Ανοιχτό καθημερινά από το μεσημέρι.

23 Μάρ 2017

Η αλήθεια είναι ότι στο ΟΞΟ ΝΟΥ δεν πολύ ήθελα να πάω, όταν έπεσε σχετική πρόταση από την παρέα, καθώς το είχα επισκεφθεί πριν κάποια χρόνια και δεν είχα φύγει και με τις καλύτερες εντυπώσεις. Τέλος πάντων, η υπόλοιπη παρέα επέμεινε, ο ένας μάλιστα το είχε επισκεφθεί πρόσφατα και είχε μείνει ευχαριστημένος, οπότε και εγώ είπα να του δώσω μια δεύτερη ευκαιρία, μήπως και κάτι είχε αλλάξει στο πέρασμα των χρόνων. Η αλήθεια είναι ότι εν τέλει το ΟΞΟ ΝΟΥ αποδείχτηκε πολύ καλή επιλογή για χαλαρό τσιμπολόγημα στην περιοχή των Εξαρχείων. Έχουμε και λέμε...

Το ΟΞΟ ΝΟΥ βρίσκεται επί της οδού Εμμ. Μπενάκη, στο ύψος της Πλατείας Εξαρχείων. Ο εσωτερικός χώρος είναι αρκετά περιποιημένος, με το ξύλο να κυριαρχεί, στη μια πλευρά ένα μεγάλο μπαρ που δεσπόζει στο χώρο, ενώ μεγάλα ξύλινα τραπέζια (ικανά να φιλοξενήσουν μικρές αλλά και μεγαλύτερες παρέες) συμπληρώνουν τον υπόλοιπο χώρο. Σε μεγαλύτερο ύψος από τον κύριο χώρο του μαγαζιού, υπάρχουν 6-7 σκαλάκια που οδήγουν σε ένα πατάρι μικρό, στο οποίο είναι τοποθετημένα ένα χαμηλό τραπεζάκι, ένας καναπές και δύο πολυθρόνες. Οι υπόλοιπες σκάλες οδηγούν στις πεντακάθαρες τουαλέτες (τουλάχιστον την ώρα που της επισκέφθηκα). Γενικά ο χώρος δείχνει φροντισμένος και περιποιημένος, με μοναδικές ενστάσεις για μένα τον αρκετά χαμηλό φωτισμό, την υπερβολική και παραφορτωμένη σε κάποια σημεία διακόσμηση και το επιτρεπόμενο κάπνισμα εντός. Στα θετικά επίσης η πολύ ωραία και ταιριαστή με το χώρο μουσική (κρητικά και έντεχνα) σε ένταση υψηλότερη από ότι συνηθίζεται σε χώρους εστίασης, προσωπικά ωστόσο θεώρησα ότι ταίριαζε απόλυτα με την όλη ατμόσφαιρα και το ύφος του ΟΞΟ ΝΟΥ.

Η εξυπηρέτηση χωρίς προβλήματα, ο νεαρός που μας εξυπηρέτησε ήταν ευγενικός και χαμογελαστός, τα πιάτα ήρθαν σε ιδανικούς χρόνους (αν και στην αρχή τουλάχιστον το μαγαζί δεν είχε και πολύ κόσμο). Κέρασμα επίσης ένα καραφάκι ρακή στην αρχή, γλυκό του κουταλιού με γιαούρτι στο τέλος και όλα γενικά κύλησαν ομαλά (απόδειξη, δυνατότητα πληρωμής με κάρτα, νεράκι βρύσης κλπ. ).

Το μενού είναι προσανατολισμένο στην κρητική κουζίνα και χωρίς να εντυπωσιάζει με τις γεύσεις του, σίγουρα δεν θα σε αφήσει απογοητευμένο. Ο καλαίσθητος και λεπτομερής κατάλογος περιλαμβάνει λίγες σαλάτες, αρκετά ορεκτικά και περιορισμένα συγκριτικά, κυρίως πιάτα (από τα οποία μάλιστα 2-3 δεν ήταν διαθέσιμα) και 2-3 ποικιλίες. Λόγω νηστείας, υπήρχε και ένας έξτρα κατάλογος με επιλογές σε θαλασσινά, με τον οποίο η αλήθεια είναι δεν πολυασχοληθήκαμε.
Κατά την προηγούμενη επίσκεψή μου, ανατρέχοντας και στην προηγούμενη αρκετά «λιτή» κριτική μου, με είχε χαλάσει το γεγονός της ποσότητας κάποιων πιάτων και το γεγονός ότι πολλά πιάτα μου είχε φανεί ότι είχαν περάσει από φούρνο μικροκυμάτων πριν μας σερβιριστούν. Αυτήν τη φορά δεν μου δημιουργήθηκε σε καμία περίπτωση η εντύπωση σερβιρίσματος ξαναζεσταμένου φαγητού, ενώ και οι μερίδες, αναλογικά με την τιμή τους, μου φάνηκαν ικανοποιητικές. Λοιπόν, τέσσερα άτομα παραγγείλαμε:

- για αρχή ήρθε νόστιμο και φρέσκο ψωμάκι, με ένα ντιπ ευχάριστο και αυτό στη γεύση, ενώ κεραστήκαμε, όπως προανέφερα, και ένα καραφάκι ρακή.
- ντάκο, νοστιμότατος, με ωραία ντοματούλα και τυράκι.
- φάβα, με ωραία υφή και ψιλοκομμένο κρεμμυδάκι και πιπεριά, το μόνο πιάτο που η ποσότητα ήταν σχετικά μικρή.
- 2 πατάτες τηγανητές, κομμένες σε κυβάκια και με τη φλούδα, ήταν νοστιμότατες και καλοτηγανισμένες.
- στάκα με αυγά. Από τις σχετικά καλές εκδοχές που έχω δοκιμάσει στην πρωτεύουσα (και πάλι βέβαια απείχε αρκετά από αυτήν που έχω δοκιμάσει στην Κρήτη). Δύο αυγά μελάτα, με την στάκα γύρω – γύρω, δυστυχώς όμως με αρκετά διακριτική παρουσία. Τέλος πάντων, μπορούσες να προσθέσεις και τις πατατούλες και το τελικό αποτέλεσμα ήταν αρκετά ικανοποιητικό.
- τηγανιά κοτόπουλο με μαυροδάφνη, νόστιμη ήταν, ωραίο και μαλακό το κοτοπουλάκι, το μοναδικό που με χάλασε ήταν η υπερβολική ποσότητα λαδιού στο πιάτο.
- απάκι, νόστιμο, έχω φάει και καλύτερο αλλά και πολύ χειρότερο. Απλώς ΟΚ, δεν ξετρελάθηκα.
- ένα πιάτο κρητικών ζυμαρικών (σούζουμα νομίζω λέγονταν, με μια επιφύλαξη καθώς σαν ονομασία δεν τα είχα ξανασυναντήσει) με απάκι, πιπεριές και μπόλικο τριμμένο τυράκι. Πάντως ήταν νόστιμα και σε αρκετή ποσότητα, με μοναδική παρατήρηση ότι ήταν κάπως στεγνά, ένα επιπλέον υλικό ήταν ίσως απαραίτητο για να δέσουν.
- γαμοπίλαφο με κρέας (νομίζω ζυγούρι). Αποτέλεσε επιλογή των υπόλοιπων της παρέας και η αλήθεια είναι ότι το ρύζι ειδικά ήταν αρκετά νόστιμο, χυλωμένο όπως πρέπει. Το κρέας δεν είχε καθόλου άσχημη μυρωδιά και καταναλώθηκε ευχάριστα, ακόμη και από εμένα που γενικά με το κρέας σε βραστή εκδοχή δεν έχω και τις καλύτερες σχέσεις.

Το φαγητό, αν και λέγαμε να πάρουμε κρασί, συνοδεύσαμε τελικά με ρακή που μας ικανοποίησε σαν γεύση όταν ήρθε ως κέρασμα στην αρχή. Σε κάθε περίπτωση ήταν δροσερή και ευκολόπιστη, χωρίς ανεπιθύμητες παρενέργειες, παρά την ποσότητα που καταναλώθηκε.

Για τα παραπάνω, ο λογαριασμός μας ήρθε κάτι παραπάνω από 15 € ανά άτομο, τιμή που προσωπικά τη βρίσκω αρκετά λογική. Σίγουρα δεν σκάσαμε από το φαγητό, εξάλλου πήραμε μόνο δύο κυρίως πιάτα, φάγαμε ωστόσο αρκετά ορεκτικά, ήπιαμε και κάμποσο, οπότε είναι σημαντικό ότι ο λογαριασμός κινήθηκε σε φυσιολογικά πλαίσια. Από όσο θυμάμαι εξάλλου και από τον κατάλογο, οι τιμές ήταν ικανοποιητικές (κοντά στα 5 € τα ορεκτικά, αρκετά και χαμηλότερα, ενώ και τα κυρίως δεν ξεπερνούσαν τα 8-9 €, σε καμία περίπτωση).

Συμπερασματικά, στο ΟΞΟ ΝΟΥ δεν έζησα τη γευστική εμπειρία της ζωή μου, ό, τι ωστόσο έφαγα δεν με άφησε ανικανοποίητο, οπότε πιστεύω ότι για το όλο πακέτο που προσφέρει αποτελεί μια αρκετά τίμια επιλογή. Νόστιμα πιάτα, λογικές τιμές, ωραία ατμόσφαιρα και μουσική, φιλική εξυπηρέτηση. Δεν είναι τυχαίο εξάλλου ότι, αν και καθημερινή, κατά τις 9 το βράδυ που εμείς αποχωρήσαμε, το μαγαζί είχε σχεδόν γεμίσει.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ALEX80.

22 Απρ 2017

Μεγάλη Παρασκευή πήγαμε στο συγκεκριμένο εστιατόριο που είναι εστιασμένο περισσότερο στην κρητική κουζίνα. Βρήκαμε τραπέζι σχετικά εύκολα στο πεζοδρόμιο αν και μετά από λίγο ο έξω χώρος γέμισε από κόσμο.

Ήρθε νεράκι σε κανάτα, ρακί κέρασμα με ένα ντιπ και ωραίο ψωμάκι. Ο κατάλογος είχε αρκετές επιλογές και επιπλέον ξεχωριστός κατάλογος με νηστίσιμα.

Δύο άτομα πήραμε μία σαλάτα πράσινη αρκετή σε ποσότητα και πολύ καλή σε ποιότητα, μία φάβα του φτωχού, όπως αναφέρεται στον κατάλογο με καλή υφή αλλά μικρή ποσότητα, νοστιμότατη και ένα μπουρέκι χανιώτικο που ήταν πάρα πολύ σε ποσότητα και γευστικότατο.

Για κυρίως εγώ μπακαλιάρο χωρίς σκορδαλιά που συνοδεύτηκε με βρασμένα χόρτα και ήταν καλός και η γυναίκα μου χοχλιούς μπουρμπουριστούς που ήταν υπέροχοι κατά τα λεγόμενά της και ήταν και αρκετοί σε ποσότητα. Το χύμα λευκό κρασί που συνοδεύσαμε το φαγητό μας δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο. Μας κέρασαν γλυκό του κουταλιού καρότο. Ο λογαριασμός ήλθε στα 32 ευρώ αρκετά καλά για αυτά που πήραμε.
Κατά τα άλλα η εξυπηρέτηση ήταν καλή, δεν άργησαν καθόλου να μας σερβίρουν αν και είχαν κίνηση. Οι τουαλέτες πολύ καθαρές και ο μέσα χώρος με μία ματιά που έριξα ήταν μεγάλος αρκετά και ευχάριστος. Έξω όμως ήταν πολύ καλλίτερα και πιο ευχάριστα.

15 Οκτ 2016

Στους δρόμους της Αθήνας και πάλι φέτος για να ψάχνω τρόπο να δαμάσω την ορεξή μου. Σε διάλειμμα από τις διάφορες ασχολίες μου πήγα στο κρητικό Όξο Νου για μεσημεριανό την προηγούμενη Κυριακή. Κάθισα έξω λόγω ζέστης και δεν σας κρύβω ότι διάφορες περίεργες μυρωδιές των Εξαρχείων μου έρχονταν κατά κύματα...
Το μαγαζί είναι μεγάλο και ψηλοτάβανο με ένα μεγάλο μπαρ και σε πολλά σημεία υπάρχουν νόστιμες πινελιές από διακοσμητικά στοιχεία περασμένων εποχών. Τα τραπέζια είναι πολύχρωμα και ξύλινα ενώ τα φωτιστικά αρχοντικά. Οι δύο τουαλέτες βρίσκονται στον επάνω όροφο και έχουν ρετρό στοιχεία όπως και αριστοφανικά σατυρικά σκίτσα.
Αφού καθίσαμε στο μικρό τραπέζι στον εξωτερικό χώρο μας έφεραν δυο τσικουδιές, λευκό ντιπ, νερό βρύσης, για να συνοδεύσουμε το ψωμί μας, μαύρες φέτες που χρεώθηκαν 1 ευρώ. Μετά παραγγείλαμε τετράγωνη κρεατότουρτα με τρυφερό αρνί εσωτερικά, πολύ νόστιμη, στα 7,90. Συνεχίσαμε με στάκα Σφακίων μ΄ αυγά που απλά ήταν δύο αυγά μάτια και δεν είχαμε καθόλου την αίσθηση της στάκας που όλοι ξέρουμε, στα 6,40. Τελειώσαμε με μια μερίδα καλτσούνια μυζηθρένια των ρεσσάρων τεμ. αρκετά συμπαθητικά στα 4,80. Μας κέρασαν γλυκό του κουταλιού νεράντζι.
Το φαγητό συνόδευσε ένα ούζο Τσιλιλή στα 7,20
Πιο πολύ από το φαγητό με ξάφνιασε ο πολύ μεγάλος κατάλογος που έμοιαζε με κρητική εφημερίδα μαγειρικής αφού έγραφε την ιστορία προϊ'οντων από την Κρήτη και το σκεύος πάνω στο τραπέζι με όλα τα απαραίτητα μέχρι ρίγανη και χοντρό αλάτι.
Η κοπέλα που μας περιποιήθηκε αξίζει πολλούς επαίνους μας γιατί η συναδελφός της είχε αρρωστήσει και έτρεχε από τραπέζι σε τραπέζι ολομόναχη!!
Καλό φαγητό χωρίς όμως να με κάνει να θέλω να ξαναπάω!
Για να γίνω πιό συγκεκριμένη θα έλεγα ότι το φαγητό που έτυχε να δοκιμάσω, εκτός από την κρεατόπιτα, δεν θύμιζε πολύ Κρήτη.