01 Μαι 2016

Από τις περιπτώσεις που το σύστημα των ντοματούλων αδικεί το μαγαζί.

Αντικειμενικά δεν δρέπει δάφνες γαστρονομικής αριστείας. Είναι ένα συνοικιακό στέκι. Το service θα εκνεύριζε Αμερικάνο. Το μέρος είναι λες και έχει μείνει στα '80s. Όλα αυτά ισχύουν. Αλλά είναι από τα πιο τίμια μαγαζιά που υπάρχουν και αν πας μια φορά θα ξαναπάς.

Καλαμαράκι τηγανιτό. Διεκπεραιωτικό, θυμίζει τουριστική ταβέρνα. 9 ευρώ.

Γαριδομυδοπίλαφο. The weakest link. Κατεψυγμένη παραβρασμένη γαρίδα. Το αυτό το μύδι. Κονκασέ και λίγο πιπεράκι να τσιμπάει. Δεν ήταν τόσο κακό όσο ακούγεται αλλά σίγουρα θα βρεις περισσότερα καλλίτερα παρά χειρότερα. 10 ευρώ.

Φάβα. Σπιτική (λάδι, λεμόνι, κρεμμύδι ωμό ψιλοκομμένο) και όχι εστιατορική. Ένα πεντάευρω.

Πατατούλες χεράτες τηγανιτές. Δυόμιση ευρώ για την μισή παραγωγή της Νάξου σε ένα πιάτο. Θυμίζουν τις πατάτες πολλών μαγέρικων όπως πχ του 'Ειδικόν' στον Πειραιά.

Ουζάκι Βαρβαγιάννη πράσινο στα 7 ευρώ.

Το ψωμί 0,50 τυπική χρέωση.

Νερό κανάτας.

Το μέρος θυμίζει το ουζερί που συχνάζει εκείνος ο χοντρός θείος της γυναίκας σου με το μουστάκι και τα κόκκινα μάτια. Ραμποτέ και ράφια μέσα για φανούν όλα τα ούζα και τα τσίπουρα του μαγαζιού. Νάυλον γύρω γύρω και πλαστική τέντα έξω για να μην κρυώνει το φιλοθεάμον κοινό (το νάυλον εμένα με ξεπερνάει αλλά ίσως θα έπρεπε να εξοικειωθώ κάποτε με την ιδέα ότι υπάρχει).

Όσοι δουλεύουν εκεί, του ιδιοκτήτη συμπεριλαμβανομένου που έρχεται να σου πει τι έχει (κατάλογο δεν έχω δει ποτέ), έχουν μια σβέλτη ευγένεια. Απόδειξη άνευ ετέρου.

Όξω τα ούζα πληρώσαμε εννιά ευρώ το κεφάλι (3 ήμασταν) και σκάσαμε στο άμυλο. Αν θες και κάτι plus πας στα δέκα-δώδεκα το κεφάλι κι είσαι ο άρχοντας της κουτσομούρας.

Τα κύρια χαρακτηριστικά του μαγαζιού δύο: οι τεράστιες μερίδες (η καβουροσαλάτα έχει πλάκα καθώς είναι πραγματικά ένα βουνό που ξεχειλίζει από το πιάτο ή αν πάρεις ψιλό ψαράκι τηγανιτό -γαύρο, μαρίδα- έρχεται το μισό Αιγαίο) και το ότι μαζεύει οικογένειες της γειτονιάς.

Θυμίζει λίγο ψαροταβέρνα παραθεριστικού οικισμού ή την ταβέρνα-καφέ του κάμπινγκ (θυμήθηκα το ομότιτλο σήριαλ με τον Καλογερόπουλο να δίνει ρέστα ως Μάιμος/Μπε). Βέβαια είναι από τα λίγα μέρη που σερβίρουν ψαρικά και δύναται ένας οικογενειάρχης να τραπεζώσει και τα πεθερικά του χωρίς να τιναχτεί ο προϋπολογισμός του μήνα στον αέρα. Είναι τόσο δημοφιλές στο τρίγωνο Λαμπρινή-Κυπριάδου-Γαλάτσι που είτε πας νωρίς είτε κλείνεις τραπέζι. Ναι φίλε. Εκεί έχει κανονικούς ανθρώπους -δύο χέρια, δύο πόδια, φαλάκρα, κοιλιά, παιδιά και χρέη- κι όχι αυτούς τους ατσαλάκωτους που απορείς "μα που ζούνε αυτοί;", οι οποίοι 'δοκιμάζουν' 7 διαφορετικά γκουρμεδιάρ'κα τη βδομάδα και μετά πάνε στο χωριό τους για Πάσχα.

ΥΓ Στην γεύση οι δύο ντοματούλες ίσως είναι λίγο αυστηρές αλλά με επηρέασε το συγκεκριμένο γαριδομυδοπίλαφο. Γενικά πάντως φαντάσου το στο 55-60%.

21 Φεβ 2015

Αν και θα μπορούσα να ζω τρώγοντας μόνο ψάρι, το ψαρικό στην Αθήνα δεν το πολυέχω σε υπόληψη και δεν το επιδιώκω κιόλας. Καλά αν βρεθώ προς Πειραιά ή στην παραλιακή Σουνίου, θα πάω στην ψαροταβέρνα και θα φάω. Ομως στο δήμο Αθηναίων μέσα μπα, δεν θα το προτιμήσω, δεν ξέρω γιατί, μαλλον δεν τύχαινε, μάλλον κακώς, όπως αποδεικνύεται.

Οι Μουριές (κάθε ελληνική πόλη έχει τουλάχιστον ένα μέρος για φαγητό που το λενε Μουριες -κατά προτίμηση σε πλατεία) είναι ένα εντελώς basic ουζερί γειτονιάς, που δεν προσπαθεί καθόλου να είναι όμορφο και θελκτικό. Καθόλου δε μας αφορά αυτό όμως, αρκεί να καίει η σόμπα αερίου που ζεσταίνει τη σκεπαστή βεράντα -όπου και καθήσαμε. Πριν αποφασίσουμε τι θα παραγγείλουμε, ήρθε μπροστά μας ένα βουνό -κυριολεκτικά- γαύρος μαρινάτος, σκορδάτος και ωραιότατος και τσίπουρο βολιώτικο Αποστολάκη. Μετά έχουμε και λέμε:

-Ντοματοκεφτέδες, ελαφροτηγανισμένοι τόσο που τους λες και light
-Kαλαμάρια ψητά -μαλακό, ζουμερά και ας ήταν μεγαλούτσικα
-Γαριδάκια μικρά τηγανητά, τρώγονται και με το ουίσκι, σαν φιστίκια.

- Μεγάλες μερίδες ζοχών με κολοκυθακια και ντοματοσαλάτας. Καλό ελαιόλαδο.
-Φάβα ζεστή ακόμα ήρθε, με τα σχετικά κρεμμύδια.
-Κεφαλοτύρι σαγανάκι (λίγο άσχετο με τα προηγούμενα, αλλά για ψυχολογικούς λόγους, το θέλαμε)

Το στοκ από παγάκια ανανεώθηκε όσο έπρεπε, το ψωμί επίσης και περάσαμε μια χαρά, φάγαμε ωραία. Πληρώσαμε €15/άτομο, πολύ λογικά,

01 Φεβ 2015

Ένα διαμαντάκι που δεν το πιάνει το μάτι σου. Γιατί αν δεν στο συστήσει κάποιος, πιθανότατα να μην σκεφτείς καν να μπεις μέσα.

Μοιάζει με καφενείο, από διακόσμηση μην περιμένετε κάτι. Ειναι από τα μέρη που πηγαίνει κανείς απλά για να φάει πολύ καλά,

Οι μερίδες είναι διπλάσιες από το κανονικό, οι γεύσεις αυθεντικές, η ποιότητα των προϊόντων εξαιρετική και οι τιμές πολύ τίμιες.

Αν πετύχετε σκουμπρί μαρινάτο πάρτε το με κλειστά μάτια. Δεν έχω ξαναφάει καλύτερο!

Μην ξεχάσω να αναφέρω ότι οι τουαλέτες του είναι πεντακάθαρες - είναι από αυτά που πάντα κοιτάζω και λένε αρκετά και για την κουζίνα ενός μαγαζιού...

Εννοείται ότι θα ξαναπάω. Περιμένω πώς και πώς!

21 Ιαν 2014

Αυθεντικό. Λαϊκό. Αληθινό. Πολύ καλή ποιότητα σε ακόμα καλύτερες τιμές. Πριν αναφερθώ στο τι πήραμε και τι πληρώσαμε να επισημάνω ότι το (3) το βάζω στο χώρο/ατμόσφαιρα γιατί μπορεί να θυμίζει καφενείο, όμως αυτό είναι που πρέπει να θυμίζει. Σεμνότητα δηλαδή και ταπεινότητα. Αυθεντικότητα όπως και τα πιάτα που προσφέρει. Μουσική που σε γυρνάει στο 70s όπως εξάλλου και το όλο σκηνικό.

Τέσσερα άτομα πήραμε τα εξής (οι μερίδες του είναι κυριολεκτικά διπλές):

Γαρίδες τηγανητές (καλές ως πρέπει), Καλαμαράκια τηγανητά (πολύ καλά, καλύτερα από το ως πρέπει), Μαρίδες τηγανιτες (καλές ως πρέπει), ξιδάτο σκουμπρί (φρέσκο, μαριναρισμένο όπως ο ξιδάτος γαύρος, ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΌ, το καλύτερο του είδους που έχω δοκιμάσει ανά την Ελλάδα και όχι μόνο. (ΑΠΌΛΑΥΣΗ).

Πατάτες τηγανητές (πολύ καλές, καλύτερα από το ως πρέπει) Σαλάτα με βραστά κολοκύθια, βραστές πατάτες κρεμμύδι (πολύ καλά, καλύτερα από το ως πρέπει), Σαλάτα με γαρίδες, τόνο, σουρίμι καβουριού μαγιονέζα και αρωματικά (ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΌ από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει), Ντοματοκεφτέδες (πολύ καλοί προς εξαιρετικοί, αρκετά καλύτεροι από το ως πρέπει)

Ήπιαμε 2 κιλά κρασί και μία κόκα (το 1/2 κερασμένο). Μπορεί και να ξέχασα κάτι. Τέσσερα άτομα, η απόδειξη σωστή. ΠΌΣΟ ????????

ΜΟΛΙΣ 65 €

Ήταν η δεύτερη φορά που πήγα και για αυτό γράφω πια στα σίγουρα. Αν θα ξαναπάω ?????
Δεν μπαίνω πια στον κόπο να απαντήσω !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

01 Μάρ 2013

Δεν υπάρχει αυτό το μαγαζάκι! Μικρό, σαν καφενείο, αλλά ασύγκριτη ποιότητα και ποσότητα! Λοιπόν η μερίδα φρέσκιες πατάτες τηγανητές,είναι σαν 2-3 μερίδες των άλλων εστιατορίων.

Το ίδιο ισχύει για όλα τα πιάτα που προσφέρουν! Καλαμαράκια ωραιότατα ένα βουνό η μερίδα! Χόρτα σε βαθύ πιάτο! Να πάτε με κλειστά μάτια!

19 Απρ 2012

Επίσκεψη στις Μουριές για πρώτη φορά στις 31 Μαρτίου. Γνωρίζαμε από πριν (από άρθρο κάποιας free press) ότι το μαγαζί, από άποψη χώρου και διακόσμησης δεν λέει απολύτως τίποτα, από γεύσεις όμως και μερίδες "φυσάει"... κι έτσι ακριβώς ήταν.

Γωνιακή κλασική ταβερναρί που δεν σου γεμίζει με τίποτα το μάτι, με κλήση προς το… καφενείο δεκαετίας '80 (και λίγα λέω), λίγο πιο πάνω από την πλατεία Παπαδιαμάντη, με μικρή βεράντα. Γύρω στις 10:15 γεμάτο, μόνο το δικό μας τραπέζι υπήρχε άδειο.

Προσπερνάμε τον χώρο και περιμένουμε με ανυπομονησία το φαγητό.

Την παραγγελία περιμένουμε για λίγο, γιατί θα μας την πάρει ο ιδιοκτήτης και μάγειρας, ο οποίος φυσικά βρίσκεται μέσα στην κουζίνα, η οποία φαίνεται λίγο από ένα μικρό πάσο στο οποίο βγαίνουν οι παραγγελίες. Στην εξυπηρέτηση είναι 2 νέα παιδιά, ανίψια του, πρόθυμα κι αθόρυβα.

Σοβαρός, αλλά πολύ σωστός επαγγελματίας, μας παίρνει παραγγελία πρόθυμος να μας εξηγήσει τα πιάτα, να μας πει την γνώμη του και να μας συμβουλέψει, να μην παραγγείλουμε πολλά γιατί οι μερίδες είναι μεγάλες...σπάνιο φαινόμενο αυτό!

Εν όψη νηστείας λοιπόν μας προτείνει και συμφωνούμε:

- Κολοκυθοκεφτέδες, πολύ ωραίοι και χωρίς τυρί
- Ντοματοκεφτέδες, οι νοστιμότεροι που έχουμε δοκιμάσει (και συγκεκριμένα μας πρότεινε, επειδή η κάθε μερίδα έχει 12 και είναι πολλοί, να μας βάλει σε 1 μερίδα μισούς-μισούς...σωστός;; Αν και έτρωγα άνετα κι άλλον ένα γύρο)
- Καλαμάρι μεγάλο (σε μέγεθος θράψαλου), τηγανιτό εξαιρετικό
- Γαριδομυδοπίλαφο με ντομάτα, πολύ καλή μερίδα και νόστιμο, αν και προτιμάμε τα μύδια χωρίς ντομάτα
- Χταπόδι ψητό, τέλειο! Ένα τεράστιο πλοκάμι, μαλακό και νόστιμο (συνήθως το πληρώνουμε χρυσό και ψάχνουμε να το βρούμε στο πιάτο)

Τα παραπάνω και ένα ούζο Πλωμάρι, 22 ευρώ το άτομο, νομίζω πάρα πολύ καλά!

Σημείωση:
- Τα πιάτα μας τα έφερνε ο ίδιος απ' την κουζίνα και δεν παρέλειψε, στο ενδιάμεσο του φαγητού μας, να βγει να μας ρωτήσει μήπως θέλουμε κάτι να αφαιρέσουμε από την παραγγελία γιατί ήταν πολλά!!

- Φρόντιζε να είναι κοντά μας η σόμπα και έβγαινε κάθε λίγο να κλείνει την πόρτα όταν έμενε ανοιχτή για να μην κρυώνουμε (γιατί το τραπέζι μας ήταν κοντά στην πόρτα)

- Επίσης ξεπροβόδιζε κι ευχαριστούσε ο ίδιος όλο τον κόσμο όταν έφευγε.
Τι άλλο να πω μετά;

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Απλότητα, σεβασμός στον πελάτη, επαγγελματισμός, ποιότητα φαγητού, άριστη σχέση ποιότητας-τιμής.

Μετά από όλα αυτά, με αφήνει παντελώς αδιάφορη το concept του χώρου και της ανακαίνισης που δεν έχει γίνει τόσα χρόνια...αρκεί να τραβάει η όρεξή μου θαλασσινά!!

Κονδυλάκη 21 & Βρούτου, Άνω Πατήσια