Λιβανέζικη κουζίνα και ατμόσφαιρα.

27 Μαι 2017

Επισκεφθήκαμε το Λιβανέζικο δύο άτομα βράδυ καθημερινής έπειτα από κράτηση μέσω e-table (με έκπτωση 20%). Άδειο και έρημο, χωρίς κανένα τραπέζι κατειλημμένο. Το διπλανό, έτερο λιβανέζικο είχε 4-5 τραπέζια γεμάτα, το δικό μας γιοκ. Και έτσι έμεινε καθ’ όλη τη διάρκεια της επίσκεψης μας.

Το μαγαζί είναι σχετικά μικρό μα αρκετά προσεγμένο και «γλυκούλι». Συμπαθητικά τραπεζοκαθίσματα (κάποια είναι βέβαια λίγο άβολα, όπως ο γωνιακός καναπές με το στρογγυλό τραπέζι που αρχικά τοποθετηθήκαμε και ζητήσαμε να καθίσουμε αλλού καθώς θα δυσκολευόμασταν να φάμε), κατά τόπους όμορφος διάκοσμος και καλή καθαριότητα συνθέτουν το τοπίο του Χώρου.

Η εξυπηρέτηση πραγματοποιήθηκε από μια νεαρή κοπέλα και ήταν πολύ καλή. Άμεση ανταπόκριση σε ότι ζητούσαμε, προθυμία και ευγένεια. Παρότι δεν είχε άλλα τραπέζια να εξυπηρετήσει, ανά δεκάλεπτο περνούσε διακριτικά κάνοντας μια βόλτα στο χώρο μήπως και της ζητήσουμε κάτι (δεν είχε άμεση οπτική επαφή μαζί μας τις στιγμές που καθόταν). Εξυπηρέτηση για 3,5/4.

Στα των γεύσεων τώρα. Το μενού τους περιλαμβάνει 4-5 σαλάτες, λίγα κρύα ορεκτικά, τα περισσότερα τύπου «αλοιφής», αρκετά ζεστά ορεκτικά με έμφαση στις πίτες και τους κεφτέδες (διαφόρων ειδών) και γύρω στα δέκα κυρίως με επιλογές, κατά κύριο λόγο, ανάμεσα σε αρνί, βοδινό και κοτόπουλο. Η παραγγελία μας (για 2 άτομα) είχε ως εξής:

- Στο τραπέζι κατέφθασε εμφιαλωμένο νερό (2€) και ένα πανεράκι με λιβανέζικες πίτες σε σελοφάν. Ζεστές και πολύ νόστιμες. Χρεώθηκαν 2€ και ήταν σε καλή ποσότητα.

- Σαλάτα Fattoush (5€). Ανάμεικτα πράσινα λαχανικά με ντομάτα, ψητή πίτα, ελαιόλαδο και λεμόνι. Δυνατή γεύση, έντονα ξινή, αρκετά δροσιστική και νόστιμη (3/4).

- Kallaj (6€). Χαλούμι σε λιβανέζικη πίτα, ψημένα στο φούρνο. Πεντανόστιμη επιλογή. Ο συνδυασμός του χαλουμιού με την πίτα ήταν απόλυτα εύγευστος. Η ποσότητα του τυριού μολονότι δεν ήταν πολλή, ήταν ακριβώς τόση όση έπρεπε για να νιώσει κανείς έντονα τη γεύση του χαλουμιού χωρίς να υπερισχύσει η αίσθηση του αλμυρού και να τα καλύψει όλα (4/4).

- Sambuse-Jibne (4€). Κρεατοπιτάκια. Πρακτικά βάζουν ένα κεφτεδάκι πάνω σε ένα μεγαλύτερο (σε διάμετρο) κομμάτι ζύμης και σηκώνουν τις τέσσερις πλευρές της ζύμης από πάνω σαν τετράγωνο μπολάκι. Ήρθαν 4 μικρά πιτάκια. Νόστιμη η ζύμη με ελαφριά λαδίλα, μέτρια η αίσθηση του κιμά, γενική αίσθηση: ουδετερομέτρια (2/4).

- Grilled kibbeh with chawarma (10€). Ψητό μαριναρισμένο βοδινό κρέας μαζί με kibbeh (κεφτέδες). Η παρουσίαση του πιάτου ήταν σαν μερίδα γύρου της Πίτας του Παππού. Το κρέας ήταν ψιλοκομμένο, το ίδιο και οι δύο κεφτέδες που είχαν γίνει αχταρμάς με το βοδινό. Η γεύση του κρέατος ήταν μετριοσυμπαθής, των κεφτέδων καλύτερη, γενικά όμως κάτι μας χάλαγε στη γεύση και στη μυρωδιά του κρέατος. Καλό το μέγεθος της μερίδας (2/4).

- Ήπιαμε ένα τσουχτερό οικονομικά χύμα λευκό κρασί (6€ το μισόλιτρο), συμπαθές.

- Στο τέλος κατέφθασαν σαν κέρασμα μπισκότα με άχνη. Θύμιζαν κουραμπιέδες (γευστικά και εμφανισιακά), ενώ είχαν και γέμιση ξηρών καρπών (κυρίως φυστίκι). Ήταν άγλυκοι-άγευστοι…

Λυπητερή: ένα τυπικό γεύμα δύο ατόμων θα κοστίσει 12-16€, χωρίς τα ποτά (15-20 με αυτά), και θα είναι ικανοποιητικά χορταστικό. Στην περίπτωσή μας, το γεύμα μας κόστισε 14,5€ χωρίς τα ποτά (17,5€ με αυτά) και φύγαμε ικανοποιημένοι από άποψη κορεσμού. Μάλιστα με την έκπτωση μέσω e-table τελικά πληρώσαμε 14€ ο καθένας, εξαιρετικό vfm, ωστόσο δεν είναι κάθε μέρα έτσι οι τιμές.

Τελικά, η επίσκεψη μας στο Λιβανέζικο μας άφησε με ένα περίεργο αίσθημα. Ίσως το αίσθημα του ανικανοποίητου. Όλα χώραγαν βελτίωσης, μα και τίποτα δεν ήταν κακό. Οι γεύσεις μας άρεσαν αλλά δεν τρελαθήκαμε (ότι δεν είχε κρέας μας άρεσε πολύ, ενώ ότι είχε κρέας το βρήκαμε οριακά οκ), θα θέλαμε να έχει πιο πολύ κόσμο για να μην νιώθουμε όπως στην Αποκάλυψη, ενώ και οι τιμές ήταν καλές, αλλά όχι και απίστευτες.

Αν θελήσουμε κάτι έθνικ και αξιόπιστο ίσως το ξαναεπισκεφθούμε, αλλά δύσκολα θα το έχουμε σαν πρώτη επιλογή.