Τηγανητά & ψητά θαλασσινά και μικρά ψάρια. Ανοιχτό Κάθε μέρα από το μεσημέρι

23 Οκτ 2017

Περί γενέσεως και φθοράς
Αριστοτέλης 4π. Χ.

Παρασκευή 11 Αυγούστου βράδυ.

Καθότι γνωστή για τις ενοράσεις και μαντικές ικανότητες που διαθέτω, μπορώ να σας πω από τώρα το πρώτο σχόλιο που θα λάβω μετά τη δημοσίευση της κριτικής. “ Το πόσο μ’ αρέσει να διαβάζω κριτικές του Αυγούστου στα τέλη Οκτώβρη, δε λέγεται” Ωραία! Συμφωνώ! Τι να κάνω, όμως, για πείτε μου? Έχω δουλειές λέμεεεε, κόσμο να δω, δε μου αρέσει να γράφω για το μπισκοτάκι που συνόδευε τον καφέ που ήπια (αν και κάτι “σβουριχτά”cookies μου έχουν κολλήσει κι αυτήν την υπόσχεση δε σκοπεύω να την αφήσω να περάσει έτσι, σαν κάτι άλλες που εδόθησαν και δεν τηρήθηκαν), αφήστε που πρέπει να μου έρθει η έμπνευση και η Μούσα μου, τώρα τελευταία, κάνει απιστίες! Αλλά δε φταίει κανένας άλλος…εγώ φταίω που κάνω παρέα με στρίτζους. Γενικώς, δηλαδή, εγώ φταίω για όλα αλλά αυτό είναι ένα θέμα με το οποίο δε θα ασχοληθώ, επί του παρόντος, διότι θα αρχίσω τα Ομ! Ομ! Ομ!

Τελευταίο βράδυ στην Αθήνα. Την επομένη το, πολύ, πρωί ταξιδεύαμε δια την ηρωική νήσο. Η βραδιά προ των διακοπών είναι, πάντα, αφιερωμένη στη μαμά και τη θεία τις οποίες κερνώ για την επερχόμενη γιορτή μου και αποχαιρετώ για το δεύτερο μισό του Αυγούστου.

Καλοκαίρι, ζέστη, νηστεία. Συνδυασμός που μόνο σε θαλασσινά μπορεί να οδηγήσει. Καινούργιο μαγαζί γιατί οι κυρίες μου αισθάνονται όμορφα όταν τις πηγαίνω κάπου που δεν έχουν ξαναπάει. Σκέφτομαι διάφορα, κάνω κάποια τηλέφωνα, πολλά είναι κλειστά, η Γιαγιά Ελισάβετ, όμως, όχι οπότε κλείνω τραπέζι και αφού διευθετώ τα τελευταία ζητήματα( τα οποία παρέμειναν διευθετημένα και under control, γεγονός πρωτοφανές) στο γραφείο, τρέχω για τον απαραίτητο καλοκαιρινό καλλωπισμό άκρων και κεφαλής, τις παραλαμβάνουμε, φτάνουμε.

Σας έχω πει, εγώ, ποτέ, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων, πως φτάνουμε? Not! Το είχα μέχρι τη Συγγρού μετά κάπου στρίψαμε, Τζιτζιφιές είναι, κοντά στο Νιάρχειο έχω την αίσθηση, μεγάλος δρόμος, δε χαθήκαμε, εύκολο θα είναι. Γενικά όταν είμαι στο αυτοκίνητο δεν παρατηρώ, ακούω μουσική, αναφωνώ 8 φορές στις 10…πόσο καιρό έχω να το ακούσω αυτό, βλέπω τον δρόμο να χάνεται και σκόρπιες εικόνες.

Ο χώρος είναι…”θα το κάψουμε απόψε κυρ Στέφανε”! Μου θυμίζει έντονα σκηνή από ελληνική ταινία του 60. Μόνο τα χρωματιστά λαμπιόνια λείπουν. Κι ο Ζαμπέτας να παίζει μπουζούκι. Έχει θετική αύρα, αθωότητα, τιμιότητα, ξεκάθαρο ύφος. Αυλή σκεπασμένη με κληματαριά, λουλούδια, φυτά περιμετρικά, τραπέζια/καρέκλες περασμένων δεκαετιών άνετα, όμως, αραιά τοποθετημένα με κυρίαρχη αίσθηση αυτή της καθαριότητας όπου κι αν κοιτάξω.

Το μαγαζί γεμάτο κι όμως από την πρώτη στιγμή που μας υποδέχτηκαν με χαμόγελο, έως ότου μας ξεπροβόδισαν, πάλι, με χαμόγελο δεν υπήρξε στιγμή που να χρειαστεί να τους ψάξουμε. Σερβίτσια, νεράκι, ψωμί, ποτά, ήρθαν άμεσα, ο πάγος ανανεωνόταν χωρίς να χρειαστεί να το υπενθυμίσουμε, τα πιάτα δεν άργησαν καθόλου. Εικάζω ότι πρόκειται για μέλη της οικογένειας αφού τέτοια εντύπωση αποκόμισα, κάπως, έτσι σερβίρω κι εγώ στα τραπέζια που κάνω σπίτι μου.

Ακόμα κι αν δεν έβλεπα την τεράστια σημαία του Πόντου που κρέμεται στο εσωτερικό, δεν άκουγα την πλειοψηφία των θαμώνων να ομιλούν τη ρωσική, η ανάγνωση του καταλόγου θα με υποψίαζε για την καταγωγή της γιαγιάς βλέποντας τα πέλμενι, βαρένικι, ντολμάδες, να φιγουράρουν. Καθότι προσανατολισμένοι σε θαλασσινά δεν τα δοκιμάσαμε, λέω, όμως, να το κάνω σε μελλοντική επίσκεψη. Κατά τα άλλα, οι κλασσικές σαλάτες, ορεκτικά, θαλασσινά και ψιλό ψαράκι που περιμένεις από ένα τέτοιο μαγαζί. Σας είπα ότι είναι ξεκάθαρο. Διαλέξαμε:

Χωριάτικη. Αύγουστο μήνα με τα λαχανικά που την αποτελούν στα καλύτερά τους δεν είχε μεγάλες πιθανότητες να αποτύχει. Πλούσια, φρεσκοκομμένη, μια χαρά.

Σκορδαλιά. Εδώ τα χαλάσαμε λιγάκι. Περίμενα μια πιο σπιρτόζα εκδοχή. Κακή δε θα την έλεγα αλλά ρε παιδί μου…για σκορδαλιά μιλάμε, δικαιώστε το πρώτο συνθετικό της λέξης.

Γαύρο μαρινάτο. Σπιτικός, ξιδάτος, κρουστός.

Πατάτες τηγανητές. Σιγά μην έλειπαν. Εννοείται φρέσκιες και σπιτικές και αλάδωτες και τραγανές.

Μύδια αχνιστά. Το τι μύδι έφαγα φέτος το καλοκαίρι ελέω του καλού μου δεν περιγράφεται. Ξέρει αυτός. Στρουμπουλά, ψωμωμένα, φρεσκότατα, με το σκορδάκι τους, τα καρεδάκια κρεμμυδιού, το θαλασσινού αρώματος ζουμάκι τους.

Χταπόδι στη σχάρα. Δύο τροφαντά πλοκάμια, καθόλου στεγνά, ωραίο άρωμα, λαδάκι, ξυδάκι, γεια σας.

Καλαμάρι, ή μήπως ήταν θράψαλο, θα σας γελάσω και δεν το θέλω, ψητό. Προικισμένο με τις ίδιες αρετές του χταποδιού. Ωραίο.

Μαριδούλες. Λιλιπούτιες, ελαφροτηγανισμένες, τραγανιστές και πολλές, πάρα πολλές, τόσο πολλές που οι κυρίες μου πήραν δουλειά για την επόμενη μέρα. Τους άρεσαν και την επαύριον. Θέλουν να ξαναπάμε να τις φάμε. Success story.

Γαρίδες ψητές. Το βαρύ πυροβολικό. Crunchy απέξω, ζουμερές, κατάλευκες μέσα, λίγο χοντρό αλατάκι μόνον ως άρτυμα. Νόστιμες, πολύ νόστιμες, τόσο νόστιμες που, παρόλο που είμαι γνωστή για τη χρήση μαχαιροπίρουνου παντού, στην τρίτη το παράτησα κι έβαλα χέρι. Το οποίον χέρι ξεμύρισε, βέβαια, μετά από τρεις μέρες αλλά χαλάλι τους.

Μαζί με ούζο, μπύρες, σόδες (απαραίτητες) ο λογαριασμός έφτασε τα 80 ευρώ για τέσσερα άτομα. Σας το είπα ότι είναι τίμιο. Κέρασμα στο τέλος μια μεγάλη πιατέλα με φρούτα εποχής. Ότι έπρεπε.

Φεύγοντας είδα τη γιαγιά Ελισάβετ να κάθεται σε μια καρέκλα να ξεκουραστεί. Πολύ θα ήθελα να της πιάσω την κουβέντα. Είμαι σίγουρη ότι θα είχε πολλές ιστορίες να διηγηθεί. Δεν το έκανα αλλά, ίσως, το κάνω την επόμενη φορά.
Θυμήθηκα τις δικές μου γιαγιάδες. Η μία καλοζωισμένη Υδρέισσα και η άλλη, της οποίας φέρω το όνομα, μια λεπτή δωρική φιγούρα η οποία όμως πηγαινοερχόταν στην Αμερική δυο, τρεις φορές τον χρόνο και καβαλούσε ζόρικα άλογα μέχρι το τέλος.
Έβλεπα τη μαμά και τη θεία. Δύο γυναίκες για τις οποίες έχει λεχθεί ότι “ αυτές και η μύτη να τους πέσει, δε θα σκύψουν να τη σηκώσουν”. Τα χρόνια τους, πια, είναι πολλά και η φθορά του χρόνου, παραπάνω από, εμφανής. Δε μπορώ παρά να αναρωτιέμαι…του χρόνου? Θα είναι εδώ?

Κάθε αρχή έχει και ένα τέλος. Με τη διαδικασία της γέννησης αρχίζει κι αυτή της φθοράς. Οι κύκλοι οφείλουν να κλείνουν. Είναι παρηγορητικό όταν αυτό γίνεται ομαλά και στην ώρα του. Προσφέρει γαλήνη σαν κι αυτά τα ζεστά Αυγουστιάτικα βράδια που περνάς με την άμεση οικογένειά σου και τα οποία σου δίνουν τη δυνατότητα να είσαι ακόμα παιδί.

03 Φεβ 2017

Δεν το περίμενα, η αλήθεια είναι, διαβάζοντας τόσο καλές κριτικές για τη ΓΙΑΓΙΑ ΕΛΙΣΑΒΕΤ, από έμπιστους και μη χρήστες, ότι το τελικό αποτέλεσμα θα ήταν ΑΡΚΕΤΆ κατώτερο των προσδοκιών μου. Και όχι, δεν με απογοήτευσε ούτε ο παλαιολοδίτικος χώρος, ούτε το service, το φαγητό ήταν, δυστυχώς, αυτό που άφησε τα περισσότερα παράπονα. Αλλά ας τα πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

Η ΓΙΑΓΙΑ ΕΛΙΣΑΒΕΤ βρίσκεται σε ένα δρόμο στις Τζιτζιφιές και την είχα βάλει καιρό στα υπόψη. Παρασκευή απογευματάκι, λοιπόν, μετά από επίσκεψη σε κοντινό πολυκατάστημα ηλεκτρικών ειδών, κατευθυνθήκαμε με τη σύζυγο προς τα εκεί. Παρκάραμε σχετικά εύκολα, σε διπλανό δρόμο. Ο χώρος εσωτερικά δεν πρόκειται ούτε να σας ενθουσιάσει ούτε όμως και να σας απαγοητεύσει. Τυπικός για ταβέρνα, σχετικά παλαιομοδίτικος, άνετος ωστόσο και πεντακάθαρος (μια επίσκεψη στην τουαλέτα θα πείσει και τους πιο δύσπιστους σχετικά με την καθαριότητα του χώρου). Η εικόνα της εξωτερικής αυλής, που ήταν σκεπασμένη με κληματαριά ως επί το πλείστον, δείχνει ιδανική επιλογή για τους πιο ζεστούς μήνες.

Η εξυπηρέτηση επίσης χωρίς προβλήματα. Ένας κύριος που πήρε την παραγγελία και μας εξυπηρέτησε στην αρχή, καθώς και μια κοπέλα που ανέλαβε στη συνέχεια ήταν ευγενικοί, φιλικοί και σχετικά γρήγοροι (μόνο όταν ζητήθηκε ο λογαριασμός υπήρχε μια αδικαιολόγητη καθυστέρηση, αλλά ΟΚ). Εμφιαλωμένο νερό ήρθε στο τραπέζι μας, αλλά κατόπιν δικής μας παραγγελίας (στα υπόλοιπα τραπέζια κυκλοφορούσαν κανάτες), απόδειξη κανονικά κομμένη, συν κέρασμα νοστιμότατο γιαουρτάκι με γλυκό του κουταλιού στο τέλος.

Το μενού επικεντρώνεται σε ψαρικά, ενώ υπάρχουν και ορισμένες επιλογές ποντιακής προέλευσης (ντολμάδες, βερενικι κλπ. ), δεν μας έκαναν ωστόσο κλικ για να συνδυαστούν με τους ψαρομεζέδες που θέλαμε να πάρουμε, οπότε τα αφήσαμε για επόμενη φορά. Λοιπόν δύο άτομα παραγγείλαμε:
- για αρχή ήρθε στο τραπέζι φρεσκότατο ψωμάκι (1,00 €) και εμφιαλωμένο νερό (1,00 €) που ζητήσαμε οι ίδιοι, όπως προανέφερα, συν ένα ουζάκι μίνι (6,00 €).
- 1 μερίδα χόρτα (3,00 €), το πρώτο δυστυχώς φάουλ. Παραβρασμένα, σε σημείο που είχαν σχεδόν διαλυθεί και αρκετά ταλαιπωρημένα. Μας απογοήτευσαν και, δεδομένου, ότι ήταν και το πρώτο πιάτο που ήρθε στο τραπέζι μας, ενδεχομένως να μας προκατάλαβε αρνητικά και για τη συνέχεια.
- πατάτες τηγανιτές (2,00 €), εδώ τα πράγματα διορθώθηκαν. Πεντανόστιμες, ωραία τηγανισμένες και τραγανές, χωρίς να κρατάνε περίσσιο λάδι.
- γαύρος τηγανιτός (6,00 €). Εδώ πάλι άρχισαν οι επιφυλάξεις. Σίγουρα δεν είμαι και ο πιο ειδικός άνθρωπος για να κρίνω την φρεσκάδα των ψαριών, σίγουρα ωστόσο στο συγκεκριμένο πιάτο υπήρχε μια εμφανής ανομοιογένεια μεταξύ των ψαριών. Κάποιοι γαύροι ήταν τραγανοί, με λευκό εσωτερικά χρώμα, κάποιοι άλλοι ήταν πιο ταλαιπωρημένοι και πιο σκουρόχρωμοι εσωτερικά.
- χταπόδι στη σχάρα (9,50 €). Το πιάτο που μαζί με τια πατάτες μας άφησε μακράν τις καλύτερες εντυπώσεις. Γενναία μερίδα, πολύ μαλακό αλλά και καλοψημένο, μας ικανοποίησε απόλυτα.
- θράψαλο γεμιστό (9,50 €). Εδώ δεν υπήρχε κάτι χτυπητά αρνητικό να του προσάψω, απλώς δε με συγκίνησε το τελικό αποτέλεσμα. Ίσως υπερίσχυε η γέμιση (ντομάτα, πιπεριά και φέτα), ίσως το θράψαλο να το προτιμούσα, ένα κλικ έστω, παραπάνω ψημένο, καθώς σε κάποια ειδικά σημεία πιστεύω ότι σίγουρα θα μπορούσε να ψηθεί περισσότερο.
Όπως καταλαβαίνετε, ως προς τη γεύση, η ΓΙΑΓΙΑ ΕΛΙΣΑΒΕΤ μου άφησε ανάμεικτες εντυπώσεις. Δύο εξαιρετικά πιάτα (πατάτες και χταπόδι), δύο μέτρια (γαύρος και θράψαλο) και ένα κακό (χόρτα). Ένα 2.5 ίσως ήταν δικαιότερο ως προς τη γεύση και την ποιότητα φαγητού, είχα ωστόσο πάει με αυξημένες προσδοκίες, οπότε η βαθμολογία θα πέσει στο 2.

Ο λογαριασμό για τα παραπάνω ήρθε στα 38,00 €, εξαιρετικά δηλαδή, δεδομένου του μεγέθους της παραγγελίας μας (εξάλλου και όλες οι μερίδες ήταν αρκετά πλούσιες), όταν όμως οι γεύσεις δεν σε ικανοποιούν, αναπόφευκτα και η σχέση ποιότητας/τιμής πέφτει σημαντικά.

Δεν ξέρω, κάπου σκέφτομαι ότι αποκλείεται τόσοι καλοφαγάδες του site να κάνουν λάθος, από την άλλη η δική μου εμπειρία δεν ήταν η καλύτερη δυνατή, οπότε όφειλα να την καταγράψω. Ενδεχομένως, κάποια στιγμή να ξαναδώσω μια ευκαιρία, επιφυλάσσομαι...

22 Σεπ 2016

Κυριακή βράδυ 18.9.2016, μετά από έναν ωραίο περίπατο στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος, δύο ζευγάρια φίλων στρώνονται για μάσα στην αυλή της “γιαγιάς Ελισάβετ”.
Απλός χώρος, δροσερός με τη βοήθεια δυνατών ανεμιστήρων, το απαιτούσε η κάπως ζεστή και υγρή βραδιά. Στο πι και φι ήλθαν τα πιατικά και δώσαμε την παραγγελία μας.
Μια αγγουροντομάτα (3,50€), μπόλικη και δροσερή κατέφθασε στα γρήγορα και αμέσως μετά η μαρίδα (6,00€), στρουμπουλή, καλοτηγανισμένη και πανόστιμη.
Κολοκυθάκια (3,00€) κομμένα σαν πατάτες τηγανητές, τραγανά και ζουμερά, χωρίς ίχνος λαδίλας. Τα καλαμαράκια (7€), μεγαλούτσικα, αλλά, παρά το μέγεθός τους, μαλακά και καλοτηγανισμένα και αυτά.
Οι τηγανητές πατάτες (2,50€) καθυστέρησαν λιγάκι, αλλά χαλάλι, ήταν δύο οι μερίδες και ήθελαν το χρόνο τους, καθώς ήταν και πολλές και, κυρίως, χειροποίητες.
Μισό λίτρο ροζέ κρασάκι (3€), δροσερό και ελαφρύ, ψωμάκι (2€), ολόκληρη μεγάλη φρατζόλα, ένα μπουκάλι παγωμένο νεράκι (1€) και όλα καλά και ωραία.
Φάγαμε, ευχαριστηθήκαμε, μας κέρασαν και ωραίο καρπουζάκι, πληρώσαμε 30€ (απόδειξη αμέσως) και φύγαμε πανευτυχείς.

20 Σεπ 2016

Επισκεφθήκαμε την εν λογω ταβέρνα μεσημεράκι Σαββάτου, τρία άτομα.
Πρώτη εντύπωση άκρως θετική, η καθαριότητα που χαρακτηρίζει όλο το χώρο. Ο εξωτερικός χώρος είναι ουσιαστικά μια δροσερή αυλή με την κληματαριά της, με τα παρτεράκια της και ναι με τους ανεμιστήρες οροφής σε προιδεάζει να την αράξεις. Η εσωτερική σάλα, η κουζίνα τους και οι τουαλέτες τους κυριολεκτικά έλαμπαν!
Στα του φαγητού τώρα πήραμε τα εξής...
μια μερίδα καλαμαράκια μεγάλη μερίδα τέλεια τηγανίσμενα
μια μερίδα αθερίνα φρεσκότατη και ωραία τηγανισμένη
ένα θράψαλο γεμιστό, ίσως το πιο αδύναμο πιάτο
μια μερίδα κολοκυθάκια τηγανιτά σε στικς πάρα πολύ νόστιμα
μία μερίδα πατάτες, μια αμφιβολία την έχω για εάν ήταν προτηγανισμένες..
μια μερίδα χόρτα ωραιότατα
μια ταραμοσαλάτα.. του εμπορίου δυστιχώς
μια μελιτζανοσαλάτα καλύτερης ποιότητας απο την ταραμοσαλάτα ίσως και να ήταν δική τους
1/2 κιλό κρασί και δύο αναψυκτικά
για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 46,50 ευρώ και μας κέρασαν καρπουζάκι..
Θεωρώ ότι υπάρχουν θεματάκια προς βελτίωση όμως παρόλα τα μικροφάουλ το κατατάσω στα τίμια καταστήματα.
Αν μένετε σχετικά κοντά αξίζει σίγουρα να το επισκεφθείτε τόσο για το φαγητό του όσο και για το ζεστό, χαλάρο του περιβάλλον!!!

24 Αυγ 2016

Επισκεφθήκαμε τη "Γιαγιά Ελισάβετ" την Δευτέρα του Δεκαπενταύγουστου το μεσημεράκι, έχοντας κάνει κράτηση τις προηγούμενες ημέρες για τραπέζι στην αυλή. Το αεράκι που φυσούσε αυτές τις ημέρες σε συνδυασμό με την ελαφρώς χαμηλότερη για την εποχή θερμοκρασία ήταν ότι έπρεπε για θαλασσινά με ουζάκι στην αυλή.

Ήμασταν 6 άτομα και η παραγγελία μας ήταν η εξής:

- 2 καλαμαράκια
- 1 γαρίδες
- 2 καραφάκια ούζο
- 1 μπίρα

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 77 ευρώ, με απόδειξη κανονικά.

Μείναμε ευχαριστημένοι και θα την προτιμήσουμε ξανά, νομίζω για άνοιξη/καλοκαίρι μεσημεράκι ή καλοκαιρινά βράδια είναι μια χαρά στην αυλή, ειδικά αν θες να αποφύγεις παραλιακή ή δε σε νοιάζει να δεις θάλασσα.

Η ποσότητα και η ποιότητα μας άφησε ικανοποιημένους και όλοι μετά το γεύμα λέγαμε ότι δε νιώθουμε αυτό το "βάρος" που έχεις μετά την κατανάλωση τηγανιτών λόγω υπερβολικού λαδιού ή κακής ποιότητας ή πολυχρησιμοποιημένου λαδιού.

Θα μπορούσαν λόγω της ημέρας να βγάλουν και ένα κέρασμα στο τέλος.