Ρώσικη κουζίνα με πλούσιο μενού. Ανοιχτό κάθε βράδυ. Σαββατοκύριακο και μεσημέρι. Δευτέρα κλειστό.

04 Φεβ 2017

πρεμιέρα

Μεγάλη σχετικά παρέα 8 ατόμων Σάββατο βράδυ στην περιοχή της Ν. Σμύρνης αφού φάγαμε πόρτα σε εστιατόριο χωρίς κράτηση, πέταξα την ιδέα της Πρεμιέρας όπου διστακτικοί μέν αλλά χωρίς πολλές επιλογές ακολούθησε αφού μετά απο τηλεφώνημα βρέθηκε τραπέζι.

Χώρος (4/4):

Μονοκατοικία παλιά αλλά καλοσυντηρημένη με κλασική διακόσμηση καλού και ακριβού εστιατορίου. Καθαρός χώρος, άνετα τραπέζια με αρκετό χώρο ανάμεσα τους ώστε να μην έχεις την αίσθηση στριμώγματος.

Γεύση (4/4):

Η βαθμολογία της παρεάς συνολικά ανέρχεται στο 3/4 με 3.5/4 αλλά νομίζω ότι δεν πρέπει να συγκριθεί με άσχετα αλλά μόνο με αυτά που διαθέτουν ρώσικη κουζίνα οπότε 4/4 και είμαστε μια χαρά.

Δοκιμάσαμε:

Μαντί με κιμά (7.5/10)

Σασλίκ χοιρινό (σουβλάκι σε μεταλλική βέργα,8/10)

Σασλίκ κοτόπουλο (8/10)

Σαλάτα Ολιβιέρ (6.5/10)

Μπλίνι (ρώσικη κρέπα,7.5/10)

Κοτόπουλο Κιέβου γεμιστό (8/10)

Σίγουρα μου διαφεύγουν κανά 2 πιάτα ακόμα.

Εξυπηρέτηση (4/4):

Ευγενέστατοι, άνετοι στο να εξηγήσουν ότι χρειαστείς απο τον κατάλογο και απο πάνω να φροντίσουν να γεμίσουν τα ποτήρια και γενικά αφοσιωμένοι στο να περάσεις καλά.

Value for money (4/4):

Μην σας φοβίσει η έθνικ κουζίνα ούτε ο χώρος καθώς πραγματικά για ποιότητα, ποσότητα, χώρο, εξυπηρέτηση παίρνει άριστα στο value for money.

Τρώγοντας πολύ καλά φεύγεις με 20 ευρώ περίπου το άτομο σε μια μεγάλη παρέα όπως εμείς.

Συμπέρασμα:

Τίποτα δεν είναι τυχαίο!! Οι καλύτεροι και παλαιότεροι χρήστες (και όχι μόνο) πέρασαν είδαν, δοκίμασαν και γράψανε τα καλυτερα.

03 Δεκ 2016

Πολυ προσεγμενος, καθαρος και περιποιημενος χωρος. Οι σερβιτοροι καλοσυνατοι, χαμογελαστοι και εξυπηρετικοι (αν και οταν φτασαμε, 2 ατομα), επρεπε να περιμενουμε 2 με 3 λεπτα, για να ρωτησει ο σερβιτορος και να μας δοθει η τελικα αδεια να δειπνησουμε, λογω του οτι γινοταν μια εκδηλωση απο εναν συλλογο συνταξιουχων θαρρω (λογω του μεγαλου της ηλικιας).
Παραγγειλαμε:
* 2 σουπες μπορς, φανταστικες, το καλυτερο πιατο της βραδιας 4/4
* Μπλινι με κιμα, ανευρο, θα τολμουσα να πω και ανοστο για τον δικο μου ουρανισκο 2/4
* Ολιβιε ρωσσικη σαλατα, μετρια γευση (στα συν ομως η ελλειψη της υπερβολης της μαγιονεζας) 3/4

(επισης στα αρνητικα του σερβις το οτι εφεραν τα μπλινι και την ρωσσικη σαλατα, σχεδον αμεσως με τις σουπες κι ενω ειχαμε ζητησει να τελειωσουμε πρωτα την σουπα μας και μετα να ερθουν τα ορεκτικα. )

* Σασλικ μοσχαρισιο με... μπεικον, τελειως ασχετος συνδιασμος καθ΄ οτι η βαρια γευση του μπεικον καπελωνε την φινα γευση του μοσχαριου, σερβιριζομενο με πατατες φουρνου και μανιταρια 2/4
* Κοτολετες - κροκετες κοτοπουλου, το 2ο καλυτερο πιατο της βραδιας, - με, αν θυμαμαι καλα στον καταλογο εγραφε πουρε σελινοριζας - ηρθε ομως με πουρε πατατας..., πολυ γευστικο πιατο 3/4
* 1 κιλο Cabernet Sauvignon χυμα.... για χυμα 3/4
Κερασμα μους γιαουρτι με σως φρουτα του δασους
Λογαριασμος 66 ευρω + 4 ευρω φιλοδωρημα.

Στα συν του καταστηματος επισης και η καθολικη απαγορευση του καπνισματος, που επισης τηρειται αυστηρα!

Εγινε πιστευω φιλοτιμη προσπαθεια απο το καταστημα να ικανοποιηθουμε, τους δυσκολεψαν ομως τα 50+ ατομα της εκδηλωσης που επρεπε κι αυτα να σερβιριστουν γρηγορα. Μας αρεσε σε γενικες γραμμες, θα ξαναπαμε να δοκιμασουμε και τα υπολοιπα πιατα.

15 Νοε 2016

Επισκεφθήκαμε το "Πρεμιέρα" Πέμπτη βράδυ 4 άτομα. Φτάσαμε στις 9.30 και σταθήκαμε τυχεροί βρήκαμε εύκολα πάρκινγκ.
Ο χώρος είναι πολύ όμορφος, λιτός και μεγαλοπρεπής ταυτόχρονα. Βάζω 3 όμως γιατί έκανε κρύο. Κανείς μας δεν έβγαλε το μπουφάν του για μία ώρα, μετά ευτυχώς γέμισε και ζεσταθήκαμε λίγο....

Στο τραπέζι μας ήρθαν αμέσως πεντανόστιμα ψωμάκια και βουτυράκια με γεύσεις. Να επισημάνω ακόμη πως όλο το tableware ήταν πολύ προσεγμένο.

Παραγγείλαμε για ορεκτικά:
Ρώσικη σαλάτα εξαιρετική, αυθεντική!
Μελιτζάνες ψητές υπέροχες!

Στα κυρίως όμως....

Παρήγγειλα κοκοράκι τηγανητό με βούτυρο και μπαχαρικά το οποίο όλοι συμφωνήσαμε πως ήταν νόστιμο αλλά πολύ στεγνό.
Ο σύζυγός μου διάλεξε τα ζυμαρικά - πιάτο ημέρας με βύσσινα τα οποία δεν άρεσαν σε κανέναν μας και έτσι μοιραστήκαμε το δικό μου πιάτο...
Η φίλη μου διάλεξε το χοιρινό με την πατάτα το οποίο λέει πως ήταν αρκετά καλό αλλά δεν δοκίμασα.
Ο σύζυγός της παρήγγειλε τα ζυμαρικά με κιμά τα οποία ήταν πολύ νόστιμα και πλούσια ως μερίδα.

Στο κομμάτι εξυπηρέτηση τώρα, ο σερβιτόρος ήταν πολύ ευγενικός όμως ήταν μόνος του στη σάλα και έτσι έπρεπε να βάζουμε μόνοι μας τα πιάτα που άδειαζαν σε μία άκρη του τραπεζιού μέχρι να έρθει. Όσον αφορά την προσοχή στο νερό και το κρασί ούτε λόγος να γίνεται, δεν προλάβαινε ο άνθρωπος, ζητούσαμε δεύτερο μπουκάλι και αμέσως το έφερνε.

Όλη η παρέα φύγαμε με μια ελαφριά απογοήτευση. Μακάρι να ήταν απλά μία άσχημη βραδιά.

18 Οκτ 2016

Η Πρεμιέρα είναι η απόδειξη της αξιοπιστίας του Ask4food.
Όχι το πιο εύηχο ονόμα, σε ιδιαίτερη περιοχή για εστιατόριο και με βεβαιότητα μια άγνωστη κουζίνα για τους περισσότερους. Κάπου έκει βλέπεις την βαθμολογία και λες οτι είναι τεχνικά αδύνατο να έχει συνωμοτήσει ο κόσμος όλος ώστε να έχει η Πρεμιέρα μια απο τις υψηλότερες βαθμολογίες στο site.
Τα έχουν γράψει οι προηγούμενοι αυτά που πρέπει να γνωρίζετε.
Εγω θα επιμείνω στο οτι ο χώρος ειναι πολυ καλύτερος απο αυτον που νομίζετε οτι θα βρείτε σε ένα ρώσικο εστιατόριο στην Καλλιθεα, η εξυπηρέτηση πολυ καλύτερη (εως άψογη)απο αυτην που συναντήσατε όταν (και εάν) πήγατε στη Ρωσία και το φαγητό πολυ ευκολότερο απο αυτό που εχετε στο μυαλό σας(μπορείτε να φέρετε και τον γκρινιάρη φίλο που τρώει μόνο πατάτα, μακαρόνια, κρέας).
Στα κορυφαία VFM, κάνει για πρώτα ραντεβου αλλα και για παρέες ή οικογενεια.
Απο αυτά που πραγματικα σέβονται την βαθμολογία που έχουν.