ΟΥΖΕΡΙ ΤΟΥ ΛΑΚΗ

Τσιπουράδικα - Ουζερί

Ελπίδος 16, Πλ. Βικτωρίας [Χάρτης]

Δευτέρα έως και Σάββατο από τις 12 το μεσημέρι μέχρι τη 1 το βράδυ. Κυριακή από τις 12 έως τις 6 το απόγευμα.
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει parking Κάνει delivery Φιλικό προς χορτοφάγους Take away Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Μαστοριά στο τηγάνι και στο μαγείρεμα στον αχνό, θερμή και οικεία ατμόσφαιρα. Τιμές άκρως φιλικές, ποιότητα και γεύση μοναδική.

Ο σκληροπυρηνικός ψαροφάγος αισθάνεται σε αυτό το μαγαζί όπως το ψάρι στο νερό!

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Π.Άρεως, Αθήνα

Χώρος ανατρεπτικός και... εναλλακτικός. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν πάει κανείς για το περιβάλλον εκτός... αν πηγαίνει στην κυριολεξία... αδιάβαστος! Το ουζερί βρίσκεται στην πλατεία Βικτωρίας (αποτρεπτικό στοιχείο στις μέρες μας για κάποιους... ), σε έναν κάθετο πεζόδρομο, στο τέλος του οποίου θα το συναντήσετε μπροστά σας.

Η αλήθεια είναι ότι αν δεν υπήρχε πινακίδα και ένα τραπεζάκι με καρεκλίτσα απέξω που να παραπέμπει σε... χώρο εστίασης, δεν υπήρχε περίπτωση να το καταλάβεις... Βρίσκεται στην πιλοτή μιας παλιάς πολυκατοικίας και μάλιστα εξωτερικά δίνει την εντύπωση παραιτημένου ή εγκαταλελειμμένου χώρου: καμία κίνηση. Παίρνεις την απόφαση και μπαίνεις. Συναντάς έναν μικρό χώρο με καμιά δεκαριά τραπεζάκια. Ο χώρος, αν και παλιομοδίτικος, είναι αρκετά καθαρός, προσεγμένος και περιποιημένος. Σίγουρα ενδείκνυται για μικρές παρέες και όχι για μεγάλες. Σίγουρα πάντως όταν είναι γεμάτο, όλοι γίνονται μια παρέα. Σε αυτό συμβάλλει και η μουσική: κλασικά, διαχρονικά κατά βάση λαϊκά τραγούδια που ταιριάζουν με το χώρο και ανεβάζουν το κέφι και τη διάθεση των θαμώνων.

Η εξυπηρέτηση απλή, οικεία, άμεση και φιλική, γρήγορη και ανεπιτήδευτη. Κατάλαβα ότι το ουζερί το δουλεύουν ουσιαστικά 2 άτομα: ένα στην παραγγελία-σερβίρισμα και ένα στην κουζίνα. Η αλήθεια είναι ότι δεν χρειάζονται περισσότερα.

Ο κατάλογός του είναι αρκετά ενδιαφέρων, ίσως γιατί τα γευστικά ή άλλα στερεότυπα δεν μας επιτρέπουν ενίοτε να φανταστούμε ότι θα δούμε και θα γευτούμε ευφάνταστα, δημιουργικά και το κυριότερο νόστιμα πιάτα σε ένα "παρακμιακό" ουζερί στην πλατεία Βικτωρίας. Αυτό το ουζερί όμως έχει μακαρονάδα με το μελάνι της σουπιάς, πεσκανδρίτσα, δημιουργικά σαγανάκια με θαλασσινά και κριθαρένια κουλούρα-φωλιά με γαρίδες. Ο Λαζάρου σε μια πιο λαϊκή εκδοχή. Η γαστρονομική όμως φαντασία ή η μαγειρική δεινότητα και δημιουργία δεν σχετίζεται με την περιοχή αλλά με την ικανότητα.

Η αλήθεια είναι ότι κινηθήκαμε σε πιο ασφαλή γευστικά μονοπάτια, όχι από φόβο αλλά περισσότερο από τη διάθεση να φάμε τα συγκεκριμένα πιάτα τη δεδομένη στιγμή. Έτσι δοκιμάσαμε:

-πατάτες τηγανητές οι οποίες δεν ήταν προτηγανισμένες και προκάτ αλλά μαμαδίσιες και γι΄ αυτό είναι must!!

-χταπόδι ψητό σε χορταστική μερίδα με κάππαρη παρακαλώ, εκδοχή που πρώτη φορά δοκίμαζα και μου άρεσε πολύ!

-θραψαλάκι τηγανητό στο οποίο αποδείχτηκε σε όλο της το μεγαλείο η μαστοριά και η τέχνη του μάγειρα στο τηγάνι αλλά... αποκαλύφθηκε και ο λόγος που το συγκεκριμένο ουζερί είναι τόσο γνωστό. Πραγματικά ήταν κορυφαίο! Η γεύση του αποζημιώνει για τα όποια μειονεκτήματα του χώρου.

Το νερό ήρθε σε κανάτα.
Για όλα τα παραπάνω ο λογαριασμός ανήλθε στα 18 ευρώ.
Συνοψίζοντας θεωρώ ότι το ουζερί δεν απογοητεύει κανένα. Είναι πολύ δυνατό γευστικά. Αν η περιοχή και ο χώρος δεν αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα και η γεύση μαζί με τη νοστιμιά και την πρωτοτυπία αποτελεί προτεραιότητα, το συστήνω ανεπιφύλακτα. Έχει μεγάλη ποικιλία με ωραίους συνδυασμούς και πολύ καλές τιμές!

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Π.Άρεως, Αθήνα

Χθες μεσάνυχτα και κάτι κατηφόρισα
στην μικρή την πλατεΐτσα που σε γνώρισα
Κάποιο άγαλμα που μ’ είδε με θυμήθηκε
και τον πόνο μου να ακούσει δεν αρνήθηκε.

Αυτό το θυμάσαι. Σωστά; Είναι του Λευτέρη του Παπαδόπουλου σε μουσική Μίμη Πλέσσα. Είναι από το δίσκο με τις μεγαλύτερες πωλήσεις στην Ελλάδα έχοντας πουλήσει πάνω από 1.000.000 αντίτυπα μόνο σε βινύλιο. Σε ποιο άγαλμα αναφερόταν ο Λευτέρης Παπαδόπουλος; Μα στην Κενταυρομαχία της Πλατείας Βικτωρίας, όπου Θησέας, Ευρυτίων και Ιπποδάμεια, και μια ακόλουθος αυτής, βρίσκονται σε ένα εκπληκτικό σύμπλεγμα. Ο επίσημος τίτλος του γλυπτού είναι "ο Θησεύς σώζων την Ιπποδάμεια". Είναι ένα από τα ωραιότερα γλυπτά την Αθήνας. Αρχικά είχε τοποθετηθεί στην Πλατεία Συντάγματος και το κόστος τοποθέτησής του είχε αποτελέσει ένα αυτόνομο σκάνδαλο. Μεταφέρθηκε στην Πλατεία Βικτωρίας (τότε Πλατεία Κυριακού) όπου κατέστη επίκεντρο μιας γειτονιάς αριστοκρατικής μα βασικά αστικής. Το Πεδίο του Άρεως και το Μουσείο δυο βήματα. Η Ομόνοια κι ο Σταθμός Λαρίσης (συγκοινωνιακό κέντρο της εποχής) επίσης άλλα δυο βήματα…

Να σου θυμίσω –φίλε αναγνώστη- την σημασία που έχει για εμάς, τους ιθαγενείς, η Κενταυρομαχία που απαθανατίστηκε και στις μετόπες του Παρθενώνα δια χειρός Φειδία(;). Συμβολίζει τον αγώνα, τη μάχη. Και μάλιστα τη μάχη κατά της βαρβαρότητας. Τη νίκη του ανθρώπου, δηλαδή της τάξης και του πολιτισμού, κατά του ζώου που κρύβουμε μέσα μας, κατά της αταξίας. Έτσι θέλαν οι πολύ παλιοί κάτοικοι αυτής της πόλης να βλέπουν τους εαυτούς τους: νικητές επί της εσωτερικής μας βαρβαρότητας. Κι αυτός ο συμβολισμός εξακολουθεί και θέλγει κάποιους από τους νυν κατοίκους. Να σου πω –φίλε αναγνώστη- ότι αυτό το άγαλμα φέρει τρύπες από πιστολιές από τον εμφύλιο.

Σε αυτή τη γειτονιά υπάρχει ένα ουζερί. Το Ουζερί του Λάκη. Το είχα δει από χρόνια αλλά νόμιζα ότι ήτο χαρτοπαικτική λέσχη. Μία από τις πολλές που υπήρχαν παλιά στη γειτονιά, καθότι η αριστοκρατία γούσταρε και χαλάρωση (βλ. τον κοινωνικό ρόλο του κουμ καν ή της πόκας στον ελληνικό κινηματογράφο και στον Τσιφόρο). Ο παρόν ιστότοπος μου διέλυσε τις αμφιβολίες και με έπεισε ότι δεν είναι βιτρίνα αλλά πραγματικό ουζερί. Είναι μάλιστα ένα ουζερί που δίνει κι αυτό μάχη, μάχη κατά της αποκτήνωσης του κέντρου της πόλης μας, ως άλλος Θησέας. Είναι ένα άλλοθι για να πας στην άλλοτε γειτονιά του Λευτέρη του Παπαδόπουλου. Εκεί που μέχρι πριν από καμιά δεκαετία είχε καφέ ο Μίμης ο Δομάζος.

Πήγαμε λοιπόν την Παρασκευή 30-9-2016 προς δοκιμή εγώ κι η θαρραλέα γυναίκα μου, η οποία με ακολουθεί σε όλα αυτά είτε με πρωτογενή ενθουσιασμό είτε, τουλάχιστον, αγόγγυστα. Πρόκειται περί ενός τίμιου μαγαζιού που έχει γευστικές ανησυχίες. Κι επειδή αγαπάμε τους ανήσυχους ανθρώπους, πήραμε:
- Ένα μουσακά σαρδέλας. Βάση παξιμαδένια με μυρωδικά, τηγανιτή πατάτα, τηγανιτή μελιτζάνα, τηγανιτό φιλέτο σαρδέλας, εξαιρετική σάλτσα ντομάτας. Πολύ καλό πιάτο και στο χι-ψι Βαρουλκοειδές θα στο βάζαν 12-14 ευρώ αλλά εδώ έχει 7,50. Αν με ρωτήσεις η σάλτσα θα μπορούσε να είναι λίγο πιο υγρή ώστε να μουσκέψει λίγο περισσότερο τη βάση. Highlight το αριστοτεχνικό τηγάνισμα της φιλεταρισμένης σαρδέλας.
- Πατατοσαλάτα με γαύρο ξυδάτο ή πως μπορείς να φτιάξεις νέους μεζέδες για ούζο. Διάολε είναι ουζερί κι όμως πρωτοτυπεί: είναι το alter ego μου. Θέλω να εργαστώ δωρεάν για να μάθω αλλά και να προτείνω… Ένα πεντάευρω. Ειρήσθω εν παρόδω: βραστή πατάτα, ελάχιστο ψιλοκομμένο κρεμμυδάκι, μαγιονέζα (μέτριας ποιότητας) και εξαιρετικός ξυδάτος γαύρος.
- Το περιώνυμο αχνιστό σαλάχι. Εγώ το θέλω πιο καυτερό αλλά δείχνει την αγάπη στην αντιμετώπιση ενός «δεύτερου» ψαριού. Μαγειρεμένο με τρυφερότητα κι αγάπη. Μην το χάσεις. 8,50. Όσο δηλαδή ένα αμφίψωμο στο New York Sandwiches…
- Φέτα τηγανιτή παναρισμένη σε σιμιγδάλι με γλυκιά και ελαφρώς καυτερή σάλτσα (μάλλον πικάντικη) ντομάτας. 4,50. Σηκώνει πιο καυτερό. Ξανά: για να φας κάτι διαφορετικό δεν χρειάζεται διψήφιο νούμερο… Η εκτέλεση και πάλι είχε το μυστικό συστατικό όλων των νόστιμων φαγητών: αγάπη.
- Ήπιαμε ούζο Βέτο Μυτιλήνης απόσταγμα 100% (το premium). Μαζί με το Απαλαρίνα, το 7 του Τέττερη και το Γιοκαρίνης μπαίνει στο προσωπικό Πάνθεον των ούζων. Αρωματικό, απίστευτα στρογγυλό και γλυκόπιοτο. Ισορροπημένο. 8,00 ευρώ έκαστο καραφάκι. Τα υπόλοιπα ούζα στα 7 (Βαρβαγιάννη πράσινο, Απαλαρίνα, 12, Μπαμπατζίμ, Βέτο απλό, ίσως ξεχνώ κανένα).
- Για λόγους πληρότητας θα πω: νεράκι κανάτας, ψωμί στο 1 ευρώ το κεφάλι, κέρασε μια ακόμη πατατοσαλάτα (μεζές του Λάκη νομίζω).

Να πούμε δυο κουβέντες εδώ: το μαγαζί τιτλοφορείται (και είναι) το ΟΥΖΕΡΙ του Λάκη. Και ως τέτοιο έχει ούζα. Έχει άπειρα ούζα; Όχι. Έχει όμως μια καλή κάβα. Δηλαδή διαφορετικές προτάσεις ώστε να σε καλύψουν γευστικά: το βολιώτικο και πασίγνωστο 12 και το Μπαμπατζίμ εκπροσωπούν τη βόρεια Ελλάδα, ούζα που τσιπουρίζουν. Λίγο τραχιά. Τη χιώτικη Απαλαρίνα που είναι γλυκιά και κι ευχάριστη. Μυτιληνιά του Βαρβαγιάννη, το καλλίτερο ευρέως γνωστό ούζο, το Βέτο, ανερχόμενη καίτοι παμπάλαια ποτοποιΐα (βλ. κριτική Άρης στη Βαρβάκειο) και το Βέτο 100% απόσταγμα όπως κάνει κι ο Βαρβαγιάννης.
Έχει ποικιλία όχι σε αριθμό ούζων αλλά σε γεύση και ποιότητα αυτών. Άρα όντως είναι ουζερί! Δεν είναι (ψαρο)ταβέρνα που τυχαίνει να έχει και δυο-τρία ούζα… Εγώ σαν ουζοπότης τους λέω (του Γιώργου και της Άννας που κρατάνε το μαγαζί) συγχαρητήρια κι ένα ευχαριστώ.

Θα παραμείνω τυπικός στην κριτική, αν και δεν θέλω καθόλου, και θα πω: η εξυπηρέτηση ήταν άριστη. Ήταν από τις λίγες φορές που έπιασα κουβέντα με τον ιδιοκτήτη, ο οποίος -ασχέτως αν σου είναι συμπαθής ή όχι- είναι συγκινητικός. Κρατάει με πείσμα αυτό μαγαζί σ’ αυτή τη γειτονιά.

Ο χώρος είναι αυτός ενός ουζερί στην Πλατεία Βικτωρίας. Δεν δηλώνει ψαροταβέρνα. Δεν δηλώνει fusion. Δεν είναι νεοταβέρνα ψαρικών. Δεν είναι sushi-bar. Οι μαγείροι του δεν βγαίνουν στη Μενεγάκη και δεν κάνουν guest σε μεγαλοξενοδοχεία στα νησιά το καλοκαίρι. Αν έχεις ξαναπάει σε ουζερί ξέρεις τι να περιμένεις. Έχει φωτιστικά σε σχήμα βάρκας μικρά έργα, επαμφοτερίζουσας αισθητικά, τέχνης. Τοιχογραφίες με ηλιοβασιλέματα. Παίζει ωραία 60s λαϊκά και δεν το παίζει ‘νεο-ρεμπέτικο’ ή jazz-tavern. Είναι καθαρό σαν και τις γεύσεις του. Για την ιστορία να πούμε ότι οι γειτονικές πολυκατοικίες έχουν μαζέψει υπογραφές ΥΠΕΡ του να βγάλει καθίσματα έξω αλλά ο νόμος είναι άτεγκτος. Εκτός αν βγάζεις τραπεζοκαθίσματα στου Ψυρρή ή στη Χάριτος οπότε ο νόμος είναι πρόταση ή ιδέα, για να πούμε τα πιο αθώα…

VfM. 4/4 για πλάκα. Και θα είμαι απόλυτα σαφής. 3,5 ντομάτες διότι έχει φαγητό νόστιμο, ευχάριστα πρωτοποριακό και καλής ποιότητας σε σχέση με το κόστος του. Η μισή ντομάτα είναι διότι γουστάρω να χρηματοδοτώ τέτοια μαγαζιά του κέντρου.

Άυλοι τίτλοι ντοματούλες 4/4.
Αθήνα είναι ο Δήμος Αθηναίων και όχι η Γλυφάδα ή το Κεφαλάρι, εκεί είναι η Γλυφάδα και το Κεφαλάρι, αντίστοιχα. Αν θες να βλέπεις την Αθήνα ζωντανή και όμορφη ζήσε την και ζήσε μέσα σε αυτήν. Αν σε τρομάζει η ασχήμια της αραίωσέ τη με την ομορφιά σου. Μην υποχωρείς. Άνθρωποι σαν τον Γιώργο και την Άννα σου δείχνουν έναν τρόπο. Εσύ βρες το δικό σου.
------------------------------------------------------------
ΥΓ Κουβέντα να γίνεται: Πλατεία Βικτωρίας έμενε ο παππούς μου κι η γιαγιά μου. Ο παππούς μου με πήγαινε στο Πεδίον του Άρεως να παίξουμε μπάλα κι η γιαγιά μου μού έπαιρνε παγωτό μηχανής από το Perfect (νυν Perfect Toys) στην πλατεία. Κυρίως το πρώτο σκέλος σήμερα είναι αδιανόητο και αυτό σημαίνει ότι ο Θησέας τις τρώει αγρίως από τον Κένταυρο Ευρυτίονα. Ο πολιτισμός ηττάται.

ΥΓ2 Από τον ίδιο δίσκο του Λευτέρη Παπαδόπουλου, «ο Δρόμος», είναι και το «Ξημερώνει Κυριακή», γραμμένο επί Χούντας αναφερόμενο στην ελπίδα που έρχεται. Ας ξημερώσει Κυριακή και για το κέντρο της Αθήνας…

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Π.Άρεως, Αθήνα

Η Δευτέρα θεωρείται ευρέως –κι όχι απολύτως άδικα- μέρα μουρτζουφλίασης, ψιλογκρίνιας και τέλος πάντων μέρα όχι ιδιαίτερα χαρωπή, καθώς σημαίνει την απαρχή της εργάσιμης εβδομάδας, που και την καλύτερη δουλειά στον κόσμο να έχεις, συνήθως θα προτιμάς ν’ απολαμβάνεις λίγο χουζούρι, βόλτες, καφέδες σε ηλιόλουστους πεζόδρομους, ένα καλό βιβλίο, βρε αδερφέ! Σε μένα πάντως η Δευτέρα έχει φέτος αναδειχθεί σε πολυπροσδοκόμενη κι αγαπημένη μέρα, λόγω απογευματινής ενασχόλησης που έχω αναπτύξει και πολύ τη διασκεδάζω! Έτσι, την προπερασμένη Δευτέρα που χώθηκαν στο ενδιάμεσο δουλειάς και διασκέδασης οι νοστιμιές του Λάκη, η αρχή της εβδομάδας κατέληξε να ‘ναι καλύτερη κι από ΣΚ!

Οι εδώ κριτικές με οδήγησαν λοιπόν το μεσημέρι εκείνο στην Πλ. Βικτωρίας σε αναζήτηση του Ουζερί του Λάκη. Το εντοπίσαμε εύκολα, στο τέλος ενός ήσυχου πεζόδρομου πλησίον της γεμάτης κόσμο και ζωντάνια πλατείας. Οι ενδοιασμοί για τον χώρο που είχα αναπτύξει διαβάζοντας κάποιες απ’ τις κριτικές, οι οποίες μ’ είχαν κάνει να αναλογίζομαι ότι μπορεί φτάνοντας να τραπούμε σε άτακτη φυγή, εξανεμίστηκαν μόλις αντικρίσαμε το μαγαζάκι αυτό να ξεπροβάλει και να αποπνέει αύρα παλιάς Αθήνας. Μην σκιαχτείτε από τις περιγραφές, σίγουρα ο χώρος δεν είναι το highlight του Λάκη, αλλά δεν είναι και σκηνικό τρόμου. Ένα απλό, απλούστατο μαγαζάκι, με εμφανή τα σημάδια του χρόνου μεν (από το ’84 λειτουργεί, λέει), αλλά αρκετά φροντισμένο, με τις θαλασσινές του πινελιές εδώ και κει, τα άνετα τραπέζια του και τις πεντακάθαρες τουαλέτες του.

Καταφθάσαμε λοιπόν σε χαλαρή μέρα και ώρα, ο κόσμος λίγος κι οι δυό μας καλοβολευτήκαμε σ’ ένα από τα κεντρικά τραπέζια. Άμεσα ο συμπαθέστατος ιδιοκτήτης μας έστρωσε και μας έφερε κανάτα με παγωμένο νερό και ένα πανεράκι με ψωμί το οποίο δεν ήταν και να ξετρελαίνεσαι. Η εξυπηρέτηση ήταν καθ’ όλη τη διάρκεια της παραμονής μας άμεση και συμπαθητική, αν και βεβαίως σημειώνω ότι δεν ξέρω κατά πόσο οι σωστοί ρυθμοί διατηρούνται και σε μέρες και ώρες πολυσύχναστες. Όπως και νά ‘χει η δική μας η πείνα που είχε θεριέψει επικίνδυνα, τιθασεύτηκε χωρίς καθυστερήσεις.

Από τις πολλές και ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες επιλογές του καταλόγου, περιοριστήκαμε στα εξής: Γαύρος μαρινάτος, νόστιμος, αρκούντως ξιδάτος και αρωματικός, μας ικανοποίησε πολύ και συνόδευσε το ούζο μας ιδανικά. Για μία ακόμη φορά βέβαια, καθώς απολάμβανα το κλασικά αγαπημένο αυτό πιάτο, μνημόνευσα τη γιαγιά μου που σαν τον δικό της γαύρο μαρινάτο δεν φτιάχνει κανείς πουθενά (οι γνωστοί συναισθηματισμοί, καταλαβαίνετε).

Τυροκαυτερή εξαιρετική και φυσικά χειροποίητη, καυτερή όσο πρέπει - παρόλο που σχεδόν ποτέ δεν έχω πει «όχι» στο ακόμα πιο καυτερό κι έτσι ούτε και τώρα το είπα, ναι, και πιο καυτερή να ήταν εγώ θα την ευχαριστιόμουν. Αλλά το τιμούσε το όνομά της περί καυτερότητας και ήταν κι όσο τυρένια την θέλω. Πολύ καλή.

Μια σαλάτα μαρούλι, μια εξαιρετικά απλή και καθημερινή σαλάτα εποχής δηλαδή, πόσο να σε εντυπωσιάσει και να σε συναρπάσει, δεν γίνεται, αδύνατον. Παρόλα αυτά όμως σε κέρδιζε με την φρεσκάδα της, τη σωστή ποσότητα και με το γεγονός ότι στην τελική μια τέτοια μαρουλοσαλάτα θα έφτιαχνες να φας και στο σπίτι σου.

Ένα πολύ καλό σαλάχι στον ατμό ελαφρώς καυτερό από τις πράσινες πιπερίτσες. Εδώ στον τομέα καυτερό δεν τα βρήκαμε καθόλου. Το έπαιρνε να είναι εκατό φορές πιο καυτερό, αλλά όπως πολύ σωστά μου είπε ο συμπαθής ιδιοκτήτης όταν το επεσήμανα στο τέλος, μπορούσα να το διευκρινίσω και θα μου το έφερναν μπόμπα. Επιφυλάσσομαι για την επόμενη φορά, καθώς το πιάτο αυτό μου άρεσε έτσι κι αλλιώς πολύ, το ευχαριστήθηκα και άσε που δεν είχα ξαναδοκιμάσει κάτι τέτοιο.

Τέλος πήραμε κι μια πολύ καλή και χορταστική μερίδα από ψητό θράψαλο, αγαπημένο πιάτο κι αυτό και καλοεκτελεσμένο μέσα στην απλότητά του, μας ικανοποίησε πλήρως, αλλά εντάξει, δεν σκοπεύω να γράψω ένα τραγούδι για να το εξυμνήσω.

Στο σύνολό τους οι γεύσεις είναι προσεγμένες κι ατόφιες και η πρώτη μας επίσκεψη λειτούργησε στο να μας εξάψει εντόνως το ενδιαφέρον για περαιτέρω εξορμήσεις στον ήσυχο πεζόδρομο της Ελπίδος. Άλλωστε, το VfM είναι ιδιαιτέρως ελκυστικό. Για τα παραπάνω κι ένα καραφάκι υπέροχο καζανιστό ούζο Χίου Στουπάκη ο λογαριασμός έφτασε τα 29,5 ευρώ, δηλαδή τέλεια. Βέβαια, να επισημάνω ότι είχαμε έκπτωση λόγω κάρτας αθηνόραμα κλαμπ, αλλιώς θα πληρώναμε γύρω στα 34 ευρώ, που και πάλι τέλεια είναι. Μην το σκέφτεστε, ειδικά όσοι ψαροφάγοι κινείστε στο κέντρο, οφείλετε να σπεύσετε άμεσα!

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Π.Άρεως, Αθήνα

Είναι από τα κοντινά μου μαγαζιά που τρώω συχνά και χρωστώ κριτικές.
Το άλλο είναι η Αρχόντισσα

Η συνοικία πλέον δε βοηθάει για ένα χώρο τέτοιο όσο και καλή πρώτη ύλη έχεις και άριστη κουζίνα.

\Ο χώρος έχει περιγραφεί αρκούντως σε άλλες κριτικές και είναι όλες αντιπροσωπευτικές.

Πάμε όμως εκεί που κερδίζει και δεν χάνει με τίποτα δηλαδή την πρώτη του ύλη. Καθημερινά εφόδια με ότι καλύτερο βγάζει το καΐκι και άριστα εκτελεσμένα από την Άννα.

Την Κυριακή έφαγα 2 τσιπουρίτσες πελαγίσιες στη σχάρα άριστα εκτελεσμένες που μέχρι τα κόκαλα έγλειφα, καλαμάρι τηγανητό και βραστά λαχανικά (μπρόκολο, κουνουπίδι και χόρτα ) και μισό κιλό λευκό κρασί από ένα μικρό παραγωγό στην Κορινθία.

Πάμε επιμέρους

Σωστά βρασμένα τα λαχανικά χωρίς να έχουν γίνει νιανιά και φρεσκότατα.

Το καλαμάρι έλιωνε και ήταν φρεσκότατο μόνο αυτό να τρως έφταινε

Οι τσίπουρες απλά πενταντόστιμες.

Το κρασάκι ήταν μια χαρά και όχι ξυδιάς στιλ ΟΙνό...

Στα 25 ευρώ ο λογαριασμός και έσκασα

Ναι έχω δοκιμάσει πολλά πιάτα από το Γιώργο και την Άννα και απλά χαίρομαι όταν πάω από εκεί.

Μη σας φοβίζει η συνοικία μπείτε και φάτε. Τόσο απλά

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Π.Άρεως, Αθήνα

Μετά από τόσα που έχουμε διαβάσει, ειδικά τον τελευταίο καιρό, αποφασίσαμε να επισκευθούμε το συγκεκριμένο μαγαζί. Έχοντας την αίσθηση ότι θα φάμε σε ένα μαγαζί παλαιάς κοπής δεν περιμέναμε πολυτέλειες αλλά μια γευστική εμπειρία απλή, ταπεινή και απογειωτική.

Ο χώρος εξωτερικά ήταν απογοητευτικός αλλά το προσπεράσαμε γιατί σε τέτοιους, δυσεύρετους πια, χώρους κρύβονται διαμαντάκια.
Η αλήθεια είναι πως μπαίνοντας θες να φύγεις τρέχοντας αλλά η προσδοκία, μας κάθησε στα ευρύχωρα τραπέζια.

Η πρώτη αίσθηση ήταν άκρως απογοητευτική και αν δεν είχε φτάσει η μισή παρέα πρώτη και αν δεν είχανε βάλει τους ανθρώπους στη διαδικασία να τους φέρουν τα κουβέρ και τα σχετικά, θα φεύγαμε.

Ο χώρος είναι μεν ρετρό αλλά όχι φροντισμένος. Υπήρχαν αράχνες στα φωτιστικά και αρκετή βρωμιά στις τζαμαρίες που φιλοξενούσαν και κάποιες τρωφαντές μύγες. Το ποτήρι μου το έδωσα για αντικατάσταση γιατί ήταν γεμάτο δαχτυλιές.
Παρόλα αυτά είπαμε να το διασκεδάσουμε και περάσαμε στο κυρίως θέμα. Στο φαγητό.

Παραγγείλαμε βέβαια το Νο1 φαγητό για το οποίο φημίζεται ο Λάκης..... Το αχνιστό σαλάχι. Μια πιατέλα με 4-5 κομματάκια σαλάχι ήρθε αλλά η όψη της δεν ήταν καν δελεαστική. Η δοκιμή..... απογοητευτική. Άνοστο με ένα νερο-ζούμι να το λούζει. Ακόμη και μετά τη γενναία δόση αλατοπίπερου δεν τρωγόταν.
- Γαύρος αχνιστός με σκορδάκι και πιπεριά καυτερή. Κάπως καλύτερο πιάτο αλλά αδιάφορο.
- Καλαμαράκια τηγανητά. Απλώς καλά, χωρίς λαδίλα. Ίσως το καλύτερο πιάτο.
- Πατάτες τηγανητές. Απλώς καλές, χωρίς λαδίλα.
- Φέτα με λαδορίγανη. Λευκό τυρί δηλαδή με φούλ λάδι και ρίγανη.
- Φέτα Σαλωνικιά ή κάπως έτσι. Λευκό τυρί δηλαδή παναρισμένο με σιμιγδάλι και πικάντικη σαλτσα ντομάτας. Με πολλές διορθώσεις θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και γκουρμέ μεζές.

- Μουσακάς σαρδέλας. Μέσα σε φωλιά από κριθαροκούλουρο πλούσιες στρώσεις πατάτας, μελιτζάνας, σαρδέλας με σάλτσα ντομάτας. Όπως παραπάνω πιάτο το οποίο με κάποιες διορθώσεις θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και γκουρμέ μεζές.
- Πατατοσαλάτα. Τίποτα το ιδιαίτερο στην όψη (δεν τη δοκίμασα)
- Κρασί λευκό. Το αφήσαμε στην άκρη μετά την πρώτη γουλιά και πήραμε τσίπουρο "Αποστολάκη".
Αφήσαμε πολλά φαγητά στα πιάτα για τις γατούλες που παραμόνευαν στον πεζόδρομο.
Δεν θα ξαναπάω για κανέναν λόγο.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Π.Άρεως, Αθήνα

Αν δεν δειλιάσεις και μπεις στο κατάστημα θα περάσεις μερικές ευχάριστες γευστικές ώρες (εμείς καθίσαμε ώρες.... )

Ο χώρος είναι άστα να πάνε ΑΛΛΑ η κουζίνα είναι κάτσε να φάμε.

Πήραμε
μπακαλιάρο σκορδαλιά πολύ καλό
βάτο (ρίνα το λέτε εδώ?) αχνιστό ζουμακι όνειρο
καυτερές
ταραμά
αλμυρά για το τσίπουρο
χταπόδι
σαλάτα χόρτα
πατάτες καλές
σαγανάκι
και μερικά ακόμη που δεν θυμάμαι
3 (200αρια) τσίπουρα πολύ καλά
καπάκι 1κ λευκό κερασάκι καλό
πληρώσαμε 2 άτομα που χόρευαν 3 από 23ε

Μουσική παλιά λαικα
Εξυπηρέτηση άψογη σε όλα

Τίμιο!!! καλές γεύσεις θα πάω πολλές πολλές φορές

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Π.Άρεως, Αθήνα

Βρεθήκαμε στην περιοχή την περασμένη εβδομάδα, και ξεπερνώντας δισταγμούς για την τοποθεσία, είπαμε να διαπιστώσουμε αν όντως οι πολύ καλές κριτικές που είχαμε διαβάσει εδώ, μας βρίσκουν σύμφωνους.

Θα πρέπει βέβαια να ομολογήσω οτι πάντα μας γοητεύει να βρίσκουμε αυθεντικούς χώρους που θυμίζουν παλιά κουτούκια η γνήσια ουζερί.

Σε πεζόδρομο κοντά στην ταλαίπωρη πλατεία Βικτωριας με τα γνωστα δυστυχως φαινόμενα, το ουζερί του Λάκη, είναι όντως ουζερί, φαγάδικο "με τα ολα του".

Το πολυ καλο κρασι απο Κορινθια, συνοδευσε μεταξυ αλλων την πρωτοτυπη συνταγη λαζανια με ρεγγα και αμυγδαλα, καπνιστο κολιο, βραστα λαχανικα και κερασμένος μεζές με καλαμαρακια και πρασα. Κερασμενος και ο χαλβας στο τελος.

Οι γευσεις ολες μας ενθουσιασαν οπως και η αντιμετωπιση και η φιλικη εξυπηρετηση.
Έντιμη η αντιστοιχία τιμης και υπηρεσιων, συστηνεται ανεπιφυλακτα

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Π.Άρεως, Αθήνα

Ειναι ένας ευχάριστος και ζεστός χώρος με πολυ ωραία εδέσματα και με ωραίες γεύσης αυτα που ξεχώρισαν ήταν ο μουσακάς η τηγανιτή φέτα που την συνόδευε μια πολυ ωραία καραμελωμένο ντομάτα το γεμιστό καλαμάρι αυτο που παρατηρούσα ειναι οτι έβαζαν ποσότητα σε ολα τα πιάτα αυτο δείχνει οτι προσέχουν και φροντίζουν τον κόσμο τους.

Δυο άτομα φάγαμε: μια σαλάτα λάχανο ενα καλαμάρι γεμιστό μια φέτα τηγανητή ενα μουσακά μισό κιλό λευκό κρασί και ολα αυτα μας κόστισαν μόνο 30€

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Π.Άρεως, Αθήνα

'Ενας χωρος που σε προδιαθετει για ζεστες ηρεμες βραδιες χωρις στριμωξιδι και δυνατες μουσικες με τους ιδιοκτητες να σε υποδεχονται οπως και τους πελατες που ξερουν χρονια και να σε κατευθυνουν και στο τι να δοκιμασεις.

Ενα ψυγειο με θαλασσινα χωρις συρταρια οτι βλεπεις στην βιτρινα τρως και ειναι ημερων ψαρια οχι εβδομαδων γιατι ψωνιζουν καθημερινα απο βαρκες και οχι απο χονδρεμπορους ουτε απο το ψαραδικο της γειτονιας γι αυτο και οι πραγματικα καλες τιμες.

Ψαγμενη καβα απο ουζα και τσιπουρα.
Τηγανι γρηγορο χωρις να παραψηνει τα τρυφερα ψαρια ουτε να καιει τις γαριδες και αχνιστα στο ζουμακι τους που σε κολαζουν να ζητησεις κι αλλες μεριδες ψωμιου.

Αν μετα απο ενα πραγματικα ικανοποιητικο γευμα χωρις να εχεις φουσκωσει ουτε να εχεις καουρες απο τα καμενα λαδια εχεις και διαθεση θα βρεις και τους ιδιοκτητες ετοιμους για παρεα και κουβεντουλα.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Π.Άρεως, Αθήνα

Αν σου αρέσουν τα ψαρικά βρήκες το μαγαζί σου!
Εκπληκτικό φαγητό, πλούσιος ανανεωμένος κατάλογος θαλασσινών και ψαριών, νέες γεύσεις από τα χέρια της Άννας, μεγάλη ποικιλία σπάνιων ούζων και τσίπουρου, όμορφος νησιώτικος και λιτός χώρος, θυμίζει μικρό κουτούκι παλιάς εποχής!!

Φέτα τηγανητή με καυτερή σάλτσα με φοβερή γεύση που συνοδεύει εξαίσια το ούζάκι σου, το κρασί ή το τσίπουρο, μύδια καυτερά ή μη (εξαρτάται πώς θα τα ζητήσεις), φοβερά ψημένος ο σαργός τους, φρεσκοτατη και καλοτηγανισμένη η κουτσομούρα, άπαιχτες οι γαρίδες σαγανάκι με τόση ποσότητα σάλτσας όση χρειάζεται ώστε να βουτήξεις μετά και το ψωμάκι σου...

Στο "ουζερί του Λάκη" θα φας κιόλας καλαμαράκι γόνο τηγανιτό απίθανο καθώς και γαριδάκι Συμιακό τηγανιτό ενώ φάγαμε και σκουμπρί παστό... ένας Θεός ξέρει πώς το έχουν φτιάξει... απλά ΤΕΛΕΙΟ.

Πολύ πρόθυμη εξυπηρέτηση και τιμές πάρα πολύ καλές.

Εμείς το κάναμε ήδη στέκι μας!!!

Χρήσιμη;