Πλούσιο ιταλικό μενού σε κινηματογραφικό περιβάλλον.

15 Μάρ 2016

Παρέα 8 ατόμων Σάββατο βράδυ στο cosa nostra. Έχοντας γνώση της κατάστασης κάποιος από την παρέα πήρε την πρωτοβουλία να κάνει κράτηση, αν και τελικά υπήρχε μεγάλη διαθεσιμότητα για τραπέζια. Μια πρώτη εντύπωση είναι πώς όντως έχει σκηνικό ταινίας, η μουσική ήταν εξαιρετική και το σέρβις γρήγορο και ενημερωμένο. Στα αρνητικά το κάπνισμα σε όλους τους χώρους (τυπικά και άτυπα) οι καναπέδες που ήταν άβολοι για να κάτσεις αρκετή ώρα και φυσικά οι τιμές.

Πιο συγκεκριμένα, πληρώσαμε 281 ευρώ για 6 κυρίως, 2 πίτσες, μία σαλάτα με προσούτο (μεγάλη και γευστική) και 3 ορεκτικά (2 μπρουσκέτες πλούσιες τόσο σε υλικά όσο και γευστικά και μία τσιαπάτα με σαρδέλα αδιακιολόγητα ακριβή) συν τα ποτά που αφορούσαν: 2 μπουκάλια κρασί Ελληνικό (Παράγκα και Σπυρόπουλου- 20 ευρώ έκαστο) 2 κόλες και 3 ή 4 μπύρες. Μας κέρασαν λεμοντσέλο!!! Ενώ για το τέλος παραγγείλαμε 4 γλύκα, εκ των οποίων θα ξεχώριζα μόνο το τιραμισού (6,5 ευρώ).

Πραγματικά δεν ξέρω πως επιβιώνουν τέτοιες προσπάθειες μέσα σε αυτό το οικονομικό περιβάλλον. Χρεώνοντας περίπου 18 ευρώ το πιάτο τα ζυμαρικά δεν σε προδιαθέτει να ξαναπάς όταν ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος. Άξιο παρατήρησης πως ενώ το μαγαζί βρίσκεται σε μια από τις πιο τουριστικές περιοχές της Αθήνας, δεν είδα κάποιο τουρίστα και γενικά οι θαμώνες ήταν Έλληνες.

Εν κατακλείδι αν και γευστικά έχει ορισμένα εξαιρετικά πιάτα, θα ξεχώριζα το ριζότο γαρίδας με λεμόνι και το ζυμαρικό με την τρούφα, νομίζω πως δεν αξίζει να δώσεις μια 2η ευκαιρία.

27 Δεκ 2016

Επισκεφθήκαμε το Cosa Nostra στις 18/12/2016.

Νομίζω πώς το μεγαλύτερο προσόν του είναι ο χώρος του, όντως θυμίζει κινηματογραφικό σκηνικό. Πάντως δεν πρόκειται για κάποιο ευρύζωρο εστιατόριο. Εννοώ, πώς αν είναι γεμάτο, θα περιορίζει αισθητά την άνεση των πελατών. Ωστόσο, αν δεν είναι γεμάτο, είναι αρκετά φιλικό.

Ως προς τη γεύση δε μπορώ να πω ότι δοκιμάσαμε κάτι απογειωτικό. Τα ραβιόλια που έφαγε η φίλη μου, αλλά και το κοτόπουλο αλά Σινάτρα που δοκίμασα εγώ νόστιμα μεν, αλλά για την τιμή τους θα περιμέναμε κάτι καλύτερο.

Στην εξυπηρέτηση δεν είχαμε κάποιο θέμα. Θα έβαζα 4 αστέρια, αλλά το μαγαζί δεν ήταν γεμάτο.

Και φτάνω στις τιμές. Σίγουρα τσιμπημένες. Για μια σαλάτα καπρέζε, ένα ορεκτικό μανιταριών, 2 κυρίως πιάτα, 2 ποτήρια κρασί και αναψυκτικό και ένα γλυκό, 75 ευρώ. Δεν το λες νορμάλ νομίζω.

Συνολικά ένα μαγαζί με καλό χώρο και καλές γεύσεις. Θα ξαναπάω κάποια στιγμή, αλλά αν είχε καλύτερες τιμές, σίγουρα θα το επισκεπτόμουν συχνότερα...

15 Μαι 2016

Επίσκεψη Τρίτη βράδυ 2 άτομα.
Γεύση: Μία σαλάτα αρκετά μεγάλη σε μέγεθος με ρόκα, ψητά λαχανικά, παρμεζάνα και από πάνω αρκετό και νόστιμο προσούτο!

Το ένα πιάτο ήταν ταλιατέλες με φρέσκες καραβίδες. Νοστιμότατο. Το άλλο επίσης πολύ νόστιμο ριγκατόνι με μανιτάρια και ροζ σάλτσα. Επίσης νόστιμο, Κανένα παράπονο από την γεύση άλλα ούτε από την μερίδα άρα 4/4
Εξυπηρέτηση: Στο μαγαζί ήμασταν σύνολο 4 παρέες και όταν πήγαμε οι άλλες 3 είχαν ήδη σερβιριστεί. Η κοπέλα μας εξήγησε λίγο το menu και γενικά το προσωπικό ήταν ευγενικό και γρήγορο. Άρα δε βλέπω λόγο να κόψω κάποια ντομάτα από εδώ.
Χώρος: Το δυνατό χαρτί του μαγαζιού. Νομίζεις ότι είσαι περισσότερο σε studio ταινίας του Scorsese παρά σε εστιατόριο στο κέντρο της Αθήνας. Προσεγμένο μέσα και έξω! Προσεγμένοι και οι βοηθητικοί χώροι (γραφείο - τουαλέτες - προθάλαμος - bar) μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια. ( διακόπτες λάμπες πλακάκια ). Καιρό είχα να φάω σε εστιατόριο που να μην πλασάρει το urab style με τα εξωτερικά κανάλια και καλώδια κλπ (που τυγχάνει και φτηνότερο κατασκευαστικά).

VFM: Αν οι τιμές ήταν 30% κάτω, θα πήγαινα πολύ συχνότερα 89 ευρώ για αυτά και ένα μπουκάλι κρασί είναι αρκετά αν σκεφτείς ότι κυρίως μιλάμε για ζυμαρικά. Πιστεύω πως το κατάστημα χάνει πελατεία λόγω τον τιμών του και λόγω αυτών χάνει καλά σχόλια άλλα δεν είναι και περισσότερο γεμάτο καθημερινές.

21 Νοε 2015

Η επίσκεψη έλαβε χώρα κυριακή μεσημέρι (15/11/2015) χωρίς κράτηση.

Ο χώρος είναι απόλυτα ταιριαστός με το ύφος του εστιατορίου. Από τα καρώ τραπεζομάντηλα μέχρι τα κάδρα και τη μουσική (αν και από ένα σημείο και μετά η μουσική που ακουγόταν ήταν γαλλική.. ) όλα σε κάνουν να νοιώσεις ότι θα φας ένα σωστό ιταλικό γεύμα. Και πράγματι έτσι είναι.

Παραγγείλαμε μία καπρέζε (πεντανόστιμη και τεράστια) μια μακαρονάδα (μέτρια μερίδα αλλά εξαιρετική) και μια πίτσα, η οποία ήταν απλά απίθανη.

Το προσωπικό είναι φιλικό χωρίς όμως να σε ενοχλεί και όποτε το χρειαστήκαμε ανταποκρίθηκε άμεσα.

Οι τιμές είναι πολύ ελαφρώς τσιμπημένες αλλά θα έλεγα πως όποιος επισκεφθεί το συγκεκριμένο εστιατόριο δεν θα το μετανοιώσει. Πραγματικά σε κάνει να θέλεις να ξαναπάς.

31 Μαι 2016

Αυτό που μας τράβηξε στο εστιατόριο ήταν η εμφάνιση και η ατμόσφαιρα που είναι ομολογουμένως πολύ προσεγμένες. Τα πιάτα ήταν γευστικά, αλλά με τις τιμές που είχαν περίμενα ότι θα έτρωγα κάτι και θα πάθαινα την πλάκα μου... το οποίο δε συνέβη.

Μας πήραν τη σαλάτα αιφνιδιαστικά χωρίς καν να ρωτήσουν, όταν ήρθε το κυρίως πιάτο, τοποθετώντας πάνω της άλλα πιάτα. Δεν προλάβαμε να αντιδράσουμε. Και τα ντιπ επίσης.

Προσφέρονται 2 ντιπ και ψωμάκια στην αρχή. Αυτά χρεώνονται 2 ευρώ το άτομο.

Μας ανοίγουν εμφιαλωμένο νερό χωρίς να μας ρωτήσουν όχι μόνο στην αρχή αλλά και μετά, αυθαίρετα, όταν δουν πως το νερό μας τελειωνει, καθώς καραδοκούν για να γεμίζουν τα ποτήρια όλη την ώρα.

Ζητάμε την εναπομείνασα πίτσα σε πακέτο συν το ένα ψωμάκι αλλά επιλέγουν πάλι αυθαίρετα να βάλουν μόνο την πίτσα στο ταπεράκι.

Στο τέλος προσφέρουν λιμοντσέλο.

Γενικά, ενώ το φαγητό ήταν ικανοποιητικό, δε θεωρώ ότι άξιζε τα λεφτά του. Βέβαια αυτό είναι η προσωπική μου θέαση. Είναι κατανοητό ότι για άλλους- που δεν έχουν θέμα να πληρώσουν 16 ευρώ ατομικά για μισή σαλάτα, μισή πίτσα και νερό- η εμπειρία του εστιατορίου αυτού ίσως είναι τέλεια.