ΣΤΟ ΚΑΠΑΚΙ

Μεζεδοπωλεία

Τριφυλλίας 37 - 39, Αμπελόκηποι [Χάρτης]

Ανοιχτό καθημερινά πλην Δευτέρας από νωρίς το απόγευμα για καφέ, και μέχρι αργά το βράδυ. Μεγάλη ποικιλία σε μεζέδες, αλλά και πιάτα κρεατικών ή ψαρικών.

Μεζεδοπωλεία - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Μακριά απο το πολύβουο κέντρο της Πανορμου, χωμένο μεσα σε στενά, βρίσκεται το μεζεδοπωλείο ΣΤΟ ΚΑΠΑΚΙ. Πρόκειται για ένα σχετικά μικρό μαγαζί, το οποίο εχει ένα προαύλιο χώρο και βγάζει έξω τραπεζάκια. Τώρα το καλοκαίρι ειναι πολυ όμορφα, και λόγω του οτι δεν ειναι σε κεντρικό σημείο, εχει ησυχία, μιας και περιτριγυρίζεται απο πολυκατοικίες.

Μπαίνοντας στο εσωτερικό, οι τοίχοι ειναι μπλε, στο βάθος ειναι η κουζίνα, και εχει περί τα έξι τραπεζάκια, με αρκετή απόσταση το ένα απο το άλλο, διατηρώντας ετσι και μια ιδιωτικότητα. Η διακοσμηση τίποτα το φοβερό, απλά στο πατάρι, πάνω απο την κουζίνα, υπάρχει ένα υποτιθέμενο μπαλκόνι, με κοκκινο παντζουρι, και καρεκλιτσες, που σε ταξιδεύει σε μια άλλη εποχή.

Η εξυπηρετηςη ειναι πολυ καλή, η κοπέλα που εξυπηρετεί ειναι ευγενική, και οφείλω να πω οτι έκανε κάθε δυνατή προσπάθεια να καλύψει τις διατροφικές ιδιαιτερότητες μας, καθώς υπήρχαν άτομα στην παρέα, που ακολουθούσαν ειδική δίαιτα. Στα συν λοιπόν, η διαθεση να βοηθήσει. Δεν μπορω να μην το αναγνωρίσω, όποτε δικαιωματικά 4/4 για την εξυπηρετηση.

Όσον αφορά το φαγητο, έχω λίγο μπερδευτεί. Αν είχα τη δυνατότητα, θα έβαζα 2.5/4, αλλα αφού δεν την έχω, θα αρκεστώ σε ένα απλό δυάρι. Ήμασταν τρία άτομα και προτιμήσαμε να επιλέξουμε ορεκτικά και ένα κυριως.

Δοκιμάσαμε λοιπόν τα εξής: μια χωριάτικη σαλάτα, ικανοποιητικού μεγέθους, με μεγάλα κομματια ντομάτας, κρεμμύδι, αγγούρι, φέτα, ελιές αρκετές, κάπαρη και μικρές φετούλες ψωμάκι φρυγανισμένο, η οποια ήταν φρεσκοκομμένη, και αρκετά καλή σε γεύση.

Στη συνέχεια πηραμε ένα ταμπουλε, κατ εμένα, σκέτη απογοήτευση, αλλα οι υπόλοιποι το βρήκαν καλό. Ήταν ναι μεν φρέσκο, αλλα είχε πολυ λεμόνι μεσα. Προσωπικα, δε μου εχει τύχει να δοκιμάσω ταμπουλε με λεμόνι, και συν του γεγονότος, οτι δε μου αρέσει το λεμόνι, απογοητεύτηκα. Ζητήσαμε και προσθέσαμε λίγο λάδι και αλάτι, μήπως και σώσουμε την κατάσταση, αλλα δε σωζόταν. Όποτε λοιπόν, για όποιον δε συμπαθεί το λεμόνι, δεν προτείνεται.

Ακολούθησαν πατάτες τηγανητες, αρκετά καλές, αλλα κομμένες και τηγανισμένες όπως ειναι τα τσιπς, δε μου αρεσουν ετσι οι πατάτες, τις προτιμώ παραδοσιακές.

Πηραμε επισης, φάβα σαντορινιωτικη με καραμελωμένα κρεμμύδια, την οποια βρήκα λίγο ανάλατη, και σε γενικές γραμμές αρκετα καλή, αλλα σίγουρα έχω φάει και καλύτερη. Και εκει που έχω αρχίσει να απογοητεύομαι γευστικά...

... ακολούθησαν τα κεφτεδάκια! Και αρχίσαμε να ξεθαρευουμε, γιατι ήταν παρά πολυ καλα. Η μερίδα είχε νομιζω επτά αρκετά μεγάλα κεφτεδάκια, πολυ μαλακα, αφράτα και γευστικά, χωρις περιττά λάδια απο το τηγάνισμα. Και τέλος, κατέφθασε η τηγανιά κοτόπουλο με μανιτάρια, εξαιρετική. Πολυ γευστική, με το κοτόπουλο πολυ μαλακό και με πολυ καλή γεύση. Το κοκκινο χύμα κρασι αρκετά καλό.

Όσον αφορά το value for money, τρία άτομα πληρώσαμε 37 ευρω με απόδειξη, κανονικά και στο τέλος είχε κέρασμα πανακότα ή μωσαϊκό, αναλόγως τι επιθυμεί ο καθένας. Αρκετά καλή τιμη, ειδικά αν σκεφτεί κανεις οτι η περιοχή εχει πολυ ανταγωνισμό και πολλές επιλογές.

Θα ηθελα να αναφέρω επίσης πως στην αρχή φέρνουν μπουκάλι γυάλινο με νερό βρύσης, και τον κατάλογο, όπου σημειώνει ο πελάτης την παραγγελία και τη δίνει μετα στην κοπέλα της εξυπηρετησης.

Στο σύνολο του ειναι μια τίμια προσπάθεια, που αξίζει μια δοκιμή, αλλα και κάποια πιάτα χρήζουν βελτίωσης, κατα την άποψη μου. Το συστηνω, αν είστε της περιοχής, ή μένετε κοντα, για βράδυ τώρα που καλοκαιριαζει.