το βασικο συστατικο και ενα απο τα μυστικα μας ειναι οτι αγαπαμε αυτο που κανουμε! Στο juicy grill θα βρειτε αυτο που ζητατε απο ενα burgerαδικο!! αυθεντικο,ποιοτικο με πολυ καλα υλικα φτιαγμενο burger και οχι μονο. φρεσκοτατες σαλατες,ποικιλια ορεκτικων και ζουμερα t-bones & rib eyes!!

Take away
Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

Ταξινόμηση:

Έξυπνη Με ημερομηνία Με επίπεδο χρήστη

06 Ιουν 2017

Tώρα δηλαδή, ειλικρινά, τί περιμένετε να ακούσετε από εμένα για το Juicy Grill ;

Ότι μάλλον διαθέτει το κορυφαίο burger της Αθήνας ; Το ξέρετε ήδη. Ότι στο πρόσφατο Athens Burger Festival σκαρφάλωσε πρώτο και καλύτερο στην κατάταξη και τσίμπησε κι ένα βραβείο ; Κάπου θα το πήρε το μάτι σας.
Ότι έχει στάνταρ χρόνο αναμονής - που φτάνει και την 1 ώρα σε ώρες αιχμής - και ότι δεν δέχεται ρεζερβέ, καθώς first come first served ; Και αυτό είναι γνωστό.

Ίσως για το χώρο του, που είναι πολύ μικρός τώρα πια, για να καταφέρει να χωρέσει όλον αυτό τον κόσμο κάθε ηλικίας που συρρέει κάθε λεπτό της ημέρας ; Κι αυτό θα το έχετε ακούσει. Μετακόμιση τώρα, σε μεγαλύτερο χώρο, κάπου κοντά, η ευχή όλων.

Μήπως να σας πω για την ατμόσφαιρα, που παραμένει ζεστή, οικεία και συνοικιακή, παρά την τρελή του επιτυχία ; Για όλους μα όλους τους νεαρούς σερβιτόρους, που ευγενέστερους δεν έχω ματασυναντήσει ; Για τα trademark ονόματα που έχουν τα burger τους και τους φοβερούς συνδυασμούς υλικών ; Για τις 6 επιλογές σε chicken burger ( μπιφτέκι και φιλέτο ) για τους δύσκολους όπως η αδερφή μου, που δεν αρέσκεται στο κλασικό μπιφτέκι ;

To βρήκα. Θα σας πω για το μέγεθος των πιάτων στο Juicy Grill, που δεν χωράνε στο τραπέζι.
Θα σας πω για την διάσημή τους Caesar salad με κοτόπουλο, που μοιάζει με το βουνό Έβερεστ, τρως... τρως.... τρως...... και δεν λιγοστεύει ποτέ. Μόνο με την Jabulani συγκρίνεται αυτό το πράγμα.

Θα σας πω για το τεράστιο, απίθανο, εκθαμβωτικό θέαμα που σκάει μπροστά σου, μόλις το δεις να έρχεται. Το burger και οι πατάτες του. To burger και η ψητή του πατάτα. Το λιωμένο cheddar και το crispy bacon από πάνω τους, που δεν τελειώνει ποτέ. Τις σάλτσες που ξεχειλίζουν από παντού αλλά δεν σε μπουκώνουν στο μάτι, και όλα τα άλλα υλικά που δένουν μεταξύ τους, λες και είναι ο Κόπερφιλντ στην κουζίνα και τους κάνει μαγικά.
Μπα... Θα τα έχετε δει όλα αυτά και άλλα τόσα στο Instagram και σε αμέτρητα άρθρα στο Ίντερνετ.

Να μεμφθώ, μήπως, τον εαυτό μου, μα τί σκεφτόμουν τόοοσο καιρό και δεν είχα πάει ; Άστα να πάνε, δεν έχω δικαιολογία καμία. Να ομολογήσω ότι έπαθα στερητικό σύνδρομο από το πρώτο δευτερόλεπτο που πάτησα το πόδι μου εκεί ; Κι αυτό αλήθεια είναι.

Το παραδέχομαι. Δεν έχω τίποτε πρωτότυπο, καινούργιο, ασυνήθιστο, φοβερό, εντυπωσιακό να πω. Κάτι που να μην έχει ξαναειπωθεί, ξαναγραφτεί, ξανακουστεί για αυτή την τελειότητα που λέγεται Juicy Grill. Kαι τί θα απογίνει με αυτή την κριτική ; Έ, αυτό που γίνεται πάντα.

...........................................................................................................................

Την Πέμπτη 25/5 και ενώ βρισκόταν ήδη σε εξέλιξη το καθιερωμένο beauty bazaar του Σαράντη στη Μεσογείων, αποφασίσαμε να το τιμήσουμε και να ανεφοδιαστούμε με όλα τα απαραίτητα για το καλοκαίρι. Το μεσημεριανό late lunch σε κάποιο κοντινό εστιατόριο, μετά τα ψώνια, φάνταζε μονόδρομος. Ήξερα πού ήθελα να πάω, ήξερα καλά και ποιές ώρες έπρεπε να αποφύγω για να μειώσω την αναμονή - είχε και ζέστη διαολεμένη εκείνη την ημέρα.
Εύκολος εντοπισμός, ανεβαίνοντας την οδό Βεντούρη και στρίβοντας δεξιά στην Κεραμεικού, αλλά εξίσου εύκολο και από την Περικλέους. Πάρκαρα στα 100 μέτρα από το μαγαζί.

Φτάσαμε στις 16:15 και ήταν ήδη γεμάτο. Ονοματεπώνυμο στην υποδοχή, παγκάκια έξω για την αναμονή, 2 παρέες μαζί με εμάς, σε 15 λεπτά καθήσαμε και είχαμε τον κατάλογο ανά χείρας. Εγώ είχα ήδη στοχεύσει ένα από τα δύο καινούργια στο μενού. Και η αδερφή μου κινήθηκε στα anything but beef. Επιλέξαμε λοιπόν,

- Τhe Billion, με μοσχαρίσιο μπιφτέκι ( νόστιμο σαν σπιτικό ), στο κλασικό brioche ψωμάκι ( κατάφρεσκο ) με σκορδοβούτυρο και λιωμένο ρεγκάτο στο φούρνο, μαρούλι, ντομάτα, διπλό μπέικον και caesar sauce. Η ποιότητα και η γεύση ασύγκριτη, το μέγεθος είναι xxl, το μπιφτέκι κούμπωσε ακριβώς στα γούστα μου. Επέλεξα ως side πατάτες τηγανιτές με έξτρα μπέικον και τσένταρ ( +1,50 ευρώ ) και ήταν τόση η ποσότητά τους, που ντρέπομαι, μα δεν τις κατάφερα. Αν καταφέρει κάποιος να τις φάει όλες, ας με ενημερώσει. Το burger στα 10,50 συν 1,50.

- Chicken Hallooney, με κοτόπουλο φιλέτο τυλιγμένο σε μπέικον, τυρί χαλούμι ( απίστευτο ), ντομάτα, μαρούλι, κρεμμύδι και honey mustard sauce ( 9 ευρώ ). Η αδερφή μου σοφά έπραξε και διάλεξε ως side την ψητή πατάτα, την οποία έλουσε επίσης με cheddar και μπέικον ( συν 1,50 ευρώ ) και ήταν εκπληκτική. Έκλεψα μπουκιά, το ίδιο ήταν και το burger. Tί να περιγράψω, ότι το ένα ήταν νοστιμότερο από το άλλο;

- Σαλάτα Caesars με κοτόπουλο ( 7,50 ευρώ ). Έ, ναι, θέλαμε και σαλάτα, εσείς όμως υπολογίστε ότι χρειάζονται 4+ για να την καταφέρουν. Εμείς αφήσαμε τη μισή, αλλιώς δεν θα καταφέρναμε τα burgers. Aλλιώς... είναι μια σαλάτα ασύλληπτη, με άφθονη σως, απίστευτο ψητό κοτόπουλο και κατάφρεσκη βάση, που δεν πρέπει να παραλείψετε επ'ουδενί από την παραγγελία σας.

Νεράκι σε μπουκάλι δικό τους βέβαια, και 2 coca cola zero, στα 1,80 έκαστη.
Πληρωμή με κάρτα, σε ασύρματο POS, 33,60 ευρώ, για μια εμπειρία που αξίζει στο 100% το κάθε ένα σεντς που θα ξοδέψεις, τη ζέστη που θα λουστείς, τη βενζίνη που χρειάζεσαι για να πας και το σπαστικό "σταμάτα ξεκίνα" στο μονίμως φρακαρισμένο Ψυχικό.

Ειλικρινά, δεν μπορώ να υπολογίσω σε πόσες επισκέψεις θα καταφέρω να δοκιμάσω σιγά σιγά όλον τον κατάλογό τους ( δείτε το μενού στο site τους και θα καταλάβετε... ), μιας και έχει τόσα πολλά που είναι απίστευτα ξεσηκωτικά, ακόμη και εκείνα τα ψητά για τους meat lovers.

Εκεί στο Juicy, οι άνθρωποι ξέρουν τί κάνουν και το κάνουν πολύ καλά. Οτιδήποτε σου σερβίρουν στο πιάτο είναι διπλοτσεκαρισμένο ποιοτικά και οτιδήποτε συμβαίνει μέσα στη σάλα αλλά και στη κουζίνα, είναι δουλεμένο και τελειοποιημένο στη σφαίρα του αλάνθαστου. Εύχομαι ειλικρινά, ο άνθρωπος πίσω από την ιδέα, να μην αλλάξει ποτέ τα στάνταρντς και την πορεία που έχει χαράξει. Ομάδες ( και ιδέες ) που κερδίζουν, δεν τις αλλάζεις.

Το Juicy δεν είναι εστιατόριο. Είναι ιδέα.

04 Ιαν 2016

Ο κατάλογος μικρός αλλά ικανοποιητικός. Δοκιμάσαμε τα παρακάτω

Λουκάνικο με χαλούμι απο πάνω με σώς μέλι-μουστάρδα μεγάλο σαν μερίδα, πολύ νόστιμο ολίγον πικάντικο αλλά δεν μου "κάθησε" βαρύ όπως φοβόμουν. (Βαθμολογία 8/10)

Σαλάτα του Καίσαρα με φρέσκο κοτόπουλο μαρούλι, λόλα, αιςμπέργκ, κρουτόν και σώς Καίσαρα, νοστιμότατη, μεγάλη, φρεσκοκομμένη (βαθμολογία 7.5)

Burger Bill Muray (όπως ο ηθοποιός) ζουμερό μπιφτέκι σε ψωμάκι μπριός, μέτρια ψημένο όπως ζήτησα γεμιστό με τσένταρ, mayo, αίσμπεργκ, ντομάτα και τηγανιτές πατάτες φρέσκιες, πραγματικό αριστούργημα (βαθμολογία 8.5/10)

juicy burger με καλοψημένο μπιφτέκι (όπως ζητήθηκε), τσένταρ, μπείκον, μαρούλι, κρεμμύδι, ντομάτα και σπιτική σώς μπάρμπεκιου συνοδευόμενο απο πατάτες τηγανιτές φρέσκιες (εξίσου πολύ νόστιμο, προσεγμένο κτλ, βαθμολογία 8.5/10)

Εξυπηρέτηση (4/4):

Ευγενέστατοι, εξυπηρετικοί, αρκετοί αριθμητικά, μάλιστα φρόντισαν λίγο πρίν κλείσει η κουζίνα να μας ενημερώσουν εάν θέλαμε να παραγγείλουμε κάτι άλλο. Η σειρά αναμονής τηρήθηκε κατα γράμμα, η απόδειξη κόπηκε κανονικά η μόνη σχετική καθυστέρηση ήταν στην έλευση των πιάτων απο την κουζίνα όσο γρήγορα θα ήθελα. Νομιζω ότι εάν υπήρχε 3.5/4 αυτό θα έβαζα.

Value for money (3/4):

Δεν θα το πώ φθηνό σε καμμία περίπτωση όταν το juicy burger κοστίζει 8.5 ευρώ και το Βill Murray σχεδόν 9.50 ευρώ. Ένα burger με πατάτες τηγανιτες να πηγαίνει σχεδόν 10 ευρώ σίγουρα δεν το λές λίγα. Απο την άλλη όμως σκεφτείτε ότι και τα καινούργια burger στα Goodys αλλά και αυτά του simply burgers έχουν περίπου ίδιες τιμές με υποδεέστερη ποιότητα.

Συμπέρασμα

Ένα απο τα καλύτερα burger της πόλης, θα τολμούσα να πώ έχοντας φάει στα περισσότερα. Στην κορυφή βάζω το Μπάρμπεκιου (εάν και έχουν υπάρξει φορές που δεν ήταν τόσο καλό). Παραμένει λοιπόν πολύ καλό και αξίζει τον κόπο να το δοκιμάσετε!!

28 Σεπ 2017

Το Χρονικό:

12/2014: οι New York Times τοποθετούν στη λίστα τους με τα 25 νοστιμότερα μπέργκερ του πλανήτη το ελληνικό Μπαρ Μπεε Κιου (Μπεε).

8/2015: βλέπω τη λίστα. Βλέπω τις εικόνες. Σοκάρομαι.

9/2015: πηγαίνω. Σοκάρομαι και από κοντά. Και γίνομαι φαν των μπέργκερ. Εκεί που ορκιζόμουν αιώνιο μίσος για αυτά (χωρίς κάποιο ιδιαίτερο λόγο, φυσικά).

10/2015: αρχίζω να εξασκώ το άθλημα και να ψάχνω συστηματικά και άλλα μαγαζιά.

10/2015: ακούω για το Juicy Grill (Juicy), του οποίου οι φανατικοί υποστηρίζουν με μανία ότι είναι καλύτερο του Μπεε.

11/2015: πάω. Μ' αρέσει. Μα διαφωνώ ξεκάθαρα ότι είναι καλύτερο.

6/2016: ξαναπάω. Λίγο καλύτερα, αλλά ξεκάθαρα όχι ισάξιο, ούτε λόγος για καλύτερο.

11/2016: απογοητεύομαι ελαφρώς από το μπιφτέκι στο νέο κατάστημα του Μπεε, στη Νέα Σμύρνη.

5/2017: το Juicy, εκθρονίζει το Μπεε από τον τίτλο του κορυφαίου στο φετινό burger fest (δεν είναι και βραβείο Πούλιτζερ βέβαια).

6/2017: οι φαν του Juicy συνεχίζουν να το εκθειάζουν με πάθος, μιλώντας για συνεχή εξέλιξη και βελτίωση, ενώ ακούω - διαβάζω και σχόλια ότι "πάει, χάλασε το Μπεε".

Ευκαιρία για crash test λοιπόν.

Ακολουθεί μια συγ-κριτική.

Της επίσκεψης μου στο Juicy, προηγήθηκε επίσκεψη στο Μπεε, με το μπιφτέκι να είναι στα επίπεδα του 8 στα 10 αντί για το παλιό καλό εννιάρι, και όλα τα υπόλοιπα να μένουν σταθερά και απαράλλαχτα.

Και η μάχη ξεκινάει!

Η Αναμονή: τραγικό να μπαίνει η αναμονή σαν κριτήριο επίσκεψης σε κάποιο μαγαζί. Κι όμως σε αυτά τα δύο, είναι πρόβλημα. Οι εποχές που στο Μπεε περίμενες 2 ώρες για να καθίσεις πέρασαν, χάρη στην επέκταση, ενώ στο Juicy, η χωρητικότητα δεν έχει αλλάξει, τη στιγμή που η επισκεψιμότητα έχει αυξηθεί, οπότε Juicy vs Μπεε: 2

Ο Χώρος: άνετα τραπέζια και στα δύο, στο Juicy περισσότερο. Καλή καθαριότητα both. Μουσική ξεκάθαρα πιο έντονη σε ένταση και στυλ στο Μπεε, το ίδιο και το περισσότερο χρωματιστό ντεκόρ που κάνει την αίσθηση του χώρου πιο παιχνιδιάρικη. Το Μπεε εξωτερικά έχει κακό χώρο, ενώ το Juicy έχει όμορφες γλάστρες οι οποίες μειώνουν την οπτική επαφή με το δρόμο. Οπότε Juicy vs Μπεε: Χ

Η Εξυπηρέτηση: τυπική μα γρήγορη στο Μπεε. Άνετη, εξίσου γρήγορη, ευχάριστη και ιδιαίτερα ενημερωμένη και ευγενική στο Juicy. Juicy vs Μπεε: 1.

Πάμε στο φαγητό...

Το Μπιφτέκι: λίγο πιο πλαστικό και ενιαίο εσωτερικά στο Μπεε, μα με νόστιμη κρεατώδη γεύση, λίγο πιο "σαν μπιφτέκι πολύ καλής ταβέρνας", όπως λέει και ο κολλητός μου, στο Juicy. Μεγάλο ντέρμπι για την απόφαση του νικητή. Juicy vs Μπεε: 1

Οι Πατάτες: πιο γευστικές του Juicy, αλλά και πιο λαδερές και βαριές, προσωπικά δεν τις τελειώνω χωρίς ντιπ. Μοιάζουν πιο τυποποιημένες στο Μπεε, αν και φρέσκιες και είναι πιο ελαφριές. Αντίστοιχη ποσότητα και στα δύο. Juicy vs Μπεε: Χ

Η Ποικιλία: πολύ ανεβασμένη και ψαγμένη στο Juicy, άντε όμως να πιάσει αυτή του Μπεε, με τα τόσα πολλά μπέργκερ, συνδυασμούς και νέο μπέργκερ κάθε 1-2 μήνες. Juicy vs Μπεε: 2

Η Ποσότητα: υπερεπαρκής στο Juicy, μυθική στο Μπεε. End of story. Juicy vs Μπεε: 2

Η Ποιότητα: έχουμε συνηθίσει η τεράστια ποσότητα να συνοδεύεται από μέτρια ποιότητα. Κι όμως στο Μπεε, δεν συμβαίνει αυτό. Συνολική ποιότητα που θέλει να αγγίξει το τέλειο (δεν το φτάνει απόλυτα, βρίσκεται στο 9/10 τελικά) και για τους δύο. Juicy vs Μπεε: Χ

Το Αποτέλεσμα στον Ουρανίσκο: ο πρώτος έρωτας δύσκολα ξεπερνιέται, λένε. Εγώ πάλι πιστεύω ότι μπορεί να ξεπεραστεί εάν βρεθεί η κατάλληλη περίπτωση. Ακόμη δεν έχει βρεθεί όμως για μένα. Juicy vs Μπεε: 2

Η Λυπητερή: διαφορετική τιμολογιακή πολιτική από τους δύο ανταγωνιστές. Πιο σφιχτή και σίγουρη από το Juicy, καθώς όλα τα μπέργκερ κυμαίνονται σε ένα στενό εύρος τιμών που εξασφαλίζει ένα στάνταρ κόστος για τον πελάτη (9-10€ ως επί το πλείστον). Πιο φαρδιά και “ύπουλη” από το Μπεε, καθώς θα βρείτε πιο φθηνά και εξίσου χορταστικά μπέργκερ, σε σύγκριση με τον ανταγωνιστή, μα και πολύ πιο ακριβά, ειδικά αυτά τα περίεργα που προκαλούν σιελόρροια και σε αφυδατωμένους (7-15€ τα πιο πολλά). Juicy vs Μπεε: 1

Ο Νικητής: Juicy=3, X=3, Μπεε=4.

Η σύγκριση τελείωσε. Το Juicy Grill έχασε. Όμως έχασε οριακά, ενώ παλιά έχανε από τα αποδυτήρια.

Ίσως κάποια μέρα να αποσπάσει και την ισοπαλία? Μήπως φτάσει και ακόμα πιο ψηλά??? Ίδωμεν...

ΥΓ: Για τους πιο τεμπέληδες, το Juicy Grill, έχει ανέβει επικίνδυνα σε ποιότητα και ποικιλία, ενώ παρέχει σούπερ εξυπηρέτηση και ανταγωνιστικές τιμές!

10 Νοε 2015

Νταξει... δεν θυμάμαι πόσο καιρό έχω να πάω σε μαγαζί για φαγητό και να περιμένει κόσμος από έξω για να φάει!!! Φτάσαμε στο μαγαζί εγώ και η γυναίκα μου κατά τις 7.30 το απόγευμα και ήδη ήταν γεμάτο. Αναγκαστήκαμε και περιμέναμε κανα δεκάλεπτο μέχρι να αδειάσει τραπέζι και να κάτσουμε. Πήραμε τα εξής...

1) Chicken fingers τα οποία ήταν εκπληκτικά. Οι δύο σος που τα συνόδευαν ήταν απλά επικές.

2) Onion rings χειροποίητα και πραγματικά εξαιρετικά.

3) 1 juicy burger με πατάτες. Ίσως το καλύτερο burger που έχω φάει. Σίγουρα από τα καλυτερα. Το μπιφτέκι του ήταν αφρός. Τοο ψήσιμο όπως πρέπει και οι πατάτες που το συνόδευαν φοβερές (κομμένες στο χέρι και με την φλούδα) και άπειρες!!! Μιλάμε για ένα βουνό σε ένα μεγάλο μπολ!

4) Η γυναίκα μου πήρε ένα καυτερό (matador) το οποίο δοκίμασα και ήταν και αυτό εξαιρετικό.

5) 3 μπύρες.

Τo σερβις φοβερό και πολύ γρήγορο... δεν μας έλειψε τίποτα.
Πληρώσαμε κάτω από 40 γιούρο (γύρω στα 36 με 37) και σκάσαμε. Και φυσικά τρομερή ποιότητα. Την ώρα που φύγαμε περιμένανε 8 παρέες... και πραγματικά μπορώ να καταλάβω το γιατί.

29 Ιαν 2016

Προχθές πήγαμε με μια φίλη μου στον Χολαργό, χωρίς να έχουμε κάποιο ιδιαίτερο πρόγραμμα ή κράτηση για συγκεκριμένο μέρος. Επειδή τα στέκια επί της Μεσογείων ήτανε τίγκα, ανεβήκαμε την κεντρική οδό Περικλέους, αποφασίζοντας να πάμε τελικά στο γνωστό μπεργκεράδικο JUICY GRILL.

Δεν αντιμετωπίσαμε πρόβλημα για να το βρούμε, έχοντας διαβάσει από πριν τις καλές κριτικές και κοιτάξει τον σχετικό χάρτη στο site μας. Ανεβαίνοντας λοιπόν την Περικλέους, ο χώρος βρίσκεται μόλις ένα τετράγωνο αριστερά πριν από το Άλσος του Χολαργού στο τέρμα του δρόμου αυτού. Το παρκάρισμα ήταν πανεύκολη υπόθεση, μιας και βρήκαμε αμέσως θέση στο παραδίπλα στενάκι ακριβώς!

Πραγματικά άξιζε τον κόπο, αφού τα burgers τους είναι απίθανα νόστιμα και ζουμερά, χάρη στον ψήστη αλλά και τις φρέσκες, ποιοτικές πρώτες ύλες τους. Έχουν τελικά δίκιο οι φίλοι χρήστες που το τοποθετούν στο επίπεδο του Μπαρμπεκιου και των άλλων κλασικών χώρων της Αθήνας!

Μάθαμε ότι ανοίξανε εκεί πριν από 5 περίπου χρόνια και αμέσως έγινε το κλασικό στέκι του Χολαργού και όχι μόνο. Τα πάνε πολύ καλά κι ας είναι τόσα πολλά στενά πάνω από την πιάτσα της Μεσογείων, και τις στάσεις τόσο του Μετρό όσο και των συγκοινωνιών. Για τον λόγο αυτό, υποθέτω ότι δεν προλαβαίνουν να κάνουνε delivery και εξυπηρετούν αποκλειστικά όσους θέλουνε take-away.

Το σέρβις ήταν πολύ καλό, η σειρά αναμονής λογική για την κίνηση που λίγο-πολύ πάντα θα υπάρχει, και προφανώς τα παιδιά συντονίζονται άψογα με την κουζίνα.

Ο χώρος είναι αρκετά περιορισμένος αλλά φωτεινός και ζεστός, και τρώγοντας παρατηρήσαμε ουρές αναμονής που όμως αρκετά σύντομα ομαλοποιούνταν. Όταν βέβαια φτιάξει ο καιρός, ο έξω χώρος είναι πολύ πιο άνετος, με τα ήσυχα τραπεζάκια στο όμορφο γκαζόν, έστω κι αν είναι faux (εδώ, για όλα δεν φταίει το γκαζόν, που έλεγε η παλιά γαλλική ταινία, την οποία, ως λάτρης του κινηματογράφου, είδα πρόσφατα με την παρέα μου σε DVD)!!

Εμείς φάγαμε σε ένα ψηλό σταντ, δύο burgers, ένα New Yorker, με αυγό, μπέικον, μοτσαρέλα, ντομάτα, μαρούλι και κρεμμύδι, ένα Portobello, με blue cheese, κρεμμύδι, μανιτάρια και BBQ sauce, νοστιμότατα και τα δύο. Επίσης, μια σαλάτα coleslaw, με λάχανο, καρώτο, μαγιονέζα και μουστάρδα και δροσιστήκαμε με δυο ιταλικές μπύρες Peroni.

Πληρώσαμε για όλα αυτά 34 ευρώ, ένα ποσό λογικό για τα ποιοτικά burgers και την επίσκεψη μας στο JUICY GRILL.

Σαφώς σας το προτείνω κι εγώ με τη σειρά μου, γιατί πιστεύω ότι τελικά δικαιώνει τη φήμη του, ειδικά για όσους φίλους βρίσκονται κοντά στον άξονα της Μεσογείων, από όπου απέχει περίπου 1 χιλιόμετρο.

01 Νοε 2017

Σ' αυτή την κριτική θα είμαι απόλυτη.

Με τον καλό μου έχουμε δοκιμάσει σχεδόν όλα τα σοβαρά μπεργκεράδικα της πόλης κι έχουμε ευχαριστηθεί αρκετά από αυτά. Το Juicy, όμως, δεν μπορεί κανένα να το γκρεμίσει από την πρώτη θέση στις προτιμήσεις μας. Από τότε που το ανακαλύψαμε (είναι ευλογημένα κοντά στο σπίτι μας), επιστρέφουμε σ' αυτό ξανά και ξανά: τα βράδια που θέλουμε να το ρίξουμε λίγο έξω διατροφικά, όταν έχουμε ξαφνικούς επισκέπτες και θέλουμε να τους περιποιηθούμε, τις Κυριακές μεσημέρια μετά την εθελοντική αιμοδοσία ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ, έχουμε κάνει εκεί τραπέζια γενεθλίων, ακόμα και ως εναλλακτικό γαμήλιο τραπέζι το είχαμε σκεφτεί!

Ο χώρος:
Σχετικά μικρός, ιδίως δεδομένης της κοσμοπλημμύρας που το επιλέγει. Σαφώς πιο ευχάριστος έξω, στη μικρή αυλίτσα με τις γλάστρες. Μέσα υπάρχουν τρία όλα κι όλα ψηλά τραπέζια, με απευθείας θέα στην ανοιχτή κουζίνα, να χαζεύεις τα αγόρια να δουλεύουν πυρετωδώς πάνω από τις πλάκες ψησίματος και τις φριτέζες και να σου τρέχουν τα σάλια. (Στα διαλείμματα, μελετάς τα δεκάδες κάδρα με τα έξυπνα τσιτάτα και τις ποπ αναφορές στους τοίχους. )

Το σέρβις:
Και πάλι μόνο αγόρια. Σούπερ γρήγοροι, σούπερ εξυπηρετικοί και ευγενέστατοι. Δεν είναι σπάνιο, τα καλοκαίρια που ξεροσταλιάζουμε στην αναμονή (γιατί κρατήσεις δεν κάνει) να μας φέρνουν δροσερά νεράκια στην πόρτα, για να μην αφυδατωθούμε. Πάντα χαιρετάνε όταν μπαίνουμε, πάντα ευχαριστούν όταν φεύγουμε.

Το μενού:
Ορεκτικά κλασικά κι αγαπημένα, με τα chicken fingers (8€) να μη λείπουν ποτέ από την παραγγελία -- παναρισμένα και τηγανισμένα στην εντέλεια, χωρίς ούτε καν υποψία λαδίλας, με μια rosemary aioli mayo όνειρο και μια sweet chili σως άπαιχτη. Ξεκινάς να τρως κι απλά δεν μπορείς να σταματήσεις.

Για πιο αθώες (και χορτοφαγικές, πες ότι νηστεύεις, βρε αδερφέ! ) καταστάσεις, επιλέξτε το γλυκό ψητό καλαμπόκι (5€).

Διαβάζοντας τον κατάλογο, θα ψηθείτε τρελά να παραγγείλετε και πατάτες και ποια είμαι εγώ που θα σας σταματήσω. Απλά αναφέρω ότι τα μπέργκερ συνοδεύονται από πατάτες, κομμένες στο χέρι, με τη φλούδα τους (εκτός αν κάνετε την έκπληξη και ζητήσετε την ψητή πατάτα ή την ατομική σαλάτα), σε ποσότητα άκρως ικανοποιητική (χωρίς να είναι το Έβερεστ του Μπαρ Μπεε Κιου, όμως) και οι επιπλέον ίσως να είναι overkill. (Ένα μεγάλο συν τους, όταν παίρνετε την παραγγελία πακέτο: δεν έχουν παπαριάσει από τους ατμούς μέχρι να φτάσετε σπίτι. Είναι ένα επιστημονικό παράδοξο, που προσεγγίζει τα όρια του θαύματος. )

Μη σνομπάρετε τις σαλάτες. Είναι θεόρατες, πλουσιότατες και χωρίς τόνους από σάλτσες, οπότε μπορείτε να τις χρησιμοποιήσετε ως το υγιεινό σας άλλοθι, για να μη σας πνίξουν οι διατροφικές τύψεις. Η blue mushroom (με πρασινάδες, μπλε τυρί και μανιτάρια) είναι η προσωπική αγαπημένη μου. Εκτός από τις πολύ απλές (coleslaw και ανάμεικτες πρασινάδες) που τιμολογούνται στα 5,50€, όλες οι υπόλοιπες κοστίζουν 7,50€.

18 επιλογές σε μπέργκερ με μοσχαρίσιο μπιφτέκι, 7 με κοτόπουλο (μπιφτέκι ή φιλέτο) και ένα χορτοφαγικό. Από κοτόπουλο έχουμε δοκιμάσει τα άπαντα, ενώ πολλές φορές αντικαθιστούμε το κλασικό μπιφτέκι με κοτόπουλο, για να δοκιμάσουμε κι άλλους συνδυασμούς. Δεν έχουμε απογοητευτεί ούτε μία φορά -- το μόνο που έχω να καταλογίσω είναι ότι στο The Secret η ποσότητα της μυστικής (ροζ) σάλτσας είναι τόσο τεράστια, που σκεπάζει τις υπόλοιπες γεύσεις. Από ψωμάκι μπορείτε να επιλέξετε ανάμεσα σε μπριος (κλασικό ή ολικής άλεσης, για ένα φεγγάρι υπήρχε και μαύρο, με μελάνι σουπιάς) και σε μπέιγκελ. Οι τιμές κυμαίνονται από 8-14€ (το πιο ακριβό μπέργκερ είναι συνδυασμός μοσχαρίσιου μπιφτεκιού και φιλέτου κοτόπουλου), με μέσο όρο τα 9,50€. Αξίζουν, όμως, κάθε σέντσι.

Για πιο κυριλέ καταστάσεις (ή αν έχετε βγει με τη μαμά σας) υπάρχουν και μερίδες κρεατικών στη σχάρα (μπιφτέκια, κοτόπουλο, σπαλομπριζόλες, πικάνια), αλλά εμείς είμαστε ορκισμένοι μπεργκεροφάγοι, οπότε δεν έχω προσωπική εμπειρία για να σας διαφωτίσω επί του θέματος.

Θα ξαναπάω;
Είναι ερώτηση τώρα αυτή; Το μόνο πρόβλημα είναι ότι, τώρα που έχετε πειστεί από την κριτική μου, θα συρρεύσετε κι εσείς και θα μας φάει η αναμονή πάλι...

Θα ξεκινήσω με το μοναδικό αρνητικό και θα ολοκληρώσω την κριτική μου με τα θετικά. Ο χώρος είναι μικρός σχετικά και το κατάστημα δεν κάνει κρατήσεις! Έχει τύχει να πάω και να έχει 13 παρέες αναμονή.... Οπότε αν κάποιος θέλει να πάει είτε πρέπει να επιλέξει να πάει σε ώρα και μέρα μη αιχμής ή αλλιώς να είναι έτοιμος είτε να περιμένει!

Το φαγητό είναι πάρα πολύ καλό, με ένα burger αρκετά σπιτικό (καμία σχέση με τις πλαστικούρες!!!!!!!!!!! ). Από την ευρεία γκάμα των burger έχω ξεχωρίσει το juicy και το chicago. Η μέση τιμή των burger είναι στα 10 ευρώ. Κάθε burger σερβίρεται με πατάτα ψητή (την οποία εγώ προτείνω) ή τηγανιτές, με τη φλούδα. Επίσης με χρέωση 1 ή 1.5 ευρώ (δεν θυμάμαι ακριβώς) μπορεί να προστεθεί σαλάτα. Κατ' αυτό τον τρόπο το γεύμα είναι πληρέστατο καθόσον η ποσότητα της σαλάτας σε κάθε μερίδα λίγο - πολύ αντιστοιχεί στην ποσότητα, που κάποιος θα έτρωγε από μια σαλάτα για 3 άτομα, που θα παραγγελνόταν στη μέση.

Επίσης οι σαλάτες του πολύ χορταστικές - άνετα μπορεί κάποιος να τις παραγγείλει ως κυρίως πιάτο αν δεν θέλει να φάει κρέας. To προσωπικό ευγενέστατο κι εξυπηρετικότατο. Το φαγητό δίνεται μεν σε πακέτο αλλά δεν υπάρχει διανομή κατ΄ οίκον.

22 Ιαν 2016

Απογευμα στο Χολαργο. Ευκαιρια για
να δοκιμασουμε ενα απο τα πιο δημοφιλη μπεργεραδικα
της Αθηνας.

Χωρος μικρος και λιγο αδιαφορος ηταν εντονο το ναυλον. Εξυπηρετηση αρκετα καλη αλλα αρκετη αναμονη μεχρι να ετοιμαστουν τα πιατα.

Πηραμε μια σαλατα ceasar(7.5Ε) με ψητο στηθος κοτοπουλο
και αρκετα σκορδατη σος. Τεραστια ποσοτητα και νοστιμη.

Και 2 μπεργκερ το juice burger(8.5E) και το Νew Yorker(9E) με
ψωμακι brioche, συνοδευτικο πατατες τηγανιτες και μαζι μας εφερε και
μια barbeque σος.

Τα μπεργκερ αρκετα καλα, με το μπιφτεκι ζουμερο και πολυ νοστιμο.

Οι πατατες ομως αν και φρεσκες κομενες με την φλουδα δεν μου αρεσαν καθουλου.
Δεν ξερω αν ειναι αποψη η αν ετυχε. Ειχαν ομως ακριβως το
μαυρισμα στο τηγανι που εχουν οι πατατες που δεν ειναι εποχης και δεν ηταν
τραγανες.

Αξιζει ομως το μπεργκερ του, τις τοσες θετικες κριτικες.

23 Φεβ 2016

Burger (K)night vol.2

Who is who
Ο μεγάλος αντίπαλος του Μπαρ Μπεε Κιου άκουσα και λέω είμαι ήδη εκεί. Το ταξίδι μεγάλο μέχρι τον Χολαργό και η αναμονή κατά μέσο όρο γύρω στο ένα εικοσάλεπτο τουλάχιστον αλλά όταν έφτασε η μεγάλη στιγμή δεν απογοητεύτηκα.

Ο χώρος σε καλωσόριζε με το πρώτο σου βήμα στο μαγαζί, το οποίο δεν θύμιζε κλασικό αμερικάνικο burger house αλλά ένα εναλλακτικό και μοντέρνο εστιατόριο.

Η εξυπηρέτηση γρήγορη με τους σερβιτόρους να πηγαίνουν δύο-δύο σε κάθε τραπέζι για να το ετοιμάσουν για τους επόμενους πελάτες. Η ποικιλία τεράστια ομολογουμένως και οι τιμές παραπάνω από λογικές.

Εγώ προσωπικά προτίμησα το μπέργκερ με το φιλέτο κατόπιν προτροπής του σερβιτόρου (ναι είμαι από εκείνους τους ενοχλητικούς και αναποφάσιστους καμιά φορά) και δεν το μετάνιωσα. Αντικειμενικά μιλώντας το εν λόγω μπέργκερ (και όλα τα υπόλοιπα από ότι έκοψε το μάτι μου) είχε όλα τα χαρακτηριστικά που σε κάνουν να θες να μπεις με το κεφάλι και να φας σαν να μην υπάρχει αύριο. Χορταστικό, γευστικό και ζουμερό, το μπέργκερ ήταν με μία λέξη ανεπανάληπτο. Όσες φορές έχω πάει έκτοτε πάντα ζητάω την γνώμη του σερβιτόρου και με βγάζει πάντα ασπροπρόσωπο.

Δεν θα σχολιάσω την τιμή. Γιατί στο κάτω κάτω εδώ δεν σχολιάζουμε το κόστος αλλά το αν άξιζε το φαγητό τα λεφτά του ή όχι. Το να θα δώσω 20 ευρώ για μία μπριζόλα ναι μου ακούγεται υπερβολική σπατάλη αλλά αν είναι η καλύτερη μπριζόλα που έχω φάει στη ζωή μου δεν θα το μετανιώσω γιατί θα αξίζει. Συνεπώς δεν στέκομαι ιδιαίτερα στο αν έδωσα 5 ευρώ παραπάνω αλλά στο αν τα άξιζε. Εξηγούμαστε να μην παρεξηγούμαστε. Αλλά για να κλείσουμε ο λογαριασμός ήταν νορμάλ κοντά στο δεκάρικο το άτομο.

Υ. γ.1)Δεν έχω να πω πολλά για το Juicy Grill. Άξιζε την επίσκεψη, την βενζίνη και τα λεφτά του και με το παραπάνω. Και ναι, μέχρι στιγμής είναι ο μόνος αντίπαλος που μπορεί να ακουμπήσει την ποιότητα του Μπαρ Μπεε Κιου.

Υ. γ. 2)Μιας που έκανα την διευκρίνηση για τον λογαριασμό, θεωρώ εξίσου σημαντικό να ξεκαθαρίσω και κάτι ακόμα. Όσοι περιμένετε να διαβάσετε γενικά για το φαγητό των Burger Houses όπως εν προκειμένω το Juicy Grill θα απογοητευθείτε από εμένα. Δεν θα παραγγείλω ποτέ σαλάτα, φιλετάκια ή κάτι άλλο από τα πολλά που έχουν τα μπεργκεράδικα στους καταλόγους τους γιατί πολύ απλά είναι μπεργκεράδικο. Πάω να δοκιμάσω το μπέργκερ του και να το συγκρίνω με άλλα. Δεν με πολυαπασχολεί ούτε η σαλάτα ούτε οτιδήποτε άλλο (που στοιχιματίζω ότι θα είναι εξαιρετικά για να μην παρεξηγηθώ).

27 Σεπ 2015

Με έχει απασχολήσει αρκετές φορές, αν υπάρχει κάποιος λόγος, να γράψω τη γνώμη μου για ένα εστιατόριο, το οποίο συγκεντρώνει ήδη πλήθος κριτικών και μάλιστα θετικών.. Συνήθως αποφεύγω τελικά να γράψω, ειδικά όταν η γνώμη μου δε διαφέρει από της πλειοψηφίας, για να μην επαναλαμβάνομαι.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως, δεν μπορώ, να μην περιγράψω συνοπτικά την επίσκεψή μου στο juicy grill - κι αυτό γιατί οφείλω αποκλειστικά στο ask4food αυτήν την επίσκεψη, εδώ πρωτοάκουσα/πρωτοδιάβασα γι' αυτό.

Εγώ κι ο Χολαργός.. καμία σχέση, οπότε για την περιοχή έχω μόνο να πω, ότι τη βρήκα πολύ εύκολα με το GPS! Ο εσωτερικός χώρος είναι αρκετά μικρός, λόγω όμως του καλού καιρού καθήσαμε έξω, όπου έχει καμιά δεκαριά τραπέζια. Ο κατάλογος μικρός, όσο χρειάζεται, american food, με burgers και μερικές ακόμα επιλογές σε κυρίως. Εμείς επιλέξαμε δύο burgers, ένα με barbeque σος κι ένα με γραβιέρα και καραμελωμένα κρεμμύδια, με δύο αναψυκτικά. Παρότι είχαμε καταλήξει, να παραγγείλουμε και σαλάτα, μόλις είδα σε διπλανό τραπέζι το μέγεθος του burger άλλαξα γνώμη: προτιμώ να φάω όλο το τεράστιο yummy burger κι άσε τις πρασινάδες για άλλη φορά, σε καμία δίαιτα!

Τα burger ήταν γευστικότατα, medium well, το κρέας καθαρό, όχι πικάντικο-κι αυτό για μένα είναι βασικό, καθότι δεν είμαι φαν των πολλών καρυκευμάτων-και συνοδεύονταν, μετά από δική μας επιλογή, από πολλές τηγανητές πατάτες (υπήρχε και η επιλογή της ψητής, αλλά μην ξαναλέω τα ίδια, αυτά τα αφήνω για περίοδο δίαιτας). Ομολογώ ότι οι πατάτες δε με ενθουσίασαν τόσο όσο το burger, ήταν αρκετά βαριές στη γεύση (πολύ λάδι μήπως;), όχι όμως ότι δεν τις τίμησα κι αυτές, ως όφειλα! Το μαγαζί ήταν μισογεμάτο και ήταν νωρίς, οπότε φαντάζομαι τα βράδια είναι πλήρως γεμάτο.

Το συνιστώ σίγουρα, σε περίπτωση, που κάποιος θέλει να φάει burger, απλά μην περιμένει κανείς, ότι θα πάει εκεί για φαγητό και θα κάτσει με τις ώρες. Η αίσθηση που μου άφησε, είναι αυτή του γρήγορου φαγητού, πάω, παραγγέλνω, τρώω και σε μία ωρίτσα συνολικά έχω φύγει..

Εμείς αυτό κάναμε πάντως και φύγαμε πολύ ευχαριστημένοι!

Κεραμεικού 2, Χολαργός

215 5203201