03 Απρ 2017

Η συγκεκριμένη ψαροταβέρνα πολυτελείας μας ενθουσίασε από κάθε άποψη. Η άριστη πρώτη ύλη, η μαγειρική τεχνική, διαύγεια και φαντασία, η ευγένεια του προσωπικού και το αισθητικό προφίλ του χώρου κάνουν το εστιατόριο μοναδικό στο γαστρονομικό προσκήνιο.

Τοποθετημένος ο χώρος "Τραβόλτα" σε σημείο που δεν προδιαθέτει για αποκαλυπτικές γεύσεις ψαροφαγίας, ξεπερνά κάθε προσδοκία, καθώς οι λάτρεις του είδους θα απολαύσουν τις γεύσεις που ετοιμάζονται από πλειάδα μαγείρων με τις ωραίες μαύρες στολές στην κουζίνα. Η κουζίνα δεν στέκεται μόνο σε κλασικές και απλές επιλογές αλλά προχωράει ένα βήμα παραπάνω και αγγίζει, λίαν επιτυχώς θα έλεγα, τα όρια της υψηλής γαστρονομίας με απίθανες γαστρονομικές εκδοχές, έτσι ώστε ακόμα και ένα απλό - καθημερινό ψάρι να μπορεί να γίνει τόσο πρωτότυπο στα μάτια αλλά και στον ουρανίσκο μας. Στο σημείο αυτό πιστεύω ότι το μέρος αυτό κάνει την μεγάλη διαφορά, ικανοποιεί δηλαδή όλα τα γούστα και γίνεται, όποτε κρίνει η κουζίνα, γκουρμέ πάνω σε γνώριμες αιγαιοπελαγίτικες γεύσεις, χωρίς ίχνος ξενομανίας ή ξενοφοβίας από την άλλη!

Ζωντανό παράδειγμα αποτελεί μία από τις δικές μας επιλογές, την επομένη της 25ης Μαρτίου που επισκεφθήκαμε το μέρος, (2 άτομα), μέρες που η ψαροφαγία έχει την τιμητική της. Μεταξύ των άλλων, επιλέξαμε αντί για μπαρμπουνάκι στο τηγάνι ή στη σχάρα του κλασικού μενού του εστιατορίου, μπαρμπούνι ταρτάρ από το τμήμα της "ωμοφαγίας" του καταλόγου με εκπληκτικά αποτελέσματα. Άξιον απορίας πως αυτό το ψάρι-ύμνος της ελληνικής θάλασσας μετατράπηκε τόσο επιτυχημένα σε ταρτάρ! Παρεμπιπτόντως, σε καρπάτσιο, ταρτάρ ή σασίμι ετοιμάζεται κάθε ψάρι ανάλογα με την ψαριά της ημέρας. Έτσι λοιπόν, ενώ αρχικά πήγαμε στο εστιατόριο για απλό ψαράκι στο τηγάνι και κάποιο παραδοσιακά μαγειρεμένο θαλασσινό, ενδώσαμε στα πιο πρωτότυπα πιάτα. Είναι αυτές οι αποκλίσεις που μας κάνουν τις περισσότερες φορές πιο σοφούς (?)

Ο χώρος όπως πληροφορηθήκαμε ανακαινίστηκε ριζικά τον Σεμπτέμβριο που μας πέρασε. Δεν γνωρίζω πως ήταν πριν η διακόσμηση αλλά τώρα θα την χαρακτήριζα ως μια ήρεμη δύναμη. Χώρος απλός, φωτεινός με λίγα ναυτικά στοιχεία, χωρίς να γίνεται εξεζητημένος. Στο βάθος, κατά μήκος του μισού χώρου, έχουν τοποθετηθεί όμορφα ράφια με διάφορα μπουκαλάκια, όπου στην κάτω πλευρά βρίσκεται και ο πάγκος απ' όπου παραδίδονται τα πιάτα που είναι έτοιμα, αφού ακουστεί ο χαρακτηριστικός ήχος παραδοσιακού κουδουνιού. Μεσολαβεί ένας "κενός χώρος" από τον οποίο φαίνεται μέρος της κουζίνας και των αεικίνητων μαγείρων, καθώς και ένα μικρό ψυγείο και κατόπιν ο όμορφος πάγκος συνεχίζεται με λογής λογής πολύχρωμα βαζάκια. Μέρος των τοίχων και της ψευδοροφής έχει διακοσμηθεί με φίνα κομμάτια ξύλου που παραπέμπουν σε μουράγιο και νοητά σε εργασίες σε εξέλιξη...!! Τα όμορφα στρωμένα τραπέζια βρίσκονται σε πολύ σωστή απόσταση μεταξύ τους και ο χώρος χωρίζεται σε δύο επί μέρους, καπνιστών και μη καπνιστών με εξαιρετικό εξαερισμό. Η πόρτα που οδηγεί στις τουαλέτες αρχικά δείχνει ότι θα εισέλθουμε σε κάτι απλό αλλά τελικά πρόκειται για εντελώς ναυτικού διάκοσμου τουαλέτες απίστευτα όμορφα διακοσμημένες, άνετες και πεντακάθαρες! Το καλοκαίρι με πληροφόρησαν ότι υπάρχει εξωτερικός χώρος χωρητικότητας τριάντα ατόμων περίπου.

Το όλο εγχείρημα αποτελεί τόλμημα των αδελφών Λιάκου που ηγούνται και του παραδίπλα Base Grill και του γιου του πάλαι ποτέ Περιστεριώτη χορευταρά με το παρατσούκλι Τραβόλτα που διατηρούσε την ομώνυμη ταβέρνα στην περιοχή!!

Ο κατάλογος είναι αρκετά μεγάλος με ποικιλία από σαλάτες, κρύα και ζεστά ορεκτικά (π. χ ταραμοσαλάτα (5,50), γαύρος μαρινάτος ( 5,50 ) μύδια αχνιστά (12,50) ή φάβα Σχοινούσας (6,50), μακαρονάδες, αρθρόποδα ( αστακοί 90,00/Kg, γαρίδες, κολοχτύπες και καραβίδες ), μαλάκια, ψάρια για τηγάνι και σχάρα (βλ. μπαρμπούνια (70,00/Kg), μπακαλιαράκια (50,00) και άλλα ενδιαφέροντα εδέσματα, όπως π. χ. φρέσκα μύδια σαγανάκι (12,00), φιλεταρισμένες γόπες στη σχάρα (35,00), όστρακα και ωμοφαγικά πιάτα.

Επιλέξαμε τα εξής:

Στην αρχή προσφέρονται δύο τραγανά παξιμαδάκια με λευκή ταραμοσαλάτα. Το ψωμί (2,00), λάδι, αλάτι, το εμφιαλωμένο νερό (1,00) και ένα πανέρι με φρέσκα λεμονάκια είναι εξ αρχής τοποθετημένα σε μικρό βοηθητικό τραπεζάκι ακριβώς δίπλα στο κυρίως.

Σαλάτα με ντομάτα ξεφλουδισμένη με άγρια ρόκα (9,50). Κατέφθασαν δύο φρεσκότατες, πεντανόστιμες και κατακόκκινες στρογγυλές ντομάτες με δύο στρογγυλά κομμάτια κατσικίσιο τυρί με λίγο λαδάκι και μπόλικη ρόκα. Μάλιστα, το χοντρό αλάτι που έχει η σαλάτα δίνει άλλη αίσθηση στο πιάτο!!

Αυγοτάραχο Τρικαλινού (15,90 ), πρόκειται για έξι ψωμάκια με κομμάτια αυγοτάραχου, μαγεία γεύσης που καταναλώθηκαν στο πι και φι!!

Μπαρμπούνι ταρτάρ (19,00 ), πάνω στν κόκκινη σάρκα ενός μεσαίου μεγέθους μπαρμπουνιού (μόνο με το κεφάλι ) τοποθετείται το ψαχνό του σε ταρτάρ μορφή και επάνω ακουμπούν κίτρινα φωσφορούχα αυγά χελιδινόψαρου!! Το γευστικότατο και ωμό-φρέσκο κρέας του μπαρμπουνιού ήταν άψογα μαριναρισμένο και σερβίρεται ψιλοκομμένο!

Τραχανά θαλασσινών (16,00 ), τέλειο πιάτο με κυδώνια, μεγάλα μύδια και γαρίδες (από δύο κομμάτια το καθένα ). Εδώ η μαεστρία του μάγειρα εκτός από νοστιμάδα έδωσε και ελαφριά αίσθηση στο πιάτο που σπανίζει.

Μας προσέφεραν, ως είθισται, αχνιστές πετσετούλες και στο τέλος
μας κέρασαν μικρή μερίδα τσιζ κέικ και γλυκό πορτοκάλι.

Ήπιαμε μπύρα Septem pale ale 330 ml (5,00), το απόλυτο ταίριασμα στο φαγητό μας τόσο γευστικά όσο και χρωματικά!!

Ο κατάλογος με τα ποτά είναι πλήρης με ποικιλία κρασιών και ούζα και τσίπουρα από διάφορα μέρη της Ελλάδας που μας εντυπωσίασε (π. χ λευκό Ασύρτικο Κτήμα Τσελέπου (38,00), Ούζο Κέφι Μυτιλήνης (10,00), Τσίπουρο 50 Σονιάδης Μακεδονίας ( 10,00).

Πήγαμε στο μέρος χωρίς κράτηση και η προθυμία του προσωπικού να μας ταχτοποιήσει σε κάποιο τραπέζι, καθώς το μαγαζί ήταν γεμάτο μας εξέπληξε!

Οι τιμές αν και ακριβούτσικες, αναμφισβήτητα είναι αντάξιες της ΑΑ' ποιότητας των εδεσμάτων που σερβίρονται και ετοιμάζονται με μεράκι και σεβασμό στον πελάτη!!

Όπως έγραψα και στην αρχή ο δελεαστικός κατάλογος του " Τραβόλτα ", παρά το γεγονός ότι περιλαμβάνει μεγάλη ποικιλία από την γνωστή και καλή ψαροφαγία, που τιμούσαν πολλοί θαμώνες, μας έβαλε στον πειρασμό να επιλέξουμε και πιο εκκεντρικά πιάτα που μας συγκίνησαν τα μάλα.....
Σίγουρα, λοιπόν, το μέρος προτείνεται ανεπιφύλαχτα!!

19 Απρ 2017

Μεγάλη Παρασκευή χθες και δεν χάσαμε την ευκαιρία λόγο και τις εβδομάδας που δεν τρώμε κρέας να επισκεφτούμε μετα από παρότρυνση της νονάς του μικρού μας Παύλου το εν λόγο μαγαζί. Η αλήθεια είναι ότι το είχα σταμπάρει και εγώ μετα από τα καλά σχόλια στο σαιτ οπότε δεν το πολύ συζητήσαμε. Κάναμε κράτηση 3 μέρες πιο νωρίς για 4 Άτομα για παν ενδεχόμενο. 8:45 ήμασταν έξω από το μαγαζί, εύκολο παρκινγκ στα τριγύρω στενά λογικά λόγο του ότι λείπει και ο πολύς κόσμος.

Είμασταν οι πρώτοι που μπήκαμε στο μαγαζί, μεγάλο μαγαζί και ωραία διακοσμημένο. Περίπου στην μέση είχαν τοποθέτησή ένα διαχωριστικό για να απομονώσουν όσο γίνετε τους καπνιστές από τους μη καπνιστές. Και διάκρινα ότι στον χώρο τον καπνιστών είχαν και εξαερισμό. Πάντως αργότερα που σχεδόν γέμισε το μαγαζί το η μυρωδιά του τσιγάρου ερχόταν και σε εμάς... με το που κάτσαμε ήρθε αμέσως νερό εμφιαλωμένο δίχως επιλογή πράγμα που άρχισε να με εκνευρίζει λιγάκι λες και θα πέσει έξω το κάθε μαγαζί αν ρώταγε από πριν για το νερό που θέλαμε και αν επιλέγαμε τελικά της βρύσης. Ήρθε επίσης και ένα καλαθάκι με 2 ειδων ψωμιού λευκό και μαύρο. Σε άλλα τραπέζια είδα ότι πήγαιναν και ένα πιάτο στην αρχή μάλλον σαν κέρασμα με ταραμοσαλάτα (?) Που σε εμάς δεν έφτασε ποτέ. Ο κατάλογος είχε σε γενικές γραμμές ότι τράβαγε η ψυχή σου από θαλασσινά, μαγειρευτά, ωμά, ψητά, μαλάκια, Ζυμαρικά ψάρια α κατηγορίας β κατηγορίας και ικανοποιητική wine list και αποστάγματα.

Και με την βοήθεια του σερβιτόρου παραγγείλαμε

Σαλάτα τραβολτα
Ωραία φρέσκια ζωντανή σαλάτα πράσινη με μαρούλι, ρόκα, ντομάτες αποφλοιωμένες, και παρμεζάνα τρίμματα. Ικανοποιητικό μέγεθος για τα 3 άτομα που φάγαμε σαλάτα.

Καπνιστό χέλι με φάβα
Απλά τέλειο. Το χέλι έλιωνε στο στόμα το η γεύση του καπνιστού συγκλονιστική. Η φάβα από κάτω όπως πρέπει να είναι αλοιφή πολύ καλά αλεσμένη μετα το βράσιμο και περασμένη από τον κινέζο πολύ νόστιμη και ταίριαζε αρμονικά με το φρέσκο ψιλοκομμένο κρεμμυδάκι που είχε από πάνω.

Κοντοσουβλι καλαμάρι
Σε μια πιατέλα ήρθαν 2 μεσαίου μεγέθους καλαμάρια ψητά στα κάρβουνα περασμένα σε μια σούβλα μεταλλική που ο σερβιτόρος όταν τοποθέτησε την πιατέλα στο τραπέζι έβγαλε το σουβλί. Τα καλαμάρια ήταν περιχυμένα με ελαιόλαδο και στην μια άκρη της πιατέλας είχε λίγο μελάνι σουπιάς. Το καλαμάρι είναι ενα υλικό που αν είναι δεν ξέρω πώς να το πω στην εποχή του (?) Έχει πολύ νόστιμό κρέας και όπως να το Κάνεις είναι πολύ καλό. Αν είναι άνοστο άστα να πάνε. Αυτό που φάγαμε ήταν πολύ νόστιμο αν και λίγο σκληρό.

Χταπόδι ψητό
Οκ ψητό, σκληρό.

Σουπιές με κριθαράκι με το μελάνι της
Δύσκολο πιάτο για να το φας, γιατί θα γίνεις χάλια όσο και να προσέξεις μαύρος θα γίνεις.
Από γεύση δεν μου άρεσε ήταν άνοστο.

Τελος μετα από παρότρυνση του σερβιτόρου ήρθε μισό κιλό γόπα και μισό μπαρμπούνι φιλεταρισμενα στα κάρβουνα.
Όνειρο. Σωστά ψημένα ζουμερά φιλετάκια ειχαν λίγα κόκκαλα ειδικά το μπαρμπούνι που Από μόνο του έχει πολλά, έμειναν λίγα μετα το φιλεταρισμα αλλά δεν μας ενόχλησε καθόλου αφού μας αποζημίωσε η γεύση τους. Καταπληκτικά. Ήπιαμε ένα καραφάκι ούζο εμφιαλωμένο και ένα τσίπουρο χωρίς γλυκάνισο δικό τους και μια πορτοκαλάδα για τον μικρό.
Τελος μας ήρθε πριν τον λογαριασμό 4 μπολάκια με γλυκό του κουταλιού πορτοκάλι ή νεράντζι. Κανείς μας δεν το δοκίμασε. Εμένα βασικά δεν είναι του γούστου μου τα γλυκά του κουταλιού. Επίσης ήρθε ένα καραφάκι με μαστίχα λικέρ.
Για τα παραπάνω πληρώσαμε το ποσών των 158.00 ευρώ.

Σε γενικές γραμμές τώρα το μαγαζί είναι ακριβό, 158 ευρώ για 3 άτομα( ο μικρός δεν έφαγε καθόλου) και δεν χορτάσαμε. Το σέρβις όσο προχώραγε η βραδιά και γέμιζε το μαγαζί γιατί κατά τις 22:00 σχεδόν γέμισε γινόταν πολύ δύσκολο. Πολύ ξεπέτα ειδικά στο τελος τα γλυκά πρέπει Με φρισμπι να έφτασαν στο τραπέζι, κάποιος από πίσω Μου τα πέταξε στο τραπέζι μας.

Και γενικά από κάποια ώρα και μετα αργούσε πολύ είδαμε και πάθαμε μέχρι να βρούμε σερβιτόρο να μας φέρουν τον λογαριασμό. επίσης θα ήθελα σε ένα τόσο ακριβό μαγαζί το κέρασμα στο τελος να μην είναι γλυκό του κουταλιού.
Αν ξαναπάω ? Ίσως και αυτό μόνο λόγο τις τιμής.

Πάντως το προτείνω αξίζει να πας έστω και μια φόρα και βλέπουμε …

07 Δεκ 2015

Χώρος μέτριος, σου δίνει την εντύπωση για ταβέρνα των 15€ ανα ατομο.
Γεύσεις ψαγμένες και τα υλικά φρεσκότατα και πεντανόστιμα, γενικα προσεγμένες, τα πιάτα ικανοποιητικά σε ποσότητα, αλλα οχι χορταστικά.

Το χύμα λευκό κρασί κατω του μετρίου.

Γενικα τα πιάτα άργησαν να έρθουν.
Παρασκευή βραδυ και 80% πληρότητα το δικαιολογούν μια που ολα μαγειρεύονται real time οπως μας ενημέρωσαν οι σερβιτόροι.

Οι σερβιτόροι πολλοί, ευγενικοί και χαμογελαστοί.

Αν οι τιμες δεν ηταν τόσο τσιμπημένες για την περιοχή, το χώρο και την αίσθηση που σου αφήνει το ολο experience, θα ξαναπηγαίναμε...

Αρκετά απο αυτα που ζητήσαμε (βατές επιλογές) απο τον κατάλογο δεν υπήρχαν.

Πληρώσαμε 83/2ατομα για:
Σαλάτα Τραβόλτα (μεγάλη και γευστικότατη)
750 ml χύμα λευκο κρασί (φτηνόκρασο)
Καρπάτσιο τόνου με σάλτσα αχινου (καταπληκτικό μισή ποσότητα)
Γαρίδα σαγανάκι (τέσσερις μετριου μεγέθους γαρίδες σε αρκετά νόστιμη σάλτσα-μικρη ποσότητα)
Σουπιά με μελάνι-κριθαράκι (νόστιμοτατο, η σουπιά σε ίχνη, η γεύση λεπτή και με ισορροπία)
Φιλέτα μπαρμπουνάκια στα καρβούνα (τεσσερα 8ποντα φιλετάκια, με υπέροχη γεύση)

Με 60€ για τα παραπάνω, θα έκανα το μαγαζί στέκι, για 82€ νομίζω οτι δύσκολα θα ξαναπάω.

06 Οκτ 2015

Έχω πάει αρκετές φορές με την οικογένεια μου στον Τραβόλτα. Σαν μαγαζί είναι ωραία διακοσμημένο όμως είναι σχετικά απομακρυσμένο από τα υπόλοιπα εστιατόρια της περιοχής και όχι αρκετά ορατό από τους περαστικούς.

Η κουζίνα του είναι πάρα πολύ καλή. Τόσο καλή που ακόμα και εγώ που δεν είμαι λάτρης των θαλασσινών, εκεί τα λιγουρεύομαι.
Δεν μου έχει τύχει ποτέ να φάω κάτι που δεν είναι φρέσκο.

Οι τιμές του είναι λίγο αναβασμένες, αλλά όπως και να το κάνεις τα φρέσκα θαλασσινά πάντα τα ακριβοπληρώνεις.

Τip: Σε περιπτώσεις αργιών καλό θα ήταν να έχετε φροντίσει για τραπέζι πριν πάτε.

17 Αυγ 2015

Το εστιατόριο βρίσκεται κοντά στο μετρό στον Άγιο Αντώνιο, με αυτοκίνητο το πάρκινγκ είναι εύκολο. Το προσωπικό πολύ εξυπηρετικό και ο χώρος όμορφος, καθίσαμε στον μικρό κηπάκο.

Τα πιάτα που δοκιμάσαμε απολαυστικά, ο τραχανάς με θαλασσινά εμπνευσμένος, το καπνιστό χέλι με φάβα γευστικότατο, και το σπετσοφάι με λουκάνικο σουπιάς αρκετά καλό (τα ντοματάκια το επισκίαζαν λίγο).

Από τις περιπτώσεις που συνιστά κανείς ανεπιφύλακτα, σίγουρα θα ξαναπάμε.

Αγίου Παύλου 33 & Αρκαδίας, Περιστέρι

210 5719222