Παραδοσιακές γεύσεις από το Καζακστάν. Δευτέρα κλειστό.

20 Φεβ 2017

Επαναλαβάνω και ίσως γίνω κουραστικός. Το πολύ το Κύριε ελέησον το βαριέται και ο Παπ(π)άς! Ο καθένας έχει τις προτεραιότητες του. Για ένα αρκετά ευρύ κοινό (ειδικά) παλαιότερα, η ενασχόληση με το ASK4FOOD ήταν χόμπυ και κατάθεση ψυχής. Δεν μας υποχρέωνε κανείς να γράψουμε τις εντυπώσεις μας σαν πελάτες, το κάναμε επειδή το γουστάραμε. Γούστα είπαμε;Άλλος γουστάρει να καπνίζει 5 πακέτα τσιγάρα την ημέρα, άλλος να φωτογραφίζει τοπία, άλλος να αθλείται και να παρακολουθεί αθλητικές εκδηλώσεις. Τα δικά μου χόμπυ τα τελευταία χρόνια ήταν να γράφω κριτικές επισκεπτόμενος εστιατόρια που μου αρέσουν, να παίζω βόλευ και να παρακολουθώ τον Ολυμπιακό (στο μπάσκετ). Πως κολλάνε όλα αυτά;Αρχικά να ευχαριστήσω τη φίλη Βάσω που μου πρότεινε τον Ευγένιο! Δύσκολα θα έκανα επίσκεψη σε τέτοιο μαγαζί!

Παρασκευή 10/2/2017 και ώρα 14.30! Μετά από μία κουραστική μέρα που είχε προηγηθεί είπα την Παρασκευή να λείπω όλη μέρα από το σπίτι μου, όχι για δουλειά και σχολή αλλά για να διασκεδάσω! Μία εβδομάδα νωρίτερα είχα κάνει την πρώτη επίσκεψη στον Ευγένιο αλλά ήθελα και την γνώμη των γονέων για να βγάλω τα συμπεράσματα μου μιας και ήθελα σύγκριση με την Πρεμιέρα. Το πρόγραμμα είχε Ευγένιο λοιπόν και Ολυμπιακό-Ζαλγκίρις Κάουνας το βράδυ! Και ο Ευγένιος με έβαλε στο κλίμα!

Μπαίνοντας μέσα θα πάθεις ένα σοκ αν περιμένεις κάτι αντίστοιχο σε σύγκριση με την Πρεμιέρα! Εγώ στην πρώτη εντύπωση μου έζησα στιγμές από τις δόξες του Ολυμπιακού στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας της εποχής 1993-1997 όταν ο Ολυμπιακός είχε στήσει αυτοκρατορία με τον Σωκράτη Κόκκαλη, μέχρι να πέσει το κάστρο από μέσα όταν ασχολήθηκε με το ποδοσφαίρο και το Champions League! Τι λες ρε μεγάλε θα μου πειτε! Και έχετε δίκιο! Ρε παιδιά όμως, τίποτα άλλο δεν μου ήρθε στο μυαλό ακούγοντας τη μουσική σε αυτό το μικρό μαγαζάκι!

Η μουσική δεν σε έβαζε σε κλίμα Ρωσίας-Ουκρανίας ή Καζακστάν! Εμένα μου θύμησε ότι ανέφερα παραπάνω. Τα τραγούδια δεν ήταν παραδοσιακά δικά τους αλλά ειλικρινά 2-3 μου θύμησαν το ζέσταμα που έκανε ο Ολυμπιακός τις εποχές που ο Μίλαν Τόμιτς (αλήθεια ο χρήστης Τόμιτς που εξαφανίστηκε?) βομβάρδιζε τα αντίπαλα καλάθια και ο τίμιος Θύμιος Μπακατσιάς ήταν ένας πρόγονος του Βαγγέλης Μάντζαρη (χωρίς το 3ποντο). Και τι δεν θα έδινα να ήμουν έστω και ο Γιάννης Ιωαννίδης (ο Ολλανδός, όχι ο βουλευτής) για να έπαιρνα λίγη αύρα αυτής της ομάδος! Αυτά τα χρόνια τα θυμάμαι σαν αγνά.

Στα δικά μας τώρα....

Χώρος που δεν σε κερδίζει. Μικρός και με μυρωδιές που τις συνηθίζεις μετά από 5 λεπτά. Τραπέζια και καρέκλες οινομαγειρίου και μόνο ντεκόρ ένα μικρό παταράκι να θυμίζει κάποιο σπίτι (?) της συμπαθέστατης χώρας του Καζακστάν. Μια Ολυμπιακή σημαία (της διοργάνωσης), ένα τραπεζάκι κλπ κλπ. Δεν πας για τον χώρο.

Η εξυπηρέτηση ευγενική, προσπαθούσε να είναι ευχάριστη από την κυρία αλλά δεν της πολυέβγαινε! Σε καμία περίπτωση δεν ήταν αγενής αλλά κάπου χανόταν στη μετάφραση. Πολλά πιάτα προσφέρονται μετά τις 18.00 το απόγευμα αν και το μαγαζί αναφέρει πως ανοίγει από τις 13.00 το μεσημέρι. Οπότε σασλίκ και κάποια άλλα πιάτα δεν δοκιμάσαμε ποτέ! Η απόδειξη ήρθε κανονικά και ήταν νόμιμη ενώ τουαλέτα δεν ρωτήσαμε ποτέ και δεν ξέρω αν τελικά βρίσκεται σε εξωτερικό χώρο. Και τις 2 φορές υπήρξε κέρασμα μιας σαλάτας.

Γεύσεις από το Καζακστάν....

- Λεπιόσκα. Αντί για το κλασικό ψωμί, προσφέρουν (1 ευρώ) ένα είδος πιτούλας, αφράτης και μπαμπάτσικης. Τρώγεται ζεστή.

- Κουιρδάκ στα 6 ευρώ. Σε πήλινο σκεύος, καυτό αλλά νοστιμότατο ειδικά για χειμερινές μέρες. Συκωταριά, πιπεριές και πατάτες φούρνου κάνουν ένα νόστιμο πιάτο που μας κέρδισε και τις 2 φορές. Η λεπιόσκα εδώ μάλλον θα σας χρησιμεύσει.

- Σαλάτα από ρέβα στα 4 ευρώ. Στην πρώτη επίσκεψη μας προσφέρθηκε ευγενικά. Δεν την άγγιξα ποτέ! Συμπαθητική όμως για τους υπόλοιπους.

- Μανιταροσαλάτα Καζακστάν στα 5 ευρώ. Μανιτάρια τουρσί, κομμάτια κρέατος, σκόρδο και σως. Πρωτότυπη, εύγευστη. Δεν την είχαμε δοκιμάσει αλλού αλλά μας ικανοποίησε. Μας προσφέρθηκε στη δεύτερη επίσκεψη. Όχι πολύ σκορδάτη.

- Σούπα με κομμάτια κρέατος στα 5 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Ξινούτσικη, κοκκινωπή στο χρώμα όπου μας προσφέρθηκε με ένα κουταλάκι σμετάνα στο κέντρο. Προτείνεται! Λεπτοκομμένα υλικά και με σωστή δόση μπαχαρικών, στρώνει το στομάχι.

- Σάμσα στα 2 ευρώ το τεμάχιο (τουλάχιστον 2 τεμάχια) που ψήνονται στον φούρνο. Παιδιά τέτοιο φύλλο δεν έχω ξαναδοκιμάσει! Τεράστιο τριγωνικό κομμάτι με αρκετή γέμιση από κομμάτια κρέατος και κρεμμύδι. Θύμισε σε γεύση λίγο από την κιμαδόπιτα του Σάββα (αλλά με πιο μεγάλα κομμάτια κρέατος). Αξίζει η μισή ώρα αναμονής μόνο και μόνο για το φύλλο που είδα με τα μάτια μου να ανοίγουν μόνοι τους! Μην το παραλείψετε!

- Πελμένια αλά Καζακστάν στα 6 ευρώ. Υπάρχουν και τα ρώσικα στα 5. Η διαφορά τους είναι ως προς το μέγεθος. Δοκιμάσαμε με κιμά και ένα είδος χόρτου στη γέμιση. Εξαιρετικά και ανταγωνιστικά με αυτά της Πρεμιέρας. Δεν τα συνδυάζουν με σμέτανα όμως! Εδώ βάζετε λευκό ξύδι, σόγια σως και σας φέρνουν ένα μικρό μπολάκι με κάτι που μοιάζει σαν μαρμελάδα. Βάλτε πολύ λίγο γιατί καίει αρκετά!

- Μαντί στα 6 ευρώ. Τρώγονται με τον ίδιο τρόπο! Επίσης πολύ καλά στη γεύση και σε γενναιόδωρη μερίδα! Φρέσκα και ζεστά!

- Βερενίκι με ανθότυρο στα 5 ευρώ. Τι ήταν αυτό ρε φίλε;Δεν έχω φάει καλύτερα. Βουτυράτα με τη σμέτανα να απλώνεται από πάνω τους και να γίνεται έκρηξη στο στόμα! Όταν ξαναπάω νομίζω πως δεν θα αρκεστώ στη μία μερίδα. Ήδη τα λιγουρεύομαι!

- Μπύρες στα 2.5 ευρώ, ρώσικες αν θυμάμαι καλά. Όλες 500άρες και πολύ καλής ποιότητας, για πλάκα ήπιαμε 4 στα 3 άτομα και μπορούσαμε να συνεχίσουμε. Μπορείτε απλώς να πάτε στο ψυγείο τους να τις πάρετε και να τις ανοίξετε μόνοι σας (ξεβιδώνοντας δυνατά το καπάκι). Δεν θα σας παρεξηγήσουν!

Για γλυκό δεν έχουν κάτι να σας προσφέρουν! Εγώ γυρνώντας πετάγομαι στο Μελιστάλακτο και παίρνω είτε μιλφέιγ, είτε εκμέκ. Αυτή τη φορά το γαλακτομπούρεκο με φύλλο καταϊφι είχε την τιμητική του!

Σε γενικές γραμμές ένα καλό γεύμα θα σας κοστίσει 15-17 ευρώ. Και φυσικά το προτείνω αν και ο χώρος είναι κάλτ στα όρια της κατάθλιψης! Αυτό δεν εμποδίζει όμως αρκετούς πελάτες λόγω καταγωγής από την πρώην Σοβιετική Ένωση να ρίχνουν άγκυρα στη "γιάφκα" του Ευγένιου. Και επειδή οι δικοί μου δεν έχουν θέμα με το savoir vivre (βλέπε Πρεμιέρα) αλλά με το SAVOURAR vivre, ήδη έχουν κανονίσει νέα επίσκεψη μαζί με γιαγιάδες ετών 91 και 81 αντίστοιχα!

Τώρα που το σκέφτομαι.... Βερενίκι με ανθότυρο και 2 μπυρόνια στα 10 ευρώ... Μαζί με κάτι Q-ries που ξέρω θα λυγίσουν και τα πιρούνια!

Και πίνω μπύρες, πίνω μπύρες.... πίνω μπύρες!

Hasta la vista babies!! (?)!!

12 Δεκ 2016

Είναι βράδυ καθημερινής, δυο άτομα κινούμαστε στην ευρύτερη περιοχή της Καλλιθεας για δουλειά. Ψάχνω κάτι να τσιμπησουμε, όχι πολύ ακριβό και λίγο διαφορετικο. Πεφτουμε εντελώς τυχαία μπροστά στον Ευγενιο, κοιτάζω γρήγορα τις κριτικές και μπαίνουμε.

Ο χώρος θυμίζει επαρχιακό καφενείο του παρελθόντος, με κάποιες επιρροές από τη χώρα τους. Ζεστός κυριολεκτικά και μεταφορικά. Εάν δεν είχα διαβάσει κριτικές δε θα έμπαινα μάλλον...

Τα τραπέζια ανετα τοποθετημένα. Γύρω στις 10 ειμασταν ή μοναδική παρέα μέχρι που φύγαμε δεν ήρθε κανείς, ισως εάν ο χώρος είχε περισσότερες παρέες να ήταν καλυτερος.

Η εξυπηρέτηση ήταν ευγενική, ισως λίγο πιο ψυχρή αλλά πιθανόν να είναι στην ιδιοσυγκρασία τους, καθως και κέρασμα μας ηρθε και ένα χαμόγελό είδαμε στο τέλος.

Δύο άτομα, δοκίμασαμε:
-1 μελιτζανοσαλατα(ουσιαστικά θύμιζε μελιτζάνες στο φούρνο με κόκκινη σάλτσα, καλο μεν αλλιώς το φανταζομουν δε)
-1 πατατοσαλατα(ήρθε ως κέρασμα, με την προτροπή να καταλάβουμε τι ήταν, η πατάτα τριμμένη πιθανόν μαριναρισμενη με μικρά κομματάκια κρέατος, εξαιρετικο πιάτο νόστιμοτατο)
-1 σασλικ χοιρινό(σουβλάκι από χοιρινό με κρεμμύδια μαλακό αφρος κυριολεκτικά)
-1 σασλικ αρνίσιο(σουβλάκι από αρνί με κρεμμύδια επισης, καλοψημενο, χωρις ίχνος μυρωδιάς, επιβαλλεται να το δοκιμάσετε)
-1 μάντι (εντελώς διαφορετικό από τα συνηθισμένα, μας το πρότεινε η σερβιτόρα και ειχε απόλυτο δίκιο)
Ηπιαμε κανατουλα νσε νεράκι, η οποία οπότε χρειάστηκε ανανεώθηκε με ταχύτητα.
Δώσαμε για τα παραπάνω κάτι λιγότερο από 20€ και μείναμε απόλυτα ικανοποιημένοι.

Σίγουρα θα ξανά επιστρέψω να δοκίμασω περισσότερα πιάτα, μαλλον με μεγαλύτερη παρέα. Σας το προτείνω εάν βρίσκεστε εκει κοντά και έχετε όρεξη για δοκιμη διαφορετικης κουζίνας.

Υ. γ. Μία μικρή δυσκολία στο παρκάρισμα αντιμετωπισαμε.

09 Νοε 2017

Έχοντας ψάξει δυο μέρες τωρα κριτικές για ρωσσικά ταβερνάκια απο το εδώθεν σάϊτ κατέληξα στον "ευγένιο". ετοιμαστήκαμε μπήκαμε στο αυτοκίνητο η φαμίλια.. γονείς και ένα τέκνο... σύνολο 3 άτομα.. και ξεκινησαμε για την καλλιθέα! φτάνοντας βρήκαμε σχετικά εύκολα να παρκάρουμε για παρασκευη βραδάκι, ενα στενό απο κάτω απο το ταβερνάκι.
μπαίνοντας δεν τρελένεσαι αλλα έχοντας διαβάσει τις κριτικές ένιωθα ανυπόμονη!! μας υποδέχτηκε ένας κύριος πολύ συμπαθητικός με ευγένια κ χαμογελο! ξεκινήσαμε να διαβάζουμε τον κατάλογο και επειδή τα βρήκαμε σκούρα με με τις ονομασίες των φαγητών ρωτήσαμε τον ευγενικό κυριο να μας κατατοπίσει!!
όντως η βοήθεια του ήταν πολύτιμη!!!!

Παραγγείλαμε κ πρώτο στο τραπέζι μας σε πολύ γρηγορο χρόνο ήρθε ζεστό ρωσσικό ψωμάκι!! μου θύμισε λιγο απο σουβλακόπιτα στη γεϋση αλλα πιό αφράτο!!! παραγγείλαμε 2 σαλάτες. μία με μανιτάρια μαυρα κομματακια κρέας και μπαχαρικά 5€( πολύ γευστική σαλάτα μας άρεσε πολύ) και 1 με πατάτα σαν βρασμένη μαριναρισμένη σε λωρίδες με κρεατάκι κ μπαχαρικά 5€ ( επίσης πολύ γευστική σαλάτα) μια μερίδα Μαντι 6 € γεμιστά με κυμά αρνιού κ κρεμμυδι υπέροχα πραγματικά!!! μου θύμισε γεύση κεμπάμπ αλλα πιο ωραίο κ ζουμερο! συνοδευόταν απο λευκό ξιδι σόγια σος και μια καυτερή σαλτσουλα που μας ενημέρωσε η κοπέλα που μας τα έφερε πώς τα ανακατευουμε κ να προσέχουμε στην ποσότητα γιατι πραγματικα καίει πολύ αυτη η σάλτσα.. πήραμε σουβλάκι αρνί 3,50€ και χοιρινό 2,50€ πολύ ωραίο πιάτο γευστικά και ζουμερά δύο τεμάχια στην μερίδα μαριναρισμένα και περασμένα σε σουβλάκια μεταλλικά απο πάνω ροδέλες κρεμμυδιου και λίγο ξύδι ασπρο στο ζουμάκι στην πιατέλα κ πελμίνια καζακστάν 6€ εχουν μυρωδικά μέσα στον κυμά ενώ τα ρώσσικα δεν εχουν. ίπιαμε δύο ρωσσικές μπύρες 2,5€ η μία, κ αχλαδοσπράϊτ 2€ μπουκάλι μεγάλο γυάλινο σαν της μπυρας ενα νεράκι μικρό εμφιαλομενο 0,70€ ( μας ρωτησε αν θέλουμε βρυσης η εμφιαλομενο)

στην απόδειξη εχουν χρεωσει κ τα κουβερ συνολο για ολα 37.70€

ικανοποιητικες μερίδες και καλός λογαριασμος φαγαμε καλά χορτάσαμε με το παραπάνω και μείναμε ικανοποιημενοι με τις γευσεις!!! σίγουρα θα ξαναπαμε στο μέλλον!!!