ΜΑΥΡΟΣ ΓΑΤΟΣ

Μεζεδοπωλεία

Ναυάρχου Αποστόλη 4, Ψυρρή [Χάρτης]

Μικρό μεζεδοπωλείο με προσεγμένο κατάλογο. Ανοιχτό κάθε μέρα από το μεσημέρι.

2017

Αυτη η ζωη ειναι παραξενο πραμα. Μερικες φορες σου επιφυλασσει εκπληξεις που δεν τις περιμενεις με καμια κυβερνηση. Εκπληξεις οπως την επανοδο της ΑΕΚ, την πρωτη φορα αριστερα ή την στροφη της Αποστολίας Ζώη στην ποιοτητα. Τετοια εκπληξη υπηρξε και για μενα οτι εκατσα στην ψαθινη καρεκλιτσα του μαγαζιου αυτου κοντα 4 ωρες χωρις να το χαμπαριασω. Και χωρις να χιλιοπιαστω.

Καθημερινη μεσημερι, εν μεσω εορταστικου κλιματος, συναντησα 2 κυριες, με Κ πιο μεγαλο απο το νι του νεου οδηγου (ή το μι του κλασσικου ελληναρα οδηγου), για ρακοκατασταση -νομιζω ρακες πινανε, αλλα δεν σνιφαρα κιολας. Αυτες ειχαν ηδη απλωσει την πραματεια τους σε ενα μικρο τραπεζακι απ τα 5-6 του εσωτερικου χωρου και τα ψιλοτσουζανε. Εορταστικα πραματα λεμε.

Για να μην υπαρξουν παρεξηγησεις, μιλαμε για το κουτσικο ρακαδικο στου Ψυρρη και οχι για τον αγαπημενο Κολοσσο του Παγκρατιου, και καθε ομοιοτητα με προσωπα και καταστασεις ειναι καθαρα συμπτωματικη. Τουλαχιστον εγω, στριβοντας στον πεζοδρομακο, αυτο αντικρισα: μια σκονισμενη τρυπα. Μοιαζει λιγο με παλιο επαρχιακο σπιτακι και τον καφενε του μπαρμπ'Αριστου στο Ανω Τσαλαφουτάνι. Ετοιμορροπο-looking, κοκκινοι τοιχοι, ξυλινα τραπεζακια μεσα, μεταλλικα εξω, κατι κουρελουδες... Ε αυτα. Το πιασατε νομιζω.

Γενικα γι αυτο το μαγαζι πολλα δεν εχεις να πεις και να θες. Ουτε για το χωρο, ουτε για το σερβις, το οποιο ειναι λιγο χιλι-μπιλι. Τατουαζατα, σκουλαρικατα παιδια που τα κανουν ολα με ρυθμο σαλονικιωτικο, επικοινωνοντας με μυκηθμους παρα με λογια. Θα σας παρει ενα μισαωρο να τους τραβηξετε την προσοχη, που θα επιτυχετε μονο αν αυτοπυρποληθειτε, αλλο τοσο να σας ερθει οτι ζητησατε.

Το σερβις, κοινως, χωλαινει. Αλλα σε αυτο το κλιμα το περιμενεις και δε σε πολυνοιαζει. Απλως θα προτιμουσα, αν ειναι να περιμενω 4 μηνες για ενα νερο σε ρυθμους συμπρωτευουσας, να το περιμενω ατενιζοντας τον Θερμαϊκο και οχι ενα πορφυρο τοιχο σε ενα κλειστοφοβικο τσιπουραδικο. Γνωμη μου, βεβαια.

Σημασια εχει τι αναζητα κανεις. Για μεσημεριανο αραγμα με ρακι και μεζε στο χαλαρο, ειναι μαλλον μια καλη επιλογη για τους λατρεις του ειδους. Απλως εγω δεν τυγχανω αναμεσα σε αυτους. Υπαρχουν αλλοι χρηστες, πολυ πιο κατατοπισμενοι στο αθλημα της τσιπουροποσιας να σας διαφωτισουν περισσοτερο.

Ο καταλογακος ειναι μικρος και μαζεμενος, απλα πραματα να φτιαχνουν στην απλη κουζινουλα τους. Εμεις πηραμε σε δοσεις:

- Ψωμι ως κουβερ (1€) αναξιο λογου αλλα απαραιτητο για αργοτερα.

-Ντακος (5€) με ντοματουλα, φετα και καπαρη. Καλη ποσοτητα με γενναιοδωρα δοσμενα τα υλικα, ισως η καλυτερη επιλογη που ηρθε στο τραπεζι, μια χαρα.

-Μαυροματικα φασολια (4€) με ντοματα κρεμμυδι και μαϊντανο. Πολυ αλ ντεντε ο φασιολος, αδελφε, πολυ αλ ντεντε. Θεωρω οτι ενα καλυτερο βρασιμο/χυλωμα το ηθελε. Αλλα τι λεω και γω τωρα...

-Μανιταρια πλευρωτους τηγανια (5.50€) λεει η περιγραφη, τσουρουμαδημενα φετακια πλευρωτους χωρις μυρωρικα, υγρα, σαλτσες, λιγο λεμονι... Τηγανια δεν το λες, ψημενα σε τηγανακι τα λες στην καλυτερη. Μικρη μεζεδοποσοτητα.

Αφου τα τσαξαμε αυτα, παραγγειλαμε, μετα κοπων και βασανων, επιπλεον:

-Λουκανικο χωριατικο (5€) με λιγη μουσταρδα. Πικαντικο και ευχαριστο. Δεν ειναι καλο, δεν ειναι κακο. Ειναι οκ μεζες για τσιπουρακι. Η μουσταρδα που το συνοδευε πολυ ιδιαιτερη πινελια.

-Χοιρινη τηγανια (6.5€) με πιπερια πρασινη. Πικαντικο και αλμυρο. Αλμυρο σε βαθμο θεραπειας υποτασικου. Τραβαει πολυ αλκοολ, πολυ νερο και πολυ υπογλωσσιο Αν εχετε τσιμπημενη τη μεγαλη, μακρια.

Γενικα, δεν ειναι γευσεις που απαιτουν ιδιαιτερη τεχνη. Ειναι η εικονογραφημενη μαγειρικη μαγαζιου που βασικα σερβιρει οινοπνευματα και συμπτωματικα κανα δυο πιατακια, οποτε βασικα στιβαζουν μια ολιά φαι σε ενα πιατακι και το φερνουν. Δεν ειναι φαγητο, ειναι συνοδευτικο, πιο απλα δεν μπορω να το εξηγησω. Ατεχνο, αμορφο, αμαγειρευτο.

Με πολλη συζητηση, πολλη αναλυση και πολλα γελια, με τον Αγγελακα στο πισω τραπεζι και στα ηχεια και την αναλαφρη διαθεση των επερχομενων Χριστουγεννων, κραταω την επισκεψη μου στο Μαυρο Γατο ως μια πολυ ομορφη αναμνηση. Αυτο ομως ουδεμια σχεση εχει με τον γατο, και πολλη με τις αλεπουδες που με συντροφευαν. Για του λογου το αληθες, δε θα ασκουσα βετο σε επιστροφη εκει, απλως δεν νομιζω να το επιλεξω η ιδια ποτε αναμεσα στα τοσα Ψυρραδικα*.

Ο λογαριασμος μαζι με κανα δυο καραφακια ανηλθε στα 38€ απ οτι ενθυμουμαι, που δεν τον λες καλο, ουτε κακο, τον λες οκ. Οπως το χωρο τους. Το σερβις τους. Το φαι τους. Τωρα που το σκεφτομαι, λαθος μουσικη παιζουν. Τον υμνο τους τον εγραψε ο Νίνο.

*ψυρραδικα: τσιπουρορακαδικα του Ψυρρη. Ειναι πολλα. Αξιζουν δικο τους νεολογισμο.

Επιλογος για υπομονετικους.

Καθοτι αυτη ειναι η συντομοτερα εκ των κριτικων μου, διοτι ειπαμε, το μαγαζι ειναι PlayStation, μπροστα-πισω-τετραγωνο-χι, θα πω κατι που με τρωει καιρο τωρα. Η χρησιμη ψηφος, ξερετε, αυτο το κουμπακι κατω απο καθε κριτικη που μερικοι δεν πατανε ποτε, για καποιους ειναι σημαντικη, για καποιους οχι και τοσο. Αλλοι τις μετρανε ξανα και ξανα σα τις λιρες κατω απ το στρωμα, αλλοι δεν ριχνουν δευτερη ματια. Και αλλοι, σαν εμενα, δεν ηξεραν καν μεχρι προτινως οτι υπαρχει καταταξη χρηστων.

Ειναι ομως ενας δεικτης επιβραβευσης του εκαστοτε χρηστη που καλλιασε τα δαχτυλα του να συμβαλει με τη γνωμη και τη γνωση του στη σφαιρικη αποψη για ενα χωρο, και, δεν ξερω για σας, αλλα εμενα μου φτιαχνει το κεφι. Να θυμαστε: η χρησιμη ψηφος παραμενει αφορολογητη, δωστε την αφοβα και με λαρτζοσυνη. Δεν θα σας ερθει χαρατσι γι αυτην.

Μεζεδοπωλεία - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Πήγαμε βραδάκι καθημερινής και δοκιμάσαμε κάποιους μεζέδες.
Η εξυπηρέτηση άριστη, πολύ φιλική χωρίς να είναι κουραστική και με πραγματικό ενδιαφέρον για τον πελάτη.

Δοκιμάσαμε την σαλάτα μαϊντανού, πολύ δροσερή με μπαλσάμικο και αρκετή σε ποσότητα. Φοβερές οι πιπεργιές καυτερές, για όσους μόνο που αντέχουν. Τα περισσότερα πιάτα στα ευρώ, τιμές λογικές για το μέρος και την ποσότητα και ποιότητα. Πολύ καλό πιάτο η ρεγγοσαλάτα με το κρεμμυδάκι. Καλή η τυροκαυτερή και χειροποίητη. Καλό και το χοιρινό αλλά λίγο λιπαρό για τα δικά μου γούστα στα ευρώ.

Ήπιαμε κρασί λευκό, καλό χωρίς να είναι τίποτα ιδιαίτερο.
Μας κέρασαν σπιτικό γλυκό κουταλιού με γιαούρτι και ψημμένη. Πολύ ευγενικοί και χαμογελαστοί.

Σίγουρα θα ξαναπάμε διότι και το φαγητό αλλά και το σημείο είναι πολύ καλά.
Οι τιμές ικανοποιητικές και λογικές.

Μεζεδοπωλεία - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Πηγαμε βραδακι καθημερινης τρια ατομα. κατσαμε εξω γιατι εκανε καλο καιρο.
Μεσα δεν προλαβα να το χαζεψω αλλα δεν ειχα και καμια ορεξη... εν τελει.
Οταν κατσαμε ο σερβιτορος ηρθε αμεσως και παραγγειλαμε. το μενου οχι πολυ μεγαλο αλλα ουτε κ μικρο οπως πρεπει.

Παραγγειλαμε εναν ντακο (αξιοπρεπεστατος χωρις καμια ιδιαιτεροτητα)μια χοιρινή τηγανια η οποια δεν ελεγε και πολλα, ενα κοτοπουλο κατσαρολας επισης αδιαφορο και μια φετα ψητη (ενα μικρο κομματι φετας κατω απο ντοματα και κρεμμυδι ψημενο στο micro μαλλον).

Πηραμε σε πρωτη φαση μισο κιλο κρασι και μια μπυρα μαζι με την παραγγελια, τον σερβιτορο το ξαναειδαμε μετα απο μια ωρα και δεκα λεπτα... και κανεις απο την παρεα δεν ειχε τη διαθεση να σηκωθει να τον φωναξει. (7ατομα ειχε μεσα το μαγαζι και αλλα δωδεκα εξω)

Ετσι μετα απο μια ωρα και δεκα λέπτα παραγγειλαμε αλλο ενα τεταρτακι κρασι... και μιση ωρα αφοτου μας το φεραν θελησα κ εγω να παραγγειλω μια μπυρα. Περιττο να σας πω οτι σκεφτηκα μεχρι και να τους παρω τηλ. Αλλα για καλη μου τυχη εξυπηρετουσε καποιους αλλους κ με ειδε.

Για αυτα δωσαμε 40ευρω αρκετα τσιμπημενο... για αυτα που πηραμε!
Οταν ηρθε ωρα να πληρωσουνε αναγκαστικα να σηκωθω να φωναξω το σερβιτορο για καθοτανε μεσα και εκανε το τσιγαρο του. Αποδειξη δεν μας εφεραν παρα μονο οταν τη ζητησαμε.

Στο τελος μας κερασαν ενα μικρο καραφακι ψητη ρακι.
Οπως φανταζεστε δεν θα ξαναπαω...