ΜΕΖΕΔΟΠΩΛΕΙΟ ΤΗΣ ΑΛΕΚΑΣ

Μεζεδοπωλεία

Σοφ. Βενιζέλου 106 & Χίου, Χαλάνδρι [Χάρτης]

Μενού μεζέδων με πολλές επιλογές. Ανοιχτό καθημερινά από το μεσημέρι. Κυριακή κλειστό.

Μεζεδοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Εδώ και κανένα τετράμηνο έχω ξεκινήσει περπάτημα. Όπως καταλαβαίνετε, αν είναι να τρώμε τον άμπακο πρέπει να καίμε και καμιά θερμίδα. Μέχρι στιγμής το περπάτημα μου έχει κάνει πολύ καλό. Έχω ανακαλύψει ένα ταβερνάκι, ένα μεζεδοπωλείο, δύο ζαχαροπλαστεία, ένα εξαιρετικό μπακάλικο και 3-4 φούρνους.

Ανάμεσα στις ανακαλύψεις μου λοιπόν, δεσπόζει και το Μεζεδοπωλείο της Αλέκας που επίσης ακούει και στο η Γωνιά της Αλέκας. Δεν ξέρω ποιο από τα δύο ονόματα είναι το πλέον επίσημο ή πρόσφατο, πάντως το κατάστημα είναι το ίδιο.

Σε μια από τις βόλτες μου πρόσεξα πως έχουν αναρτήσει έναν πίνακα που διαφήμιζε ένα -από τα αρκετά δημοφιλή πλέον- μενού με 13 ευρώ, όσο φας και όσο πιεις. Μιας που ο χώρος μου άρεσε πολύ, πρότεινα σε έτερο μέλος/καλοφαγά/δοκιμαστή να πάμε να κάνουμε μια πρώτη δοκιμή.

Σάββατο βράδυ, λοιπόν, αρχές Οκτώβρη, όταν φτάσαμε ήμασταν μόνοι μας. Τα μηχανάκια με τα delivery πήγαιναν κι έρχονταν το ίδιο και πελάτες που έπαιρναν φαγητό για το σπίτι. Μια γρήγορη ματιά στο κανονικό μενού μας ενημέρωσε πως κάνουν και σουβλάκια (εξού και το delivery) αλλά και μαγειρευτά.

Ο χώρος είναι πάρα πολύ όμορφος. Απλά αλλά καλόγουστα τραπεζοκαθίσματα, παλιές διαφημίσεις στους τοίχους, φωτισμός όσο πρέπει και μουσική που δεν σου παίρνει τα αφτιά. Χαλαρά 4 ντοματούλες.

Μας εξυπηρέτησε μια ευγενέστατη κοπέλα, χαμογελαστή και με χιούμορ, πολύ, πολύ, πολύ γρήγορη και πρόθυμη, ό, τι και αν ζητήσαμε το έφερε σε χρόνο dt. Άλλες 4 ντοματούλες κι εδώ.

Πριν σας πω για το μενού, θα σας προϊδεάσω πως και το φαγητό ήταν εξαιρετικό. Γιατί 3 ντοματούλες? Θα με ρωτήσετε. Γιατί είχαν προτηγανισμένες πατάτες, θα σας απαντήσω. Απαράδεκτο για εστιατόριο/μεζεδοπωλείο στο οποίο κάθεσαι να φας να σου φέρνουν τέτοιες πατάτες (για να εξηγούμαι εγώ ούτε σε σουβλατζίδικα πλέον τις δέχομαι τις προκατ).

Πάμε τώρα στο μενού των 13 ευρώ.
5-6 σαλάτες (ντάκο, πατζάρια, χόρτα, ανάμεικτες), άλλα τόσα ορεκτικά (φάβα, ρέγγα καπνιστή, τζατζίκι, μελιτζανοσαλάτα, πατατοσαλάτα, πατάτες τηγανητές και στη χόβολη) και τουλάχιστον 10 κυρίως (λουκάνικο, κεμπαπάκια, μπιφτεκάκια, τηγανιά κοτόπουλο ή χοιρινό, μελιτζάνες στο φούρνο με φέτα και ντομάτα, πανσετάκια, καλαμαρακια τηγανητά, μπακαλιάρος σκορδαλιά). Κάποιες επιλογές τις ξεχνώ, συγχωρέστε με. Επίσης, υπήρχε η επιλογή "μαγειρευτά" τα οποία ανάλογα με την ημέρα και την ώρα αλλάζουν. Εμείς που ρωτήσαμε μας είπαν πως είχαν σουτζουκάκια Σμυρνέικα, κοτόπουλο ρολό, κεφτεδάκια με κόκκινη σάλτσα και ένα-δυο άλλα που τα ξεχνάω. Επίσης υπήρχαν πιάτα με έξτρα χρέωση τα οποία δεν τα είδα γιατί ήταν στην πίσω πλευρά της κάρτας την οποία και δεν πρόσεξα πως υπήρχε. Άκουσα από διπλανό τραπέζι να αναφέρουν τυροκαφτερή και ψητό καλαμάρι.
Από ποτά έχει λευκό (μοσχοφίλερο) και κόκκινο (Αγιωργίτικο) χύμα κρασί.

Εμείς επιλέξαμε:

-Φάβα. Πολύ καλή, σερβιρισμένη με μπόλικο κρεμμύδι. Ήταν από τις λίγες φορές που τρώω φάβα έτσι ακριβώς όπως την φτιάχνω. Όχι λιωμένη και όχι πηγμένη στο λάδι.
-Πατατοσαλάτα. Απλή πολύ, με φρέσκο κρεμμυδάκι και ελαιόλαδο, νοστιμότατη.
-Πανσετάκια. Καλοψημένα, τρία στην κάθε μερίδα, μαζί με λίγες πατάτες, φέτες ντομάτας και μια πίτα για σουβλάκι άριστα ψημένη και αλάδωτη.
-Λουκάνικο. Επίσης καλοψημένο, αλλά κάπως πιο λιπαρό από όσο θα το ήθελα (το έφαγα όμως ευχαρίστως), σερβιρισμένο όπως και τα πανσετάκια.
-Κεμπαπάκια. Τέσσερα μικρά (σα να λέμε δύο μεγάλα), πάρα πολύ νόστιμα και ζουμερά, επίσης σερβιρισμένα όπως τα προηγούμενα.
-Σουτζουκάκια. Σαν της νονάς μου, δηλαδή τα δεύτερα καλύτερα που έχω φάει (τα πρώτα είναι της προγιαγιάς και δεν πιάνονται από κανέναν). Και με το κυμινάκι τους και με το σκορδάκι τους και με φρέσκια ντομάτα αλλά χωρίς πολύ λάδι. Τρία μεγαλούτσικα στο πιάτο μαζί με ρυζάκι σπυρωτό.
-Κοτοπουλο ρολό. Κατά πάσα πιθανότατα δικό τους γιατί ήταν αρκετά λεπτό σε διάμετρο (καμμία σχέση με τα τεράστια ρολλά των σούπερ μάρκετ), από στήθος κοτόπουλο, με πιπεριές, μπέηκον και μπόλικο τυράκι. Καλοψημένο αλλά πολύ ζουμερό, σερβιρισμένο κι αυτό με ρύζι. Και μπόλικο ε? Έξι φετούλες μέτρησα.
-Μελιτζάνες στο φούρνο με ντομάτα και φέτα. Φτιαγμένες εκείνη την ώρα γιατί ουσιαστικά είναι τηγανισμένες και μετά τις τελειώνουν στο φούρνο. Πεντανοστιμες αλλά με πολύ λάδι.

Ήπιαμε κόκκινο κρασί (πολύ καλό, και ακούσαμε από τους δίπλα πως ήταν πολύ καλό και το λευκό) και φάγαμε μπόλικο φρέσκο ψωμάκι που ήρθε ζεστό και δεν χρεώθηκε έξτρα.

Όλες οι μερίδες ήταν παραπάνω από γενναιόδωρες, ίσως αυτό θα ήθελε λίγη σκέψη παραπάνω αν θέλουν να πιάσει η προσφορά (πχ να μην έρχονται τα μαγειρευτά με ρύζι ή πουρέ ή πατάτες, αλλά μόνα τους και όποιος θέλει να παίρνει έξτρα πατάτες αλλά ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ φρέσκιες, η τραγωδία των προτηγανισμένων πρέπει να σταματήσει τουλάχιστον για τους πελάτες που τρώνε στο κατάστημα), και όλα ήταν πραγματικά πολύ νόστιμα.

Δεν ξέρω γιατί το συγκεκριμένο μαγαζί έχει πιάσει ως ντιλιβεράδικο αλλά όχι ως μέρος για να κάτσεις. Προσωπικά το συστήνω, ειδικά στους κοντινούς στη γειτονιά ή σε μετρό (είναι ένα δεκάλεπτο ποδαρόδρομος από το μετρό του Χολαργού). Αξίζει να του δώσετε μια ευκαιρία, το φαγητό είναι πολύ καλό και η προσφορά συμφέρει.

Εννοείται πως θα ξαναπάω και εύχομαι να δω φρέσκιες πατατούλες. Ήταν το μόνο μείον, ειλικρινά!