Ανοιχτό καθημερινά από το μεσημέρι. Διάφοροι μεζέδες με κρέατα και θαλασσινά.

09 Νοε 2015

Καλησπέρα!

την προηγούμενη βδομάδα επισκεφθήκαμε το εν λόγω μαγαζί στο Γουδή.

Είχαμε ακούσει ότι στο συγκεκριμένο μαγαζί "συμφέρει" να πας να φας ψαρικά με την προσφορά με το κρασί ή το ούζο και τα 3 πιάτα.

Πραγματικά ήταν πολύ ωραία η κατάσταση αυτή! Παραγγέλνεις 1/2 κρασί ή ένα καραφάκι ούζο και σκάνε τα πρώτα 3 πιάτα (μεγάλα) με σαρδέλες ψητές, γαύρο τηγανητό και μαρίδα.

Μετά πήραμε και 2ο κρασί. Έσκασαν 2 λιθρίνια, μύδια αχνιστά και μπακαλιάρος.

Γενικά το μαγαζί αυτό το τιμάμε μόνο για τα ψαρικά καθώς είναι και φρέσκα και συμφέρει να πάνε μεγάλες παρέες για να δοκιμάσουν την προσφορά.

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή από την κοπελιά. Ευγενική και γρήγορη στα καθηκόντά της.

Αναφορικά με τον χώρο, πρέπει να γίνουν κάποιες παρεμβάσεις... καθώς είναι λίγο άδειος και χτυπάει άσχημα στο μάτι.

'Εχω επισκεφτει πάνω απο 5 φορές το μαγαζί και ο λόγος είναι οτι μέχρι και την τελευταία φορά εχει κρασί, μπύρα η τσίπουρο με μεζέ!!!! Που αλλου στην περιοχη αν θες να πιεις μισο κιλο θα σου φέρουν 3 πιατακια μαγειρευτο, τις περισσότερες φορές μεζε και τις περισσότερες φορές σε ρωτούν αν θες κρεατικό ή θαλασσινό??

Όσες φορες έχω πάει δεν έχω πάρει έξτρα, μόνο κρασί (ή τσίπουρο)-μεζέ και φεύγω όχι χορτάτος αλλά ταράτσα. Τί να πω για μένα τα μαγειρευτά αν και δεν είναι ο,τι καλύτερο έχω φάει πάντα έχουν το ζουμάκι τους, πάντα σκοτώνω το ψωμί στις βούτες..

Εν τέλει το μαγαζί έχει αυτό που θέλω κρασί με μεζέ που περιμένω χωρίς να ξέρω τι θα φέρει.. Αυτή η μαγεία...

30 Ιαν 2014

Στο εν λογω μαγαζι πηγαμε χτες (Κυριακη) μεσημερι μια παρεα 17 ατομων. Πηραμε διαφορα αλλα θα αρκεστω να γραψω για αυτα που δοκιμασα.

-Πατατα ψητη με τυρι: Οχι κατι το ιδιατερο αλλα τρωγοταν. (2/4)
-Καλαμαρακια τηγανιτα: Οπως και η πατατα δεν ειχανε κατι το ιδιαιτερο στη γευση αλλα τρωγοντουσαν. (2/4)
- Σαγανακι: Πολυ αλμυρο, κακη ποιοτητα τυριου.
- Σαλατα μαρουλι: Δεν ξερω αν εφταιγε το λαδι ή τα λαχανικά αλλά ήταν πολυ πικρη.
- Ποικιλια κρεατικων: Απαραδεκτη, ισως η χειροτερη που εχω φαει. Καμμενα μπιφτεκια, κεμπαπ, λουκανικα και μπριζολοπανσετες!Ολα αυτα μαζι με μπολικες δοσεις αλατιου!
- Κοτοπουλο με μουσταρδα και πατατες: Προσπαθω να καταλαβω ποιο ηταν χειροτερο πιατο πραγματικα! Και γευστικα και οπτικα!!Το μαυρο της ποικιλιας ή αυτο το κιτρινό μείγμα. Και ενταξει δεν θα στεκομουνα στο οπτικο αν τουλαχιστον ηταν καλο γευστικα. (1/4)

Ο χωρος κλασσικος ταβερνας με το απαραδεκτο γεγονος της μη επαρκους θερμανσης. Δεν εβγαλα το μπουφαν μου καθολη τη διαρκεια. Πως γινεται να πηγαινεις να φας εξω και να κρυωνεις;

Εκτος απο αυτα πηραμε και κατι σαρδελες και κατι γαυρακια και αρκετα τσιπουρα. Συνολικα πληρωσαμε 260 ευρω, κοντα στα 15ευρω ανα ατομο. Καποια στιγμη μας κανανε παρατηρηση για τη φασαρια, εν μερη δικαιολογημενη διοτι οντως φωναζαμε. Στο τελος δεν ειχε ουτε κερασμα, και μιλαμε για παρεα 17 ατομων που αφησαμε 260 ευρω!!

30 Δεκ 2013

Σημερα ξεκινησαμε μια παρεα 5 ατομα, να παμε στο Γουδιωτικο Τσιπουραδικο που ειναι κοντα μας και ξερουμε οτι καθε Σαββατο εχει και ζωντανη μουσικη.

Το μαγαζι ηταν σχετικα αδειο και μας εκανε εντυπωση (αν και στο τελος καταλαβαμε το γιατι)

Παραγγειλαμε για αρχη ενα τσιπουρο με μεζε και μισο κιλο ρακομελο, ενω στην συνεχεια 3-4 μεζεδες που μας προτεινε ενας φιλος απο την παρεα που ειχε ξαναπαει στο συγεκριμενο μαγαζι.

Η εξυπηρετηση καλη, το μαγαζι καθαρο αλλα εδω δυστυχως τελειωνουν τα καλα.

Το κρεας το λεμονατο οπως και αυτο με την μουσταρδα ηταν ουσιαστικα 2 πανομοιοτυπα πιατα που το ενα απλα ηταν λιγο πιο κιτρινο απο το αλλο (μαλλον λογω μουσταρδας) ενω και το κρεας ηταν αγευστο.
Το λουκανικο κανονικο, οι πατατες μετριες η καβουροσαλατα ετοιμη, ενω το ρακομελο περισσοτερο εμοιαζε με νερομελο με λιγη δοση κανελλας.
Δεν δωσαμε βεβαια πολλη σημασια λογω παρεας μεχρι την στιγμη που ζητησαμε τον λογαριασμο.

Το μισο κιλο ρακομελο το συγκεκριμενο μαγαζι το χρεωνει 16 ευρω (ναι καλα ακουσατε δεν προκειτε για τυπογραφικο λαθος) με αποτελεσμα απο τα 95 ευρω του λογαριασμου τα 48 ευρω να ειναι τα ρακομελα (3 μισοκιλα) και αλλα 16 ευρω τα τσιπουρα (κανονικη τιμη).

Επειδη ζητησαμε να μιλησουμε και με τον υπευθυνο, ουσιαστικα αυτο που μας ειπε ειναι οτι αυτες ειναι οι τιμες, ενω στην ερωτηση οτι τοσα χρηματα για μισο κιλο απο οποιοδηποτε χυμα ποτο ειναι υπερβολικα η απαντηση του δεν ηταν και τοσο σαφης.

Ουτε βεβαια λογος για γλυκο η καποιο αλλο κερασμα στο τελος.

Στο συγκεκριμενο μαγαζι σιγουρα θα αργησουμε να ξαναπαμε καθως με την ποιοτητα του φαγητου, αλλα κυριως τις τιμες του, δυσκολα θα μεινει καποιος ικανοποιημενος.

13 Αυγ 2012

Καλησπέρα! Στο συγκεκριμένο μαγαζί έχω πάει 6-7 φορές τον τελευταίο χρόνο, κυρίως λόγω παρέας που μένει στην περιοχή. Το φαγητό θα το χαρακτήριζα συμπαθητικό χωρίς όμως να έχει να προσφέρει τίποτα το ιδιαίτερο. Οι μερίδες καλές, αλλά φεύγεις με την αίσθηση ότι έφαγες τυποποιημένο φαγητό χωρίς κάποια ξεχωριστή γεύση. Οι πατάτες με τυριά υπερβολικά λιπαρές, σχεδόν "κολυμπάνε" στο λίπος. Στο τέλος φέρνει mini-donuts που είναι το highlight του μαγαζιού. Το κρασί χύμα καλό, όπως συναντάς στα περισσότερα μεζεδοπωλεία.

Ο χώρος έξω είναι πολύ καλός για καλοκαίρι, καθώς έχει αρκετό πράσινο. Μέσα συμπαθητικός αλλά λίγο κρύος και άχρωμος κατά τη γνώμη μου. Από καθαριότητα είναι πολύ καλά. Το πάρκινγκ στην περιοχή υπερβολικά δύσκολο.

Το service τις περισσότερες φορές ήταν ικανοποιητικό και ευγενέστατο. Μόνο την τελευταία φορά έκαναν 1,5 ώρα να μας σερβίρουν, χωρίς το μαγαζί να έχει πολύ κόσμο και ενώ το υπενθυμίσαμε αρκετές φορές στη σερβιτόρα που μας αγνοούσε διαρκώς!
Μόνιμο θέμα οι χαρτοπετσέτες που δε φέρνουν ποτέ παρά μόνο αν το ζητήσεις.

Οι τιμές σχετικά καλές για την ποιότητα που προσφέρει, στα 15 ευρώ/άτομο.

Σε γενικές γραμμές θεωρώ ότι υπάρχουν αρκετά περισσότερα μεζεδοπωλεία στην Αθήνα που προσφέρουν καλύτερη ποιότητα στην αντίστοιχη τιμή.

20 Ιαν 2012

Καλησπέρα φίλοι καλοφαγάδες! Το συγκεκριμένο μαγαζί άνοιξε περίπου πριν κανένα χρόνο και από τότε πάω συχνά λόγο και του γεγονότος ότι μένω κοντά. Είναι ένα όμορφο μαγαζί σε ένα πράσινο σημείο του Ζωγράφου με αξιοπρεπείς μεζέδες και σχετικά καλές τιμές. Τα παιδιά που το έχουν είναι πάντα ευγενέστατα και εξυπηρετικά.

Μου αρέσει το σουφλέ μανιταριών και η χοιρινή τηγανιά. Είναι μια καλή λύση για τσιμπολόγημα και κρασάκι χωρίς να ξοδευτείς. Συνήθως δίνω 10 ευρώ/άτομο με κρασί χύμα (είναι αρκετά καλό) και μερικά πιάτα με μεζέδες. Ιδανικό για τους φοιτητές της περιοχής.