Λιβανέζικη κουζίνα και ατμόσφαιρα.

27 Μαι 2017

Επισκεφθήκαμε το Λιβανέζικο δύο άτομα βράδυ καθημερινής έπειτα από κράτηση μέσω e-table (με έκπτωση 20%). Άδειο και έρημο, χωρίς κανένα τραπέζι κατειλημμένο. Το διπλανό, έτερο λιβανέζικο είχε 4-5 τραπέζια γεμάτα, το δικό μας γιοκ. Και έτσι έμεινε καθ’ όλη τη διάρκεια της επίσκεψης μας.

Το μαγαζί είναι σχετικά μικρό μα αρκετά προσεγμένο και «γλυκούλι». Συμπαθητικά τραπεζοκαθίσματα (κάποια είναι βέβαια λίγο άβολα, όπως ο γωνιακός καναπές με το στρογγυλό τραπέζι που αρχικά τοποθετηθήκαμε και ζητήσαμε να καθίσουμε αλλού καθώς θα δυσκολευόμασταν να φάμε), κατά τόπους όμορφος διάκοσμος και καλή καθαριότητα συνθέτουν το τοπίο του Χώρου.

Η εξυπηρέτηση πραγματοποιήθηκε από μια νεαρή κοπέλα και ήταν πολύ καλή. Άμεση ανταπόκριση σε ότι ζητούσαμε, προθυμία και ευγένεια. Παρότι δεν είχε άλλα τραπέζια να εξυπηρετήσει, ανά δεκάλεπτο περνούσε διακριτικά κάνοντας μια βόλτα στο χώρο μήπως και της ζητήσουμε κάτι (δεν είχε άμεση οπτική επαφή μαζί μας τις στιγμές που καθόταν). Εξυπηρέτηση για 3,5/4.

Στα των γεύσεων τώρα. Το μενού τους περιλαμβάνει 4-5 σαλάτες, λίγα κρύα ορεκτικά, τα περισσότερα τύπου «αλοιφής», αρκετά ζεστά ορεκτικά με έμφαση στις πίτες και τους κεφτέδες (διαφόρων ειδών) και γύρω στα δέκα κυρίως με επιλογές, κατά κύριο λόγο, ανάμεσα σε αρνί, βοδινό και κοτόπουλο. Η παραγγελία μας (για 2 άτομα) είχε ως εξής:

- Στο τραπέζι κατέφθασε εμφιαλωμένο νερό (2€) και ένα πανεράκι με λιβανέζικες πίτες σε σελοφάν. Ζεστές και πολύ νόστιμες. Χρεώθηκαν 2€ και ήταν σε καλή ποσότητα.

- Σαλάτα Fattoush (5€). Ανάμεικτα πράσινα λαχανικά με ντομάτα, ψητή πίτα, ελαιόλαδο και λεμόνι. Δυνατή γεύση, έντονα ξινή, αρκετά δροσιστική και νόστιμη (3/4).

- Kallaj (6€). Χαλούμι σε λιβανέζικη πίτα, ψημένα στο φούρνο. Πεντανόστιμη επιλογή. Ο συνδυασμός του χαλουμιού με την πίτα ήταν απόλυτα εύγευστος. Η ποσότητα του τυριού μολονότι δεν ήταν πολλή, ήταν ακριβώς τόση όση έπρεπε για να νιώσει κανείς έντονα τη γεύση του χαλουμιού χωρίς να υπερισχύσει η αίσθηση του αλμυρού και να τα καλύψει όλα (4/4).

- Sambuse-Jibne (4€). Κρεατοπιτάκια. Πρακτικά βάζουν ένα κεφτεδάκι πάνω σε ένα μεγαλύτερο (σε διάμετρο) κομμάτι ζύμης και σηκώνουν τις τέσσερις πλευρές της ζύμης από πάνω σαν τετράγωνο μπολάκι. Ήρθαν 4 μικρά πιτάκια. Νόστιμη η ζύμη με ελαφριά λαδίλα, μέτρια η αίσθηση του κιμά, γενική αίσθηση: ουδετερομέτρια (2/4).

- Grilled kibbeh with chawarma (10€). Ψητό μαριναρισμένο βοδινό κρέας μαζί με kibbeh (κεφτέδες). Η παρουσίαση του πιάτου ήταν σαν μερίδα γύρου της Πίτας του Παππού. Το κρέας ήταν ψιλοκομμένο, το ίδιο και οι δύο κεφτέδες που είχαν γίνει αχταρμάς με το βοδινό. Η γεύση του κρέατος ήταν μετριοσυμπαθής, των κεφτέδων καλύτερη, γενικά όμως κάτι μας χάλαγε στη γεύση και στη μυρωδιά του κρέατος. Καλό το μέγεθος της μερίδας (2/4).

- Ήπιαμε ένα τσουχτερό οικονομικά χύμα λευκό κρασί (6€ το μισόλιτρο), συμπαθές.

- Στο τέλος κατέφθασαν σαν κέρασμα μπισκότα με άχνη. Θύμιζαν κουραμπιέδες (γευστικά και εμφανισιακά), ενώ είχαν και γέμιση ξηρών καρπών (κυρίως φυστίκι). Ήταν άγλυκοι-άγευστοι…

Λυπητερή: ένα τυπικό γεύμα δύο ατόμων θα κοστίσει 12-16€, χωρίς τα ποτά (15-20 με αυτά), και θα είναι ικανοποιητικά χορταστικό. Στην περίπτωσή μας, το γεύμα μας κόστισε 14,5€ χωρίς τα ποτά (17,5€ με αυτά) και φύγαμε ικανοποιημένοι από άποψη κορεσμού. Μάλιστα με την έκπτωση μέσω e-table τελικά πληρώσαμε 14€ ο καθένας, εξαιρετικό vfm, ωστόσο δεν είναι κάθε μέρα έτσι οι τιμές.

Τελικά, η επίσκεψη μας στο Λιβανέζικο μας άφησε με ένα περίεργο αίσθημα. Ίσως το αίσθημα του ανικανοποίητου. Όλα χώραγαν βελτίωσης, μα και τίποτα δεν ήταν κακό. Οι γεύσεις μας άρεσαν αλλά δεν τρελαθήκαμε (ότι δεν είχε κρέας μας άρεσε πολύ, ενώ ότι είχε κρέας το βρήκαμε οριακά οκ), θα θέλαμε να έχει πιο πολύ κόσμο για να μην νιώθουμε όπως στην Αποκάλυψη, ενώ και οι τιμές ήταν καλές, αλλά όχι και απίστευτες.

Αν θελήσουμε κάτι έθνικ και αξιόπιστο ίσως το ξαναεπισκεφθούμε, αλλά δύσκολα θα το έχουμε σαν πρώτη επιλογή.

09 Φεβ 2016

Το Λιβανέζικο είχα πάντα την πρόθεση να το επισκεφθώ, οπότε μόλις δόθηεκ η ευκαιρία βρεθήκαμε 7 άτομα Σάββατο βράδυ να το... εξερευνήσουμε.
Κλείσαμε μέσω etable και με προσφορά έκπτωσης 15%, οπότε αποφασίσαμε οτι άξιζε να του δώσουμε ευκαιρία αξιολόγησης. μια και η τελευταία κριτική που είχα διαβάσει του ΙΩΓΙΑΝΝΗ, με προκάλεσε να αποκτήσω ίδια άποψη, αν και πήγα ενημερωμένος και ίσως και λίγο προκατειλημένος για το τι θα συναντήσω με βάση τα σχόλια όλων των χρηστών.

Αφιξη στις 21:45, όπου το μαγαζί είχε ήδη άλλες 4 παρέες και κενά ήταν άλλα 4 τραπέζια (μαζί με το δικό μας). Μην φανταστείτε κανένα αχανές μέρος, μικρό κατάστημα θα το έλεγα, με δυνατότητα φιλοξενίας περί των 45-50 ατομων περίπου, τακτοποιημένςο σε τραπέζια των τεσσάρων ατόμων, έξι, επτά και ενικά σε διάφορους συνδυασμούς ώστε η κάθε παρέα να βρεί το χώρο της. Τα τραπέζια σε ικανοποιητικές αποστάσεις μεταξύ τους, ο χώρος απλός (στην ουσία πρόκειται για κλεισμένη πρασιά επί του πεζοδρομίου). Η βαθμολογία του χώρου(2 ντοματούλες) λοιπόν δεν εμπνέει, με τζαμαρίες παλιομοδίτικου στυλ αλουμινίου, που για το στυλ και την ποιότητα των έτερων εστιατορίων της περιοχής του (Γλυφάδα), σίγουρα πάσχει. Παρ όλα αυτά, ο χώρος αποπνέει ζεστασιά και οικειότητα.

Με το που μπαίνουμε γινόμαστε αντιληπτοί από το σεβιτόρο, και αφού τον ενημερώνουμε για την κράτηση, μας τακτοποιεί στο σχετικό τραπέζι (αξίζει να σημειωθεί οτι το εστιατόριο είχε επικοινωνήσει μαι ώρα πριν την άφιξή μας για να επιβεβαιώσει εκ νέου την κράτηση για κάθε ενδεχόμενο)

Σε λίγο προσειώθηκαν οι κατάλογοι (μενού), όπως επίσης και 2 εμφιαλωμένα νερά, καθώς και ένα μπωλ με κομένες λωρίδες καρότου ώς καλοσώρισμα, μαζί με λιβανέζικες πιτούλες, μέσα σε σελοφάν στο πανέρι που μας ήρθε

Το κατάσημα το τρέχουν ο Λιβανέζος ιδιοκτήτης του που σερβίρει ο ίδιος και τα πιάτα, ένας έτερος σερβιτόρος Αραβικής και αυτός καταγωγής και ο chef, απ ότι είδα ώς σύνολο ατόμων στο κατάστημα.

Η συμπεριφορά του άκρως επαγγελματική και πολύ ευγενική, απλά αποπνεέι αυτό που έγραψαν και άλλοι χρήστες, δηλ οτι είναι κάπως απόμακρος, μια και δεν χαμογελά καθόλου, αλλά κινείται γρήγορα στο χώρο, με γώμονά του να εξυπηρετήσει και να είναι όλα στην εντέλεια.

Προσωπικά, αν και με χαλάει πολύ η ανυπαρξία χαμόγελου, όπως το έχω επισημάνει σε πολλέ κριτικές μου, η τελική αίσθηση που μου άφησε η εξυπηρέτηση, είναι οτι έκανε τα πάντα να μείνουμε ευχαριστημένοι, απλά το στυλ του είναι έτσι και δείχνει οτι ίσως είναι λίγο παραπάνω αγχωμένος, ώστε να πάνε όλα καλά(για αυτό και οι 3 ντοματούλες στην εξυπηρέτηση)

Ο κατάλογος επαρκής, τόσο σε σαλάτες όσο και σε ορεκτικά, στα δε κυρίως, υπάρχουν αρκετές επιλογές, πάντα με βάση τα κρεατικά.

Πήραμε τα εξής:
2 σαλάτες tabouleh και μια fattoush (και οι δύο εξαιρετικές), οι δύο πρώτες με έντονη την ύπαρξη του μαιντανού, ντοματούλα, κρεμυδάκι, και ελαιόλαδο, εξαιρετική γεύση, διέκρινες όλα τα υλικά, πουσιότατες σε ποσότητα(από τις πιό πλούσιες που έχω δοκιμάσει). Η δεύτερη, με διαφόρων ειδών λαχανικά και με ενσωματωμένες ψημένες πιτούλες, με ελαιόλαδο και σάλτσα λεμονιού, πραγματικά εξαιρετική.

Από τα κρυα ορεκτικά πήραμε ένα hommus, όσοι το έφαγαν μίλησαν με τα καλύτερα λόγια, τους άρεσε πολύ, πολύ ικανοποιητικό και αυτό ως μερίδα ορεκτικού.

Από τα ζεστά ορεκτικά πήραμε ένα falafel, που ήρθε με 5 μεγάλα κομάτια, (μάλιστα χρησιμοποιήθηκε ως κυρίως πιάτο), πολύ καλό και αυτό και σίγουρα η ποσότητα που ήρθε δεν συγκαταλέγεται στα ορεκτικά αλλά μάλον στα κυρίως πιάτα. Πήραμ εακόμα πιτούλες με χαλούμι (οι πιτούλες ήταν γεμιστές με χαλούμι), πραγματικά εξαιρετικό, δεν το έχω δοκιμάσει πουθενά, ούτε ως τεχνοτροπία, ούτε ως γεύση. Σερβιρίστηκε σε μια ξύλινη στριγγυλή πιατέλα, πλουσιότατο ως ποσότητα, ικανή να χορτάσει ως συνοδευτικό ορεκτικό και τα 7 άτομα.

Πήραμε 3 μερίδες Shish Taouk, στην ουσία σουβλάκι κοτόπουλου, μαριναρισμένο, συνοδευόμενο με πατάτες τηγανιτές και extra sauce σκόρδου, κάτι σαν σκορδαλιά. Το κοτόπουλο ήταν απίστευτα τρυφερό και μαλακό, εξαιρετική γεύση, που παρά και τα συνοδευτικά μπαχαρικά του ήταν ελαφρύ και κυρίως εύγεστο.

Πήραμε ακόμα 2 μερίδες κεμπάπ (τύπου γιαουρτλού αλά΄δεν θυμάμαι το όνομά τους στα λιβανέζικα), το οποίο σερβιρίστηκε πάνω σε ψημένη πίτα και με σάλτσα ντομάτας, καλοψημένο, ζουμερό, εξαιρεική γεύση και αυτό
Τέλος, πήραμε και μια μερίδα ενός τυπου μοσχαρισιου κρέατος, τύπου γύρου, που όμως ήταν κομένο σε μεριδούλες σαν μικρές λωρίδες, σερβιρισμένο με πατάτες και αυτό, κρεμυδάκια, ντομάτες και λίγες μικρές πιτούλες από κάτω. Αυτό το πιάτο, ήταν σχετικά πιό βαρύ λόγω των μπαχαρικών και των μυρωδικών που είχε, αλλά πιστέψτε με ήταν πάρα πολύ εύγεστο και όχι απλά χορταστικό, πολύ μεγάλη μερίδα.

Ο καταστηματάρχης, μας κέρασε και μια μελιτζανοσαλάτα, που πέραν της εκπλήξεως, ήταν ομολογουμένως και αυτή εξαιρετική.

Από ποτά αρκεστήκαμε μόνο στα νερό και σε ένα ανψυκτικό

Μετά το φαγητό, μας έφεραν μαι πιατέλα με φρούτα εποχής(πορτοκάλαι, μανταρίνια, μήλο) και μισό φρέσκο ανανά, κομένο με ιδιαίτερη τεχνοτροπία. Και εκεί που είχαμε σκάσει από το φαγητό, προσειώνεται και έτερο κέρασμα με ένα ειδικό γλυκό, που είχε στη βάση του "ψωμί", όπως μας είπε ο σερβιτόρος, από πάνω ενός είδους κρέμα, πασπαλισμένο με φυστίκι αιγίνης.

Παρά την ιδιομορφία του γλυκού, ήταν πολύ καλό, η δε κίνηση από πλευράς του καταστηματάρχη να το προσφέρει ήταν και αυτή σημαντική μαι και ήταν γλυκό που το παρείχε στον κατάλογο έναντι συγκεκριμένου κόστους, οπότε και αυτό εκτιμήθηκε δεόντως.

Τουαλέτες, σε ένα μικρό παταράκι στο κατάστημα, με όλες τις ανέσεις, όμως χρήζουν μερικής μικρής ανακαίνισης γιατί ήταν μεν καθαρές, αλλά λίγο... παλιάς σχολής και ειδών υγεινής(συνετέλσε και αυτό στη βαθμολογία του χώρου).

Για το τέλος άφησα το κομάτι της διασκέδασης, όπου γύρω στις 22:20, εμφανίστηκε χορεύτρια που άρχισε να περιφέρεται μεταξύ των τραπεζιών χορεύοντας οριεντάλ, με σκηνικό δυνατής αραβικής μουσικής (η ένταση της μουσικής ανέβηκε πολύ κατά την ώρα του χορού), με συμμετοχή του κόσμου με παλαμάκια κλπ. Το πρώτο μέρος του χωρού, κράτησε ένα τέταρτο. Το ίδιο επαναλήφθηκε και στις 23:00, για άλλο ένα τέταρτο της ώρας περίπου.

Αξίζει επίσης να σημειωθεί ότι, στο εστιατόριο προσφέρονται και ναργιλέδες. όπου είδαμε μαι παρέα να κάνει χρήση (επίσης όπως καταλαβαίνετε ΔΕΝ απαγορεύτεται το κάπνισμα), οπότε γινόταν χρήση, η οποία όμως ευτυχώς δεν έγινε εύκολα αντιληπτή, ίσως λόγω επαρκούς εξαερισμού.

Συνολικό κόστος με την έκπτωση του 15% στα 80 ευρώ ακριβώς (από 93 ευρώ του αρχικού λογαριασμού), ποσό που κατατάσσει το εστιατόριο σε εξαιρετικό vfm, (11,5 ευρώ ανά άτομο)

Γενικά πολύ καλή εμπειρία, που θα τη σύστηνα ανεπιφύλακτα ως συνολική αίσθηση απόλαυσης και ευχαρίστησης.

Σημειωτέον, οτι κατά την αποχώρησή μας, μας ευχαρίστησε ο ίδιος ο ιδιοκτήτης για την επίσκεψη και εκεί έσκασε το... πρώτο του χαμόγελο της βραδιάς

21 Σεπ 2016

Πήγαμε στο Λιβανέζικο για δεύτερο συνεχόμενο Σάββατο, αφού η πρώτη μας φορά που ήταν με κουπόνι προσφοράς ήταν μια πολύ καλή εμπειρία. Αποφασίσαμε λοιπόν να το επισκεφτούμε και άνευ προσφοράς.

Το φαγητό είναι γενικά πολύ καλό, οι γεύσεις αυθεντικές λιβανέζικες και ο χώρος αρκετά συμπαθητικός. Το μόνο που δεν μας άρεσε την πρώτη φορά ήταν η αγενής συμπεριφορά της σερβιτόρας που δεν έσκασε ούτε μισό χαμόγελο κατά τη διάρκεια της βραδιάς, με αποκορύφωμα στο τέλος που πληρώσαμε και δεν ακούσαμε ένα ευχαριστώ. Ετσι για τα μάτια του κόσμου... αντίθετα ο ιδιοκτήτης προς τιμή του και ενδιαφέρθηκε για το αν μας άρεσαν τα φαγητά και μας ενημέρωσε στο τέλος ότι αν θέλουμε να ξαναπάμε θα μας έκανε την ίδια προσφορά χωρίς την αγορά κουπονιού, αρκεί να το λέγαμε στην κράτηση.

Επειδή λοιπόν τη δεύτερη φορά θα είμασταν 3 άτομα και όχι 2, για να μη γίνει μπέρδεμα με προσφορές και fix menu, πήγαμε κανονικά με κράτηση τραπεζιού μέσω του ask και e-table, με έκπτωση 15% επί του συνόλου. Μέχρι εδώ όλα καλά λοιπόν. Η σημαία με το που κάθεσαι είναι 5 ευρώ για το εμφιαλωμένο νερό και τα πιτάκια από το supermarket. Παραγγείλαμε σαλάτα, κρύα και ζεστά ορεκτικά και για κυρίως πήραμε 3 shish taouk που ομολογουμένως ήταν πολύ νόστιμα. Το ίδιο κυρίως είχα παρει και την πρώτη φορά με το κουπόνι, μόνο που τώρα η μερίδα ήταν διπλή από αυτήν που μου έφεραν με το κουπόνι... γιατί άραγε??? είναι σωστό αυτό? Δεν αναφέρεται κάπου ότι με την προσφορά το πιάτο έχει μια σειρά κοτόπουλο, ενώ άνευ προσφοράς το κοτόπουλο είναι διπλό σε ποσότητα...

Τελοσπάντων φάγαμε πολύ καλά και ζητήσαμε το λογαριασμό. Αυτός δεν ήρθε και μετά από 2-3 λεπτά μπαίνει μουσική και βγαίνει για χορό μια κοπέλα ( το προηγούμενο Σάββατο δεν υπήρχε κάτι τέτοιο). Εμείς όμως θέλαμε να φύγουμε και ξαναζητήσαμε το λογαριασμό για να πάρουμε τη θεϊκή απάντηση ότι πρέπει πρώτα να τελειώσει ο χορός!!! Ακόμα προσπαθώ να το μεταφράσω αυτό στο μυαλό μου... Όταν λοιπόν η χορεύτρια έφυγε μας έφεραν το λογαριασμό, μόνο που μας είχαν χρεώσει και 3 ευρώ για γλυκά... εμείς γλυκό δεν είχαμε παραγγείλει! Ζητάμε λοιπόν εξήγηση για αυτό και μας λέει η καινούρια σερβιτόρα που ήταν εκεί αφού το σκέφτηκε για λίγο, μήπως είναι για τα φρούτα (μας έφεραν ένα πιάτο φρούτα στο τέλος κέρασμα). Απαντήσαμε φυσικά ότι τα φρούτα δεν τα ζητήσαμε εμείς και πήγε να ρωτήσει μέσα. Τελικά μας είπε αυτολεξεί ότι είναι νόμος του μαγαζιού όταν υπάρχει χορεύτρια να χρεώνεται 1 ευρώ ανά άτομο γι'αυτήν. Πέραν του ότι το δηλώνουν σαν γλυκό όλο αυτό, εμείς είχαμε ζητήσει λογαριασμό πριν ξεκινήσουν οι χοροί, μας τον καθυστέρησαν επίτηδες προφανώς για να είμαστε παρόντες στο χορευτικό και επίτηδες επίσης δεν μας άφηναν να φύγουμε για να το χρεωθούμε.

Το πρόβλημα δεν είναι τα 3 ευρώ.. το πρόβλημα είναι η κουτοπονηριά. Το θεωρώ απαράδεκτο να θέλω να φύγω από κάπου και να μην μου το επιτρέπουν την ώρα που το επιθυμώ εγώ. Η εμπειρία που είχαμε με το κουπόνι την προηγούμενη εβδομάδα ήταν πολύ καλή, χορός δεν υπήρχε (ίδια ώρα ίδια μέρα είχαμε πάει), επομένως δεν περιμέναμε αυτή την έκπληξη, ζητήσαμε να πληρώσουμε και να φύγουμε και μας κράτησαν εκεί με το ζόρι για όλο αυτό το σκηνικό. Κρίμα γιατί μας άρεσε και ο χώρος και το φαγητό και οι τιμές, αλλά δυστυχώς ξενερώσαμε.

07 Ιαν 2016

Επισκεφθήκαμε το εστιατόριο 26/12/2015 με κουπόνι προσφοράς (24 ευρώ για μενού δύο ατόμων). Από καιρό θέλαμε να επισκεφθούμε το "Λιβανέζικο" και δεν απογοητευτήκαμε.

Ο χώρος όχι κάτι πολύ ιδιαίτερο, όμως είναι συμπαθητικός, διακοσμημένος κυρίως με φωτογραφίες και αντικείμενα που παραπέμπουν στο Λίβανο και σε βάζει στο κλίμα του καταστήματος.

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή. Ο σερβιτόρος (ο οποίος καταλάβαμε ότι είναι μάλλον και ο ιδιοκτήτης ή τουλάχιστον ο υπεύθυνος του καταστήματος) σίγουρα δεν έχει τα ελληνικά ως μητρική του γλώσσα και ίσως αυτό να οδήγησε κάποιους από τους υπόλοιπους σχολιαστές να τον θεωρήσουν ίσως λίγο απότομο αλλά αν και μας εξήγησε το μενού της προσφορά λίγο γρήγορα, εντούτοις ήταν ευγενικός και ανταποκρίθηκε γρήγορα σε κάθε μας αίτημα.

Στο μενού τώρα, δοκιμάσαμε τη σαλάτα φατούς (λαχανικά, ντομάτα, τραγανά κομμάτια πίτας, λάδι και λεμόνι) η οποία μας ικανοποίησε. Σαν κρύο ορεκτικό πήραμε χούμους (λιωμένα ρεβίθια με λάδι και λίγο σκόρδο) το οποίο ήταν ΟΚ και συνδυαζόταν ωραία με τις πίτες που μας προσφέρθηκαν αντί για ψωμί. Πάρα πολύ καλό ήταν το πιάτο με τα ζεστά ορεκτικά, συνολικά 5 διαφορετικά ορεκτικά, δύο από κάθε είδος (φαλάφελ (ρεβιθοκεφτέδες), κιμπέ (κεφτεδάκια), σαμπουσέκ (τυροπιτάκια), λαχματζούν (πίτα με κιμά), φαταϋέρ (σπανακοπιτάκια). Στα κυρίως πιάτα δοκιμάσαμε κεμπάπ σκέτο (καφτά) και γιαουρτουλού. Και οι δύο εκδοχές ήταν νόστιμες και χορταστικές. Τέλος μας προσφέρθηκε ως επιδόρπιο ένα λιβανέζικο γλυκό (αϊσέλσαράι) το οποίο επίσης είχε ενδιαφέρον σαν γεύση.

Για όλα αυτά, μαζί με τα αναψυκτικά (το εμφιαλωμένο νερό μας προσφέρθηκε δωρεάν ως μέρος της προσφοράς) πληρώσαμε συνολικά 28 ευρώ, μια εξαιρετικά καλή τιμή για την ποιότητα και την ποσότητα του φαγητού που μας προσφέρθηκε.

Σαν σημεία κριτικής θα επεσήμανα: α) το γεγονός ότι, λόγω προφανώς της μέρας, η υπόκρουση ήταν χριστουγεννιάτικα τραγούδια από κάποια συμφωνική ορχήστρα που αν και ευχάριστα δεν ταίριαζαν καθόλου με το στυλ του καταστήματος β) κάποιος πελάτης κάπνιζε πούρο που, αν και αρωματικό, είχε βαριά μυρωδιά και δεν ήταν το καλύτερο την ώρα που τρώγαμε.

Γενικά το προτείνουμε και με πρώτη ευκαιρία θα το επισκεπτόμασταν και πάλι.

29 Μαι 2016

Επισκέφθηκα τον χώρο έχοντας κλείσει κουπόνι. Ημέρα Πέμπτη στις 21:30 και στο μαγαζί είχε μόνο μία παρέα.
Μέσα σε μία ώρα είχε σχεδόν γεμίσει.
Ο χώρος πολύ απλός και λιτός χωρίς τα κιτς στοιχεία που βάζουν πολλά "εξωτικά" μαγαζιά.

Το προσωπικό πάρα πολύ ευγενικό!
Συνέχεια μας ρωτούσαν αν μας άρεσε το φαγητό και αν ήμασταν ευχαριστημένοι. Τις Πέμπτες όπως μας ενημέρωσαν βγάζουν ένα ειδικό σκεύος στο οποίο κάνουν πιτάκια και τα οποία μας κέρασαν παρότι δεν αναφερόταν στο κουπόνι.
Από σαλάτες πήραμε fattoush η οποία ήταν φανταστική!
Πολύ δροσερή και νόστιμη!
Επίσης πήραμε: mutabbal (με μελιτζάνα), ποικιλία ζεστών ορεκτικών και mixed grill για 2 άτομα.

Όλα ήταν νόστιμα και ιδιαίτερα αλλά το κοτόπουλο απλά δεν υπάρχει!! Το πιο νόστιμο που έχω φάει.
Μαλακό, με μπαχαρικά που δεν σου μένουν στον λαιμό. Στο τέλος μας έφεραν και διάφορα γλυκάκια τους τα οποία ήταν και αυτά πολύ νόστιμα.
Οι μερίδες ήταν πάρα πολύ καλές!

Είχαμε χορτάσει πριν καν έρθει το κυρίως!
Στο τέλος μας τα τύλιξαν για το σπίτι χωρίς καν να ρωτήσουν... τα τιμήσαμε την επόμενη μέρα!
Προσφέρεται δωρεάν χρήση του ναργιλέ και 2 φορές βγήκε και μία πολύ όμορφη κοπέλα η οποία χόρεψε τσιφτετέλι.
Σαν εμπειρία φανταστική!
Τις Πέμπτες μας είπαν ότι ισχύει και προσφορά άνευ κουπονιού γύρω στα 12-13 Ευρώ το άτομο.
Το προτείνω με χίλια!
Επίσης προτείνω ο κόσμος να γράφει κριτικές για το μαγαζί και το φαγητό και όχι έκθεση ιδεών!