Wine Bar με 350 ετικέτες κρασιών, tapas και μεζεδάκια.

Οφείλω να γράψω νέα κριτική για το FdV, μιας και μετά την τελευταία μου επίσκεψη ένα Απριλιάτικο Σάββατο βράδυ έμεινα απόλυτα ικανοποιημένη από όλα αυτά που γευτήκαμε.

Παρέα 4 ατόμων, αναζητώντας που να πάμε.... το έτερο ζευγάρι πρότεινε να μην πάμε για να φάμε πολύ -μιας και 4 ημέρες πριν τρώγαμε για Πάσχα- οπότε ας πάμε σε κάποιο wine bar με finger food.

Έκανα μία γρήγορη έρευνα, και είπα να δώσω στο FdV μία ευκαιρία (εξάλλου πάει πολύς καιρός που είχα ρίξει μαύρη πέτρα πίσω μου και όλα είναι ρευστά).

Έκανα λοιπόν την κράτησή μου για το κελλάρι που είχε και Live.

Στον 1ο ισόγειο χώρο η μεγάλη μπάρα συν τα 2-3 ενισχυτικά βαρέλια και πάγκοι περιμένουν τους πελάτες τους (που τη συγκεκριμένη βραδιά ήταν λίγοι-μάλλον πολλοί Αθηναίοι είναι ακόμη στα χωριά τους σε πασχαλινές διακοπές).
Ξεκούραστος στο μάτι ο χώρος και ευχάριστος, η μουσική σε σωστή (λίγο παραπάνω μεν) ένταση, το προσωπικό φιλικότατο, με το χαμόγελο στα χείλη.

Κατεβήκαμε στο κελλάρι, όπου εδώ έχουν γίνει αλλαγές στα έπιπλα (σε σχέση με τον καιρό εκείνο), αλλά όλα τα υπόλοιπα έχουν μείνει ίδια.
Η αλήθεια είναι ότι η διάταξη των τραπεζιών στο κελλάρι δεν είναι η καλύτερη δυνατή, όπως επίσης και τα τραπεζοκαθίσματα ιδιαίτερα άβολα (εξ ου και το 3/4)
Και ενώ το live ξεκινούσε στις 23,00, είπαμε να μιλήσουμε λίγο, να πούμε τα νέα μας έως ότου ξεκινήσει η μουσική....
Έλα όμως που άρχισαν οι δοκιμές ήχου κλπ., αρκετά εκνευριστικό μέσα στα αυτιά μας, αμέσως τα μαζέψαμε και ανεβήκαμε επάνω, στο 2ο τμήμα του ισογείου, αυτό που είναι ξεκάθαρα για φαγητό (μήπως παραμεγαλώσαμε και δεν αντέχουμε την ηχορύπανση και τις γενικότερες ¨κακουχίες"?)

Η Αθηνά (που φρόντισε την εξυπηρέτησή μας) μας πλησίασε με ένα τεράστιο χαμόγελο, η χαρά της ζωής.... που ναι! είναι μεταδοτική!!

Επιλέξαμε το κρασί ΚΥΡΑ ΦΡΟΣΙΝΗ ελαφρώς αφρώδες, ένα καταπληκτικά ευχάριστο φρουτώδες και δροσερό ανάλαφρο ροζέ κρασί, ότι πρέπει για την εισαγωγή μας στις γεύσεις που ακολούθησαν:

Σαλάτα ντοματίνια, γλύκα αγκαλιασμένη με ελαφριά σως (με βάση το ελαιόλαδο)
Μπιφτέκια που συνοδεύονται με baby πατάτες ψημμένες. 2 μπιφτέκια με όλη την ένταση γεύσης που προσφέρουν τα κρυμμένα στον κιμά μυρωδικά.
Σουβλάκι κοτόπουλο, ζουμερό, καλοψημένο, καρυκευμένο εξαιρετικά, σερβίρεται επίσης με τις baby πατάτες
Φιλέτο προβατίνας (το οποίο μόλις άκουσα ότι μπήκε στην παραγγελία μας σκέφτηκα πως αποκλείεται να δοκιμάσω τέτοιο πράγμα-εγώ πρόβατο???ποτέεεεεεεεεε).
Και όμως, πρόκειται για αποκάλυψη γεύσης! τρυφερό -ποιος το περίμενε- νοστιμότατο.
Ο αγαπημένος Ηπειρώτης φίλος μου (που το εντόπισε στο menu και το ζήτησε να μας το φέρουν) ενθουσιάστηκε τόσο μα τόσο πολύ με αυτό το πιάτο που ζήτησε επανάληψη.
Φυσικά η ΚΥΡΑ ΦΡΟΣΥΝΗ είχε ήδη καταναλωθεί, οπότε συνεχίσαμε με ακόμη ένα κρασί της Ηπείρου το Βλάχικο, ένα καταπληκτικό κόκκινο κρασί, με πολύ πλούσια μεστή γεύση, γεμάτο αρώματα.

Η αλήθεια είναι ότι η κουζίνα στο Fabrica de Vino “έγραψε” και μπράβο τους!!
extra point το κέρασμα του ιδιοκτήτη που αφού ήρθε και κάθισε μαζί μας, στο τέλος μας κέρασε και γλυκό -ταχινοπιτάκια- εξαιρετικά πεντανόστιμα, τυλιγμένα σε φύλλο αέρινο.

Μια βραδιά που άξιζε απόλυτα τα euro 105,00 -τόσο έγραψε το POS στην απόδειξη που εξέδωσε.

Τελικά όλοι αξίζουμε (τουλάχιστον) μία ακόμη ευκαιρία.....

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ΤΡΙΑ ΜΙΚΡΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ.

Εμμανουήλ Μπενάκη 3, Αθήνα