ΘΑΛΕΙΑΣ ΜΕΖΕΔΟΤΕΧΝΕΙΟΝ

Μεζεδοπωλεία

Κουτσικάρη 47, Αμπελόκηποι [Χάρτης]
  215 5207098

Η Θάλεια, αυτοδίδακτη μαγείρισσα που είχε για χρόνια το ομώνυμο ουζερί στη Τζια, ήρθε πριν από περίπου ένα χρόνο με το γιο της στην Αθήνα, κουβαλώντας τα αρώματα και τις γεύσεις της μικρασιατικής καταγωγής της. Δοκιμάστε οπωσδήποτε παστουρμαδόπιτα, σουτζουκάκια που μοσχοβολάνε κύμινο, μπακαλιάρο με σπιτική σκορδαλιά με ψωμί και καρύδι, σαρδέλες «παντρεμένες», γαρίδες κανταΐφι, σαλάτα Θάλειας. Γλυκιές απολαύσεις που εναλλάσσονται στο μενού ο σιμιγδαλένιος χαλβάς, μπισκοτόγλυκο και σάμαλι. Από την άνοιξη τα τραπεζάκια βγαίνουν έξω στην αυλή για μερακλίδικους μεζέδες και άφθονο κρασί κάτω από τη δροσερή μουριά. Το μεζεδοπωλείο ξεχωρίζει και για τις προσιτές τιμές, αλλά και την άμεση εξυπηρέτηση. Μία άκρως οικογενειακή υπόθεση σε ένα μεζεδοπωλείο που κερδίζει φανατικούς φίλους!
Δευτέρα, Τετάρτη, Πέμπτη, Παρασκευή ανοιχτό από τις 15:00 μέχρι αργά το βράδυ. Σάββατο και Κυριακή ανοιχτό από τις 14:00 μέχρι αργά το βράδυ. Τρίτη κλειστά.
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Κάνει delivery Φιλικό προς χορτοφάγους Υπάρχει εξωτερικός χώρος Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Μεζεδοπωλεία - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Πηγαμε δυο ατομα βραδακι Παρασκευης. Ο χωρος ειναι ευχαριστος και ανετος. Τα τραπεζια σε σωστες αποστασεις μεταξυ τους και απο τα ηχεια ακουγονται τραγουδια της λεγομενης "εντεχνης" ελληνικης μουσικης, σε επισης σωστη ενταση(ουτε πολυ δυνατα ωστε να πρεπει να φωναζεις-ουτε πολυ χαμηλα ωστε να ειναι σα να μην υπαρχει μουσικη).

Ο ευγενεστατος γιος της κ. Θαλειας(οπως μας συστηθηκε) ηρθε σχεδον αμεσως για παραγγελεια, ηταν εξυπηρετικοτατος και προθυμα μας εξηγουσε το τι και το πως των πιατων που προσφερει το μαγαζι.
Φαγαμε:

-Μια σαλατα "Θαλειας". Πρωτοτυπο πιατο, ειχε σαν βαση πουρε μελιτζανας και απο πανω κυβους ντοματας, ροδελες κρεμμυδιου και μια-δυο κουταλιες σπιτικο τζατζικι. Σιγουρα πολυ νοστιμη σαλατα, πλην ομως θυμιζει περισσοτερο μεζε για τσιπουρακι και λιγοτερο σαλατα. Ομως οπωσδηποτε αξιζε η δοκιμη.

-Αυγα τηγανιτα με παστουρμα. Σωστα τηγανισμενα ματια με φετουλες παστουρμα. Γενικα ενα καλο πιατο.

-Μια τυροπιττα με τρια τυρια. Αψογη. Δεν ειναι ταψιου και μαλλον ψηνεται στο τηγανι. Ομως δεν εχει καμια αισθηση "τηγανιλας", ειναι πολυ ελαφρια και κυριως, με απολυτη γευστικη ισορροπια των τυριων της γεμισης. Μας ικανοποιησε απολυτα.

-Μπιφτεκια με πατατες τηγανιτες. Ωραια, νοστιμα, καλοψημενα και αφρατα. Οι πατατες φρεσκιες και νοστιμες.

-Μισο κιλο κοκκινο κρασακι. Αυτο ηταν ισως το μονο "ατοπημα" του εστιατοριου. Κατωτερο των προσδοκιων, αγευστο και χρωματος ροζ-μακρια απο ενα καλο χυμα κοκκινο κρασι, που τωρα πια, βρισκει κανεις ευκολα, και σε καλες τιμες.
-Μας κερασαν ενα χαλβα σιμιγδαλενιο που τον λες και αριστουργημα: Ελαφρυς, υγρος οσο πρεπει, οχι πολυ γλυκος αλλα ουτε αγλυκος, με υπεροχη γευση πορτοκαλιου και λεμονιου. Σε ποσοτητα ικανοποιητικοτατη και για τους δυο.

Η τιμη για τα παραπανω, ειναι 30 ευρω. Ειχαμε κουπονι προσφορας απο το ιντερνετ και πληρωσαμε μονο τα μισα. Ως προς τις τιμες θα ειχα να πω, οτι θα προτιμουσα να ηταν λιγο πιο χαμηλες, ωστε να μη χρειαζεται το μαγαζι να καταφευγει στις προσφορες για να προσελκυσει κοσμο.

Το εξαιρετικο φαγητο της κυριας Θαλειας (μιας καταπληκτικης μαγειρισσας) σε συνδυασμο με τις χαμηλες τιμες θα ηταν ο καλυτερος "κραχτης", μιας και το εστιατοριο δεν βρισκεται σε καποιον κεντρικο δρομο η "πιατσα" ωστε να εχει σταθερα κοσμο.

Προσωπικα θα ξαναπηγαινα παντως, εστω και χωρις κουπονι. Με ενα "τσικ" πιο κατω στις τιμες θα το εκανα ανετα στεκι!

Μεζεδοπωλεία - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Το μεζεδοτεχνείον της Θάλειας ήταν η χειρότερη εμπειρία που είχα από το ask4food. Το λέω αυτό, γιατί χωρίς τις καλές κριτικές δεν θα είχα πατήσει το πόδι μου στο μαγαζί.

Ας ξεκινήσουμε όμως από την αρχή. Μελετώ τις κριτικές στο ask4food και εντοπίζω το εν λόγω μαγαζί. Διαβάζω και την κριτική του Frattelo που λέει οτι αν μη τι άλλο η κ. Θάλεια μαγειρεύει καλά, βρίσκω και εκπτωτικό κουπόνι, παίρνω και την μάνα μου μαζί και αποφασίζω να πάω Κυριακή μεσημέρι.

Ο χώρος είναι ψιλοσυμπαθητικός μεν, ελαφρώς ερασιτεχνικός δε. Συνοικιακό μαγαζάκι θα στοιχημάτιζα hand made με μουσική υπόκρουση τύπου Καζαντζίδη. Το μισό ήταν βαμμένο κόκκινο και το άλλο μισό κίτρινο έντονο με μίνι πινελιές. Ενώ ημασταν συνολικά 4 άτομα στο μαγαζί επικρατούσε μια χάβρα.
Το παλικάρι που μας εξυπηρέτησε ήταν συμπαθής και εξυπηρετικός.

Πάμε στο βασικό που για μένα είναι το φαγητό και μπορούσε να σώσει την κατάσταση. Το φαγητό ήταν κακό. Κάποια πιάτα φθάνουν το μεσαίο. Συνολικά ήταν κακό.

Αναλυτικά πήραμε ομελέτα με κολοκυθοανθούς που ήταν μεσαίο (6,5), γαύρο μαρινάτο που ήταν άνευρος και ήταν πολύ μικρή μερίδα (4 ευρώ), μια γαριδάκι κανταΐφι αδιάφορο, μικρή μερίδα (8), γαριδάκι τηγανητό νόστιμο, μέτρια μερίδα (6.5) και το αίσχος της χορτόπιτας. Η χορτόπιτα (5) ήταν άψητη τύπου ζυμάρι μέσα με ελάχιστα χορταρικά. Επειδή έχω αδυναμία στις πίτες, συγκεκριμένη ήταν σίγουρα από τις χειρότερες που έχω φάει, ever.

Να μην ξεχάσω να κάνω μνεία και στο λευκό κρασί που μου θύμισε την ντούγα που έπινε ο συγχωρεμένος ο παππούς μου σε κάτι υπόγεια στην Νίκαια. Παραδόξως μας κέρασαν ένα χαλβά που ήταν νόστιμος! Όταν φάγαμε τα άνωθεν, εγώ εξακολουθούσα να πεινάω. Έκανα πρόταση να πάρουμε κάτι ακόμα, οπότε η μάνα μου με κοίταξε με ένα βλέμμα με το οποίο είχε να με κοιτάξει από τότε που πήγαινα Λύκειο(δλδ πάνω κάτω 15 χρόνια! ) και σηκωθήκαμε και φύγαμε.

Σημειωτέον, από τα όσα φάγαμε, είχαμε και οι δύο στομαχαρία για κάνα τρίωρο. Εικάζω οτι ήταν το λάδι τους. Να πέσαμε σε κακή μέρα? Μπορεί. Αλλά τα πιάτα που έφαγα εγώ τα κάνω καλύτερα. Για να μη μιλήσω για την γιαγιά μου.

Μεζεδοπωλεία - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Να ξεκινήσω αναφέροντας ότι στο εν λόγω μαγαζί πηγαίνω με φίλους (πολλούς) τα τελευταία δύο χρόνια. Έχω παραγγείλει όλο τον κατάλογο οπότε δεν θα μπώ στη διαδικασία να επισημάνω το ένα φαγητό ή το άλλο για το ποιό μπορεί να ήταν το καλύτερο.

Συνολικά με τις παρέες που έχουμε πάει πάντως, μπορώ να βεβαιώσω ότι μας άρεσαν πάρα πολύ οι πίτες τη Θάλειας οι οποίες είναι πάρα πολύ νόστιμες, φρέσκες και τηγανισμένες, όχι ψημένες οπότε όσοι είστε μαθημένοι στις πίτες απο τη γιαγιά σας, να πάτε σε εκείνη να τις τρώτε, εδώ οι πίτες είναι διαφορετικά φτιαγμένες, έρχονται ζεστές στο τραπέζι, μυρίζουν φρέσκο και θέλεις να τρως χωρίς σταματημό.

Μας αρέσουν τα φρέσκα χόρτα που η Θάλεια έχει πάντα και τρώμε, απο αρμυρίκια μέχρι το τι μπορεί να έχει κάθε εποχή. Τελευταία έχουμε αρχίσει τις ποικιλίες για να μην μπαίνουμε στην διαδικασία να παραγγέλνουμε διαφορετικά κρέατα και γεμίζουμε πιάτα. Μας εντυπωσίασε το εκπληκτικό και εκπληκτικά νόστιμο λουκάνικο, το χοιρινό που ήταν πολύ καλά μαγειρεμένο και τα μπιφτέκια.

Για το κρασί δεν έχουμε κάποια άποψη καθώς την βγάζουμε με νερό μιας και δεν είμαστε και ιδιαίτερα αγαπημένοι με το αλκοόλ.

Καθώς πάμε απο την στιγμή που άνοιξε ουσιαστικά το μαγαζί, απο την δεύτερη φορά ξεκινήσαμε να επισημαίνουμε κάποια στοιχεία που θεωρούμε λάθος και προς έκπληξή μας τα βλέπαμε να διαφοροποιούνται προς το καλύτερο. Σαφώς σαν μαγαζί δεν είναι όλα τα φαγητά τέλεια αλλά για αυτό η Θάλεια είναι μέσα στην κουζίνα και ο υιός της έρχεται στο τραπέζι, για να τα αναφέρετε και να τα διαφοροποιήσουν προς το καλύτερο.

Τα συκωτάκια που βλέπω ότι πολλοί σας τα αναφέρετε, τα έχουμε δοκιμάσει και έτυχε να είναι τόσο μαλακά που μόνο που έβαζες το πιρούνι επάνω έμπαινε μόνο του μέσα σαν να έλιωναν και τα έχουμε πετύχει και λιγότερο ωραία. Κάθε φορά όμως ήταν αρκετά γευστικά και τα απολαύσαμε.

Πήγαμε χθες Τσικνοπέμπτη και ενώ το μαγαζί ήταν γεμάτο σκεφτήκαμε ότι μάλλον -καθώς έχουμε αναπτύξει και μια οικειότητα πλέον- θα αργήσουν να έρθουν τα πάντα αλλά, προς μεγάλη μας έκπληξη δεν καθυστέρησε να έρθει κανένα πιάτο.

Το μαγαζί δεν είναι και ότι πιο εύκολο για να το εντοπίσει κανείς αλλά δεν είναι και κάτι που θα δυσκολευτεί κάποιος για να το βρει. Αρκετά φιλικό περιβάλλον και με μια αυλή έκπληξη που είναι πάρα πολύ απολαυστική. Όσο για το εσωτερικό του, εντάξει, ένα πολύ απλό διακοσμητικά και σαν περιβάλλον μαγαζί, μην περιμένεις να μπεις μέσα και να εντυπωσιαστείς. Το βάρος πέφτει στις γεύσεις εδώ.

Οι μερίδες ίσως θα μπορούσαν να είναι λίγο πιο μεγάλες αλλά θα μπορούσαν να αυξηθούν και οι τιμές αν γίνει κάτι τέτοιο, ενώ είναι πραγματικά (πάω δυο χρόνια συνεχώς λέμε) σταθερές όλο αυτό τον καιρό και τα υλικά παραμένουν το ίδιο καλά!

Έναυσμα της κρητικής είναι ότι τυχαία μέσα απο αναζήτηση έπεσα στη σελίδα και είδα τα σχόλια τα οποία αν μη τι άλλο θεώρησα άδικα ή όχι τόσο σωστά.

Γιατί να προτιμήσεις τον χώρο; Είναι ΣΙΓΟΥΡΑ μια όμορφη, ήσυχη και απλή επιλογή για νόστιμο φαγητό.

Μεζεδοπωλεία - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε το Μεζεδοτεχνείον της Θάλειας, το απόγευμα της Κυριακής 11/1/2015. Η κόκκινη πόρτα του μαγαζιού δίνει μία αίσθηση ζεστασιάς στην γειτονιά των Αμπελοκήπων όπου βρίσκεται.

Παραγγείλαμε τα εξής πιάτα:

1) Ομελέτα με κολοκυθοανθούς, η οποία ήταν εύγευστη και ιδιαίτερα αρωματική. Η ποσότητα λαδιού ήταν σωστή, ενώ ο φρέσκος άνηθος που προστίθεται από πάνω, της δίνει μία νησιώτικη-καλοκαιρινή αίσθηση. Ιδανική για ορεκτικό.

2) Χωριάτικη σαλάτα, που παρά το γεγονός ότι δεν είναι της εποχής, είχε πολύ καλής ποιότητας αγγούρι και ντομάτα, και το μέγεθός της ήταν υπερ-ικανοποιητικό για δύο άτομα (μάλιστα δεν καταφέραμε να την φάμε ολόκληρη).

3) Τηγανιτές πατάτες, οι οποίες ήταν φρέσκιες (και όχι προτηγανισμένες).

4) Χοιρινά μπριζολάκια. Ικανοποιητική η μερίδα για ένα άτομο και το κρέας ήταν ζουμερό.

Για όλα αυτά πληρώσαμε 22 ευρώ, τιμή απόλυτα αντίστοιχη με την ποιότητα και την ποσότητα του φαγητού.

Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη, τόσο η κ. Θάλεια όσο και ο γιός της, ήταν πολύ φιλικοί και ενδιαφέρθηκαν να μας ρωτήσουν αν μείναμε ικανοποιημένοι και εάν έχουμε κάποιο παράπονο. Μάλιστα ήταν τόσο ανοιχτοί που μας κάλεσαν, εάν θέλαμε, να δούμε την κουζίνα τους, όπου η κ. Θάλεια ετοιμάζει μόνη της όλα τα φαγητά.

Σε όλα τα παραπάνω, πρέπει να προσθέσουμε ότι ο χώρος ήταν πεντακάθαρος, τόσο του κυρίως εστιατορίου όσο και της τουαλέτας.

Πρόκειται για ένα φιλόξενο μεζεδοτεχνείο, το οποίο θα επισκεφθούμε ξανά, και με μεγαλύτερη παρέα!