Ρώσικη κουζίνα με πλούσιο μενού. Ανοιχτό κάθε βράδυ. Σαββατοκύριακο και μεσημέρι. Δευτέρα κλειστό.

14 Σεπ 2016

Η δύναμη του Ask4food....

Το παρόν σάιτ είχε τη δύναμη να αναδεικνύει νέα εστιατόρια που δεν είχαν τη δυνατότητα να διαφημιστούν. Θα μου πείτε, η καλύτερη διαφήμιση είναι αυτή από στόμα σε στόμα. Πράγμα που έκαναν όλοι οι φίλοι που είχαν τη διάθεση να καταγράψουν τις εμπειρίες τους. Ένα από τα κορυφαία παραδείγματα είναι η Πρεμιέρα που μέσω του σάιτ την επισκέφθηκα. Χαίρομαι πολύ που η κριτική μου είχε μεγάλη απήχηση τότε αλλά κυρίως χαίρομαι γιατί από το πουθενά έγινε στέκι της οικογένειας μας, της μαμάς κυρίως.

Aπό τότε, που τη χάνεις που τη βρίσκεις, συχνά θα ακούσω πως πέρασε μια βόλτα από εκεί. Φαντάζομαι πως αν οδηγούσε κιόλας οι επισκέψεις της θα ήταν ακόμα περισσότερες. Αλλά ακόμα κι έτσι, η αδελφή μου ή εγώ δεν θα της φέρουμε αντίρρηση.

Oι τελευταίες δικές μου επισκέψεις ήταν στις 1/9/2016 με το που πάτησα το πόδι μου στη Δραπετσώνα μετά τις διακοπές μου αλλά και στις 7/9/2016. Έχω ξαναφάει από το μαγαζί μετά την πρώτη μου κριτική μέσω delivery της μαμάς. Αυτή τη φορά θα σας γράψω από τον κήπο....

Όπως γνωρίζετε η Πρεμιέρα είναι πολύ κοντά στη Λαδόκολλα, πάνω στη Δοϊράνης, έναν δρόμο μόλις πίσω από τη Συγγρού. Το πάρκινγκ δεν είναι εύκολο εκτός αν προτιμήσετε τον παράδρομο που συχνάζουν εκδιδόμενες "κυρίες"... Κατά τη γνώμη μου η περιοχή είναι ακίνδυνη. Την κοντινή Λαδόκολλα τη γνωρίζουν αρκετοί, δεν μπορώ να πω το ίδιο και για την Πρεμιέρα. Άλλωστε και φίλη βέρα Καλλιθεάτισσα δεν τη γνώριζε πριν της την πω. Και είναι κρίμα τους καλοκαιρινούς μήνες να χάνετε την αυλίτσα που μπορεί να μην είναι κάτι τρομερό αλλά για την περιοχή είναι όαση. Χαλαρή και προσεγμένη, και αν τύχει να κάνετε επίσκεψη καμιά Τετάρτη θα δείτε και τον σύλλογο Απόλλων, μια ομάδα ανθρώπων άνω των πρώτων -ήντα (στα σίγουρα) που το έχουν κάνει στέκι τους και τραγουδούν νοσταλγικά τραγούδια. Mάλιστα, σε ερώτηση μας μας είπαν πως όλος ο καλός ο κόσμος είναι ευπρόσδεκτος ώστε να τους πλαισιώσει.

Ο εξωτερικός χώρος είναι χαμηλόφωτος, ρομαντικός για ζευγάρια. Μπορείς να διατηρήσεις την ιδιωτικότητα σου στα σίγουρα. Τα τραπεζοκαθίσματα είναι όπως και στον εσωτερικό χώρο, λευκές καρέκλες, τραπεζομάντιλα αλλά και περιποιημένα σερβίτσια. Εντός, η επένδυση είναι με πέτρα και ξύλινο πάτωμα.

Τον φίλο Άλμπερτ όπως μάθαμε δεν θα τον ξανασυναντήσουμε, τουλάχιστον στην Πρεμιέρα. Όπως μας είπε ο σερβιτόρος, έπιασε δουλειά σε άλλη επιχείρηση. Το παιδί λοιπόν που είναι πλέον στη θέση του, είναι ευγενικό και φέρνει τα πιάτα ένα ένα για να έχουμε τον χρόνο να τα απολαύσουμε όπως πρέπει. Χωρίς να κρυώνουν και χωρίς να αγχωνόμαστε για την παραμονή μας. Απο εκεί και πέρα ίσως και λόγω καταγωγής (εικάζω πως το παιδί βάσει και χαρακτηριστικών είναι ανατολικοευρωπαίος) δεν έχουν στο αίμα τους αυτή τη θερμότητα, τη ζωντάνια στο σερβίρισμα. Είναι πιο πολύ εκτελεστικός και τυπικός, σίγουρα όμως ευγενικός. Από το κατάστημα, επειδή μάλλον αρχίζουν και μας μαθαίνουν, μας κέρασαν μισό λίτρο κρασί. Δε μας χάλασε καθόλου!

Το μόνο πταίσμα στον κατάλογο της Πρεμιέρας είναι πως δεν θα βρείτε πιροσκί, άγνωστο γιατί. Θα βρείτε αρκετές όμως σαλάτες, θα βρείτε σασλίκ από 5.8 ευρώ αν ενθυμούμαι καλά, θα βρείτε κοτόπουλο Κιέβου (αν και στο σπίτι που δοκίμασα δεν μου άρεσε καθόλου). Τα στανταράκια της παραγγελίας είναι φυσικά τα πελμένι και τα βερενίκι, ζυμαρικά και τα 2. Τα πελμένι είναι σαν ρώσικα τορτελίνια, πιο ζυμαροειδή αλλά εξίσου νόστιμα. Ο κιμάς είναι σχετικά συμπαγής αλλά νοστιμότατος με μπαχαρικά τόσα όσα χρειάζονται για να μη γίνει το στομάχι σου μπόμπα. Από βερενίκι, νοστιμότατα είναι όλα αν και τελευταία έχουμε προτίμηση σε αυτά με τυρί. Καλοβρασμένα και συμπαγές το ζυμάρι για να μην διαλύεται, το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να παραγγείλετε μια έξτρα μερίδα σμετάνα για να την απλώσετε.

Μαντί με κιμά και κολοκύθα έχετε δοκιμάσει;Μην φοβηθείτε αυτή την "γλυκιά" πρόταση, δεν αλλοιώνεται η γεύση, ίσα μια νότα φρούτου που ίσως να μην το καταλάβετε. Αν θυμάμαι καλά, πρόκειται για 6 μεγάλα ζυμαρένια πουγκιά με αρκετό κιμαδάκο και φυσικά τι άλλο χρειάζεται;Σμετάνα. Χορταστικά αν και δεν τους φαίνονται. Η τιμολόγηση των παραπάνω είναι στα 7-7.8 ευρώ και μαζί με μισό λίτρο κόκκινο κρασάκι στα 4 ευρώ και μια μερίδα σμετάνα ο λογαριασμός θα φτάσει στα 27-28 ευρώ με κέρασμα παγωτάκι με σιρόπι βύσσινο.

Τι άλλο έχω να προσθέσω;Οκρόσκα! Ναι κάτι τρέχει στα γύφτικα θα μου πείτε. Πρόκειται για κρύα σούπα λαχανικών με βάση γιαουρτιού στα 7.8 ευρώ. Δροσερή, ξινούτσικη μα άκρως χορταστική! Τελικά ούτε την μισή δεν πρόλαβα να φάω αφού την πήραν από μπροστά μου. Το μυστικό της είναι το αβγουλάκι (σφιχτό) που βρίσκεται εντός της μαζί με τα τραγανά λαχανικά, βλέπε αγγούρι, ραπανάκι κυρίως. Τσιμπημένη τιμούλα όμως...

Και για το τέλος ένα πιάτο λουκούμι. Zαπεκάνκα Ορλόβα στα 10.5 ευρώ. Πρόκειται για χοιρινό κάτω από στρώση πατάτας στον φούρνο. Έρχεται καυτό και φρεσκομαγειρεμένο, με πολύ γευστικά τρίμματα πατάτας και ατόφιο χοιρινο φιλέτο. Ίσως θα ήθελα να δοκιμάσω σε μπουκίτσες αυτή την έκδοση. Δυστυχώς δεν κατάφερα να το ολοκληρώσω, νομίζω πάντως πως είναι μια καλή επίλογη. Πολύ καλύτερη από....

Ένα πολλά υποσχόμενο πιάτο που ήταν με κοτόπουλο, γλυκόξινη σως και πολύχρωμες πιπεριές. Στην καλύτερη των περιπτώσεων θα το χαρακτήριζα σαν ένα αντίγραφο κινέζικου πιάτου, με άγευστο κοτόπουλο που πιο πολύ μου έκανε σαν βραστό. Η γλυκόξινη σως δεν γίνεται αντιληπτή, ούτε είναι πηχτή ενώ τα λαχανικά αρκετά μεν, όχι ιδιαίτερα γευστικά δε. Αν θυμάμαι καλά η τιμή του πιάτου κυμαίνεται στα 9 ευρώ.

Για το τέλος πάντα ρωτούν αν θέλουμε να μας κεράσουν, όπως ανέφερα και παραπάνω το παγωτάκι με σιρόπι βύσσινο είναι αρκετά ευχάριστο για αλλαγή γεύσης.

Κλείνοντας, δεν έχω να αναφέρω κάτι συνταρακτικό σε σχέση με την προηγούμενη επιχείρηση. Πρόκειται για αξιοπρεπέστατη επιχείρηση, τυπική στις υποχρεώσεις της (έκδοση απόδειξης, κέρασμα κλπ). Αυτό το κάτι παραπάνω στην τιμή δικαιολογείται από το όλο πακέτο (τραπεζομάντηλα, ευπρεπέστατος χώρος, ποιότητα). Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ο λόγος που δεν είναι πολυπροβεβλημένη η επιχείρηση. Ίσως αρκούνται σε αυτά προς το παρόν, ίσως φοβούνται να μην αλλοιωθεί η ταυτότητα τους.

Όπως και να έχει, πρόκειται για πολύ καλή λύση για μια ποιοτική εξοδο. Αυτό που περιμένω είναι να μου παρουσιάσουν κάποια νέα πρόταση στα πιάτα τους.

Αξίζει επίσκεψης!

Υ. Γ Σύμφωνα με τα λεγόμενα των δικών μου, μετά από πρόσφατο ταξίδι τους στη Ρωσία... ούδεις προφήτης στον τόπο του. Τα βασικά πιάτα που δοκιμάζουν στην Πρεμιέρα είναι κλάσεις ανώτερα από αυτά που είχαν την ατυχία να δοκιμάσουν στην Αγία Πετρούπολη...

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

04 Φεβ 2017

πρεμιέρα

Μεγάλη σχετικά παρέα 8 ατόμων Σάββατο βράδυ στην περιοχή της Ν. Σμύρνης αφού φάγαμε πόρτα σε εστιατόριο χωρίς κράτηση, πέταξα την ιδέα της Πρεμιέρας όπου διστακτικοί μέν αλλά χωρίς πολλές επιλογές ακολούθησε αφού μετά απο τηλεφώνημα βρέθηκε τραπέζι.

Χώρος (4/4):

Μονοκατοικία παλιά αλλά καλοσυντηρημένη με κλασική διακόσμηση καλού και ακριβού εστιατορίου. Καθαρός χώρος, άνετα τραπέζια με αρκετό χώρο ανάμεσα τους ώστε να μην έχεις την αίσθηση στριμώγματος.

Γεύση (4/4):

Η βαθμολογία της παρεάς συνολικά ανέρχεται στο 3/4 με 3.5/4 αλλά νομίζω ότι δεν πρέπει να συγκριθεί με άσχετα αλλά μόνο με αυτά που διαθέτουν ρώσικη κουζίνα οπότε 4/4 και είμαστε μια χαρά.

Δοκιμάσαμε:

Μαντί με κιμά (7.5/10)

Σασλίκ χοιρινό (σουβλάκι σε μεταλλική βέργα,8/10)

Σασλίκ κοτόπουλο (8/10)

Σαλάτα Ολιβιέρ (6.5/10)

Μπλίνι (ρώσικη κρέπα,7.5/10)

Κοτόπουλο Κιέβου γεμιστό (8/10)

Σίγουρα μου διαφεύγουν κανά 2 πιάτα ακόμα.

Εξυπηρέτηση (4/4):

Ευγενέστατοι, άνετοι στο να εξηγήσουν ότι χρειαστείς απο τον κατάλογο και απο πάνω να φροντίσουν να γεμίσουν τα ποτήρια και γενικά αφοσιωμένοι στο να περάσεις καλά.

Value for money (4/4):

Μην σας φοβίσει η έθνικ κουζίνα ούτε ο χώρος καθώς πραγματικά για ποιότητα, ποσότητα, χώρο, εξυπηρέτηση παίρνει άριστα στο value for money.

Τρώγοντας πολύ καλά φεύγεις με 20 ευρώ περίπου το άτομο σε μια μεγάλη παρέα όπως εμείς.

Συμπέρασμα:

Τίποτα δεν είναι τυχαίο!! Οι καλύτεροι και παλαιότεροι χρήστες (και όχι μόνο) πέρασαν είδαν, δοκίμασαν και γράψανε τα καλυτερα.

07 Ιαν 2016

Η πρώτη έξοδος του 2016 για φαγητό έγινε στην "Πρεμιέρα", έτσι για να πάει καλά ο χρόνος, μιας και κάθε καινούργια χρονιά, θέλοντας και μη, εμπεριέχει κάθε είδους " ανοίγματα " ασχέτου κατάληξης...
Από την άλλη πλευρά, μετά από τα ρωσοποντιακά εστιατόρια "Ευγένιο", "Τραπεζούντα", " Βαλεντίνα" και " Κουμπάρους", θέλησα να ολοκληρώσω τις κριτικές μου με την "Πρεμιέρα ".

Οξύμωρο το γεγονός να κλίνει ένας κύκλος με μία "πρεμιέρα" αλλά συνήθως έτσι συμβαίνει (αν και δεν το αντιλαμβανόμαστε αμέσα) και, στο κάτω κάτω, ελπίζω να φέρει γούρι βρε αδερφέ!

Στεγασμένο σε μια παλιά μονοκατοικία της Καλλιθέας, το εστιατόριο ξεχωρίζει ανάμεσα στην τόση τσιμεντοκατάσταση,

Ο εσωτερικός χώρος σε κερδίζει αμέσως, τα ξύλινα πατώματα, οι βαριές κουρτίνες, τα όμορφα φωτιστικά, οι καλλιτεχνικές λεπτομέρειες, ο όμορφος χαμηλός φωτισμός, ο μικρός και ζεστός χώρος και τα άψογα στρωμένα τραπέζια, με τα επιβλητικά λευκά καθίσματα, καλλιεργούν ένα αψεγάδιαστα φροντισμένο, ρομαντικό και ευχάριστο κλίμα!

Στα πλαίσια του εορταστικού στολισμού καινοτομία αποτέλεσε το ανάποδο χριστουγεννιάτικο δένδρο... ένα πλούσια στολισμένο δένδρο που η βάση του στηριζόταν στο ταβάνι!!

Στο πίσω μέρος του εστιατορίου υπάρχει ωραίος προαύλιος χώρος για τις ζεστές μέρες! Πηγαίνοντας προς τα εκεί μπορεί κάποιος να δεί μέρος της κουζίνας, όπου δημιουργεί η σεφ Δέσποινα Χρηστίδου και οι βοηθοί της με απόλυτη τάξη!

Σε σχέση με τα προαναφερόμενα εστιατόρια, η "Πρεμιέρα" κάνει την διαφορά κυρίως στο κεφάλαιο χώρος και σέρβις διότι όσον αφορά τις γεύσεις, αν και ικανοποιητικές, δεν νομίζω ότι είναι πολύ καλύτερες των υπολοίπων.
Με το ίδιο μεράκι και την ίδια μαεστρία δημιουργούν, δίχως άλλο, και στα πιο εξοχικά ή λαϊκά εστιατόρια οι πόντιοι μάγειρες.

Εδώ έρχεσαι - κυρίως - για τον συνδυασμό ατμόσφαιρας και γεύσης που δύσκολα βρίσκουμε σε τέτοιου είδους κουζίνες. Βέβαια για το θέμα του χώρου όμορφα λόγια έχω ακούσει και για το Barin ή το Cadko, τα οποία δεν συμπεριλαμβάνει ο πρώτος κύκλος κριτικών μου...... Ακόμα, όσον αφορά τις γεύσεις, εξίσου καλά λόγια διαδίδονται για το "Αστέρι" και "Τ' αδέρφια" στο Μενίδι τα οποία, επίσης, δεν έχω επισκεφθεί ακόμα.

Το εστιατόριο λειτουργεί από το 2010 και ανήκει στην ποντιακής καταγωγής (από το Καζακστάν) σεφ που διακατέχεται πέρα από το μεράκι για τις γεύσεις της πατρίδας της και από μουσικό ταλέντο και ταπεραμέντο, πράγμα το οποίο φαίνεται από τις όμορφες μουσικές που συνόδευσαν το δείπνο μας, άψογες ελληνικές και ξένες μουσικές επιλογές από τα μεγάφωνα της αίθουσας.

Τα παιδιά που μας εξυπηρέτησαν ήταν ευγενέστατα, με ρίζες από την Ρωσία, με καθαρά πρόσωπα και ατσαλάκωτα ρούχα. Το ελκυστικό στυλ τους και η όμορφη αλλά ευγενικά αποστασιοποιημένη εικόνα και συμπεριφορά τους, σε συνδυασμό με το όλο ατμοσφαιρικό περιβάλλον, μου θύμισαν ρωσικά έργα εποχής!

Δοκιμάσαμε τα παρακάτω πιάτα:

Στην αρχή ήρθαν ζεστά ψωμάκια με δύο μικρές, πολύ νόστιμες, ποσότητες βουτύρου στολισμένες με πράσινο κλαράκι, η μία από αρωματικά βότανα και η άλλη από σκόρδο και παντζάρι, ΕΥΡΩ 0,60/άτομο

Την ρώσικη παραδοσιακή σαλάτα Ολιβιέ, Αρκετά νόστιμη και δροσερή.
ΕΥΡΩ 6,00

Προφιτερόλ με χαβιάρι, ήρθαν τέσσερα ζεστά στρογγυλά ψωμάκια με μπρικ και μικρές ροδέλες λευκού τυριού συν μκρή ποσότητα σαλατικών για ντεκόρ. Αρκετά νόστιμες μερίδες παρόλο που, από την περιγραφή, τα περιμέναμε διαφορετικά! ΕΥΡΩ 8,00

Σασλίκ χοιρινού, άψογα μαριναρισμένο και μεγάλη ποσότητα, περασμένο σε ένα τεράστιο, και λίγο άβολο, μεταλλικό καλαμάκι, που συνοδεύεται από τηγανιτές πατάτες, αγγουράκι, ροδέλες κρεμμυδιού και μικρά ντοματίνια. ΕΥΡΩ 5,60

Ζυμαρικά Μαντί, ποντιακής προέλευσης, γεμισμένα με κιμά, συνοδεία μπολ καυτερής κόκκινης σος "τσατσιμπέλ". Πρόκειται για έξι μεγάλα πουγκιά (Μάντι) που αν και νόστιμα δεν ξέφευγαν της πεπατημένης. Βέβαια, ενώ τα προτιμώ με σος γιαουρτιού, η "τσατσιμπέλ" τους πήγαινε! Ιδιαίτερα χορταστική μερίδα!! ΕΥΡΩ 7,40

Στην κάρτα του εστιατορίου υπάρχουν όλα τα τυπικά παραδοσιακά πιάτα σε αρκετά προσιτές τιμές.

Στο τέλος, μας κέρασαν ένα ποτήρι γιαούρτι-σαντιγύ με σιρόπι φράουλα. Αρκετά νόστιμο!

Ήπιαμε ένα μπουκάλι αρωματικό κρασί Μικρός Βοριάς λευκό στα 15,80!
Πολύ όμορφο μας φάνηκε το σερβίρισμα της Βότκας μέσα σε κομψή γυάλινη κανάτα με γουστόζικα μικρά ποτηράκια!! Την επόμενη φορά...

Φυσικά συστήνεται ως ένα αντιπροσωπευτικό εστιατόριο της ρωσικής, ποντιακής και ευρύτερης κουζίνας στο οποίο θα περάσετε ευχάριστα εσείς και η παρέα σας.

03 Δεκ 2016

Πολυ προσεγμενος, καθαρος και περιποιημενος χωρος. Οι σερβιτοροι καλοσυνατοι, χαμογελαστοι και εξυπηρετικοι (αν και οταν φτασαμε, 2 ατομα), επρεπε να περιμενουμε 2 με 3 λεπτα, για να ρωτησει ο σερβιτορος και να μας δοθει η τελικα αδεια να δειπνησουμε, λογω του οτι γινοταν μια εκδηλωση απο εναν συλλογο συνταξιουχων θαρρω (λογω του μεγαλου της ηλικιας).
Παραγγειλαμε:
* 2 σουπες μπορς, φανταστικες, το καλυτερο πιατο της βραδιας 4/4
* Μπλινι με κιμα, ανευρο, θα τολμουσα να πω και ανοστο για τον δικο μου ουρανισκο 2/4
* Ολιβιε ρωσσικη σαλατα, μετρια γευση (στα συν ομως η ελλειψη της υπερβολης της μαγιονεζας) 3/4

(επισης στα αρνητικα του σερβις το οτι εφεραν τα μπλινι και την ρωσσικη σαλατα, σχεδον αμεσως με τις σουπες κι ενω ειχαμε ζητησει να τελειωσουμε πρωτα την σουπα μας και μετα να ερθουν τα ορεκτικα. )

* Σασλικ μοσχαρισιο με... μπεικον, τελειως ασχετος συνδιασμος καθ΄ οτι η βαρια γευση του μπεικον καπελωνε την φινα γευση του μοσχαριου, σερβιριζομενο με πατατες φουρνου και μανιταρια 2/4
* Κοτολετες - κροκετες κοτοπουλου, το 2ο καλυτερο πιατο της βραδιας, - με, αν θυμαμαι καλα στον καταλογο εγραφε πουρε σελινοριζας - ηρθε ομως με πουρε πατατας..., πολυ γευστικο πιατο 3/4
* 1 κιλο Cabernet Sauvignon χυμα.... για χυμα 3/4
Κερασμα μους γιαουρτι με σως φρουτα του δασους
Λογαριασμος 66 ευρω + 4 ευρω φιλοδωρημα.

Στα συν του καταστηματος επισης και η καθολικη απαγορευση του καπνισματος, που επισης τηρειται αυστηρα!

Εγινε πιστευω φιλοτιμη προσπαθεια απο το καταστημα να ικανοποιηθουμε, τους δυσκολεψαν ομως τα 50+ ατομα της εκδηλωσης που επρεπε κι αυτα να σερβιριστουν γρηγορα. Μας αρεσε σε γενικες γραμμες, θα ξαναπαμε να δοκιμασουμε και τα υπολοιπα πιατα.

15 Νοε 2016

Επισκεφθήκαμε το "Πρεμιέρα" Πέμπτη βράδυ 4 άτομα. Φτάσαμε στις 9.30 και σταθήκαμε τυχεροί βρήκαμε εύκολα πάρκινγκ.
Ο χώρος είναι πολύ όμορφος, λιτός και μεγαλοπρεπής ταυτόχρονα. Βάζω 3 όμως γιατί έκανε κρύο. Κανείς μας δεν έβγαλε το μπουφάν του για μία ώρα, μετά ευτυχώς γέμισε και ζεσταθήκαμε λίγο....

Στο τραπέζι μας ήρθαν αμέσως πεντανόστιμα ψωμάκια και βουτυράκια με γεύσεις. Να επισημάνω ακόμη πως όλο το tableware ήταν πολύ προσεγμένο.

Παραγγείλαμε για ορεκτικά:
Ρώσικη σαλάτα εξαιρετική, αυθεντική!
Μελιτζάνες ψητές υπέροχες!

Στα κυρίως όμως....

Παρήγγειλα κοκοράκι τηγανητό με βούτυρο και μπαχαρικά το οποίο όλοι συμφωνήσαμε πως ήταν νόστιμο αλλά πολύ στεγνό.
Ο σύζυγός μου διάλεξε τα ζυμαρικά - πιάτο ημέρας με βύσσινα τα οποία δεν άρεσαν σε κανέναν μας και έτσι μοιραστήκαμε το δικό μου πιάτο...
Η φίλη μου διάλεξε το χοιρινό με την πατάτα το οποίο λέει πως ήταν αρκετά καλό αλλά δεν δοκίμασα.
Ο σύζυγός της παρήγγειλε τα ζυμαρικά με κιμά τα οποία ήταν πολύ νόστιμα και πλούσια ως μερίδα.

Στο κομμάτι εξυπηρέτηση τώρα, ο σερβιτόρος ήταν πολύ ευγενικός όμως ήταν μόνος του στη σάλα και έτσι έπρεπε να βάζουμε μόνοι μας τα πιάτα που άδειαζαν σε μία άκρη του τραπεζιού μέχρι να έρθει. Όσον αφορά την προσοχή στο νερό και το κρασί ούτε λόγος να γίνεται, δεν προλάβαινε ο άνθρωπος, ζητούσαμε δεύτερο μπουκάλι και αμέσως το έφερνε.

Όλη η παρέα φύγαμε με μια ελαφριά απογοήτευση. Μακάρι να ήταν απλά μία άσχημη βραδιά.

Το τελευταίο διάστημα κάνω μία επανάληψη στα μέρη που εμπιστεύομαι (στα εστιατόρια που η σχέση σεβασμός προς τον πελάτη και αντίστοιχα προς τον ιδιοκτήτη από μεριά μας, ήταν είναι και -όπως δείχνει- θα είναι ύψιστη αρχή) για να απολαμβάνω τις εξόδους μου χωρίς κανένα ρίσκο.
Είχα πολύ καιρό να επισκεφτώ την Premiera, ιδανική έξοδος για καλοκαιρινό βραδάκι στην Αθήνα, κάναμε τηλεφωνική κράτηση -και βράδυ Σαββάτου 4 Ιουνίου καταφθάσαμε 4 άτομα στην όμορφη αυλή τους.

Δε θα πλατιάσω με περιγραφή εσωτερικού χώρου, ήδη έχει αναφερθεί εκτενώς η PP_TINA και με έχει καλύψει απόλυτα.
Ξεκινώ με την καταπληκτική ευγενική υποδοχή και εξυπηρέτηση που απολαμβάνουμε πάντα -από την είσοδο έως και την έξοδό μας από το εστιατόριο...
Η σωστότερη λέξη είναι ευγένεια με επαγγελματισμό σεμνότητα και καλοσύνη ( δεν ξέρω εάν το έχουν στο κύτταρό τους οι Ρώσσοι, πάντως οι περισσότεροι που έχω γνωρίσει σε προσωπικό επίπεδο έχουν πολύ υψηλό επίπεδο πολιτισμού συμπεριφοράς-κάτι που οι έλληνες υστερούμε κατά πολύ) που σε κάνει να νοιώθεις ότι η επίσκεψή σου στο εστιατόριό τους είναι πολύ σημαντική.

Η αυλή έξω, έχει διαμορφωθεί πολύ όμορφα και λιτά, τα τραπέζια έχουν τις σωστές αποστάσεις μεταξύ τους, οι καρέκλες παραπάνω από αναπαυτικές, τα σερβίτσια, τα τραπεζομάντηλα, ο φωτισμός, όλα μα όλα σε κάνουν να ξεχνάς ότι είσαι μέσα στην Καλλιθέα -όπου πρέπει να αφουγκραστείς για να πιάσεις τον απόηχο της κίνησης των αυτοκινήτων.

Στην εξυπηρέτηση είχαμε για ακόμη μία φορά τον Γιούρι (τόσο μα τόσο ευγενικός που με κάνει να ντρέπομαι), ο οποίος μόλις του ζητήσαμε να μας μεταφέρει σε τραπέζι κάτω από ομπρέλλα -για να μη μας φάει η νυχτερινή υγρασία- άμεσα και με χαμόγελο ικανοποίησε την επιθυμία μας.
Πληρότητα κατά 60% περισσότερο με Ρώσσους, οι οποίοι μάλλον κάτι παραπάνω θα ξέρουν περί ρώσικης κουζίνας για να έρχονται εδώ, σκεφτόμουν μήπως τελικά αυτό το διαμαντάκι απλώς δεν το ξέρει πολύς κόσμος??

Φυσικά νερό βρύσης στα ποτήρια μας, παραγγείλαμε chardonnay για να δροσιστούμε (χύμα -αξιοπρεπέστατο) και μας έφεραν ζεστά ψωμάκια τα οποία συνοδεύονταν από μικρά κομματάκια βούτηρο με μυρωδικά.
Από φαγητά πήραμε
Σαλάτα Premiera πράσινη σαλάτα ανάμεικτη με πατζάρι κλπ,, η αλήθεια είναι ότι δε με ενθουσίασε, ήταν πολύ στεγνή και χωρίς ένταση γεύσης.
Σασλίκ με χοιρινό και σασλίκ με κοτόπουλο, απλά καταπληκτικά και τα δύο πιάτα!!!
Ζυμαρικά μαντί με κιμά και συνοδευτική λευκή αλοιφή, ικανοποιητική γεύση
Μπιφτέκια (ειλικρινά προσπαθώ να θυμηθώ πως αναφερόταν αυτό το πιάτο στο menu τους αλλά δεν τα καταφέρνω) μεγάλη μερίδα, τους έλειπε αυτό το κάτι που απογειώνει τη γεύση (ίσως είμαι "παγιδευμένη" στην κλασσική γεύση κεφτέ/μπιφτέκι όπως την έχω μάθει στην ελληνική version και δυσκολεύομαι να εκτιμήσω διαφορετική γεύση κιμά που δεν περιλαμβάνει δυόσμο, βασιλικό κλπ μυρωδικά..... ).

Στο τέλος κέρασμα ελαφρύ γλυκό -ότι πρέπει για την εποχή.
Λογαριασμός στα euro 60,00 πολύ καλό vfm (αν σκεφτείς και τα 2 1/2 κιλά κρασί που καταναλώσαμε).

Η Premiera έχει πάρει τη θέση που της αρμόζει στη λίστα με τα αγαπημένα μου, και φυσικά θα συνεχίσω να την επισκέπτομαι!

22 Μάρ 2016

Δεν συνηθίζω να γράφω κριτική έπειτα από μία επίσκεψη αλλά για το συγκεκριμένο εστιατόριο θα κάνω μια εξαίρεση.

Επίσκεψη Κυριακή βράδυ, 2 ζευγάρια.

Ο χώρος σε κλασική διακόσμηση αποπνέει έναν χαρακτήρα διακριτικής πολυτέλειας. Τα τραπέζια και οι καρέκλες είναι άνετα και η θέρμανση ικανοποιητική. Οι τουαλέτες πεντακάθαρες. Συστήνεται για ένα ρομαντικό δείπνο μετά του έτερου ήμισυ.

Το παλικάρι που μας εξυπηρέτησε ήταν ευγενέστατο, σωστός επαγγελματίας.

Στην αρχή ζεστό καρβελάκι (μάλλον χειροποίητο) με κυβάκια βουτύρου μυρωδικών για άλειμμα (4/4). Μια ευχάριστη αναδρομή στο παρελθόν, θα έλεγα, γιατί πλέον το κλασικό βουτυράκι που συνόδευε το ψωμί έχει αντικατασταθεί από διάφορα ντιπ(ς). Καλή αρχή, το τιμήσαμε όλοι.

Μπλίνι (3/4). Ρώσικη κρέπα την οποία διαλέξαμε να την γεμίσουμε με καπνιστό Σολωμό. Αρκετά νόστιμο και ελαφρύ ορεκτικό.

Ολιβιέ (4/4). Η κλασική ρώσική σαλάτα. Όχι όμως η ''κλασική'' που ψωνίζουμε από τις υπεραγορές. Φρεσκότατη, ισορροπημένη απλά τέλεια. Τιμήστε την οπωσδήποτε (με λίγο ψωμάκι).

Μαντί (4/4). Χειροποίητο ζυμαρικό με γέμιση κιμά. Έξι ευμεγέθη πεντάμορφα πουγκιά προσγειώθηκαν στο τραπέζι μας. Αν και τσίμπαγε λίγο στο πιπέρι ο κιμάς ήταν πολύ νόστιμα, ειδικά σε συνδυασμό με την συνοδευτική σαλτσούλα.

Σασλίκ (4/4). Σούβλα από μαριναρισμένο κρέας. Πήραμε 3 είδη: Χοιρινό, κοτόπουλο στήθος και κοτόπουλο μπούτι. Αν και αυτό που κέρδισε τις εντυπώσεις ήταν το μπούτι κοτόπουλου και τα άλλα δεν σε άφηναν σε καμία περίπτωση αδιάφορο.

1 κιλό κρασάκι χύμα συνόδευε επάξια το γεύμα μας.

Στο τέλος μας προσφέρθηκε ένα ελαφρύ γλυκό για κέρασμα.

Σύνολο 53.40. Άριστο Vfm για ένα μαγαζί που τα έχει όλα (χώρο - φαγητό - σέρβις).

18 Οκτ 2016

Η Πρεμιέρα είναι η απόδειξη της αξιοπιστίας του Ask4food.
Όχι το πιο εύηχο ονόμα, σε ιδιαίτερη περιοχή για εστιατόριο και με βεβαιότητα μια άγνωστη κουζίνα για τους περισσότερους. Κάπου έκει βλέπεις την βαθμολογία και λες οτι είναι τεχνικά αδύνατο να έχει συνωμοτήσει ο κόσμος όλος ώστε να έχει η Πρεμιέρα μια απο τις υψηλότερες βαθμολογίες στο site.
Τα έχουν γράψει οι προηγούμενοι αυτά που πρέπει να γνωρίζετε.
Εγω θα επιμείνω στο οτι ο χώρος ειναι πολυ καλύτερος απο αυτον που νομίζετε οτι θα βρείτε σε ένα ρώσικο εστιατόριο στην Καλλιθεα, η εξυπηρέτηση πολυ καλύτερη (εως άψογη)απο αυτην που συναντήσατε όταν (και εάν) πήγατε στη Ρωσία και το φαγητό πολυ ευκολότερο απο αυτό που εχετε στο μυαλό σας(μπορείτε να φέρετε και τον γκρινιάρη φίλο που τρώει μόνο πατάτα, μακαρόνια, κρέας).
Στα κορυφαία VFM, κάνει για πρώτα ραντεβου αλλα και για παρέες ή οικογενεια.
Απο αυτά που πραγματικα σέβονται την βαθμολογία που έχουν.

14 Μαι 2016

Τι να πεί κανείς για το συγκεκριμένο εστιατόριο... Ψεγάδι δεν του βρίσκω....

Όσες φορες το έχουμε επισκεφθεί πάντα μα πάντα φευγουμε χορτασμένοι, ικανοποιημένοι και πάνω απο όλα ήρεμοι γιατι κανένας και τίποτα δεν έχει ταράξει το φαγητό μας. Κορυφαίοι ντολμάδες με μαύρο λάχανο, απίστευτα μαντί με σμετάνα και καυτερη σάλτσα, συγκλονιστική ρωσικη σαλάτα, λιγότερο καλή αυτή με το ψάρι "γουνα" για τους δικούς μας γευστικούς κάλυκες, υπέροχη σαλάτα με το καρότο και την γλυκόξινη σάλτσα.

Επίσης πολύ καλά και τα κρέατα του.... Ευγενέστατοι σερβιτόροι, που αν και νεαροί νοιώθει οτι έχουν εμπειρία δεκαετιών στην πλάτη τους. Τιμές προσιτές και προσαρμοσμένες στην εποχή.... Θα επιστρέφουμε συχνά στο συγκεκριμένο.

27 Μάρ 2016

Πηγαμε 24/3 κατα τις 9:30 γαι πρωτη φορά. Καποιοι φιλοι μας ειχαν πει οτι ειχαν παει και επισης είδα οτι είχε καλές κριτικες απο το ask4food.

Παλια μονοκατοικία - εστιαστόριο αλλά αξιοπρεπέστατο, περιποιημένο με ωραία στρωμενα τραπέζια σε καλές αποστάσεις, δερμάτινα καθίσματα

Ευγενέστατος σερβιτόρος με επαγγελματικό στύλ πηρε παραγγελια και μας σέρβιρε σε πολυ ικανοποιητικο χρόνο. Γενικά ισως και λογω μερας (Πεμπτη) δεν ειχε πολυ κόσμο.
Ειχε ωραία για τα (γουστα μας) μουσική υπόκρουση διεθνες ρεπερτόριο και λιγα ρωσικα και ένταση χαμηλή για να μπορεις να κουβεντιάσεις (αυτο το θεωρώ μεγαλο πλεονέκτημα).

Πήραμε
Σαλάτα Ολιβιέ (καλή)
Μια σαλάτα νομίζω ΒΟΣΤΟΚ με μελιτζάνες-κόκκινη πιπερια -κρεμμύδι και μια καταπληκτική σάλτσα (εξαιρετική)
Σασλικ χοιρινό εξαιρετικό
Ζυμαρικά Μαντί μια πολυ μεγάλη μερίδα 6 τεμάχια εξαιρετικά
Μισο κιλό κρασί κόκκινο χύμα καλό
μας είχαν φέρει και φρεσκοψημένα ψωμάκια με κάτι βουτηράκια πολυ νοστιμα

Πληρώσαμ 2 άτομα 31Ε. Θεωρώ ότι άξιζε τα χρηματα που πληρώσαμε!
Παρόλο που ειχα διαβάσει οτι έχει μεγάλες μερίδες.... δύο άτομα και για να δοκιμάσουμε τα πιάτα τους αυτά που πήραμε ήταν πολλά δεν τα καταφέραμε.
Σκεφτόμουν ότι για παράδειγμα τα Ζυμαρικά Μαντί θα μπορούσε να προσαρμόσει την μερίδα στα 2, 4 ή 6 άτομα άν δεν το θέλεις για κύριο πιάτο....

Σίγουρα θα ξαναπάμε με φίλους για να δοκιμάσουμε μεγαλύτερη ποικιλία από τα εδέσματά τους!