ΓΑΡΓΑΡΑ

Τσιπουράδικα - Ουζερί

Αρχιεπισκόπου Χρυσάνθου, Δροσιά [Χάρτης]

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Δροσια, Αθήνα

Καποτε, σε ενα μαγεμενο δασος, γεματο πριγκηπικά παλατια και νεραιδενια συννεφα, κατοικουσε ολη η υψηλη κοινωνια των παραμυθιων. Ηταν καλοθρεμμενοι, σνομπ και κρινοδαχτυλοι ολοι, ιπποτες με πολλα αλογα στο καπο, ξωτικα ντυμενα στα Σανελ και πριγκηπισσες που δε μπορουσαν να κοιμηθουν απο ενα μπιζελι. Τα συνορα ηταν κλειστα, και οι γυρω κατοικοι φθονουσαν τους τοσο προνομοιουχους γειτονες τους, με τις πολυτελεις αμαξες και τα Μανόλο Μπλανικ γοβακια. Ωσπου μια μερα τρυπωσε στο δασος αυτο ενας ξενος, ενας νανος, ενας ανθρωπος που κανενας σνομπ δε θα επαιρνε ποτε χαμπαρι, και φυτεψε το σπορο του. Λιγο καιρο μετα, απο το σπορο αυτο φυτρωσε η Γαργαρα, με αγαπη, μερακι και φροντιδα, τοσο παραταιρη για την περιοχη, μα τοσο τσαχπινα, που σε καλει λαγνα να ξεφυγεις απο τα στερεοτυπα της "υψηλης κοινωνιας" και του "high class" και να την εξερευνησεις.

Χωμενη σε ενα υποστενακι στην πλατεια της Δροσιας, πισω απο το ταχυδρομειο και το Gigi burger Bar ειναι κρυμμενο ενα μαγαζακι μικρο, ζεστο, χαριτωμενο, μια μεγαλη αγκαλια που σε καλωσοριζει. Εμενα αυτο μου θυμιζει, αγκαλια. Σε τονους του μελιου και του ξυλου, με γλυκο κιτρινο φωτισμο και τζαμαρια ολογυρα, φιλοξενουνται μικρα και μεσαια ξυλινα τραπεζακια σε ρομαντικο στυλ, οπως και ολα τα αλλα επιπλα δηλαδη, σε μια ενιαια αιθουσα που σχιζεται στη μεση απο ενα τεραστιο συνθετο-βιβλιοθηκότοιχο (*να κατοχυρωθει στα πρακτικα η πολυτιμη συμβολη μου στην εξελιξη της νεας ελληνικης παρακαλω).

Τα τραπεζακια ειναι αρκετα κοντα, οχι ανυποφορα αλλα καμποσο, αλλα σε αυτο το μαγαζι μυστηριωδως λειτουργει υπερ τους. Μετα απο καποια ωρα και ενω ολοι εχουν σφιξει κανα δυο ρακες παραπανω, βλεπεις κοσμο να περιφερεται στα τραπεζια και ολοι να πιανουν την κουβεντα σαν παλιοι γνωριμοι, ολοι γινονται μια συντροφια. Σε αυτο συμβαλλει και το γεγονος οτι μεγαλος αριθμος πελατων ειναι τακτικοι, αν πας πανω απο 2 φορες, θα παρατηρησεις μεγαλη επαναληψη φυσιογνωμιων - αλλα θα μου πεις, στη Δροσια εισαι κοπελια, οχι στο Λας Βεγκας.

Στα αριστερα της πορτας η μπαρα με τα σκαμπο της και η κλειστη κουζινα, παραδιπλα οι τουαλετες. Το καλοκαιρι οι τζαμαριες ανοιγουν και τραπεζακια σε καλυτερες αποστασεις σκορπιζονται στο πλακοστρωτο, οπου χαρη στην τελειως αποκομμενη θεση του μαγαζιου, εχεις την αισθηση οτι βρισκεσαι σε καποιο νησι.

Γενικως τον χωρο αυτο τον αγαπω με παθος, κατι που ειναι γλυκος και ηρεμος, κατι που διαφερει αρδην απο το μεσο νεομεζεδοπωλειο με τα νοβοπαν, το ξεπλυμμενο λευκο παντου και τα κονσερβοκουτια σε παραταξη, που προσωπικα δεν εκτιμω ιδιαιτερα, κατι που εχει παντου μικρες ενδιαφερουσες λεπτομερειες, οπως εσοχες με διακοσμητικα στους τοιχους, ηταν ερωτας με την πρωτη ματια. Και τωρα εσεις οι νορμαλ θα απορησετε: καλα και συ τον ερωτα σου τον πετσοκοβεις στη βαθμολογια?

Το κανω με πονο ψυχης, να ξερετε, αλλα το κανω για το καλο τους - και το δικο μου επισης. Δυο σημεια θελουν αμεση διορθωση, εξ ου και οι δυο ντοματουλες που εφαγα για βραδινο. Πρωτον, δεν νοειται ενα τοσο φανταστρουμφικα ομορφο μαγαζι να αφηνει τις τουαλετες του στο ελεος του Θεου μετα απο καποια ωρα. Ειναι αληθεια οτι καθε βραδυ γινεται λαικο προσκυνημα εκει μεσα, αλλα αυτο δε δικαιολογει κακη εικονα στις τουαλετες, ειναι ενας χωρος που επιβαλλεται να δοθει περισσοτερη προσοχη. Δευτερον, ναι, καλα μαντεψατε, αυτο που βλαπτει σοβαρα εσας και τους γυρω σας εξασκειται κατα κορον και σε καθε νανοχιλιοστο του μαγαζιου. Καταλαβαινω οτι οι κακες συνηθειες κοβονται δυσκολα, και η ζωντανη μουσικη, το αλκοολ και η περιρρεουσα ατμοσφαιρα δε βοηθουν καθολου, αλλα ως αντικαπνιστρια (και χρονια ασθματικη) δεν μπορω παρα να τους θυμισω τον νομο και το δικαιωμα μου να γυριζω στο σπιτι μου χωρις τη συνοδεια αυτου του τοσο λεπτου αρωματος, eau de cigarette.

Mια που ανεφερα τη μουσικη, κατα τη διαρκεια της μερας και οσο λειτουργει σαν καφε η μουσικη ειναι ξενα ποπ κομματια σε ευχαριστα χαμηλη ενταση, ενω οσο βραδιαζει γυρνα σε παλια ελληνικα εντεχνα τραγουδια που δενουν αψογα με το κονσεπτ του χωρου. Καθε πεμπτη βραδυ ενα ταλαντουχο μουσικο διδυμο εκτελει μεχρι τις υστερες πρωινες ωρες εντεχνα και λαικα κομματια, με μπουζουκι κιθαρα και 2 φωνες, εχω παει μερικες φορες και ειναι πραγματικα αξιολογοι.

Η Γαργαρα ενδεικνυται κατ εξοχην για οινοποσια (ή ρακο-τσιπουρο-ουζο-ποσια, αναλογως τι προτιμα ο καθενας) συνοδεια μεζε. Πετυχημενου μεζε. Σαββατο βραδυ (30/01/2016) μια φιλη με ξεκουναει να παμε για κρασακι χαλαρα στη Γαργαρα. Φτανουμε 12.30 μετα τα μεσανυχτα και το μαγαζι γεματο. Εκεινη ακριβως την ωρα μολις εχει φυγει μια παρεα και μας βολευουν σε δευτερολεπτα, ειμαστε βεβαια και γνωστες σεσημασμενες στο εν λογω στεκι, ομως σε ολους με την ιδια ευγενεια φερονται. Με το που καθομαστε ενας απο τους σερβιτορους (4 στο συνολο, εναλλαξ) ερχεται αμεσως με μεγαλα ποτηρια νερο και καταλογο. Δεν συνηθιζουν να αφηνουν κανατα, αλλα καθε 15-20 λεπτα περνα καποιος σερβιτορος με μια μεγαλη μεταλλικη κανατα και γεμιζει τα ποτηρια, ενω ο καταλογος ειναι μια πλαστικοποιημενη καρτα, με τυπωμενα μπροστα τα ροφηματα και πισω αλκοολουχα σε πολυ ενδιαφερουσα ποικιλια και μια στηλη τα εδεσματα. Τα πιατα επικεντρωνονται αποκλειστικα σε μεζεδακια και ποικιλιες, με προτασεις κλασσικες και αναμενομενες για το ειδος του μαγαζιου.

Εμεις, δυο ατομα χθες, και λιμασμενα γιατι ετυχε να δουλευουμε και οι δυο ως αργα Σαββατο (καμια συμπονια στα εργαζομενα νιατα. ) πηραμε:

- Μια μικρη ποικιλια (8€). Μας ηρθε ενα πιατακι με ομορφα τακτοποιημενες στοιβες απο παριζα σε κυβους, μπαστουνια μιας εξαιρετικης βουτυρατης γραβιερας και ενος αλλου, λιγοτερο εντονου κιτρινου τυριου (μαλλον ενταμ ή γκουντα), κομματακια απακι απλα καλο, νοστιμο σαλαμι αερος σε φετες, ελιες πρασινες ευγευστες και μια γαργαλιστικη πατατοσαλατα με ανηθο, την επομενη φορα θα την παρω μεριδα, πολυ καλη. Ενω ηρθε σε μικρο πιατο, μικρη δεν ηταν, για δυο ατομα ηταν ιδανικη. Για την ιστορια, υπαρχουν και μεσαιες ποικιλιες στα 16€, μεγαλες στα 24€ και mix grill κρεατικων στα 20€.

-Κρητικος ντακος (5€) Ενα αψογα υγρο παξιμαδι, ακριβως στο σημειο που ειναι αρκετα ζουμερο για να κοβεται αλλα οχι τοσο ωστε να γινει σαν λασπη οικοδομης, με πλουσια ποσοτητα φετας, ντοματας κον κασε και καπαρης να τον σκεπαζει, και τελεια αρτυμενος, πολυ καλη εντυπωση μου εκανε αυτο το τοσο απλο κατα την εκτελεση του πιατο. Το προβλημα που εντοπισα και οφειλω να γραψω με την ελπιδα να εισακουσθω, ειναι το σκευος σερβιρισματος. Μας το εφεραν σε πιατο του φρουτου. Θα πειτε τωρα εσεις, καλα και ειναι αυτο σοβαρο προβλημα? Οχι καλε, μιλατε στην κοπελα που οταν βαρεθηκε να ψαχνει για κουπα εφαγε δημητριακα σε φοντανιερα (true story), ομως ο ντακος ειχε αλλη γνωμη. Ηταν ισος σε μεγεθος με το πιατο, με αποτελεσμα οταν πηγαμε να τον κοψουμε να μοιαζει το τραπεζι πως περνα ανεμοβλογια απο τα σκορπια κομματακια ντοματας. Καλε μεγαλωστε λιγο τα πιατα (το γυαλι, οχι τη μεριδα), δε σας φορολογουν με το εκατοστο!

-Μια τηγανια κοτοπουλο με μανιταρια και μουσταρδα (7€) καλοψημενη, ζουμερη, κρατουσε καλα τα υγρα της. Θα την προτιμουσα με λιγο παραπανω μανιταρι (καποια μερα θα ευθυνομαι για τη γενοκτονια του αγαπημενου μου μυκητα) και λιγο πιο συγκρατημενη τη μουσταρδα. Αλλα αυτο ειναι καθαρα προσωπικο γουστο.

Συνοδευτηκε απο ενα τσιγκινο πανερι φρεσκο αψητο ζυμωτο ψωμακι χωρις χρεωση.

-2 ρακομελα, τοσο καλα που τα παραγγελνεις απ το δρομο ακομα. Must.

-1 ποτηρι gluhwein, ζεστου κρασιου με κανελα, πορτοκαλι και μπαχαρικα, η φιλη μου ορκιζεται σε αυτο (6€)

-Μια coca cola light, (3€) γιατι οταν το αναψυκτικο ειναι λαιτ οι θερμιδες του φαγητου δε μετρανε.

Τα ποτα ηρθαν αμεσως, το φαγητο παρα πολυ συντομα και τα ποτηρια μας του νερου γεμισαν περι τις 10 φορες, ειμαι νεροφιδα, πως να το κανουμε? χωρις να ζητηθει. Αυτο που σε κερδιζει στο σερβις δεν ειναι η σβελταδα ουτε η προθυμια, ειναι η φιλικοτητα και η αμεσοτητα. Μπορεις να αποκτησεις και πιο ανθρωπινες σχεσεις με το σερβιτορο σου, να πειτε ενα αστειο, να σε ρωτησει τα νεα σου. Δειχνει πραγματικο μερακι για τη δουλεια τους. Εχω και τεκμηριωτικο υλικο για του λογου το αληθες. Κανα μηνα πριν ημαστε παρεα 6 κοπελες και πινουμε κρασακι με το μαγαζι καταμεστο. Η φιλη μου ηταν ολη μερα νηστικη και της μυριζε εντονα ψωμι, αγνωσται αι βουλαι της πεινας. Ζητα, λοιπον, ευγενικα απο το σερβιτορο να της φερει κατι σε ψωμι, αλλα νηστισιμο διοτι θα κοινωνουσε την επομενη, τραγικη ειρωνια ειχε ξεκινησει με κρασι και ψωμι απο την προηγουμενη νυχτα.

Ο σερβιτορος χαμογελα, εξαφανιζεται στην κουζινα και 5 λεπτα μετα φερνει ενα πιατακι με φρυγανισμενες φετες ψωμι με λαδακι και ριγανη. Αφου τις τρωει, της αρεσαν τοσο πολυ που ζητα επαναληψη και ο σερβιτορος εφερε αμεσως, με το κλασσικο συμπαθεστατο χαμογελο του κι αλλες. Οταν ηρθε ο λογαριασμος, το ψωμι πουθενα. Ρωτα η κοπελα τι χρωσταει, και αυτος γελωντας καλοκαρδα της απαντα πως δε χρεωνεται το ψωμακι και τι, θα την αφηναν νηστικη? Τα συμπερασματα δικα σας.

Το κοστος για την ποιοτητα, την ποσοτητα και την εξυπηρετηση ειναι μια εκπληξη για εμας τους βουνισιους των β. π. που εχουμε μαθει πληρωνουμε τον φρεντο σαν ντομ περινιον και το σουβλακι φιλετο αγριοχηνας με σαλτσα απο σμεουρα και μαυροδαφνη (εχω το copyright της συνταγης, μη δω κανεναν να ακονιζει τα μαχαιρια του). Συνολο 29€ με τα ρακομελακια κερασμα, που χωρις τα ποτα αντιστοιχει σε 10€/ατομο για φαγητο. Αμα μενετε Φαληρο, δεν το συνιστω, υποπτευομαι οτι εχετε εξισου καλα ουζερι και κει, ειναι μεγαλη η χιλιομετρικη αποσταση για μεζε και ρακη. Αν μενετε στα περιξ, τι, ακομα δεν εχετε παει?

Παλι εκθεση εγραψα...

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Δροσια, Αθήνα

Είναι ακριβώς αυτό που έλειπε από τα Βόρεια Προάστια..

Είναι ένα μαγαζί που δεν θα το βλέπατε ποτέ εδώ, ενώ θα μπορούσε άνετα να βρίσκεται σε κάποιο σοκάκι της Αθήνας. Ένας χώρος ζεστός, με κλίμα σχεδόν "σπιτικό" θα το χαρακτήριζα και με πολύ ωραία διακόσμηση, προσεγμένη σε κάθε μικρή λεπτομέρεια.

Είναι οικογενειακό μαγαζί και αυτό φαίνεται, μιας και αν το επισκέπτεστε συχνά, σύντομα θα συνειδητοποιήσετε ότι είναι ένας χώρος που σας ηρεμεί, αισθάνεστε άνετα και θα σας ξανά καλεί κοντά του.

Μπορείτε να πάτε απλώς για έναν καφέ, καθώς είναι ανοικτά από το πρωί (εκτός από τις Δευτέρες φυσικά) να τσιμπήσετε κάτι κατά το μεσημεράκι, αφού διαθέτει και φαγητό πολύ καλής ποιότητας και τέλος να συνεχίσετε με ρακόμελο, τσίπουρο, οινόμελο, μπύρες ή ό, τι άλλο θελήσετε!

Με λίγα λόγια είναι ένα μαγαζί "στέκι" που φιλοξενεί καθημερινά πολλές παρέες διαφόρων ηλικιών, και συγκεκριμένα για τη δική μου παρέα από τότε που άνοιξε έχει γίνει η σχεδόν καθημερινή της συνήθεια, με αρκετά προσιτές τιμές (ειδικά για την περιοχή όπου βρίσκεται) και ευχάριστο περιβάλλον! Πιστεύω ότι αξίζει να το επισκεφθείτε ώστε να το ανακαλύψετε και μόνοι σας.. Καλή σας διασκέδαση!