ΠΙΚΑΝΤΙΚΗ ΣΤΟΑ (Ο ΒΑΣΙΛΗΣ)

Σουβλάκι & Σχάρα

Λεωφόρος Θησέως 89, Καλλιθέα [Χάρτης]

Ψησταριά, στην σχάρα, σουβλατζίδικο. Ανοιχτό κάθε βράδυ.

Σουβλάκι & Σχάρα - Καλλιθέα, Αθήνα

Σκέφτηκα να γράψω γι' αυτό το σουβλατζίδικο μιας και η τελευταία κριτική μετράει διετία...

Κάποτε ο Βασίλης έφτιαχνε το γευστικότερο σουβλάκι της Καλλιθέας. Αρκετά μικρό (έφηβη ήμουν και ήθελα 2 για να χορτάσω, φαντάσου ενήλικας άντρας), αλλά με εξαιρετικής ποιότητας κρέας και λαχανικά, ακόμα και η ντομάτα που είχε μέσα ήταν μοσχομυριστή, όπως και δυνατό τζατζίκι. Γευστική έκρηξη θα το αποκαλούσα.
Κάποτε δεν είχε delivery και ο κόσμος περίμενε στην ουρά για να παραλάβει την παραγγελία του.

Δυστυχώς, εδώ και χρόνια, πολλά έχουν αλλάξει. Ο ιδιοκτήτης έφυγε από τη ζωή νέος, η επιχείρηση πέρασε στο γιο και οι αλλαγές δεν άργησαν να έρθουν.

Το πρώτο πράγμα που έκανε τη διαφορά προς το χειρότερο ήταν το delivery. Η ποιότητα των πρώτων υλών άρχισε να θυσιάζεται στο βωμό του χρήματος και για να μην τα πολυλογώ, αν είχα σε φωτογραφία το τότε σουβλάκι με το τωρινό, θα γελούσατε τουλάχιστον, πόσο μάλλον αν μπορούσατε να γευτείτε και τα δύο.

Χοιρινό με αρκετό λίπος, κάποιες φορές μυρίζει άσχημα, το ίδιο και το κοτόπουλο. Η πίτα στάζει λάδι, αν κάνεις το λάθος και ξεχάσεις να τη ζητήσεις αλάδωτη. Το σουβλάκι δεν κλείνει από την τεράστια ποσότητα των υλικών, η πάπρικα εξακολουθεί να μπαίνει, αλλά τι να σώσει μόνη της η καημένη; Οι πατάτες προκάτ, αλλά ομολογώ ότι είναι οι πιο ωραίες προκάτ που έχω φάει, πάντα τραγανές.

Η εξυπηρέτηση καλή και ο χώρος κλασικός, ούτε όμορφος ούτε απωθητικός. Οι τιμές του είναι μεγάλες, μόνο αν αναλογιστείς σε ποια ποιότητα αντιστοιχούν, αλλιώς τις λες κανονικές.

Και περνάμε στο κομβικό σημείο που αποφάσισα ότι δε θα ξαναεπιλέξω αυτήν την επιχείρηση, ακόμα και αν είμαι νηστική για μέρες. Με τα μάτια μου είδα τον εργαζόμενο που τύλιγε τα σουβλάκια να ακολουθεί την παρακάτω διαδικασία.
- Χαρτί στο χέρι του.
- Εναπόθεση της πίτας πάνω στο χαρτί με το άλλο του χέρι.
- Πάνω στην πίτα μια γεμάτη χούφτα γύρο, μάντεψε, πάλι με το χέρι του.
- Προσθήκη ντομάτας και κρεμμυδιού επίσης με το χέρι.
- Για το τζατζίκι Ω ΘΕΟΙ χρησιμοποίησε σπατουλίτσα! Είμαι σίγουρη πως αν ήταν πιο στέρεο, θα το έβαζε κι αυτό με το χέρι.
- Αλατοπίπερο και πάπρικα, τύλιγμα κι έτοιμο να το φάει ο πεινασμένος ανυποψίαστος πελάτης που το περιμένει σπιτάκι του πως και πως.

Απλά έλεος!!!
Δόξα τω Θεώ, υπάρχουν άπειρα σουβλατζίδικα στην Καλλιθέα και στα περίχωρα, αν λιγουρευτείς το συγκεκριμένο έδεσμα, που φτιάχνουν νοστιμότερα και ποιοτικότερα σουβλάκια τηρώντας ταυτόχρονα τους ΒΑΣΙΚΟΥΣ κανόνες υγιεινής...