ΤΟ ΛΙΒΑΝΕΖΙΚΟ

Μέση Ανατολή

Κωνσταντινουπόλεως 20Β, Γλυφάδα [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Λιβανέζικη κουζίνα και ατμόσφαιρα.
Γράψε τη δική σου κριτική

Μέση Ανατολή - Γλυφάδα, Αθήνα

Λίγο πριν το Groupon αποδημήσει σ’ άλλη γη-σ’ άλλα μέρη, με δελέασε ένα ενημερωτικό email που μου έστειλε και πείσθηκα να κλείσω μέσω αυτού ένα γεύμα στο Λιβανέζικο. Έληγε δε τόσο άμεσα η προθεσμία αγοράς που το έκλεισα (μετά από τρελή ταλαιπωρία γιατί δεν δεχότανε κάρτα Ελλάδας για τη συναλλαγή και χρειάστηκε να χρησιμοποιηθεί μία Αγγλίας) χωρίς να έχω διαβάσει ή ψάξει τίποτα για το εν λόγω εστιατόριο. Απλά η τιμή μου φάνηκε ελκυστικότατα χαμηλή! Είναι η πρώτη φορά που έκλεινα τραπέζι μέσω εκπτωτικού site αλλά είπα να το δοκιμάσω κι αυτό.

Όταν μου ήρθε η επιβεβαίωση της κράτησης, μπήκα στην βίβλο μας (ε, το Ask4food, ποιο άλλο) για να λάβω τυχόν πληροφορίες. Εκεί ξεροκατάπια γιατί τις περισσότερες κριτικές του δεν θα τις έλεγες και πολύ θετικές. Οι πιο πολλοί επικεντρώνονταν στο κακό service του, με το οποίο όταν έρχομαι σε επαφή παθαίνω άμεσα συμπτώματα αναφυλαξίας. Αν κάτι έχω σοβαρό πρόβλημα στο να το διαχειριστώ, είναι η αγένεια! Μέχρι και ότι είναι για κλωτσιές είχε γραφτεί! Χαλάστηκα τόσο πολύ που παραλίγο να ακυρώσω την κράτηση.

Όταν έπεσε σαν βόμβα η είδηση ότι έκλεισε το Groupon, τους κάλεσα και με επιφυλακτικότητα μου επιβεβαίωσαν την ισχύ του κουπονιού. Το ίδιο συνέβη κι όταν πήρα τελικά για να κάνω την κράτηση για την ημέρα που ήθελα να το επισκεφτώ, οπού στο πρώτο τηλέφωνο μου ζήτησαν να ξανακαλέσω αργότερα για να μιλήσω με το αφεντικό αφού ο υπάλληλος που σήκωσε το τηλέφωνο μου επανέλαβε με σπαστά ελληνικά ότι έκλεισε η Groupon και δεν ξέρει τι τελικά ισχύει. Όταν μίλησα λίγο αργότερα με το αφεντικό, μου επιβεβαίωσε την κράτηση αλλά το ύφος και ο τόνος της φωνής του δεν ήταν και ότι πιο φιλικό. Εκεί με ζώσανε τα φίδια. Έτσι, η αλήθεια είναι ότι πήγαινα λίγο αρνητικά προκατειλημμένος.

Την Λιβανέζικη κουζίνα την λατρεύω. Την θεωρώ απίστευτα γνήσια, αφού η μοναδική κατοχή των Γάλλων για 20 περίπου χρόνια δεν ήταν σε θέση να επηρεάσει τις παραδόσεις αυτού του τόπου. Και φυσικά η κουζίνα είναι ένα από τα σημαντικότερα στοιχεία του πολιτισμού ενός λαού.

Όταν φτάσαμε εκεί, η υποδοχή δεν ήταν και πάλι αυτό που περιμέναμε. Είχαμε όμως μπει στον χορό κι έπρεπε να χορέψουμε. Ε, δε βαριέσαι- σκέφτηκα- για ένα φαγητό έχω έρθει, δεν θα τους παντρευτώ κιόλας. Το ίδιο συνέβη και κατά την διάρκεια της παραγγελίας. Ο κύριος που ήρθε να μας εξυπηρετήσει κι ο οποίος είναι μάλλον ο ιδιοκτήτης, θα μπορούσε να χαρακτηριστεί έως και απότομος. Η παραγγελία δόθηκε στα γρήγορα, χωρίς να καταλάβουμε και πολλά πολλά. Αυτό είναι κρίμα γιατί σαν επισκέπτης τους που δεν ξέρω πολλά για την κουλτούρα και την κουζίνα τους, θα μπορούσαν όλο αυτό να «πουλήσουν» όλη διαδικασία πολύ καλύτερα.

Η παραγγελία δόθηκε στα αγγλικά (!!! ) και σχεδόν μας καθοδήγησε στο τι να πάρουμε. Απ’ ότι μας είπε αυτό το έκανε για να μας διευκολύνει στο να προσανατολιστούμε σε πιάτα που επιλέγουν και προτιμούν στον Λίβανο. Ούτε που πρόλαβα να διαβάσω τι έχουν στο μενού τους.

Μετά από αυτό μου δόθηκε η ευκαιρία να περιεργαστώ τον χώρο και τους θαμώνες του. Διακοσμητικά στοιχεία του πολιτισμού τους, που ευτυχώς δεν είχε γίνει κατάχρησή τους κι έτσι είχε αποφευχθεί η γνωστή σε όλους φολκλόρ υπέρβαση. Σε μία κολώνα τους, μια εικόνα της Παναγίας μάρτυρας του κοινού μας θρησκεύματος αν και στον Λίβανο οι μουσουλμάνοι υπερέχουν αριθμητικά των Χριστιανών. Οι γύρω μας, Έλληνες αλλά και Αραβικής προέλευσης, απολάμβαναν ναργιλέδες και κάποιες εντυπωσιακές ποικιλίες που δεν κατάλαβα τι ακριβώς ήταν αλλά που πολύ θα ήθελα να δοκίμαζα. Πάντως γενικά ο χώρος ήταν αρκετά περιποιημένος και καθαρός.

Το κουπόνι περιείχε για την τιμή των 24 ευρώ μία σαλάτα, δύο ορεκτικά, μία ποικιλία, δύο κυρίως κι ένα γλυκό. Υπερπαραγωγή!!! Ακόμα και για εμάς ήταν υπερβολή κι έτσι ζητήσαμε ένα ορεκτικό λιγότερο από ότι δικαιούμασταν. Το θεώρησα άδικο να πάρω ένα ακόμα πιάτο απλά και μόνο για να το δοκιμάσω.

Ξεκινήσαμε με σαλάτα ταμπουλέ η οποία ήταν αρκετά διαφορετική από ότι έχω ξαναδοκιμάσει. Θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και σαν μαϊντανοσαλάτα! Το 90% ήταν φρέσκος μαϊντανός. Το σύνολο συμπλήρωναν η φρέσκια, ώριμη, ψιλοκομμένη ντοματούλα, ο δυόσμος, το κρεμμυδάκι και το ελάχιστο πλιγούρι. Ακραία λεμονάτη, αλλά ευχάριστα δροσερή και αρωματική. Ίσως το πιο νόστιμο ταμπουλέ που έχω δοκιμάσει ποτέ. Τη συνδυάσαμε με τις αραβικές ωμές πίτες που μας είχαν φέρει και το απολαύσαμε!

Επίσης πήραμε ένα είδος μελιτζανοσαλάτας, πασπαλισμένο με κόκκινο γλυκό πιπέρι. Μας σερβιρίστηκε σε βαθύ, παραδοσιακό, πήλινο πιάτο τους. Είχε απίστευτα καλοδουλεμένη υφή. Ένα ορεκτικό αψεγάδιαστο. Γενικά είμαι μεγάλος φίλος της μελιτζάνας και αυτό το πιάτο ξεπέρασε κάθε προσδοκία μου. Η μελιτζάνα είχε δεθεί τόσο πολύ με τα υπόλοιπα υλικά που αν ήξερα εξ αρχής την σύστασή της θα δυσκολευόμουνα να πω με σιγουριά ότι είναι μελιτζανοσαλάτα.
Ένα ξύλινο πλατό με ζεστά ορεκτικά.

Πρέπει να είχε 10 πιτάκια. Ήταν ανά ζεύγη όμοια, ώστε να δοκιμάσουμε και οι δύο μας μία από την κάθε γεύση. ‘Ήταν όλα εξαιρετικά, διαφορετικής εμφάνισης και τεχνοτροπίας! Ακόμα και η ζύμη τους ήταν διαφορετική. Λάτρεψα αυτά με τον κιμά αλλά ξεχώρισα αυτά με το λευκό τυρί και τον δυόσμο (απλώς θεϊκά! ). Κάποια άλλα πρέπει να είχαν σπανάκι, μελιτζάνα ενώ δεν αποκλείω να είχαν και κομμάτια από καρύδι μέσα. Εδώ είναι που λέω ότι θα χρειαζότανε μία καλύτερη παρουσίαση και διαφήμιση. Θα μπορούσαν να μας είχαν δώσει κάποιες εξηγήσεις για το τι είχε το καθένα τους και να μη μας αφήνουν να μαντεύουμε. Μετά από αυτό το ξεκίνημα είχε αλλάξει εντελώς η διάθεσή μας.

Σε αυτό συντέλεσε ότι ήρθε στο τραπέζι μας (όπως και σε όλα τα υπόλοιπα τραπέζια) ο ιδιοκτήτης για να ρωτήσει εάν ήταν όλα εντάξει. Εκεί κατάλαβα ότι ούτε αγενής είναι σαν άνθρωπος, ούτε απότομος ή επιθετικός. Είναι απλά το στυλ του ανθρώπου που είναι βαρύς από τη φύση του και θεωρώ ότι είναι κάτι που χρειάζεται πολλή δουλειά και προσπάθεια για να αλλάξει. Εξάλλου μη ξεχνάμε ότι σαν λαός είναι ιδιαίτερα φιλόξενος. Όταν του απαντήσαμε πως ό, τι δοκιμάσαμε ήταν εξαιρετικό και είμαστε κατενθουσιασμένοι, φωτίστηκε το πρόσωπό του από ικανοποίηση και περηφάνια. Γενικά από τότε έγινε και πιο γλυκός απέναντί μας. Έτσι δεν μου πάει η καρδιά να βάλει βαθμολογία κάτω από 3 γιατί διέκρινα μεγάλη αγάπη γι αυτό που κάνει.

Σαν κυρίως πήραμε ένα κεμπάπ γιαουρτλού κι ένα κοτόπουλο σουβλάκι. Το πρώτο το παρήγγειλα ο ίδιος. Ήταν πολύ ζουμερό και καλοψημένο και η σάλτσα από ντομάτα ήταν επική! Το όλο σύνολο δρόσιζε το γιαουρτάκι. Η πίτα από κάτω είχε ποτίσει ως έπρεπε και ήταν όνειρο. Επίσης δίπλα από τα κεμπάπ υπήρχε ψητή ντομάτα, κρεμμυδάκι και πίκλες πράσινης πιπεριάς. Δεν θα πω ότι το πιάτο ήταν ελαφρύ, αλλά έτσι είναι από την φύση του λόγω των μπαχαρικών που έχει. Πάντως ήταν από τα πιο ελαφριά κεμπάπ που έχω δοκιμάσει.

Το κοτόπουλο πρέπει να είχε περάσει ώρα σε μαρινάδα και ήταν απίστευτα μαλακό και νόστιμο. Είχε αφαιρεθεί το σουβλάκι του και μας ήρθε με τη μορφή «μπουκίτσας». Αν δεν κάνω λάθος ήταν κι αυτό πασπαλισμένο με κόκκινο πιπέρι.
Και τα δύο πιάτα είχαν την ίδια γαρνιτούρα που προανέφερα και επιπροσθέτως πατατούλες προτηγανισμένες που θεωρώ ότι αφαιρούσαν στο σύνολο παρά πρόσθεταν. Εξάλλου ήταν τέτοιο το μέγεθος της μερίδας που και χωρίς αυτές ήταν ικανοποιητικότατο.

Και ενώ αφήναμε κάτω τα πιρούνια μας γκρινιάζοντας ικανοποιημένοι ότι έχουμε σκάσει από το φαγητό, χαμήλωσε ξαφνικά ο φωτισμός και μπήκε Λιβανέζικη μουσική σε πολύ δυνατή ένταση (club γίναμε, σας λέω!! ). Εμφανίστηκε και μία χορεύτρια με τα κόκκινα πέπλα της και χόρεψε τόσο ανάμεσά μας (περνώντας παιχνιδιάρικα το πέπλο της γύρω απ’ τον λαιμό μας) όσο και πάνω σε ένα κεντρικό τραπέζι που μάλλον είχαν αφήσει κενό γι αυτόν τον σκοπό.

Πάνω από αυτό το τραπέζι είχε τοποθετηθεί και κόκκινος προβολέας για να δοθεί ακόμα μεγαλύτερη έμφαση! Έχετε δει στο «Κάτι ψήνεται» που μερικοί έχουν κανονίσει κάποιο event για το κλείσιμο της βραδιάς και ξαφνικά πλακώνουν τυπάδες με κιθάρες ή άλλοι που αρχίζουν τις χορευταρούδικες γυροβολιές, κι όλοι κοιτάζονται μεταξύ τους αμήχανα? Ένα τέτοιο πράγμα! Το κέφι έφτασε στο απόγειο του όταν σηκώθηκε να χορέψει επίσης μία πελάτισσα μαζί με τις δύο κόρες της. Η μία κόρη στα 18 και η άλλη στα 14. Σα να βλέπεις μπροστά σου την παράδοση να μεταφέρεται από γενιά σε γενιά! Αυτός ο λαός έχει τον χορό μέσα στο αίμα του! Με ενθουσίασε να τους βλέπω να διασκεδάζουν ανεπιτήδευτα και χαλαρά. Να γελάνε και να πειράζονται μεταξύ τους. Λίγο παραπέρα, ο ηλικιωμένος κύριος που συνόδευε τις μικρές και μεγάλες κυρίες που σηκώθηκαν για να συμμετάσχουν στον χορό, έστεκε ελαφρώς συγκρατημένος. Όταν είδε ότι όλοι μας θαυμάζαμε το θέαμα, αλλά με απόλυτο ΣΕΒΑΣΜΟ, απλά μας χαμογέλασε κι άρχισε να κρατάει κι αυτός τον ρυθμό με παλαμάκια, όπως και οι υπόλοιποί μας.

Σαν κλείσιμο μας πρόσφεραν ένα γλυκό σε κολονάτο χοντρό ποτήρι. Ήταν κάτι σαν ένα είδος χαλβά κι από πάνω ένα ελάχιστα αλμυρό κρεμώδες τυρί, πασπαλισμένα με φιστίκι Αιγίνης. Δεν ήταν απόλυτα στα γούστα μου, αλλά δεν με χάλασε κιόλας. Το τυρί μου θύμισε αυτό που βάζουν στο κιουνεφέ, το οποίο έχω δοκιμάσει με φύλο κανταΐφι. Αν μας έδινε την δυνατότητα της επιλογής του γλυκού, μάλλον θα διαλέγαμε κάποιο άλλο.

Το μπουκάλι νερό που μας έφεραν στο ξεκίνημα δεν μας το χρέωσαν καν κι έτσι κληθήκαμε να πληρώσουμε μόνο τις δύο μπύρες μας. Οπότε πληρώσαμε εκτός των 24 ευρώ του κουπονιού, άλλα 6 ευρώ. Αυτό που ξεκίνησε σε μια βραδιά ποτισμένη από άβολα συναισθήματα, εξελίχθηκε σε μία πάρα πολύ πετυχημένη έξοδο.

Αν προσπαθήσουν να βελτιώσουν το service τους θα γίνει μία εξαιρετική πρόταση για βραδινή έξοδο, όταν η διάθεσή σας τραβάει κάτι εκτός ελληνικής κουζίνας. Αλλά και πάλι, μη σας φοβίσει ο τρόπος που εξυπηρετούν. Θα τους αδικήσετε γιατί δεν τον κάνουν από κακή διάθεση. Αφεθείτε και πραγματικά θα απολαύσετε ένα όμορφο βράδυ.

Μέση Ανατολή - Γλυφάδα, Αθήνα

Το Λιβανέζικο είχα πάντα την πρόθεση να το επισκεφθώ, οπότε μόλις δόθηεκ η ευκαιρία βρεθήκαμε 7 άτομα Σάββατο βράδυ να το... εξερευνήσουμε.
Κλείσαμε μέσω etable και με προσφορά έκπτωσης 15%, οπότε αποφασίσαμε οτι άξιζε να του δώσουμε ευκαιρία αξιολόγησης. μια και η τελευταία κριτική που είχα διαβάσει του ΙΩΓΙΑΝΝΗ, με προκάλεσε να αποκτήσω ίδια άποψη, αν και πήγα ενημερωμένος και ίσως και λίγο προκατειλημένος για το τι θα συναντήσω με βάση τα σχόλια όλων των χρηστών.

Αφιξη στις 21:45, όπου το μαγαζί είχε ήδη άλλες 4 παρέες και κενά ήταν άλλα 4 τραπέζια (μαζί με το δικό μας). Μην φανταστείτε κανένα αχανές μέρος, μικρό κατάστημα θα το έλεγα, με δυνατότητα φιλοξενίας περί των 45-50 ατομων περίπου, τακτοποιημένςο σε τραπέζια των τεσσάρων ατόμων, έξι, επτά και ενικά σε διάφορους συνδυασμούς ώστε η κάθε παρέα να βρεί το χώρο της. Τα τραπέζια σε ικανοποιητικές αποστάσεις μεταξύ τους, ο χώρος απλός (στην ουσία πρόκειται για κλεισμένη πρασιά επί του πεζοδρομίου). Η βαθμολογία του χώρου(2 ντοματούλες) λοιπόν δεν εμπνέει, με τζαμαρίες παλιομοδίτικου στυλ αλουμινίου, που για το στυλ και την ποιότητα των έτερων εστιατορίων της περιοχής του (Γλυφάδα), σίγουρα πάσχει. Παρ όλα αυτά, ο χώρος αποπνέει ζεστασιά και οικειότητα.

Με το που μπαίνουμε γινόμαστε αντιληπτοί από το σεβιτόρο, και αφού τον ενημερώνουμε για την κράτηση, μας τακτοποιεί στο σχετικό τραπέζι (αξίζει να σημειωθεί οτι το εστιατόριο είχε επικοινωνήσει μαι ώρα πριν την άφιξή μας για να επιβεβαιώσει εκ νέου την κράτηση για κάθε ενδεχόμενο)

Σε λίγο προσειώθηκαν οι κατάλογοι (μενού), όπως επίσης και 2 εμφιαλωμένα νερά, καθώς και ένα μπωλ με κομένες λωρίδες καρότου ώς καλοσώρισμα, μαζί με λιβανέζικες πιτούλες, μέσα σε σελοφάν στο πανέρι που μας ήρθε

Το κατάσημα το τρέχουν ο Λιβανέζος ιδιοκτήτης του που σερβίρει ο ίδιος και τα πιάτα, ένας έτερος σερβιτόρος Αραβικής και αυτός καταγωγής και ο chef, απ ότι είδα ώς σύνολο ατόμων στο κατάστημα.

Η συμπεριφορά του άκρως επαγγελματική και πολύ ευγενική, απλά αποπνεέι αυτό που έγραψαν και άλλοι χρήστες, δηλ οτι είναι κάπως απόμακρος, μια και δεν χαμογελά καθόλου, αλλά κινείται γρήγορα στο χώρο, με γώμονά του να εξυπηρετήσει και να είναι όλα στην εντέλεια.

Προσωπικά, αν και με χαλάει πολύ η ανυπαρξία χαμόγελου, όπως το έχω επισημάνει σε πολλέ κριτικές μου, η τελική αίσθηση που μου άφησε η εξυπηρέτηση, είναι οτι έκανε τα πάντα να μείνουμε ευχαριστημένοι, απλά το στυλ του είναι έτσι και δείχνει οτι ίσως είναι λίγο παραπάνω αγχωμένος, ώστε να πάνε όλα καλά(για αυτό και οι 3 ντοματούλες στην εξυπηρέτηση)

Ο κατάλογος επαρκής, τόσο σε σαλάτες όσο και σε ορεκτικά, στα δε κυρίως, υπάρχουν αρκετές επιλογές, πάντα με βάση τα κρεατικά.

Πήραμε τα εξής:
2 σαλάτες tabouleh και μια fattoush (και οι δύο εξαιρετικές), οι δύο πρώτες με έντονη την ύπαρξη του μαιντανού, ντοματούλα, κρεμυδάκι, και ελαιόλαδο, εξαιρετική γεύση, διέκρινες όλα τα υλικά, πουσιότατες σε ποσότητα(από τις πιό πλούσιες που έχω δοκιμάσει). Η δεύτερη, με διαφόρων ειδών λαχανικά και με ενσωματωμένες ψημένες πιτούλες, με ελαιόλαδο και σάλτσα λεμονιού, πραγματικά εξαιρετική.

Από τα κρυα ορεκτικά πήραμε ένα hommus, όσοι το έφαγαν μίλησαν με τα καλύτερα λόγια, τους άρεσε πολύ, πολύ ικανοποιητικό και αυτό ως μερίδα ορεκτικού.

Από τα ζεστά ορεκτικά πήραμε ένα falafel, που ήρθε με 5 μεγάλα κομάτια, (μάλιστα χρησιμοποιήθηκε ως κυρίως πιάτο), πολύ καλό και αυτό και σίγουρα η ποσότητα που ήρθε δεν συγκαταλέγεται στα ορεκτικά αλλά μάλον στα κυρίως πιάτα. Πήραμ εακόμα πιτούλες με χαλούμι (οι πιτούλες ήταν γεμιστές με χαλούμι), πραγματικά εξαιρετικό, δεν το έχω δοκιμάσει πουθενά, ούτε ως τεχνοτροπία, ούτε ως γεύση. Σερβιρίστηκε σε μια ξύλινη στριγγυλή πιατέλα, πλουσιότατο ως ποσότητα, ικανή να χορτάσει ως συνοδευτικό ορεκτικό και τα 7 άτομα.

Πήραμε 3 μερίδες Shish Taouk, στην ουσία σουβλάκι κοτόπουλου, μαριναρισμένο, συνοδευόμενο με πατάτες τηγανιτές και extra sauce σκόρδου, κάτι σαν σκορδαλιά. Το κοτόπουλο ήταν απίστευτα τρυφερό και μαλακό, εξαιρετική γεύση, που παρά και τα συνοδευτικά μπαχαρικά του ήταν ελαφρύ και κυρίως εύγεστο.

Πήραμε ακόμα 2 μερίδες κεμπάπ (τύπου γιαουρτλού αλά΄δεν θυμάμαι το όνομά τους στα λιβανέζικα), το οποίο σερβιρίστηκε πάνω σε ψημένη πίτα και με σάλτσα ντομάτας, καλοψημένο, ζουμερό, εξαιρεική γεύση και αυτό
Τέλος, πήραμε και μια μερίδα ενός τυπου μοσχαρισιου κρέατος, τύπου γύρου, που όμως ήταν κομένο σε μεριδούλες σαν μικρές λωρίδες, σερβιρισμένο με πατάτες και αυτό, κρεμυδάκια, ντομάτες και λίγες μικρές πιτούλες από κάτω. Αυτό το πιάτο, ήταν σχετικά πιό βαρύ λόγω των μπαχαρικών και των μυρωδικών που είχε, αλλά πιστέψτε με ήταν πάρα πολύ εύγεστο και όχι απλά χορταστικό, πολύ μεγάλη μερίδα.

Ο καταστηματάρχης, μας κέρασε και μια μελιτζανοσαλάτα, που πέραν της εκπλήξεως, ήταν ομολογουμένως και αυτή εξαιρετική.

Από ποτά αρκεστήκαμε μόνο στα νερό και σε ένα ανψυκτικό

Μετά το φαγητό, μας έφεραν μαι πιατέλα με φρούτα εποχής(πορτοκάλαι, μανταρίνια, μήλο) και μισό φρέσκο ανανά, κομένο με ιδιαίτερη τεχνοτροπία. Και εκεί που είχαμε σκάσει από το φαγητό, προσειώνεται και έτερο κέρασμα με ένα ειδικό γλυκό, που είχε στη βάση του "ψωμί", όπως μας είπε ο σερβιτόρος, από πάνω ενός είδους κρέμα, πασπαλισμένο με φυστίκι αιγίνης.

Παρά την ιδιομορφία του γλυκού, ήταν πολύ καλό, η δε κίνηση από πλευράς του καταστηματάρχη να το προσφέρει ήταν και αυτή σημαντική μαι και ήταν γλυκό που το παρείχε στον κατάλογο έναντι συγκεκριμένου κόστους, οπότε και αυτό εκτιμήθηκε δεόντως.

Τουαλέτες, σε ένα μικρό παταράκι στο κατάστημα, με όλες τις ανέσεις, όμως χρήζουν μερικής μικρής ανακαίνισης γιατί ήταν μεν καθαρές, αλλά λίγο... παλιάς σχολής και ειδών υγεινής(συνετέλσε και αυτό στη βαθμολογία του χώρου).

Για το τέλος άφησα το κομάτι της διασκέδασης, όπου γύρω στις 22:20, εμφανίστηκε χορεύτρια που άρχισε να περιφέρεται μεταξύ των τραπεζιών χορεύοντας οριεντάλ, με σκηνικό δυνατής αραβικής μουσικής (η ένταση της μουσικής ανέβηκε πολύ κατά την ώρα του χορού), με συμμετοχή του κόσμου με παλαμάκια κλπ. Το πρώτο μέρος του χωρού, κράτησε ένα τέταρτο. Το ίδιο επαναλήφθηκε και στις 23:00, για άλλο ένα τέταρτο της ώρας περίπου.

Αξίζει επίσης να σημειωθεί ότι, στο εστιατόριο προσφέρονται και ναργιλέδες. όπου είδαμε μαι παρέα να κάνει χρήση (επίσης όπως καταλαβαίνετε ΔΕΝ απαγορεύτεται το κάπνισμα), οπότε γινόταν χρήση, η οποία όμως ευτυχώς δεν έγινε εύκολα αντιληπτή, ίσως λόγω επαρκούς εξαερισμού.

Συνολικό κόστος με την έκπτωση του 15% στα 80 ευρώ ακριβώς (από 93 ευρώ του αρχικού λογαριασμού), ποσό που κατατάσσει το εστιατόριο σε εξαιρετικό vfm, (11,5 ευρώ ανά άτομο)

Γενικά πολύ καλή εμπειρία, που θα τη σύστηνα ανεπιφύλακτα ως συνολική αίσθηση απόλαυσης και ευχαρίστησης.

Σημειωτέον, οτι κατά την αποχώρησή μας, μας ευχαρίστησε ο ίδιος ο ιδιοκτήτης για την επίσκεψη και εκεί έσκασε το... πρώτο του χαμόγελο της βραδιάς

Μέση Ανατολή - Γλυφάδα, Αθήνα

Πήγαμε στο Λιβανέζικο για δεύτερο συνεχόμενο Σάββατο, αφού η πρώτη μας φορά που ήταν με κουπόνι προσφοράς ήταν μια πολύ καλή εμπειρία. Αποφασίσαμε λοιπόν να το επισκεφτούμε και άνευ προσφοράς.

Το φαγητό είναι γενικά πολύ καλό, οι γεύσεις αυθεντικές λιβανέζικες και ο χώρος αρκετά συμπαθητικός. Το μόνο που δεν μας άρεσε την πρώτη φορά ήταν η αγενής συμπεριφορά της σερβιτόρας που δεν έσκασε ούτε μισό χαμόγελο κατά τη διάρκεια της βραδιάς, με αποκορύφωμα στο τέλος που πληρώσαμε και δεν ακούσαμε ένα ευχαριστώ. Ετσι για τα μάτια του κόσμου... αντίθετα ο ιδιοκτήτης προς τιμή του και ενδιαφέρθηκε για το αν μας άρεσαν τα φαγητά και μας ενημέρωσε στο τέλος ότι αν θέλουμε να ξαναπάμε θα μας έκανε την ίδια προσφορά χωρίς την αγορά κουπονιού, αρκεί να το λέγαμε στην κράτηση.

Επειδή λοιπόν τη δεύτερη φορά θα είμασταν 3 άτομα και όχι 2, για να μη γίνει μπέρδεμα με προσφορές και fix menu, πήγαμε κανονικά με κράτηση τραπεζιού μέσω του ask και e-table, με έκπτωση 15% επί του συνόλου. Μέχρι εδώ όλα καλά λοιπόν. Η σημαία με το που κάθεσαι είναι 5 ευρώ για το εμφιαλωμένο νερό και τα πιτάκια από το supermarket. Παραγγείλαμε σαλάτα, κρύα και ζεστά ορεκτικά και για κυρίως πήραμε 3 shish taouk που ομολογουμένως ήταν πολύ νόστιμα. Το ίδιο κυρίως είχα παρει και την πρώτη φορά με το κουπόνι, μόνο που τώρα η μερίδα ήταν διπλή από αυτήν που μου έφεραν με το κουπόνι... γιατί άραγε??? είναι σωστό αυτό? Δεν αναφέρεται κάπου ότι με την προσφορά το πιάτο έχει μια σειρά κοτόπουλο, ενώ άνευ προσφοράς το κοτόπουλο είναι διπλό σε ποσότητα...

Τελοσπάντων φάγαμε πολύ καλά και ζητήσαμε το λογαριασμό. Αυτός δεν ήρθε και μετά από 2-3 λεπτά μπαίνει μουσική και βγαίνει για χορό μια κοπέλα ( το προηγούμενο Σάββατο δεν υπήρχε κάτι τέτοιο). Εμείς όμως θέλαμε να φύγουμε και ξαναζητήσαμε το λογαριασμό για να πάρουμε τη θεϊκή απάντηση ότι πρέπει πρώτα να τελειώσει ο χορός!!! Ακόμα προσπαθώ να το μεταφράσω αυτό στο μυαλό μου... Όταν λοιπόν η χορεύτρια έφυγε μας έφεραν το λογαριασμό, μόνο που μας είχαν χρεώσει και 3 ευρώ για γλυκά... εμείς γλυκό δεν είχαμε παραγγείλει! Ζητάμε λοιπόν εξήγηση για αυτό και μας λέει η καινούρια σερβιτόρα που ήταν εκεί αφού το σκέφτηκε για λίγο, μήπως είναι για τα φρούτα (μας έφεραν ένα πιάτο φρούτα στο τέλος κέρασμα). Απαντήσαμε φυσικά ότι τα φρούτα δεν τα ζητήσαμε εμείς και πήγε να ρωτήσει μέσα. Τελικά μας είπε αυτολεξεί ότι είναι νόμος του μαγαζιού όταν υπάρχει χορεύτρια να χρεώνεται 1 ευρώ ανά άτομο γι'αυτήν. Πέραν του ότι το δηλώνουν σαν γλυκό όλο αυτό, εμείς είχαμε ζητήσει λογαριασμό πριν ξεκινήσουν οι χοροί, μας τον καθυστέρησαν επίτηδες προφανώς για να είμαστε παρόντες στο χορευτικό και επίτηδες επίσης δεν μας άφηναν να φύγουμε για να το χρεωθούμε.

Το πρόβλημα δεν είναι τα 3 ευρώ.. το πρόβλημα είναι η κουτοπονηριά. Το θεωρώ απαράδεκτο να θέλω να φύγω από κάπου και να μην μου το επιτρέπουν την ώρα που το επιθυμώ εγώ. Η εμπειρία που είχαμε με το κουπόνι την προηγούμενη εβδομάδα ήταν πολύ καλή, χορός δεν υπήρχε (ίδια ώρα ίδια μέρα είχαμε πάει), επομένως δεν περιμέναμε αυτή την έκπληξη, ζητήσαμε να πληρώσουμε και να φύγουμε και μας κράτησαν εκεί με το ζόρι για όλο αυτό το σκηνικό. Κρίμα γιατί μας άρεσε και ο χώρος και το φαγητό και οι τιμές, αλλά δυστυχώς ξενερώσαμε.

Μέση Ανατολή - Γλυφάδα, Αθήνα

Επισκέφθηκα τον χώρο έχοντας κλείσει κουπόνι. Ημέρα Πέμπτη στις 21:30 και στο μαγαζί είχε μόνο μία παρέα.
Μέσα σε μία ώρα είχε σχεδόν γεμίσει.
Ο χώρος πολύ απλός και λιτός χωρίς τα κιτς στοιχεία που βάζουν πολλά "εξωτικά" μαγαζιά.

Το προσωπικό πάρα πολύ ευγενικό!
Συνέχεια μας ρωτούσαν αν μας άρεσε το φαγητό και αν ήμασταν ευχαριστημένοι. Τις Πέμπτες όπως μας ενημέρωσαν βγάζουν ένα ειδικό σκεύος στο οποίο κάνουν πιτάκια και τα οποία μας κέρασαν παρότι δεν αναφερόταν στο κουπόνι.
Από σαλάτες πήραμε fattoush η οποία ήταν φανταστική!
Πολύ δροσερή και νόστιμη!
Επίσης πήραμε: mutabbal (με μελιτζάνα), ποικιλία ζεστών ορεκτικών και mixed grill για 2 άτομα.

Όλα ήταν νόστιμα και ιδιαίτερα αλλά το κοτόπουλο απλά δεν υπάρχει!! Το πιο νόστιμο που έχω φάει.
Μαλακό, με μπαχαρικά που δεν σου μένουν στον λαιμό. Στο τέλος μας έφεραν και διάφορα γλυκάκια τους τα οποία ήταν και αυτά πολύ νόστιμα.
Οι μερίδες ήταν πάρα πολύ καλές!

Είχαμε χορτάσει πριν καν έρθει το κυρίως!
Στο τέλος μας τα τύλιξαν για το σπίτι χωρίς καν να ρωτήσουν... τα τιμήσαμε την επόμενη μέρα!
Προσφέρεται δωρεάν χρήση του ναργιλέ και 2 φορές βγήκε και μία πολύ όμορφη κοπέλα η οποία χόρεψε τσιφτετέλι.
Σαν εμπειρία φανταστική!
Τις Πέμπτες μας είπαν ότι ισχύει και προσφορά άνευ κουπονιού γύρω στα 12-13 Ευρώ το άτομο.
Το προτείνω με χίλια!
Επίσης προτείνω ο κόσμος να γράφει κριτικές για το μαγαζί και το φαγητό και όχι έκθεση ιδεών!

Μέση Ανατολή - Γλυφάδα, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε το εστιατόριο 26/12/2015 με κουπόνι προσφοράς (24 ευρώ για μενού δύο ατόμων). Από καιρό θέλαμε να επισκεφθούμε το "Λιβανέζικο" και δεν απογοητευτήκαμε.

Ο χώρος όχι κάτι πολύ ιδιαίτερο, όμως είναι συμπαθητικός, διακοσμημένος κυρίως με φωτογραφίες και αντικείμενα που παραπέμπουν στο Λίβανο και σε βάζει στο κλίμα του καταστήματος.

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή. Ο σερβιτόρος (ο οποίος καταλάβαμε ότι είναι μάλλον και ο ιδιοκτήτης ή τουλάχιστον ο υπεύθυνος του καταστήματος) σίγουρα δεν έχει τα ελληνικά ως μητρική του γλώσσα και ίσως αυτό να οδήγησε κάποιους από τους υπόλοιπους σχολιαστές να τον θεωρήσουν ίσως λίγο απότομο αλλά αν και μας εξήγησε το μενού της προσφορά λίγο γρήγορα, εντούτοις ήταν ευγενικός και ανταποκρίθηκε γρήγορα σε κάθε μας αίτημα.

Στο μενού τώρα, δοκιμάσαμε τη σαλάτα φατούς (λαχανικά, ντομάτα, τραγανά κομμάτια πίτας, λάδι και λεμόνι) η οποία μας ικανοποίησε. Σαν κρύο ορεκτικό πήραμε χούμους (λιωμένα ρεβίθια με λάδι και λίγο σκόρδο) το οποίο ήταν ΟΚ και συνδυαζόταν ωραία με τις πίτες που μας προσφέρθηκαν αντί για ψωμί. Πάρα πολύ καλό ήταν το πιάτο με τα ζεστά ορεκτικά, συνολικά 5 διαφορετικά ορεκτικά, δύο από κάθε είδος (φαλάφελ (ρεβιθοκεφτέδες), κιμπέ (κεφτεδάκια), σαμπουσέκ (τυροπιτάκια), λαχματζούν (πίτα με κιμά), φαταϋέρ (σπανακοπιτάκια). Στα κυρίως πιάτα δοκιμάσαμε κεμπάπ σκέτο (καφτά) και γιαουρτουλού. Και οι δύο εκδοχές ήταν νόστιμες και χορταστικές. Τέλος μας προσφέρθηκε ως επιδόρπιο ένα λιβανέζικο γλυκό (αϊσέλσαράι) το οποίο επίσης είχε ενδιαφέρον σαν γεύση.

Για όλα αυτά, μαζί με τα αναψυκτικά (το εμφιαλωμένο νερό μας προσφέρθηκε δωρεάν ως μέρος της προσφοράς) πληρώσαμε συνολικά 28 ευρώ, μια εξαιρετικά καλή τιμή για την ποιότητα και την ποσότητα του φαγητού που μας προσφέρθηκε.

Σαν σημεία κριτικής θα επεσήμανα: α) το γεγονός ότι, λόγω προφανώς της μέρας, η υπόκρουση ήταν χριστουγεννιάτικα τραγούδια από κάποια συμφωνική ορχήστρα που αν και ευχάριστα δεν ταίριαζαν καθόλου με το στυλ του καταστήματος β) κάποιος πελάτης κάπνιζε πούρο που, αν και αρωματικό, είχε βαριά μυρωδιά και δεν ήταν το καλύτερο την ώρα που τρώγαμε.

Γενικά το προτείνουμε και με πρώτη ευκαιρία θα το επισκεπτόμασταν και πάλι.

Μέση Ανατολή - Γλυφάδα, Αθήνα

επισκεφθηκαμε χθες το βραδυ το μαγαζι μετα απο αγορα κουπωνιων απο το ιντερνετ. Δεν μου αρεσει να γραφω πολλα. Απλα και μονο με 24 ευρω φαγαμε του σκασμου με παρα πολυ καλες γευσεις και παρα πολυ ευγενικο σερβις. Εξτρα πηραμε 1 κιλο κρασι 12 ευρω και Ναργιλε με 8 ευρω. Το μαγαζι γεμισε κατα τις 10 και ειχε οριενταλ μουσικη. Στο τελος μας ειπε καλο βραδυ ο ιδιοκτητης και μαγειρας του καταστηματος και μας ειπε πως ειναι χαρα του να μας ξανα δει. Το συστηνω ανεπιφυλακτα. Για την ιστορια το τι πηραμε ειναι παρα κατω:

1 σαλατα Φατους (φανταστικη)

1 χουμους μεριδα (παρα πολυ καλο)

10 ζεστα ορεκτικα (2 Χ σπανακοπιτακια 2Χ τυροπιτακια 2Χ κιμαδοπιτακια 2Χ Κιμπε 2Χ ρεβυθοπιτακια) ολα χειροποιητα και γευστικοτατα

2 Χ Μεριδες Γιαουρτλου κεμπαπ (γευστικοτατο οι πατατες προτηγανισμενες)

1Χ Γλυκο (χωρις ονομα)

1 λιτρο κρασι λευκο ελαφρυ και γευστικο