Ταϊλανδέζικη ατμόσφαιρα και γεύσεις στο Μεταξουργείο. Ανοιχτό καθημερινά από το απόγευμα.Δευτέρα κλειστό

25 Φεβ 2019

Το Tamarind το επισκεφθήκαμε 2 άτομα τέλος Νοεμβρίου ένα Σαββατόβραδο που έκανε πάρα πολύ κρύο.

Ο χώρος δε μπορώ να πω ότι μας κέρδισε. Παρότι ήταν διαχωρισμένος σε καπνίζοντες (μπαίνοντας στον ημι-υπαίθριο κλεισμένο χώρο), και μη καπνίζοντες στον εσωτερικό που είναι ένα θετικό στοιχείο από μόνο του, γενικά ήταν πολύ σκοτεινός σε σημείο που δεν μας ήταν ιδιαίτερα ευχάριστος. Το χρώμα που επικρατούσε ήταν το πετρόλ και από τα κλαδιά του ομώνυμο δέντρου Ταμάρινθου που υπάρχει μέσα στο χώρο κρέμονται αμέτρητα καρτελάκια με ευχές. Ο μύθος λέει ότι οι ευχές που κρέμονται στα κλαδιά του Ταμάρινθου και τις πάρει ο αέρας πραγματοποιούνται. Νομίζω όμως ότι όλες αυτές οι κρεμάμενες -μέχρι χαμηλά- ευχές σε συνδυασμό με τον μεγάλο καθρέφτη που υπάρχει και πολλαπλασιάζει αυτή την εικόνα και τον χαμηλό φωτισμό δίνει μια αποπνικτική αίσθηση. Επίσης δεν αισθανθήκαμε τη ζέστη και θαλπωρή που απαιτούσε η κρύα εκείνη βραδιά παρότι ήταν γεμάτο από κόσμο.

Η εξυπηρέτηση επίσης δεν μας κέρδισε. Πως θα μπορούσε άλλωστε, όταν με το καλησπέρα σας μας υποδέχτηκε πίσω από ένα σκοτεινό και ψηλό μπαρ (κάτι σαν υποδοχή reception ξενοδοχείου φάνηκε αρχικά), ένας κύριος αγέλαστος κι αταίριαστος εντελώς θεωρώ για το πόστο αυτό, ο οποίος μας ρώτησε το όνομα και τι ώρα ήταν η κράτηση. Του είπα λοιπόν ότι η κράτηση ήταν για τις 9:30 και κοίταξε επικριτικά το ρολόι του λέγοντάς μας ότι η ώρα ήταν 10 παρά είκοσι… λες και θα χτυπάγαμε κάρτα. Μου ήρθε να του πω να μη μας πληρώσει το μεροκάματο αν δε μείνει ευχαριστημένος, αλλά συγκρατήθηκα.

Με τη μούρη λοιπόν μέχρι το πάτωμα υπέδειξε σε μια άλλη κοπέλα να μας οδηγήσει στο τραπέζι μας. Ευτυχώς τα υπόλοιπα τα ανέλαβαν άλλα παιδιά, ενώ ο εν λόγω κύριος καθ’ όλη τη διάρκεια της βραδιάς την έβγαλε πίσω από εκείνον τον πάγκο φορώντας κάτι γυαλιά μισά πρεσβυωπίας σκυμμένος κάνοντας λογαριασμούς σαν τον σκρουτζ μακ ντακ. Πολύ άσχημη εικόνα και αρνητική αύρα.

Παραγγείλαμε:

- Dim Sam x 8€

Πεντανόστιμα χειροποίητα ζυμαρικά στον ατμό (6 τμχ ικανοποιητικότατου μεγέθους) με κιμά και Ταϋλανδέζικα βότανα με πικάντικη σάλτσα σόγιας, σερβιρισμένα σε μπαμπουδένιο καλαθάκι. Τύφλα να'χουν τα ρωσοποντιακά πελμένι! Στο παραγγελιόχαρτο αναφέρoνται ως Dumblings. Όμως δεν με νοιάζει να τα μάθω... μόνο να τα φάω!!!

- Βarbeque Pork x 12€

Χοιρινό μαριναρισμένο στη σχάρα με ταϋλανδέζικα (εννοείται) βότανα & μπαχαρικά. Σερβίρεται με λαχανικά (λάχανο, καρότο και μια πράσινάδα κομμένα ζουλιέν), σάλτσα hoisin και πιτάκια (6τμχ).

Επίσης ένα εξαιρετικό και χορταστικότατο ορεκτικό που η φιλοσοφία του προστάζει να γεμίσεις τα πιτάκια με τα παραπάνω υλικά και να κάνεις μίνι σαντουιτσάκια-πιτογυράκια θα πω εγώ, μιας και το χοιρινό ήταν άψογο. Καθαρό κρέας χωρίς λίπος, σε παχιές λωρίδες κομμένο (σαν χοντροκομμένος γύρος), τρυφερό και γευστικό. Η σάλτα hoisin ελαφρώς πικάντικη, για τα γούστα μου πάρα πολύ καλή. Πολύ καλή αρχή λοιπόν με 2 στα 2 επιτυχημένα ορεκτικά μέχρι στιγμής.

- Palo Bet x 12€

Ψητή πάπια με ξηρά μανιτάρια shitake, βραστό σφιχτό αυγό και τόφου σε ζωμό με μίγμα five-spice, σάλτσα σόγιας και σάλτσα στρειδιών.

Από τα πιάτα που δεν μας ενθουσίασαν. Οι φέτες της πάπιας είχαν την πέτσα γύρω γύρω που δεν ήταν καν ξεροψημένη (προφανώς και να ήταν μαλάκωσε λόγω του ότι το πιάτο ήταν σουποειδές), οπότε η αίσθηση αυτής της λιπαρής μαλακιάς πέτσας δεν μας ήταν ευχάριστη. Επιπλέον καταλήγω τελικά ότι το τόφου δεν είναι του γούστου μου. Γευστικά αν εξαιρέσω το τόφου γευστικά δεν ήταν κακό πιάτο, αλλά η αστοχία με την πάπια δεν μας άφησε να το ευχαριστηθούμε γενικότερα.

- Khao Soi από την κατηγορία Κάρυ 10€

Ήταν η δική μου επιλογή και μου άρεσε πολύ. Πρόκειται για πιάτο από τη Β. Ταϋλάνδη όπως αναγράφεται στον κατάλογο, με νούντλς αυγού και κοτόπουλο, σε ζωμό με κρεμώδη υφή λόγω της κρέμας καρύδας, με κουρκουμά και άρωμα μαύρου κάρδαμου.
Μου άρεσε η κρεμώδης υφή που, είχε η γευστική σάλτσα και οι πίκλες, τα νούντλς αυγού και γενικά όλα τα υλικά που είχε μέσα.

Ήπιαμε ένα εμφιαλωμένο νερό χ 1,50€ και δοκιμάσαμε και 2 γλυκά.

- Μια πανακότα χ 5€

Με σιρόπι (νομίζω τριαντάφυλλο δεν θυμάμαι καλά) και ροζ πιπέρι. Δεν ήταν καλή, παρότι καλή μερίδα φτιαγμένη σε μεγάλο φορμάκι, όμως δεν είχε σωστή υφή, υποθέτω ότι είχε χρησιμοποιηθεί μεγάλη ποσότητα ζελατίνης γι’αυτό και γευστικά δεν είχε κάτι ιδιαίτερο.

- Μια μους σοκολάτας χ 5€

Καλύτερη επιλογή από την πανακότα σίγουρα, παρόλα αυτά ούτε και η μους είχε την υφή που θα έπρεπε, ήταν αρκετά σφιχτή, ενδεχομένως και να μην ήταν της ίδιας ημέρας.

Τα παραπάνω στο σύνολό τους κόστισαν 53,50€ αλλά εμείς λόγω προσφοράς που έτρεχε στο διαδίκτυο πληρώσαμε ένα κουπόνι 20€ (αρχικής αξίας 40,00€) συν 13,50€ επιπλέον (για τα γλυκά και το νερό) στο σύνολο δηλαδή μας κόστισε τελικά 33,50€.

Συμπερασματικά το φαγητό στο Tamarind δεν μας απογοήτευσε αν εξαιρέσουμε το ένα κυρίως πιάτο με την πάπια και τα γλυκά, όμως η συνολική εμπειρία δεν ήταν τέτοια που να μας αφήσει κάτι αξέχαστο ώστε να επιθυμούμε να επιστρέψουμε σύντομα. Η αρχική δε αξία του δείπνου αυτού πιστεύω ότι είναι αρκετά υψηλή για τη δεδομένη εμπειρία και σε συνδυασμό με τις υπόλοιπες κατηγορίες ατμόσφαιρα/χώρος - εξυπηρέτηση έρχεται σε ακόμα μεγαλύτερη αντίθεση, οπότε θεωρώ πως πρέπει να εξομοιωθούν με αυτές των προσφορών. Ας μην ξεχνάμε ότι ένα Σάββατο βράδυ δεν βγαίνεις μόνο για να ικανοποιήσεις την πείνα σου αλλά και τις υπόλοιπες αισθήσεις σου. Άρα για να φύγεις από κάπου ευχαριστημένος πρέπει να υπάρχουν και οι επί μέρους προϋποθέσεις, που εκείνο το βράδυ… έλλειπαν.

Κεραμεικού 51, Μεταξουργείο