Κλασσικά ορεκτικά, σαλατες, θαλασσινά και ψαρικά. Σαββατοκύριακο ανοιχτά από το μεσημέρι.

Το κατάστημα μας λειτουργει καθημερινά~εκτος δευτερας~απο τις 6:00 το απογευμα και Σαββατοκυριακο απο τις 12:00 το μεσημερι

Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

Όπως έχω αναφέρει και παλαιότερα, κάποιες κριτικές ή κάποιες αναφορές σε καταστήματα εστίασης μου κάνουν "κλικ" χωρίς συγκεκριμένο λόγο, ας το χαρακτηρίσω "εσωτερική παρόρμιση".
Αυτή η παρόρμιση, αρκετές φορές συντελεί στην ανακάλυψη διαμαντιών που γίνονται αγαπημένα μου μέρη, εντάσσονται στη λίστα αγαπημένων και τα επισκέπτομαι τακτικότατα με κλειστά μάτια.
Άλλες φορές με προδίδει και οικτίρω τον εαυτό μου για αυτό.

Ας το πάρω από την αρχή.
Αχνιστά μύδια και ξερό ψωμί - ανήκω σε αυτή την κατηγορία (χωρί το ψωμί που τι να το κάνεις άλλωστε όταν γεύεσαι τέλεια μύδια?).
Σε αυτό το club των μυδιών ανήκει και αγαπημένος εξάδελφος, με τον οποίο κανονίσαμε να βρεθούμε να τα πούμε πάνω από μία γαβάθα αχνιστών μυδιών....
Το έψαξα αρκετά -μέσω a4f οι κριτικές ήταν αρκετά παλιές αλλά στη γεύση αρίστευε-συμβουλεύθηκα και το etable το οποίο και τελικά συντέλεσε στο να προχωρήσω με ηλεκτρονική κράτηση για 2 άτομα.

Εδώ θα σημειώσω ότι στο site υπήρχε προσφορά για δωρεάν ορεκτικό χωρίς να διευκρινίζεται ότι η επιλογή δωρεάν ορεκτικού περιοριζόταν μόνο σε φάβα ή σε ακόμη ένα πιάτο αλοιφή -που δεν το θυμάμαι- και όχι σε ΟΛΑ τα ορεκτικά, όπως μου εξήγησαν στο ψαροκόκκαλο. Το δωρεάν ορεκτικό δεν ήταν ο λόγος να επιλέξω το Ψαροκόκκαλο ούτε έχει ληφθεί υπόψη στην κριτική, παρόλα αυτά το αναφέρω ως αξιοσημείωτη παράλειψη?

Ο Vagelis περιγράφει σωστά την τοποθεσία, το θέμα parking αλλά και το εσωτερικό του Ψαροκόκκαλου και παρόλο που είναι κριτική από το 2015, τίποτε δεν έχει διαφοροποιηθεί έκτοτε. Και συμφωνώ ότι απευθύνεται στους κατοίκους της γύρω περιοχής (δεν υπονοώ κάτι αρνητικό για την εν λόγω περιοχή).

1ο faul το απαράδεκτα στριμωγμένο στην πόρτα της κουζίνας τραπέζι μας (η πλάτη της καρέκλας μου βρισκόταν στο πέρασμα ¨κουζίνας με σάλα") αρκετά ενοχλητικό συναίσθημα, αφού η κράτησή μου είχε γίνει αρκετές μέρες νωρίτερα. Ζητήσαμε να μας βάλουν σε ένα αντίστοιχο τραπέζι για 2 που ήταν σε πολύ καλύτερη θέση, πήραμε αρνητική απάντηση.
Σημειώνω ότι τα περισσότερα τραπεζοκαθίσματα τυγχάνουν ίδιας κατάστασης -εκτός από κάποια λίγα στο μπροστινό τμήμα -φάτσα- του ψαροκόκκαλου, τα οποία είναι εξίσου στριμωγμένα μεν, αλλά με μια "αχτίδα ορίζοντα" δε.

2ο faul η τρομερή βαβούρα, η οποία εκτός απο ενοχλητική είναι και κουραστική.

3ο faul η απρόσωπη και αγχωμένη εξυπηρέτηση (με εμφανή την προσπάθεια να καλυφθούν οι όποιες αδυναμίες στο service).
Ξεκαθαρίζω ότι η εξυπηρέτηση ήταν άμεση αλλά εως εκεί.

Είχα μελετήσει το menu ήδη, ρίξαμε άλλη μία ματιά στον -ομολογουμένως- πολύ ωραίο σχεδιαστικά κατάλογο, και η παραγγελία μας ήταν απλώς μία αχνιστά μύδια, μία φάβα (δωρεάν λόγω κράτησης etable), μία παέγια και λευκό κρασάκι.

Ήρθε το ψωμί (με προσπάθεια να ψηθεί πριν σερβιριστεί αλλά φανερά πρυτάνευσε η ταχύτητα να σερβιριστεί, άρα ήρθε άψητο) και νερό βρύσης, ακολούθησε η φάβα -ένα συνηθισμένο νόστιμο πιάτο χωρίς κάτι το ιδιαίτερο.
Η κατσαρόλα με τα μύδια που προσγειώθηκε στο τραπέζι μας με χαροποίησε-σκεφτόμενη ότι θα αποζημειωθούμε για τη βαβούρα και την κακή θέση τραπεζιού.
Γεύση χωρίς καμία ένταση, χωρίς μυρωδικά, χωρίς εσάνς ούζου ή κρασιού η..... Αποτέλεσμα να μείνουν μύδια (ενώ συνήθως επικρατεί μάχη ποιος θα πρωτοφάει)
Τεράστια μερίδα (μάλλον για 3-4 άτομα και όχι για 2) αλλά και τεράστια απογοήτευση.

Αργότερα κατέφθασε και η παέγια, η οποία ήταν αξιοπρεπή σε ποιότητα υλικών και γεύση (ωστόσο έχοντας φάει και άλλες παέγιες θαλασσινών, η σύγκριση δεν είναι υπέρ της συγκεκριμένης).

Κρασάκι λευκό (περίπου 1,5 κιλό) αποδεκτό, χωρίς παρενέργειες.

Κόστος για τα παραπάνω στα euro 40,00 που πραγματικά τα θεωρώ υψηλό αντίτιμο για κάτι που δε με ευχαρήστησε.

Σκέφτομαι ότι ίσως είχα βάλει ψηλά τον πήχη σκεφτόμενη ότι σε τέτοιες περιοχές οι παροχές είναι πιο φροντισμένες, πιο "της γειτονιάς", πιο μαμαδίστικες, ίσως έπεσα σε κακή ημέρα, ίσως λόγω πληρότητας δεν μπόρεσαν να προσφέρουν το μέγιστο, ίσως εάν διαλέγαμε άλλα πιάτα (όπως αρχικά σκεφτήκαμε) να μέναμε ευχαριστημένοι..... όμως ο επαγγελματισμός δεν εξαρτάται από μήπως και ίσως.

24 Οκτ 2017

πιατα γευστικοτατα και μαγειρεμενα οπως ακριβως πρεπει!! πηγαμε σαββατοβραδο 8:30 μμ. δυο ατομα χωρις να εχουμε κανει κρατηση και απο τυχη βρηκαμε αδειο τραπεζι το προσωπικο ευγενεστατο και καλοκαρδο το ιδιο κ ο ιδιοκτητης. απο την στιγμη που καθησαμε ηρθε κανατα με νερακι δωσαμε την παραγγελεια μας και σε πολυ συντομο διαστημα ξεκινησαν να ερχονται.

ξεκινησαμε με τον γαυρο κ ψωμακι ψημενο στη σχαρα με λαδακι κ ακολουθησαν κ τα αλλα

παραγγειλαμε γαυρο μαρινατο, καλαμαρακια τηγανιτα( οταν ηρθαν ψιλοαπογοητευτηκα γιατι περιμενα πιο πολλα καλαμαρακια στη μεριδα ομως τηγανισμενα ηταν πολυ σωστα κ τελικα αποδειχτηκε οτι ηταν υπεραρκετα στη μεριδα. παϊδακια καβουριου( 4 δαγκανες κ κομματια απο το σωμα μαζι με λαδομουσταρδολεμονο), μιξ αχνιστων (( μυδια γυαλιστερες αχιβαδες) πολυ καλα καθαρισμενα εσωτερικα κ ουτε ενα κρατς απο αμμο στο στομα) η μεριδα ηρθε σε κατσαρολακι θα ελεγα γεναιοδωρη κ χορταστικη κ σωστα αχνισμενα), τυρι σαγανακι, κολοκυθοκεφτεδες( αφρατοι 4 τεμαχια στη μεριδα μεγαλουτσικοι.

γευστικα πολυ ωραιοι ειχανε κ τυρι μεσα και αυτο που μας αρεσε πολυ δεν ειχανε τραβηξει λαδι καθολου. για ποτο πηραμε ουζακι. δωσαμε 52€. ολα ηταν σωστα μαγειρεμενα προσεγμενα κ πολυ γευστικα! στο τελος μας κερασανε γλυκακι και μαστιχα λικερακι. το ταβερνακι αυτο δεν το ηξερα το βρηκα απο google κ συγκεκριμενα απο το σάιτ αυτο ψαχνοντας για καλες ψαροταβερνες με λογικες τιμες. διαβασα τις κριτικες και αποφασισαμε να παμε. παροτι ειμαι παραξενη στο φαγητο κ παντα κατι θα βρω να με χαλασει γευστικα στα περισσοτερα ψαροταβερνακια που εχουμε παει, πραγματικα στο ψαροκοκκαλο δεν βρηκαμε τιποτα το αρνητικο.

ολα ηταν πολυ γευστικα φρεσκοτατα σωστα μαγειρεμενα. ευχαριστηθηκαμε φαγητο χορτασαμε με το παραπανω και εννοειται πως θα ξαναπαμε!!!! value for money!!!

ΑΛΕΠΟΥ (Η) (ΠΕΤ...
Γεύσεις μετά μουσικής ...
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Πετρούπολη