το βασικο συστατικο και ενα απο τα μυστικα μας ειναι οτι αγαπαμε αυτο που κανουμε! Στο juicy grill θα βρειτε αυτο που ζητατε απο ενα burgerαδικο!! αυθεντικο,ποιοτικο με πολυ καλα υλικα φτιαγμενο burger και οχι μονο. φρεσκοτατες σαλατες,ποικιλια ορεκτικων και ζουμερα t-bones & rib eyes!!

Take away
Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

Ταξινόμηση:

Έξυπνη Με ημερομηνία Με επίπεδο χρήστη

06 Ιουν 2017

Tώρα δηλαδή, ειλικρινά, τί περιμένετε να ακούσετε από εμένα για το Juicy Grill ;

Ότι μάλλον διαθέτει το κορυφαίο burger της Αθήνας ; Το ξέρετε ήδη. Ότι στο πρόσφατο Athens Burger Festival σκαρφάλωσε πρώτο και καλύτερο στην κατάταξη και τσίμπησε κι ένα βραβείο ; Κάπου θα το πήρε το μάτι σας.
Ότι έχει στάνταρ χρόνο αναμονής - που φτάνει και την 1 ώρα σε ώρες αιχμής - και ότι δεν δέχεται ρεζερβέ, καθώς first come first served ; Και αυτό είναι γνωστό.

Ίσως για το χώρο του, που είναι πολύ μικρός τώρα πια, για να καταφέρει να χωρέσει όλον αυτό τον κόσμο κάθε ηλικίας που συρρέει κάθε λεπτό της ημέρας ; Κι αυτό θα το έχετε ακούσει. Μετακόμιση τώρα, σε μεγαλύτερο χώρο, κάπου κοντά, η ευχή όλων.

Μήπως να σας πω για την ατμόσφαιρα, που παραμένει ζεστή, οικεία και συνοικιακή, παρά την τρελή του επιτυχία ; Για όλους μα όλους τους νεαρούς σερβιτόρους, που ευγενέστερους δεν έχω ματασυναντήσει ; Για τα trademark ονόματα που έχουν τα burger τους και τους φοβερούς συνδυασμούς υλικών ; Για τις 6 επιλογές σε chicken burger ( μπιφτέκι και φιλέτο ) για τους δύσκολους όπως η αδερφή μου, που δεν αρέσκεται στο κλασικό μπιφτέκι ;

To βρήκα. Θα σας πω για το μέγεθος των πιάτων στο Juicy Grill, που δεν χωράνε στο τραπέζι.
Θα σας πω για την διάσημή τους Caesar salad με κοτόπουλο, που μοιάζει με το βουνό Έβερεστ, τρως... τρως.... τρως...... και δεν λιγοστεύει ποτέ. Μόνο με την Jabulani συγκρίνεται αυτό το πράγμα.

Θα σας πω για το τεράστιο, απίθανο, εκθαμβωτικό θέαμα που σκάει μπροστά σου, μόλις το δεις να έρχεται. Το burger και οι πατάτες του. To burger και η ψητή του πατάτα. Το λιωμένο cheddar και το crispy bacon από πάνω τους, που δεν τελειώνει ποτέ. Τις σάλτσες που ξεχειλίζουν από παντού αλλά δεν σε μπουκώνουν στο μάτι, και όλα τα άλλα υλικά που δένουν μεταξύ τους, λες και είναι ο Κόπερφιλντ στην κουζίνα και τους κάνει μαγικά.
Μπα... Θα τα έχετε δει όλα αυτά και άλλα τόσα στο Instagram και σε αμέτρητα άρθρα στο Ίντερνετ.

Να μεμφθώ, μήπως, τον εαυτό μου, μα τί σκεφτόμουν τόοοσο καιρό και δεν είχα πάει ; Άστα να πάνε, δεν έχω δικαιολογία καμία. Να ομολογήσω ότι έπαθα στερητικό σύνδρομο από το πρώτο δευτερόλεπτο που πάτησα το πόδι μου εκεί ; Κι αυτό αλήθεια είναι.

Το παραδέχομαι. Δεν έχω τίποτε πρωτότυπο, καινούργιο, ασυνήθιστο, φοβερό, εντυπωσιακό να πω. Κάτι που να μην έχει ξαναειπωθεί, ξαναγραφτεί, ξανακουστεί για αυτή την τελειότητα που λέγεται Juicy Grill. Kαι τί θα απογίνει με αυτή την κριτική ; Έ, αυτό που γίνεται πάντα.

...........................................................................................................................

Την Πέμπτη 25/5 και ενώ βρισκόταν ήδη σε εξέλιξη το καθιερωμένο beauty bazaar του Σαράντη στη Μεσογείων, αποφασίσαμε να το τιμήσουμε και να ανεφοδιαστούμε με όλα τα απαραίτητα για το καλοκαίρι. Το μεσημεριανό late lunch σε κάποιο κοντινό εστιατόριο, μετά τα ψώνια, φάνταζε μονόδρομος. Ήξερα πού ήθελα να πάω, ήξερα καλά και ποιές ώρες έπρεπε να αποφύγω για να μειώσω την αναμονή - είχε και ζέστη διαολεμένη εκείνη την ημέρα.
Εύκολος εντοπισμός, ανεβαίνοντας την οδό Βεντούρη και στρίβοντας δεξιά στην Κεραμεικού, αλλά εξίσου εύκολο και από την Περικλέους. Πάρκαρα στα 100 μέτρα από το μαγαζί.

Φτάσαμε στις 16:15 και ήταν ήδη γεμάτο. Ονοματεπώνυμο στην υποδοχή, παγκάκια έξω για την αναμονή, 2 παρέες μαζί με εμάς, σε 15 λεπτά καθήσαμε και είχαμε τον κατάλογο ανά χείρας. Εγώ είχα ήδη στοχεύσει ένα από τα δύο καινούργια στο μενού. Και η αδερφή μου κινήθηκε στα anything but beef. Επιλέξαμε λοιπόν,

- Τhe Billion, με μοσχαρίσιο μπιφτέκι ( νόστιμο σαν σπιτικό ), στο κλασικό brioche ψωμάκι ( κατάφρεσκο ) με σκορδοβούτυρο και λιωμένο ρεγκάτο στο φούρνο, μαρούλι, ντομάτα, διπλό μπέικον και caesar sauce. Η ποιότητα και η γεύση ασύγκριτη, το μέγεθος είναι xxl, το μπιφτέκι κούμπωσε ακριβώς στα γούστα μου. Επέλεξα ως side πατάτες τηγανιτές με έξτρα μπέικον και τσένταρ ( +1,50 ευρώ ) και ήταν τόση η ποσότητά τους, που ντρέπομαι, μα δεν τις κατάφερα. Αν καταφέρει κάποιος να τις φάει όλες, ας με ενημερώσει. Το burger στα 10,50 συν 1,50.

- Chicken Hallooney, με κοτόπουλο φιλέτο τυλιγμένο σε μπέικον, τυρί χαλούμι ( απίστευτο ), ντομάτα, μαρούλι, κρεμμύδι και honey mustard sauce ( 9 ευρώ ). Η αδερφή μου σοφά έπραξε και διάλεξε ως side την ψητή πατάτα, την οποία έλουσε επίσης με cheddar και μπέικον ( συν 1,50 ευρώ ) και ήταν εκπληκτική. Έκλεψα μπουκιά, το ίδιο ήταν και το burger. Tί να περιγράψω, ότι το ένα ήταν νοστιμότερο από το άλλο;

- Σαλάτα Caesars με κοτόπουλο ( 7,50 ευρώ ). Έ, ναι, θέλαμε και σαλάτα, εσείς όμως υπολογίστε ότι χρειάζονται 4+ για να την καταφέρουν. Εμείς αφήσαμε τη μισή, αλλιώς δεν θα καταφέρναμε τα burgers. Aλλιώς... είναι μια σαλάτα ασύλληπτη, με άφθονη σως, απίστευτο ψητό κοτόπουλο και κατάφρεσκη βάση, που δεν πρέπει να παραλείψετε επ'ουδενί από την παραγγελία σας.

Νεράκι σε μπουκάλι δικό τους βέβαια, και 2 coca cola zero, στα 1,80 έκαστη.
Πληρωμή με κάρτα, σε ασύρματο POS, 33,60 ευρώ, για μια εμπειρία που αξίζει στο 100% το κάθε ένα σεντς που θα ξοδέψεις, τη ζέστη που θα λουστείς, τη βενζίνη που χρειάζεσαι για να πας και το σπαστικό "σταμάτα ξεκίνα" στο μονίμως φρακαρισμένο Ψυχικό.

Ειλικρινά, δεν μπορώ να υπολογίσω σε πόσες επισκέψεις θα καταφέρω να δοκιμάσω σιγά σιγά όλον τον κατάλογό τους ( δείτε το μενού στο site τους και θα καταλάβετε... ), μιας και έχει τόσα πολλά που είναι απίστευτα ξεσηκωτικά, ακόμη και εκείνα τα ψητά για τους meat lovers.

Εκεί στο Juicy, οι άνθρωποι ξέρουν τί κάνουν και το κάνουν πολύ καλά. Οτιδήποτε σου σερβίρουν στο πιάτο είναι διπλοτσεκαρισμένο ποιοτικά και οτιδήποτε συμβαίνει μέσα στη σάλα αλλά και στη κουζίνα, είναι δουλεμένο και τελειοποιημένο στη σφαίρα του αλάνθαστου. Εύχομαι ειλικρινά, ο άνθρωπος πίσω από την ιδέα, να μην αλλάξει ποτέ τα στάνταρντς και την πορεία που έχει χαράξει. Ομάδες ( και ιδέες ) που κερδίζουν, δεν τις αλλάζεις.

Το Juicy δεν είναι εστιατόριο. Είναι ιδέα.

04 Ιαν 2016

Ο κατάλογος μικρός αλλά ικανοποιητικός. Δοκιμάσαμε τα παρακάτω

Λουκάνικο με χαλούμι απο πάνω με σώς μέλι-μουστάρδα μεγάλο σαν μερίδα, πολύ νόστιμο ολίγον πικάντικο αλλά δεν μου "κάθησε" βαρύ όπως φοβόμουν. (Βαθμολογία 8/10)

Σαλάτα του Καίσαρα με φρέσκο κοτόπουλο μαρούλι, λόλα, αιςμπέργκ, κρουτόν και σώς Καίσαρα, νοστιμότατη, μεγάλη, φρεσκοκομμένη (βαθμολογία 7.5)

Burger Bill Muray (όπως ο ηθοποιός) ζουμερό μπιφτέκι σε ψωμάκι μπριός, μέτρια ψημένο όπως ζήτησα γεμιστό με τσένταρ, mayo, αίσμπεργκ, ντομάτα και τηγανιτές πατάτες φρέσκιες, πραγματικό αριστούργημα (βαθμολογία 8.5/10)

juicy burger με καλοψημένο μπιφτέκι (όπως ζητήθηκε), τσένταρ, μπείκον, μαρούλι, κρεμμύδι, ντομάτα και σπιτική σώς μπάρμπεκιου συνοδευόμενο απο πατάτες τηγανιτές φρέσκιες (εξίσου πολύ νόστιμο, προσεγμένο κτλ, βαθμολογία 8.5/10)

Εξυπηρέτηση (4/4):

Ευγενέστατοι, εξυπηρετικοί, αρκετοί αριθμητικά, μάλιστα φρόντισαν λίγο πρίν κλείσει η κουζίνα να μας ενημερώσουν εάν θέλαμε να παραγγείλουμε κάτι άλλο. Η σειρά αναμονής τηρήθηκε κατα γράμμα, η απόδειξη κόπηκε κανονικά η μόνη σχετική καθυστέρηση ήταν στην έλευση των πιάτων απο την κουζίνα όσο γρήγορα θα ήθελα. Νομιζω ότι εάν υπήρχε 3.5/4 αυτό θα έβαζα.

Value for money (3/4):

Δεν θα το πώ φθηνό σε καμμία περίπτωση όταν το juicy burger κοστίζει 8.5 ευρώ και το Βill Murray σχεδόν 9.50 ευρώ. Ένα burger με πατάτες τηγανιτες να πηγαίνει σχεδόν 10 ευρώ σίγουρα δεν το λές λίγα. Απο την άλλη όμως σκεφτείτε ότι και τα καινούργια burger στα Goodys αλλά και αυτά του simply burgers έχουν περίπου ίδιες τιμές με υποδεέστερη ποιότητα.

Συμπέρασμα

Ένα απο τα καλύτερα burger της πόλης, θα τολμούσα να πώ έχοντας φάει στα περισσότερα. Στην κορυφή βάζω το Μπάρμπεκιου (εάν και έχουν υπάρξει φορές που δεν ήταν τόσο καλό). Παραμένει λοιπόν πολύ καλό και αξίζει τον κόπο να το δοκιμάσετε!!

05 Σεπ 2015

Ένα απόγευμα στο τέλος του Αυγούστου με έναν φίλο που είχαμε να βρεθούμε πολύ καιρό είπαμε να πάμε κάπου να κάτσουμε να πιούμε μια μπύρα και να τσιμπήσουμε κάτι.

Θα σε πάω στο Χολαργό σε ένα burgerάδικο που ξέρω.
Είναι καλό του λέω εγώ?
Πολύ καλό θα δεις.
Φτάνοντας στο μαγαζί κατά της 20:30 είχε αρκετό κόσμο με ελεύθερα 2 τραπέζια μόνο. Καθόμαστε και μέσα σε λίγα λεπτά ενώ ακόμα δεν είχαμε παραγγείλει το μαγαζί γέμισε και κόσμος άρχισε να περιμένει όρθιος απ' έξω.

Το μενού κλασικό για burgerάδικο με περίπου 10 επιλογές σε burger 4-5 συνοδευτικά κτλ.
Παραγγείλαμε 2 burgrer ένα onion rings και τα καλαμπόκια με το αλάτι και την γλυκιά sos. Όλα ήταν νόστιμα, σωστά εκτελεσμένα και σε γενναίες μερίδες.

Δεν μπορώ να πω ότι ήταν και το καλύτερο burger που έχω φάει, αλλά σίγουρα από τα καλύτερα!!!
Το service γρήγορο και ευγενικό, ο χώρος με ωραία διακόσμηση και όλα αυτά σε μια λογική τιμή!

31 Αυγ 2015

Επίσκεψη για "take away" στις 26/8/2015, 2 άτομα

Επιστρέφοντας προς το σπίτι πεινάσαμε, σκεπτόμενοι ότι από βδομάδα ξεκινάει δίαιτα κτλ, είπαμε να φάμε κάτι απ'έξω.

Επισκεφτήκαμε το Juicy Grill έξω από το οποίο περίμενε κόσμος τη σειρά του να κάτσει! Πράγμα που σημαίνει ότι κάτι καλό υπάρχει εδώ! Και όντως υπήρχε!

Ο χώρος είναι ευχάριστος και αν και δεν είναι στο καλύτερο σημείο, τον έχουν εκμεταλλευτεί βάζοντας όμορφα στοιχεία, κυρίως ξύλου.

Στον κατάλογο θα βρείτε αρκετά ορεκτικά όπως chicken wings, onion rings, sweetcorn και άλλα, αλλά και πατάτες τηγανητές/ψητές.

Στη συνέχεια ο κατάλογος περιέχει διάφορες επιλογές από burgers μοσχαρίσιου κρέατος αλλά και με κοτόπουλο ή με μπιφτέκι λαχανικών.

Βέβαια υπάρχουν και οι επιλογές από ψητά, όπως μπριζόλες, κοτόπουλο, μπιφτέκια. Δεν τα έχω δοκιμάσει, but it's on the list!

Παραγγείλαμε από ένα burger:

1. Classic με τυρί
2. Blue cheese portobello

Τα burger θα ήταν έτοιμα σε περίπου 25 λεπτά, οπότε κάναμε μια μικρή βόλτα μέχρι αυτά να ετοιμαστούν.

Και οι δύο μερίδες συνοδεύονται με πατάτες τηγανητές ή με ψητή πατάτα. Εννοείται ότι αποφασίστηκαν οι τηγανητές πατάτες για συνοδεία! Επίσης, μπορείς να επιλέξεις ανάμεσα σε 2 ψωμάκια, brioche ή bagel.

Τα burgers μέσα έχουν μια εξαιρετική bbq sauce, βέβαια δε γινόταν να μην προσθέσω την αγαπημένη μου ketchup: )

Η κριτική μου αυτή, αφορά αυτά τα 2 που πήραμε, μέχρι νεωτέρας βέβαια.

Τα μπιφτέκια ήταν πραγματικά πολύ νόστιμα και οι πατάτες που συνόδευαν τις μερίδες είναι και πολύ νόστιμες και ικανοποιητικές σε ποσότητα!

Παρόλο που μπορεί να σας φανεί αστείο ή ίσως λεπτομέρεια (βέβαια με τέτοιο ανταγωνισμό, οι λεπτομέρειες παίζουν ρόλο) το να έχει μια μερίδα burger ικανοποιητική ποσότητα από το συνοδευτικό και όχι τόσες ώστε να σε κάνει να παραγγείλεις και μια έξτρα μερίδα από αυτό, είναι κάτι που δείχνει πολλά για ένα μαγαζί.

Χορτάσαμε και μείναμε και πολύ ευχαριστημένοι!

Πληρώσαμε 18 ευρώ αλλά δεν κατάλαβα ακριβώς το λόγο, καθώς το classic έχει 7,50 και το blue cheese έχει 9,10, σύνολο δηλαδή 16,60. Δύσκολο το έξτρα τυρί στο classic να έχει 1,40 αφού ένα άλλο burger με τυρί και bacon έχει 0,50 παραπάνω, δηλαδή 8 ευρώ. Σίγουρα θα υπάρχει κάποιος λόγος.

Εννοείται ότι θα ξαναφάω και εννοείται ότι τέτοιες προσπάθειες είναι από αυτές που αξίζει να τις στηρίζει ο κόσμος.

10 Νοε 2015

Νταξει... δεν θυμάμαι πόσο καιρό έχω να πάω σε μαγαζί για φαγητό και να περιμένει κόσμος από έξω για να φάει!!! Φτάσαμε στο μαγαζί εγώ και η γυναίκα μου κατά τις 7.30 το απόγευμα και ήδη ήταν γεμάτο. Αναγκαστήκαμε και περιμέναμε κανα δεκάλεπτο μέχρι να αδειάσει τραπέζι και να κάτσουμε. Πήραμε τα εξής...

1) Chicken fingers τα οποία ήταν εκπληκτικά. Οι δύο σος που τα συνόδευαν ήταν απλά επικές.

2) Onion rings χειροποίητα και πραγματικά εξαιρετικά.

3) 1 juicy burger με πατάτες. Ίσως το καλύτερο burger που έχω φάει. Σίγουρα από τα καλυτερα. Το μπιφτέκι του ήταν αφρός. Τοο ψήσιμο όπως πρέπει και οι πατάτες που το συνόδευαν φοβερές (κομμένες στο χέρι και με την φλούδα) και άπειρες!!! Μιλάμε για ένα βουνό σε ένα μεγάλο μπολ!

4) Η γυναίκα μου πήρε ένα καυτερό (matador) το οποίο δοκίμασα και ήταν και αυτό εξαιρετικό.

5) 3 μπύρες.

Τo σερβις φοβερό και πολύ γρήγορο... δεν μας έλειψε τίποτα.
Πληρώσαμε κάτω από 40 γιούρο (γύρω στα 36 με 37) και σκάσαμε. Και φυσικά τρομερή ποιότητα. Την ώρα που φύγαμε περιμένανε 8 παρέες... και πραγματικά μπορώ να καταλάβω το γιατί.

29 Ιαν 2016

Προχθές πήγαμε με μια φίλη μου στον Χολαργό, χωρίς να έχουμε κάποιο ιδιαίτερο πρόγραμμα ή κράτηση για συγκεκριμένο μέρος. Επειδή τα στέκια επί της Μεσογείων ήτανε τίγκα, ανεβήκαμε την κεντρική οδό Περικλέους, αποφασίζοντας να πάμε τελικά στο γνωστό μπεργκεράδικο JUICY GRILL.

Δεν αντιμετωπίσαμε πρόβλημα για να το βρούμε, έχοντας διαβάσει από πριν τις καλές κριτικές και κοιτάξει τον σχετικό χάρτη στο site μας. Ανεβαίνοντας λοιπόν την Περικλέους, ο χώρος βρίσκεται μόλις ένα τετράγωνο αριστερά πριν από το Άλσος του Χολαργού στο τέρμα του δρόμου αυτού. Το παρκάρισμα ήταν πανεύκολη υπόθεση, μιας και βρήκαμε αμέσως θέση στο παραδίπλα στενάκι ακριβώς!

Πραγματικά άξιζε τον κόπο, αφού τα burgers τους είναι απίθανα νόστιμα και ζουμερά, χάρη στον ψήστη αλλά και τις φρέσκες, ποιοτικές πρώτες ύλες τους. Έχουν τελικά δίκιο οι φίλοι χρήστες που το τοποθετούν στο επίπεδο του Μπαρμπεκιου και των άλλων κλασικών χώρων της Αθήνας!

Μάθαμε ότι ανοίξανε εκεί πριν από 5 περίπου χρόνια και αμέσως έγινε το κλασικό στέκι του Χολαργού και όχι μόνο. Τα πάνε πολύ καλά κι ας είναι τόσα πολλά στενά πάνω από την πιάτσα της Μεσογείων, και τις στάσεις τόσο του Μετρό όσο και των συγκοινωνιών. Για τον λόγο αυτό, υποθέτω ότι δεν προλαβαίνουν να κάνουνε delivery και εξυπηρετούν αποκλειστικά όσους θέλουνε take-away.

Το σέρβις ήταν πολύ καλό, η σειρά αναμονής λογική για την κίνηση που λίγο-πολύ πάντα θα υπάρχει, και προφανώς τα παιδιά συντονίζονται άψογα με την κουζίνα.

Ο χώρος είναι αρκετά περιορισμένος αλλά φωτεινός και ζεστός, και τρώγοντας παρατηρήσαμε ουρές αναμονής που όμως αρκετά σύντομα ομαλοποιούνταν. Όταν βέβαια φτιάξει ο καιρός, ο έξω χώρος είναι πολύ πιο άνετος, με τα ήσυχα τραπεζάκια στο όμορφο γκαζόν, έστω κι αν είναι faux (εδώ, για όλα δεν φταίει το γκαζόν, που έλεγε η παλιά γαλλική ταινία, την οποία, ως λάτρης του κινηματογράφου, είδα πρόσφατα με την παρέα μου σε DVD)!!

Εμείς φάγαμε σε ένα ψηλό σταντ, δύο burgers, ένα New Yorker, με αυγό, μπέικον, μοτσαρέλα, ντομάτα, μαρούλι και κρεμμύδι, ένα Portobello, με blue cheese, κρεμμύδι, μανιτάρια και BBQ sauce, νοστιμότατα και τα δύο. Επίσης, μια σαλάτα coleslaw, με λάχανο, καρώτο, μαγιονέζα και μουστάρδα και δροσιστήκαμε με δυο ιταλικές μπύρες Peroni.

Πληρώσαμε για όλα αυτά 34 ευρώ, ένα ποσό λογικό για τα ποιοτικά burgers και την επίσκεψη μας στο JUICY GRILL.

Σαφώς σας το προτείνω κι εγώ με τη σειρά μου, γιατί πιστεύω ότι τελικά δικαιώνει τη φήμη του, ειδικά για όσους φίλους βρίσκονται κοντά στον άξονα της Μεσογείων, από όπου απέχει περίπου 1 χιλιόμετρο.

Θα ξεκινήσω με το μοναδικό αρνητικό και θα ολοκληρώσω την κριτική μου με τα θετικά. Ο χώρος είναι μικρός σχετικά και το κατάστημα δεν κάνει κρατήσεις! Έχει τύχει να πάω και να έχει 13 παρέες αναμονή.... Οπότε αν κάποιος θέλει να πάει είτε πρέπει να επιλέξει να πάει σε ώρα και μέρα μη αιχμής ή αλλιώς να είναι έτοιμος είτε να περιμένει!

Το φαγητό είναι πάρα πολύ καλό, με ένα burger αρκετά σπιτικό (καμία σχέση με τις πλαστικούρες!!!!!!!!!!! ). Από την ευρεία γκάμα των burger έχω ξεχωρίσει το juicy και το chicago. Η μέση τιμή των burger είναι στα 10 ευρώ. Κάθε burger σερβίρεται με πατάτα ψητή (την οποία εγώ προτείνω) ή τηγανιτές, με τη φλούδα. Επίσης με χρέωση 1 ή 1.5 ευρώ (δεν θυμάμαι ακριβώς) μπορεί να προστεθεί σαλάτα. Κατ' αυτό τον τρόπο το γεύμα είναι πληρέστατο καθόσον η ποσότητα της σαλάτας σε κάθε μερίδα λίγο - πολύ αντιστοιχεί στην ποσότητα, που κάποιος θα έτρωγε από μια σαλάτα για 3 άτομα, που θα παραγγελνόταν στη μέση.

Επίσης οι σαλάτες του πολύ χορταστικές - άνετα μπορεί κάποιος να τις παραγγείλει ως κυρίως πιάτο αν δεν θέλει να φάει κρέας. To προσωπικό ευγενέστατο κι εξυπηρετικότατο. Το φαγητό δίνεται μεν σε πακέτο αλλά δεν υπάρχει διανομή κατ΄ οίκον.

22 Ιαν 2016

Απογευμα στο Χολαργο. Ευκαιρια για
να δοκιμασουμε ενα απο τα πιο δημοφιλη μπεργεραδικα
της Αθηνας.

Χωρος μικρος και λιγο αδιαφορος ηταν εντονο το ναυλον. Εξυπηρετηση αρκετα καλη αλλα αρκετη αναμονη μεχρι να ετοιμαστουν τα πιατα.

Πηραμε μια σαλατα ceasar(7.5Ε) με ψητο στηθος κοτοπουλο
και αρκετα σκορδατη σος. Τεραστια ποσοτητα και νοστιμη.

Και 2 μπεργκερ το juice burger(8.5E) και το Νew Yorker(9E) με
ψωμακι brioche, συνοδευτικο πατατες τηγανιτες και μαζι μας εφερε και
μια barbeque σος.

Τα μπεργκερ αρκετα καλα, με το μπιφτεκι ζουμερο και πολυ νοστιμο.

Οι πατατες ομως αν και φρεσκες κομενες με την φλουδα δεν μου αρεσαν καθουλου.
Δεν ξερω αν ειναι αποψη η αν ετυχε. Ειχαν ομως ακριβως το
μαυρισμα στο τηγανι που εχουν οι πατατες που δεν ειναι εποχης και δεν ηταν
τραγανες.

Αξιζει ομως το μπεργκερ του, τις τοσες θετικες κριτικες.

23 Φεβ 2016

Burger (K)night vol.2

Who is who
Ο μεγάλος αντίπαλος του Μπαρ Μπεε Κιου άκουσα και λέω είμαι ήδη εκεί. Το ταξίδι μεγάλο μέχρι τον Χολαργό και η αναμονή κατά μέσο όρο γύρω στο ένα εικοσάλεπτο τουλάχιστον αλλά όταν έφτασε η μεγάλη στιγμή δεν απογοητεύτηκα.

Ο χώρος σε καλωσόριζε με το πρώτο σου βήμα στο μαγαζί, το οποίο δεν θύμιζε κλασικό αμερικάνικο burger house αλλά ένα εναλλακτικό και μοντέρνο εστιατόριο.

Η εξυπηρέτηση γρήγορη με τους σερβιτόρους να πηγαίνουν δύο-δύο σε κάθε τραπέζι για να το ετοιμάσουν για τους επόμενους πελάτες. Η ποικιλία τεράστια ομολογουμένως και οι τιμές παραπάνω από λογικές.

Εγώ προσωπικά προτίμησα το μπέργκερ με το φιλέτο κατόπιν προτροπής του σερβιτόρου (ναι είμαι από εκείνους τους ενοχλητικούς και αναποφάσιστους καμιά φορά) και δεν το μετάνιωσα. Αντικειμενικά μιλώντας το εν λόγω μπέργκερ (και όλα τα υπόλοιπα από ότι έκοψε το μάτι μου) είχε όλα τα χαρακτηριστικά που σε κάνουν να θες να μπεις με το κεφάλι και να φας σαν να μην υπάρχει αύριο. Χορταστικό, γευστικό και ζουμερό, το μπέργκερ ήταν με μία λέξη ανεπανάληπτο. Όσες φορές έχω πάει έκτοτε πάντα ζητάω την γνώμη του σερβιτόρου και με βγάζει πάντα ασπροπρόσωπο.

Δεν θα σχολιάσω την τιμή. Γιατί στο κάτω κάτω εδώ δεν σχολιάζουμε το κόστος αλλά το αν άξιζε το φαγητό τα λεφτά του ή όχι. Το να θα δώσω 20 ευρώ για μία μπριζόλα ναι μου ακούγεται υπερβολική σπατάλη αλλά αν είναι η καλύτερη μπριζόλα που έχω φάει στη ζωή μου δεν θα το μετανιώσω γιατί θα αξίζει. Συνεπώς δεν στέκομαι ιδιαίτερα στο αν έδωσα 5 ευρώ παραπάνω αλλά στο αν τα άξιζε. Εξηγούμαστε να μην παρεξηγούμαστε. Αλλά για να κλείσουμε ο λογαριασμός ήταν νορμάλ κοντά στο δεκάρικο το άτομο.

Υ. γ.1)Δεν έχω να πω πολλά για το Juicy Grill. Άξιζε την επίσκεψη, την βενζίνη και τα λεφτά του και με το παραπάνω. Και ναι, μέχρι στιγμής είναι ο μόνος αντίπαλος που μπορεί να ακουμπήσει την ποιότητα του Μπαρ Μπεε Κιου.

Υ. γ. 2)Μιας που έκανα την διευκρίνηση για τον λογαριασμό, θεωρώ εξίσου σημαντικό να ξεκαθαρίσω και κάτι ακόμα. Όσοι περιμένετε να διαβάσετε γενικά για το φαγητό των Burger Houses όπως εν προκειμένω το Juicy Grill θα απογοητευθείτε από εμένα. Δεν θα παραγγείλω ποτέ σαλάτα, φιλετάκια ή κάτι άλλο από τα πολλά που έχουν τα μπεργκεράδικα στους καταλόγους τους γιατί πολύ απλά είναι μπεργκεράδικο. Πάω να δοκιμάσω το μπέργκερ του και να το συγκρίνω με άλλα. Δεν με πολυαπασχολεί ούτε η σαλάτα ούτε οτιδήποτε άλλο (που στοιχιματίζω ότι θα είναι εξαιρετικά για να μην παρεξηγηθώ).

27 Σεπ 2015

Με έχει απασχολήσει αρκετές φορές, αν υπάρχει κάποιος λόγος, να γράψω τη γνώμη μου για ένα εστιατόριο, το οποίο συγκεντρώνει ήδη πλήθος κριτικών και μάλιστα θετικών.. Συνήθως αποφεύγω τελικά να γράψω, ειδικά όταν η γνώμη μου δε διαφέρει από της πλειοψηφίας, για να μην επαναλαμβάνομαι.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως, δεν μπορώ, να μην περιγράψω συνοπτικά την επίσκεψή μου στο juicy grill - κι αυτό γιατί οφείλω αποκλειστικά στο ask4food αυτήν την επίσκεψη, εδώ πρωτοάκουσα/πρωτοδιάβασα γι' αυτό.

Εγώ κι ο Χολαργός.. καμία σχέση, οπότε για την περιοχή έχω μόνο να πω, ότι τη βρήκα πολύ εύκολα με το GPS! Ο εσωτερικός χώρος είναι αρκετά μικρός, λόγω όμως του καλού καιρού καθήσαμε έξω, όπου έχει καμιά δεκαριά τραπέζια. Ο κατάλογος μικρός, όσο χρειάζεται, american food, με burgers και μερικές ακόμα επιλογές σε κυρίως. Εμείς επιλέξαμε δύο burgers, ένα με barbeque σος κι ένα με γραβιέρα και καραμελωμένα κρεμμύδια, με δύο αναψυκτικά. Παρότι είχαμε καταλήξει, να παραγγείλουμε και σαλάτα, μόλις είδα σε διπλανό τραπέζι το μέγεθος του burger άλλαξα γνώμη: προτιμώ να φάω όλο το τεράστιο yummy burger κι άσε τις πρασινάδες για άλλη φορά, σε καμία δίαιτα!

Τα burger ήταν γευστικότατα, medium well, το κρέας καθαρό, όχι πικάντικο-κι αυτό για μένα είναι βασικό, καθότι δεν είμαι φαν των πολλών καρυκευμάτων-και συνοδεύονταν, μετά από δική μας επιλογή, από πολλές τηγανητές πατάτες (υπήρχε και η επιλογή της ψητής, αλλά μην ξαναλέω τα ίδια, αυτά τα αφήνω για περίοδο δίαιτας). Ομολογώ ότι οι πατάτες δε με ενθουσίασαν τόσο όσο το burger, ήταν αρκετά βαριές στη γεύση (πολύ λάδι μήπως;), όχι όμως ότι δεν τις τίμησα κι αυτές, ως όφειλα! Το μαγαζί ήταν μισογεμάτο και ήταν νωρίς, οπότε φαντάζομαι τα βράδια είναι πλήρως γεμάτο.

Το συνιστώ σίγουρα, σε περίπτωση, που κάποιος θέλει να φάει burger, απλά μην περιμένει κανείς, ότι θα πάει εκεί για φαγητό και θα κάτσει με τις ώρες. Η αίσθηση που μου άφησε, είναι αυτή του γρήγορου φαγητού, πάω, παραγγέλνω, τρώω και σε μία ωρίτσα συνολικά έχω φύγει..

Εμείς αυτό κάναμε πάντως και φύγαμε πολύ ευχαριστημένοι!