήνας ; Το ξέρετε ήδη. Ότι στο πρόσφατο Athens Burger Festival σκαρφάλωσε πρώτο και καλύτερο στην κατάταξη και τσίμπησε κι ένα βραβείο ; Κάπου θα το πήρε το μάτι σας.
Ότι έχει στάνταρ χρόνο αναμονής - που φτάνει και την 1 ώρα σε ώρες αιχμής - και ότι δεν δέχεται ρεζερβέ, καθώς first come first served ; Και αυτό είναι γνωστό.

Ίσως για το χώρο του, που είναι πολύ μικρός τώρα πια, για να καταφέρει να χωρέσει όλον αυτό τον κόσμο κάθε ηλικίας που συρρέει κάθε λεπτό της ημέρας ; Κι αυτό θα το έχετε ακούσει. Μετακόμιση τώρα, σε μεγαλύτερο χώρο, κάπου κοντά, η ευχή όλων.

Μήπως να σας πω για την ατμόσφαιρα, που παραμένει ζεστή, οικεία και συνοικιακή, παρά την τρελή του επιτυχία ; Για όλους μα όλους τους νεαρούς σερβιτόρους, που ευγενέστερους δεν έχω ματασυναντήσει ; Για τα trademark ονόματα που έχουν τα burger τους και τους φοβερούς συνδυασμούς υλικών ; Για τις 6 επιλογές σε chicken burger ( μπιφτέκι και φιλέτο ) για τους δύσκολους όπως η αδερφή μου, που δεν αρέσκεται στο κλασικό μπιφτέκι ;

To βρήκα. Θα σας πω για το μέγεθος των πιάτων στο Juicy Grill, που δεν χωράνε στο τραπέζι.
Θα σας πω για την διάσημή τους Caesar salad με κοτόπουλο, που μοιάζει με το βουνό Έβερεστ, τρως... τρως.... τρως...... και δεν λιγοστεύει ποτέ. Μόνο με την Jabulani συγκρίνεται αυτό το πράγμα.

Θα σας πω για το τεράστιο, απίθανο, εκθαμβωτικό θέαμα που σκάει μπροστά σου, μόλις το δεις να έρχεται. Το burger και οι πατάτες του. To burger και η ψητή του πατάτα. Το λιωμένο cheddar και το crispy bacon από πάνω τους, που δεν τελειώνει ποτέ. Τις σάλτσες που ξεχειλίζουν από παντού αλλά δεν σε μπουκώνουν στο μάτι, και όλα τα άλλα υλικά που δένουν μεταξύ τους, λες και είναι ο Κόπερφιλντ στην κουζίνα και τους κάνει μαγικά.
Μπα... Θα τα έχετε δει όλα αυτά και άλλα τόσα στο Instagram και σε αμέτρητα άρθρα στο Ίντερνετ.

Να μεμφθώ, μήπως, τον εαυτό μου, μα τί σκεφτόμουν τόοοσο καιρό και δεν είχα πάει ; Άστα να πάνε, δεν έχω δικαιολογία καμία. Να ομολογήσω ότι έπαθα στερητικό σύνδρομο από το πρώτο δευτερόλεπτο που πάτησα το πόδι μου εκεί ; Κι αυτό αλήθεια είναι.

Το παραδέχομαι. Δεν έχω τίποτε πρωτότυπο, καινούργιο, ασυνήθιστο, φοβερό, εντυπωσιακό να πω. Κάτι που να μην έχει ξαναειπωθεί, ξαναγραφτεί, ξανακουστεί για αυτή την τελειότητα που λέγεται Juicy Grill. Kαι τί θα απογίνει με αυτή την κριτική ; Έ, αυτό που γίνεται πάντα.

...........................................................................................................................

Την Πέμπτη 25/5 και ενώ βρισκόταν ήδη σε εξέλιξη το καθιερωμένο beauty bazaar του Σαράντη στη Μεσογείων, αποφασίσαμε να το τιμήσουμε και να ανεφοδιαστούμε με όλα τα απαραίτητα για το καλοκαίρι. Το μεσημεριανό late lunch σε κάποιο κοντινό εστιατόριο, μετά τα ψώνια, φάνταζε μονόδρομος. Ήξερα πού ήθελα να πάω, ήξερα καλά και ποιές ώρες έπρεπε να αποφύγω για να μειώσω την αναμονή - είχε και ζέστη διαολεμένη εκείνη την ημέρα.
Εύκολος εντοπισμός, ανεβαίνοντας την οδό Βεντούρη και στρίβοντας δεξιά στην Κεραμεικού, αλλά εξίσου εύκολο και από την Περικλέους. Πάρκαρα στα 100 μέτρα από το μαγαζί.

Φτάσαμε στις 16:15 και ήταν ήδη γεμάτο. Ονοματεπώνυμο στην υποδοχή, παγκάκια έξω για την αναμονή, 2 παρέες μαζί με εμάς, σε 15 λεπτά καθήσαμε και είχαμε τον κατάλογο ανά χείρας. Εγώ είχα ήδη στοχεύσει ένα από τα δύο καινούργια στο μενού. Και η αδερφή μου κινήθηκε στα anything but beef. Επιλέξαμε λοιπόν,

- Τhe Billion, με μοσχαρίσιο μπιφτέκι ( νόστιμο σαν σπιτικό ), στο κλασικό brioche ψωμάκι ( κατάφρεσκο ) με σκορδοβούτυρο και λιωμένο ρεγκάτο στο φούρνο, μαρούλι, ντομάτα, διπλό μπέικον και caesar sauce. Η ποιότητα και η γεύση ασύγκριτη, το μέγεθος είναι xxl, το μπιφτέκι κούμπωσε ακριβώς στα γούστα μου. Επέλεξα ως side πατάτες τηγανιτές με έξτρα μπέικον και τσένταρ ( +1,50 ευρώ ) και ήταν τόση η ποσότητά τους, που ντρέπομαι, μα δεν τις κατάφερα. Αν καταφέρει κάποιος να τις φάει όλες, ας με ενημερώσει. Το burger στα 10,50 συν 1,50.

- Chicken Hallooney, με κοτόπουλο φιλέτο τυλιγμένο σε μπέικον, τυρί χαλούμι ( απίστευτο ), ντομάτα, μαρούλι, κρεμμύδι και honey mustard sauce ( 9 ευρώ ). Η αδερφή μου σοφά έπραξε και διάλεξε ως side την ψητή πατάτα, την οποία έλουσε επίσης με cheddar και μπέικον ( συν 1,50 ευρώ ) και ήταν εκπληκτική. Έκλεψα μπουκιά, το ίδιο ήταν και το burger. Tί να περιγράψω, ότι το ένα ήταν νοστιμότερο από το άλλο;

- Σαλάτα Caesars με κοτόπουλο ( 7,50 ευρώ ). Έ, ναι, θέλαμε και σαλάτα, εσείς όμως υπολογίστε ότι χρειάζονται 4+ για να την καταφέρουν. Εμείς αφήσαμε τη μισή, αλλιώς δεν θα καταφέρναμε τα burgers. Aλλιώς... είναι μια σαλάτα ασύλληπτη, με άφθονη σως, απίστευτο ψητό κοτόπουλο και κατάφρεσκη βάση, που δεν πρέπει να παραλείψετε επ'ουδενί από την παραγγελία σας.

Νεράκι σε μπουκάλι δικό τους βέβαια, και 2 coca cola zero, στα 1,80 έκαστη.
Πληρωμή με κάρτα, σε ασύρματο POS, 33,60 ευρώ, για μια εμπειρία που αξίζει στο 100% το κάθε ένα σεντς που θα ξοδέψεις, τη ζέστη που θα λουστείς, τη βενζίνη που χρειάζεσαι για να πας και το σπαστικό "σταμάτα ξεκίνα" στο μονίμως φρακαρισμένο Ψυχικό.

Ειλικρινά, δεν μπορώ να υπολογίσω σε πόσες επισκέψεις θα καταφέρω να δοκιμάσω σιγά σιγά όλον τον κατάλογό τους ( δείτε το μενού στο site τους και θα καταλάβετε... ), μιας και έχει τόσα πολλά που είναι απίστευτα ξεσηκωτικά, ακόμη και εκείνα τα ψητά για τους meat lovers.

Εκεί στο Juicy, οι άνθρωποι ξέρουν τί κάνουν και το κάνουν πολύ καλά. Οτιδήποτε σου σερβίρουν στο πιάτο είναι διπλοτσεκαρισμένο ποιοτικά και οτιδήποτε συμβαίνει μέσα στη σάλα αλλά και στη κουζίνα, είναι δουλεμένο και τελειοποιημένο στη σφαίρα του αλάνθαστου. Εύχομαι ειλικρινά, ο άνθρωπος πίσω από την ιδέα, να μην αλλάξει ποτέ τα στάνταρντς και την πορεία που έχει χαράξει. Ομάδες ( και ιδέες ) που κερδίζουν, δεν τις αλλάζεις.

Το Juicy δεν είναι εστιατόριο. Είναι ιδέα.

Άνετο πάρκινγκ στα γύρω στενά, αναμονή για τραπέζι περίπου 15 λεπτά τις καθημερινές κ 30-40 ΠΣΚ τις ωρες αιχμής.
Το μπέργκερ άψογο προτείνεται καλοψημένο, οι πατάτες διορθώθηκαν και πλεόν είναι τραγανές και πάρα πολύ νόστιμες, προτίνεται επίσης να τις πάρετε με κιμά και παρμεζάνα (ο καλύτερος κιμάς σάλτσα που εχω φάει).
Ο ιδιοκτήτης είναι Κύριος με Κεφαλαίο, σωστός επιχειρηματίας και επαγγελματίας καθώς μας κέρασε οτι θέλαμε να πιούμε (2 μπύρες,1 κρασί κ 1 αναψυκτικό) οσο περιμέναμε να αδειάσει τραπέζι, μας κέρασε και τις bbq σως, έχει πάνω σε ολα τα τραπέζια 4 είδη καυτερών σως για να καείς οσο θες και έπισης έχει κέτσαπ μαγιονέζα και μπουστάρδα πάλι δωρεάν, oχι σαν μερικούς-μερικούς στον Πειραιά και την Νεα σμύρνη που δεν κερνάνε ούτε τον πυρετό τους και αμα παραπονεθείς στο FB σβήνουν το σχόλιο και σε κάνουν και μπλόκ!
Ο χόρος είναι λίγο θέμα γιατί είναι λίγο στριμωγμένα αλλά θεωρώ οτι θα το λύσει σύντομα καθώς δίπλα υπάρχει μεγάλος ανοίκιαστος χώρος με μεγάλο πεζοδρόμιο.
Άψογο, έγινε το νεο στέκι και διαφημίζεται παντού, αντιθέτως πέφτει μαύρη διαφήμιση για τον άλλο που προανέφερα για τους λόγους που επίσης προανέφερα.
Οι εποχές "Καζαντζίδη-Μάτσα περάσανε κύριοι" που έλεγε και ο Μάκαρος...

26 Οκτ 2016

Έχω έρθει πάρα πολλές φορές και εχω δοκιμάσει τα πάντα στο μενού. Οταν λέω τα πάντα κυριολεκτώ. Απο άποψη γεύσης και ποιότητας υλικών χωρίς καμία αμφιβολία είναι εξαιρετικό.
Τα Burger ειδικά είναι φανταστικά. Τop αγαπημένα:
Tο New Yorker, Μπιφτέκι μοσχάρι γεμιστό με μοτσαρέλα, αυγό τηγανητό, bacon, μαρούλι, ντομάτα, κρεμμύδι και homemade BBQ sauce.
Το Cheese Steak, Flank steak fillet, cheddar, καραμελωμένα κρεμμύδια, πίκλες,
μαρούλι, ντομάτα και homemade BBQ sauce.
To Chicken Provolone, Μπιφτέκι κοτόπουλο με καπνιστό provolone και
onion rings, μαρούλι, ντομάτα και BBQ sauce.
Και το Nasty Chicken, Τηγανητό φιλέτο κοτόπουλο παναρισμένο με βρώμη, chipotle
mayo, πίκλες και coleslaw.

Μην παραλείψετε να ρωτήσετε για το γλυκό της ημέρας, αν έχουν red velvet παραγγείλετε 2-3.

Το προσωπικό ευγενικό, χαμογελαστό και εξυπηρετικό πάντα.
Για να βρείς τραπέζι να καθήσεις χωρίς να περιμένεις πρέπει να είσαι εκει κατα τις 13:00, αλλιώς θα πρέπει να περιμένεις 30 με 40 λεπτά. Aξίζει η αναμονή.

Θα ξεκινήσω με το μοναδικό αρνητικό και θα ολοκληρώσω την κριτική μου με τα θετικά. Ο χώρος είναι μικρός σχετικά και το κατάστημα δεν κάνει κρατήσεις! Έχει τύχει να πάω και να έχει 13 παρέες αναμονή.... Οπότε αν κάποιος θέλει να πάει είτε πρέπει να επιλέξει να πάει σε ώρα και μέρα μη αιχμής ή αλλιώς να είναι έτοιμος είτε να περιμένει!

Το φαγητό είναι πάρα πολύ καλό, με ένα burger αρκετά σπιτικό (καμία σχέση με τις πλαστικούρες!!!!!!!!!!! ). Από την ευρεία γκάμα των burger έχω ξεχωρίσει το juicy και το chicago. Η μέση τιμή των burger είναι στα 10 ευρώ. Κάθε burger σερβίρεται με πατάτα ψητή (την οποία εγώ προτείνω) ή τηγανιτές, με τη φλούδα. Επίσης με χρέωση 1 ή 1.5 ευρώ (δεν θυμάμαι ακριβώς) μπορεί να προστεθεί σαλάτα. Κατ' αυτό τον τρόπο το γεύμα είναι πληρέστατο καθόσον η ποσότητα της σαλάτας σε κάθε μερίδα λίγο - πολύ αντιστοιχεί στην ποσότητα, που κάποιος θα έτρωγε από μια σαλάτα για 3 άτομα, που θα παραγγελνόταν στη μέση.

Επίσης οι σαλάτες του πολύ χορταστικές - άνετα μπορεί κάποιος να τις παραγγείλει ως κυρίως πιάτο αν δεν θέλει να φάει κρέας. To προσωπικό ευγενέστατο κι εξυπηρετικότατο. Το φαγητό δίνεται μεν σε πακέτο αλλά δεν υπάρχει διανομή κατ΄ οίκον.

09 Απρ 2016

Το επισκεφτήκαμε τέσσερα άτομα Σάββατο μεσημέρι (15:30) 3/4/2016.
Δε ξέρω για άλλες ώρες τι γίνεται, αλλά το παρκάρισμα ήταν εύκολο.
Ο χρόνος αναμονής από τη στιγμή που δώσαμε όνομα μέχρι να καθίσουμε τηρήθηκε με απίστευτη ακρίβεια (25 λεπτά). Κάτι που είναι πολύ θετικό καθώς υπάρχει μια συνεχόμενη ροή στην ανανέωση της πελατείας του μαγαζιού. Πολύ καλή πρώτη εντύπωση.

Ο χώρος είναι αρκετά μικρός αλλά με καλή διαρρύθμιση και έτσι δε νιώθεις στριμωγμένος.
Ο κατάλογος είναι μαζεμένος, αλλά προσφέρει αρκετές επιλογές τόσο σε burgers όσο και σε σαλάτες και ορεκτικά.
Διαλέξαμε τα εξής:
Σαλάτα του Καίσαρα που είχε κοτόπουλο, μαρούλι, λόλα, άισμπεργκ, κρουτόν και σως Καίσαρα. Θα μπορούσε να είναι και κυρίως πιάτο. Πολύ μεγάλη ποσότητα. Γεύση που άρεσε σε όλους.
Πατάτες τηγανητές. Με τη φλούδα τους, καλή μερίδα συνοδευόταν από σως μπάρμπεκιου.

Από Burgers (τα μπιφτέκια ψημένα medium well):
Sopranos με μοτσαρέλα, pastrami, spicy coleslaw, μουστάρδα dijon. Συνοδεύτηκε από πράσινη σαλάτα (πολύ καλή εναλλακτική πρόταση). Ήταν λίγο πιο πικάντικο από τα γούστα μου αλλά καταναλώθηκε ευχάριστα.
Juicy burger με τσένταρ, μπέικον, μαρούλι, κρεμμύδι, ντομάτα και σως μπάρμπεκιου. Συνοδεύτηκε και αυτό από πράσινη σαλάτα
Midtown με 2 Μπιφτέκια, τσένταρ, άισμπεργκ, ντομάτα, κέτσαπ, μαγιονέζα. Συνοδεύτηκε από πατάτες τηγανητές.

Chicago με γραβιέρα, καραμελωμένα κρεμμύδια, άισμπεργκ ντομάτα, aioli mayo.
Συνοδεύτηκε από πατάτες τηγανητές.
Όλοι μείναμε πολύ ευχαριστημένοι από την ποιότητα αλλά και την ποσότητα.
Από ποτά, τρεις μπύρες και μια κόκα κόλα.

Στην εξυπηρέτηση τα παιδιά παίρνουν άριστα. Το τραπέζι καθαρίστηκε και στρώθηκε άμεσα. Νερό σε μπουκάλι που ανανεώθηκε πριν ζητηθεί. Ο χρόνος αναμονής ικανοποιητικός τόσο από την παραγγελία μέχρι να έρθουν τα πρώτα όσο από τα ορεκτικά μέχρι τα κυρίως.
Πληρώσαμε 62 ευρώ. Η απόδειξη κόπηκε κανονικά.

Σίγουρα θα μπορούσε να είναι λίγο φθηνότερο. Η ποιότητα του είναι όμως αρκετά υψηλή οπότε μας δίνει πολύ καλό value for money.
Γενικά ήταν μια πολύ καλή εμπειρία και σκεφτόμαστε να το επισκεφτούμε ξανά να δοκιμάσουμε και άλλες γεύσεις.

01 Απρ 2016

Επισκεφθήκαμε το μαγαζί ύστερα από παρότρυνση φίλου, το Σάββατο 26 Μαρτίου, με την εντύπωση ότι θα φάμε ίσως το καλύτερο burger στην Αθήνα - Νot!

Χρόνος αναμονής: 50 λεπτά! φθάσαμε στο μαγαζί 11 παρά 10 και τελικά καθήσαμε 12 παρά 20! Λογικό και αναμενόμενο αφού το μαγαζί δεν κάνει κρατήσεις και επιπλέον είναι αρκετά μικρό για τον κόσμο που εξυπηρετεί.

Παραγγελία: ένα λουκάνικο με χαλούμι το οποίο ήταν μέτριο και σχετικά κρύο, και δύο juicy burger, με την προοπτική ότι εγώ θα πάρω και δεύτερο. Όταν το είπα αυτό στον σερβιτόρο, μου είπε ότι καλύτερα να πάρω ένα burger με διπλό μπιφτέκι και θα χορτάσω το ίδιο και είναι προτιμότερο γιατί δεν θα φάω πολύ ψωμί. Επέμεινα στην αρχική επιλογή μου για να μου πει τελικά ότι επειδή θα κλείσει σε λίγο η κουζίνα δεν θα μπορώ να πάρω δεύτερο και καλύτερα να επιλέξω με διπλό μπιφτέκι, όπως και τελικά έκανα.

Ρωτάω όμως: έχω πάει στο μαγαζί από τις 11 παρά 10, περιμένουμε στο κρύο επί 50 λεπτά, και δεν μπορώ να εξυπηρετηθώ σωστά ανεξάρτητα από την ώρα που κλείνει η κουζίνα. Θα προτιμούσα στις 11.30 πχ να σταματήσουν να δέχονται κόσμο αφού είναι τόσο αυστηροί με το ωράριο ανεξαρτήτως κόσμου και πόσο περιμένει ο καθένας.

Γεύση: οι πατάτες που συνόδευαν τα burgers ήταν σχεδόν άψητες, τα ίδια τα burgers γευστικά όχι όμως τίποτα το ιδιαίτερο, συγκριτικά με αυτό που περιμένεις τελικά. Η ποσότητα μεγάλη.

Εξυπηρέτηση: όταν ζητήσαμε τον λογαριασμό, έρχεται ο σερβιτόρος και μας λέει προφορικά το σύνολο. Αφού πληρώσαμε ζητήσαμε απόδειξη και μας λέει ο ίδιος σερβιτόρος "α δεν είναι στο τραπέζι σας? θα σας φέρω". Την ίδια ακριβώς ερώτηση - απάντηση είχε δώσει και σε προηγούμενο τραπέζι δίπλα μας. Είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ιδίως από ένα τέτοιο μαγαζί με τόσο κόσμο που εξυπηρετεί να προσπαθεί να αποφύγει με τέτοιο τρόπο την έκδοση αποδείξεων. Φυσικά οι σερβιτόροι δεν φταίνε σε τίποτα απλά ακολουθούνε την πολιτική του μαγαζιού, δηλαδή την αποφυγή εκδόσεως αποδείξεων.

Εξυπηρέτηση: τα παιδιά στο service ήταν ευγενικά και παρόλο το ατυχές συμβάν με την πίεση να παραγγείλουμε κάτι που δεν θέλαμε, εξυπηρετικά.
Τελικά: Μετριότατο και overrated.

11 Μάρ 2016

Τα καλυτερα burger στο νομο Αττικης! Απο το ψωμι μεχρι το κρεας φρεσκα υλικα, ιδανικα φτιαγμενα για λατρεις της εν λογω κουζινας με διαφορα το νουμερο ενα σε ολα τα επιπεδα. Ευχαριστουμε βρηκαμε το απολυτο burger joint!

23 Φεβ 2016

Burger (K)night vol.2

Who is who
Ο μεγάλος αντίπαλος του Μπαρ Μπεε Κιου άκουσα και λέω είμαι ήδη εκεί. Το ταξίδι μεγάλο μέχρι τον Χολαργό και η αναμονή κατά μέσο όρο γύρω στο ένα εικοσάλεπτο τουλάχιστον αλλά όταν έφτασε η μεγάλη στιγμή δεν απογοητεύτηκα.

Ο χώρος σε καλωσόριζε με το πρώτο σου βήμα στο μαγαζί, το οποίο δεν θύμιζε κλασικό αμερικάνικο burger house αλλά ένα εναλλακτικό και μοντέρνο εστιατόριο.

Η εξυπηρέτηση γρήγορη με τους σερβιτόρους να πηγαίνουν δύο-δύο σε κάθε τραπέζι για να το ετοιμάσουν για τους επόμενους πελάτες. Η ποικιλία τεράστια ομολογουμένως και οι τιμές παραπάνω από λογικές.

Εγώ προσωπικά προτίμησα το μπέργκερ με το φιλέτο κατόπιν προτροπής του σερβιτόρου (ναι είμαι από εκείνους τους ενοχλητικούς και αναποφάσιστους καμιά φορά) και δεν το μετάνιωσα. Αντικειμενικά μιλώντας το εν λόγω μπέργκερ (και όλα τα υπόλοιπα από ότι έκοψε το μάτι μου) είχε όλα τα χαρακτηριστικά που σε κάνουν να θες να μπεις με το κεφάλι και να φας σαν να μην υπάρχει αύριο. Χορταστικό, γευστικό και ζουμερό, το μπέργκερ ήταν με μία λέξη ανεπανάληπτο. Όσες φορές έχω πάει έκτοτε πάντα ζητάω την γνώμη του σερβιτόρου και με βγάζει πάντα ασπροπρόσωπο.

Δεν θα σχολιάσω την τιμή. Γιατί στο κάτω κάτω εδώ δεν σχολιάζουμε το κόστος αλλά το αν άξιζε το φαγητό τα λεφτά του ή όχι. Το να θα δώσω 20 ευρώ για μία μπριζόλα ναι μου ακούγεται υπερβολική σπατάλη αλλά αν είναι η καλύτερη μπριζόλα που έχω φάει στη ζωή μου δεν θα το μετανιώσω γιατί θα αξίζει. Συνεπώς δεν στέκομαι ιδιαίτερα στο αν έδωσα 5 ευρώ παραπάνω αλλά στο αν τα άξιζε. Εξηγούμαστε να μην παρεξηγούμαστε. Αλλά για να κλείσουμε ο λογαριασμός ήταν νορμάλ κοντά στο δεκάρικο το άτομο.

Υ. γ.1)Δεν έχω να πω πολλά για το Juicy Grill. Άξιζε την επίσκεψη, την βενζίνη και τα λεφτά του και με το παραπάνω. Και ναι, μέχρι στιγμής είναι ο μόνος αντίπαλος που μπορεί να ακουμπήσει την ποιότητα του Μπαρ Μπεε Κιου.

Υ. γ. 2)Μιας που έκανα την διευκρίνηση για τον λογαριασμό, θεωρώ εξίσου σημαντικό να ξεκαθαρίσω και κάτι ακόμα. Όσοι περιμένετε να διαβάσετε γενικά για το φαγητό των Burger Houses όπως εν προκειμένω το Juicy Grill θα απογοητευθείτε από εμένα. Δεν θα παραγγείλω ποτέ σαλάτα, φιλετάκια ή κάτι άλλο από τα πολλά που έχουν τα μπεργκεράδικα στους καταλόγους τους γιατί πολύ απλά είναι μπεργκεράδικο. Πάω να δοκιμάσω το μπέργκερ του και να το συγκρίνω με άλλα. Δεν με πολυαπασχολεί ούτε η σαλάτα ούτε οτιδήποτε άλλο (που στοιχιματίζω ότι θα είναι εξαιρετικά για να μην παρεξηγηθώ).

29 Ιαν 2016

Προχθές πήγαμε με μια φίλη μου στον Χολαργό, χωρίς να έχουμε κάποιο ιδιαίτερο πρόγραμμα ή κράτηση για συγκεκριμένο μέρος. Επειδή τα στέκια επί της Μεσογείων ήτανε τίγκα, ανεβήκαμε την κεντρική οδό Περικλέους, αποφασίζοντας να πάμε τελικά στο γνωστό μπεργκεράδικο JUICY GRILL.

Δεν αντιμετωπίσαμε πρόβλημα για να το βρούμε, έχοντας διαβάσει από πριν τις καλές κριτικές και κοιτάξει τον σχετικό χάρτη στο site μας. Ανεβαίνοντας λοιπόν την Περικλέους, ο χώρος βρίσκεται μόλις ένα τετράγωνο αριστερά πριν από το Άλσος του Χολαργού στο τέρμα του δρόμου αυτού. Το παρκάρισμα ήταν πανεύκολη υπόθεση, μιας και βρήκαμε αμέσως θέση στο παραδίπλα στενάκι ακριβώς!

Πραγματικά άξιζε τον κόπο, αφού τα burgers τους είναι απίθανα νόστιμα και ζουμερά, χάρη στον ψήστη αλλά και τις φρέσκες, ποιοτικές πρώτες ύλες τους. Έχουν τελικά δίκιο οι φίλοι χρήστες που το τοποθετούν στο επίπεδο του Μπαρμπεκιου και των άλλων κλασικών χώρων της Αθήνας!

Μάθαμε ότι ανοίξανε εκεί πριν από 5 περίπου χρόνια και αμέσως έγινε το κλασικό στέκι του Χολαργού και όχι μόνο. Τα πάνε πολύ καλά κι ας είναι τόσα πολλά στενά πάνω από την πιάτσα της Μεσογείων, και τις στάσεις τόσο του Μετρό όσο και των συγκοινωνιών. Για τον λόγο αυτό, υποθέτω ότι δεν προλαβαίνουν να κάνουνε delivery και εξυπηρετούν αποκλειστικά όσους θέλουνε take-away.

Το σέρβις ήταν πολύ καλό, η σειρά αναμονής λογική για την κίνηση που λίγο-πολύ πάντα θα υπάρχει, και προφανώς τα παιδιά συντονίζονται άψογα με την κουζίνα.

Ο χώρος είναι αρκετά περιορισμένος αλλά φωτεινός και ζεστός, και τρώγοντας παρατηρήσαμε ουρές αναμονής που όμως αρκετά σύντομα ομαλοποιούνταν. Όταν βέβαια φτιάξει ο καιρός, ο έξω χώρος είναι πολύ πιο άνετος, με τα ήσυχα τραπεζάκια στο όμορφο γκαζόν, έστω κι αν είναι faux (εδώ, για όλα δεν φταίει το γκαζόν, που έλεγε η παλιά γαλλική ταινία, την οποία, ως λάτρης του κινηματογράφου, είδα πρόσφατα με την παρέα μου σε DVD)!!

Εμείς φάγαμε σε ένα ψηλό σταντ, δύο burgers, ένα New Yorker, με αυγό, μπέικον, μοτσαρέλα, ντομάτα, μαρούλι και κρεμμύδι, ένα Portobello, με blue cheese, κρεμμύδι, μανιτάρια και BBQ sauce, νοστιμότατα και τα δύο. Επίσης, μια σαλάτα coleslaw, με λάχανο, καρώτο, μαγιονέζα και μουστάρδα και δροσιστήκαμε με δυο ιταλικές μπύρες Peroni.

Πληρώσαμε για όλα αυτά 34 ευρώ, ένα ποσό λογικό για τα ποιοτικά burgers και την επίσκεψη μας στο JUICY GRILL.

Σαφώς σας το προτείνω κι εγώ με τη σειρά μου, γιατί πιστεύω ότι τελικά δικαιώνει τη φήμη του, ειδικά για όσους φίλους βρίσκονται κοντά στον άξονα της Μεσογείων, από όπου απέχει περίπου 1 χιλιόμετρο.

22 Ιαν 2016

Απογευμα στο Χολαργο. Ευκαιρια για
να δοκιμασουμε ενα απο τα πιο δημοφιλη μπεργεραδικα
της Αθηνας.

Χωρος μικρος και λιγο αδιαφορος ηταν εντονο το ναυλον. Εξυπηρετηση αρκετα καλη αλλα αρκετη αναμονη μεχρι να ετοιμαστουν τα πιατα.

Πηραμε μια σαλατα ceasar(7.5Ε) με ψητο στηθος κοτοπουλο
και αρκετα σκορδατη σος. Τεραστια ποσοτητα και νοστιμη.

Και 2 μπεργκερ το juice burger(8.5E) και το Νew Yorker(9E) με
ψωμακι brioche, συνοδευτικο πατατες τηγανιτες και μαζι μας εφερε και
μια barbeque σος.

Τα μπεργκερ αρκετα καλα, με το μπιφτεκι ζουμερο και πολυ νοστιμο.

Οι πατατες ομως αν και φρεσκες κομενες με την φλουδα δεν μου αρεσαν καθουλου.
Δεν ξερω αν ειναι αποψη η αν ετυχε. Ειχαν ομως ακριβως το
μαυρισμα στο τηγανι που εχουν οι πατατες που δεν ειναι εποχης και δεν ηταν
τραγανες.

Αξιζει ομως το μπεργκερ του, τις τοσες θετικες κριτικες.

Κεραμεικού 2, Χολαργός

215 5203201