FABRICA DE VINO

Wine Restaurants

Εμμανουήλ Μπενάκη 3, Αθήνα [Χάρτης]

Wine Bar με 350 ετικέτες κρασιών, tapas και μεζεδάκια.

Wine Restaurants - Ομόνοια - Κάνιγγος, Αθήνα

Παρασκευή 6 Νοεμβρίου, μετά από θεατρική παράσταση στο κέντρο είιπαμε να κάνουμε την πρώτη επίσκεψη της χειμωνιάτικης season 2015 στο Fabrica de vino.
Οι αναμνήσεις και εντυπώσεις από τον προηγούμενο χειμώνα ήταν οι καλύτερες και δε δυσκολεύτηκα να πείσω την παρέα να πάμε.

Σχεδόν μεσάνυχτα φτάσαμε στο wine bar, o 1ος χώρος (μόλις μπαίνεις) γεμάτος, το ίδιο και το εστιατόριό του (το δωμάτιο στο πρώτο επίπεδο τέρμα αριστερά) με δυνατή ξένη μουσική, καμία αλλαγή από πέρυσι μια χαρά χώρος.

Ο υπεύθυνος μόλις κατάλαβε ότι αναζητούμε έστω ένα σκαμπό να καθίσουμε προσφέρθηκε να μας βοηθήσει λέγοντάς μας ότι όπου να'ναι αδειάζει ένα "βαρελι" τραπεζάκι για να καθίσουμε.

Εντωμεταξύ, θέλοντας να δω εάν στον κάτω χώρο (υπόγειο πολυκατοικίας/κελλάρι) εξακολουθεί να υπάρχει το έντεχνο πρόγραμμα -όπως πέρυσι- πρότεινα στην παρέα να κατέβουμε να δούμε.

Πράγματι, τα ίδια 2 άτομα στην ψυχαγωγία (με μία κιθάρα -πολύ ωραίος ο κιθαρίστας Δαμιανός και με καλή φωνή συν την επίσης πολύ καλή τραγουδίστρια) με έντεχνο τραγούδι και λίγες κωμικές παραλαγές/αστειάκια με τον κόσμο.

Ως συνήθως, στον κάτω χώρο βρίσκονταν 2-3 μικρές παρέες, καθίσαμε κι εμείς να ανοίξουμε ένα μπουκάλι κρασί -σε πραγματικά καλύτερες συνθήκες καθίμενοι γαρ -με μεγάλη άνεση στο χώρο, για να ακουσουμε το πρόγραμμα -γνωρίζοντας από πέρυσι ότι οι τιμές κατανάλωσης στον κάτω χώρο είναι ακριβότερες από τον πάνω -λόγω ζωντανής μουσικής.

Ανοίγοντας τον κατάλογο βρεθήκαμε αντιμέτωποι με δυσάρεστη έκπληξη: Εκρηκτική αλλαγή τιμών!!!! Πριν 6-7 μήνες αρχίζαμε με μαλαγουζιά η οποία δεν ξεπερνούσε τα Euro 16,00-17,00/φιάλη και συνεχίζαμε με κόκκινο (επιλογή διάφορων ποικιλιών) με κόστος περίπου euro 22,00-24,00/φιάλη στο τσακίρ κέφι και ξαφνικά αντικρίσαμε κατάλογο με τιμή έναρξης φθηνότερου κρασιού στα euro 26,00/ φιάλη!!! ΟΚ., ανέβηκε το ΦΠΑ στην εστίαση (10%) αλλά εδώ δε μιλάμε για διαφορά +10% (και να μην αναφέρουμε ότι πλέον τα εισοδήματα βαίνουν μειούμενα... ).

Ειλικρινά δεν ξέρω εάν άλλαξαν ετικέτες και προμηθευτές (δηλαδή στράφηκαν σε ακριβότερες ετικέτες) ή απλώς αύξησαν τις τιμές τους, γιατί δε θυμάμαι τις ετικέτες κρασιών που διέθεταν πέρυσι, σε κάθε περίπτωση πάντως μου έκανε κάκιστη εντύπωση (πόσο μάλλον που και λόγω εργασίας, γνωρίζω καλά που κυμαίνονται οι τιμές αγοράς των ελληνικών κρασιών).

Προσπαθώντας να ξεπεράσω την αμηχανία μου προς την παρέα (τους είχα πει ότι δε "δαγκώνουν" οι τιμές), παραγγείλαμε στην ευγενική κοπέλα που εξυπηρετούσε τον κάτω χώρο το φθηνότερο κρασί και στραφήκαμε προς τους μουσικούς για να απολαύσουμε το πρόγραμμα.

Δυστυχώς, επαναλάμβαναν το ίδιο ακριβώς πρόγραμμα με πέρυσι (το είχα ήδη ακούσει 2-3 φορές) και η αλήθεια είναι ότι φανταζόμουν πως θα είχαν κάνει αλλαγές -για να μη βαριούνται οι συχνοί πελάτες όπως εγώ..... Γιατί ναι μεν πολύ ωραίο πρόγραμμα αλλά πόσες πια φορές να το ακούσει κανείς??

Δεν παραγγείλαμε φαγητό (σε προηγούμενες επισκέψεις που έχουμε πάρει κάποια πιατάκια του δεν ήταν κακά) έτσι κι αλλιώς στο fabrica de vino δεν πας για να χορτάσεις...
Το κρασί μας μπήκε στη σαμπανιέρα για να διατηρείται κρύο, ήρθε και ένα πιατάκι με 3 μπρουσκέτες, η κοπέλα περνούσε κατά διαστήματα και μας γέμιζε και με νερό τα ποτήρια μας.

Φυσικά δεν ανοίξαμε δεύτερο μπουκάλι, ζητήσαμε το λογαριασμό -η απόδειξη κανονικά, και φεύγοντας σκεφτόμουν -μάλλον απογοητευμένη- ότι χρήζει άμεση αλλαγή σχεδίων μου για κανα δυο ακόμη παρέες που τους είχα προγραμματίσει για μελλοντική επίσκεψη εδώ....

Κλείνοντας, και προς αποφυγή παρεξηγήσεων, οφείλω να πως οτι κρίνω τις τιμές -όχι μόνο του fabrica de vino αλλά και όλων των υπόλοιπων χώρων εστίασης που επισκέπτομαι- βάσει της οικονομικής μου κατάστασης και των ανθρώπων που βγαίνουμε μαζί (δεν είμαστε ούτε πλούσιοι ούτε φτωχοί) πιστεύοντας ότι αντιπροσωπεύω το μέσο όρο αλλά και της απλής λογικής. Στην Ελλάδα η υπερτιμολόγηση στο φαγητό και ακόμη περισσότερο στο ποτό είχε ξεπεράσει κάθε προηγούμενο ενώ τα τελευταία 4-5 χρόνια γίνεται προσπάθεια εξορθολογισμού κυρίως στο φαγητό (και για να επιβιώσουν οι χώροι εστίασης αλλά και να μπορεί ο κόσμος να ανταποκρίνεται) και για αυτό είμαι "αυστηρή" κριτής στην ποιότητα/ποσότητα/τιμή.

Δε θα ήθελα να διαγράψω το fabrica de vino από τη λίστα των ¨αγαπημένων χώρων" αλλά μάλλον θα δυσκολευτώ να του δώσω 2η ευκαιρία.....

Αυγ

Τι αλλο να ζητησεις απο ενα wine bar?το fabrica ειναι μονιμο στεκι μας το χειμωνα και σημειο συναντησης με φιλους τα κρυα βραδια. τεραστια επιλογη κρασιων σε μπουκαλι και πολυ λογικες τιμες. τοσο λογικες που το ποτηρι μαλλον δεν συμφερει.

Τα κρασια στον τεραστιο καταλογο ειναι με βαση την περιοχη οινοποιησης πραγμα θετικο γιατι αν εισαι λιγο σχετικος ξερεις τι ποικιλια οινοποιειτε σε καθε περιοχη.
Αλλα και ασχετος να εισαι παλι καλο κρασι θα πιεις γιατι το προσωπικο ειναι καταρτισμενο και εχει να σου προτινει διαφορες ετικετες.

Μην περιμενετε somelie και υφος χιλιων καρδιναλιων αλλα τα παιδια το παλευουν με φιλικη διαθεση να δωσουν κατευθυνσεις.

Το φαγητο αξιοπρεπεσαστατο και τιμιοτατο σε τιμη. ολα τα πιατα 3 με 5 e και αξια συνοδευτικα των κρασιων αλλωστε εκει το κρασι ειναι ο κυριαρχος και ολα τα αλλα συνοδευουν.
Μουσικη ισως λιγο υπερβολικη για το στυλ του μαγαζιου.
Αγαπημενη μερα η κυριακη που το εντεχνο ελληνικο δενει αρμονικα με τα κρασια του ελληνικου αμπελωνα.

Αξιζει σιγουρα επισκεψης αν εισαι φιλος του καλου κρασιου. λειτουργει και σαν καβα με μισες σχεδον τιμες.

Wine Restaurants - Ομόνοια - Κάνιγγος, Αθήνα

Το μαγαζί αυτό είναι παράξενο. Ουσιαστικά, είναι ένας μακρόστενος διάδρομος με ένα δωμάτιο στο βάθος. Είναι ωραία διακοσμημένο και θυμίζει μοντέρνο ευρωπαικό wine bar. Όμως, με την καλή μοντέρνα δυνατή μουσική, θα μπορούσαμε να το πούμε και bar με μεγάλη ποικιλία κρασιών και finger food.

Υπάρχει στο υπόγειο άλλη αίθουσα, με τραπεζάκια και ελληνική ζωντανή μουσική. Όταν λέμε ζωντανή μουσική, εννοούμε μία κιθάρα και μία φωνή.

Όσον αφορά το πάνω bar, η ατμόσφαιρα είναι πολύ όμορφη, λόγω του χαμηλού φωτισμού και της δυνατής μουσικής. Το δωμάτιο στο βάθος έχει παλιά έπιπλα με ένα κρεβάτι, το οποίο εμένα δεν μου πολυάρεσε. Σε κάποιους, όμως, μπορεί και να αρέσει γιατί είναι θέμα υποκειμενικό.

Όσον αφορά τη μουσική του κάτω χώρου, έχει και μαζί και πρόζα, με κάποια αστεία. Ενώ έχει όλα τα καλά στοιχεία και την ατμόσφαιρα ενός παρεΐστικου ελληνικού μαγαζιού, η επιλογή των τραγουδιών δεν με ικανοποίησε, διότι τα περισσότερα ήταν άγνωστα σε μένα. Δηλαδή το ρεπερτόριο είναι λιγάκι εξειδικευμένο για αυτούς που γνωρίζουν, και όχι για τον πολύ κόσμο.

Όσον αφορά την εξυπηρέτηση, μπορώ να πω ότι ήταν ευγενικοί και γρήγοροι, χωρίς όμως να είναι εξαιρετικοί. Φαγητό και κρασί έχουν το ίδιο και οι δύο όροφοι. Τα πιάτα είναι συνοδευτικά του κρασιού, πολύ εύγευστα και καλά σε ποιότητα, όπως η πίτσα, τα μανιτάρια, τα κρεατάκια, το ψημένο τυρί. Βεβαιώς, ποτέ μην κάνουμε το λάθος να συγκρίνουμε finger food με κανονικά πιάτα σε εστιατόρια. Άλλος ο προορισμός του ενός και άλλος του άλλου.

Η λίστα κρασιών είναι πάρα πολύ μεγάλη, με πολλές επιλογές και καλές τιμές. Αυτό, όμως, που θα μπορούσε να είναι ξεχωριστό είναι η μεγάλη ποικιλία κρασιών σε ποτήρι και όντως ο κατάλογος έχει πολλά και καλά κρασιά σε ποτήρι.

Εδώ, να εξηγήσουμε κάτι. Το να βρεις ένα wine bar ή ένα εστιατόριο δεν είναι κάτι εύκολο, όμως είναι κάτι που μπορεί να γίνει, γιατί ο καταστηματάρχης απλώς αγοράζει πολλά μπουκάλια κρασιού και φτιάχνει μία μεγάλη κάβα. Οι άνθρωποι, όμως, που τους αρέσει να δοκιμάζουν τα κρασιά, όπως είμαι εγώ, δεν μπορούν να αγοράζουν πέντε μπουκάλια σε ένα μαγαζί, για να το δοκιμάσουν. Άρα είναι πολύ σημαντικό να πηγαίνουν σε μαγαζιά, όπου ανοίγονται κρασιά και πίνουν ένα ποτήρι.

Αυτό, όπως καταλαβαίνετε, είναι πολύ σπάνιο, γιατί ο καταστηματάρχης φοβάται ότι μπορεί να ανοίξει ένα κρασί, να πουλήσει ένα ποτήρι και το υπόλοιπο, όσο και αν με ιδανικές συνθήκες θα το διατηρήσει, στο τέλος να μην μπορέσει να το πουλήσει και να το πετάξει. Άρα η τάση των καταστηματαρχών είναι να ανοίγουμε λίγα μπουκάλια, να τα προσφέρουμε σε ποτήρι και όσο γίνεται πιο φθηνά, ώστε άν μας μείνουν, να μην είναι μεγάλη απώλεια.

Αυτό που σε εκπλήσσει στο Fabrica de vino, είναι ότι έχει μία τεράστια λίστα, ακόμα και ακριβών κρασιών, που τα προσφέρει σε ποτήρι. Με το που τα βλέπεις, λοιπόν, έχεις την αίσθηση ότι θα μπορέσεις να δοκιμάσεις καλά και ακριβά κρασιά, χωρίς να αγοράσεις την φιάλη.

Δυστυχώς, όμως, εδώ επέρχεται η ελληνική πονηριά, που ίσως να φταίει και για την κατάντια της χώρας μας σε διεθνές επίπεδο. Από τα δέκα μπουκάλια, που θα ζητήσεις να δοκιμάσεις σε ποτήρι, τα οκτώ θα σου πουν πως δεν τα έχουν την συγκεκριμένη στιγμή. Έτσι, λοιπόν, και παρουσιάζουμε μία μεγάλη λίστα και δεν κινδυνεύουμε να μας μείνουν τα μπουκάλια ανοιχτά και απούλητα.

Συνοψίζοντας, το Fabrica de vino είναι ένα ωραίο και σύγχρονο μαγαζί, bar στον πάνω όροφο και ελληνικό έντεχνο στον κάτω, όπου μπορείς να διαλέξεις να πιείς κρασί από μία πολύ μεγάλη λίστα και να φας συμπαθητικά, σε ένα ωραίο περιβάλλον. Οι τιμές είναι καλές και μπορείς να περάσεις καλά από 15-25 E/ άτομο, ανάλογα βέβαια και με το πόσο πίνεις.

Wine Restaurants - Ομόνοια - Κάνιγγος, Αθήνα

Ένας alternative χώρος με κύρια διακόσμηση τα πολλαπλά μπουκάλια κρασιού.

Πολύ σημαντική ποικιλία κρασιών στον κατάλογο, αλλά δυστυχώς υπάρχουν πολλές ελλείψεις στα κρασιά.

Εμείς καταφἐραμε με την τέταρτη επιλογή μας να βρούμε κρασί στις ποικιλίες που μας αρέσουν, το οποίο ήταν πολύ ωραίο.

Σημαντικό μειονέκτημα αποτελεί η ταξινόμηση των κρασιών ανά περιοχή και όχι ανά ποικιλία κρασιού, οπότε δυσκολεύει σημαντικά την αναζήτηση.

Δεδομένου ότι πήγαμε Κυριακή υπήρχε ο μπουφες στον οποίο αποκτάς πρόσβαση από τη στιγμή που ανοίγεις μπουκάλι. Απαράδεκτος!!!!! Μου θύμισε φτωχό catering γάμου. Πώς κανείς μπορεί να συνοδέψει το κρασί του με κοτόπουλο μπούτι (πώς το κόβεις αυτό στο μπαρ), ρύζι και πενες αλ πεστο και σαλάτα.. ? Αυτός ήταν και όλος ο μπουφές.. Πολύ φτωχός, άχρωμος, άοσμος και δεν συνοδεύει καθόλου ωραία το κρασί.

Το προσωπικό είναι σαν να έχει καταπιεί παγοκολώνα.. Καθόλου εξυπηρετικό και καμία σοβαρή γνώση επί του κρασιού..

Από τιμές, δεν είχα παράπονο, ήταν σε λογικά πλαίσια.

Συμβουλές: Ζεστάνετε το προσωπικό σας γιατί αυτοί είναι η ᾽᾽ἐικόνα του μαγαζιού᾽᾽ και καταργήστε αυτόν τον απαράδεκτο μπουφέ!!