ΚΩΣΤΑΝΤΩΝΗΔΕΣ

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία

Αγνώστων Ηρώων 86, Νέα Ιωνία [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Ελληνική Ταβέρνα (ψητά και μαγειρευτά). Ανοιχτό κάθε βράδυ. Κυριακή μόνο μεσημέρι. Δευτέρα κλειστό.
Γράψε τη δική σου κριτική

Ιούλ

Απογοητευτική η επίσκεψη στους Κωσταντώνηδες. Ο προσεγμένος χώρος, η καλή εξυπηρέτηση, τα φρέσκα και ποιοτικά υλικά δεν αρκούν αν τα πιάτα δεν είναι εύγευστα.

Καταρχήν με σόκαρε το μέγεθος του καταλόγου. Ήταν τόσο μικρός που νόμιζα ότι δεν θα βρω κάτι να φάω. 2 σαλάτες, 6-7 ορεκτικά κάποια εκ των οποίων ήταν πολύ απλά (όπως πχ το λαδοτύρι ή η τυροκαυτερή), και 5-6 κυρίως: Μπριζολάκια χοιρινά, μπιφτέκι μοσχαρίσιο, μπιφτέκι κοτόπουλο, φιλέτο κοτόπουλο όλα στα 8,5 ευρώ, σούβλες που δεν ήταν έτοιμες στις 7 το απόγευμα που πήγαμε και ένα κριθαρώτο.

Πήραμε για 2 άτομα:
Πολίτικη μελιτζανοσαλάτα στα 4 ευρώ. Η μερίδα ήταν απελπιστικά μικρή, η μελιτζάνα φαινόταν φρεσκοψημένη και ήταν καλοψημένη, αλλά από γεύση τίποτα. Μελιτζάνα ψιλοκομμένη με μια ιδέα σκόρδου, λάδι και λίγο μαϊντανό από πάνω. Παντελώς άνοστη. Η προσθήκη αλατιού βελτίωσε ελάχιστα την κατάσταση.

Μανιτάρια ψητά στα 5,5 ευρώ. Κανονική μερίδα. Καλοψημένα μανιτάρια πλευρώτους στη σχάρα χωρίς ίχνος αλατιού, λαδιού, λεμονιού ή κάποιας σως τελοσπάντων. Εξίσου άνοστο πιάτο.

Μπιφτέκια κοτόπουλου στα 8,5 ευρώ. Δυο μεγάλα ζουμερά μπιφτέκια που συνοδεύονταν από πράσινη σαλάτα με ντοματίνια. Καλό πιάτο χωρίς τίποτα το αξιομνημόνευτο ωστόσο.

Κριθαρώτο με μοσχαρίσια ουρά και λάδι τρούφας στα 11 ευρώ. Μέτρια μερίδα, ακόμα πιο μέτρια γεύση. Το κριθαράκι σωστά χυλωμένο, το μοσχάρι έλιωνε στο στόμα, αλλά το αποτέλεσμα ήταν άνοστο. Η προσθήκη τυριού και αλατιού βελτίωσε κάπως την κατάσταση. (Να διευκρινίσω ότι γενικότερα δεν τρώμε πολύ αλάτι). Το λάδι τρούφας δεν ακουγόταν πουθενά. Αντίθετα έβγαζε μια γεύση καπνιστού λες και είχε μπέικον.

Ήπιαμε ένα πραγματικά πολύ εύγευστο και αρωματικό ροζέ κρασί στα 8 ευρώ το κιλό.

Στο τέλος μας κέρασαν παγωμένο ρακόμελο και χαλβά, ενώ μας ανακοίνωσαν προφορικά τον λογαριασμό. Συμπέρανα ότι μας έχουν χρεώσει και 2 ευρώ για το ψωμί που έφεραν στην αρχή. Νερό σε κανάτα. Πληρώσαμε 31 ευρώ και δεν μπορώ να πω ότι χόρτασα ιδιαίτερα, οπότε το βάζω στην κατηγορία 17-25 γιατί χρειαζόμασταν ένα πιάτο παραπάνω, οπότε θα ανέβαινε και ο λογαριασμός.

Συμπερασματικά δεν πρόκειται να ξαναπάω στο μαγαζί εκτός κι αν μάθω ότι άλλαξε διεύθυνση ή σεφ!

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Αρχικά και επειδή η κριτική αυτή γράφεται Μεγάλη Τρίτη να ευχηθώ σε όλους Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα!

Θα έχετε ίσως κάποιοι παρατηρήσει ότι όταν ένα εστιατόριο μου προκαλεί ανάμεικτα συναισθήματα αργώ να γράψω την κριτική μου! Έτσι και τώρα! "Δε θέλω να γράψω, δε θέλω να γράψω" έλεγε συνεχώς η "φωνή" μέσα μου! Αλλά τελικά δεν την άκουσα και αποφάσισα ότι πρέπει να ξεδιπλώσω τις σκέψεις μου!
Σάββατο 3/04 και το γνωστό πλέον τρίο κινήθηκε προς Νέα Ιωνία ύστερα από μία αναποδιά της τελευταίας στιγμής που μας ανέτρεψε τα σχέδια! Θα μου πείτε τώρα: Άλλους φίλους δεν έχετε; Φυσικά και έχουμε απλά ακολουθούμε έναν απαράβατο κανόνα: Πρώτα δοκιμάζουμε εμείς και μετά πάμε και τους υπόλοιπους που δεν αντέχουν στα crass tests! Παλιά βέβαια ήμασταν τέσσερις, αλλά μετά την αναχώρηση του ενός στο εξωτερικό μείναμε οι γνωστοί τρεις!

Αυτά όμως με τους προλόγους! Πάμε τώρα στην ουσία!
Φτάνουμε στο εστιατόριο περίπου στις 9:30 κατόπιν τηλεφωνικής κράτησης! Ο χώρος αν και δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο, μάλιστα ο φίλος μας παρατήρησε ότι εξωτερικά μοιάζει μάλλον με καφενείο, είναι τακτοποιημένος, καθαρός και τα τραπέζια σε σωστή απόσταση μεταξύ τους! Ο ένας τοίχος ήταν καλυμμένος με πέτρα και στο άλλον υπήρχε μία ξύλινη κατασκευή σε κόκκινο χρώμα με διάφορα αντικείμενα επάνω! Στο βάθος υπήρχε η ανοιχτή κουζίνα, η οποία έκλεισε στις 12:00 ακριβώς, και από την οποία μπορούσαμε να δούμε το προσωπικό σε ώρα εργασίας! Δε θα πω περισσότερα γιατί δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο όπως είπα και πριν. Το τριάρι το παίρνει μόνο και μόνο λόγω του άνετου και καθαρού χώρου καθώς και λόγω του άψογου εξαερισμού που δεν επέτρεψε στο τσιγάρο να μας ενοχλήσει καθόλου, αλλά και γιατί ήταν μάλλον το μόνο θετικό της βραδιάς!

Στα του φαγητού τώρα. Δε χρειάζεται βέβαια να αναφέρω τίποτα για το μέγεθος της παραγγελίας, η οποία για ακόμα μία φορά ήταν αντάξια της φήμης μας!
Έχουμε και λέμε αναλυτικά!
1) Σαλάτα πράσινη! Δροσερή και φρεσκοκομμένη με λίγο δυόσμο μέσα που έκανε όλη τη διαφορά και της έδινε έξτρα φρεσκάδα!
2) Πατάτες τηγανητές! Νόστιμες, χερίσιες και σωστά τηγανισμένες.
3) Τυροκαυτερή! Δική τους νόστιμη με ωραία φέτα και σωστή αψάδα!
4) Μανιτάρια ψητά! Πολύ νόστιμα αλλά μικρή μερίδα!
5) Λουκάνικο χωριάτικο! Μικρή μερίδα και αδιάφορο παντελώς γευστικά! Φυσικά και ήταν αγορασμένο από σούπερ μάρκετ και όχι από κρεοπωλείο!
6) Μπριζολάκια χοιρινά λαιμού! Νόστιμα αλλά στεγνά πολύ για τις δικές μου προτιμήσεις αλλά οκ στους άντρες άρεσαν πολύ!
7 και 8) Κοντοσούβλι χοιρινό και κοτόπουλο! Νόστιμα και καλοψημένα αν και λίγο στεγνά για εμένα ειδικά το χοιρινό!

Ήπιαμε 1 κιλό και 1/4 λευκό κρασί παγωμένο και χωρίς παρενέργειες, 1 καραφάκι τσίπουρο Μπαμπατζίμ, το μοναδικό εμφιαλωμένο που διαθέτει και ένα 100αράκι χύμα δικό τους, τίποτα το ιδιαίτερο από ότι είπε ο άντρας μου καθώς και δύο αναψυκτικά!
Στο τέλος μας κέρασαν χαλβά και ρακόμελο! Καλή χειρονομία αλλά τίποτα το ιδιαίτερο γευστικά!

Πάμε στα δυσάρεστα τώρα: Σκέλος εξυπηρέτηση!
Αν και η κοπέλα που μας εξυπηρετούσε ήταν ευγενέστατη και χαμογελαστή δεν μπορώ να πω το ίδιο και για τον έτερο σερβιτόρο ο οποίος ήταν εμφανέστατο ότι βαριόταν και το μόνο που έκανε ήταν να διεκπεραιώνει απλά ότι του ανέθεταν! Όσο για τον ιδιοκτήτη, αυτός ήταν προφανές ότι έφτιαξε το μαγαζί αυτό για να διασκεδάζει με την παρέα του και τους γνωστούς του, αφού δεν πλησίασε σε κανένα άλλο τραπέζι πέραν αυτών που γνώριζε και στο τέλος μας χαιρέτησε αναγκαστικά, αφού κατά την έξοδο μας πέσαμε πάνω του! (Είχε βγει από το μαγαζί για να μιλήσει με ένα φίλο του! ) Δε χρειάζεται βέβαια να πω πόσο με εκνευρίζουν τέτοιου είδους συμπεριφορές!

Ενδεικτικό της όλη κατάστασης ήταν το γεγονός ότι για πάνω από μία ώρα έπρεπε να υποστούμε τη φωνητική επίδειξη μίας από την παρέα του (η οποία θεωρούσε ότι ήταν κάτι σε Εντίθ Πιάφ, ενώ ήταν ξεκάθαρο ότι φωνητικά έκλεινε μάλλον στο Λουκή Νταράλα), γεγονός που δυσανασχέτησε ακόμα και τα παιδιά που έπαιζαν μουσική καθώς δεν τους άφηνε να κάνουν τη δουλειά τους! Και φυσικά στο τέλος ήρθε και το κερασάκι στην τούρτα! Εκεί γύρω στις 12:30 και ενώ έχουμε παραγγείλει ένα μικρό γύρο από τα ποτά μας μας φέρνουν με το έτσι θέλω το λογαριασμό!!!!!!! "Μα δεν το ζητήσαμε" λέμε εμείς! "Δε πειράζει, εμείς σας τον φέραμε η απάντηση" και τα σχόλια δικά σας!

Check Please! Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 82 ευρώ! Ποσό που κρίνεται υπερβολικό λαμβάνοντας υπόψη τόσο το σημείο στο οποίο βρίσκεται, χωμένο σε ένα στενάκι και εκτός κέντρου, το μέγεθος των μερίδων, οι οποίες ήταν από μικρές έως μεσαίες σε μέγεθος, καθώς και της συμπεριφοράς του προσωπικού, εξαιρουμένης φυσικά της συμπαθέστατης σερβιτόρας!

Αν θα ξαναπάμε;;; Δε νομίζω! Υπάρχουν πολλά εστιατόρια που έχουν αντίστοιχη ποιότητα φαγητού και φέρονται καλύτερα στον πελάτη! Καλώς ή κακώς η συμπεριφορά παίζει εξίσου σημαντικό ρόλο με τη γεύση! Καμιά φορά ίσως και μεγαλύτερο!!!!!

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Πριν από καιρό είχα πάει με μια φίλη μου στους ΚΩΣΤΑΝΤΩΝΗΔΕΣ της Νέας Ιωνίας, έχοντας διαβάσει τις καλές κριτικές των χρηστών στο σάιτ. Το ταβερνάκι αυτό το βρήκαμε εύκολα, γιατί βρίσκεται στο κέντρο της Νέας Ιωνίας, ανεβαίνοντας την Ηρακλείου είναι δυο στενά αριστερά.

Είναι ένα όμορφο συνοικιακό ταβερνάκι, μικρός χώρος με καμιά 15αριά τραπέζια, ωραία κόκκινα ράφια και γωνίτσες με διακοσμητικά στοιχεία και διάφορα μικροαντικείμενα, καθώς και τοίχους με πέτρινη όψη. Στο βάθος βρίσκεται η ανοιχτή κουζίνα, από όπου παρατηρούμε το συνεχές πήγαινε-έλα των αεικίνητων και ευγενικών σερβιτόρων.

Εμείς τελικά δοκιμάσαμε μια τυροκαυτερή, άψογα καυτερή, ένα λαδοτύρι στη σχάρα, φοβερά νόστιμο σαγανάκι, μια ντοματοκεφτέδες, τραγανούς και ζουμερούς, με τυράκι από πάνω και σος γιαουρτιού, και φυσικά τη σπεσιαλιτέ του μαγαζιού, ή μάλλον μία απ’ αυτές, το χοιρινό στη λαδόκολλα, που ήτανε όσο έπρεπε πικάντικο, φτιαγμένο με ευωδιαστά μπαχαρικά που το απογείωναν!

Ήπιαμε μια μπύρα Amstel και όλα αυτά με το ψωμάκι, μας στοίχησαν 32 €, που το θεωρώ λογικό ποσό, μιας και στο άτομο έρχεται στα 10/16 € και φυσικά αξίζει τον κόπο για την όλη εμπειρία του χώρου αυτού.

Μας κέρασαν γιαούρτι με γλυκό κουταλιού και φυσικά σας το συστήνω για ένα απλό και όμορφο βράδυ με την παρέα σας, αφού άλλωστε στο τέλος της εβδομάδας έχουνε και ζωντανή μουσική με πολύ κέφι!

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Το μικρό διαμαντάκι της Ν. Ιωνίας!!! Σας έχει τύχει ποτέ να έχετε μες τα πόδια σας ένα ταβερνάκι, που χωρίς ιδιαίτερο λόγο, έτσι απλά, να αδιαφορείτε στο να το επισκεφθείτε; Σας έχει τύχει ποτέ να “ράψετε” κουστούμι για κάποιον ή για κάτι και μετά να ρίχνετε φάσκελα στο πρόσωπό σας που τόσο καιρό απαξιούσατε να του δώσετε σημασία; Αν ναι, ε, τότε πολύ κακώς το κάνατε.

Εγώ πάντως αυτό έκανα, κι όταν ξεκίνησε το γεύμα μας στους Κωσταντώνηδες…δεν μπορούσα να πιστέψω την γευστική εμπειρία που βιώναμε, και τόσο καιρό αγνοούσα όχι την ύπαρξή του, αλλά τις μαγειρικές του ικανότητες, που είναι τέτοιες που συναγωνίζεται άνετα, άλλα τάχα “καθώς πρέπει” εστιατόρια.

Η επίσκεψή μας, έγινε Σάββατο 13/11/2014, τρία άτομα. Στις 22:10 το μαγαζί ήταν γεμάτο.

Ο χώρος δεν έχει κάτι που θα σας κάνει να θυμάστε ιδιαίτερα, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι είναι δυσάρεστος. Έχει πέτρα δεξιά κι αριστερά και διακόσμηση με κονσέρβες και διάφορα προϊόντα σίτισης. Έχει καμιά δωδεκαριά τραπέζια (ίσως και παραπάνω αλλά ενδέχεται να ήταν ενωμένα γιατί υπήρχαν μεγάλες παρέες). Στο βάθος η ανοιχτή κουζίνα με το ανθρώπινο δυναμικό της κατάλληλα ενδεδυμένο και με τα απαραίτητα καπέλα. Πάνω και δεξιά από τους αποροφητήρες ο τοίχος απεικονίζει χαριτωμένα, μια μεγάλη τσουκάλα επάνω στη φωτιά.

Στην εξυπηρέτηση δύο κορίτσια ευγενικά και πολύ εξυπηρετικά, παρά τον πολύ κόσμο που υπήρχε. Ενίοτε έβγαζε και κάποια πιάτα ένας άντρας που πρέπει να ήταν ένας εκ των συνιδιοκτητών από την πλευρά των…Κώστηδων γιατί οι Αντώνηδες απ’ όσο έχω πληροφορηθεί έχουν επιστρέψει στην ιδιαίτερη πατρίδα τους στις Σέρρες και ασχολούνται πια με σπιρουλίνες. Για να καταλάβετε, αν βέβαια οι πληροφορίες μου είναι σωστές, ο Αντώνης ήταν αυτός που είχε και τις Βαρκούλες (ψαροταβέρνα) στη Ν. Ιωνία, απ’ όπου και έχει αποσυρθεί εντελώς πλέον. Όμως απ’ ότι φαίνεται τουλάχιστον στα χαρτιά (από την απόδειξη), παραμένει ακόμα στους Κωσταντώνηδες.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση με αυτόν τον κύριο -όχι πολύ θετική- ήταν το γεγονός ότι ενώ κατά την διάρκεια της βραδιάς, κάθισε σε αρκετά γύρω από εμάς τραπέζια (προφανώς είχε γνωστούς), στο δικό μας τραπέζι δεν πλησίασε καθόλου, μόνο αρκέστηκε στο να μας πει μια καληνύχτα όταν έφυγε νωρίτερα από εμάς. Τώρα θα μου πείτε γιατί το κατατάσσω αυτό ως αρνητικό;

Πάντως σίγουρα όχι γιατί μ’ αρέσει να πιάνω κουβεντολόι με αγνώστους. Αλλά γιατί πολύ απλά κάποιοι άλλοι ιδιοκτήτες-μάγειρες-υπεύθυνοι κτλ, σε αντίστοιχη θέση, έχουν “χαλάσει την πιάτσα” και μας έχουν κακομάθει! Άρα λοιπόν θεωρώ πολύ θετικό όταν λαμβάνω μια απλή ερώτηση ιδίως όταν πηγαίνω για πρώτη φορά κάπου, του στυλ “σας άρεσε το φαγητό μας, μείνατε ευχαριστημένοι;…” Άλλωστε η απάντησή μας στη συγκεκριμένη περίπτωση, θα ήταν άκρως θετική!

Η ατμόσφαιρα έχει το γνωστό θεματάκι που έχουν τα περισσότερα εστιατόρια…κάποια στιγμή έγινε πραγματικός τεκές! Πλεονέκτημα στην ομίχλη καρκίνου δίνει η ανοιγόμενη οροφή, που με ένα άνοιγμα-κλείσιμο καθαρίζει τα πάντα…αλλά παίζει να σε αφήσει και με μια ωραιότατη πνευμονία αυτή την εποχή!

Επίσης μιας και ξεκίνησα από τα αρνητικά, πρέπει να αναφέρω ότι χρειάζεται λίγο περισσότερη προσοχή στις τουαλέτες που όταν τις επισκέφθηκα δεν ήταν και στην καλύτερη κατάσταση. Εντάξει δέχομαι ότι το μαγαζί ήταν πίτα και δυστυχώς υπάρχουν πολλοί απρόσεκτοι (απορώ εάν συμπεριφέρονται το ίδιο και στα σπίτια τους), αλλά επιβάλλεται να υπάρχει ένα άτομο, που να κάνει ανά διαστήματα μια εποπτεία κι ένα γρήγορο συμμάζεμα. Δεν ήξερα που να πατήσω…

Μουσική είχε ζωντανή (αξιοπρεπές το ρεπερτόριο), χωρίς μικρόφωνα από 2-3 άτομα που κάθονταν σε ένα μεγάλο τραπέζι με την παρέα τους.

Και προχωράω στο φαγητό το οποίο είναι ο κύριος υπαίτιος που το χαρακτήρισα ως διαμαντάκι της Ν. Ιωνίας.

- Ξεκινάμε με ψωμάκι (1€/έκαστος), ελίτσες και νεράκι εμφιαλωμένο που όμως όταν ζητήσαμε κανάτα, μας εξηγήθηκε ότι δεν θα χρεωθεί, απλά επειδή εκείνη την στιγμή χρησιμοποιούνταν όλες οι κανάτες, μας έφεραν μπουκάλι.

- Τυροκαυτερή, πραγματικά…καυτερή, φαινόταν χειροποίητη και ήταν εξαιρετική, 3,5€

- Γκιουζλεμέδες Λέσβου, με ένα εξαιρετικό χειροποίητο φύλλο που ανοίγουν οι ίδιοι απ’ ότι μας είπε περήφανα η κοπέλα που μας πήρε την παραγγελία. Η γέμισή τους είχε ένα σχετικά ανάλατο μαλακό τυρί σαν ανθότυρο (μου διαφεύγει η προέλευσή του), με δυόσμο που τους έκανε πολύ αρωματικούς. Ένα ορεκτικό πολύ νόστιμο χωρίς λαδίλα στην επίγευση του φύλλου, σε καλή μερίδα και καλή ποιότητα. 5€

- Πατάτες τηγανιτές (χ 2) χειροποίητες, τραγανές, ξεροψημένες και κομμένες σαν μικρά πατατάκια, όχι όμως σε πάχος, αλλά σε μήκος. Φανταστείτε δηλαδή κανονικά μπαστουνάκια πατάτας κομμένα στη μέση. Πάρα πολύ ωραίες, όμως θα ήθελα μεγαλύτερη μερίδα. Γενικά όταν βλέπω τσιγγουνιές στην πατάτα βγάζω καντήλες. Μπορεί να μην ήταν πολύ λίγες, αλλά για τα 3€ που τις χρεώνουν…εντάξει βρε παιδιά, πατάτες είναι δεν είναι χρυσάφι. Με τα τρία ευρώ, αγοράζετε 3 ½ κιλά πατάτες. Γιατί στο πιάτο μας φέρνετε δύο μοναχές;;

- Πολίτικος μεζές σερβιρισμένος σε μικρό τηγανάκι, με ένα εξαιρετικής ποιότητας σουτζούκι, δυνατό στο άρωμα (όπως μ’ αρέσει) και παστουρμά λιγότερο έντονο με σάλτσα ντοματούλας πάνω σε δύο λεπτές φέτες φρυγανισμένου ψωμιού…Όλα τα λεφτά!!! Όσοι αγαπούν αυτά τα αλλαντικά, δεν θα πρέπει να το χάσουν. 6,5€

- Φρυγαδέλι σαν πιάτο ημέρας, που νομίζω πως ό, τι και να πω γι’ αυτό θα είναι λίγο ώστε να περιγράψει την μαγεία που αισθάνεσαι όταν ακουμπάει τον ουρανίσκο! Συκώτι μοσχαρίσιο, ΑΦΡΟΣ χωρίς ταυτόχρονα ίχνος αίματος, αριστοτεχνικά ψημένο, χωρίς ίνες και νεύρα, τυλιγμένο σε μπόλια. Η νοστιμιά του πραγματικά δεν περιγράφεται…λουκούμι!!! 9€

- Χοιρινό στην λαδόκολλα, με μυρωδικά (μεταξύ αυτών και το αγαπημένο μου δεντρολίβανο), φέτα και για συνοδεία πατάτα φούρνου ψημένη με τη φλούδα. Ένα επίσης ονειρεμένο πιάτο που δεν λησμονιέται εύκολα! 8,5€

Και το ταξίδι των γεύσεων ολοκληρώνεται (στο πιάτο μας, γιατί στο μυαλό μας συνεχίζεται ακόμα) με ένα εκπληκτικής εκτέλεσης κυρίως πιάτο, που με τίποτα δεν θα μπορούσα να φανταστώ ότι θα γευόμουν σ’ ένα απλό φαινομενικά ταβερνάκι, σ’ ένα ήσυχο σοκάκι της Ν. Ιωνίας…

- Κριθαρώτο με βοδινή ουρά και λάδι τρούφας. Και εδώ υποκλίνομαι στον μάγειρα. Ένα πιάτο χυλωμένο, άψογα ψημένο το κριθαρώτο, η βοδινή ουρά “μαδημένη” σε ίνες ανάμεσα και το λάδι τρούφας που λατρεύω, να στέλνει το πιάτο στον ουρανό!!! 11€

Ήπιαμε μια Amstel (3€) και στο τέλος εκτός από το κέρασμα που ήταν ένα ωραιότατο στραγγιστό γιαούρτι με γλυκό του κουταλιού σταφύλι, παραγγείλαμε και από τα γλυκά του καταλόγου, 2 προφιτερόλ σε ποτήρι (2,5€ έκαστο), που απ’ ότι μας είπαν τους το φέρνουν από ένα εργαστήριο που συνεργάζονται.

Μάλιστα μας είπαν ότι θα καθυστερούσαν 10’ γιατί θα τους τα έφερναν από ώρα σε ώρα, αλλά απ’ ότι κατάλαβα μάλλον περιμέναμε να… ξεπαγώσουν από ώρα σε ώρα, γιατί ήταν από αυτά τα κατεψυγμένα γλυκάκια. Ομολογώ ότι δεν με ενθουσίασε ούτε η γεύση, και εννοείται ούτε το concept του κατεψυγμένου. Θα προτιμούσα κάτι απλούστερο αλλά δικό τους, που όμως σίγουρα με τόση τέχνη στο χέρι του μάγειρα, αποκλείεται να μη μπορούσε να φτιάξει κάτι εξίσου αξιοπρεπές όπως το φαγητό.

Πληρώσαμε 20€ το άτομο και εδώ θέλω να πω ότι παρά το γεγονός ότι μείναμε απολύτως ευχαριστημένοι ως προς την ποιότητα που ήταν αναμφισβήτητα ΑΡΙΣΤΗ αλλά και από την γεύση όσων δοκιμάσαμε, νομίζω ότι θα έπρεπε να αλλάξουν λίγο (προς τα κάτω) την κοστολόγηση τουλάχιστον κάποιων κυρίως πιάτων που είναι τσιμπημένα.

Για παράδειγμα, το πιάτο των 11€ μπορεί γευστικά να άξιζε κάθε λεπτό του ευρώ, όμως δεν μπορώ να μην αναφέρω ότι η βοδινή ουρά ήταν σχεδόν απούσα. Ιδίως με τον τρόπο με τον οποίο ήταν παρουσιασμένη-μαδημένη, ακόμα κι αν μπορούσε κανείς να ενώσει τις ίνες της, δεν νομίζω ότι θα ξεπερνούσε τα 150 γραμμάρια, δεδομένης της συνολικής ποσότητας του πιάτου. Άρα σε αυτήν την περίπτωση ή χαμηλώνεις λίγο την τιμή, ή μεγαλώνεις την μερίδα, για να πεις ότι ένιωσες λίγο και το βόδι στο πιάτο βρε αδερφέ. Σε κάθε περίπτωση βέβαια, εγώ θα επιστρέψω ξανά γι’ αυτό το ονειρεμένο πιάτο πολύ σύντομα.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Τα πράγματα είναι απλά. Υπάρχει στην κουζίνα ένας ικανός σεφ, με πολύ καλό χέρι, με φαντασία και μεράκι που σε συνεργασία με το team του μπορεί, και έχει καταφέρει να πάει, ένα βήμα παραπέρα (και δύο μη σας πω) το ταβερνάκι αυτό!!!

Με λίγη προσπάθεια ακόμα στα θεματάκια που ανέφερα πιο πάνω, θα αγγίξει επάξια την τελειότητα.

Αποτελεί μια πολύ αξιόλογη πρόταση για την περιοχή και προτείνεται ανεπιφύλακτα!!!

Υ. Γ.: Ηθικό δίδαγμα: Ποτέ και για κανένα λόγο, μην υποτιμάς τις ικανότητες μιας ταβέρνας...

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Μέσα στις γιορτές μία Κυριακή που ήταν ανοιχτά τα μαγαζιά μία παρέα 4 ενηλίκων και 3 παιδιών κατόπιν κράτησης επισκεφθήκαμε το μεσημέρι το συγκεκριμένο μαγαζί.

Χώρος (3/4):

Ένα σχετικό μικρό μαγαζάκι που δεν σου γεμίζει απ´ εξω το μάτι με την άσπρη αλουμινένια πόρτα, αλλά όταν μπαίνεις μέσα συναντάς ένα πολύ ωραιότερο περιβάλλον απο αυτό που φανταζόσουν.

Μέσα ένας χώρος σχετικά μακρόστενος με τραπεζάκια το ένα δίπλα στο άλλο και στο βάθος η κουζίνα με την τουαλέτα και ένα τραπέζι για την ορχήστρα που αποτελούνταν απο 2 άτομα, που τραγουδούσαν πολύ ωραία Ελληνικά τραγούδια, σε βαθμό που να σε ευχαριστεί και να μήν σε ενοχλεί.

Ποιότητα φαγητού (3/4):

Πολλά και ωραία πιάτα απο την οικογένεια των κρεατικών με συνταγές Ελληνικές απο τις διάφορες γωνίες της χώρας μας. Πήραμε αρκετά τα οποία και παραθέτω ελπίζοντας να μήν ξεχάσω κάποιο.

Ψωμάκι πολύ ωραίο φρέσκο με ένα ντίπ συνοδευτικό επίσης θεσπέσιο.

Πατάτες τηγανιτές, φρέσκιες, ξεροψημένες (βαθμολογία 6.5/10)

Χοιρινό στην λαδόκολλα, λίγο πικάντικο, καλό με το απαραίτητο λιπάκι του (το οπόιο εμένα δεν με ενθουσίαζει βέβαια) και με πατάτα κτλ σαν συνοδευτικά (βαθμολογία 6/10)

Απάκι, αρκετά επίσης αλμυρό, δεν το λες κακό αλλά σίγουρα μπορώ να πώ ότι ήταν απο τα πιο διαφορετικά και λιγότερο νόστιμα που έχω φάει (βαθμολογία 5.5/10)

Κοντοσούβλι κοτόπουλο, πολύ νόστιμο, απο τα καλύτερα πιάτα, βαθμολογία 7.5/10)

Κοντοσούβλι χοιρινό, πολύ καλό (βαθμολογία 7.5/10)

Πράσινη σαλάτα με μανούρι και σάλτσα εσπεριδοειδών, φρεσκότατη και νόστιμη (βαθμολογία 7/10)

Λαδοτύρι στην σχάρα (τρελαίνομαι για τα τυριά στην σχάρα, βαθμολογία 8/10)

Μπιφτέκια μοσχαρίσια, θεσπέσια πραγματικά πολύ νόστιμα (βαθμολογία 8/10)

Μπιφτέκια κοτόπουλο, φανταστικά επίσης (βαθμολογία 8/10)

Πήραμε τόσα πολλά αλλά σίγουρα κάτι μου ξεφεύγει.

Εξυπηρέτηση (3/4):

Στα αρνητικά ότι αργήσανε να έρθουν να πάρουν παραγγελία και ότι κάποια πιάτα άργησαν να έρθουνε χωρίς να είναι βέβαια ιδιαίτερα αισθητή η απουσία τους καθώς είχαμε πάρει αρκετά.

Η μία κοπέλα που μας σέρβιρε ενώ στην αρχή ήταν λίγο κρύα, γρήγορα πήρε μπρος και άλλαξε αρκετά όντας εξυπηρετική και πιο χαμογελαστή. Τα παιδιά όλα ήταν ντυμένα με ποδιές-στολές καθώς και τα άτομα στην κουζίνα η οποία ήταν αρκετά προσβάσιμη με το μάτι.

Επειδή όμως περάσαμε καλά, είμαι πιο επιεικής στην βαθμολογία της εξυπηρέτησης.

Value for money (3/4):

Πήραμε πολλά, μα παρα πολλά πιάτα (τονίζω ότι έχω ξεχάσει γύρω στα 4 καθώς έχει περάσει σχετικά καιρός απο την επίσκεψη μου). Το κόστος ανήλθε γύρω στα 17 ευρώ το άτομο (μετρώντας και τα παιδάκια). Σίγουρα τα παιδάκια δεν φάγανε όσο φάγαμε εμείς. Σίγουρα μπορούσαμε να φάμε πιο λυγά (σαν άνθρωποι δηλαδή και όχι σαν ζώα) και να πληρώσουμε ελάχιστα πιο οικονομικά.

Συμπέρασμα:

Ένα αξιόλογο μαγαζάκι απο διακόσμηση, ατμόσφαιρα λόγω και ζωντανής μουσικής, ποικιλία καταλόγου, ποιότητας γεύσης το οποίο νομίζω ότι πρέπει σίγουρα να ανέβει πιο ψηλά στις προτιμήσεις των χρηστών του ask4food.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Ήθελα από καιρό να πάμε και επιτέλους τα καταφέραμε ένα Σαββατιάτικο βραδάκι, μία παρέα 4 ατόμων.

Η διακόσμηση είναι απλή με έμφαση στην παλιά Ελλάδα αλλά μου άρεσε γιατί δεν χρειάζεται να είναι παραφορτωμένος ο χώρος για να είναι καλόγουστος.

Παραγγείλαμε: τυροκαυτερή που ήταν όντως καυτερή αλλά νόστιμη, πατάτες τηγανιτές που δυστυχώς δεν ήταν τόσο γευστικές, ντοματοκεφτέδες που με την δροσερή σάλτσα γιαουρτιού δίπλα ήταν απόλαυση, απάκι τηγανητό στο λάδι που αν και λίγο πικάντικο μου άρεσε αρκετά, τηγανιά κοτόπουλο με φέτα και ντομάτα που αν και δεν ήταν τίποτα ιδιαίτερο ήταν γευστικό, κοντοσούβλι χοιρινό που ήταν αρκετά νόστιμο και χοιρινό στην λαδόκολλα που ήταν επίσης αρκετά νόστιμο.
Κοινώς οι γεύσεις παρά το γεγονός ότι δεν ήταν τίποτα το συγκλονιστικό, ήταν μια χαρούλα...

Με τα ποτά, πληρώσαμε 50 ευρώ...

Μάλλον θα ξαναπάμε.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Οι Κωσταντώνηδες είναι το δεύτερο μαγαζί μέσα στον μήνα που επισκευτηκα με την προτροπή την δική σας και μερικώς απογοητευτηκα (το άλλο είναι η φισαρμόνικα)και λέω μερικώς δίοτι το φαγητό δεν ήταν πολύ καλό όπως περίμενα όμως για αυτά που φάγαμε πλήρώσαμε πολύ λίγα.

Πήραμε για πρώτα μελιτζανο σαλατα όχι καλή, κολοκυθοκεφτέδες και ντοματοκεφτέδες μέτριους προς τα κατω Εγώ πήρα σαν κυριως το κριθαρώτο το οποιο σαν γευση δεν μου πήγε καθόλου και έτσι μετα από 2- 3 μπουκιές το αφησα όλο αθικτο και ο συντροφος μου πήρε κόντρα η κατι τετοιο το οποιο ήταν πολυ σκληρό και άνοστο.

Το μόνο που άξιζε ήταν αυτό που μας κερασαν ένα καταπληκτικό γλυκό σταφύλι με γιαούρτι όμορφα σερβιρισμένο. Μαζί με λιγο καλό κρασί χύμα 30 ευρώ. Αν θέλετε να φάτε είναι μια χαρά οικονομικό -οικονομικό αλλα αν θέλετε να φάτε καλα δεν ξέρω.........

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Παρότι είμαι γειτονάκι με την Ν. Ιωνία (ούσα κάτοικος της Πεύκης) προτιμώ να την επισκέπτομαι κυρίως πρωινά ή και απογεύματα για βόλτα στην αγορά της και καφεδάκι στα καφέ της κεντρικής πλατείας.
Κακώς, κακώς, καααακιστα θα έλεγα, γιατί αν είχα μάθει νωρίτερα το μεζεδοπωλείο- ταβέρνα Κωνσταντόνηδες δεν θα έχανα ευκαιρία να ξεπορτίζω συχνά πυκνά προς Ν. Ιωνία για φαγητό!!!

Έχουμε και λέμε λοιπόν, χώρος: όμορφος, χωρίς κάτι ιδιαίτερο να σου κλέβει την προσοχή. Τραπέζια τόσο στον εσωτερικό χώρο, όσο και στον εξωτερικό! Σίγουρα το καλοκαίρι θα μαζεύει αρκετό κόσμο έξω μιας και υπάρχει δυνατότητα λόγω άπλας.
Τουαλέτες καθαρες.

Εξυπηρέτηση: μας σέρβιρε μια ευγενική, μικροκαμωμένη κοπέλα που φαινόταν να κινείται με μεγάλη άνεση στο χώρο, προφανώς επειδή θα ήταν 'παλιά' στη δουλειά. Επισκεφτήκαμε το μαγαζί Πέμπτη βράδυ και επείδη δεν είχε ιδιαίτερη δουλειά, θα μπορούσα να πω πως η κοπέλα μας είχε στα ώπα-ώπα!!

Φαγητό:
- Ψωμάκι φρέσκο και μαλακό για να γίνει μια ωραία αρχη!

- Για σαλάτα επιλέξαμε μία με διάφορες πρασινάδες, μανούρι και dreasing εσπεριδοειδών! Νόστιμη, φρέσκια και σε καλή ποσότητα!

- Πατάτες τηγανιτές, χειροποίητες ΣΙΓΟΥΡΑ, ξεροψημένες και χρυσαφένιες!

- Κοντοσούβλι χοιρινό, οι άντρες της παρέας έπαθαν 'εγκεφαλικό', ήταν πραγματικό λουκούμι, κυριολεκτικά έλιωνε στο στόμα!

- Μπιφτέκια κοτόπουλο, όχι τα καλύτερα που έχω φάει μιας και είναι ένα πιάτο που αγαπώ ιδιαίτερα και το επιλέγω όταν το συναντώ στους καταλόγους μαγαζιών. Βέβαια ήταν αρκετά ζουμερά και μυρωδάτα!

- Χοιρινό στη λαδόκολα με διάφορα μυρωδικά και φετούλα! Εξαιρετικό, φαίνεται πως το μαγαζί το έχει πολύ με το χοιρινό κρέας, και πρέπει να τονίσω πως δεν είμαι λάτρεις του, αλλά οι Κωνσταντώνηδες, δεν σου αφήνουν περιθώρια να μην ξετρελαθείς! Καλομαγειρεμένο πιάτο με τη φέτα να δένει απόλυτα!

- Και τώρα ΤΟ ΠΙΑΤΟ, κριθαρώτο με βοδινή ουρά και λάδι τρούφας! Δεν ξέρω τι να πρωτοπώ για το πιάτο αυτό, μελένιο, χυλωμένο όσο ακριβώς πρέπει με το λάδι τρούφας να το απογειώνει! ΑΛΛΑ δυστυχώς, θα συμφωνήσω με προηγούμενο σχόλιο του Ποντικιού, αναφέροντας και εγώ με τη σειρά μου πως η ουρά ήταν σε πολύ λίγη ποσότητα, κάνοντας την σχεδόν άφαντη μέσα στο πιάτο. Και είναι κρίμα, γιατί είναι ευρέως γνωστό πως πρόκειται για μία φτηνή πρώτη ύλη, οπότε μην την τσιγκουνευεστε τόσο ρε παιδιά.

Επειδή δεν συγκράτησα όλες τις τιμές, επέλεξα στην κριτική μου να μην αναφέρω καμία! Ανά άτομο (ήμασταν 4 συνολικά) μαζί με 1lt λευκό κρασί πληρώσαμε 16-17€ ποσό που σίγουρα άξιζε το μαγαζί λόγω των υπέροχων γεύσεων που μας προσέφερε!!!

Έμεινα άκρως ικανοποιημένη με τις γεύσεις, αν αυξηθεί και η ποσότητα του κρέατος σε αυτό το πιάτο φάρο, (κριθαρώτο) είναι βέβαιο πως δεν έχει να φοβηθεί και να ζηλέψει τίποτα από άλλα γνωστά μαγαζιά!! Εννοείται πως το συνιστώ!!!!!!!

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Το συγκεκριμένο μαγαζί βρίσκεται σχεδόν στο κέντρο της Ν. Ιωνίας και σίγουρα εξωτερικά όταν το πρωτοαντικρύζει κανείς δεν του γεμίζει το μάτι... Έλα όμως που στην προκειμένη περίπτωση τα φαινόμενα απατούν...!!! Κι όμως αυτό το μικρό μαγαζάκι κλέβει την παράσταση με τους πολύ καλούς μεζέδες του....

Η αλήθεια είναι οτι μας είχε ενημερώσει συγγενικό μας πρόσωπο ότι αξίζει να πάμε... Διαβάζοντας κιόλας και τις καλές κριτικές που έχει στο συγκεκριμένο site ένα απογευματάκι νωρίς και φυσικά με κλειστά τα μαγαζιά αποφασίζουμε με το φίλο μου να το επισκεφτούμε....

Την ώρα που πήγαμε δεν υπήρχε άλλη παρέα οπότε ότι παραγγείλαμε ήρθε αμέσως από τον Κώστα που είναι και ο ιδιοκτήτης όπως ο ίδιος μας είπε... Ο Αντώνης λείπει πλέον μόνιμα από το μαγαζί, το μόνο που τον θυμίζει είναι το όνομα του καταστήματος...

Ο εσωτερικός του χώρος είναι αρκετά ωραίος, όμορφα διακοσμημένος με παλιά και σύγχρονα αντικείμενα πάνω σε ξύλινα ραφάκια... Δεν είναι πολύ μεγάλος, ειδικά τώρα τον χειμώνα και αν μέτρησα σωστά αριθμεί 15 τραπεζάκια... Η κουζίνα του είναι ανοιχτή και φαινόταν πεντακάθαρη..
Κάποιες μέρες έχει και ζωντανή μουσική, και μας είπαν ότι επιβάλλεται τηλεφωνική κράτηση....

Ας περάσουμε όμως στην παραγγελία μας...
Πήραμε μια σαλάτα με γραβιέρα Μυτιλήνης και πιπεριές φλωρίνης η οποία ήταν αρκετά καλή και φρεσκοκομμένη..

Μία μερίδα γκιουζλεμέδες που μοιάζουν με τυροπιτάκια 4 τεμάχια που δεν ξεπερνούσαν την μετριότητα...

Μία κολοκυθοκεφτέδες 4 τεμάχια που ήταν πολύ καλοί....

Μία πατάτες τηγανητές φρέσκιες πολύ καλές...

Ένα κοντοσούβλι κοτόπουλο που ήταν επίσης καλό αλλά λίγο μικρή μερίδα... Πιο πολλά ήταν τα κρεμμύδια και οι ντομάτες απο το κρέας....

Ένα κριθαρότο με βοδινή ουρά με μανιτάρια και λάδι τρούφας που ήταν αρκετά καλό, το περίμενα βέβαια κι αυτο πιο μεγάλη μερίδα μιας και χρεώνεται 11ευρώ...!!!!!

Μισό κιλό κρασάκι λευκό πάρα πολύ ωραίο και ελαφρύ...

Στο τέλος μας κέρασαν και ένα γλυκάκι προφιτερόλ που ήταν εξαιρετικό...

Για όλα αυτά πληρώσαμε περίπου 45 ευρώ... Λογική τιμή αν συνυπολογίσεις ότι φάγαμε πολύ ωραία...

Στα αρνητικά του καταστήματος θα βάλω πως οι μερίδες του σε σχέση με την τιμή είναι λίγο μικρές και πως τα τραπεζάκια είναι λίγο στριμωχτά... Με γεμάτο το μαγαζί δηλαδή ίσως η ατμόσφαιρα να μην είναι τόσο καλή..

Κατά τα άλλα να το επισκεφτείτε, είναι μια πολύ καλή επιλογή για την περιοχή, γευστικά σίγουρα θα σας ικανοποιήσει....!!!

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Πολύ ωραίες γεύσεις, καλό κρασί, μεγάλες μερίδες, τρομερή ευγένεια και κέρασμα γιαούρτι με γλυκό του κουταλιού στο τέλος.

Το μοναδικό αρνητικό που έχω να γράψω για το μαγαζί είναι πως όλα τα φαγητά που πήραμε είχαν υπερβολικό αλάτι.

Χρήσιμη;