PARS Περσικό Εστιατόριο στo Xαλάνδρι, Το μεγαλύτερο αυθεντικό Περσικό εστιατόριο στην Ευρώπη!
Το PARS σας προσφέρει μια μοναδική γαστρονομική εμπειρία που ο καθένας μπορεί να απολαύσει και μπορείτε να ταξιδέψετε στη Περσία μέσω ενός γεύματος! Το περσικό εστιατόριο, προσφέρει αυθεντικές γεύσεις από Περσία, περσικό τσάι, ναργιλέ. Το περιβάλλον είναι φιλόξενο και η διακόσμηση είναι εμπνευσμένη από την περσική τέχνη και παράδοση.
Σας υποσχόμαστε μια απολαυστική γαστρονομική εμπειρία με αρώματα γεύσεων, χρωμάτων τής Περσίας.

* Τα Περσικά πιάτα δεν είναι καυτερά. Στο μενού ένα ορεκτικό (το λαχματζούν) και ένα κυρίως πιάτο( κεμπάμπ σαμπζ) κατ'εξαίρεση είναι καυτερά για τους φαν των πικάντικων πιάτων.

Δευτέρα

Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

17 Ιαν 2017

Pars - persian restaurant

Η σύνθεση της παρέας για την επίσκεψή μας σε περσικό εστιατόριο κανονίστηκε από το φιλαράκι μου τον Pathrus που έχω ξαναγράψει γι' αυτόν, αλλά μεθοδεύτηκε για το Pars από μένα μια και από αλλού ξεκινήσαμε και αλλού καταλήξαμε. Αυτό γιατί η αρχική πρόταση ήταν για έτερο περσικό στο χαλάνδρι και εκεί που έψαχνα τα σάιτ και τις προσφορές για να κλείσω, είπα να εγκαινιάσω και την εγγραφή μου στο e-table... βλέπω λοιπόν προσφορά για 10% off στο άλλο ενώ το Pars δεν είχε έκπτωση. Οι κριτικές όμως στο ask4 ήταν υπέρ του Pars οπότε και πρότεινα να επιλέξουμε αυτό για κράτηση 6 ατόμων σάββατο βράδυ. Σε δεύτερο χρόνο ανακαλύπτω ότι το Pars δίνει μια σημαντική έκπτωση του 25% για όλες τις ημέρες εκτός σαββάτου με την κάρτα αθηνόραμα club την οποία και διέθετα και ουδέποτε είχα χρησιμοποιήσει. Φανταστείτε τι έκανα: άλλαξα το πρόγραμμα όλων για να πάμε Κυριακή... χαχαχα έστω κι αν το μαγαζί τις κυριακές έκλεινε στις 22:00 η κουζίνα του, τους πήγα όλους να φάμε στις 20:00! Κάποιες αναιμικές διαμαρτυρίες για το νωρίς της υπόθεσης από τις κυρίες της παρέας αναχαιτίστηκαν με το απλό-κοφτό αλλά στιβαρό επιχείρημα ότι "οι άνδρες μίλησαν" σε συνδιασμό με δυνατό χτύπημα της παλάμης στο τραπέζι! (και καλά, μια και όλες οι επικοινωνίες έγιναν τηλεφωνικά).

Οπότε την πρώτη Kυριακή του Δεκέμβρη παρκάραμε σε παράδρομο δίπλα από το εστιατόριο ακριβώς στις 20:04 και μπήκαμε θαρρετά μέσα. Προσπεράσαμε τον προθάλαμο με τα περσικά διακοσμητικά (τα έχουν περιγράψει καλύτερα οι προηγούμενοι) και μπήκαμε στην μεγάλη αίθουσα.

Εδώ αξίζει να πω δυο λογάκια: η σάλα είναι πολύ μεγάλη και φωτεινή με μεγάλα και μικρότερα βαριά ξύλινα τραπέζια κατανεμημένα με καλές αποστάσεις και στο βάθος διαθέτει και τρεις τέσσερις χώρους σαν δωμάτια που βλέπουν στην σάλα που και εκεί μπορείς να κάτσεις σε στυλ καναπέ. Το μαγαζί ήταν άδειο τέτοια ώρα εκτός από μία μικρή παρέα που ήταν σε μια γωνία αλλά οι ιδιοκτήτες μας υποδέχτηκαν χαμογελαστοί και εγκάρδια. Ο χώρος διακοσμημένος πλούσια παραδοσιακά από αυτό που ίσως κάποιος θα περίμενε από τέτοιου είδους εστιατόριο, με χαλιά στρωμένος και κάποια μικρότερα χαλιά που κρέμονταν από πάνω. Επίσης κάποιες θερμάστρες υπερυψωμένες για να ζεστάνουν το χώρο, οκ δεν νιώσαμε κρύο ή τίποτα τέτοιο αν και πάντα ένα σχεδόν άδειο μαγαζί βγάζει μια ψύχρα άθελά του.

Η παραγγελία των πιάτων πραγματοποιήθηκε σχετικά γρήγορα από τα 6 άτομα της παρέας μας και βέβαια αποφασίστηκε όλα τα πιάτα να μπουν στη μέση για να δοκιμάσουμε όλοι από όλα. Το μενού για όποιον ενδιαφέρεται υπάρχει αναρτημένο στο σάιτ του και παρότι πήγα σχετικά διαβασμένος, δεν μπορώ να πω ότι μου χρησίμευσε και πολύ... λες και διαβάζοντας το μενού θα γινόμουν κι εξπέρ στην κουζίνα του ιράν... για μένα οι best επιλογές είναι τα διαφόρων ειδών κρεάτων κεμπάπ, εμείς δοκιμάσαμε και μοσχάρι και κοτόπουλο και αρνί (μη το φοβηθείτε, εγώ δεν το τρώω αλλά το κεμπάπ αυτό τα σπάει) που είναι όλα καλοψημένα, νόστιμα και σε καλές ποσότητες χωρίς καμιά ιδιαίτερη πρωτοτυπία όμως στο σερβίρισμά τους (με πιτούλα και λαχανοσαλατούλα) και δεύτερον τα ρύζια-πιλάφια τους, γενικά πολύ καλή ποικιλία ρυζιών μπασμάτι/περσικό που αν σας αρέσει όπως εγώ, εκεί θα τα λατρέψετε: νόστιμα, πανάλαφρα, αέρινα συνοδεύουν ιδανικά τα υπόλοιπα πιάτα σας.

Θα μου πείτε, αυτά ήταν όλα κι όλα; η πέρσικη κουζίνα αυτό είναι; εεε, προβληματίστηκα λίγο σε αυτό καθότι και μη ειδικός, περίμενα ίσως λανθασμένα κάτι σε ινδικές βαριές γεύσεις και πικάντικες ή καυτερές αλλά η αλήθεια είναι ότι κυρίως αυτά μου έμειναν: κεμπάπ και πιλάφι λίγο πικάντικα όχι καυτερά πάντως. Δυστυχώς δεν έχω ταξιδέψει ακόμα ανατολικά οπότε επί της ουσίας δεν μπορώ να κρίνω. Στα συνοδευτικά, πήραμε και μία σαλάτα την ομώνυμη του μαγαζιού, που ήταν αρκετά ξινή λεμονάτη αλλά πολύ μεγάλη και πλούσια σε ποσότητα με διάφορα λαχανικά ψιλοκομμένα, πολύ καλή έφτασε για όλους, θα την προτιμούσα και πάλι. Επίσης ένα χούμους με έντονη γεύση από ταχίνι, καλό κι αυτό.

Οπότε η πρώτη αναγνωριστική επίσκεψη και γνωριμία νομίζω ότι πήγε καλά: σε μια δεύτερη επίσκεψη θα επικεντρωνόμουν περισσότερο στα ορεκτικά που διαθέτει μια αξιοσημείωτη ποικιλία, έτσι για να δοκιμάσω πως μαγειρεύουν και τις υπόλοιπες γεύσεις τους και πως χρησιμοποιούν τα υλικά τους. Σε γενικές γραμμές όμως μου φάνηκε ελαφριά και κάπως "στεγνή" κουζίνα, χωρίς πολλές σάλτσες αλλά με αρώματα και χρωματική και γευστική ποικιλία. Οπότε και συστήνεται. Και σίγουρα θα φύγετε χορτασμένοι.

Η εξυπηρέτηση κινήθηκε σε ικανοποιητικά επίπεδα, ευγενική, ίσως κάποια στιγμή λίγο απόμακρη αλλά οκ, πάντως σε άλλη παρέα που ήταν γνωστοί τους ήταν πολύ εκδηλωτικοί με αγκαλιές κοκ. οπότε δεν έχει να κάνει με την ιδιοσυγκρασία αλλά ίσως με την ημέρα και την ώρα... πάντως φαίνεται ότι υπάρχει προθυμία εξυπηρέτησης, είναι γρήγοροι στις παραγγελίες αλλά το να ασχοληθούν με τον πελάτη και να του εξηγήσουν τις ιδιαιτερότητες των πιάτων δεν νομίζω ότι είναι το φόρτε τους.

Η αποτίμηση είναι σαφώς θετική και όποιος ψάχνει να εμπλουτίσει το ρόστερ των επισκέψεών του σε έθνικ χώρους εστίασης, εδώ θα βρει ένα πλούσιο σε ποικιλία γευστικά οίκο, οργανωμένο που δεν θα τον αφήσει ασυγκίνητο και θα του παρέχει μία ολοκληρωμένη οπτική γευστική επίσκεψη στην ιρανική κουζίνα. Οι τιμές θα πρόσθετα ότι είναι οκ, τα δίνεις, αν δε προτιμήσετε έξοδο με χρήση α-club μιλάμε για δυνατό-άπαιχτο vfm, εμάς με την έκπτωση μας ήρθε περίπου 15 ευρώ / άτομο ενώ κανονικά πρέπει να παίζει γύρω στο 20άρι. Οπότε δώστε ευκαιρία άφοβα. Καλή χρονιά σε όλους!

11 Δεκ 2015

Την περασμένη βδομάδα πήγαμε 2 άτομα στο PARS, το Περσικό γαστρονομικό στολίδι της Πρωτεύουσας, που λειτουργεί στο Χαλάνδρι, στην κεντρική Λεωφόρο Κωνσταντίνου Παλαιολόγου, απ’ το καλοκαίρι του 2010 και ήδη -με 60 περίπου κριτικές στο site μας- έχει επάξια κατακτήσει Βεβαιότητα και Αξιολόγηση άνω του 81%!

Το ωράριό του είναι, τις μεν καθημερινές από τις 6 μ. μ. μέχρι τα μεσάνυχτα, ενώ τα Σ/Κ ανοίγει από τη 1.30 μ. μ. για γεύμα και δείπνο.

Οι συνειρμοί, ως συνήθως, είναι αναπόφευκτοι, αφού πριν από πολλά χρόνια, σε ηλικία 30 ετών, πήγα στην Περσία ως Μηχανικός για ένα δίμηνο, προκειμένου να επιβλέψω την εγκατάσταση ενός συνεργείου κατασκευής πυλώνων στο Ιρανσάρ της Νότιας Περσίας, αφού προηγουμένως περιηγήθηκα στην κοσμοπολίτικη τότε Τεχεράνη -τις τελευταίες ώρες του Σάχη- στο Ισπαχάν, το Σιράζ και άλλα εξωτικά μέρη! Με την προχθεσινή εμπειρία ζωντανεύουν αναπόφευκτα μνήμες και βιώματα!!

Θεωρώ ότι το PARS είναι η ονομασία της ‘χώρας των Περσών’, δηλ. του σημερινού Ιράν. Στη συνέχεια, θα προσπαθήσω να είμαι όσο γίνεται πιο συνοπτικός, αφού άλλωστε πολλά στοιχεία για το PARS είναι ήδη γνωστά απ’ τους προηγούμενους φίλους χρήστες.

Στο λόμπι του εστιατορίου συνυπάρχουν ποικίλα έργα τέχνης της μακραίωνης περσικής κουλτούρας, που στην αρχαιότητα είχε αφήσει τα σημάδια της και στη χώρα μας. Βλέπει κανείς κεραμικά είδη, πίνακες, τοπικές φορεσιές, χαλάκια, διακοσμητικά σεμέν, βιβλία, κ. α. σουβενίρ.

Στη συνέχεια μπαίνουμε στην τεράστια αίθουσα εστίασης, με τα άνετα διατεταγμένα καφέ σκούρα τραπεζοκαθίσματα, τα εντυπωσιακά χειροποίητα χαλιά στο δάπεδο και τις γωνιές με τα διακοσμητικά σχέδια, ενώ πέντε μικρότερες αίθουσες τη συμπληρώνουν. Στην ατμόσφαιρα της Περσίας συντελεί η παραδοσιακή τους μουσική, οι ναργιλέδες, οι μυρωδιές και τα αρώματα!

Το προσωπικό είναι έμπειρο, γλωσσομαθές και ευγενικό, ο δε Κατάλογος μάς παρουσιάζει το πλούσιο μενού τους σε 4 γλώσσες: ελληνικά, αγγλικά, περσικά και αραβικά!

Εμείς λοιπόν διαλέξαμε τελικά, το περσικό ψωμί τους, με το μαύρο σουσάμι (2Χ2.5=5 €), ένα λαχματζούν με καυτερή πιπεριά (5), μια ποικιλία ρυζιών (8), ένα κεμπάπ τζεντζέ μοσχαρίσιο (10), ένα κεμπάπ τσελό αρνίσιο, εξαιρετικό, (10) και ένα γνωστό σε μας χούμους (3). Όλα ήτανε νοστιμότατα και καλομαγειρεμένα, δικαιολογώντας έτσι τη φήμη τους, αλλά και το τεσσάρι στη γεύση και την εξυπηρέτηση.

Ήπιαμε το εμφιαλωμένο νερό, που μας έφεραν στην αρχή, καθώς και 2 μπύρες. Ο λογαριασμός ήρθε στα 50 €, πιστεύω ποσό λογικό για τον συγκεκριμένο χώρο και την κουζίνα των Περσών. Κατά κεφαλήν μας φέρνει στην κατηγορία 17/25 € χωρίς ποτά.

Στο τέλος, μας κέρασαν ένα μικροσκοπικό γλυκάκι με παγωτό, κάτι σαν εκμέκ δικό τους, που με τη συζήτηση παρέλειψα να ρωτήσω την ονομασία του.

Για να σας δώσω τώρα μια πληρέστερη εικόνα, θα πρέπει να προσθέσω ότι ο κατάλογός τους περιλαμβάνει περί τα 20 ορεκτικά (3-7 €), 10 σαλάτες (5-8 €) και γύρω στα 25 κυρίως πιάτα (~8-15 €). Ανάμεσά τους, οι σαλάτες Pars, Φαλουντέ, Ρόκα, Ταμπουλέ και Φατούς. Ανάμεσα στα άλλα κεμπάπ: το Λογμέ (μοσχαρίσιο), Σολτανί (μοσχάρι και αρνί), Σαμπτζ και Νεγκιντάρ (αρνί), Τζουζέ (κοτόπουλο), ενώ σερβίρονται και δίσκοι με ποικιλίες και συνδυασμούς αυτών. Πραγματικά, τα κρέατά τους είναι μοναδικής νοστιμιάς και κατά τη γνώμη μου ειδικά το αρνίσιο, εφόσον βέβαια είστε λάτρεις του είδους! Οι τιμές των ποτών κυμαίνονται σε αρκετά λογικά επίπεδα για την κατηγορία του μαγαζιού.

Συμπερασματικά, συνιστώ ανεπιφύλακτα το PARS ως ένα αξιοπρεπέστατο έθνικ μαγαζί, που εκπροσωπεί επάξια την Περσική γαστρονομία και την κουλτούρα.

Εν κατακλείδι, πρόκειται για κάτι διαφορετικό απ’ τα καθιερωμένα, που ωστόσο δεν ξεφεύγει πολύ απ’ το βαλάντιο των περισσοτέρων μας!

07 Απρ 2016

Επισκεφθήκαμε το μαγαζί την Κυριακή το μεσημέρι. Στην μεγάλη και άνετη σάλα υπήρχαν τρία τραπέζια γεμάτα και η ωραία μουσική που ακουγόταν, σε προδιέθεται ότι θα περάσεις καλά.

Πράγματι οι ιδανικές συνθήκες για ένα γεύμα, ωραίο και ήσυχο περιβάλλον και καλό φαγητό.

Μεγάλα και άνετα τραπέζια στις σωστές αποστάσεις, με τον χώρο να θυμίζει έντονα Περσία.

Η εξυπηρέτηση από την ευγενέστατη Κυρία, υπήρξε άψογη.

Από ορεκτικά το Λαχματζούν (τέσσερα κομμάτια τυλιχτά) χωρίς τυρί, ήταν αρκετά καυτερό, αλλά καλό.

Η σαλάτα Σιραζί ήταν πολύ δροσερή.

Στα κυρίως πιάτα τα κεμπάπ Μπαχτιάρι (μιξ μοσχάρι και κοτόπουλο με πίτα, ψητή τομάτα και γαρνιτούρα από λάχανο σαλάτα) καλό.
Το κεμπάπ Βιτζέ (φιλέτο μοσχάρι καλυμμένο με κιμά αρνίσιο με πίτα, τομάτα ψητή και γαρνιτούρα λάχανο σαλάτα) πολύ καλό.

Το ρύζι μιξ αποτελούμενο από τέσσερα διαφορετικά μαγειρεμένα είδη ρυζιού, εξ ίσου καλό.

Μπύρα Warsteiner παγωμένη σε ποτήρι, ιδανική για τέτοια φαγητά.

Γλυκό δεν δοκιμάσαμε, διότι είμασταν κομπλέ από φαγητό.

Στο τέλος κέρασμα τσιχλίτσα δυόσμο.

Στο Parking δεν δυσκολευτήκαμε.

Τιμή φυσιολογική 22,50 ΕΥΡΩ το άτομο.

24 Ιαν 2016

Ο χώρος όμορφος, διακοσμημένος με ωραία χαλιά και υφαντά, πραγματικά πολύ συμπαθητικός. Μόνη παραφωνία η θέρμανση, η οποία δεν ήταν επαρκής, παρόλο που στον χώρο λειτουργούσαν κάποιες σόμπες.

Το φαγητό νόστιμο. Δοκιμάσαμε αρκετά διαφορετικά πιάτα και μας άρεσαν όλα, επομένως δεν ξέρω αν έχει νόημα να προτείνω κάτι συγκεκριμένο... ίσως μόνο την τηγανιτή μελιτζάνα με καρύδι.

Η εξυπηρέτηση δεν ήταν το φόρτε του καταστήματος, τουλάχιστον εκείνη τη βραδιά. Χωρίς να είναι κακή, ήταν γενικά κάπως αργή.

Σε γενικές γραμμές, πιστεύω αξίζει μία επίσκεψη για το νόστιμο φαγητό και τον ιδιαίτερο χώρο.

17 Νοε 2015

Έχοντας φρέσκες τις χθεσινοβραδινές εντυπώσεις σας παραθέτω τη συνολική μου εμπειρία από το PARS.

Η κράτηση ίσως τελικά και να μην ηταν απαραίτητη - αν και Παρασκευή βράδυ το μαγαζί ήταν κατά τα 2/3 γεμάτο. Μπαίνοντας μέσα εντύπωση μου έκανε ο προθάλαμος πού όντως σε μεταφέρει στην Περσία (τοπικές ενδυμασίες, χαλιά, σουβενίρ και φυσικά εικόνες από το Ιραν). Χώρος καλός αν και λίγο παλιομοδίτικος στη λεπτομέρεια, πράγμα που δε με χαλάει. Μπαίνοντας στον κύριο χώρο, σου έρχεται στο μυαλό αίθουσα μπουζουκτζίδικου-ρεσεψιόν ξενεδοχείου ή ακόμα και κακόφημου ελληνικού μπαρ περασμένων δεκαετιών (80-90s), αλλά ούτε και αυτό δε με χάλασε μιας και ο ευγενέστατος σερβιτόρος μας βόλεψε χωρίς πολλά πολλά σε ένα μικρό γωνιακό τραπέζι των δυο με τα ανετότατα και κομψά καθίσματα, μπορντό σε χρώμα με ψηλή πλάτη. Ο κόσμος συνεχώς κατέφτανε - κυρίως νέες οικογένειες με παιδιά.

Ο λιτός και περιεκτικός κατάλογος περιλάμβανε αρκετά και ήταν μεταφρασμένος σε Αγγλικά, Ελληνικά, Πέρσικα και Αραβικά (πράγμα που σημαίνει ότι πολλοί πελάτες είναι Άραβες και μεσο-ανατολίτες). Όταν είσαι ζευγάρι δύσκολο όμως το τι ακριβώς θα επιλέξεις να πάρεις, ώστε να έχεις την πιο αντικειμενική άποψη περί φαγητού. Τελικά αποφάσισα (αφού άλλωστε κερνούσα και εγώ ο ίδιος) την παράλλαγή της ρώσικης σαλάτας, το λαχματζούν, ένα ταμπουλέ και το δίσκο κρεατικών με την ποικιλία για 2. Κλασσικά πράγματα δηλαδή.

Νερό από μπουκάλι (δεν ξέρω αν χρεώθηκε- κοιτάζω άλλωστε το VFM σαν σύνολο, πόσο πλήρωσες για το τι έφαγες)

Όλα έφτασαν γρήγορα, αθόρυβα και σε σωστό timing. Η ρώσικη σαλάτα (2,5/4) ολιβιέ ήταν απλά οκ, όχι κάτι το ιδιάιτερο χωρίς έντονη γεύση. Μικρή μερίδα σχετικά (3,00 ευρώ). Ψωμί δεν ήρθε, σίγουρα στην περσία θα τρώνε extra πιτούλες, αλλά δεν μας ρώτησαν και έτσι δεν παραγγείλαμε. Αντιθέτως το λαχματζούν ήταν αρκετά καλό, νοστιμότατο με σχετικά φρέσκο κιμά, λίγο καυτερό και με φοβερή φρεσκοψημένη αραβική πιτούλα. Βάζω 3,5/4 διότι με χάλασε λίγο η παρουσίαση delivery και το τύλιγμα των 4 μεγάλων κομματιών με αλουμινόχαρτο (5,00 ευρώ μια χαρά). Το ταμπουλέ αντιθέτως, αν και με χλιαρή-μέτρια γεύση, έσκιζε σε παρουσίαση (2,5-3/4 σα σύνολο).

Μετά από 20 λεπτά αφού ευχαριστηθήκαμε τα ορεκτικά έφτασε ο δίσκος των 19 ευρώ (λίγο τσιμπημένη τιμή) που σίγουρα δε χορταίνει από μόνο του 2 άτομα. Το μοσχαρίσιο σουβλάκι (2,5-3/4)(κοντά στα 200 γρ) δεν ενθουσίασε, ήταν στεγνό, αν και σωστά μαριναρισμένο με περίεργη γεύση που άρεσε δεν άρεσε. Το μεγάλο σουβλάκι κοτόπουλο (200 γρ και σερβιρισμένο χωρίς τη σούβλα κι αυτό) ήταν ανώτερο, απο στήθος καλής ποιότητας με γλυκιά σάλτσα (με μέλι???) και μαύρο σουσάμι από πάνω, ιδιαίτερος και όμορφος γευστικός συνδυασμός (3,5/4) αν και εμένα δεν με συγκίνησε να πω την αλήθεια. Τέλος το κεμπάπ απο αρνίσιο κιμά ήταν μέτριο προς καλό (2,5-3/4), έχω φάει αλλού πολύ καλύτερα (το αρνίσιο κεμπάμ είναι ενα φαγητό συχνά μέτρο σύγκρισης για ψητοπωλεία και εστιατόρια).

Το σέρβις ήταν άψογο και διακριτικό μέχρι το τέλος όπου μας κέρασαν δύο κομματια γλυκάκι σα πάστα-φλώρα πολύ συμπαθητικό, αρωματικά υγρομάντηλα και από μία τσίχλα (!!! ) κίνηση διόλου άσχημη. Και ο λογαριασμός κανονικά σε απόδειξη. Για όλα δώσαμε 36 ευρώ ή 33 χωρίς τα πότα ή 16,5 ευρώ/άτομο. Θα μπορούσε (και έπρεπε) να είναι λίγο φτηνότερο στους χαλεπούς καιρούς μας.

Μια σχετικά καλή εμπειρία σε ένα ethnic εστιατόριο που χρειάζεται αρκετή βελτίωση σε μερικούς τομείς ώστε να το ξαναεπισκεφτώ: ποιότητα πρώτων υλών, καλύτερες γεύσεις αλλά, κάποιες λεπτομέρειες (πχ. περιττό το αλουμινόχαρτο στο λαχματζούν) και φυσικά καλύτερες τιμές. Να πάτε, πάντως αξίζει σίγουρα μια δοκιμή.

29 Ιαν 2017

Επισκεφθήκαμε το Pars ένα χειμωνιάτικο Σάββατο.

Ο χώρος του μας φάνηκε απλός, αλλά είχε το δικό του χαρακτήρα και μας έκανε να νιώσουμε ότι πάμε σε ένα έθνικ εστιατόριο.

Παραγγείλαμε αρκετά ορεκτικά και περσικό ψωμί (πολύ ωραίο), τα οποία αν και γευστικά, δε μας ξετρέλαναν. Το κεμπάπ ήταν καλοψημένο, χωρίς να ήταν κάτι το φοβερό.

Η εξυπηρέτηση ήταν γρήγορη και όλοι ήταν ευγενέστατοι. Ακόμα και ένα λάθος τους το διαχειρίστηκαν με επαγγελματισμό και διάθεση να ευχαριστήσουν τον πελάτη τους.

Όλα καλά ως εδώ, αλλά δυστυχώς το κρύο στην αίθουσα του εστιατορίου ήταν πολύ, καθώς ζεσταινόταν όλος ο χώρος από μία και μοναδική σόμπα.

22 Οκτ 2015

Το Pars είναι πιθανότατα το "μεγαλύτερο αυθεντικό Περσικό εστιατόριο στην Ευρώπη". Ο χώρος είναι μεγάλος. Η αισθητική του μου άρεσε, αν και μάλλον δεν θα την εγκρίνουν όλοι, πιθανόν να φανεί υπερβολική η διακόσμηση και το πλήθος των χαλιών στο πάτωμα.

Σχετικά με το φαγητό, τα περισσότερα πιάτα κοστίζουν από 10 ευρώ και κάτω. Οπότε δεν περίμενα κάτι το τρομερό. Έτσι, το χορές τε φεσεντζούν έχει ΠΟΛΥ ρύζι και λίγα κεφτεδάκια (τα οποία σερβίρονται σε ξεχωριστό σκεύος μαζί με την γλυκίζουσα σάλτσα τους). Γευστικά ήταν καλό.

Το κεμπάπ λογμέ, αντιθέτως αν και φθηνότερο ήταν περισσότερο. Ωραία ψημένο και εύγεστο, αλλά το σερβίρισμα θύμιζε λίγο σουβλατζίδικο. Η σαλάτα φατούς ήταν μάλλον η πιο πετυχημένη που έχω φάει. Το λεχματζούν αρκετά καυτερό αλλά και καυτό από πλευράς θερμοκρασίας σερβιρίσματος. Καλό θα ήταν να μην σερβίρεται σε αλουμινόχαρτο, είναι αισθητικά άσχημο.

Το σέρβις γρήγορο. Οι τουαλέτες είναι καθαρές. Στα συν και το ότι ο τρέχων κατάλογος είναι αναρτημένος στο site τους.

Ο εσωτερικός χώρος χρειάζεται βελτίωση στο θέμα του εξαερισμού. Όσο περνάει η ώρα και αυξάνεται η κίνηση, αυξάνονται και οι μυρωδιές από την κουζίνα στον αέρα. Δυστυχώς επιτρέπουν και το κάπνισμα ναργιλέ εντός.

Γενικά, μια καλή εμπειρία, αλλά όχι κάτι το φοβερό.

10 Δεκ 2015

Βρεθήκαμε στο Pars στις αρχές Νοέμβρη. Αρχικά, η σκέψη ήταν να πάμε οικογενειακώς (2 ενήλικες με 2 παιδιά), όμως, με αφορμή τον επαναπατρισμό της αδερφής μου από το εξωτερικό, τα γενέθλια της μητέρας μου και τη θεία Π. που φιλοξενούσαμε, αποφασίσαμε η έξοδός μας να μετατραπεί σε τραπέζι για όλη την οικογένεια―συνεπώς, βρεθήκαμε εκεί έξι ενήλικες και δύο παιδιά.

Δεν θα πλατιάσω αναφέροντας τί είναι τί στο μενού (αν μπείτε στο site θα δείτε τις περιγραφές), θα κάνω απλώς μερικά σχόλια για τα πιάτα:

Ορεκτικά: Ναζχατούν, Μπουρανί, Κουφτέ μπερενζί, ικανοποιητικά.
Χούμους και κυρίως το Χατουνάκ, εξαιρετικά.

Σαλάτες: Παρς, Ταμπουλέ και Φατούς, εξίσου νόστιμες -τελικά το σουμάκ ταιριάζει πολύ στα σαλατικά, και δεν του το΄χα...

Κυρίως: Κεμπάμπ Λογμέ, Τζενζέ Μαστί πεντανόστιμα (αν και θα μπορούσαν να είναι λίιιιγο λιγότερο αλατισμένα), όπως και ο δίσκος με τα διάφορα κεμπάμπ για 4 άτομα (καλή επιλογή για να δοκιμάσετε διάφορες γεύσεις). Εξίσου ωραίο και το ρύζι -η μαμά μου που τυγχάνει φαν και ειδικός στους διάφορους τρόπους παρασκευής, το τσάκισε.

Το μοναδικό φάουλ που έχω να τους χρεώσω είναι στο Χορές τε Γκορμέ Σαμπζί, στο οποίο δεν είχαν αφαιρεθεί σωστά όλα τα κουκούτσια από το λεμόνι, με αποτέλεσμα στη δεύτερη μπουκιά να μασήσω ένα και να χαλάσει εντελώς η γεύση από την πικρίλα.

Στο τέλος, κάναμε ναργιλέ -είναι χωρίς νικοτίνη, σε διάφορες γεύσεις και τελικά must για να κλείσει το γεύμα, το λέω παρόλο που δεν είμαι καν καπνίστρια- και μας κέρασαν ένα εντελώς λιγωτικό, σερμπετλίδικο γλυκό, ό, τι πρέπει για μετά τον ναργιλέ.

Στα μείον το ότι δεν δέχονταν κάρτα την ημέρα που πήγαμε (εξ όσων ενημερωθήκαμε, ήταν προσωρινό πρόβλημα, ωστόσο εντελώς άβολο για εμάς εκείνη τη στιγμή).

Επίσης, όταν, από δικό μου λάθος, ζήτησα τιμολόγιο στο τέλος, μου είπαν πως δεν γίνεται να το έχω, εφόσον δεν το ζήτησα εξ αρχής, επειδή είχαν κοπεί οι αποδείξεις (γενικά, μπορεί να κοπεί τιμολόγιο που να συνδέεται με τις σχετικές αποδείξεις, αλλά προφανώς δεν γνώριζαν να το κάνουν).

Κατά τα άλλα, οι γεύσεις ήταν πολύ κοντά στις αυθεντικές συνταγές ―τσεκαρισμένο, έχοντας δοκιμάσει παραδοσιακή περσική κουζίνα σε εξαιρετικά εστιατόρια στην Τεχεράνη―το σέρβις ήταν ταχύτατο και ευγενέστατο, και η σχέση ποιότητας-τιμής αξιοπρεπής.

Αν θα ξαναπάμε; Ναι. Απλώς θα φροντίσω να ρωτήσω αν δέχεται κάρτα εκείνη την ημέρα και να ενημερώσω περί τιμολογίου.

13 Νοε 2015

Η αίσθηση που σου αφήνει το Pars οπως και το αδέλφακιι του Αναχιτα είναι σιγουρα ευχάριστη.

Ελαφρά φορτωμένο στην διακόσμηση εχει μεγαλο χώρο και θα το πρότεινα για παρέες και φίλους(το Αναχιτα είναι και για ζευγαρια).
Το φαγητο οπως περιέγραψαν και οι υπόλοιποι είναι απο συμπαθητικό εώς αρκετα καλό. Δεν θα βρείτε την απόλυτη γευστική απόλαυση αλλα τα πιάτα ειναι καλομαγειρεμενα και νόστιμα.

Χαρακτηριστικό είναι επισης η ευγένεια που τους διακρίνει και η γρηγοραδα.
Εγω παντως και τις 4-5 φορες που πηγα έφυγα με πολυ καλες εντυπώσεις.

Οι γεύσεις δεν είναι τόσο μακρυα απο τις δικές μας για αυτους που ακολουθούν την πεπατημένη αλλα και αυτοι που ψάχνουν το κατι πιο ιδιαίτερο θα το βρουν.

Στο τέλος έχει δυνατότητα χρήσης ναργιλέ που μπορει να είναι ενοχλητικό για τους μη κσπνιστες((ο χώρος βεβαια είναι μεγάλος και δεν "ντουμανιαζει".

24 Νοε 2015

Απο τα αγαπημενα μου, σε σημειο που να με πειραζουν ολοι!!
Ο χωροςς, απλα συμπαθητικος, σε προδιαθετει για την ιδιαιτεροτητα και την κουλτουρα του λαου ο προθαλαμος- ειδος εκθεσης. Το αν ειναι θετικη η αρνητικη προδιαθεση, ειναι απλα σιγουρα διαθεσης, για εμενα που εχω γνωρισει Ιρανους, λειτουργησε θετκα.

Η εξυπηρετηση, φοβερη, ομως, αγελαστο το προσωπικο και απροσωπη η αντιμετωπιση. αυτο που χαρακτηριζεται σαν "ψυχρη ευγενεια", ομως αποτελεσματικη.

Εχω δοκιμασει ολα σχεεδον τα πιατα, αν και παντα σχεδον παραγγελνω κοτοπουλο σε διαφορετικες παραλλαγες, συνοδευομενο με το φοβερο τους ρυζι.
Μεγαλες γενικα οι μεριδες και περποιημενες.
Αντιπροσωπευτικη ποικιλια στο μενου, αντιπροσωπευεται γενικα η κουζινα της Περσιας. Το μενου, γραμμενο σε ελληνικα, περσικα και αγγλικα, χρησιμο αν υπαρχουναλλοδαποι στην παρεα.

Συμπερασματικα ειναι ενας χωρος αξιοπρεπης για καλο φαγητο, ισως λιγο υπερτιμημενα τα πιατα, αλλα που μπορει κανεις να απολαυσει την εξοδο του.