Ανοιχτό καθημερινά από το μεσημέρι. Κυριακή μόνο μεσημέρι.

23 Οκτ 2018

Μεσημέρι Σαββάτου 6 άτομα το επισκεφθήκαμε για φαγητό μετα την κριτική της RAM.

Χώρος (3/4):

Καθαρός, ανακαινισμένος στον πεζόδρομο δίπλα απο το δημοτικό θέατρο. Άνετα τραπέζια στον εσωτερικό χώρο και μερικά τραπέζια στον εξωτερικό χώρο πάνω στον πεζόδρομο. Δίπλα βρίσκεται ένα άλλο μαγαζι η Μπακαλοωραία (εάν δεν κάνω λάθος) το οποιο ανηκει στον ίδιο ιδιοκτήτη αλλά δεν πήγα να το δώ.

Φαγητό (3/4):

Το μενού με αρκετή ποικιλία όπου επιλέξαμε:

Σουφλέ τυριών με φύλλο (6/10)

Πατάτες τηγανιτές (7/10)

Σαλάτα χωριάτικη (7/10)

Σαλάτα σαν του Καίσαρα με μια άλλη ονομασία όμως που μου διαφεύγει (7.5/10)

Φάβα (7/10)

Κεφτεδάκια (7/10)

Χιώτικο κοτόπουλο με ρύζι (8.5/10)

Μπριζολάκια χοιρινά με πατάτες τηγανιτές (7/10)

Γιαουρτλού κεμπάπ (8/10)

Μερίδα καλαμάκια χοιρινά και κοτοπουλου με πατάτες τηγανιτές 7.5/10)

Πατάτες τηγανιτές με αυγά και σουτζούκι (8/10)

Εξυπηρέτηση (3/4):

Ευγενέστατη μοναδική όμως κοπέλα στο σέρβις. Είχαμε κάποια καθυστέρηση στην λήψη της παραγγελίας αλλά και στην προετοιμασία των κυρίως.

Value for money (4/4):

Για όλα τα παραπάνω μαζί με μισό κιλό κόκκινο κρασί, 2 αναψυκτικά, νερό σε κανάτα και καρυδόπιτα κερασμένη ο λογαριασμός ανήλθε στα 77 ευρώπουλα. Πολύ καλά λεφτά για αυτά που φάγαμε σαν ποιότητα και ποσότητα.

Συμπέρασμα:

Μια πολύ καλή πρόταση για όσους εργάζονται ή όσους έχουν βγει για ψώνια στην περιοχή κυρίως μεσημέρι, με καλό και οικονομικό φαγητό στο κέντρο του Πειραιά.

18 Απρ 2018

Σ' εμένα έλαχε λοιπόν να δώσω την πρώτη κριτική για το Παντός Καιρού, το όνομα του οποίου είχε καταχωρηθεί στο site, αλλά δεν είχε τύχει σχολιασμού έως τώρα.

Το επισκεφθήκαμε βράδυ Παρασκευής του Απρίλη, με ένα ζευγάρι φίλων, τέσσερα άτομα. Το Παντός Καιρού είναι ένα από αυτά τα χωμένα στις γειτονιές μεζεδοπωλεία, που τα ανακαλύπτουν πρώτα οι περίοικοι και, αν είναι αξιολόγα, διαδίδουν την φήμη τους κι εκτός συνόρων ή κρατούν καλά το μυστικό για τον εαυτό τους. Μόνο που η γειτονιά του Παντός Καιρού τυχαίνει να είναι το κέντρο του Πειραιά (δίπλα στο Δημοτικό Θέατρο, κρυμμένο πίσω από τα έργα μετρό της Πλατείας Κοραή). Υπό άλλες συνθήκες, θα το είχα ήδη ακούσει/ δει, δεδομένου ότι επισκέπτομαι την περιοχή τακτικά μέσα στην εβδομάδα, όμως εκεί πίσω, προς το παρόν, μάλλον αδικείται.

Είναι ένα μοντέρνο μεζεδοπωλείο με παλαϊκή διακόσμηση. Έχει δύο μικρούς χώρους, με περίπου 20 τραπέζια σύνολο, άνετα και σε καλές αποστάσεις. Η μία αίθουσα κοσμείται από τις κλασικές επιγραφές- κορνίζες από μπύρες, ελληνικές ταινίες, διαφημίσεις, διακοσμητικά βαρέλια και ψεύτικα αλλαντικά που κρέμονται από τα δοκάρια. Ο φίλος Πειραιώτης που το πρότεινε, έχει ξετρυπώσει όλα τα μεζεδοπωλεία- μπαράκια- εστιατόρια του κέντρου Πειραιά και μας πληροφόρησε ότι κανονικά, μαζεύει πολύ κόσμο όλη την ημέρα, ιδιαίτερα τα μεσημέρια και μετά τις ώρες γραφείου. Είναι η ιδανική- οικονομική λύση για κρασάκι/ τσιπουράκι και τσιμπολόγημα. Εμείς, την μέρα- ώρα που πήγαμε το βρήκαμε με λίγες παρέες.

Τα εδέσματα που προσφέρει έχουν ποικιλία, αν και οι κατάλογοι είναι κάπως πρόχειροι και ταλαιπωρημένοι (φωτοτυπίες φύλλων Α4). Πρώτη σελίδα σαλάτες, δεύτερη- τρίτη ορεκτικά και μεζεδάκια, τέταρτη κυρίως, μερίδες- κρέας, πέμπτη θαλασσινά, και ακολουθούν τα ποτά. Μεγάλη ποικιλία σε τσίπουρα και ούζα. Μέτρησα περίπου 5-6 ετικέτες τσίπουρου, με γλυκάνισο ή χωρίς, και περισσότερες ούζου. Μου έκανε μάλιστα εντύπωση ότι ήταν ιδιαίτερα ενημερωμένοι στο χιώτικο ούζο, σπάνιο για Αθήνα (Απαλλαρίνα, Τέττερη, Στουπάκη, δεν θυμάμαι αν είχε και Ψυχή).

Σχεδόν όλα τα μεζεδάκια που παραγγείλαμε μας ικανοποίησαν αρκετά ή πολύ. Βαθμολογώ με 4 τη γεύση, λίγο υπερβολικό σ' αυτή την πρώτη δοκιμή, όμως η εμπειρία μου ήταν για 3,5 και θεωρώ αδικία να του στερήσω την μισή ντοματούλα.

Παραγγείλαμε:

- Μια σαλάτα με πρασινάδες, μανούρι ψητό και σως μπαλσάμικο. Τίποτα περισσότερο από αυτό. Το καλό ήταν ότι επαρκούσε άνετα για τέσσερα άτομα, δεν τσιγκουνεύτηκαν καθόλου το μανούρι. Το κακό ήταν ότι ήταν λίγο στεγνή. Ζητήσαμε λάδι, το οποίο προσφέρθηκε αμέσως.

- Πατάτες τηγανιτές. Μεγάλες λωρίδες, χοντροκομμένες, σωστά ψημένες, τραγανές.

- Ρολάκια κολοκυθιού με γέμιση κιμά και λιωμένη γραβιέρα. Πολύ ωραίο πιάτο. Είχαν ψηθεί ως ογκρατέν σε πυρίμαχο σκεύος, με κρέμα γάλακτος, αλλά δεν ήταν καθόλου βαρύ.

- Μπουγιουρντί: Λιωμένα τυριά με σάλτσα και ιδέα πιπεριάς, αν διέκρινα καλά. Δεν μου γέμισε το μάτι οπτικά, αλλά στη γεύση ήταν νοστιμότατο. Πρέπει να πω ότι χρησιμοποιούν γευστικότατα, ελαφριά τυριά.

- Κεφτεδάκια τηγανιτά, με σάλτσα ντομάτας: οι κεφτέδες 6-7 στον αριθμό, η σάλτσα σε παρακείμενο μπολάκι. Άσχημοι δεν ήταν αλλά ούτε ενθουσίασαν σε όψη, γεύση και ποσότητα.

- Αυγά με σουτζούκι: Δύο αυγά μάτια πάνω σε ροδέλες σουτζουκιού, έσπασαν οι κρόκοι, πότισαν το σουτζούκι κι έγινε χαμός. Αποκεί και πέρα μην με ρωτάτε πολλά, δεν ξέρω από αλλαντικά και δη παραδοσιακά. Το συγκεκριμένο καυτερό δεν ήταν και γι' αυτό το καταβροχθίσαμε άπαντες. Το ίδιο πιάτο προσφέρεται και σε παραλλαγή με παστουρμά καραμανλίδικο.

- Χοιρινά μπριζολάκια (από τα κυρίως. Εμείς το βάλαμε στη μέση). Πλούσια ως ατομική μερίδα δύο "μπριζολακίων" με τις ίδιες χοντρο-τραγανιστές πατάτες. Ήταν ζουμερά, όχι πολύ καθαρά, πάντως αυτοί που τα ζήτησαν (οι άντρες της παρέας δλδ), τα τσάκισαν. Εγώ πήρα το κομματάκι μου και συνέχισα να τρώω ρολάκια κολοκυθιού.

- Ποικιλία λουκάνικων (από τα κυρίως επίσης). Βασικά δεν ήταν ποικιλία, ήταν δύο λουκάνικα x 2, με τις τηγανιτές πατάτες τους. Το ένα πιο νόστιμο, το άλλο πιο λιπαρό, δεν μου άφησαν καμιά εντύπωση, δεν έχω γνώμη επί του θέματος "λουκάνικα" γενικώς, αν ήταν στο χέρι μου, δεν θα τα παράγγελνα.

Ήπιαμε τσίπουρο και 2 ποτηράκια κόκκινο κρασί χύμα και πληρώσαμε περί τα 15 ευρώ το άτομο.

Η εξυπηρέτηση εκείνη την βραδιά γινόταν από μία και μοναδική σερβιτόρα, που όμως δεν είχε κενά και έφερνε βόλτα όλα τα τραπέζια. Η μία ντοματούλα αφαιρείται, γιατί δεν δούλεψε το μηχάνημα POS και δημιουργήθηκε μια καθυστέρηση μέχρι να καταφέρουμε να πληρώσουμε, τελικά με μετρητά.

Στα παρελκόμενα: - μας έφεραν νερό βρύσης σε κανάτα, με το που καθίσαμε.
- ψωμί φρέσκο, λευκό και μπόλικο.
- προσφέρθηκε κέρασμα καρυδόπιτα, ατομικό κομμάτι σε καθέναν μας.
- Το κάθε τραπέζι είχε στο κέντρο φρέσκο λουλούδι σε βαζάκι.

Αυτά για να πάρετε μια εικόνα τι εστί το Παντός Καιρού: ένα τίμιο, μοντέρνο και με παραδοσιακά στοιχεία μεζεδοπωλείο, για όλες τις ώρες. Δεν ξέρω αν είναι καινούριο, παλιό ή ανερχόμενο, πάντως αξίζει να το αναζητήσετε αν βρεθείτε στο κέντρο του Πειραιά.