ΟΞΟ ΝΟΥ

Τοπική ελλ. κουζίνα

Εμμανουήλ Μπενάκη 63-65, Εξάρχεια [Χάρτης]

Ανοιχτό καθημερινά από το μεσημέρι.

2017

Η αλήθεια είναι ότι στο ΟΞΟ ΝΟΥ δεν πολύ ήθελα να πάω, όταν έπεσε σχετική πρόταση από την παρέα, καθώς το είχα επισκεφθεί πριν κάποια χρόνια και δεν είχα φύγει και με τις καλύτερες εντυπώσεις. Τέλος πάντων, η υπόλοιπη παρέα επέμεινε, ο ένας μάλιστα το είχε επισκεφθεί πρόσφατα και είχε μείνει ευχαριστημένος, οπότε και εγώ είπα να του δώσω μια δεύτερη ευκαιρία, μήπως και κάτι είχε αλλάξει στο πέρασμα των χρόνων. Η αλήθεια είναι ότι εν τέλει το ΟΞΟ ΝΟΥ αποδείχτηκε πολύ καλή επιλογή για χαλαρό τσιμπολόγημα στην περιοχή των Εξαρχείων. Έχουμε και λέμε...

Το ΟΞΟ ΝΟΥ βρίσκεται επί της οδού Εμμ. Μπενάκη, στο ύψος της Πλατείας Εξαρχείων. Ο εσωτερικός χώρος είναι αρκετά περιποιημένος, με το ξύλο να κυριαρχεί, στη μια πλευρά ένα μεγάλο μπαρ που δεσπόζει στο χώρο, ενώ μεγάλα ξύλινα τραπέζια (ικανά να φιλοξενήσουν μικρές αλλά και μεγαλύτερες παρέες) συμπληρώνουν τον υπόλοιπο χώρο. Σε μεγαλύτερο ύψος από τον κύριο χώρο του μαγαζιού, υπάρχουν 6-7 σκαλάκια που οδήγουν σε ένα πατάρι μικρό, στο οποίο είναι τοποθετημένα ένα χαμηλό τραπεζάκι, ένας καναπές και δύο πολυθρόνες. Οι υπόλοιπες σκάλες οδηγούν στις πεντακάθαρες τουαλέτες (τουλάχιστον την ώρα που της επισκέφθηκα). Γενικά ο χώρος δείχνει φροντισμένος και περιποιημένος, με μοναδικές ενστάσεις για μένα τον αρκετά χαμηλό φωτισμό, την υπερβολική και παραφορτωμένη σε κάποια σημεία διακόσμηση και το επιτρεπόμενο κάπνισμα εντός. Στα θετικά επίσης η πολύ ωραία και ταιριαστή με το χώρο μουσική (κρητικά και έντεχνα) σε ένταση υψηλότερη από ότι συνηθίζεται σε χώρους εστίασης, προσωπικά ωστόσο θεώρησα ότι ταίριαζε απόλυτα με την όλη ατμόσφαιρα και το ύφος του ΟΞΟ ΝΟΥ.

Η εξυπηρέτηση χωρίς προβλήματα, ο νεαρός που μας εξυπηρέτησε ήταν ευγενικός και χαμογελαστός, τα πιάτα ήρθαν σε ιδανικούς χρόνους (αν και στην αρχή τουλάχιστον το μαγαζί δεν είχε και πολύ κόσμο). Κέρασμα επίσης ένα καραφάκι ρακή στην αρχή, γλυκό του κουταλιού με γιαούρτι στο τέλος και όλα γενικά κύλησαν ομαλά (απόδειξη, δυνατότητα πληρωμής με κάρτα, νεράκι βρύσης κλπ. ).

Το μενού είναι προσανατολισμένο στην κρητική κουζίνα και χωρίς να εντυπωσιάζει με τις γεύσεις του, σίγουρα δεν θα σε αφήσει απογοητευμένο. Ο καλαίσθητος και λεπτομερής κατάλογος περιλαμβάνει λίγες σαλάτες, αρκετά ορεκτικά και περιορισμένα συγκριτικά, κυρίως πιάτα (από τα οποία μάλιστα 2-3 δεν ήταν διαθέσιμα) και 2-3 ποικιλίες. Λόγω νηστείας, υπήρχε και ένας έξτρα κατάλογος με επιλογές σε θαλασσινά, με τον οποίο η αλήθεια είναι δεν πολυασχοληθήκαμε.
Κατά την προηγούμενη επίσκεψή μου, ανατρέχοντας και στην προηγούμενη αρκετά «λιτή» κριτική μου, με είχε χαλάσει το γεγονός της ποσότητας κάποιων πιάτων και το γεγονός ότι πολλά πιάτα μου είχε φανεί ότι είχαν περάσει από φούρνο μικροκυμάτων πριν μας σερβιριστούν. Αυτήν τη φορά δεν μου δημιουργήθηκε σε καμία περίπτωση η εντύπωση σερβιρίσματος ξαναζεσταμένου φαγητού, ενώ και οι μερίδες, αναλογικά με την τιμή τους, μου φάνηκαν ικανοποιητικές. Λοιπόν, τέσσερα άτομα παραγγείλαμε:

- για αρχή ήρθε νόστιμο και φρέσκο ψωμάκι, με ένα ντιπ ευχάριστο και αυτό στη γεύση, ενώ κεραστήκαμε, όπως προανέφερα, και ένα καραφάκι ρακή.
- ντάκο, νοστιμότατος, με ωραία ντοματούλα και τυράκι.
- φάβα, με ωραία υφή και ψιλοκομμένο κρεμμυδάκι και πιπεριά, το μόνο πιάτο που η ποσότητα ήταν σχετικά μικρή.
- 2 πατάτες τηγανητές, κομμένες σε κυβάκια και με τη φλούδα, ήταν νοστιμότατες και καλοτηγανισμένες.
- στάκα με αυγά. Από τις σχετικά καλές εκδοχές που έχω δοκιμάσει στην πρωτεύουσα (και πάλι βέβαια απείχε αρκετά από αυτήν που έχω δοκιμάσει στην Κρήτη). Δύο αυγά μελάτα, με την στάκα γύρω – γύρω, δυστυχώς όμως με αρκετά διακριτική παρουσία. Τέλος πάντων, μπορούσες να προσθέσεις και τις πατατούλες και το τελικό αποτέλεσμα ήταν αρκετά ικανοποιητικό.
- τηγανιά κοτόπουλο με μαυροδάφνη, νόστιμη ήταν, ωραίο και μαλακό το κοτοπουλάκι, το μοναδικό που με χάλασε ήταν η υπερβολική ποσότητα λαδιού στο πιάτο.
- απάκι, νόστιμο, έχω φάει και καλύτερο αλλά και πολύ χειρότερο. Απλώς ΟΚ, δεν ξετρελάθηκα.
- ένα πιάτο κρητικών ζυμαρικών (σούζουμα νομίζω λέγονταν, με μια επιφύλαξη καθώς σαν ονομασία δεν τα είχα ξανασυναντήσει) με απάκι, πιπεριές και μπόλικο τριμμένο τυράκι. Πάντως ήταν νόστιμα και σε αρκετή ποσότητα, με μοναδική παρατήρηση ότι ήταν κάπως στεγνά, ένα επιπλέον υλικό ήταν ίσως απαραίτητο για να δέσουν.
- γαμοπίλαφο με κρέας (νομίζω ζυγούρι). Αποτέλεσε επιλογή των υπόλοιπων της παρέας και η αλήθεια είναι ότι το ρύζι ειδικά ήταν αρκετά νόστιμο, χυλωμένο όπως πρέπει. Το κρέας δεν είχε καθόλου άσχημη μυρωδιά και καταναλώθηκε ευχάριστα, ακόμη και από εμένα που γενικά με το κρέας σε βραστή εκδοχή δεν έχω και τις καλύτερες σχέσεις.

Το φαγητό, αν και λέγαμε να πάρουμε κρασί, συνοδεύσαμε τελικά με ρακή που μας ικανοποίησε σαν γεύση όταν ήρθε ως κέρασμα στην αρχή. Σε κάθε περίπτωση ήταν δροσερή και ευκολόπιστη, χωρίς ανεπιθύμητες παρενέργειες, παρά την ποσότητα που καταναλώθηκε.

Για τα παραπάνω, ο λογαριασμός μας ήρθε κάτι παραπάνω από 15 € ανά άτομο, τιμή που προσωπικά τη βρίσκω αρκετά λογική. Σίγουρα δεν σκάσαμε από το φαγητό, εξάλλου πήραμε μόνο δύο κυρίως πιάτα, φάγαμε ωστόσο αρκετά ορεκτικά, ήπιαμε και κάμποσο, οπότε είναι σημαντικό ότι ο λογαριασμός κινήθηκε σε φυσιολογικά πλαίσια. Από όσο θυμάμαι εξάλλου και από τον κατάλογο, οι τιμές ήταν ικανοποιητικές (κοντά στα 5 € τα ορεκτικά, αρκετά και χαμηλότερα, ενώ και τα κυρίως δεν ξεπερνούσαν τα 8-9 €, σε καμία περίπτωση).

Συμπερασματικά, στο ΟΞΟ ΝΟΥ δεν έζησα τη γευστική εμπειρία της ζωή μου, ό, τι ωστόσο έφαγα δεν με άφησε ανικανοποίητο, οπότε πιστεύω ότι για το όλο πακέτο που προσφέρει αποτελεί μια αρκετά τίμια επιλογή. Νόστιμα πιάτα, λογικές τιμές, ωραία ατμόσφαιρα και μουσική, φιλική εξυπηρέτηση. Δεν είναι τυχαίο εξάλλου ότι, αν και καθημερινή, κατά τις 9 το βράδυ που εμείς αποχωρήσαμε, το μαγαζί είχε σχεδόν γεμίσει.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ALEX80.

Τοπική ελλ. κουζίνα - Εξάρχεια, Αθήνα

Στους δρόμους της Αθήνας και πάλι φέτος για να ψάχνω τρόπο να δαμάσω την ορεξή μου. Σε διάλειμμα από τις διάφορες ασχολίες μου πήγα στο κρητικό Όξο Νου για μεσημεριανό την προηγούμενη Κυριακή. Κάθισα έξω λόγω ζέστης και δεν σας κρύβω ότι διάφορες περίεργες μυρωδιές των Εξαρχείων μου έρχονταν κατά κύματα...
Το μαγαζί είναι μεγάλο και ψηλοτάβανο με ένα μεγάλο μπαρ και σε πολλά σημεία υπάρχουν νόστιμες πινελιές από διακοσμητικά στοιχεία περασμένων εποχών. Τα τραπέζια είναι πολύχρωμα και ξύλινα ενώ τα φωτιστικά αρχοντικά. Οι δύο τουαλέτες βρίσκονται στον επάνω όροφο και έχουν ρετρό στοιχεία όπως και αριστοφανικά σατυρικά σκίτσα.
Αφού καθίσαμε στο μικρό τραπέζι στον εξωτερικό χώρο μας έφεραν δυο τσικουδιές, λευκό ντιπ, νερό βρύσης, για να συνοδεύσουμε το ψωμί μας, μαύρες φέτες που χρεώθηκαν 1 ευρώ. Μετά παραγγείλαμε τετράγωνη κρεατότουρτα με τρυφερό αρνί εσωτερικά, πολύ νόστιμη, στα 7,90. Συνεχίσαμε με στάκα Σφακίων μ΄ αυγά που απλά ήταν δύο αυγά μάτια και δεν είχαμε καθόλου την αίσθηση της στάκας που όλοι ξέρουμε, στα 6,40. Τελειώσαμε με μια μερίδα καλτσούνια μυζηθρένια των ρεσσάρων τεμ. αρκετά συμπαθητικά στα 4,80. Μας κέρασαν γλυκό του κουταλιού νεράντζι.
Το φαγητό συνόδευσε ένα ούζο Τσιλιλή στα 7,20
Πιο πολύ από το φαγητό με ξάφνιασε ο πολύ μεγάλος κατάλογος που έμοιαζε με κρητική εφημερίδα μαγειρικής αφού έγραφε την ιστορία προϊ'οντων από την Κρήτη και το σκεύος πάνω στο τραπέζι με όλα τα απαραίτητα μέχρι ρίγανη και χοντρό αλάτι.
Η κοπέλα που μας περιποιήθηκε αξίζει πολλούς επαίνους μας γιατί η συναδελφός της είχε αρρωστήσει και έτρεχε από τραπέζι σε τραπέζι ολομόναχη!!
Καλό φαγητό χωρίς όμως να με κάνει να θέλω να ξαναπάω!
Για να γίνω πιό συγκεκριμένη θα έλεγα ότι το φαγητό που έτυχε να δοκιμάσω, εκτός από την κρεατόπιτα, δεν θύμιζε πολύ Κρήτη.

Τοπική ελλ. κουζίνα - Εξάρχεια, Αθήνα

Το μαγαζί βρίσκεται επί της γωνίας των οδών Εμ. Μπενάκη & Α. Μεταξά, με αρκετά μεγάλο και ευχάριστο (παραδόξως σκοτεινό όμως) εσωτερικό χώρο με μεγάλα ανοίγματα που ενσωματώνεται με τα τραπέζια στο πεζοδρόμιο και προσφέρει κρητική κουζίνα.

Τα Εξάρχεια ήταν και είναι μια ζωντανή αστική περιοχή που σφύζει από κόσμο, μαγαζιά και δραστηριότητες κάθε είδους. Πρέπει να σημειώσω την επίπονη προσπάθεια της πλειοψηφίας των επαγγελματιών και κατοίκων της πολύπαθης και ιστορικής αυτής περιοχής να κρατήσουν τον φιλικό και ανθρώπινο χαρακτήρα της γειτονιάς τους, σε πείσμα της προπαγάνδας εκφοβισμού των ΜΜΕ, ότι πρόκειται για εμπόλεμη ζώνη και άντρο κακοποιών στοιχείων, αλλά και της εγκατάλειψης που τυγχάνει από το Δήμο – πολύ σκουπίδι και αδικαιολόγητα γκράφιτι επάνω σε κτίρια στολίδια. Αυτό είναι και το μείον της περιοχής η θλίψη που γεννάει αυτή η λαχτάρα για την καταστροφή του ωραίου, η αγάπη και την ασχήμια;

Επειδή όμως δυστυχώς έχουμε μάθει να ζούμε στην ασχήμια, Σάββατο μεσημέρι, κατά τις 3 δεν έπεφτε καρφίτσα. Πέντε ενήλικες και τρία παιδιά, βρήκαμε το τελευταίο τραπέζι στο πεζοδρόμιο - όπου δεχθήκαμε τον γνωστό πλήθος των μικροπωλητών και αναξιοπαθούντων καθώς και των επίδοξων μικροκλεπτών της πόλης (Προσοχή σε πλησιάζουν συνήθως αθώα παιδάκια που καλύπτουν το κινητό σου με χάρτες ή κάρτες και εξαφανίζονται οι συσκευές χωρίς να το πάρεις χαμπάρι). Ο ιδιοκτήτης και το προσωπικό έχουν το μάτι τους – όσο τους επιτρέπεται βέβαια γιατί εργάζονται – στο χώρο, ξέρουν τους επικίνδυνους και τους διώχνουν. Παρότι το μαγαζί ήτανε γεμάτο και εμείς παραγγέλναμε κάθε 3-4 λεπτά και κάτι, η εξυπηρέτηση ήταν παραπάνω από άψογη και οι μερίδες μεγάλες. Η παραγγελία μας λοιπόν:
- Κέρασμα 2 καραφάκια τσικουδιά με ντρέσσιγκ και παξιμάδι
- 4 καραφάκια τσίπουρο
- 4 μισόκιλα λευκό κρασί (το 4ο κερασμένο) καλό
- 2 greencola
- 1 χοχλιούς μπουρμπουριστούς, πάρα πολύ ωραίοι εάν είχαν ελάχιστο ξύδι παραπάνω, για το γούστο μου, θα ήταν άψογοι
- Σαλάτα κρητική, συνηθισμένη
- Μελιτζανοσαλάτα, δροσερή χοντροαλεσμένη η μελιτζάνα αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο
- Αυγά με στάκα, καλά ήταν αλλά η στάκα τους ήταν αραιή, δεν είχε πλούσια υφή
- Πατάτες με στάκα, νόστιμες με αραιή στάκα
- 2 Πατάτες τηγανιτές, χειρός με φλούδα
- 2 κεφτεδάκια με σάλτσα, πολύ νόστιμα
- Γουρονοπούλα φούρνου με πατάτες, το κρέας λουκούμι, πολύ ωραίο πιάτο
- 2 απάκια, πολύ νόστιμο πιάτο αλλά δεν νομίζω ότι πρόκειται για απάκι, περισσότερο φέρνει σε σύγκλινο
- 2 μαραθόπιτες, πετυχημένες χωρίς κάτι όμως το ιδιαίτερο
- 1 μυζηθροπιτάκια, συμπαθητικά έχω φάει και καλύτερα
- 1 πορτοκαλόπιτα, πάρα πολύ ωραία και με χαρακτήρα
- 1 κορμό σοκολάτας, συνηθισμένος
- Μπορεί και να ξεχνάω κάτι γιατί είχα προσηλωθεί στους χοχλιούς για αρκετή ώρα.
Λογαριασμός: € 110 (περίπου € 14 ανά άτομο).

Συνοψίζοντας προσφέρουν καλή ποιότητα και μεγάλες μερίδες φαγητού σε χαμηλές τιμές, τρέχουν να εξυπηρετήσουν τον πελάτη και κερνάνε κι ένα ποτήρι κρασί. Τι άλλο να ζητήσει κανείς σε μια μποέμ έξοδο; Ευχαριστημένοι ανηφορίσαμε στα μπαράκια της οδού Καλλιδρομίου για ένα ποτό ακόμη.

Τοπική ελλ. κουζίνα - Εξάρχεια, Αθήνα

Στο Όξω Νου έχω πάει δύο φορές, μία χειμώνα και μία καλοκαίρι. Ο μέσα χώρος παίρνει άριστα 4, ο έξω (το πεζοδρόμιο της Εμμ. Μπενάκη δηλαδή) παίρνει καλώς 2.

Λατρεύω τα τραπέζια τους, με τους παραδοσιακούς δίσκους καφενείου γεμάτους με λαδάκι, ξυδάκι, χοντρό αλάτι, ρίγανη, χαρτοπετσέτες, πιπέρι και οδοντογλυφίδες. Και καλόγουστο και παραδοσιακό και δεν ζητάς κάθε τόσο κατιτίς από τους σερβιτόρους.

Και τις δύο φορές έφαγα ΤΕΛΕΙΑ. Έχω δοκιμάσει όλα τα κλασσικά Κρητικά πιάτα (αβγά με στάκα, πατάτες με στάκα, χοχλιούς, κρεατότουρτα, καλιτσούνια όλων των ειδών, κεφτέδες κοκκινιστούς, μακαρούνες, απάκι, λουκάνικο καπνιστό από τα Χανιά, σαλάτα Όξω Νου και μερικά άλλα που τώρα μου διαφεύγουν).

Καθότι ελαφρώς μανιακή με την Κρητική κουζίνα, και τις δύο φορές έφυγα από το Όξω Νου σκασμένη από το πολύ φαγητό και την πάρα πολλή ρακή (η οποία είναι εξαιρετικής ποιότητας και δεν μου ζαλίζει το κεφαλάκι μου το ευαίσθητο).

Παρά τα τόσα που έχω φάει, το μόνο σχόλιο που έχω να κάνω είναι πως τη δεύτερη φορά η σάλτσα από τους χοχλιούς ήταν πάρα πολύ αλμυρή και δεν κατάφερα να κάνω τις παπάρες μου. Οι ίδιοι οι χοχλιοί όμως ήταν καταπληκτικοί, μπουμπουρισμένοι στην εντέλεια, πιπεράτοι και νοστιμότατοι! Όλα τα άλλα που έχω δοκιμάσει δεν χρήζουν κριτικής, αλλά συγχαρητηρίων.

Το σέρβις είναι παραπάνω από καλό. Σκίζονται να εξυπηρετήσουν και θυμούνται να ρωτήσουν αν σου άρεσε αυτό που έφαγες. Ικανοποιούν κάθε επιθυμία και δεν ξεχνάνε αυτό που τους ζήτησες ακόμα κι αν το εστιατόριο είναι τίγκα και μαζί μ'εσένα τους έχουν ζητήσει κάτι κι άλλοι πέντε.

Ο λογαριασμός δεν θα ξεπεράσει τα 20 ευρώ το άτομο, αλλά αν πίνετε όσο εγώ παίζει να τα ξεπεράσει κατά 2-3 ευρώ.

Κάθε γεύμα στο Όξω Νου ξεκινάει με κέρασμα (ρακή και ντιπ τυριού με ψωμάκι) και τελειώνει με κέρασμα (γλυκό ή φρούτο, ανάλογα την εποχή). Αν πιείτε πολύ, θα σας κεράσουν και καραφάκι με ρακή.

Εννοείται πως και το συνιστώ και δεν βλέπω την ώρα να ξαναπάω!

Όξο Νού.

Που στα Κρητικά σημαίνει, κάτι σαν αυτό που λέμε "έξω καρδιά". Δηλαδή μη σκέφτεσαι σηνέχεια, χαλάρωσε και όλα θα γίνουν. Εμείς ήμασταν δύο άτομα και θέλαμε να κάτσουμε κάπου στη χαλαρή γειτονίά των Εξαρχείων, να πιούμε κατι και ταυτόχρονα να τσιμπίσουμε σχετικά ελαφρα.

Καθημερινή, Τρίτη βραδάκι Νοέμβρη μήνα μεν, αλλά πολυ γλυκό, πολύ όμορφο και με ελάχιστη ψυχρούλα, εξού και προτιμήσαμε να καθίσουμε έξω, στο μάλλον ευρύχωρο πεζοδρόμειο της Μπενάκη. Σχεδόν αμέσως ήρθε ο κατάλογος, που περιελάμβανε πάσης φύσεως μεζέδες αλλα και κυρίως πιάτα. Εμείς αποφασίσαμε να πάρουμε Κουκουβάγια(ντάκος δηλαδή), ένα πιατάκι με 5-6 σκαλτσουνάκια κρητικά( με κρέας, με τυρι και με χόρτα), κεφτέδες με κόκκινη σάλτσα και πάτατες τηγανιτές. Επίσης μισό κιλό χύμα κρασάκι που στη συνέχεια το ανανεώσαμε με άλλο ένα μισόκιλο. Αν με ρωτάς για γεύσεις θα σου πω πως ήταν αρκετά καλές. Το λιγότερο ενδιαφέρον πιάτο οι κεφτέδες που ήρθαν σε ενα βαθουλό πιάτο και κολυμπούσαν σε σάλτσα ντομάτας. Ήταν αρκετά καφτεροί αλλα οχι ιδιαίτερα νόστιμοι. Πολύ νόστιμος όμως ο ντάκος και οι πατατούλες που έρχονται σε ένα μαγειρικό σκεύος(σουρωτηρακι)κομμένες σε κυβάκια και υπέροχες. Το κρασί οχι κάτι ξεχωριστό αλλά ουτε και κακό.

Αυτά φάγαμε και ήπιαμε και πληρώσαμε 27,50 ευρώ. Τιμή τίμια θα έλεγα. Το πρόβλημα ήταν ότι το στομάχι μου όλο το βράδυ Δεν ησύχασε. Και επειδή εχω αρκετές φορές βγεί εξω για κρασάκι περίπου αυτής της ποσότητας χωρίς να έχω τέτοιες παρενέργειες, σκέφτομαι οτι κάτι δεν πήγε καλά, είτε με το κρασί, είτε με τα φαγητά. Σημαντικό πρόβλημα αυτό και θα το σκεφτώ σοβαρά για να ξαναπάω, παρά το ταχύτατο σέρβις, τις πολλές εναλλακτικές και το χαλαρό περιβάλλον.

Τοπική ελλ. κουζίνα - Εξάρχεια, Αθήνα

Αγαπάμε Εξάρχεια(είναι ο τόπος που μεγάλωσε η κοπέλα μου άλλωστε και στα μπαράκια τους έχω παίξει άπειρα live με τη μπαντα μου).

Επιλέξαμε το μαγαζί Σάββατο βράδυ, ουσιαστικά κατά σύμπτωση επειδή ήταν το μόνο που είχε κάποιο άδειο τραπέζι να κάτσουμε.
Αμέσως ήρθε σερβιτόρος, φέρνωντας μαζί σερβίτσια, νερό, μαύρο ζυμωτό ψωμί με ντιπ γιαουρτιου(φοβερό) και 2 σφηνάκια ρακή.

Παραγγείλαμε μισό λίτρο κόκκινο κρασί, φάβα, και τα κεφτεδάκια του παππού.
Κρασί και φάβα ήρθαν αμέσως, το κρασί γευστικότατο, η φάβα απαλή γαρνιρισμένη με ψιλοκομμένο φρέσκο κρεμμυδάκι, έτσι όπως πρέπει να είναι μια σωστή φάβα.
Μετά από ένα τέταρτο ήρθαν τα κεφτεδάκια του παππού που ουσιαστικά ήταν μία παραλλαγή γιαουρτλού. 3 μεγάλοι κεφτέδες πάνω σε πίτα(από σουβλάκι) βουτηγμένοι μέσα στο γιαούρτι και τι κόκκινη σάλτσα. Προσωπικά μ'άρεσε πολύ γιατί ήταν μεγάλη μερίδα και γευστικότατη, βαρύ βέβαια φαγητό για βράδυ.
Πληρώσαμε 15,5 € και μας φέραν γλυκό του κουταλιού.

Με λίγα λόγια άψογη εξυπηρέτηση, γρήγορο service και ας γινόταν πανικός από κόσμο. Γευστικότατα μεγάλα πιάτα σε πολύ καλές τιμές.
Σίγουρα θα το ξαναπροτιμήσω.

Τοπική ελλ. κουζίνα - Εξάρχεια, Αθήνα

Ανηφορίσαμε από Πειραιά μέχρι τα Εξάρχεια με τους πιο δύσκολους κριτές (μαμά και θεία) για το Όξο Νου αφού εγώ είχα ξαναπάει και μείνει ευχαριστημένη.
Στο μαγαζί γινόταν πανικός από κόσμο μέσα και έξω παρόλο που έβρεχε αρκετά. Μας βρήκαν ένα μεγάλο και βολικό τραπέζι στον μέσα χώρο που είναι πολύ περιποιημένος και vintage (το αγαπημένο μου). Η εξυπηρέτηση ήταν κάπως αργή λόγω κόσμου κάτι για το οποίο απολογήθηκε στο τέλος η σερβιτόρα λέγοντας μας ότι θα ήθελε να μας περιποιηθεί καλύτερα, πολύ σεβαστό.

Στην αρχή φέρνουν ρακή καραφάκι ως κέρασμα, συνεχίσαμε με αυτήν και δεν το μετανιώσαμε. Πολύ καλή ποιότητα, κανένα παρατράγουδο. Το ψωμί είναι μαύρο, επίσης καλή ποιότητα, μαζί με ένα ντιπ γιαουρτιού που μας τρέλανε και ζητήσαμε δεύτερο (και στις 2 επισκέψεις). Νερό έρχεται κρύο σε γυάλινο μπουκάλι.

Παραγγείλαμε: σαλάτα κρητική, η κλασική χωριάτικη με παξιμάδι και τυρί Κρήτης, πολύ δροσιστική και μεγάλο μέγεθος. Θα θέλαμε λιγότερο αγγούρι.
Φάβα, από τις πιο ωραίες φάβες που έχω φάει σε μαγαζί (συναγωνιζεται στα ίσια αυτή του Μήπως)

Τσιγαριαστό, αρνί με πατάτες με την φλούδα τους, πολύ πολύ καλό πιατό, για παραπάνω από ένα άτομα
Μοσχάρι με πορτοκάλι, επίσης ένα πολύ καλό πιάτο, φαγώθηκε μέχρι τελευταίας μπουκιάς

Σούζουμα, το καλύτερο πιάτο της βραδιάς. Οι δύσκολοι κριτές έμειναν αποσβολωμένοι κι εγώ περήφανη. Το πιάτο είναι χειροποίητα μακαρόνια με απάκι και λαχανικά. Δεν έμεινε ούτε σάλτσα.

Πατατοσαλάτα, κλασική πατατοσαλάτα με τα μυρωδικά της, δεμένη γεύση.

Για όλα αυτά συν ένα καραφάκι ρακή και γλυκό κέρασμα στο τέλος, πληρώσαμε 41 ευρώ τα 4 άτομα, πράγμα που δεν πιστεύαμε γιατί είχαμε σκάσει από το φαΐ. Θα επανέλθουμε.

Τοπική ελλ. κουζίνα - Εξάρχεια, Αθήνα

Αυτό το μαγαζί το είχα επισκεφτεί αρχές Σεπτέμβρη και μιας και το βρήκα έκανα μία μικρή προσπάθεια να θυμηθώ και να γράψω τις εντυπώσεις μου που ήταν αρκετά καλές.....

Είναι το πρώτο μαγαζί που έφαγα στα Εξάρχεια αλλά από τα πιο διάσημα από ότι πληροφορήθηκα και μάλιστα στην κρητική κουζίνα......

Ένας όμορφος χώρος πάνω στην Εμμανουήλ Μπενάκη με μία τέλεια κουζίνα και πολλά κεράσματα μας περίμενε..... Με το που κάτσαμε μας περίμενε ζυμωτό ψωμάκι με κάποια σος (νομίζω είχε και σκόρδο μέσα, πολύ καλή) και δύο ρακάκια......

Αν δείτε το menu θα τρελαθείτε από τα πολλά πιάτα... Εμείς πάντως αποφασίσαμε να επιλέξουμε μία σαλάτα και μία ποικιλία, την ποικιλία καλοφαγάδων όπως την ονομάζουν..... Με περιεχόμενα όπως λουκάνικο, απάκι, κολοκυθοκεφτέδες, γραβιέρα, ντολμαδάκια, πανσέτα, ντοματοκεφτέ ίσως και κάτι ακόμα που να μου διαφεύγει....
Όλα ήταν πάρα πολύ ωραία και ψημένα όπως έπρεπε.... Οι γεύσεις εναλλάσονταν συνεχώς στον ουρανίσκο σας.....

Η σαλάτα επίσης είχε τα προσωπικά μου αγαπημένα υλικά όπως μαρούλι, ρόδι, καρύδι, απάκι, παξιμάδι, ντομάτα και γραβιέρα και ήταν αρκετά μεγάλη μερίδα.....!!!!!
Όλα αυτά μαζί με ένα κιλό κρασί σχεδόν 30 ευρώ, κάτι που το αξίζει για την προσεγμένη κουζίνα που έχει αλλά και τις ποσότητες.....
Το σέρβις ήταν πολύ ευγενικό από νεαρά άτομα.....
Στο τέλος μας κέρασαν και το καρπουζάκι μας.....

Αξίζει τον κόπο να το επισκεφτείτε αν βρεθείτε στην περιοχή των Εξαρχείων.....