Ρώσικη κουζίνα με πλούσιο μενού. Ανοιχτό κάθε βράδυ. Σαββατοκύριακο και μεσημέρι. Δευτέρα κλειστό.

04 Φεβ 2017

πρεμιέρα

Μεγάλη σχετικά παρέα 8 ατόμων Σάββατο βράδυ στην περιοχή της Ν. Σμύρνης αφού φάγαμε πόρτα σε εστιατόριο χωρίς κράτηση, πέταξα την ιδέα της Πρεμιέρας όπου διστακτικοί μέν αλλά χωρίς πολλές επιλογές ακολούθησε αφού μετά απο τηλεφώνημα βρέθηκε τραπέζι.

Χώρος (4/4):

Μονοκατοικία παλιά αλλά καλοσυντηρημένη με κλασική διακόσμηση καλού και ακριβού εστιατορίου. Καθαρός χώρος, άνετα τραπέζια με αρκετό χώρο ανάμεσα τους ώστε να μην έχεις την αίσθηση στριμώγματος.

Γεύση (4/4):

Η βαθμολογία της παρεάς συνολικά ανέρχεται στο 3/4 με 3.5/4 αλλά νομίζω ότι δεν πρέπει να συγκριθεί με άσχετα αλλά μόνο με αυτά που διαθέτουν ρώσικη κουζίνα οπότε 4/4 και είμαστε μια χαρά.

Δοκιμάσαμε:

Μαντί με κιμά (7.5/10)

Σασλίκ χοιρινό (σουβλάκι σε μεταλλική βέργα,8/10)

Σασλίκ κοτόπουλο (8/10)

Σαλάτα Ολιβιέρ (6.5/10)

Μπλίνι (ρώσικη κρέπα,7.5/10)

Κοτόπουλο Κιέβου γεμιστό (8/10)

Σίγουρα μου διαφεύγουν κανά 2 πιάτα ακόμα.

Εξυπηρέτηση (4/4):

Ευγενέστατοι, άνετοι στο να εξηγήσουν ότι χρειαστείς απο τον κατάλογο και απο πάνω να φροντίσουν να γεμίσουν τα ποτήρια και γενικά αφοσιωμένοι στο να περάσεις καλά.

Value for money (4/4):

Μην σας φοβίσει η έθνικ κουζίνα ούτε ο χώρος καθώς πραγματικά για ποιότητα, ποσότητα, χώρο, εξυπηρέτηση παίρνει άριστα στο value for money.

Τρώγοντας πολύ καλά φεύγεις με 20 ευρώ περίπου το άτομο σε μια μεγάλη παρέα όπως εμείς.

Συμπέρασμα:

Τίποτα δεν είναι τυχαίο!! Οι καλύτεροι και παλαιότεροι χρήστες (και όχι μόνο) πέρασαν είδαν, δοκίμασαν και γράψανε τα καλυτερα.

14 Σεπ 2016

Η δύναμη του Ask4food....

Το παρόν σάιτ είχε τη δύναμη να αναδεικνύει νέα εστιατόρια που δεν είχαν τη δυνατότητα να διαφημιστούν. Θα μου πείτε, η καλύτερη διαφήμιση είναι αυτή από στόμα σε στόμα. Πράγμα που έκαναν όλοι οι φίλοι που είχαν τη διάθεση να καταγράψουν τις εμπειρίες τους. Ένα από τα κορυφαία παραδείγματα είναι η Πρεμιέρα που μέσω του σάιτ την επισκέφθηκα. Χαίρομαι πολύ που η κριτική μου είχε μεγάλη απήχηση τότε αλλά κυρίως χαίρομαι γιατί από το πουθενά έγινε στέκι της οικογένειας μας, της μαμάς κυρίως.

Aπό τότε, που τη χάνεις που τη βρίσκεις, συχνά θα ακούσω πως πέρασε μια βόλτα από εκεί. Φαντάζομαι πως αν οδηγούσε κιόλας οι επισκέψεις της θα ήταν ακόμα περισσότερες. Αλλά ακόμα κι έτσι, η αδελφή μου ή εγώ δεν θα της φέρουμε αντίρρηση.

Oι τελευταίες δικές μου επισκέψεις ήταν στις 1/9/2016 με το που πάτησα το πόδι μου στη Δραπετσώνα μετά τις διακοπές μου αλλά και στις 7/9/2016. Έχω ξαναφάει από το μαγαζί μετά την πρώτη μου κριτική μέσω delivery της μαμάς. Αυτή τη φορά θα σας γράψω από τον κήπο....

Όπως γνωρίζετε η Πρεμιέρα είναι πολύ κοντά στη Λαδόκολλα, πάνω στη Δοϊράνης, έναν δρόμο μόλις πίσω από τη Συγγρού. Το πάρκινγκ δεν είναι εύκολο εκτός αν προτιμήσετε τον παράδρομο που συχνάζουν εκδιδόμενες "κυρίες"... Κατά τη γνώμη μου η περιοχή είναι ακίνδυνη. Την κοντινή Λαδόκολλα τη γνωρίζουν αρκετοί, δεν μπορώ να πω το ίδιο και για την Πρεμιέρα. Άλλωστε και φίλη βέρα Καλλιθεάτισσα δεν τη γνώριζε πριν της την πω. Και είναι κρίμα τους καλοκαιρινούς μήνες να χάνετε την αυλίτσα που μπορεί να μην είναι κάτι τρομερό αλλά για την περιοχή είναι όαση. Χαλαρή και προσεγμένη, και αν τύχει να κάνετε επίσκεψη καμιά Τετάρτη θα δείτε και τον σύλλογο Απόλλων, μια ομάδα ανθρώπων άνω των πρώτων -ήντα (στα σίγουρα) που το έχουν κάνει στέκι τους και τραγουδούν νοσταλγικά τραγούδια. Mάλιστα, σε ερώτηση μας μας είπαν πως όλος ο καλός ο κόσμος είναι ευπρόσδεκτος ώστε να τους πλαισιώσει.

Ο εξωτερικός χώρος είναι χαμηλόφωτος, ρομαντικός για ζευγάρια. Μπορείς να διατηρήσεις την ιδιωτικότητα σου στα σίγουρα. Τα τραπεζοκαθίσματα είναι όπως και στον εσωτερικό χώρο, λευκές καρέκλες, τραπεζομάντιλα αλλά και περιποιημένα σερβίτσια. Εντός, η επένδυση είναι με πέτρα και ξύλινο πάτωμα.

Τον φίλο Άλμπερτ όπως μάθαμε δεν θα τον ξανασυναντήσουμε, τουλάχιστον στην Πρεμιέρα. Όπως μας είπε ο σερβιτόρος, έπιασε δουλειά σε άλλη επιχείρηση. Το παιδί λοιπόν που είναι πλέον στη θέση του, είναι ευγενικό και φέρνει τα πιάτα ένα ένα για να έχουμε τον χρόνο να τα απολαύσουμε όπως πρέπει. Χωρίς να κρυώνουν και χωρίς να αγχωνόμαστε για την παραμονή μας. Απο εκεί και πέρα ίσως και λόγω καταγωγής (εικάζω πως το παιδί βάσει και χαρακτηριστικών είναι ανατολικοευρωπαίος) δεν έχουν στο αίμα τους αυτή τη θερμότητα, τη ζωντάνια στο σερβίρισμα. Είναι πιο πολύ εκτελεστικός και τυπικός, σίγουρα όμως ευγενικός. Από το κατάστημα, επειδή μάλλον αρχίζουν και μας μαθαίνουν, μας κέρασαν μισό λίτρο κρασί. Δε μας χάλασε καθόλου!

Το μόνο πταίσμα στον κατάλογο της Πρεμιέρας είναι πως δεν θα βρείτε πιροσκί, άγνωστο γιατί. Θα βρείτε αρκετές όμως σαλάτες, θα βρείτε σασλίκ από 5.8 ευρώ αν ενθυμούμαι καλά, θα βρείτε κοτόπουλο Κιέβου (αν και στο σπίτι που δοκίμασα δεν μου άρεσε καθόλου). Τα στανταράκια της παραγγελίας είναι φυσικά τα πελμένι και τα βερενίκι, ζυμαρικά και τα 2. Τα πελμένι είναι σαν ρώσικα τορτελίνια, πιο ζυμαροειδή αλλά εξίσου νόστιμα. Ο κιμάς είναι σχετικά συμπαγής αλλά νοστιμότατος με μπαχαρικά τόσα όσα χρειάζονται για να μη γίνει το στομάχι σου μπόμπα. Από βερενίκι, νοστιμότατα είναι όλα αν και τελευταία έχουμε προτίμηση σε αυτά με τυρί. Καλοβρασμένα και συμπαγές το ζυμάρι για να μην διαλύεται, το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να παραγγείλετε μια έξτρα μερίδα σμετάνα για να την απλώσετε.

Μαντί με κιμά και κολοκύθα έχετε δοκιμάσει;Μην φοβηθείτε αυτή την "γλυκιά" πρόταση, δεν αλλοιώνεται η γεύση, ίσα μια νότα φρούτου που ίσως να μην το καταλάβετε. Αν θυμάμαι καλά, πρόκειται για 6 μεγάλα ζυμαρένια πουγκιά με αρκετό κιμαδάκο και φυσικά τι άλλο χρειάζεται;Σμετάνα. Χορταστικά αν και δεν τους φαίνονται. Η τιμολόγηση των παραπάνω είναι στα 7-7.8 ευρώ και μαζί με μισό λίτρο κόκκινο κρασάκι στα 4 ευρώ και μια μερίδα σμετάνα ο λογαριασμός θα φτάσει στα 27-28 ευρώ με κέρασμα παγωτάκι με σιρόπι βύσσινο.

Τι άλλο έχω να προσθέσω;Οκρόσκα! Ναι κάτι τρέχει στα γύφτικα θα μου πείτε. Πρόκειται για κρύα σούπα λαχανικών με βάση γιαουρτιού στα 7.8 ευρώ. Δροσερή, ξινούτσικη μα άκρως χορταστική! Τελικά ούτε την μισή δεν πρόλαβα να φάω αφού την πήραν από μπροστά μου. Το μυστικό της είναι το αβγουλάκι (σφιχτό) που βρίσκεται εντός της μαζί με τα τραγανά λαχανικά, βλέπε αγγούρι, ραπανάκι κυρίως. Τσιμπημένη τιμούλα όμως...

Και για το τέλος ένα πιάτο λουκούμι. Zαπεκάνκα Ορλόβα στα 10.5 ευρώ. Πρόκειται για χοιρινό κάτω από στρώση πατάτας στον φούρνο. Έρχεται καυτό και φρεσκομαγειρεμένο, με πολύ γευστικά τρίμματα πατάτας και ατόφιο χοιρινο φιλέτο. Ίσως θα ήθελα να δοκιμάσω σε μπουκίτσες αυτή την έκδοση. Δυστυχώς δεν κατάφερα να το ολοκληρώσω, νομίζω πάντως πως είναι μια καλή επίλογη. Πολύ καλύτερη από....

Ένα πολλά υποσχόμενο πιάτο που ήταν με κοτόπουλο, γλυκόξινη σως και πολύχρωμες πιπεριές. Στην καλύτερη των περιπτώσεων θα το χαρακτήριζα σαν ένα αντίγραφο κινέζικου πιάτου, με άγευστο κοτόπουλο που πιο πολύ μου έκανε σαν βραστό. Η γλυκόξινη σως δεν γίνεται αντιληπτή, ούτε είναι πηχτή ενώ τα λαχανικά αρκετά μεν, όχι ιδιαίτερα γευστικά δε. Αν θυμάμαι καλά η τιμή του πιάτου κυμαίνεται στα 9 ευρώ.

Για το τέλος πάντα ρωτούν αν θέλουμε να μας κεράσουν, όπως ανέφερα και παραπάνω το παγωτάκι με σιρόπι βύσσινο είναι αρκετά ευχάριστο για αλλαγή γεύσης.

Κλείνοντας, δεν έχω να αναφέρω κάτι συνταρακτικό σε σχέση με την προηγούμενη επιχείρηση. Πρόκειται για αξιοπρεπέστατη επιχείρηση, τυπική στις υποχρεώσεις της (έκδοση απόδειξης, κέρασμα κλπ). Αυτό το κάτι παραπάνω στην τιμή δικαιολογείται από το όλο πακέτο (τραπεζομάντηλα, ευπρεπέστατος χώρος, ποιότητα). Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ο λόγος που δεν είναι πολυπροβεβλημένη η επιχείρηση. Ίσως αρκούνται σε αυτά προς το παρόν, ίσως φοβούνται να μην αλλοιωθεί η ταυτότητα τους.

Όπως και να έχει, πρόκειται για πολύ καλή λύση για μια ποιοτική εξοδο. Αυτό που περιμένω είναι να μου παρουσιάσουν κάποια νέα πρόταση στα πιάτα τους.

Αξίζει επίσκεψης!

Υ. Γ Σύμφωνα με τα λεγόμενα των δικών μου, μετά από πρόσφατο ταξίδι τους στη Ρωσία... ούδεις προφήτης στον τόπο του. Τα βασικά πιάτα που δοκιμάζουν στην Πρεμιέρα είναι κλάσεις ανώτερα από αυτά που είχαν την ατυχία να δοκιμάσουν στην Αγία Πετρούπολη...

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

03 Δεκ 2016

Πολυ προσεγμενος, καθαρος και περιποιημενος χωρος. Οι σερβιτοροι καλοσυνατοι, χαμογελαστοι και εξυπηρετικοι (αν και οταν φτασαμε, 2 ατομα), επρεπε να περιμενουμε 2 με 3 λεπτα, για να ρωτησει ο σερβιτορος και να μας δοθει η τελικα αδεια να δειπνησουμε, λογω του οτι γινοταν μια εκδηλωση απο εναν συλλογο συνταξιουχων θαρρω (λογω του μεγαλου της ηλικιας).
Παραγγειλαμε:
* 2 σουπες μπορς, φανταστικες, το καλυτερο πιατο της βραδιας 4/4
* Μπλινι με κιμα, ανευρο, θα τολμουσα να πω και ανοστο για τον δικο μου ουρανισκο 2/4
* Ολιβιε ρωσσικη σαλατα, μετρια γευση (στα συν ομως η ελλειψη της υπερβολης της μαγιονεζας) 3/4

(επισης στα αρνητικα του σερβις το οτι εφεραν τα μπλινι και την ρωσσικη σαλατα, σχεδον αμεσως με τις σουπες κι ενω ειχαμε ζητησει να τελειωσουμε πρωτα την σουπα μας και μετα να ερθουν τα ορεκτικα. )

* Σασλικ μοσχαρισιο με... μπεικον, τελειως ασχετος συνδιασμος καθ΄ οτι η βαρια γευση του μπεικον καπελωνε την φινα γευση του μοσχαριου, σερβιριζομενο με πατατες φουρνου και μανιταρια 2/4
* Κοτολετες - κροκετες κοτοπουλου, το 2ο καλυτερο πιατο της βραδιας, - με, αν θυμαμαι καλα στον καταλογο εγραφε πουρε σελινοριζας - ηρθε ομως με πουρε πατατας..., πολυ γευστικο πιατο 3/4
* 1 κιλο Cabernet Sauvignon χυμα.... για χυμα 3/4
Κερασμα μους γιαουρτι με σως φρουτα του δασους
Λογαριασμος 66 ευρω + 4 ευρω φιλοδωρημα.

Στα συν του καταστηματος επισης και η καθολικη απαγορευση του καπνισματος, που επισης τηρειται αυστηρα!

Εγινε πιστευω φιλοτιμη προσπαθεια απο το καταστημα να ικανοποιηθουμε, τους δυσκολεψαν ομως τα 50+ ατομα της εκδηλωσης που επρεπε κι αυτα να σερβιριστουν γρηγορα. Μας αρεσε σε γενικες γραμμες, θα ξαναπαμε να δοκιμασουμε και τα υπολοιπα πιατα.

15 Νοε 2016

Επισκεφθήκαμε το "Πρεμιέρα" Πέμπτη βράδυ 4 άτομα. Φτάσαμε στις 9.30 και σταθήκαμε τυχεροί βρήκαμε εύκολα πάρκινγκ.
Ο χώρος είναι πολύ όμορφος, λιτός και μεγαλοπρεπής ταυτόχρονα. Βάζω 3 όμως γιατί έκανε κρύο. Κανείς μας δεν έβγαλε το μπουφάν του για μία ώρα, μετά ευτυχώς γέμισε και ζεσταθήκαμε λίγο....

Στο τραπέζι μας ήρθαν αμέσως πεντανόστιμα ψωμάκια και βουτυράκια με γεύσεις. Να επισημάνω ακόμη πως όλο το tableware ήταν πολύ προσεγμένο.

Παραγγείλαμε για ορεκτικά:
Ρώσικη σαλάτα εξαιρετική, αυθεντική!
Μελιτζάνες ψητές υπέροχες!

Στα κυρίως όμως....

Παρήγγειλα κοκοράκι τηγανητό με βούτυρο και μπαχαρικά το οποίο όλοι συμφωνήσαμε πως ήταν νόστιμο αλλά πολύ στεγνό.
Ο σύζυγός μου διάλεξε τα ζυμαρικά - πιάτο ημέρας με βύσσινα τα οποία δεν άρεσαν σε κανέναν μας και έτσι μοιραστήκαμε το δικό μου πιάτο...
Η φίλη μου διάλεξε το χοιρινό με την πατάτα το οποίο λέει πως ήταν αρκετά καλό αλλά δεν δοκίμασα.
Ο σύζυγός της παρήγγειλε τα ζυμαρικά με κιμά τα οποία ήταν πολύ νόστιμα και πλούσια ως μερίδα.

Στο κομμάτι εξυπηρέτηση τώρα, ο σερβιτόρος ήταν πολύ ευγενικός όμως ήταν μόνος του στη σάλα και έτσι έπρεπε να βάζουμε μόνοι μας τα πιάτα που άδειαζαν σε μία άκρη του τραπεζιού μέχρι να έρθει. Όσον αφορά την προσοχή στο νερό και το κρασί ούτε λόγος να γίνεται, δεν προλάβαινε ο άνθρωπος, ζητούσαμε δεύτερο μπουκάλι και αμέσως το έφερνε.

Όλη η παρέα φύγαμε με μια ελαφριά απογοήτευση. Μακάρι να ήταν απλά μία άσχημη βραδιά.

18 Οκτ 2016

Η Πρεμιέρα είναι η απόδειξη της αξιοπιστίας του Ask4food.
Όχι το πιο εύηχο ονόμα, σε ιδιαίτερη περιοχή για εστιατόριο και με βεβαιότητα μια άγνωστη κουζίνα για τους περισσότερους. Κάπου έκει βλέπεις την βαθμολογία και λες οτι είναι τεχνικά αδύνατο να έχει συνωμοτήσει ο κόσμος όλος ώστε να έχει η Πρεμιέρα μια απο τις υψηλότερες βαθμολογίες στο site.
Τα έχουν γράψει οι προηγούμενοι αυτά που πρέπει να γνωρίζετε.
Εγω θα επιμείνω στο οτι ο χώρος ειναι πολυ καλύτερος απο αυτον που νομίζετε οτι θα βρείτε σε ένα ρώσικο εστιατόριο στην Καλλιθεα, η εξυπηρέτηση πολυ καλύτερη (εως άψογη)απο αυτην που συναντήσατε όταν (και εάν) πήγατε στη Ρωσία και το φαγητό πολυ ευκολότερο απο αυτό που εχετε στο μυαλό σας(μπορείτε να φέρετε και τον γκρινιάρη φίλο που τρώει μόνο πατάτα, μακαρόνια, κρέας).
Στα κορυφαία VFM, κάνει για πρώτα ραντεβου αλλα και για παρέες ή οικογενεια.
Απο αυτά που πραγματικα σέβονται την βαθμολογία που έχουν.