Αντιπαθω τους ψευτες. Ως ατομο και ως ανθος, νιωθω μια τεραστια περιφρονηση για αυτους τους αναιδως κιβδηλους ανθρωπους, που ενας πολύ αγαπημενος μου φιλος αποκαλει «φιδεμπορες». Το ιδιο το ψεμα ως πρακτικη το κατανοω, εχει μια κοινωνικη χρησιμοτητα όταν είναι ακακο ή στοχευει στην ωραιοποιηση μιας καταστασης, προκειμενου να μην πληγωθει καποιος. Διοτι άλλο ψεμα είναι το «Δεν το εκανα εγω» σε μια κλοπη, άλλο το «Όχι μωρο μου, δεν παχυνες! ». Ο ψευτης όμως, ο ανενδοιαστα και αναισχυντα ψευτης, ε, αυτος εχει κλεισει θεση στην κολαση πλαι στους Ελληνες πολιτικους και διαγωνια από τις πρωταγωνιστριες του Σειρηνακη.

Όταν καποιος φιλος, που προσπαθουσε να με ψησει να παμε στο Pepper Moon για δικους του προσωπικους λογους, μου ειπε μια μακαροναδα ταιζει και χορταινει 3 πολύ πεινασμενα ατομα, του απαντησα καταμουτρα ότι είναι μπατζανακης του Πινοκιο. Επειδη όμως η επιμονη του καταντησε πιο φορτικη από μαθημα πιλατες στον Αυγουστιατικο καυσωνα, δεχτηκα να γνωρισω από κοντα αυτές τις μακαροναδες μεγαθηρια. Κυριως για να μπορω να τον πω ψευτη με αποδειξεις. Περιττο να πω ότι με κατατροπωσε.

Βραδυ Κυριακης, λοιπον, και βρεθηκαμε 2 ατομα στα θεοστενα τραπεζακια αυτης της, τραττοριας να την πω; Ιταλικοταβερνας να την πω? Απαραδεκτη αισθητικη, με πλαστικα παταπετασματα και βαρυ βελουδο σε ακυρα σημεια, πλακακι μπανιου στο πατωμα, ενας ωραιος πετρινος τοιχος και κατι ακυρες διαφημιστικες αφισες. Εντελως ετεροκλητα διακοσμητικα στοιχεια, μοιαζει με παλατσο που κατεληξε σε παλιατσο. Δεν ξερω, μου εβγαλε μια μελαγχολικη προχειροτητα, και είναι περιεργο για μενα που ανετα θα εκανα πικ νικ πανω σε φελουκα που κατεβαινει τον Αμαζονιο.

Η εξυπηρετηση με διακυμανσεις και 4-6 μποφορ στα ανατολικα. Τα 2 παιδια που ηταν επιφορτισμενα με το ανεχονται τις παραξενιες μου ηταν ευγενεστατα, συμπαθη και εξυπηρετικα, δεν με απογοητευσαν κατά κανενα τροπο, και βαθμολογουνται με 4. Ελα όμως που η καλη προσπαθεια που κανουν σκουντουφλησε πανω στον αντιεπαγγελματισμο της διευθυνσης.

Συγκεκριμενα, καποια στιγμη και ενώ ετρωγα, βρεθηκα αντιμετωπη με ένα προβλημα σε ένα πιατο, το οποιο διεγνωσε επειτα από αυτοψια και υπαλληλος του μαγαζιου. Προφανως, ζητησα τον υπευθυνο. Προφανως, με συνεδεσε με Κάιρο. Προσφερθηκαν, βεβαια, να αντικαταστησουν αμεσα το πιατο, το οποιο μας δοθηκε σε πακετο λογω ποσοτητας. Σαν κινηση είναι εκτιμητεα, αλλα το να μην ερθει ο υπευθυνος, ενώ τον ζητησα ρητα και ενώ μας ειδε που καθομασταν, το θεωρω φαουλ. Στο δικο μου συμπαν, η δικαιολογηση δια αντιπροσωπου είναι ανεπαρκης.

Και φτανουμε αισιως στο φαγητο, που χωριζεται σε 3 μεγαλες κατηγοριες: σαλατα-ζυμαρικο-πιτσα. Παμπολλες επιλογες σε όλα, τοσο που με επιασε το κεφαλι μου. Οσο για τις ποσοτητες, αυτές δεν είναι πλουσιες, όπως ελεγε ο φιλος που με εσυρε ως εκει, είναι σκανδαλωδεις. Οι πιτσες τους πρεπει να σχεδιαζονται από τον Καλατραβα, διοτι εχουν μεγεθος σκεπαστρου για το ΟΑΚΑ, ενώ οι μακαροναδες τους ερχονται σε ποσοτητα που θα ταιζε μια τετραμελη οικογενεια, αφου αγγιζουν τα 1200 γραμμαρια ζυμαρικου. Ποσοτικα, είναι το Μπαρ Μπεε Κιου της ιταλικης κουζινας.

Σε μας εγινε κακο ξεκινημα με το εμφιαλωμενο νερο (1.50€), που ζητησα να αντικατασταθει με κανατα, για να λαβω την απαντηση ότι δεν σερβιρουν νερο βρυσης. Κατεληξα στο συμπερασμα ότι ο Κορυδαλλος εγκατασταθηκε πλεον στην Παροικια Παρου, και εχει λειψυδρια. Μαζι ηρθαν και 2 χειροποιητα ψωμακια (0.50€ εκαστο) που ειχαν αρχισει να μπαγιατευουν, αλλιως θα ηταν νοστιμα. Μια καλη λυση θα ηταν να σερβιρονται ζεστα.

Παραγγειλαμε:

-Σαλατα του σεφ, με μαρουλι, λολα, αισμπεργκ, αυγο βραστο, ζαμπον, κιτρινο τυρι, ντοματα, αγγουρι, λαχανο και ελιες (8.50€). Ηρθε σε ένα τσιγκινο μπολ, μεσα στο οποιο χωρα χαλαρα να μεταφυτευτει ολοκληρο δενδρυλλιο γιουκα, σε τεραστια ποσοτητα, κρυμμενη κατω από μια παχια στρωση τριμμενο κιτρινο τυρι. Σε γυριζει πολλα χρονια πισω, τοτε που η πιτσα πρωτοεγινε μοδα, και ερχοταν με ψωμενια παχια ζυμη και ένα λοφο δευτερης ποιοτητας αλλα ευγευστα υλικα. Ετσι και αυτή, πληθωρικη, λιγο λαικαντζα αλλα νοστιμη. Της ελειπε λαδοξιδο και αλατι, και ειχε μεσα στη σως μπουκοβο, που την εκανε να καιει υπερβολικα. Αλλα συνολικα ηταν καλη. Φαγωσιμη.

Η σαλατα αντικατασταθηκε από την εξωτικη σαλατα, διοτι μας παρουσιασε το προαναφερθεν προβλημα, η οποια, απ το λιγο που δοκιμασα σπιτι δε μου πολυαρεσε. Παλι πολλα υλικα, πιο ασχετα μεταξυ τους, και μια υδαρης, δυσαρεστη σαλτσα αγνώστου συστασης. Χιλιες φορες η σεφ.

-Σπαγγετι καρμποναρα (8.50€) με μπεικον, κρεμα γαλακτος και τυρι. Σε εξωφρενικη ποσοτητα, καυτη, χωρις υπερβολικη κρεμα. Ενταξει, το αλ ντεντε τους είναι αγνωστο, αλλα, αντιθετα με οσα διαβασα, εμας δεν ηταν παραβρασμενη. Ηταν καλα βρασμενη και δεν κραταγε, αλλα λαπας δεν ειχε γινει. Ηταν καλη, μετα από προσθηκη αλατιου. Μην περιμενετε καλη ποιοτητα αλλαντικων, χρειαζονται μισο γουρουνι για κάθε πιατο, αλλα όπως και να χει τρωγεται. Εργενικη.

Εννοειται πως δεν πηραμε κατι παραπανω, αφου με μιση σαλατα και το σπαγγετι τα στομαχια μας κοντεψαν να αποκτησουν δικη τους, αυτονομη, προσωπικοτητα. Οποιος με διαβαζει τακτικα, ισως εχει προσεξει ότι σπανιως αναφερομαι στην πολυπαθη ιταλικη κουζινα, παροτι εχω υμνησει κατά καιρους σουβλακια, μπεργκερ και κινεζικα. Αυτό είναι γιατι δεν μου πολυαρεσουν τα μακαρονια. Ουτε η πιτσα, εδώ που τα λεμε. Δεν είναι ότι δε θα τα φαω, αλλα σιγουρα δεν θα είναι στις πρωτες μου επιλογες. Οποτε μην με παιρνετε και πολύ τοις μετρητοις, ειμαι εκτος πεδιου ειδικοτητας.

Το συνολικο κοστος για ένα γευμα που ευκολα ταιζε και τριτο ατομο ανηλθε στα 19.5€, που το λες και ονειρο θερινης νυκτος. Και μονο για το χαμηλο κοστος, αξιζει να πας αν λυσσας της πεινας, θες κατι να σε πιασει, χωρις να εχεις μεγαλο διαθεσιμο κεφαλαιο ή υψηλες απαιτησεις. Το pepper moon απεδειξε ότι ο φιλος μου δεν είναι ψευτης και βιαστηκα να τον χαρακτηρισω ως τετοιο, αλλα δεν με κερδισε για να με ξαναφερει ως την άλλη ακρη της Αττικης. Πηρα πισω το σχολιο μου για τον συνδαιτημονα μου, αλλα λιγη σημασια εχει όταν περιβαλλομαστε από τοσους αλλους.

30 Ιουν 2016

Ειχα γραψει και στο παρελθον κριτικη για το peppermoon και ειχα χρονια να παω, γιατι η γνωμη μου ηταν πολυ αρνητικη. Ομως με προσκαλεσε οικογενειακο προσωπο και δεν μπορουσα να αρνηθω.

Φτασαμε λοιπον σαββατο βραδυ 6 ατομα, με κρατηση. Θα ξεκινησω απο τα θετικα που δεν ειναι και πολλα ουτως η αλλως. Μεγαλες (εως τεραστιες) μεριδες με σχετικα ανεκτη γευση σε καλες τιμες.
Παμε στα επιμερους τωρα πηραμε μια μακαροναδα καρμποναρα με λιγκουινι(οντως ενα πακετο μακαρονια, με πολυ κρεμα γαλακτος και μη ποιοτικα αλλαντικα), μια πιτσα γιγας μιση πουλιεζε(με πεκορινο και σκορδο το πιο γευστικο της βραδιας )και μιση σπεσιαλ (απλα ανεκτη), το ζυμαρι λεπτο οκ. Ξεκινησαμε με μια σαλατα του σεφ πολυ μαρουλι, αγγουρακι, ντοματουλα, αυγο και ζαμπον και τυρι (ιδιας ποιοτητας με τα υπολοιπα πιατα). Οι μεριδες ειναι πολυ μεγαλες οποτε με αυτα 6 ατομα χορταινουν.

Το χειροτερο ειναι οτι η συμπεριφορα της πλειονοτητας των εργαζομενων ειναι απαραδεκτη. Ουτε ευγενια ουτε ενα χαμογελο ουτε διαθεση για βοηθεια. Επισης οταν μας εφεραν εμφιαλωμενο νερο και ζητησαμε να αντικατασταθει, υποστηριξαν οτι δεν εχουν κανατουλες. Γεγονοτα που τα επισημαναμε στο τελος στον υπευθυνο και παραδεχτηκε οτι εχουμε δικιο.

Ο χωρος ειναι σχετικα οκ για το ειδος, πλεον στο πεζοδρομιο και στον εσωτερικο χωρο(η πλατεια πλεον εχει αλλαξει αρκετα). Σχετικα ανετα και σωστα τοποθετημενα τα τραπεζια και οι καρεκλες. Ανεμιστηρες αρκετοι για να ειναι ανεκτη η ζεστη.
Τελος ναι οι τιμες ειναι χαμηλες, εαν υπολογισουμε οτι ολα τα πιατα (πιτσες μακαροναδες και σαλατες) κοστιζουν κοντα στα 10 ευρω και ειναι αρκετα για 3 ατομα τουλαχιστον. Το vfm ομως ειναι κατι αλλο, εαν συνυπολογισουμε ποιοτητα εξυπηρετηση και τιμη τοτε θα επρεπε να βαλω 1, αλλα επειδη στηριζεται στο γεγονος οτι ειναι αρκετα οικονομικο μαγαζι και για αυτο γεμιζει ημουν αρκετα επιεικης.

Υ. γ. εγω δεν προκειται να το ξαναεπισκεφτω, εκτος αν ξαναπερασουν μερικα χρονια.
Ισως να αξιζει μονο αν καποιος θελει οπωσδηποτε να βγει εξω για φαγητο και δεν εχει την οικονομικη ανεση για κατι ακριβοτερο και παλι βεβαια πιστευω οτι υπαρχουν και αλλες επιλογες. Δυστυχως εγω δινω μεγαλη σημασια στη σωστη εξυπηρετηση, θεωρω οτι πρεπει να υπαρχει σεβασμος, ιδιαιτερως σημερα οταν ερχεται ενας πελατης να αφησει τα χρηματα του σε μια επιχειρηση, αντιλαμβανομαι οτι μπορει καποιος να εχει μια ασχημη μερα, αλλα δεν πρεπει να το δειξει στον πελατη και δεν μιλω εκ του ασφαλους σε αντιστοιχη θεση εργαζομαι και μπορω να αντιληφθω και τις δυο πλευρες. Δυστυχως γινομαι αυστηρη και δεν ειναι κατι που το συνηθιζω στις κριτικες μου με σεβασμο στον κοπο που κανει σημερα ο καθε επιχειρηματιας(και ο εργαζομενος)στην Ελλαδα.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη TOMIE.

17 Φεβ 2017

Ένα απο τα αγαπημένα μου μαγαζιά. Είναι πολύ τίμιο στη σχέση ποιότητας - ποσότητας και τιμής.
Δεν μπορώ να πω οτι δεν με ικανοποιεί στη γεύση, και όσοι γνωστοί μας το έχουν επισκεφθεί μαζί μας, έχουν ενθουσιαστεί!
Συνήθως παίρνουμε την εξωτική σαλάτα, που ποτέ δεν την τρώμε όλη, σπαγγέτι καρμπονάρα που τη λατρεύω, και πίτσα peppermoon που είναι εξαιρετική!
Αυτά είναι αρκετά για 4-6 άτομα. Όταν είμαστε 4 πάντα περισσεύουν και μακαρόνια και σαλάτα.

Ο χώρος είναι συμπαθητικός χωρίς να είναι κάτι το εξαιρετικό. Το μοναδικό κακό που βρίσκω είναι πως παντού επιτρέπεται το κάπνισμα. Θα μπορούσαν έστω στον επάνω όροφο να το απαγορεύουν.

Με το σέρβις δεν είχα ποτέ κάποιο παράπονο. Είναι πάντα άμεσοι και γρήγοροι.

Το συστήνω οπωσδήποτε!!!

24 Μαι 2017

Κυριακή μεσημέρι 3 άτομα - σχετικά πεινασμένα- πήγαμε πρώτη φορά να επισκεφτούμε αυτό το αρκετά δημοφιλές μαγαζί έχοντας ακούσει τα καλύτερα.

Απογοητευτήκαμε πλήρως όταν φτάσαμε από την αισθητική του χώρου και τη μουσική (μοντέρνα λαϊκά ακούγονταν μέχρι έξω). Γύρω γύρω κλειστό με τζάμι και νάιλον, μισά άστρωτα τραπέζια, μισά στρωμένα. Γενικά πολύ ακατάστατος και όχι καθαρός χώρος (επάνω στον λέβητα του φυσικού αερίου δίπλα από το τραπέζι μας υπήρχε παρατημένο ένα ψωμάκι). Αδιάφορος και απεριποίητος χώρος θα έλεγα, μέσα όμως δεν μπήκαμε καθώς φαινόταν πολύ σκοτεινό. Έχοντας διαβάσει ότι πρόκειται για ιταλική τρατορία περιμέναμε τουλάχιστον κάτι πιο αξιοπρεπές.
Παρόλα αυτά είδαμε στα διπλανά τραπέζια τις μεγάλες μερίδες για τις οποίες είχαμε ακούσει και είπαμε ότι λογικά άξιζε τον κόπο να κάνουμε την τόσο μεγάλη διαδρομή.

Απρόσωπη και στα όρια της αγένειας η εξυπηρέτηση. Φαινόταν ότι μας εξυπηρετούσαν γιατί δε μπορούσαν να κάνουν αλλιώς.
Μας έφεραν εμφιαλωμένο μπουκάλι νερό και όταν ζητήσαμε βρύσης μας είπαν ότι δεν έχουν κανάτες (κάτι το οποίο διάβασα πολλές φορές σε κριτικές, που σημαίνει ότι τους έχει γίνει παρατήρηση πολλάκις, οπότε θα μπορούσαν να το έχουν διορθώσει) και 3 ατομικά, όχι φρέσκα, ψωμάκια (τα οποία μας χρέωσαν 1 ευρώ το ένα).

Σχετικά με το φαγητό τώρα, παραγγείλαμε:
-μια πουτανέσκα με σπαγγέτι, καλή θα έλεγα αλλά πολύ απλή. Δεν έφεραν έξτρα τυρί, είχαν ρίξει από πάνω μια ποσότητα. Η μερίδα πραγματικά πολύ μεγάλη, έφτανε για 3 άτομα τουλάχιστον! (8,50 ευρώ)
-μία γίγας πίτσα pepper moon. Η ζύμη ήταν πολύ λεπτή αλλά νόστιμη. Γενικά καλή γεύση, αλλά όσο πάγωνε χάλαγε που σημαίνει ότι τα υλικά δεν ήταν ό, τι πιο ποιοτικό. Είχε 12 πολύ μεγάλα κομμάτια. (9,50 ευρώ)
-2 μπύρες πολύ κρύες, πολύ θετικό για μας (3 ευρώ η μία)
Δεν καταφέραμε να τα φάμε όλα, μας τα έβαλαν όμως σε πακέτο.

Επίσης κάτι το οποίο βρήκαμε πολύ αρνητικό ήταν ότι σε ένα παράθυρο φαίνονταν οι σεφ που έφτιαχναν τις πίτσες και δε φορούσαν ούτε γάντια ούτε σκούφο.

Πληρώσαμε για όλα 27 ευρώ που είναι πολύ καλή τιμή για 3 άτομα και τόσο φαγητό, αλλά δε θα ξαναπηγαίναμε γιατί ποιοτικά δεν άξιζε. Μας έδωσαν την εντύπωση ότι δεν ενδιαφέρονταν αν θα ξαναπάμε έτσι κι αλλιώς. Ακόμα και τις μεγάλες ποσότητες δε τις θεωρώ κίνητρο για να το ξαναεπισκεφτώ.

10 Σεπ 2016

Μετά από τρεις επισκέψεις...
Την πρώτη φορά πήγαμε κατά λάθος με ένα φιλαράκι - μετά από καφέ στην πλατεία είπαμε να φάμε μία πίτσα. Πολύ κακή η επιλογή μας... Η πίτσα (πρέπει να ήταν σπέσιαλ) ειλικρινά δεν τρωγόταν.

Την δεύτερη φορά πήγα για πλάκα με δύο φίλους στους οποίους είχα εξηγήσει το πόσο κακή ήταν η πίτσα, αλλά δεν με πίστευαν. Πήρανε μία πίτσα έκαστος και εγώ μία καρμπονάρα. Η μία πίτσα ήταν καμμένη από κάτω, η άλλη άψητη και η δική μου καρμπονάρα είχε τόσα ζουμιά που σκεφτόμουν να παραγγείλω και ψωμί για παπάρες. Εννοείται ότι από τις πίτσες φαγώθηκαν μόνο δύο κομμάτια έκαστη και από την καρμπονάρα φαγώθηκε μόνο το 1/5...

Την τρίτη φορά πήγα με ένα ζευγάρι το οποίο ούτε και αυτό μπορούσε να πιστέψει ότι κάποιο κατάστημα μπορεί να σερβίρει τόσο κακό φαγητό. Εγώ πήρα αυτή τη φορά μία πίτσα αλά κρεμ, ο φίλος μία πίτσα αγροτική και η κοπέλα ένα ριζότο. Πήραμε και μία πατάτες με κρέμα τυριά και μπέικον ως αρχή και μία σοκολατόπιτα στο τέλος. Και οι δύο εντυπωσιάστηκαν με την ποσότητα - και οι δύο εκνευρίστηκαν με την ποιότητα. Ο φίλος δεν μπόρεσε να φάει πάνω από 3 κομμάτια πίτσας γιατί τον λίγωσε το ατελείωτο τυρί - το ίδιο και εγώ. Το δε ριζότο ήταν ένα κατάπλασμα και τίποτα άλλο... Οι πατάτες τρώγονταν όσο ήταν ζεστές, όταν κρύωσαν ήταν χειρότερες από ότι σε ένα φαστ φουντ και όσο για τον σοκολατόπιτα, αυτή ήταν ζεστή από έξω και πάγος μέσα!!!

Τελική αξιολόγηση;
Οι πίτσες είναι τεράστιες με τεράστια ποσότητα τυριού από πάνω. Η ζύμη είναι ιταλική και φτιάχνεται εκείνη τη στιγμή και όχι αραβική πίτα, αλλά άλλο πίτσα ιταλική και άλλο πίτσα ότι νάναι...
Οτιδήποτε άλλο πάρεις είναι πραγματικά τεράστιο - από τις μακαρονάδες (που είναι σίγουρα ένα πακέτο μακαρόνια η κάθε μία), μέχρι τις σαλάτες (οι οποίες για κάποιο περίεργο λόγο έχουν όλες ντομάτα!!! ) και τα επιδόρπια.
Με λίγα λόγια ποσότητα στο φουλ - ποιότητα στον πάτο!!!
Για την ακρίβεια η κοπέλα του φίλου μου είπε το εξής: είναι προσβολή για τους πελάτες μία τέτοια ποιότητα...

Όσο για την εξυπηρέτηση - μην ζητάτε πολλά. Μόνο οι κοπέλες είναι κάπως ευγενικές.
Εμείς που ζητούσαμε συνέχεια αναψυκτικά και την σοκολατόπιτα, ακούσαμε στο τέλος το: κάτι άλλο θέλετε; Με ύφος του τύπου: τι γουστάρεις ρε; να με κάνεις να τρέχω;;;

Πάντως το μαγαζί ήταν γεμάτο και τις τρεις φορές - από παρέες ηλικιωμένων (μάλλον θυμούνται παλιές κακές εποχές και θέλουν να ρεφάρουν), από οικογένειες (μάλλον το φτηνό πρέπει να ακούγεται καλό στα οικογενειακά αυτιά... ) και από ζευγαράκια (τι ρομαντικό να πληρώνεις τζάμπα μία σαλάτα και μία μακαρονάδα και να τρώτε και οι δύο από το ίδιο πιάτο... ). Οπότε εάν θέλετε να φάτε για μία εβδομάδα με λίγα χρήματα, εάν θέλετε ένα ρομαντικό δείπνο και έχετε ελάχιστα χρήματα ή τέλος έχετε περάσει δύσκολα χρόνια και θέλετε να ρεφάρετε με άφθονο κακό φαγητό, αυτή είναι η πιτσαρία σας!!!
Οι άλλοι μακρυά!!!

Έκπτωση μέχρι 15%