PARS PERSIAN RESTAURANT

210 6817277 , 6939 422005
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Δευτέρα έως Παρασκευή 18:00-00:00 ,Σάββατο 18:00-00:00 ,Κυριακή 14:00-22:00
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Take away Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

PARS Περσικό Εστιατόριο στo Xαλάνδρι, Το μεγαλύτερο αυθεντικό Περσικό εστιατόριο στην Ευρώπη!
Το PARS σας προσφέρει μια μοναδική γαστρονομική εμπειρία που ο καθένας μπορεί να απολαύσει και μπορείτε να ταξιδέψετε στη Περσία μέσω ενός γεύματος! Το περσικό εστιατόριο, προσφέρει αυθεντικές γεύσεις από Περσία, περσικό τσάι, ναργιλέ. Το περιβάλλον είναι φιλόξενο και η διακόσμηση είναι εμπνευσμένη από την περσική τέχνη και παράδοση.
Σας υποσχόμαστε μια απολαυστική γαστρονομική εμπειρία με αρώματα γεύσεων, χρωμάτων τής Περσίας.

* Τα Περσικά πιάτα δεν είναι καυτερά. Στο μενού ένα ορεκτικό (το λαχματζούν) και ένα κυρίως πιάτο( κεμπάμπ σαμπζ) κατ'εξαίρεση είναι καυτερά για τους φαν των πικάντικων πιάτων.

Γράψε τη δική σου κριτική

Μέση Ανατολή - Χαλάνδρι, Αθήνα

Την περασμένη βδομάδα πήγαμε 2 άτομα στο PARS, το Περσικό γαστρονομικό στολίδι της Πρωτεύουσας, που λειτουργεί στο Χαλάνδρι, στην κεντρική Λεωφόρο Κωνσταντίνου Παλαιολόγου, απ’ το καλοκαίρι του 2010 και ήδη -με 60 περίπου κριτικές στο site μας- έχει επάξια κατακτήσει Βεβαιότητα και Αξιολόγηση άνω του 81%!

Το ωράριό του είναι, τις μεν καθημερινές από τις 6 μ. μ. μέχρι τα μεσάνυχτα, ενώ τα Σ/Κ ανοίγει από τη 1.30 μ. μ. για γεύμα και δείπνο.

Οι συνειρμοί, ως συνήθως, είναι αναπόφευκτοι, αφού πριν από πολλά χρόνια, σε ηλικία 30 ετών, πήγα στην Περσία ως Μηχανικός για ένα δίμηνο, προκειμένου να επιβλέψω την εγκατάσταση ενός συνεργείου κατασκευής πυλώνων στο Ιρανσάρ της Νότιας Περσίας, αφού προηγουμένως περιηγήθηκα στην κοσμοπολίτικη τότε Τεχεράνη -τις τελευταίες ώρες του Σάχη- στο Ισπαχάν, το Σιράζ και άλλα εξωτικά μέρη! Με την προχθεσινή εμπειρία ζωντανεύουν αναπόφευκτα μνήμες και βιώματα!!

Θεωρώ ότι το PARS είναι η ονομασία της ‘χώρας των Περσών’, δηλ. του σημερινού Ιράν. Στη συνέχεια, θα προσπαθήσω να είμαι όσο γίνεται πιο συνοπτικός, αφού άλλωστε πολλά στοιχεία για το PARS είναι ήδη γνωστά απ’ τους προηγούμενους φίλους χρήστες.

Στο λόμπι του εστιατορίου συνυπάρχουν ποικίλα έργα τέχνης της μακραίωνης περσικής κουλτούρας, που στην αρχαιότητα είχε αφήσει τα σημάδια της και στη χώρα μας. Βλέπει κανείς κεραμικά είδη, πίνακες, τοπικές φορεσιές, χαλάκια, διακοσμητικά σεμέν, βιβλία, κ. α. σουβενίρ.

Στη συνέχεια μπαίνουμε στην τεράστια αίθουσα εστίασης, με τα άνετα διατεταγμένα καφέ σκούρα τραπεζοκαθίσματα, τα εντυπωσιακά χειροποίητα χαλιά στο δάπεδο και τις γωνιές με τα διακοσμητικά σχέδια, ενώ πέντε μικρότερες αίθουσες τη συμπληρώνουν. Στην ατμόσφαιρα της Περσίας συντελεί η παραδοσιακή τους μουσική, οι ναργιλέδες, οι μυρωδιές και τα αρώματα!

Το προσωπικό είναι έμπειρο, γλωσσομαθές και ευγενικό, ο δε Κατάλογος μάς παρουσιάζει το πλούσιο μενού τους σε 4 γλώσσες: ελληνικά, αγγλικά, περσικά και αραβικά!

Εμείς λοιπόν διαλέξαμε τελικά, το περσικό ψωμί τους, με το μαύρο σουσάμι (2Χ2.5=5 €), ένα λαχματζούν με καυτερή πιπεριά (5), μια ποικιλία ρυζιών (8), ένα κεμπάπ τζεντζέ μοσχαρίσιο (10), ένα κεμπάπ τσελό αρνίσιο, εξαιρετικό, (10) και ένα γνωστό σε μας χούμους (3). Όλα ήτανε νοστιμότατα και καλομαγειρεμένα, δικαιολογώντας έτσι τη φήμη τους, αλλά και το τεσσάρι στη γεύση και την εξυπηρέτηση.

Ήπιαμε το εμφιαλωμένο νερό, που μας έφεραν στην αρχή, καθώς και 2 μπύρες. Ο λογαριασμός ήρθε στα 50 €, πιστεύω ποσό λογικό για τον συγκεκριμένο χώρο και την κουζίνα των Περσών. Κατά κεφαλήν μας φέρνει στην κατηγορία 17/25 € χωρίς ποτά.

Στο τέλος, μας κέρασαν ένα μικροσκοπικό γλυκάκι με παγωτό, κάτι σαν εκμέκ δικό τους, που με τη συζήτηση παρέλειψα να ρωτήσω την ονομασία του.

Για να σας δώσω τώρα μια πληρέστερη εικόνα, θα πρέπει να προσθέσω ότι ο κατάλογός τους περιλαμβάνει περί τα 20 ορεκτικά (3-7 €), 10 σαλάτες (5-8 €) και γύρω στα 25 κυρίως πιάτα (~8-15 €). Ανάμεσά τους, οι σαλάτες Pars, Φαλουντέ, Ρόκα, Ταμπουλέ και Φατούς. Ανάμεσα στα άλλα κεμπάπ: το Λογμέ (μοσχαρίσιο), Σολτανί (μοσχάρι και αρνί), Σαμπτζ και Νεγκιντάρ (αρνί), Τζουζέ (κοτόπουλο), ενώ σερβίρονται και δίσκοι με ποικιλίες και συνδυασμούς αυτών. Πραγματικά, τα κρέατά τους είναι μοναδικής νοστιμιάς και κατά τη γνώμη μου ειδικά το αρνίσιο, εφόσον βέβαια είστε λάτρεις του είδους! Οι τιμές των ποτών κυμαίνονται σε αρκετά λογικά επίπεδα για την κατηγορία του μαγαζιού.

Συμπερασματικά, συνιστώ ανεπιφύλακτα το PARS ως ένα αξιοπρεπέστατο έθνικ μαγαζί, που εκπροσωπεί επάξια την Περσική γαστρονομία και την κουλτούρα.

Εν κατακλείδι, πρόκειται για κάτι διαφορετικό απ’ τα καθιερωμένα, που ωστόσο δεν ξεφεύγει πολύ απ’ το βαλάντιο των περισσοτέρων μας!

Μέση Ανατολή - Χαλάνδρι, Αθήνα

Πάντα ήθελα –και θέλω- να κάνω ένα ταξίδι στην Τεχεράνη. Έτσι, όταν έπεσε η πρόταση από πολύ αγαπημένο παρεάκι να επισκεφτούμε Περσικό εστιατόριο, πραγματικά χάρηκα πάρα πολύ.

Δεν ξέρω γιατί, αλλά το Ιράν είναι μια άκρως παρεξηγημένη χώρα. Μόνο σεβασμό νοιώθω για τους Πέρσες, την κουλτούρα τους και την απίστευτη ιστορία χρόνων. Συνδυαστικά με το ότι οι Πέρσες είναι γνωστοί για την φιλοξενία τους, το θεωρώ πραγματικά εξαιρετικό προορισμό. Όμως για κάποιον λόγο, που έχει να κάνει με δική μου έλλειψη τόλμης, δεν το έχω κανονίσει ακόμα.

Αυτά κι άλλα πολλά σκεφτόμουνα ένα βράδυ καθημερινής, όταν περνούσαμε το κατώφλι του Pars Persian. Φυσικά αυτές τις σκέψεις μου αποσπούσαν οι κούκλες βιτρίνας, ντυμένες με παραδοσιακές Περσικές στολές, που βρίσκονται όπως μπαίνεις στα δεξιά σου. Αν προσθέσεις σε αυτό, το ότι οι κούκλες ήταν κομμένες από τη μέση και κάτω, το όλο θέαμα ήταν και λίγο ανατριχιαστικό… Μου θύμισε παιδικές μου αναμνήσεις όταν επισκέφθηκα το Μουσείο Κέρινων ομοιωμάτων του Βρέλη στα Γιάννενα. Δε ξέρω γιατί, αλλά πολλά εστιατόρια που προσανατολίζονται σε μη ελληνική κουζίνα, προσπαθώντας να μεταδώσουν κάτι από την καθημερινότητα και την κουλτούρα της χώρας που πρεσβεύουν, πολλές φορές φτάνουν στο σημείο να κάνουν λίγο ακαλαίσθητες επιλογές. Μη βγάζουμε όμως την ουρά μας απ’ έξω.

Τα πιο πολλά Ελληνικά εστιατόρια που βρίσκονται στο εξωτερικό είναι τίγκα στην κολώνα δωρικού ρυθμού (όσο πιο πληθωρική, τόσο πιο καλά…), αγαλματίδια της Αφροδίτης, του Σωκράτη και του Πάνα (έτσι για να σχολιαστούν οι πιπεράτες λεπτομέρειες από την Αγγλίδα μεσήλικα με το αναψοκοκκινισμένο μαγουλάκι), μικρογραφίες κυκλαδίτικων σπιτιών, γαϊδουράκια, τσολιαδάκια κτλ. Για μερικούς που αποφασίζουν να δοκιμάσουν μια ξένη κουζίνα, θεωρείται ότι είναι αναπόσπαστο μέρος αυτής της εμπειρίας τους. Εγώ προσωπικά το θεωρώ από οριακά (σε ορισμένες περιπτώσεις) χαριτωμένο, μέχρι αποθαρρυντικό παράγοντα του να επισκεφτώ ένα μαγαζί. …

Η είσοδος είναι αρκετά μεγάλη κι απ’ ότι κατάλαβα λειτουργεί και σαν ένα είδος «μουσείου» όπου κάποιος μπορεί να δει και μάθει περισσότερα για τον λαό αυτό.
Όταν μπήκαμε στον κυρίως χώρο, πραγματικά εντυπωσιάστηκα από το μέγεθός του. Μία τεράστια σάλα, που ήταν έτσι διακοσμημένη που σου έδινε την αίσθηση ότι έχεις μεταφερθεί στην Περσία κι έχεις επισκεφτεί κάποιο ντόπιο εστιατόριο. Ο εσωτερικός χώρος, αρκετά χειμωνιάτικος. Στρωμένος με χαλιά που τον έκαναν ζεστό και φιλόξενο. Τα τραπέζια άνετα και μεγάλα. Κι εδώ επανέρχομαι για τις απαιτήσεις που έχουμε όταν επισκεπτόμαστε έναν χώρο που προσφέρει αλλοδαπή κουζίνα.

Ο χώρος ναι μεν ήταν λίγο υπερφορτωμένος αλλά όταν το ξανασκέφτηκα, αν ήταν διαφορετικός ίσως και να είχα απογοητευτεί. Δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου να δοκιμάζει Περσική κουζίνα σε έναν χώρο απρόσωπο και ουδέτερο. Όπως είπα, όλα μαζί συνδυαστικά συνθέτουν την εμπειρία που αποζητάμε. Εξαιρετική και με ιδιαίτερη γοητεία, βρήκα και τη μουσική που έπαιζε.

Για το καλοκαίρι υπάρχει και εξωτερικός χώρος που όμως απ’ ότι κατάλαβα είναι σαφώς μικρότερος από τον εσωτερικό.

Τα χαρακτηριστικά του νεαρού που μας εξυπηρέτησε, μαρτυρούσαν την Περσική καταγωγή του αλλά πρέπει να ήταν γεννημένος ή απλώς μεγαλωμένος στην Ελλάδα γιατί τα ελληνικά του ήταν άψογα. Επιβεβαίωσε για μια ακόμα φορά τα όσα έχω ακούσει για την φιλοξενία αυτού του λαού. Κάθε φορά που ερχότανε στο τραπέζι μας ήταν χαμογελαστός και πρόσχαρος. Όσες φορές χρειαστήκαμε τη συμβολή και βοήθειά του, ήταν κατατοπιστικός και επεξηγηματικός. Φαντάζομαι ότι για τον ίδιο θα είναι ιδιαίτερα κουραστικό να εξηγεί σε κάθε επισκέπτη τους, τις ιδιαιτερότητες κάποιων πιάτων τους αλλά ο συγκεκριμένος νεαρός έδειχνε να το χαίρεται και να το απολαμβάνει. Εμένα προσωπικά μου έβγαλε μία περηφάνια για το ότι κάποιοι ήρθαν να μυηθούν έστω και στο γαστρονομικό κομμάτι του πολιτισμού τους. Πραγματικά χαίρομαι γι αυτό.

Ότι κι αν παραγγείλαμε ήρθε γρήγορα που αυτό μαρτυρά σωστό συντονισμό και συνεργασία μεταξύ της εξυπηρέτησης και της κουζίνας.
Ο κατάλογος τους μία άκρως επαγγελματική δουλειά. Σωστά κατανεμημένος κι αν δεν κάνω λάθος, μεταφρασμένος σε 2 ή 3 ακόμα γλώσσες.

Ήμασταν 5 άτομα κι αποφασίσαμε να βάλουμε μεζεδάκια στην μέση. Να δοκιμάσουμε Περσική κουζίνα αλά Greek style.

Το σκορπιουδάκι ο Νίκος, πήρε τον κατάλογο και την κατάσταση στα χέρια του και έκανε την παραγγελία. Από κρεατικά αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε κοτόπουλο και μοσχάρι.
Πιο συγκεκριμένα πήραμε:

•Περσικό ψωμί. Νοστιμότατο και πασπαλισμένο με μαύρο σουσάμι. Μας θύμισε τις ινδικές πίτες αλλά είναι σαφώς λιγότερο λιπαρό. Παραγγείλαμε και extra μερίδα.

•Λαχματζούν. Ένα πιάτο με 4 αραβικές πίττες, τυλιγμένες σε αλουμινόχαρτο. Για γέμιση είχαν κιμά, κρεμμύδι και καυτερή πιπεριά. Σύμφωνα με αυτά που είχα ακούσει το περίμενα πιο καυτερό και πικάντικο, αλλά τελικά ήταν πολύ ήπια η γεύση του. Δεν με ενθουσίασε η παρουσίαση με το αλουμινόχαρτο γιατί μου θύμισε street food και το αδικούσε. Θα το ήθελα επίσης με λίγο περισσότερο υλικό γιατί μου φάνηκε λίγο φτωχό. Στα 5 ευρώ.

•Χατουνάκ. Στον κατάλογο έγραφε ότι είναι ΔΥΟ μελιτζάνες στο φούρνο με κιμά, τυρί gouda και κρεμμύδι. Στην ουσία ήταν ΜΙΑ πολύ (μα πάρα πολύ) μικρή μελιτζάνα, κομμένη στα δύο. Μπορείτε να φανταστείτε τώρα 5 άτομα να προσπαθούν να μοιραστούν δύο μικρά κομματάκια μελιτζάνας? Ήταν αστείο το θέαμα… Η ποσότητα που τελικά έφτασε στον ουρανίσκο μου δεν ήταν ικανή για να χαρακτηρίσω και περιγράψω περισσότερο το πιάτο. Στα 4 ευρώ.

•Ρύζι μιξ. Μια πιατέλα με τέσσερα διαφορετικά είδη ρυζιού. Με σαφράν, φραγκοστάφυλο, φιστίκι Αιγίνης, φλούδα πορτοκαλιού, άνηθο κτλ. Κι εγώ και η υπόλοιπη παρέα, το έστεψαν σαν το καλύτερο πιάτο της βραδιάς. Ευχάριστα αρωματικό. Στα 8 ευρώ.

•Κεμπάπ Τσεντζέ. Μοσχαρίσιο κρέας περασμένο σε σουβλάκι (το οποίο είχε αφαιρεθεί πριν μας σερβιριστεί), πάνω σε μία πίτα και με συνοδευτικό σαλάτα λάχανου. Δε ξέρω αν σερβίρεται και με ρύζι, αλλά σε εμάς δε δόθηκε αυτή η επιλογή για να διαλέξουμε. Συμπαθητική παρουσίαση, νόστιμο και καλοψημένο αλλά επίσης όχι ικανοποιητική μερίδα. Στα 10 ευρώ.

•Τζουτζέ κεμπάπ μαστί. Η επιλογή μας για κρέας κοτόπουλου. Μόνο και μόνο η παρουσίαση του στον κατάλογο και οι λεπτομέρειες για μαρινάρισμά του σε γιαούρτι και μέντα, δεν σου επέτρεπαν να προσπεράσεις αυτό το πιάτο χωρίς να το παραγγείλεις. Η επιλογή μας στέφτηκε με επιτυχία γιατί ήταν ένα καλό πιάτο αλλά δυστυχώς πάλι η μερίδα δεν ήταν ικανοποιητική. Επίσης μας σερβιρίστηκε με σαλάτα. Στα 10 ευρώ.

•Χορές τε φεσεντζούν. Πρόταση από τον νεαρό που μας εξυπηρέτησε. Κεφτεδάκια σε γλυκόξινη σάλτσα με καρύδια και πελτέ ροδιού. Ήρθε σε δύο μέρη. Μια πιατέλα με υπεραρκετό ρύζι κι ένα μικρό μπολάκι με μερικά μικρά κεφτεδάκια μέσα σε μία καλοδεμένη σάλτσα που ήταν εξαιρετική. Από τις πιο νόστιμες που έχω δοκιμάσει ποτέ. Την άπλωνες πάνω στο ρύζι και το απογείωνε. Όμως και πάλι η μερίδα με τα κεφτεδάκια ήταν πολύ μικρή. Σε ενδεχόμενη επόμενη επίσκεψή μου, θα προτιμήσω να πάρω αυτό το πιάτο μόνο για εμένα ή θα το παραγγείλω δύο φορές. Στα 9 ευρώ.

•Ένα είδος γιαουρτιού, επίσης πολύ αρωματικό και δροσιστικό.

Όπως καταλάβατε, το κυρίως παράπονό μου έχει να κάνει με τις μερίδες τους. Αν ήμασταν δύο άτομα και είχαμε παραγγείλει κάποια από τα πιάτα τους, ίσως να τα είχα απολαύσει περισσότερο. Τώρα όμως που ήμασταν πέντε, με το ζόρι έπαιρνε ο καθένας από μία μπουκίτσα προσπαθώντας να μη ρίξει τους υπόλοιπους στη μοιρασιά. Αυτό σε συνάρτηση ότι τα κυρίως τους ήταν στα 9 με 10 ευρώ, θεωρώ απαραίτητο ή να μειώσουν τις τιμές ή να αυξήσουν τις μερίδες τους. Θεωρώ ότι οι πρώτες ύλες σε αρκετά από τα πιάτα τους, θα επέτρεπε ένα «κουρεματάκι»…

Αν η βραδιά δεν είχε κυλήσει τόσο όμορφα χάρη στην παρέα και δεν είχα διασκεδάσει τόσο πολύ, ίσως να έφευγα πιο απογοητευμένος. Όμως πέντε ενήλικες, που εξιστορούσαν τι έχουν κάνει σε αυτή τη ριμάδα τη ζωή, έδωσε στην βραδιά το πικάντικο και πιπεράτο στοιχείο που έλειψε από την κουζίνα που δοκιμάσαμε. Και για να μη παρεξηγηθώ, δεν επισκεφτήκαμε το εστιατόριο με την λανθασμένη αντίληψη ότι η Περσική κουζίνα είναι καυτερή.

Σε κριτική της φίλης Pontiki, διαβάσαμε ότι υπάρχει κάποια έκπτωση σε «αναγνώστες» του ask4food. Εμείς κάναμε μια αναφορά κατά την παραγγελία μας στο site χωρίς ομολογουμένως να ζητήσουμε έκπτωση, αφήνοντάς το στην ευχέρεια τους και την καλή τους διάθεση. Έκπτωση δεν είχαμε, αλλά προφανώς αυτή η προσφορά να ίσχυε παλαιότερα κι από ότι είδα στη συνέχεια και για μόνο ορισμένες ημέρες. Δεν είναι κακή ιδέα να επαναφέρουν την προσφορά τους αυτή, ώστε να προσεγγίσουν περισσότερο κόσμο και να τον μυήσουν στην κουζίνα τους.

Επίσης σε άλλη κριτική διάβασα για κέρασμα γλυκού. Εμάς μας προσφέρθηκαν μερικές τσίχλες, από τις οποίες μάλιστα είχε αφαιρεθεί το χαρτί με την φίρμα και σου έδιναν την αίσθηση ότι έχουν αγοραστεί «χύμα». Θα σταθώ σε αυτό το σημείο. Μερικές τσίχλες-κέρασμα σε 5 ενήλικες, μάλλον δεν είναι ιδανικό. Σαφώς κανένας δεν μπορεί να υποχρεώσει έναν επιχειρηματία να προσφέρει κέρασμα στους πελάτες του. Όμως είναι μια άκρως λανθασμένη (ακόμα κι από άποψη marketing) επιλογή, να προσφέρεις για κάποια περίοδο και μετά να το σταματήσεις ή να προσφέρεις κέρασμα επιλεκτικά. Ο πελάτης χωρίς να το δικαιούται, το περιμένει και τελικά απογοητεύεται.

Αν και όταν το επισκεφθήκαμε δεν είχαν πολύ κόσμο, φεύγοντας διαπιστώσαμε ότι τα ρούχα μας είχαν αρπάξει τις μυρωδιές της κουζίνας τους, οπότε μάλλον χρειάζεται να προσέξουν λίγο περισσότερο το θέμα με τον εξαερισμό τους.

Για να κλείσω την κριτική. Δεν μπορώ να πω ότι σε γενικό σύνολο έφαγα καταπληκτικά ή ότι έφυγα σκασμένος. Ούτε επίσης ότι έχω πλήρη εικόνα του τι γεύτηκα γιατί σε κάποιες περιπτώσεις το αναλογούν μερίδιό μου δεν με βοηθάει για να έχω άποψη. Σε γενικές όμως γραμμές, ό, τι δοκιμάσαμε ήταν αξιοπρεπέστατο, προσεγμένο και καθόλου βαρύ (όπως ίσως κάποιοι ίσως φοβούνται). Αν θα ξαναπήγαινα? Δεν είμαι αρνητικός σε αυτό, αλλά δεν θα το επιδίωκα με την παρούσα κατάσταση (μερίδες/τιμές).

Κλείνοντας να ευχαριστήσω τους ιδιοκτήτες του, που μας δίνουν τη δυνατότητα να έρθουμε σε επικοινωνία με τον πολιτισμό και τις γεύσεις τους.

Μέση Ανατολή - Χαλάνδρι, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε το μαγαζί την Κυριακή το μεσημέρι. Στην μεγάλη και άνετη σάλα υπήρχαν τρία τραπέζια γεμάτα και η ωραία μουσική που ακουγόταν, σε προδιέθεται ότι θα περάσεις καλά.

Πράγματι οι ιδανικές συνθήκες για ένα γεύμα, ωραίο και ήσυχο περιβάλλον και καλό φαγητό.

Μεγάλα και άνετα τραπέζια στις σωστές αποστάσεις, με τον χώρο να θυμίζει έντονα Περσία.

Η εξυπηρέτηση από την ευγενέστατη Κυρία, υπήρξε άψογη.

Από ορεκτικά το Λαχματζούν (τέσσερα κομμάτια τυλιχτά) χωρίς τυρί, ήταν αρκετά καυτερό, αλλά καλό.

Η σαλάτα Σιραζί ήταν πολύ δροσερή.

Στα κυρίως πιάτα τα κεμπάπ Μπαχτιάρι (μιξ μοσχάρι και κοτόπουλο με πίτα, ψητή τομάτα και γαρνιτούρα από λάχανο σαλάτα) καλό.
Το κεμπάπ Βιτζέ (φιλέτο μοσχάρι καλυμμένο με κιμά αρνίσιο με πίτα, τομάτα ψητή και γαρνιτούρα λάχανο σαλάτα) πολύ καλό.

Το ρύζι μιξ αποτελούμενο από τέσσερα διαφορετικά μαγειρεμένα είδη ρυζιού, εξ ίσου καλό.

Μπύρα Warsteiner παγωμένη σε ποτήρι, ιδανική για τέτοια φαγητά.

Γλυκό δεν δοκιμάσαμε, διότι είμασταν κομπλέ από φαγητό.

Στο τέλος κέρασμα τσιχλίτσα δυόσμο.

Στο Parking δεν δυσκολευτήκαμε.

Τιμή φυσιολογική 22,50 ΕΥΡΩ το άτομο.

Μέση Ανατολή - Χαλάνδρι, Αθήνα

Έχοντας φρέσκες τις χθεσινοβραδινές εντυπώσεις σας παραθέτω τη συνολική μου εμπειρία από το PARS.

Η κράτηση ίσως τελικά και να μην ηταν απαραίτητη - αν και Παρασκευή βράδυ το μαγαζί ήταν κατά τα 2/3 γεμάτο. Μπαίνοντας μέσα εντύπωση μου έκανε ο προθάλαμος πού όντως σε μεταφέρει στην Περσία (τοπικές ενδυμασίες, χαλιά, σουβενίρ και φυσικά εικόνες από το Ιραν). Χώρος καλός αν και λίγο παλιομοδίτικος στη λεπτομέρεια, πράγμα που δε με χαλάει. Μπαίνοντας στον κύριο χώρο, σου έρχεται στο μυαλό αίθουσα μπουζουκτζίδικου-ρεσεψιόν ξενεδοχείου ή ακόμα και κακόφημου ελληνικού μπαρ περασμένων δεκαετιών (80-90s), αλλά ούτε και αυτό δε με χάλασε μιας και ο ευγενέστατος σερβιτόρος μας βόλεψε χωρίς πολλά πολλά σε ένα μικρό γωνιακό τραπέζι των δυο με τα ανετότατα και κομψά καθίσματα, μπορντό σε χρώμα με ψηλή πλάτη. Ο κόσμος συνεχώς κατέφτανε - κυρίως νέες οικογένειες με παιδιά.

Ο λιτός και περιεκτικός κατάλογος περιλάμβανε αρκετά και ήταν μεταφρασμένος σε Αγγλικά, Ελληνικά, Πέρσικα και Αραβικά (πράγμα που σημαίνει ότι πολλοί πελάτες είναι Άραβες και μεσο-ανατολίτες). Όταν είσαι ζευγάρι δύσκολο όμως το τι ακριβώς θα επιλέξεις να πάρεις, ώστε να έχεις την πιο αντικειμενική άποψη περί φαγητού. Τελικά αποφάσισα (αφού άλλωστε κερνούσα και εγώ ο ίδιος) την παράλλαγή της ρώσικης σαλάτας, το λαχματζούν, ένα ταμπουλέ και το δίσκο κρεατικών με την ποικιλία για 2. Κλασσικά πράγματα δηλαδή.

Νερό από μπουκάλι (δεν ξέρω αν χρεώθηκε- κοιτάζω άλλωστε το VFM σαν σύνολο, πόσο πλήρωσες για το τι έφαγες)

Όλα έφτασαν γρήγορα, αθόρυβα και σε σωστό timing. Η ρώσικη σαλάτα (2,5/4) ολιβιέ ήταν απλά οκ, όχι κάτι το ιδιάιτερο χωρίς έντονη γεύση. Μικρή μερίδα σχετικά (3,00 ευρώ). Ψωμί δεν ήρθε, σίγουρα στην περσία θα τρώνε extra πιτούλες, αλλά δεν μας ρώτησαν και έτσι δεν παραγγείλαμε. Αντιθέτως το λαχματζούν ήταν αρκετά καλό, νοστιμότατο με σχετικά φρέσκο κιμά, λίγο καυτερό και με φοβερή φρεσκοψημένη αραβική πιτούλα. Βάζω 3,5/4 διότι με χάλασε λίγο η παρουσίαση delivery και το τύλιγμα των 4 μεγάλων κομματιών με αλουμινόχαρτο (5,00 ευρώ μια χαρά). Το ταμπουλέ αντιθέτως, αν και με χλιαρή-μέτρια γεύση, έσκιζε σε παρουσίαση (2,5-3/4 σα σύνολο).

Μετά από 20 λεπτά αφού ευχαριστηθήκαμε τα ορεκτικά έφτασε ο δίσκος των 19 ευρώ (λίγο τσιμπημένη τιμή) που σίγουρα δε χορταίνει από μόνο του 2 άτομα. Το μοσχαρίσιο σουβλάκι (2,5-3/4)(κοντά στα 200 γρ) δεν ενθουσίασε, ήταν στεγνό, αν και σωστά μαριναρισμένο με περίεργη γεύση που άρεσε δεν άρεσε. Το μεγάλο σουβλάκι κοτόπουλο (200 γρ και σερβιρισμένο χωρίς τη σούβλα κι αυτό) ήταν ανώτερο, απο στήθος καλής ποιότητας με γλυκιά σάλτσα (με μέλι???) και μαύρο σουσάμι από πάνω, ιδιαίτερος και όμορφος γευστικός συνδυασμός (3,5/4) αν και εμένα δεν με συγκίνησε να πω την αλήθεια. Τέλος το κεμπάπ απο αρνίσιο κιμά ήταν μέτριο προς καλό (2,5-3/4), έχω φάει αλλού πολύ καλύτερα (το αρνίσιο κεμπάμ είναι ενα φαγητό συχνά μέτρο σύγκρισης για ψητοπωλεία και εστιατόρια).

Το σέρβις ήταν άψογο και διακριτικό μέχρι το τέλος όπου μας κέρασαν δύο κομματια γλυκάκι σα πάστα-φλώρα πολύ συμπαθητικό, αρωματικά υγρομάντηλα και από μία τσίχλα (!!! ) κίνηση διόλου άσχημη. Και ο λογαριασμός κανονικά σε απόδειξη. Για όλα δώσαμε 36 ευρώ ή 33 χωρίς τα πότα ή 16,5 ευρώ/άτομο. Θα μπορούσε (και έπρεπε) να είναι λίγο φτηνότερο στους χαλεπούς καιρούς μας.

Μια σχετικά καλή εμπειρία σε ένα ethnic εστιατόριο που χρειάζεται αρκετή βελτίωση σε μερικούς τομείς ώστε να το ξαναεπισκεφτώ: ποιότητα πρώτων υλών, καλύτερες γεύσεις αλλά, κάποιες λεπτομέρειες (πχ. περιττό το αλουμινόχαρτο στο λαχματζούν) και φυσικά καλύτερες τιμές. Να πάτε, πάντως αξίζει σίγουρα μια δοκιμή.

Μέση Ανατολή - Χαλάνδρι, Αθήνα

Ο χώρος όμορφος, διακοσμημένος με ωραία χαλιά και υφαντά, πραγματικά πολύ συμπαθητικός. Μόνη παραφωνία η θέρμανση, η οποία δεν ήταν επαρκής, παρόλο που στον χώρο λειτουργούσαν κάποιες σόμπες.

Το φαγητό νόστιμο. Δοκιμάσαμε αρκετά διαφορετικά πιάτα και μας άρεσαν όλα, επομένως δεν ξέρω αν έχει νόημα να προτείνω κάτι συγκεκριμένο... ίσως μόνο την τηγανιτή μελιτζάνα με καρύδι.

Η εξυπηρέτηση δεν ήταν το φόρτε του καταστήματος, τουλάχιστον εκείνη τη βραδιά. Χωρίς να είναι κακή, ήταν γενικά κάπως αργή.

Σε γενικές γραμμές, πιστεύω αξίζει μία επίσκεψη για το νόστιμο φαγητό και τον ιδιαίτερο χώρο.

Μέση Ανατολή - Χαλάνδρι, Αθήνα

Το Pars είναι πιθανότατα το "μεγαλύτερο αυθεντικό Περσικό εστιατόριο στην Ευρώπη". Ο χώρος είναι μεγάλος. Η αισθητική του μου άρεσε, αν και μάλλον δεν θα την εγκρίνουν όλοι, πιθανόν να φανεί υπερβολική η διακόσμηση και το πλήθος των χαλιών στο πάτωμα.

Σχετικά με το φαγητό, τα περισσότερα πιάτα κοστίζουν από 10 ευρώ και κάτω. Οπότε δεν περίμενα κάτι το τρομερό. Έτσι, το χορές τε φεσεντζούν έχει ΠΟΛΥ ρύζι και λίγα κεφτεδάκια (τα οποία σερβίρονται σε ξεχωριστό σκεύος μαζί με την γλυκίζουσα σάλτσα τους). Γευστικά ήταν καλό.

Το κεμπάπ λογμέ, αντιθέτως αν και φθηνότερο ήταν περισσότερο. Ωραία ψημένο και εύγεστο, αλλά το σερβίρισμα θύμιζε λίγο σουβλατζίδικο. Η σαλάτα φατούς ήταν μάλλον η πιο πετυχημένη που έχω φάει. Το λεχματζούν αρκετά καυτερό αλλά και καυτό από πλευράς θερμοκρασίας σερβιρίσματος. Καλό θα ήταν να μην σερβίρεται σε αλουμινόχαρτο, είναι αισθητικά άσχημο.

Το σέρβις γρήγορο. Οι τουαλέτες είναι καθαρές. Στα συν και το ότι ο τρέχων κατάλογος είναι αναρτημένος στο site τους.

Ο εσωτερικός χώρος χρειάζεται βελτίωση στο θέμα του εξαερισμού. Όσο περνάει η ώρα και αυξάνεται η κίνηση, αυξάνονται και οι μυρωδιές από την κουζίνα στον αέρα. Δυστυχώς επιτρέπουν και το κάπνισμα ναργιλέ εντός.

Γενικά, μια καλή εμπειρία, αλλά όχι κάτι το φοβερό.

Μέση Ανατολή - Χαλάνδρι, Αθήνα

Το μαγαζί το γνώρισα τον τελευταίο χρόνο μετά από προτροπή του αδελφού μου. Συνήθως βρίσκεις τραπέζι έστω και εάν προσπαθήσεις να κλείσεις την τελευταία στιγμή.

Έχω δοκιμάσει
Από ορεκτικά:
Πέρσικο ψωμί (με μαύρο σουσάμι) συνοδεία απολαυστικής "σάλτας" Κασκέ μπαντεμτζουν (μελιτζάνι+καρύδι).
Εξαιρετικά Λαχματζούν, πλούσια μερίδα, όπου κάποιος έχει την επιλογή να είναι καυτερά ή μη.

Από κυρίως:
Κεμπάμπ από κιμά αρνίσιο. Θεωρώ ότι είναι εξαιρετικό πιάτο, απίθανης γεύσης. Γενικά τα κεμπάμπ συνοδεύονται συνήθως με πίτα/ντομάτα εκτός και εάν κάποιος θέλει και με ρύζι.
Αλμπαλού Πολό. Εξαιρετικά καλομαγειρεμένο μπούτι κοτόπουλο, με γευστικότατο ρύζι με βύσσινο και σαφράν, σε μεγάλη μερίδα.
Ρύζι μιξ. Πιάτο με τέσσερα είδη ρυζιού. Πολύ καλό.

Επίσης έχω δοκιμάσει παγωτό βανίλια εξαιρετικής γεύσης και πραγματικά ιδιαίτερης υφής. Στο τέλος με το λογαριασμό μας φέρνουν και τσίχλες (!!! ) ενώ 1 φορά μας ζήτησαν να συμπληρώσουμε ένα έντυπο με τη γνώμη μας για το κατάστημα.

Γενικά οι γεύσεις είναι καλές και οι μερίδες κανονικές.
Νερό φέρνουν εμφιαλωμένο αλλά εάν το ζητήσεις το αλλάζουν με κανάτα.

Απόδειξη έρχεται κανονικότατα.

Εξυπηρέτηση:
Συνήθως μας εξυπηρετεί μια ευγενέστατη κοπέλα. Πολύ γρήγορη όπως και το υπόλοιπο προσωπικό. Μια Κυριακή μεσημέρι όμως, όπου είμασταν μόνοι μας (! ) στο κατάστημα, μας εξυπηρέτησε ένας νεαρός πρόθυμος μεν, αλλά χωρίς να ξέρει καλά ελληνικά δε, κάτι που παραλίγο να μας μπλέξει στη παραγγελία. Με εκατέρωθεν κατανόηση όμως, δεν υπήρξε πρόβλημα.

Χώρος:
Στην αρχή νομίζεις ότι μπαίνεις σε μεγάλη μονοκατοικία. Στη συνέχεια καταλαβαίνεις ότι μπαίνεις σε ένα χώρο που είναι μια τεράστια αυλή, ενώ στη μονοκατοικία είναι η κουζίνα, η τουαλέτα κλπ. Τα τραπεζάκια πολύ άνετα, η διακόσμηση όμορφη, η μουσική μάλλον ενοχλητική για τα γούστα μου.
Με τους καπνίζοντες δεν έβγαλα άκρη. Ενώ είχα την αίσθηση ότι υπάρχει διαχωρισμός στα 2 μέρη της αυλής, μία Παρασκευή βράδυ με πολύ κόσμο κάπνιζανε παντού (φέρανε εκ των υστέρων τασάκια).

Πάρκινγκ εύκολο.

Τιμές:
Κανονικές (για 2 άτομα, 4 πιάτα, με μπύρες περίπου 36-38 ευρώ).

Καλή πρόταση για όλες τις περιστάσεις.

Μέση Ανατολή - Χαλάνδρι, Αθήνα

Πηγαμε στο Pars δυο ατομα βραδυ καθημερινης. Ο χωρος ειναι οπωσδηποτε "πρωτοτυπος", τουλαχιστον για τα δεδομενα ενος ελληνα. Η παρεα μου ομως, ως γνωστρια της περσικης κουλτουρας(μιας και εχει ταξιδεψει πολυ)βρηκε το στησιμο του μαγαζιου πολυ κοντα στο κλασσικο. Οπως και να'χει θα το χαρακτηριζα ενδιαφερον.
Πηραμε:

-Μια περσικη σαλατα. Δεν ηταν κατι ιδιαιτερο, μαρουλι με τριμμενο καροτο και απο πανω μια πλουσια σε ποσοτητα και αρκετα λιπαρη σος.

-Ενα πιατακι Χουμους. Δεν εχω δοκιμασει πολλες φορες στη ζωη μου, θα ελεγα πως ηταν συμπαθητικο.

-Ενα αλλο πιατο (με ενα αρκετα παραξενο ονομα) που αποτελουταν απο μελιτζανα ψητη, αυγο και μυρωδικα. Πολυ νοστιμο μας φανηκε.

-Το κυριως πιατο που ηρθε με αρκετη αναμονη γιατι "επρεπε να ψηθει". Ηταν ενα κεμπαπ απο αρνισιο κιμα συνοδευομενο απο ενα περιεργο (για τα ελληνικα δεδομενα) ρυζι με πορτοκαλι και λεμονι. Πρεπει να πω πως ηταν ισως το πιο νοστιμο κεμπαπ που εχω δοκιμασει. Καμια σχεση με το ελληνικο στυλακι. Πεντανοστιμος, τελεια ψημμενος κιμας. Το δε ρυζι που ειχε μια σχετικη γλυκαδα, ισορροπουσε εξαιρετικα τη γευση.

-Ενα μισοκιλο κοκκινο κρασι που ελειδη μας αρεσε πολυ, το ηπιαμε και πηραμε αλλο τοσο.

Για ολα τα παραπανω πληρωσαμε περιπου 35 ευρω. Δεν το λες ακριβο, ισως ουτε και παμφθηνα. Ομως ξερω οτι μπορεις να βρεις προσφορες για το συγκεκριμενο εστιατοριο. Θα ξαναπηγαινα. Και μονο για το κεμπαπ με το ρυζι θα ξαναπηγαινα σιγουρα.

Ειναι οπως και να το πεις μια "αλλη" προταση και μαλιστα πολυ ενδιαφερουσα.

Μέση Ανατολή - Χαλάνδρι, Αθήνα

Πήγαμε 5 άτομα για την ονομαστική γιορτή του ενός από την παρέα ένα Σαββατιάτικο βραδάκι. Είχα ήδη διαβάσει κάποιες κριτικές και ήμουν έτοιμη να γευτώ ωραία πιάτα μαζί με την παρέα μου.

Με το που μπαίνεις στον χώρο, βλέπεις την παράδοση σε όλο της το μεγαλείο, κάτι που μου άρεσε πολύ γιατί ένιωσα ότι όντως μπήκα σε έναν έθνικ χώρο.

Παραγγείλαμε 2 σως με παντζάρι, συγχωρέστε με που δεν θυμάμαι ονόματα, μία χούμους, 2 τηγανητές πατάτες, λαχματζούν με τυρί για 6 και 5 μερίδες με διάφορα κεμπάπ. Επίσης 2 coca cola, 2-3 μπυρίτσες και 2 νεράκια εμφιαλωμένα.
Και τώρα η κριτική... οι σως ήταν πολύ καλές ειδικά αυτή με το παντζάρι. Ταιριάζει πολύ με τα λαχματζούν και τα κεμπάπ γιατί σβήνει την κάψα. Απόλυτα καταπραϋντική.

Τα λαχματζούν ήταν πολύ νόστιμα επίσης και τέλος τα κεμπάπ πολύ πολύ καλά... Εγώ είχα πάρει το τσελό με αρνίσιο κιμά και ήταν απολαυστικό. Έφαγα και από τους υπόλοιπους και οφείλω να πω ότι όλα ήταν νόστιμα. Ξέχασα να αναφέρω ένα ρυζάκι που πήραμε με βύσσινο και κοτόπουλο... και αυτό καλό...
Συνοψίζοντας έχω να πω ότι όλα ήταν πολύ γευστικά και χορταστικά και όχι πολύ βαριά...

Πληρώσαμε 100 ευρώ περίπου αλλά πιστεύω ότι πήραμε παραπάνω από ότι αντέχαμε δηλαδή με 15 ευρώ το άτομο μπορείς να φας πολύ καλά αλλα να μην σκάσεις και με 20 ευρώ το άτομο σκας και φεύγεις με ξεκούμπωτο παντελόνι.

Μέση Ανατολή - Χαλάνδρι, Αθήνα

Βρεθήκαμε στο Pars στις αρχές Νοέμβρη. Αρχικά, η σκέψη ήταν να πάμε οικογενειακώς (2 ενήλικες με 2 παιδιά), όμως, με αφορμή τον επαναπατρισμό της αδερφής μου από το εξωτερικό, τα γενέθλια της μητέρας μου και τη θεία Π. που φιλοξενούσαμε, αποφασίσαμε η έξοδός μας να μετατραπεί σε τραπέζι για όλη την οικογένεια―συνεπώς, βρεθήκαμε εκεί έξι ενήλικες και δύο παιδιά.

Δεν θα πλατιάσω αναφέροντας τί είναι τί στο μενού (αν μπείτε στο site θα δείτε τις περιγραφές), θα κάνω απλώς μερικά σχόλια για τα πιάτα:

Ορεκτικά: Ναζχατούν, Μπουρανί, Κουφτέ μπερενζί, ικανοποιητικά.
Χούμους και κυρίως το Χατουνάκ, εξαιρετικά.

Σαλάτες: Παρς, Ταμπουλέ και Φατούς, εξίσου νόστιμες -τελικά το σουμάκ ταιριάζει πολύ στα σαλατικά, και δεν του το΄χα...

Κυρίως: Κεμπάμπ Λογμέ, Τζενζέ Μαστί πεντανόστιμα (αν και θα μπορούσαν να είναι λίιιιγο λιγότερο αλατισμένα), όπως και ο δίσκος με τα διάφορα κεμπάμπ για 4 άτομα (καλή επιλογή για να δοκιμάσετε διάφορες γεύσεις). Εξίσου ωραίο και το ρύζι -η μαμά μου που τυγχάνει φαν και ειδικός στους διάφορους τρόπους παρασκευής, το τσάκισε.

Το μοναδικό φάουλ που έχω να τους χρεώσω είναι στο Χορές τε Γκορμέ Σαμπζί, στο οποίο δεν είχαν αφαιρεθεί σωστά όλα τα κουκούτσια από το λεμόνι, με αποτέλεσμα στη δεύτερη μπουκιά να μασήσω ένα και να χαλάσει εντελώς η γεύση από την πικρίλα.

Στο τέλος, κάναμε ναργιλέ -είναι χωρίς νικοτίνη, σε διάφορες γεύσεις και τελικά must για να κλείσει το γεύμα, το λέω παρόλο που δεν είμαι καν καπνίστρια- και μας κέρασαν ένα εντελώς λιγωτικό, σερμπετλίδικο γλυκό, ό, τι πρέπει για μετά τον ναργιλέ.

Στα μείον το ότι δεν δέχονταν κάρτα την ημέρα που πήγαμε (εξ όσων ενημερωθήκαμε, ήταν προσωρινό πρόβλημα, ωστόσο εντελώς άβολο για εμάς εκείνη τη στιγμή).

Επίσης, όταν, από δικό μου λάθος, ζήτησα τιμολόγιο στο τέλος, μου είπαν πως δεν γίνεται να το έχω, εφόσον δεν το ζήτησα εξ αρχής, επειδή είχαν κοπεί οι αποδείξεις (γενικά, μπορεί να κοπεί τιμολόγιο που να συνδέεται με τις σχετικές αποδείξεις, αλλά προφανώς δεν γνώριζαν να το κάνουν).

Κατά τα άλλα, οι γεύσεις ήταν πολύ κοντά στις αυθεντικές συνταγές ―τσεκαρισμένο, έχοντας δοκιμάσει παραδοσιακή περσική κουζίνα σε εξαιρετικά εστιατόρια στην Τεχεράνη―το σέρβις ήταν ταχύτατο και ευγενέστατο, και η σχέση ποιότητας-τιμής αξιοπρεπής.

Αν θα ξαναπάμε; Ναι. Απλώς θα φροντίσω να ρωτήσω αν δέχεται κάρτα εκείνη την ημέρα και να ενημερώσω περί τιμολογίου.