Οινομαγειρείο με πολλά ψαρικά και μαγειρευτά. Ανοιχτό καθημερινά μέχρι το απόγευμα. Κυριακή κλειστό.

10 Νοε 2017

Σάββατο Μεσημέρι, βρεθήκαμε στη περιοχή 4 άτομα (2 ζευγάρια) και το 2ο ζευγάρι, έχοντας ξαναπάει στο συγκεκριμένο μαγαζί μας το πρότεινε ανεπιφύλακτα.
Απέξω δεν σου γεμίζει το μάτι. Μπαίνοντας όμως και βλέποντας τα γεμάτα τραπέζια καταλάβαμε ότι κάτι παίζεται εδώ.
Η ατμόσφαιρα παλιού οινομαγειρείου.
Η εξυπηρέτηση άμεση
Λίγα πιάτα και καλά
Η φαβα που ζητήσαμε ειχε τελειωσει. Μας εφερε αντ' αυτης μια καταπληκτικη τυροκαυτερη για ορεκτικο, μεχρις ναρθουν τα φαγητα, για να εχουμε μεζε για το κρασί.

Μπακαλιαρο σκορδαλια (Χ2), κεφτεδακια κοκκινιστά και σαλατα, μια πατατες τηγανητες (πολυ καλοψημενες), μια φέτα με λαδάκι και ελιες τσακιστες (καμμια 15αρια παρακαλώ), ψωμι φρεσκο ωραιοτατο ΟΧΙ αφρος, και κοκκινο κρασι (750 γραμ) η παραγγελια.

Στο τελος κέρασμα χαλβάς (του μπακαλη) με γλυκο δαμασκηνο, μια τρελλα

34 € ο λογαριασμός

υγ. Το ασπρο κρασι δεν το δοκιμασαμε επιδη οπως μας ειπε ειχε μονο περσυνο, το φετεινο δεν το ειχε ανοιξει ακομα,.. λογικό
Η τελική εντυπωση ειναι οτι προκειται για μια αριστη εναλλακτική λύση, για να περασεις 1-2 ωρες περιφημα με ωραια μαγειρευτα φαγητα και καλο κρασί.

Τον άκουγα χρόνια αυτόν τον Λελούδα. Πρόσφατα γύρναγα με μια φίλη εκεί στην περιοχή, ήθελε να βγάλει φωτογραφίες τα κτίρια της περιοχής και άλλες κουλτούρο @@ριες. Περνάμε απ έξω και το μάτι μου πέφτει στην ταμπέλα, ρε εδώ είναι ο Λέλουδας ΣΤΑΜΑΤΑ!!! Με κοίταζε με απορία, άσε δεν ξέρεις είναι από τα πιο ψαγμένα μαγειρεία της Αθήνας της λέω καθ'ότι νησιώτισσα. το είχα ακούσει από ότι ταρίφα, μαστόρι, και παλιακό τύπο συναντούσα και έπρεπε να το δω τώρα που το βρήκα, (είναι και μέρος να ψαρώσει το γκομενάκι σκέφτηκα).

Παρκάραμε εύκολα, έχει 3-4 θέσεις απ έξω και μία αλάνα απέναντι για πολύ αμάξι, μπήκαμε μέσα κάτσαμε σε ένα τραπεζάκι και χαζεύαμε το μαγαζί. Το μενού λιτό, αλλά πολύ λιτό και διαφέρει από μέρα σε μέρα. αν πας για μεζέδες δεν λέει τίποτα ούτε σε τιμές ούτε σε ποικιλία. Εδώ έχουμε απλά πράματα λέει ό Χρηστάρας με την μουστάκα και το τατουάζ SMAIL (ναι εκείνο με τον φοίνικα που ζωγράφιζες παλιά στα τετράδια!!! πιο φιλακόβιο πεθαίνεις). να έρθεις να φας φασολάδα διό ευρώ ένα πιάτο και από μισή ρέγκα με την φίλη σου με 3 ευρώ έκαστοι καθαρίσατε. Παίρνεις και ένα κρασί, μας λέει σηκώνοντας την κούπα με τον γάτο... τι άλλο θες?! Μόνο να φέρεις κάναν Λάμπη την επόμενη φορά (Λάμπης είναι το laptop) να βάλεις καμία μουσική γτ το αφεντικό δεν έχει.

Το αφεντικό, Λελούδας τρίτης γενιάς είναι επιχειρηματίας, τον βλέπεις ότι θέλει να πουλήσει ρε παιδί μου, έχουμε και ωραία φέτα ψητή, θα σου φέρω μία και ωραίο σαγανάκι, να φέρω ένα και πάρε το τάδε κ το δείνα. Α κάνε μας και like στο fb έχουμε και σελίδα.

Από την άλλη ο Χρηστάρας είναι αυτός που κρατάει το μαγαζί ζωντανό. παίρνει την κανάτα με το κρασί και γυρνάει τα τραπέζια, γεμίζει τα καρτούστα, γεμίζει και τον γάτο. άμα δεν βλέπει το αφεντικό κερνάει και καμιά γύρα και κλίνει το μάτι. θα πιάσει κουβέντα για τα πάντα για την ζωή του για το μαγαζ, ί Α έλα να σου δείξω και τα βαρέλια με το κρασί, θα έρθει παππάς να τα διαβάσει πριν τα ανοίξουμε @@κιες του αφεντικού θα έρθει ο παππάς να πάρει το παραδάκι θα πει δυο κουβέντες και θα φύγει. Όποιος καταφέρει να πάει τότε λένε ότι έχει γλέντι από πολύ νωρίς μέχρι πολύ αργά. κάπου του αγίου Νικολάου κοντά.

Είναι μαγαζί που πρέπει να το δεις σίγουρα μην βάλεις τον πήχη ψηλά γτ μπορεί να απογοητευτείς από το φαΐ αν περιμένεις μεζεκλίκια και ιστορίες (είπαμε είναι μαγειρείο), αλλά σίγουρα όχι από τους ανθρώπους.

Σαλαμινίας 8, Βοτανικός