ΠΡΕΜΙΕΡΑ

Ρωσία & Κεντρ. Ευρώπη

Δοϊράνης 29, Καλλιθέα [Χάρτης]

Ρώσικη κουζίνα με πλούσιο μενού. Ανοιχτό κάθε βράδυ. Σαββατοκύριακο και μεσημέρι. Δευτέρα κλειστό.

Ρωσία & Κεντρ. Ευρώπη - Καλλιθέα, Αθήνα

Η δύναμη του Ask4food....

Το παρόν σάιτ είχε τη δύναμη να αναδεικνύει νέα εστιατόρια που δεν είχαν τη δυνατότητα να διαφημιστούν. Θα μου πείτε, η καλύτερη διαφήμιση είναι αυτή από στόμα σε στόμα. Πράγμα που έκαναν όλοι οι φίλοι που είχαν τη διάθεση να καταγράψουν τις εμπειρίες τους. Ένα από τα κορυφαία παραδείγματα είναι η Πρεμιέρα που μέσω του σάιτ την επισκέφθηκα. Χαίρομαι πολύ που η κριτική μου είχε μεγάλη απήχηση τότε αλλά κυρίως χαίρομαι γιατί από το πουθενά έγινε στέκι της οικογένειας μας, της μαμάς κυρίως.

Aπό τότε, που τη χάνεις που τη βρίσκεις, συχνά θα ακούσω πως πέρασε μια βόλτα από εκεί. Φαντάζομαι πως αν οδηγούσε κιόλας οι επισκέψεις της θα ήταν ακόμα περισσότερες. Αλλά ακόμα κι έτσι, η αδελφή μου ή εγώ δεν θα της φέρουμε αντίρρηση.

Oι τελευταίες δικές μου επισκέψεις ήταν στις 1/9/2016 με το που πάτησα το πόδι μου στη Δραπετσώνα μετά τις διακοπές μου αλλά και στις 7/9/2016. Έχω ξαναφάει από το μαγαζί μετά την πρώτη μου κριτική μέσω delivery της μαμάς. Αυτή τη φορά θα σας γράψω από τον κήπο....

Όπως γνωρίζετε η Πρεμιέρα είναι πολύ κοντά στη Λαδόκολλα, πάνω στη Δοϊράνης, έναν δρόμο μόλις πίσω από τη Συγγρού. Το πάρκινγκ δεν είναι εύκολο εκτός αν προτιμήσετε τον παράδρομο που συχνάζουν εκδιδόμενες "κυρίες"... Κατά τη γνώμη μου η περιοχή είναι ακίνδυνη. Την κοντινή Λαδόκολλα τη γνωρίζουν αρκετοί, δεν μπορώ να πω το ίδιο και για την Πρεμιέρα. Άλλωστε και φίλη βέρα Καλλιθεάτισσα δεν τη γνώριζε πριν της την πω. Και είναι κρίμα τους καλοκαιρινούς μήνες να χάνετε την αυλίτσα που μπορεί να μην είναι κάτι τρομερό αλλά για την περιοχή είναι όαση. Χαλαρή και προσεγμένη, και αν τύχει να κάνετε επίσκεψη καμιά Τετάρτη θα δείτε και τον σύλλογο Απόλλων, μια ομάδα ανθρώπων άνω των πρώτων -ήντα (στα σίγουρα) που το έχουν κάνει στέκι τους και τραγουδούν νοσταλγικά τραγούδια. Mάλιστα, σε ερώτηση μας μας είπαν πως όλος ο καλός ο κόσμος είναι ευπρόσδεκτος ώστε να τους πλαισιώσει.

Ο εξωτερικός χώρος είναι χαμηλόφωτος, ρομαντικός για ζευγάρια. Μπορείς να διατηρήσεις την ιδιωτικότητα σου στα σίγουρα. Τα τραπεζοκαθίσματα είναι όπως και στον εσωτερικό χώρο, λευκές καρέκλες, τραπεζομάντιλα αλλά και περιποιημένα σερβίτσια. Εντός, η επένδυση είναι με πέτρα και ξύλινο πάτωμα.

Τον φίλο Άλμπερτ όπως μάθαμε δεν θα τον ξανασυναντήσουμε, τουλάχιστον στην Πρεμιέρα. Όπως μας είπε ο σερβιτόρος, έπιασε δουλειά σε άλλη επιχείρηση. Το παιδί λοιπόν που είναι πλέον στη θέση του, είναι ευγενικό και φέρνει τα πιάτα ένα ένα για να έχουμε τον χρόνο να τα απολαύσουμε όπως πρέπει. Χωρίς να κρυώνουν και χωρίς να αγχωνόμαστε για την παραμονή μας. Απο εκεί και πέρα ίσως και λόγω καταγωγής (εικάζω πως το παιδί βάσει και χαρακτηριστικών είναι ανατολικοευρωπαίος) δεν έχουν στο αίμα τους αυτή τη θερμότητα, τη ζωντάνια στο σερβίρισμα. Είναι πιο πολύ εκτελεστικός και τυπικός, σίγουρα όμως ευγενικός. Από το κατάστημα, επειδή μάλλον αρχίζουν και μας μαθαίνουν, μας κέρασαν μισό λίτρο κρασί. Δε μας χάλασε καθόλου!

Το μόνο πταίσμα στον κατάλογο της Πρεμιέρας είναι πως δεν θα βρείτε πιροσκί, άγνωστο γιατί. Θα βρείτε αρκετές όμως σαλάτες, θα βρείτε σασλίκ από 5.8 ευρώ αν ενθυμούμαι καλά, θα βρείτε κοτόπουλο Κιέβου (αν και στο σπίτι που δοκίμασα δεν μου άρεσε καθόλου). Τα στανταράκια της παραγγελίας είναι φυσικά τα πελμένι και τα βερενίκι, ζυμαρικά και τα 2. Τα πελμένι είναι σαν ρώσικα τορτελίνια, πιο ζυμαροειδή αλλά εξίσου νόστιμα. Ο κιμάς είναι σχετικά συμπαγής αλλά νοστιμότατος με μπαχαρικά τόσα όσα χρειάζονται για να μη γίνει το στομάχι σου μπόμπα. Από βερενίκι, νοστιμότατα είναι όλα αν και τελευταία έχουμε προτίμηση σε αυτά με τυρί. Καλοβρασμένα και συμπαγές το ζυμάρι για να μην διαλύεται, το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να παραγγείλετε μια έξτρα μερίδα σμετάνα για να την απλώσετε.

Μαντί με κιμά και κολοκύθα έχετε δοκιμάσει;Μην φοβηθείτε αυτή την "γλυκιά" πρόταση, δεν αλλοιώνεται η γεύση, ίσα μια νότα φρούτου που ίσως να μην το καταλάβετε. Αν θυμάμαι καλά, πρόκειται για 6 μεγάλα ζυμαρένια πουγκιά με αρκετό κιμαδάκο και φυσικά τι άλλο χρειάζεται;Σμετάνα. Χορταστικά αν και δεν τους φαίνονται. Η τιμολόγηση των παραπάνω είναι στα 7-7.8 ευρώ και μαζί με μισό λίτρο κόκκινο κρασάκι στα 4 ευρώ και μια μερίδα σμετάνα ο λογαριασμός θα φτάσει στα 27-28 ευρώ με κέρασμα παγωτάκι με σιρόπι βύσσινο.

Τι άλλο έχω να προσθέσω;Οκρόσκα! Ναι κάτι τρέχει στα γύφτικα θα μου πείτε. Πρόκειται για κρύα σούπα λαχανικών με βάση γιαουρτιού στα 7.8 ευρώ. Δροσερή, ξινούτσικη μα άκρως χορταστική! Τελικά ούτε την μισή δεν πρόλαβα να φάω αφού την πήραν από μπροστά μου. Το μυστικό της είναι το αβγουλάκι (σφιχτό) που βρίσκεται εντός της μαζί με τα τραγανά λαχανικά, βλέπε αγγούρι, ραπανάκι κυρίως. Τσιμπημένη τιμούλα όμως...

Και για το τέλος ένα πιάτο λουκούμι. Zαπεκάνκα Ορλόβα στα 10.5 ευρώ. Πρόκειται για χοιρινό κάτω από στρώση πατάτας στον φούρνο. Έρχεται καυτό και φρεσκομαγειρεμένο, με πολύ γευστικά τρίμματα πατάτας και ατόφιο χοιρινο φιλέτο. Ίσως θα ήθελα να δοκιμάσω σε μπουκίτσες αυτή την έκδοση. Δυστυχώς δεν κατάφερα να το ολοκληρώσω, νομίζω πάντως πως είναι μια καλή επίλογη. Πολύ καλύτερη από....

Ένα πολλά υποσχόμενο πιάτο που ήταν με κοτόπουλο, γλυκόξινη σως και πολύχρωμες πιπεριές. Στην καλύτερη των περιπτώσεων θα το χαρακτήριζα σαν ένα αντίγραφο κινέζικου πιάτου, με άγευστο κοτόπουλο που πιο πολύ μου έκανε σαν βραστό. Η γλυκόξινη σως δεν γίνεται αντιληπτή, ούτε είναι πηχτή ενώ τα λαχανικά αρκετά μεν, όχι ιδιαίτερα γευστικά δε. Αν θυμάμαι καλά η τιμή του πιάτου κυμαίνεται στα 9 ευρώ.

Για το τέλος πάντα ρωτούν αν θέλουμε να μας κεράσουν, όπως ανέφερα και παραπάνω το παγωτάκι με σιρόπι βύσσινο είναι αρκετά ευχάριστο για αλλαγή γεύσης.

Κλείνοντας, δεν έχω να αναφέρω κάτι συνταρακτικό σε σχέση με την προηγούμενη επιχείρηση. Πρόκειται για αξιοπρεπέστατη επιχείρηση, τυπική στις υποχρεώσεις της (έκδοση απόδειξης, κέρασμα κλπ). Αυτό το κάτι παραπάνω στην τιμή δικαιολογείται από το όλο πακέτο (τραπεζομάντηλα, ευπρεπέστατος χώρος, ποιότητα). Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ο λόγος που δεν είναι πολυπροβεβλημένη η επιχείρηση. Ίσως αρκούνται σε αυτά προς το παρόν, ίσως φοβούνται να μην αλλοιωθεί η ταυτότητα τους.

Όπως και να έχει, πρόκειται για πολύ καλή λύση για μια ποιοτική εξοδο. Αυτό που περιμένω είναι να μου παρουσιάσουν κάποια νέα πρόταση στα πιάτα τους.

Αξίζει επίσκεψης!

Υ. Γ Σύμφωνα με τα λεγόμενα των δικών μου, μετά από πρόσφατο ταξίδι τους στη Ρωσία... ούδεις προφήτης στον τόπο του. Τα βασικά πιάτα που δοκιμάζουν στην Πρεμιέρα είναι κλάσεις ανώτερα από αυτά που είχαν την ατυχία να δοκιμάσουν στην Αγία Πετρούπολη...

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

Ρωσία & Κεντρ. Ευρώπη - Καλλιθέα, Αθήνα

Η πρώτη έξοδος του 2016 για φαγητό έγινε στην "Πρεμιέρα", έτσι για να πάει καλά ο χρόνος, μιας και κάθε καινούργια χρονιά, θέλοντας και μη, εμπεριέχει κάθε είδους " ανοίγματα " ασχέτου κατάληξης...
Από την άλλη πλευρά, μετά από τα ρωσοποντιακά εστιατόρια "Ευγένιο", "Τραπεζούντα", " Βαλεντίνα" και " Κουμπάρους", θέλησα να ολοκληρώσω τις κριτικές μου με την "Πρεμιέρα ".

Οξύμωρο το γεγονός να κλίνει ένας κύκλος με μία "πρεμιέρα" αλλά συνήθως έτσι συμβαίνει (αν και δεν το αντιλαμβανόμαστε αμέσα) και, στο κάτω κάτω, ελπίζω να φέρει γούρι βρε αδερφέ!

Στεγασμένο σε μια παλιά μονοκατοικία της Καλλιθέας, το εστιατόριο ξεχωρίζει ανάμεσα στην τόση τσιμεντοκατάσταση,

Ο εσωτερικός χώρος σε κερδίζει αμέσως, τα ξύλινα πατώματα, οι βαριές κουρτίνες, τα όμορφα φωτιστικά, οι καλλιτεχνικές λεπτομέρειες, ο όμορφος χαμηλός φωτισμός, ο μικρός και ζεστός χώρος και τα άψογα στρωμένα τραπέζια, με τα επιβλητικά λευκά καθίσματα, καλλιεργούν ένα αψεγάδιαστα φροντισμένο, ρομαντικό και ευχάριστο κλίμα!

Στα πλαίσια του εορταστικού στολισμού καινοτομία αποτέλεσε το ανάποδο χριστουγεννιάτικο δένδρο... ένα πλούσια στολισμένο δένδρο που η βάση του στηριζόταν στο ταβάνι!!

Στο πίσω μέρος του εστιατορίου υπάρχει ωραίος προαύλιος χώρος για τις ζεστές μέρες! Πηγαίνοντας προς τα εκεί μπορεί κάποιος να δεί μέρος της κουζίνας, όπου δημιουργεί η σεφ Δέσποινα Χρηστίδου και οι βοηθοί της με απόλυτη τάξη!

Σε σχέση με τα προαναφερόμενα εστιατόρια, η "Πρεμιέρα" κάνει την διαφορά κυρίως στο κεφάλαιο χώρος και σέρβις διότι όσον αφορά τις γεύσεις, αν και ικανοποιητικές, δεν νομίζω ότι είναι πολύ καλύτερες των υπολοίπων.
Με το ίδιο μεράκι και την ίδια μαεστρία δημιουργούν, δίχως άλλο, και στα πιο εξοχικά ή λαϊκά εστιατόρια οι πόντιοι μάγειρες.

Εδώ έρχεσαι - κυρίως - για τον συνδυασμό ατμόσφαιρας και γεύσης που δύσκολα βρίσκουμε σε τέτοιου είδους κουζίνες. Βέβαια για το θέμα του χώρου όμορφα λόγια έχω ακούσει και για το Barin ή το Cadko, τα οποία δεν συμπεριλαμβάνει ο πρώτος κύκλος κριτικών μου...... Ακόμα, όσον αφορά τις γεύσεις, εξίσου καλά λόγια διαδίδονται για το "Αστέρι" και "Τ' αδέρφια" στο Μενίδι τα οποία, επίσης, δεν έχω επισκεφθεί ακόμα.

Το εστιατόριο λειτουργεί από το 2010 και ανήκει στην ποντιακής καταγωγής (από το Καζακστάν) σεφ που διακατέχεται πέρα από το μεράκι για τις γεύσεις της πατρίδας της και από μουσικό ταλέντο και ταπεραμέντο, πράγμα το οποίο φαίνεται από τις όμορφες μουσικές που συνόδευσαν το δείπνο μας, άψογες ελληνικές και ξένες μουσικές επιλογές από τα μεγάφωνα της αίθουσας.

Τα παιδιά που μας εξυπηρέτησαν ήταν ευγενέστατα, με ρίζες από την Ρωσία, με καθαρά πρόσωπα και ατσαλάκωτα ρούχα. Το ελκυστικό στυλ τους και η όμορφη αλλά ευγενικά αποστασιοποιημένη εικόνα και συμπεριφορά τους, σε συνδυασμό με το όλο ατμοσφαιρικό περιβάλλον, μου θύμισαν ρωσικά έργα εποχής!

Δοκιμάσαμε τα παρακάτω πιάτα:

Στην αρχή ήρθαν ζεστά ψωμάκια με δύο μικρές, πολύ νόστιμες, ποσότητες βουτύρου στολισμένες με πράσινο κλαράκι, η μία από αρωματικά βότανα και η άλλη από σκόρδο και παντζάρι, ΕΥΡΩ 0,60/άτομο

Την ρώσικη παραδοσιακή σαλάτα Ολιβιέ, Αρκετά νόστιμη και δροσερή.
ΕΥΡΩ 6,00

Προφιτερόλ με χαβιάρι, ήρθαν τέσσερα ζεστά στρογγυλά ψωμάκια με μπρικ και μικρές ροδέλες λευκού τυριού συν μκρή ποσότητα σαλατικών για ντεκόρ. Αρκετά νόστιμες μερίδες παρόλο που, από την περιγραφή, τα περιμέναμε διαφορετικά! ΕΥΡΩ 8,00

Σασλίκ χοιρινού, άψογα μαριναρισμένο και μεγάλη ποσότητα, περασμένο σε ένα τεράστιο, και λίγο άβολο, μεταλλικό καλαμάκι, που συνοδεύεται από τηγανιτές πατάτες, αγγουράκι, ροδέλες κρεμμυδιού και μικρά ντοματίνια. ΕΥΡΩ 5,60

Ζυμαρικά Μαντί, ποντιακής προέλευσης, γεμισμένα με κιμά, συνοδεία μπολ καυτερής κόκκινης σος "τσατσιμπέλ". Πρόκειται για έξι μεγάλα πουγκιά (Μάντι) που αν και νόστιμα δεν ξέφευγαν της πεπατημένης. Βέβαια, ενώ τα προτιμώ με σος γιαουρτιού, η "τσατσιμπέλ" τους πήγαινε! Ιδιαίτερα χορταστική μερίδα!! ΕΥΡΩ 7,40

Στην κάρτα του εστιατορίου υπάρχουν όλα τα τυπικά παραδοσιακά πιάτα σε αρκετά προσιτές τιμές.

Στο τέλος, μας κέρασαν ένα ποτήρι γιαούρτι-σαντιγύ με σιρόπι φράουλα. Αρκετά νόστιμο!

Ήπιαμε ένα μπουκάλι αρωματικό κρασί Μικρός Βοριάς λευκό στα 15,80!
Πολύ όμορφο μας φάνηκε το σερβίρισμα της Βότκας μέσα σε κομψή γυάλινη κανάτα με γουστόζικα μικρά ποτηράκια!! Την επόμενη φορά...

Φυσικά συστήνεται ως ένα αντιπροσωπευτικό εστιατόριο της ρωσικής, ποντιακής και ευρύτερης κουζίνας στο οποίο θα περάσετε ευχάριστα εσείς και η παρέα σας.

Ρωσία & Κεντρ. Ευρώπη - Καλλιθέα, Αθήνα

Πολυ προσεγμενος, καθαρος και περιποιημενος χωρος. Οι σερβιτοροι καλοσυνατοι, χαμογελαστοι και εξυπηρετικοι (αν και οταν φτασαμε, 2 ατομα), επρεπε να περιμενουμε 2 με 3 λεπτα, για να ρωτησει ο σερβιτορος και να μας δοθει η τελικα αδεια να δειπνησουμε, λογω του οτι γινοταν μια εκδηλωση απο εναν συλλογο συνταξιουχων θαρρω (λογω του μεγαλου της ηλικιας).
Παραγγειλαμε:
* 2 σουπες μπορς, φανταστικες, το καλυτερο πιατο της βραδιας 4/4
* Μπλινι με κιμα, ανευρο, θα τολμουσα να πω και ανοστο για τον δικο μου ουρανισκο 2/4
* Ολιβιε ρωσσικη σαλατα, μετρια γευση (στα συν ομως η ελλειψη της υπερβολης της μαγιονεζας) 3/4

(επισης στα αρνητικα του σερβις το οτι εφεραν τα μπλινι και την ρωσσικη σαλατα, σχεδον αμεσως με τις σουπες κι ενω ειχαμε ζητησει να τελειωσουμε πρωτα την σουπα μας και μετα να ερθουν τα ορεκτικα. )

* Σασλικ μοσχαρισιο με... μπεικον, τελειως ασχετος συνδιασμος καθ΄ οτι η βαρια γευση του μπεικον καπελωνε την φινα γευση του μοσχαριου, σερβιριζομενο με πατατες φουρνου και μανιταρια 2/4
* Κοτολετες - κροκετες κοτοπουλου, το 2ο καλυτερο πιατο της βραδιας, - με, αν θυμαμαι καλα στον καταλογο εγραφε πουρε σελινοριζας - ηρθε ομως με πουρε πατατας..., πολυ γευστικο πιατο 3/4
* 1 κιλο Cabernet Sauvignon χυμα.... για χυμα 3/4
Κερασμα μους γιαουρτι με σως φρουτα του δασους
Λογαριασμος 66 ευρω + 4 ευρω φιλοδωρημα.

Στα συν του καταστηματος επισης και η καθολικη απαγορευση του καπνισματος, που επισης τηρειται αυστηρα!

Εγινε πιστευω φιλοτιμη προσπαθεια απο το καταστημα να ικανοποιηθουμε, τους δυσκολεψαν ομως τα 50+ ατομα της εκδηλωσης που επρεπε κι αυτα να σερβιριστουν γρηγορα. Μας αρεσε σε γενικες γραμμες, θα ξαναπαμε να δοκιμασουμε και τα υπολοιπα πιατα.

Ρωσία & Κεντρ. Ευρώπη - Καλλιθέα, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε το "Πρεμιέρα" Πέμπτη βράδυ 4 άτομα. Φτάσαμε στις 9.30 και σταθήκαμε τυχεροί βρήκαμε εύκολα πάρκινγκ.
Ο χώρος είναι πολύ όμορφος, λιτός και μεγαλοπρεπής ταυτόχρονα. Βάζω 3 όμως γιατί έκανε κρύο. Κανείς μας δεν έβγαλε το μπουφάν του για μία ώρα, μετά ευτυχώς γέμισε και ζεσταθήκαμε λίγο....

Στο τραπέζι μας ήρθαν αμέσως πεντανόστιμα ψωμάκια και βουτυράκια με γεύσεις. Να επισημάνω ακόμη πως όλο το tableware ήταν πολύ προσεγμένο.

Παραγγείλαμε για ορεκτικά:
Ρώσικη σαλάτα εξαιρετική, αυθεντική!
Μελιτζάνες ψητές υπέροχες!

Στα κυρίως όμως....

Παρήγγειλα κοκοράκι τηγανητό με βούτυρο και μπαχαρικά το οποίο όλοι συμφωνήσαμε πως ήταν νόστιμο αλλά πολύ στεγνό.
Ο σύζυγός μου διάλεξε τα ζυμαρικά - πιάτο ημέρας με βύσσινα τα οποία δεν άρεσαν σε κανέναν μας και έτσι μοιραστήκαμε το δικό μου πιάτο...
Η φίλη μου διάλεξε το χοιρινό με την πατάτα το οποίο λέει πως ήταν αρκετά καλό αλλά δεν δοκίμασα.
Ο σύζυγός της παρήγγειλε τα ζυμαρικά με κιμά τα οποία ήταν πολύ νόστιμα και πλούσια ως μερίδα.

Στο κομμάτι εξυπηρέτηση τώρα, ο σερβιτόρος ήταν πολύ ευγενικός όμως ήταν μόνος του στη σάλα και έτσι έπρεπε να βάζουμε μόνοι μας τα πιάτα που άδειαζαν σε μία άκρη του τραπεζιού μέχρι να έρθει. Όσον αφορά την προσοχή στο νερό και το κρασί ούτε λόγος να γίνεται, δεν προλάβαινε ο άνθρωπος, ζητούσαμε δεύτερο μπουκάλι και αμέσως το έφερνε.

Όλη η παρέα φύγαμε με μια ελαφριά απογοήτευση. Μακάρι να ήταν απλά μία άσχημη βραδιά.

Ρωσία & Κεντρ. Ευρώπη - Καλλιθέα, Αθήνα

Το τελευταίο διάστημα κάνω μία επανάληψη στα μέρη που εμπιστεύομαι (στα εστιατόρια που η σχέση σεβασμός προς τον πελάτη και αντίστοιχα προς τον ιδιοκτήτη από μεριά μας, ήταν είναι και -όπως δείχνει- θα είναι ύψιστη αρχή) για να απολαμβάνω τις εξόδους μου χωρίς κανένα ρίσκο.
Είχα πολύ καιρό να επισκεφτώ την Premiera, ιδανική έξοδος για καλοκαιρινό βραδάκι στην Αθήνα, κάναμε τηλεφωνική κράτηση -και βράδυ Σαββάτου 4 Ιουνίου καταφθάσαμε 4 άτομα στην όμορφη αυλή τους.

Δε θα πλατιάσω με περιγραφή εσωτερικού χώρου, ήδη έχει αναφερθεί εκτενώς η PP_TINA και με έχει καλύψει απόλυτα.
Ξεκινώ με την καταπληκτική ευγενική υποδοχή και εξυπηρέτηση που απολαμβάνουμε πάντα -από την είσοδο έως και την έξοδό μας από το εστιατόριο...
Η σωστότερη λέξη είναι ευγένεια με επαγγελματισμό σεμνότητα και καλοσύνη ( δεν ξέρω εάν το έχουν στο κύτταρό τους οι Ρώσσοι, πάντως οι περισσότεροι που έχω γνωρίσει σε προσωπικό επίπεδο έχουν πολύ υψηλό επίπεδο πολιτισμού συμπεριφοράς-κάτι που οι έλληνες υστερούμε κατά πολύ) που σε κάνει να νοιώθεις ότι η επίσκεψή σου στο εστιατόριό τους είναι πολύ σημαντική.

Η αυλή έξω, έχει διαμορφωθεί πολύ όμορφα και λιτά, τα τραπέζια έχουν τις σωστές αποστάσεις μεταξύ τους, οι καρέκλες παραπάνω από αναπαυτικές, τα σερβίτσια, τα τραπεζομάντηλα, ο φωτισμός, όλα μα όλα σε κάνουν να ξεχνάς ότι είσαι μέσα στην Καλλιθέα -όπου πρέπει να αφουγκραστείς για να πιάσεις τον απόηχο της κίνησης των αυτοκινήτων.

Στην εξυπηρέτηση είχαμε για ακόμη μία φορά τον Γιούρι (τόσο μα τόσο ευγενικός που με κάνει να ντρέπομαι), ο οποίος μόλις του ζητήσαμε να μας μεταφέρει σε τραπέζι κάτω από ομπρέλλα -για να μη μας φάει η νυχτερινή υγρασία- άμεσα και με χαμόγελο ικανοποίησε την επιθυμία μας.
Πληρότητα κατά 60% περισσότερο με Ρώσσους, οι οποίοι μάλλον κάτι παραπάνω θα ξέρουν περί ρώσικης κουζίνας για να έρχονται εδώ, σκεφτόμουν μήπως τελικά αυτό το διαμαντάκι απλώς δεν το ξέρει πολύς κόσμος??

Φυσικά νερό βρύσης στα ποτήρια μας, παραγγείλαμε chardonnay για να δροσιστούμε (χύμα -αξιοπρεπέστατο) και μας έφεραν ζεστά ψωμάκια τα οποία συνοδεύονταν από μικρά κομματάκια βούτηρο με μυρωδικά.
Από φαγητά πήραμε
Σαλάτα Premiera πράσινη σαλάτα ανάμεικτη με πατζάρι κλπ,, η αλήθεια είναι ότι δε με ενθουσίασε, ήταν πολύ στεγνή και χωρίς ένταση γεύσης.
Σασλίκ με χοιρινό και σασλίκ με κοτόπουλο, απλά καταπληκτικά και τα δύο πιάτα!!!
Ζυμαρικά μαντί με κιμά και συνοδευτική λευκή αλοιφή, ικανοποιητική γεύση
Μπιφτέκια (ειλικρινά προσπαθώ να θυμηθώ πως αναφερόταν αυτό το πιάτο στο menu τους αλλά δεν τα καταφέρνω) μεγάλη μερίδα, τους έλειπε αυτό το κάτι που απογειώνει τη γεύση (ίσως είμαι "παγιδευμένη" στην κλασσική γεύση κεφτέ/μπιφτέκι όπως την έχω μάθει στην ελληνική version και δυσκολεύομαι να εκτιμήσω διαφορετική γεύση κιμά που δεν περιλαμβάνει δυόσμο, βασιλικό κλπ μυρωδικά..... ).

Στο τέλος κέρασμα ελαφρύ γλυκό -ότι πρέπει για την εποχή.
Λογαριασμός στα euro 60,00 πολύ καλό vfm (αν σκεφτείς και τα 2 1/2 κιλά κρασί που καταναλώσαμε).

Η Premiera έχει πάρει τη θέση που της αρμόζει στη λίστα με τα αγαπημένα μου, και φυσικά θα συνεχίσω να την επισκέπτομαι!

Ρωσία & Κεντρ. Ευρώπη - Καλλιθέα, Αθήνα

Δεν συνηθίζω να γράφω κριτική έπειτα από μία επίσκεψη αλλά για το συγκεκριμένο εστιατόριο θα κάνω μια εξαίρεση.

Επίσκεψη Κυριακή βράδυ, 2 ζευγάρια.

Ο χώρος σε κλασική διακόσμηση αποπνέει έναν χαρακτήρα διακριτικής πολυτέλειας. Τα τραπέζια και οι καρέκλες είναι άνετα και η θέρμανση ικανοποιητική. Οι τουαλέτες πεντακάθαρες. Συστήνεται για ένα ρομαντικό δείπνο μετά του έτερου ήμισυ.

Το παλικάρι που μας εξυπηρέτησε ήταν ευγενέστατο, σωστός επαγγελματίας.

Στην αρχή ζεστό καρβελάκι (μάλλον χειροποίητο) με κυβάκια βουτύρου μυρωδικών για άλειμμα (4/4). Μια ευχάριστη αναδρομή στο παρελθόν, θα έλεγα, γιατί πλέον το κλασικό βουτυράκι που συνόδευε το ψωμί έχει αντικατασταθεί από διάφορα ντιπ(ς). Καλή αρχή, το τιμήσαμε όλοι.

Μπλίνι (3/4). Ρώσικη κρέπα την οποία διαλέξαμε να την γεμίσουμε με καπνιστό Σολωμό. Αρκετά νόστιμο και ελαφρύ ορεκτικό.

Ολιβιέ (4/4). Η κλασική ρώσική σαλάτα. Όχι όμως η ''κλασική'' που ψωνίζουμε από τις υπεραγορές. Φρεσκότατη, ισορροπημένη απλά τέλεια. Τιμήστε την οπωσδήποτε (με λίγο ψωμάκι).

Μαντί (4/4). Χειροποίητο ζυμαρικό με γέμιση κιμά. Έξι ευμεγέθη πεντάμορφα πουγκιά προσγειώθηκαν στο τραπέζι μας. Αν και τσίμπαγε λίγο στο πιπέρι ο κιμάς ήταν πολύ νόστιμα, ειδικά σε συνδυασμό με την συνοδευτική σαλτσούλα.

Σασλίκ (4/4). Σούβλα από μαριναρισμένο κρέας. Πήραμε 3 είδη: Χοιρινό, κοτόπουλο στήθος και κοτόπουλο μπούτι. Αν και αυτό που κέρδισε τις εντυπώσεις ήταν το μπούτι κοτόπουλου και τα άλλα δεν σε άφηναν σε καμία περίπτωση αδιάφορο.

1 κιλό κρασάκι χύμα συνόδευε επάξια το γεύμα μας.

Στο τέλος μας προσφέρθηκε ένα ελαφρύ γλυκό για κέρασμα.

Σύνολο 53.40. Άριστο Vfm για ένα μαγαζί που τα έχει όλα (χώρο - φαγητό - σέρβις).

Ρωσία & Κεντρ. Ευρώπη - Καλλιθέα, Αθήνα

Τι να πει κανείς για αυτό το αστέρι της περιοχής? Όσοι δεν το έχετε ακόμη επισκεφθεί απλά έχετε χάσει.

Ποιοι όμως είναι αυτοί οι λόγοι?

Η σεμνότητα και ταπεινότητα του προσωπικού είναι αρχικά ο σημαντικότερος λόγος. Ευγενικοί, διακριτικοί άνθρωποι στην υπηρεσία του πελάτη. Δύο νέοι και ντροπαλοί σερβιτόροι ο Άλμπερτ και ένας άλλος που δεν θυμάμαι το όνομα του, είναι η βιτρίνα του μαγαζιού. Ντυμένοι στην πένα με το κολλαριστό πουκαμισάκι τους και το σιδερωμένο παντελόνι τους. Αν σε δουν ότι είσαι άσχετος με την ρώσικη κουζίνα είναι πρόθυμοι να σου εξηγήσουν τα πάντα. Παιδιά διαμάντια!!!!!!!!!

Ο χώρος μπορεί να δείχνει μια απλή μονοκατοικία, αλλά μόλις περάσεις την είσοδο λες μέσα σου που ήρθα? Σε εστιατόριο πολυτελείας? Ωραία φωτιστικά, άσπρες δερμάτινες καρέκλες, μικρά πορτατίφ στα τραπέζια, λευκά κολλαριστά τραπεζομάντηλα, πεντακάθαρα σερβίτσια, όμορφες κουρτίνες, ατμόσφαιρα που κλέβει τις εντυπώσεις και προσφέρεται και για ρομάντζο. Τα ερωτευμένα πιτσουνάκια θα βρουν την χαρά τους!!!!! χιχιχιχι

Στο φαγητό έχω δοκιμάσει περίπου τα πάντα. Τι να πω για τις σαλάτες την Ολιβιέ, την Χε και αυτή την λίγο περίεργη με την καπνιστή ρέγγα? Καταπληκτικές!!!

Για τα πλούσια ζυμαρικά μαντί, βερενίκι και πελμενί με τις ωραίες συνοδευτικές σάλτσες σμετάνα και τσάτσιμπελ?

Για τα ρώσικα σουβλάκια σασλίκ με κοτόπουλο, χοιρινό και αρνί? Καλοψημένα και σένια, το ένα καλύτερο από το άλλο.

Για τα ποντιακά σαρμαδάκια και τα μπλίνις? Καλύτερα από τα δικά μας σαρμαδάκια και τις αντίστοιχες κρέπες.

Για το βουτυράτο κοτόπουλο κιέβου, αυτό τον δυναμίτη γεύσης?

Για την σούπα Μπόρς που θα ζεστάνει το κοκαλάκι σου τώρα τον χειμώνα?

Άσχημα ξεκίνησε η μέρα, ήδη μου τρέχουν τα σάλια. Κλείνω τραπέζι για σήμερα βράδυ. Το αίσθημα πάλι δεν θα μαγειρέψει σήμερα. Αυτό και αν είναι τύχη!!!!

Και από τιμές μην ρωτάτε τα αυτονόητα. Σου βγαίνει φθηνότερα από το να φας σε σουβλατζίδικο. Σοβαρά μιλάω δεν κάνω πλάκα. Τρως σαν bodybuilder και πληρώνεις σαν λιτοδίαιτος κύριος.

Όπως πολύ σωστά γράφει ο καλοφαγάς fratello είναι η ναυαρχίδα των ρωσοποντιακών εστιατορίων της περιοχής. Μια δοκιμή θα σας πείσει!!!

Ρωσία & Κεντρ. Ευρώπη - Καλλιθέα, Αθήνα

Μετά από δύο ολόκληρα χρόνια επισκέφτηκα με μια φίλη μου την Πρεμιέρα. Ευτυχώς μάλλον που τίποτα (από όσα θυμάμαι τουλάχιστον) δεν έχει αλλάξει.

Για τον εξαιρετικό εσωτερικό χώρο έχουν μιλήσει οι περισσότεροι και έχω αναφερθεί σε παλιότερη κριτική. Είναι απλά λιτό και κλασικό σύνολο. Έχω απλά να προσθέσω ότι πέρα από την καλαίσθητη και λιτή αίθουσα ο (θερμός) φωτισμός είναι εξαιρετικός ώστε να βλέπεις πολύ καλά τι τρως. Τα μεγάλα τραπέζια συνδυάζονται με πολύ άνετες καρέκλες τραπεζαρίας λευκού χρώματος και το ξύλινο πάτωμα δένει άριστα με το σύνολο. Τονίζω την καθαριότητα του χώρου από οσμές.

Η εξυπηρέτηση από τον σοβαρό και αγέλαστο νεαρό πολύ αποτελεσματική. Αν και η μέρα του ήταν σχετικά εύκολη (3 ή 4 γεμάτα τραπέζια) ανταποκρίθηκα σωστά και αρκετά αθόρυβα. Αν στην εξυπηρέτηση συμπεριλάβουμε το κέρασμα (κρέμα με σιρόπι βύσσινο) και την αυτονόητη απόδειξη, τότε αυτή αγγίζει το άριστα.

Στο θέμα VFM το μαγαζί είναι εξαιρετικό και εδώ. 23,3 ευρώ για 2 πιάτα μια σαλάτα και μισό κιλό κρασί δεν είναι τίποτα αν συνυπολογίσουμε ότι σκάσαμε στο φαγητό.

Και αφήνω τελευταία τα πιάτα. Η σαλάτα ρέγγας με γούνα (μαγιονέζα, παντζάρι κτλ. ) ήταν απλά καλή (ή τουλάχιστον δεν ήταν του γούστου μου) και μάλλον προπαρασκευασμένη (2,5/4). Σασλικ χοιρινό (αν και πάμφθηνο και τεράστιο) έχω φάει πολύ καλύτερο (3/4). Η όμορφη στην παρουσίαση μερίδα σώζει λίγο την κατάσταση. Τέλος τα μαντι (ζυμαρικά γεμιστά με κιμά) ήταν ζεστά, φρέσκο-μαγειρεμένα και εξαιρετικά (4/4). Το κρασί συνηθισμένο κόκκινο καμπερνε μέτριο προς καλό ποιοτικά (3/4).

Συμπέρασμα: Η πρεμιέρα δίκαια αγγίζει την κορυφή σαν μια αξιόλογη πρόταση για φαγητό. Όμως η κουζίνα μπορεί ελαφρά να βελτιωθεί με λίγο καλύτερα υλικά ώστε να μιλάμε για ένα all-time classic εστιατόριο. Ίσως αυτή τη φορά να μην ήμουν και πολύ πεινασμένος, ίσως και να παραγγείλαμε τα λάθος πιάτα. Συνιστώ πάντως να πάτε.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη p_v.

Ρωσία & Κεντρ. Ευρώπη - Καλλιθέα, Αθήνα

Έχουν περάσει δύο σχεδόν μήνες από τότε που επισκέφτηκα την ΠΡΕΜΙΕΡΑ, η κριτική ωστόσο, αν και με σχετική καθυστέρηση, είναι κάτι παραπάνω από αναγκαία, γιατί πρόκειται για ένα εστιατόριο που σε κερδίζει πραγματικά σε όλα τα σημεία και, δικαίως, βρίσκεται στις πρώτες θέσεις του site. Ας μην χάνουμε χρόνο λοιπόν …

Η ΠΡΕΜΙΕΡΑ ήταν πολύ ψηλά στη λίστα των εστιατορίων που ήθελα να επισκεφτώ από την πρώτη στιγμή που άρχισα να διαβάζω το site. Η σχετική επιθυμία μου, όμως, πάντοτε συναντούσε την άρνηση της γυναίκας μου, καθώς η ιδέα για ρώσικη κουζίνα στην Καλλιθέα ποτέ δεν την ξετρέλανε. Κάποια στιγμή, ωστόσο, τα κατάφερα και έκαμψα την αντίστασή της, οπότε δύο άτομα, Σάββατο βράδυ, τέλη Φλεβάρη, φτάσαμε στην ΠΡΕΜΙΕΡΑ, ύστερα από τηλεφωνική κράτηση.

ΧΩΡΟΣ – ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ:
Η ΠΡΕΜΙΕΡΑ βρίσκεται στην Καλλιθέα, στην οδό Δοϊράνης που είναι παράλληλη της Συγγρού. Το παρκάρισμα δεν θα σας δυσκολέψει ιδιαίτερα στον παράδρομο της Συγγρού. Εξωτερικά η εικόνα του μαγαζιού μάλλον δε θα σας κερδίσει. Μια μεγάλη παλιομοδίτικη άσπρη επιγραφή, μπροστά στην είσοδο μιας παλιάς μονοκατοικίας, σίγουρα δε θα σε προδιαθέσουν για την εικόνα που θα αντικρίσεις στο εσωτερικό του εστιατορίου.

Μπαίνοντας, λοιπόν, στον εσωτερικό χώρο, μόνο θετικά συναισθήματα δημιουργούνται. Φωτεινός και επιμελημένος – προσεγμένος, σου αποπνέει μια αίσθηση πολυτέλειας που σπανίως συναντάς σε εστιατόρια αυτού του επιπέδου και, ιδίως, αυτών των τιμών. Το ξύλινο πάτωμα, οι πέτρινοι τοίχοι, οι μεγάλες άνετες λευκές καρέκλες, τα μεγάλα τραπέζια με τα λινά τραπεζομάντιλα και τα προσεγμένα σερβίτσια, οι καθρέφτες, το πιάνο, οι κουρτίνες κλπ. αποτελούν κάποια από τα σημεία που ενδεικτικά μου έμειναν από την επίσκεψή μου στην

ΠΡΕΜΙΕΡΑ. Τα πάντα λοιπόν είναι τακτοποιημένα στην εντέλεια, ο χώρος πεντακάθαρος, το κάπνισμα απαγορευόταν αυστηρά εντός, τα τραπέζια σε καλή απόσταση μεταξύ τους, καθετί σε προδιαθέτει για μια ξεχωριστή έξοδο για φαγητό.

Εικόνα από τον εξωτερικό χώρο δυστυχώς δεν έχω, αν και δεν έχω την παραμικρή αμφιβολία ότι και αυτός θα είναι προσεγμένος και περιποιημένος.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ:
Τo service από το προσωπικό του μαγαζιού επίσης πολύ καλό. Τα δύο νέα παιδιά που μας εξυπηρέτησαν ήταν πρόθυμα, ευγενικά και γρήγορα στους χρόνους τους, λιγομίλητα και σχετικά αγέλαστα, όπως έχει σχολιαστεί εύστοχα από τους περισσότερους χρήστες του site, σε κέρδιζαν ωστόσο με τον επαγγελματισμό, την τυπικότητα και την ευγένειά τους.

Το εμφιαλωμένο νερό που ήρθε στο τραπέζι μας σε καμία περίπτωση δεν ενόχλησε, εξάλλου χρεώθηκε μόλις 1 €, χωρίς κάποια έξτρα χρέωση για κουβέρ. Στο τέλος νόστιμο γλυκάκι κέρασμα, η αποδειξούλα κανονικά κομμένη, όλα καλά.

ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΦΑΓΗΤΟΥ:
Στα του τα φαγητού τώρα … ο κατάλογος δεν είναι ιδιαίτερα εκτενής, έχοντας ωστόσο διαβάσει αρκετές κριτικές στο site, είχα ήδη εντοπίσει τα πιάτα που θα έπαιρνα, ενώ κάποια άλλα αναμένεται να δοκιμαστούν σε επόμενες επισκέψεις μου. Λοιπόν, στην αρχή ήρθαν στο τραπέζι μας ζεστά ψωμάκια συνοδεία βουτύρου με διάφορα μυρωδικά, ότι πρέπει για ξεκίνημα. Στη συνέχεια ακολούθησαν:

- ρωσική σαλάτα ολιβιέ (6,00 €). Και εδώ θα συμφωνήσω με την πλειοψηφία των χρηστών του site … καμία σχέση με την τυποποιημένη ρώσικη σαλάτα που κυκλοφορεί στην ελληνική αγορά και όπου η μαγιονέζα κυριαρχεί. Εδώ τα υλικά έχουν διακριτές γεύσεις και το τελικό γευστικό αποτέλεσμα είναι κάτι τελείως διαφορετικό. Θα τη συνιστούσα.

- μπλίνι (4,80 €) δηλαδή κρέπες με κιμά. Στο τραπέζι μας έφθασαν 4 κρεπούλες τυλιγμένες σε πουγκάκια, με έναν πολύ ιδιαίτερο και όμορφο τρόπο. Η γέμιση ελαφριά, αποτελούμενη από κιμά και ρύζι, ήταν μια χαρά.

- μαντί (7,40 €), δηλαδή 6 ζυμαρικά, σε σχήμα πουγκιού, γεμιστά με κιμά, συνοδεία κόκκινης, ελαφρώς καυτερής σάλτσας. Τα πουγκιά, χειροποίητα και μάλλον μαγειρεμένα στον ατμό, ήταν αρκετά μεγάλα, πλούσια σε γέμιση, με τη σάλτσα να ταιριάζει απόλυτα. Η μοναδική μου ένσταση αφορά τη γέμιση, καθώς τον κιμά θα τον προτιμούσα λίγο περισσότερο μαγειρεμένο και λιγότερο υγρό. Πρόκειται πάντως για χορταστικότατη μερίδα που σε κάθε περίπτωση θα τη συνιστούσα σε κάποιον.

- σασλίκ από στήθος κοτόπουλο (7,40 €), ένα αρκετά μεγάλο σουβλάκι κοτόπουλο, με ελαφρώς γλυκειά γεύση και ιδιαίτερα μαριναρισμένο, πολύ νόστιμο, μας ικανοποίησε. Οι συνοδευτικές τηγανητές πατατούλες, φρέσκιες μεν και όχι προκάτ, είχαν ένα θεματάκι, καθώς από το τηγάνισμα είχαν μαυρίσει αρκετά.

- Από ποτά, παραγγείλαμε 1 λίτρο χύμα κόκκινο αγιοργείτικο – μερλότ (7,00 €), μια χαρά.

Στο τέλος, όπως προανέφερα, ήρθε ατομικό κέρασμα, γιαούρτι με βύσσινο, ωραία σερβιρισμένο σε ένα ψηλό ποτηράκι, ιδανικό για κλείσιμο.
Συνολικά, από την ποιότητα φαγητού, μείναμε αρκετά ικανοποιημένοι και η βαθμολογία μου θα είναι «3», ωστόσο δικαιότερο πιστεύω θα ήταν ένα «3.5», οπότε λάβετέ το υπόψη σας.

VALUE FOR MONEY:
Εδώ τα πράγματα είναι ξεκάθαρα, για τα παραπάνω πληρώσαμε μόλις 33,60 €, οπότε ένα ζευγάρι χωρίς ποτά αποκλείεται να ξεφύγει από τα 30 €. Οι τιμές βέβαια είναι αρκετά χαμηλές, οπότε ακόμη και εάν κάποιος θέλει να ξεφύγει στην παραγγελία του, αυτές δεν πρόκειται να τον αποθαρρύνουν. Τεσσάρι λοιπόν και εδώ …

Η ΠΡΕΜΙΕΡΑ λοιπόν δικαιολογημένα βρίσκεται σε τέτοια υψηλή θέση στο ask4food, καθώς προσφέρει προσεγμένο φαγητό, σε έναν πολύ προσεγμένο χώρο και σε πάρα πολύ χαμηλές τιμές. Σπεύσατε ….

Ρωσία & Κεντρ. Ευρώπη - Καλλιθέα, Αθήνα

Η Πρεμιέρα είναι η απόδειξη της αξιοπιστίας του Ask4food.
Όχι το πιο εύηχο ονόμα, σε ιδιαίτερη περιοχή για εστιατόριο και με βεβαιότητα μια άγνωστη κουζίνα για τους περισσότερους. Κάπου έκει βλέπεις την βαθμολογία και λες οτι είναι τεχνικά αδύνατο να έχει συνωμοτήσει ο κόσμος όλος ώστε να έχει η Πρεμιέρα μια απο τις υψηλότερες βαθμολογίες στο site.
Τα έχουν γράψει οι προηγούμενοι αυτά που πρέπει να γνωρίζετε.
Εγω θα επιμείνω στο οτι ο χώρος ειναι πολυ καλύτερος απο αυτον που νομίζετε οτι θα βρείτε σε ένα ρώσικο εστιατόριο στην Καλλιθεα, η εξυπηρέτηση πολυ καλύτερη (εως άψογη)απο αυτην που συναντήσατε όταν (και εάν) πήγατε στη Ρωσία και το φαγητό πολυ ευκολότερο απο αυτό που εχετε στο μυαλό σας(μπορείτε να φέρετε και τον γκρινιάρη φίλο που τρώει μόνο πατάτα, μακαρόνια, κρέας).
Στα κορυφαία VFM, κάνει για πρώτα ραντεβου αλλα και για παρέες ή οικογενεια.
Απο αυτά που πραγματικα σέβονται την βαθμολογία που έχουν.