ΘΑΛΕΙΑΣ ΜΕΖΕΔΟΤΕΧΝΕΙΟΝ

Μεζεδοπωλεία

Κουτσικάρη 47, Αμπελόκηποι [Χάρτης]
  215 5207098

Η Θάλεια, αυτοδίδακτη μαγείρισσα που είχε για χρόνια το ομώνυμο ουζερί στη Τζια, ήρθε πριν από περίπου ένα χρόνο με το γιο της στην Αθήνα, κουβαλώντας τα αρώματα και τις γεύσεις της μικρασιατικής καταγωγής της. Δοκιμάστε οπωσδήποτε παστουρμαδόπιτα, σουτζουκάκια που μοσχοβολάνε κύμινο, μπακαλιάρο με σπιτική σκορδαλιά με ψωμί και καρύδι, σαρδέλες «παντρεμένες», γαρίδες κανταΐφι, σαλάτα Θάλειας. Γλυκιές απολαύσεις που εναλλάσσονται στο μενού ο σιμιγδαλένιος χαλβάς, μπισκοτόγλυκο και σάμαλι. Από την άνοιξη τα τραπεζάκια βγαίνουν έξω στην αυλή για μερακλίδικους μεζέδες και άφθονο κρασί κάτω από τη δροσερή μουριά. Το μεζεδοπωλείο ξεχωρίζει και για τις προσιτές τιμές, αλλά και την άμεση εξυπηρέτηση. Μία άκρως οικογενειακή υπόθεση σε ένα μεζεδοπωλείο που κερδίζει φανατικούς φίλους!
Δευτέρα, Τετάρτη, Πέμπτη, Παρασκευή ανοιχτό από τις 15:00 μέχρι αργά το βράδυ. Σάββατο και Κυριακή ανοιχτό από τις 14:00 μέχρι αργά το βράδυ. Τρίτη κλειστά.
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Κάνει delivery Φιλικό προς χορτοφάγους Υπάρχει εξωτερικός χώρος Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Μεζεδοπωλεία - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Να ξεκινήσω αναφέροντας ότι στο εν λόγω μαγαζί πηγαίνω με φίλους (πολλούς) τα τελευταία δύο χρόνια. Έχω παραγγείλει όλο τον κατάλογο οπότε δεν θα μπώ στη διαδικασία να επισημάνω το ένα φαγητό ή το άλλο για το ποιό μπορεί να ήταν το καλύτερο.

Συνολικά με τις παρέες που έχουμε πάει πάντως, μπορώ να βεβαιώσω ότι μας άρεσαν πάρα πολύ οι πίτες τη Θάλειας οι οποίες είναι πάρα πολύ νόστιμες, φρέσκες και τηγανισμένες, όχι ψημένες οπότε όσοι είστε μαθημένοι στις πίτες απο τη γιαγιά σας, να πάτε σε εκείνη να τις τρώτε, εδώ οι πίτες είναι διαφορετικά φτιαγμένες, έρχονται ζεστές στο τραπέζι, μυρίζουν φρέσκο και θέλεις να τρως χωρίς σταματημό.

Μας αρέσουν τα φρέσκα χόρτα που η Θάλεια έχει πάντα και τρώμε, απο αρμυρίκια μέχρι το τι μπορεί να έχει κάθε εποχή. Τελευταία έχουμε αρχίσει τις ποικιλίες για να μην μπαίνουμε στην διαδικασία να παραγγέλνουμε διαφορετικά κρέατα και γεμίζουμε πιάτα. Μας εντυπωσίασε το εκπληκτικό και εκπληκτικά νόστιμο λουκάνικο, το χοιρινό που ήταν πολύ καλά μαγειρεμένο και τα μπιφτέκια.

Για το κρασί δεν έχουμε κάποια άποψη καθώς την βγάζουμε με νερό μιας και δεν είμαστε και ιδιαίτερα αγαπημένοι με το αλκοόλ.

Καθώς πάμε απο την στιγμή που άνοιξε ουσιαστικά το μαγαζί, απο την δεύτερη φορά ξεκινήσαμε να επισημαίνουμε κάποια στοιχεία που θεωρούμε λάθος και προς έκπληξή μας τα βλέπαμε να διαφοροποιούνται προς το καλύτερο. Σαφώς σαν μαγαζί δεν είναι όλα τα φαγητά τέλεια αλλά για αυτό η Θάλεια είναι μέσα στην κουζίνα και ο υιός της έρχεται στο τραπέζι, για να τα αναφέρετε και να τα διαφοροποιήσουν προς το καλύτερο.

Τα συκωτάκια που βλέπω ότι πολλοί σας τα αναφέρετε, τα έχουμε δοκιμάσει και έτυχε να είναι τόσο μαλακά που μόνο που έβαζες το πιρούνι επάνω έμπαινε μόνο του μέσα σαν να έλιωναν και τα έχουμε πετύχει και λιγότερο ωραία. Κάθε φορά όμως ήταν αρκετά γευστικά και τα απολαύσαμε.

Πήγαμε χθες Τσικνοπέμπτη και ενώ το μαγαζί ήταν γεμάτο σκεφτήκαμε ότι μάλλον -καθώς έχουμε αναπτύξει και μια οικειότητα πλέον- θα αργήσουν να έρθουν τα πάντα αλλά, προς μεγάλη μας έκπληξη δεν καθυστέρησε να έρθει κανένα πιάτο.

Το μαγαζί δεν είναι και ότι πιο εύκολο για να το εντοπίσει κανείς αλλά δεν είναι και κάτι που θα δυσκολευτεί κάποιος για να το βρει. Αρκετά φιλικό περιβάλλον και με μια αυλή έκπληξη που είναι πάρα πολύ απολαυστική. Όσο για το εσωτερικό του, εντάξει, ένα πολύ απλό διακοσμητικά και σαν περιβάλλον μαγαζί, μην περιμένεις να μπεις μέσα και να εντυπωσιαστείς. Το βάρος πέφτει στις γεύσεις εδώ.

Οι μερίδες ίσως θα μπορούσαν να είναι λίγο πιο μεγάλες αλλά θα μπορούσαν να αυξηθούν και οι τιμές αν γίνει κάτι τέτοιο, ενώ είναι πραγματικά (πάω δυο χρόνια συνεχώς λέμε) σταθερές όλο αυτό τον καιρό και τα υλικά παραμένουν το ίδιο καλά!

Έναυσμα της κρητικής είναι ότι τυχαία μέσα απο αναζήτηση έπεσα στη σελίδα και είδα τα σχόλια τα οποία αν μη τι άλλο θεώρησα άδικα ή όχι τόσο σωστά.

Γιατί να προτιμήσεις τον χώρο; Είναι ΣΙΓΟΥΡΑ μια όμορφη, ήσυχη και απλή επιλογή για νόστιμο φαγητό.