Ανοιχτό καθημερινά από το πρωί για καφέ.

14 Δεκ 2017

Πάει καιρός από την τελευταία μου δημοσίευση. Διακοπές, υποχρεώσεις και μερική αποτοξίνωση από το σάιτ, με έκαναν να παρακολουθώ διακριτικά τις εξελίξεις. Υπάρχουν βετεράνοι που έχουν φουλάρει τις μηχανές και έχουν υπερπροβολή στο σάιτ όπως ο ΛαΒαρ Μπολ στο ΝΒΑ. Υπάρχουν και νεούδια φίλοι μου που επίσης έχουν ενθουσιαστεί με την όλη φάση. Όλοι περνάμε τις φάσεις μας, ακόμη και γω παλαιότερα εμφανιζόμουν αρκετά συχνά... κάποιοι βέβαια το έχουν πάει στην παράταση και παίζουν μπενάλντι (σύμφωνα με τον Πάτρικ Ογκουνσότο)!

Αυτό δεν σημαίνει πως και γω δεν βγαίνω με φίλους, συμπαίκτες και συγγενείς. Έχω 2-3 μαγαζιά που στο επόμενο διάστημα θα ήθελα να δημοσιεύσω τις εμπειρίες μου. Ακόμη όμως το τρενάρω για να μην χάσω το ενδιαφέρον μου για αυτά.

Τρίτη 12/12/2017 και επίσκεψη με συμφοιτήτριες στο Γκάζι,4 άτομα. Αρχικά πήγαμε στην pub απέναντι από το Christmas Factory αλλά το κάπνισμα δεν επιτρεπόταν στον εσωτερικό χώρο. Έτσι, επιλέξαμε το Cartone μιας και η ώρα πήγαινε 22.00...

Μαγαζί με χρόνια ιστορίας, σε πολύ κεντρικό σημείο, δίπλα στο μετρό. Παλαιότερα ήθελα να το επισκεφθώ, μετά το ενδιαφέρον μου ατόνησε. Πρόκειται για all day χώρο που προσπαθεί να πιάσει όλες τις ώρες και όλα τα γούστα. Αρκετές επιλογές σε φαγητά, γλυκα, κρασιά και ποτά. Δεν με χαλάει αυτό.

Η εξυπηρέτηση ευγενική, γρήγορη αν και το μαγαζί δεν ήταν πλήρες από κόσμο. Σε γενικές γραμμές δεν σου έμενε αξιομνημόνευτη, ούτε μπορούσε να αναπτύξει διαπροσωπικές σχέσεις. Τυπικά ευγενική θα έλεγα. Mπορείτε να πληρώσετε με κάρτες, ενώ και το Wi-Fi password είναι ο αριθμός τηλεφώνου της επιχείρησης.

To στυλ διακόσμησης είναι ωραίο στο μάτι. Ένα υπερυψωμένο ψυγείο με διάφορα τυριά στη βιτρίνα (δεν γνωρίζω αν είναι αληθινά), κατασκευές από χαρτόνι (τύπου αυτοκινήτου ή βέσπας) και τραπεζοκαθίσματα μοντέρνα μεν αλλά χωρίς να σου επιτρέπουν να καθίσεις με τις ώρες αν πρόκειται να γευματίσεις. Η καθαριότητα σε καλό επίπεδο. Πιο πολύ είναι στυλ καφετέριας παρά εστιατόριο.

Πεινούσαμε οι 2 από τους 4 και έτσι ξεκινήσαμε με (δεν θυμάμαι τις ακριβείς περιγραφές):

- Σαλάτα Cartone στα 9.8 ευρώ. Ρόκα, σπανάκι, προσούτο και ντρέσινγκ που ήταν ελαφρύ και όχι πολύ γλυκό. Στα υλικά συμπεριλαμβάνονταν ακόμη πράσινο μήλο, ρόδι και αρκετό τριμμένο καρύδι (σε 2 σημεία βρήκα και τσοφλάκι). Επαρκέστατη για 2 άτομα, νόστιμη... χωρίς να κάνει τη διαφορά και να μένει αξιομνημόνευτη.

- Κοτόπουλο φιλέτο με σάλτσα μαστίχας στα 12 ευρώ. Συνοδευόταν με ρύζι,3 ή 4 τεμάχια κοτόπουλου. Αν ήταν ένα κλικ πιο ζουμερό θα έδενε καλύτερα με τη γλυκίζουσα σάλτσα μαστίχας που μου φάνηκε παιχνιδιάρικη.

- Πένες με σολωμό, βότκα και κρέμα γάλακτος στα 8.7 ευρώ. Επαρκώς βρασμένες (όχι αλ ντέντε), με τον σολωμό να μην κολυμπάει στην κρέμα γάλακτος, ευτυχώς. Συνοδεύονταν από τριμμένο τυρί. Νόστιμο πιάτο, καθόλου βαρύ. Επιτυχία για το είδος του. Αν ο σολωμός ήταν ένα κλικ λιγότερο ψημένος, θα μιλούσαμε για ακόμη καλύτερο αποτέλεσμα. Άρεσε πάντως!

- Μπύρα 330άρα Άλφα στα 4 ευρώ. Και εδώ μου γυρίζουν τα λαμπάκια. Όλος ο κατάλογος είχε τις μπύρες συγκεκριμένης ζυθοποϊίας. Όλα καλά εδώ, επαρκείς προτάσεις. Αυτό που δεν μου άρεσε ήταν ότι ΟΛΕΣ προσφέρονται στα 330 μλ. Να πω ότι ήμουν σε μπαρ, να πω οκ. Όταν όμως προσφέρεις και φαγητό, νομίζω κάνεις φάουλ. Εναλλακτικά, τιμολόγησε τις χαμηλότερα όταν συνοδεύουν το φαγητό.

- Μπουκάλι κρασι Pinot στα 16.5 ευρώ. Σε παγωνιέρα, αρκετά καλό για τα χρήματα του. Ίσως η χαμηλότερη τιμολόγηση του καταλόγου.

- Σουφλέ σοκολάτας με παγωτό βανίλια στα 6.5 ευρώ. Το παγωτό σερβίρεται σε βάση τριμμένου μπισκότου και έχει ως ντεκόρ φράουλα. Οπτικά φάνηκε ΟΚ, είδαμε και τη λιωμένη σοκολάτα να ρέει εσωτερικά (μεγάλο φάουλ από πολλά καταστήματα) και λέμε καλό θα είναι. Το ότι το έφαγε όλο η Κύπρια φίλη που ανάθεμα και αν είναι 50 κιλά, σημαίνει ότι άρεσε αρκετά.

- Σοκολατόπιτα με παγωτό στα 6.5 ευρώ. Όταν ακούς σοκολατόπιτα τι σου έρχεται στο νου;Λάβα σοκολάτας, να μπουχτίζει τη γεύση σου και να τρυπάει η ζάχαρη τα μάτια σου. Εδώ απλώς μας ήρθε ένα κέικ σοκολάτας, λουσμένο με σιρόπι. Εντελώς αδιάφορο, το παγωτό επίσης δεν έκανε τη διαφορά. Μισοφαγώθηκε από 2 άτομα χωρίς ιδιαίτερη όρεξη.

Ο λογαριασμός στα 64 ευρώ περίπου, τιμή λιγάκι τσιμπημένη αν υπολογίσουμε το είδος του καταστήματος. Μια αναπροσαρμογή προς τα κάτω θα επιδρούσε θετικά. Τουλάχιστον τις μέρες που δεν είναι τόσο εμπορικές.

Αν και ασχοληθήκαμε με την παρέα μας και δεν πήγαμε να τεστάρουμε το μαγαζί γευστικά (αυτό προέκυψε), η εμπειρία μας ήταν άνω του μετρίου. Αν βάλουν λίγη ακόμη φαντασία στα πιάτα τους (μιας και από ποιότητα υλικών τα πάνε μια χαρά), ίσως κερδίσουν και άλλο κοινό και δεν το προτιμούν μόνο και μόνο επειδή βρίσκεται στην περιοχή.

Δεν ήταν άσχημο σε καμία περίπτωση, δεν θα το επιθυμήσω μετά από μερικές μέρες....

Υ. Γ Αναφέρθηκε αρκετά η λέξη "αξιομνημόνευτη"... Νομίζω πως όλοι οι χρήστες των υψήλων θέσεων, πρέπει να αναλογιστούμε τι προσφέρουμε στο σάιτ. Ας κάνει ο καθένας την αυτοκριτική του...

Έκπτωση μέχρι 15%

Τριπτολέμου & Περσεφόνης, Γκάζι