ΑΜΟΡΓΙΑΝΟ ΠΕΡΑΣΜΑ

Τσιπουράδικα - Ουζερί

Σιβιτανίδου 51 (Πεζόδρομος ηλ.σταθμού Καλλιθέας), Καλλιθέα [Χάρτης]
  210 9592080

Τσιπουράδικο - καφενείο στο σταθμό της Καλλιθέας. Για καφέ ή μεζέδες.

Ιούλ

Πέρασε ένας χρόνος από όταν πρωτοεπισκέφθηκα το Αμοργιανό Πέρασμα. Από τότε και λίγο μετά την πρώτη επίσκεψη είχα ξαναπάει, φέρνοντας μαζί μου μία αρκετά μεγάλη παρέα μου και πάλι είχαμε μείνει όλοι ενθουσιασμένοι. Θυμάμαι ότι ήταν πάλι καλοκαίρι, νωρίς το απόγευμα και είχαμε κάτσει στον έξω τους χώρο.

Πρόσφατα όμως, ακριβώς μετά τη δουλειά, έπεσε η πρόταση από άλλη παρέα μου να πάμε να φάμε κάπου στον Ταύρο. Αρχικά σκεφτήκαμε το Μοτοσακό, αλλά μετά από ένα λάθος του ταξιτζή βρεθήκαμε να κυκλοφορούμε στην γειτονική Καλλιθέα. Εκεί πήρα την πρωτοβουλία να πω στην παρέα μου να πάμε στο Αμοργιανό Πέρασμα, αφού τους εξήγησα ότι είναι ένα πολύ απλό μαγαζάκι αλλά με εκπληκτική κουζίνα.

Έτσι, τέσσερα άτομα βρεθήκαμε μπροστά από το κατώφλι τους. Αρχικά πάθαμε το πρώτο σοκ μας γιατί όλος ο εξωτερικός χώρος ήταν πιασμένος και μάλιστα από άτομα ηλικίας 18-20 που όλοι πίνανε αραχτοί το καφεδάκι τους. Αισθανθήκαμε λίγο άβολα γιατί ξαφνικά νοιώσαμε ότι κάπου δεν κολλάγαμε στο περιβάλλον. Και ηλικιακά (με μέσον όρο μας τα 40-42) και ενδυματολογικά (αμφίεση γραφείου). Εκεί δέχτηκα τις πρώτες αντιδράσεις από τις κυρίες της παρέας που θέλανε να κάνουμε μεταβολή και να την κάνουμε με ελαφρά πηδηματάκια. Εγώ όμως εκεί! Βράχος στην επιλογή μου και σίγουρος για την πρότασή μου!!! Αν και μου ξίνισαν λίγο, τελικά κάτσαμε στον εσωτερικό τους χώρο.

Κι έχουμε και λέμε τώρα για τον χώρο. Απλός, με μικρές φώτο από την Αμοργό και σχετικά άβολα καθίσματα. Αν και η μουσική που έπαιζε ήταν μέσα στα γούστα μου (κατά κύριο λόγο rock επιτυχίες των τελευταίων χρόνων, πειραγμένες και δοσμένες σε reggae version) ήταν πολύ περισσότερο δυνατή απ’ όσο θα έπρεπε για να μπορέσω να φάω με την ησυχία μου και να επικοινωνήσω με την παρέα μου.

Προφανώς την είχαν δυναμώσει στον εσωτερικό χώρο ώστε να μπορούν να την απολαύσουν οι πελάτες που βρίσκονταν στον εξωτερικό τους, στην σωστή ένταση. Φυσικά αυτό μας έκανε λίγο τα τύμπανα σμπαράλια. Θεωρώ ότι για να χαρεί και απολαύσει κάποιος το φαγητό του, χρειάζεται μία σχετική ηρεμία. Φυσικά υπάρχει και η άλλη εκδοχή που έχει να κάνει με το «Αν νομίζετε ότι η μουσική είναι πολύ δυνατά, είστε πολύ γερασμένοι». Σοφό και σωστό κι αυτό…
Έτσι, για να είμαι πιο δίκαιος για τον χώρο επέλεξα το 3, αφού για κάποιους ο χώρος είναι ιδανικός στο να περάσουν μερικές όμορφες στιγμές.

Όσον αφορά το service, η κοπελιά που μας εξυπηρέτησε ήταν ευγενέστατη, χαμογελαστή και γρήγορη. Όλα ήρθαν στην ώρα τους. Όμως δεν μπορώ να παραβλέψω ένα σφάλμα που μας πείραξε και δεν πέρασε ασχολίαστο. Τα τραπέζια στρώνουν με ένα είδος λαδόκολλας. Όταν η σερβιτόρα μας έφερε το νερό, κατά λάθος της χύθηκε και το νερό απλώθηκε και κάλυψε ένα μεγάλο μέρος του τραπεζιού. Αντί όμως να αφαιρέσει τη βρεγμένη λαδόκολλα και να την αντικαταστήσει με νέα (πόσο θα κόστιζε κάτι τέτοιο?), απλά ήρθε με ένα βετέξ και τη σκούπισε. Δεν ξέρω (και ούτε θέλω να μάθω…) που είχε χρησιμοποιήσει αυτό το βετέξ.

Στην κουζίνα τους, στα υπόλοιπα τραπέζια, κάπου αλλού ακόμα χειρότερα? Στη λαδόκολλα που όμως σκούπισε, εμείς θα βάζαμε το ψωμί μας και τα μαχαιροπήρουνά μας. Δεν είμαι σε καμιά περίπτωση υποχόνδριος με την καθαριότητα, αλλά αυτό μου φάνηκε εντελώς φάουλ. Αν οι κυρίες της παρέας ήταν αρχικά ξινισμένες, τώρα με κοίταζαν πλέον με μισό μάτι!

Κι έρχομαι τώρα σε αυτά που παραγγείλαμε. Εγώ τράβηξα την παρέα μου εκεί με σκοπό να δοκιμάσουν την κρεατόπιτά τους (την οποία θεωρώ καταπληκτική) και το στυλ σαγανάκι, κοτόπουλό τους. Δυστυχώς κανένα από αυτά τα πιάτα δεν υπήρχε διαθέσιμο. Έτσι πήραμε άλλα πιάτα από τον κατάλογό τους.

Από σαλάτα επιλέξαμε μία πράσινη με λιαστή ντομάτα, κασέρι (νομίζω) και μπαλσάμικο. Δεν ήταν η σύλληψη του αιώνα, αλλά την βρήκαμε όλοι δροσερή και νόστιμη. Το ίδιο πετυχημένα ήταν και τα τυροπιτάκια με μέλι και σουσάμι και τα κεφτεδάκια τους. Εκεί πήρα τα πάνω μου κι ένιωσα περήφανος για την πρότασή μου να τους φέρω στο Αμοργιανό Πέρασμα. Είδα και τις κυρίες που άρχισαν πλέον να σπάνε και κανένα χαμογελάκι…

Μετά ήρθαν οι τηγανητές πατάτες και η ψητή πατάτα με το στακοβούτυρο. Ήταν και τα δύο αποτυχημένα. Οι τηγανητές πατάτες αν και σπιτικές, έκαναν κρα από μακριά ότι δεν είχαν ετοιμαστεί εκείνη τη στιγμή. Πανιασμένες και ξαναζεσταμένες, ήταν μάλλον της προηγούμενης ημέρας. Η ψητή πατάτα ήταν σχεδόν ωμή, ανάλατη, άγευστη και το ελάχιστο στακοβούτυρο που υπήρχε στον πάτο του σκεύους δεν ήταν ικανό στο να καταστήσει αυτό το πιάτο ανεκτό. Έτσι έμεινε σχεδόν όλο…

Ένα επίσης κακό πιάτο τους ήταν τα κολοκυθάκια. Επίσης άγευστα και εντελώς μα εντελώς ανάλατα. Ίσως αν είχαν συνοδευτεί με μία σος γιαουρτιού να πήγαιναν κάτω. Όμως έμειναν κι αυτά στο πιάτο. Ο χαρακτηρισμός τους ως «μεθυσμένα» μάλλον είχε να κάνει με χρήση μπύρας στο κουρκούτι που τα είχαν τηγανίσει. Κλασική αστοχία σε πιάτο. Χοντροκομμένα κολοκυθάκια, καλυμμένα με κουρκούτι που τα πετάνε σε καυτό λάδι. Ψήνονται εξωτερικά αλλά στο εσωτερικό τους παραμένουν ωμά. Ήταν εντελώς ερασιτεχνικά ετοιμασμένο.

Και καταλήγω σε ένα ακόμα κακό πιάτο τους. Η πανσέτα. Δεν ξέρω το μέγεθός της πριν το τηγάνισμα, αλλά αυτό που μας σερβιρίστηκε ήταν τέσσερις λεπτότατες, λιπαρότατες φέτες μπέικον. Καμιά σχέση με τη ζουμερή γεύση μιας καλοψημένης πανσέτας. Στο πιάτο υπήρχαν επίσης τηγανητές πατάτες, προκειμένου να μην το κάνουν να φανεί εντελώς φτωχό. Επειδή η πατάτες ήταν σαν τις προαναφερόμενες, έμειναν επίσης σχεδόν ανέγγιχτες.

Κερασματάκι δεν έπαιξε ούτε σε αλμυρό, ούτε σε γλυκό. Ούτε στο ξεκίνημα του τραπεζιού, ούτε στο κλείσιμό του. Παρ’ όλα αυτά εμείς σταθήκαμε αρκετά γενναιόδωροι στο μπουρμπουαράκι που αφήσαμε, έστω κι αν σε γενικό σύνολο δεν το έλεγες και πετυχημένο το τραπέζωμα.

Κι έρχομαι τώρα και ερωτώ. Από τη στιγμή που βλέπεις ότι τα μισά πιάτα μένουν σχεδόν απείραχτα, δεν θα έπρεπε έστω και από στοιχειώδη ευγένεια και ενδιαφέρον να ρωτήσεις τον πελάτη γιατί δεν τα τίμησε? Τίποτα…

Για να καταλήξω. Σκεφτόμενος το ότι στο παρελθόν έχω φάει καλά στο Πέρασμα, θα θεωρήσω πως ότι συνέβη, ήταν μια άτυχη και κακή στιγμή. Όμως αυτή η στιγμή με έκανε να νοιώσω άβολα και πολύ άσχημα που δεν χάλασα τη δική μου μόνο διάθεση, αλλά και της παρέας μου που με ακολούθησε μετά από προτροπή μου.

Σαφώς είναι φυσικό και μέσα στο πρόγραμμα μιας επιχείρησης να υπάρχουν και αυτές οι αστοχίες, αλλά από την άλλη και εμείς τα πελατάκια δεν φταίμε σε τίποτα να «πληρώνουμε» αυτές τις κακές στιγμές. Θα μπορούσαν τουλάχιστον να μας ρωτήσουν τον λόγο που τόσα πιάτα έμειναν γεμάτα. Από την άλλη, θα μπορούσαμε κι εμείς να γκρινιάξουμε αλλά δεν θέλαμε να χαλάσουμε τη διάθεσή μας…

Όταν πάμε σε ένα εστιατόριο για πρώτη φορά δεν έχουμε μεγάλες –συνήθως- απαιτήσεις οπότε κι αν τελικά δεν ικανοποιηθούμε απόλυτα ίσως και να μην μας κακοφαίνεται και τόσο πολύ. Όταν όμως απογοητευτούμε από ένα μέρος που είχε ανεβάσει τον πήχη στις προσδοκίες μας, αυτό μας χαλάει ακόμα περισσότερο…
Αν θα ξαναπάω? Ίσως, μπορεί, ποτέ δεν ξέρεις. Πάντως όχι σίγουρα με δική μου πρωτοβουλία.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Καλλιθέα, Αθήνα

Το αμοργιανο βρισκεται ακριβως διπλα απ τον σταθμο του ησαπ καλλιθεας. μπορεις να δεις ατομα ολων των ηλικιων αν και το βραδυ οι παρεες ανηκουν κυριως στο 20-30. με εντεχνη (ενας απ τους λογους που το επισκεπτομαι πολυ συχνα) μουσικη απ το μεσημερι ειτε για καφε, ειτε για τσιμπολογημα.

Στα σταμπαρισμενα πιατα το κοτοπουλο μπυρας και η τηγανια με την ωραια της σαλτσα οτι πρεπει για βουτες! απο αλκοολ, η ψημενη ρακη παιζει σε πολλα τραπεζια. απο την αμοργο ειναι αλλωστε τα παιδια, δεν θα γινοταν διαφορετικα.

Δυστυχως ο χωρος ειναι πολυ μικρος και πολυ συχνα ειναι reserve τραπεζια οποτε τον χειμωνα ειναι πολυ δυσκολο μετα τις 21.00 τα π/σ/κ. οποτε ή θα σταθεις τυχερος ή θα συμβιβαστεις με καποιο τραπεζακι στον εξωτερικο χωρο και το μπουφαν σου. Το προσωπικο χαμογελαστο κι ευδιαθετο.

Εαν δεν πιεις πολυ, δυσκολα θα ξεπερασεις τα 14 ευρω/ατομο. αξιζει σιγουρα μια επισκεψη οταν βρισκεσαι κοντα σε ησαπ και θελεις κατι σ αυτο το ειδος.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Καλλιθέα, Αθήνα

Βρεθήκαμε τυχαία στο Αμοργιανό δευτέρα βράδυ και αποφασίσαμε με την κοπέλα μου να το δοκιμάσουμε. Ιδού λοιπόν οι εντυπώσεις μας:

Το χώρος πολύ απλός αλλά ταιριαστός με το στυλ του μαγαζιού.

Πήραμε καπαρόφυλλα με λεμόνι τα οποία ήταν μια χαρά χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, ένα κεμπάπ σερβιρισμένο πάνω σε πίτα, στο οποίο δεν μας άρεσε η υπερβολική ποσότητα κρεμμυδιού που είχε από πάνω. Επίσης δοκιμάσαμε την κρεατόπιτα η οποία μας άρεσε πολύ! Πολύ νόστιμη με ωραίο φύλλο και χορταστικότατη.

Το σέρβις αν και λίγο αργό πολύ ευγενικό.

Οι τιμές πολύ καλές.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Καλλιθέα, Αθήνα

Πήγαμε στηριζόμενοι κυρίως στις προηγούμενες σχετικά καλές κριτικές όμως το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό.

Το γεγονός ότι το μαγαζί είναι κολλητά στο σούπερ μάρκετ αφαιρεί πόντους από όποιου είδους γραφικότητα ήθελαν να πετύχουν οι ιδιοκτήτες (το φως από το σούπερ μάρκετ σε συνδυασμό με τα πλήθη κουνουπιών που μαζεύονται εξαιτίας τους μόνο "αμοργιανό πέρασμα" δεν θύμιζαν).

Το προσωπικό ήταν όντως στους ρυθμούς της Αμοργού. Ο σερβιτόρος χωρίς να σημειώσει κάπου την παραγγελία μας είπε ότι μάαααλλον θα τη θυμηθεί, ενώ για να έρθουν τα πιάτα μας (1 σαλάτα, 1 κρεατόπιτα, 1 πατάτες και 2 κυρίως) περιμέναμε 45 λεπτά και χωρίς να έχει μαζευτεί ακόμη κόσμος στο μαγαζί!

Ο μάγειρας προφανώς και δεν ξέρει πως ψήνουν κρέας. Τα πανσετάκια ήταν αρπαγμένα και ωμά και το χοιρινό με λιαστή τομάτα και γραβιέρα ήταν σκληρό, μες στο λίπος και άγευστο, σαν να ήταν γρήγορα μαγειρεμένο.

Τέλος όσον αφορά τις τιμές, για ένα μαγαζί που βρίσκεται στο συγκεκριμένο σημείο, που πλασάρει ένα πιο αλτερνατιβ στυλ και που δεν έχει καν κάποιο πραγματικά νόστιμο πιάτο, ούτε καν χώρο για να υποδεχθεί κόσμο πριν τις 9 (που το σουπερ μάρκετ είναι ακόμα ανοιχτό), είναι αρκετά υψηλές.. Το χοιρινό που πήραμε είχε 6 ευρώ και η κρεατόπιτα που όλοι οι προηγούμενοι σχολιαστές ύμνησαν είχε αρχική τιμή 5 και πλέον με στυλό διορθωμένη από πάνω 5.50 ευρώ!!