Αυλή στον πεζόδρομο της Μεθώνης, από το 1982! Ζεστό περιβάλλον και οικεία ατμόσφαιρα, εστιατόριο βασισμένο στην κλασική ελληνική κουζίνα, πιάτα με μεράκι, φαντασία και διαλεχτά υλικά.

Ανοιχτά καθημερινά, εκτός Δευτέρας, από τη 13.30 έως τη 01.30, με την κουζίνα μας να κλείνει στις 00.00.

Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

27 Μαι 2017

Δεν μου αρέσει να κάνω νέες κριτικές για μαγαζιά που έχω ξαναπάει. Εξαίρεση αποτελεί αν έχει αλλάξει κάτι άρδην σε σχέση με το παρελθόν. Είμαι πιστός σε ό, τι μου αρέσει κι ακόμα περισσότερο σε ό, τι αγαπώ (πχ Σπύρο κι Αντώνη, Λέσβο, Μαρτίνη, Καπετάν Μιχάλη, Red Elephant έχω πάει κάμποσες φορές από τότε που έγραψα και δεν σκοπεύω να επαναλάβω κριτική). Αρκεί να υπάρχει στοιχειώδης συνέχεια…

Μετά από καιρό ξαναπήγα στην Αυλή. Η Αυλή εδώ και περίπου ενάμισι χρόνο έχει αλλάξει διεύθυνση. Εδώ και λίγο καιρό έχει αλλάξει και το παλιό μενού. Ας πούμε σε αυτό το σημείο ότι κόντρα σε ό, τι είναι της μοδός παγκοσμίως εδώ στο Ελλάντα, στις ταβέρνες, ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ το ίδιο μενού. Δεν θέλουμε να αλλάζει κάθε εξάμηνο σα να είναι κολλεξιόν του Ντιορ ή μοντέλο της Samsung. Δεν μπορεί το Μαγειρείο το Τριφύλλι να αλλάξει τους κεφτέδες και να βάλει παπαρδέλες ούτε η Λέσβος τις τηγανιτές σουπιές με ξύδι και να βάλει αστακομακαρονάδα. Δεν πάει. Αλλά ας κάνουμε την παραδοχή ότι η νέα διεύθυνση έχει το απόλυτο δικαίωμα να αφήσει το δικό της γαστρονομικό αποτύπωμα και να αποτινάξει από πάνω της τον ικαριωτισμό του μακαρίτη Τσακαλία και των Ξηρών.

Επιγραμματικά και εν τάχει:

Πήραμε μια πατάτες τηγανιτές χεράτες και καλές.
Ένα λουκάνικο με πορτοκάλι. Με πολύ πορτοκάλι. Μπορείς να το πεις και χοιρινή πορτοκαλάδα.
Μία κεφτεδάκια κατσαρόλας με σάλτσα ντομάτα και ρυζάκι. Άριστη σαλτσούλα. Αξιοπρεπέστατο.
Χοιρινά φιλετάκια με ρόκα, μανούρι και ντομάτα (το μοναδικό από το παλιό μενού).
Ντάκος πολύ καλός με κρίταμο. Λίγο τσιγκουνεμένη η ντομάτα.
Νοματοκεφτέδες πάνω από τον μέσο όρο, σαφέστατα. Πολύ καλοί θα έλεγα.
Κρασάκι κόκκινο χύμα, νομίζω ότι το έχει βελτιώσει σε σχέση με παλιά.

Ευγενέστατο, ταχύ service και μέχρι εκεί όλα καλά. Ζητάμε λογαριασμό. Μας κερνά πουράκια τύπου caprice δικής τους παραγωγής, λίγο μηλαράκι και λικέρ μαστίχα. Μέχρι εκεί άριστα.

Έρχεται ο λογαριασμός στα 51,80, ο οποίος ήταν το χειρόγραφο δελτίο παραγγελίας. Ήρθε προσωρινή απόδειξη με τα μισά είδη επάνω, ήτοι λίγο παραπάνω από τη μισή τιμή. Το πως και το γιατί δε θα το μάθουμε ποτέ... Φύγαμε με την ουρά στα σκέλια νιώθοντας τύψεις για κάτι αυτονόητο. Η ζωή έχει γίνει πολύ σκληρή δυστυχώς.

Η Μεθώνης είχε δύο αξιέραστα -για εμένα- ταβερνεία: το Εφήμερο και την Αυλή. Για διαφορετικούς λόγους τρώνε άκυρο και τα δύο, ενώ κανένα από τα δύο δεν έχει κακό φαγητό. Καλό το μποέμικο και χαλαρό κλίμα των Εξαρχείων αλλά και λίγη επαφή με την πραγματικότητα (επαγγελματισμός) δεν κάνει κακό.

Κι ένα τελευταίο σχόλιο που δεν αφορά το μαγαζί αλλά τη γειτονιά στην οποία βρίσκεται. Συχνάζω στα Εξάρχεια από τα μέσα της δεκαετίας του '90. Είτε για φροντιστήριο είτε για δουλειά είτε για καφέ και ποτό είτε για φαΐ (η καλλίτερη τρατορία ever το Il Dopio, πάνω από το καφέ Διπλό) είτε για βιβλία και CD (κλασική κοπάνα το πάλαι το ποτέ μεταξύ Φοιτητικού, Πρωτοπορίας και Rock City/Metropolis).

Δεν έχουν υπάρξει ποτέ πιο δήθεν και πιο ρυπαρά! «Αντάρτες της πορδής με τα λεφτά του μπαμπά» κατά Πορτοκάλογλου σε αγαστή συνεργασία με πνευματικά διαταραγμένες φυσιογνωμίες. Νεήλυδες νοητικά ακάματοι. Ασεβείς έναντι του χώρου αλλά και της σκέψης. Αλλοιώνουν με τον «επαρχιωτικό προοδευτισμό» τους τα πραγματικά προοδευτικά Εξάρχεια με τον ίδιο τρόπο που αλλοιώθηκε η Αθήνα από την εσωτερική μετανάστευση μεταπολεμικά αλλά από την αντίθετη πλευρά και χωρίς να υπάρχει οικονομική ανάγκη. Από ελιτισμό που έχει ως δικαιολογία/άλλοθι την προοδευτικότητα, άνθρωποι αποκομμένοι από την αληθινή ζωή και οικονομία, μέσα στη διεθνιστική θολούρα τους, ξεχνάνε ότι ό, τι πιάνουν παράγεται σε κάποιο εργοστάσιο κάπου με σκοπό να αποφέρει κέρδη σε εταιρεία, εργάτες και κράτος μέσω των φόρων.

Το κοινό της Αυλής έχει αλλάξει κι αυτό καθώς μοιάζει με (ή είναι όντως) το lunch break μιας ΜΚΟ. Αλλά εγώ δεν κάνω παρέα με χαχαμπαχανιστές όπως έλεγε κι ο Άσιμος...

Πέφτει γύρω μου σκοτάδι
ή εγώ είμαι τυφλός;
Κι όποιος βγαίνει απ’ το κοπάδι
εφιάλτης και εχθρός;

Είν’ η πόλη μου καμένη.
Είν’ η χώρα μου μισή.
Νικητές και νικημένοι,
όλοι χάσαμε μαζί.
(Θα περάσει κι αυτό, Πορτοκάλογλου)

ΥΓ Δεν μπορώ να ξεπεράσω τις κάτι-μεταξύ-Τσιφόρου-και-Μπουκόφσκι κριτικές του Dorfmeister. Αντιγράφω κόπυπάστε (οι πρώτη-φορά κατάλαβαν):
"[έ]να καλό που βρίσκω σε όλη αυτήν την επερχόμενη κοινωνική και οικονομική ανακατάταξη του 2015 - 2018, [... ] είναι ότι ίσως, λέω ίσως, [... ] δεν ξαναχρειαστεί να πατήσω το πόδι μου σε περιοχές όπως το Μαρούσι, το Πολύδροσο, η Χαλκηδόνα, η Κηφισιά, το Χαλάνδρι και η Άνω Γλυφάδα. Γιατί ο μόνος λόγος εν έτει 2015 να βρεθώ στη Φραγκοκλησιάς [... ] είναι είτε λόγω παράνομου δεσμού είτε λόγω δουλειάς".

Κλαίω κι αγαπάω...

ΥΓ2 Η Αθήνα είναι η πόλη μου, τόπος καταγωγής μου και τόπος καταγωγής των προγόνων μου. Όσο κι αν έχει τα χάλια της, που όντως το κέντρο της έχει βληθεί όσο κανένα άλλο μέρος της Ελλάδας από την κρίση, εγώ όχι μόνο θα την αγαπώ αλλά θα προσπαθώ να βρίσκω και τις ομορφιές της και την αστική της ιστορία και να τα δείχνω σε όσους μπορώ μπας και τους κάνω να την αγαπήσουν κι αυτοί. Εξάλλου το πρόβλημα της Αθήνας τα τελευταία 70 χρόνια είναι ότι έχει κατοικηθεί από ανθρώπους που δεν την αγαπάνε. Από εσωτερικούς και εξωτερικούς μετανάστες που στην καρδιά τους είχαν μόνο τους τόπους καταγωγής τους και γι' αυτό τη βλέπαν διαδικαστικά και με την πρώτη ευκαιρία την εγκατέλειψαν είτε για απρόσωπα προάστια είτε για το εξωτερικό. Την αντιμετώπισαν σαν μέσο και όχι σαν σκοπό (σ. σ. κατά Ιμμάνουελ Καντ).

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Τρώγων.

17 Απρ 2017

Σάββατο βράδυ στον πεζόδρομο της Μεθώνης στα Εξάρχεια. Όχι, δεν θυμίζει νησί, είναι κλασσική Αθήνα με τη δική της ομορφιά. Φτάσαμε στην Αυλή τέσσερα άτομα και καθίσαμε στην μέσα αίθουσα, με τα παράθυρα στον πεζόδρομο.

Ο χώρος πολύ όμορφος, καθαρός, με πολύ ωραίο φωτισμό και πολύ προσεγμένη διακόσμηση. Δυστυχώς όμως, σύντομα έγινε αποπνικτικός από την τσιγαρίλα. Είχε και δυο τρία τραπέζια στην αυλή, αλλά εμείς επιλέξαμε να καθίσουμε μέσα, γιατί την ώρα που φτάσαμε ήταν σχεδόν άδειο. Ευτυχώς φτάσαμε νωρίτερα από τους θεριακλήδες και προλάβαμε να φάμε...

Η εξυπηρέτηση ήταν καλή και τα πιάτα έρχονταν σε σωστό χρόνο.
Παραγγείλαμε μια σαλάτα με baby σπανάκι, παντζάρι και καρύδια και άλλη μια με ρόκα. Και οι δυο σε ρηχό πιάτο, το οποίοι ίσα που επαρκούσε για δυο άτομα. Η τιμή τους €7,00 και €6,50 αντίστοιχα. Η μερίδα ναι μεν μικρή, αλλά το σπανάκι baby ήταν το πιο γευστικό πιάτο που παραγγείλαμε. Συνεχίσαμε με μια φέτα ψητή (€5,00), μπριζολάκια χοιρινά (€7,50), κοτόπουλο με μαστέλλο Χίου (€8,50), 2 μπιφτέκια (€8,00) και μια σπαλομπριζόλα εξαιρετικά λεπτή και άνοστη (€14,5). Όλες οι μερίδες ήταν μικρές και τους έλειπε αλάτι.

Δεν δοκίμασα τίποτα που να με ενθουσιάσει και λυπάμαι γιατί είχα διαβάσει εξαιρετικές κριτικές και απογοητεύτηκα λίγο.

Το μαγαζί επίσης είχε μόνο ελληνικά ποτά και αναψυκτικά και επιλέξαμε 2 καπνιστές μπύρες στα €9,60 οι οποίες δεν άρεσαν και παραγγείλαμε και μια Βεργίνα στα €2,50. Ο λογαριασμός μαζί με τις τρεις μπύρες που ήπιαμε ήρθε στα €72,60 που σημαίνει περίπου €15 το άτομο χωρίς τα ποτά. Κέρασμα ένα σφηνάκι λικέρ μαστίχας.

26 Οκτ 2016

Την Αυλή είχα καιρό να το επισκεφτώ ενω είχα ακούσει οτι άλλαξε ιδιοκτήτη και έβαλε νέο μενού. Στο ίδιο ύφος λοιπόν αλλα με ανανεωμένα πιάτα δοκίμασαμε τα εξής:

Κουνελάκι λαδορίγανη με πατάτες φούρνου (πιάτο ημέρας νομίζω) (Ενθουσιάστηκα)
Τυροκροκέτες με καυτερή σάλτσα (πάρα πολύ ωραίο αν και η σάλτσα εμπορίου)
Χοιρινό ρολό, (ημέρας πάλι με διάφορα που δεν θυμάμαι γιατι το καταβροχθίσαμε)!!!
Λουκάνικο με πορτοκάλι (απλό λουκάνικο αλλά κυριολεκτικά έλιωνε στο στόμα)
2 σαλάτες ρόκα
Παπαρδέλες μπολονέζ (αξιοπρεπέστατο)

Για όλα τα παραπάνω με κρασί κλπ ο λογαριασμός δεν ξεπέρασε τα 15-16 ευρώ κατ' άτομο.

Μπράβο στα παιδιά που αναβάθμισαν το μενού μένοντας πιστοί στα καλά υλικά και κράτησαν τις καλές τιμές που ανέκαθεν είχε το μαγαζί! Νομίζω ξεχωρίζουν απο όλα τα γύρω εστιατόρια της περιοχής

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη mixalissss.

28 Μαι 2016

Περιδιαβαίνοντας προχθές τον πεζόδρομο της οδού Μεθώνης, βρέθηκα έξω από το ταβερνάκι της «Αυλής», το οποίο είχα επισκεφθεί κατά τα μέσα του περασμένου Φλεβάρη, και όπου, μαζί με άλλους πέντε φίλους, κύλισε όμορφα ένα χειμωνιάτικο απόγευμα.

Η «Αυλή» θυμίζει τα κουτούκια των φοιτητικών μας χρόνων – μπορεί να με γελά η μνήμη μου αλλά σαν να θυμάμαι ότι παλιά εδώ, τις μεγάλες ώρες, είχα πετύχει και κομπανίες ρεμπέτικου τραγουδιού. Σε μια παλιά μικρή μονοκατοικία, λοιπόν «στεγάζεται» η «Αυλή», σε δύο χώρους, να προτιμήσετε το μέσα δωμάτιο. Η διακόσμηση είναι λιτή και κάπως παραδοσιακή, πάρα πολύ σωστή θα έλεγα.

Από ότι μπορώ να θυμηθώ παραγγείλαμε πολλά πιάτα με λαχανικά – είχαμε χορτοφάγους στην παρέα, που ήταν όλα καλομαγειρεμένα και νόστιμα: ροβυθάδα φούρνου, πρασοκεφτέδες, μια σαλάτα με πολλά λαχανικά, καρύδια και λοιπά, μία μερίδα τηγανητό τυρί, μαστέλο ή λαδοτύρι δεν θυμάμαι,, φέτα ψητή με μέλι, μπριζολάκια χοιρινά, μπιφτέκια και λαχανικά ψητά με τυρί.
Ήπιαμε 3-4 καραφάκια τσίπουρο και λευκό κρασί, αρωματικό πάρα πολύ ωραίο. Νομίζω ότι μας κέρασαν γλυκό – δεν θυμάμαι καλά.
Ο λογαριασμός για τα παραπάνω ανήλθε γύρω στα € 60.

Το μεγάλο μείον του μαγαζιού είναι ο εξαερισμός. Βγαίνεις έξω και καταλαβαίνεις ότι τα ρούχα έχουν ποτίσει από τις μυρωδιές της κουζίνας. Θερμή παράκληση προς την διεύθυνση να βελτιώσει τον εξαερισμό πάραυτα και να μην πειράξει τίποτα άλλο από αυτά που προσφέρει (ούτε τις τιμές – εννοώ λόγω της αύξηση του ΦΠΑ (σε 24%) – λόγω των μικρών μερίδων).
Το προτείνω ως ένα από τα καλύτερα ταβερνάκια του κέντρου.