PARS Περσικό Εστιατόριο στo Xαλάνδρι, Το μεγαλύτερο αυθεντικό Περσικό εστιατόριο στην Ευρώπη!
Το PARS σας προσφέρει μια μοναδική γαστρονομική εμπειρία που ο καθένας μπορεί να απολαύσει και μπορείτε να ταξιδέψετε στη Περσία μέσω ενός γεύματος! Το περσικό εστιατόριο, προσφέρει αυθεντικές γεύσεις από Περσία, περσικό τσάι, ναργιλέ. Το περιβάλλον είναι φιλόξενο και η διακόσμηση είναι εμπνευσμένη από την περσική τέχνη και παράδοση.
Σας υποσχόμαστε μια απολαυστική γαστρονομική εμπειρία με αρώματα γεύσεων, χρωμάτων τής Περσίας.

* Τα Περσικά πιάτα δεν είναι καυτερά. Στο μενού ένα ορεκτικό (το λαχματζούν) και ένα κυρίως πιάτο( κεμπάμπ σαμπζ) κατ'εξαίρεση είναι καυτερά για τους φαν των πικάντικων πιάτων.

Δευτέρα έως Παρασκευή 18:30-00:00 ,Σάββατο & Κυριακή 18:30-00:00

Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

17 Ιαν 2017

Pars - persian restaurant

Η σύνθεση της παρέας για την επίσκεψή μας σε περσικό εστιατόριο κανονίστηκε από το φιλαράκι μου τον Pathrus που έχω ξαναγράψει γι' αυτόν, αλλά μεθοδεύτηκε για το Pars από μένα μια και από αλλού ξεκινήσαμε και αλλού καταλήξαμε. Αυτό γιατί η αρχική πρόταση ήταν για έτερο περσικό στο χαλάνδρι και εκεί που έψαχνα τα σάιτ και τις προσφορές για να κλείσω, είπα να εγκαινιάσω και την εγγραφή μου στο e-table... βλέπω λοιπόν προσφορά για 10% off στο άλλο ενώ το Pars δεν είχε έκπτωση. Οι κριτικές όμως στο ask4 ήταν υπέρ του Pars οπότε και πρότεινα να επιλέξουμε αυτό για κράτηση 6 ατόμων σάββατο βράδυ. Σε δεύτερο χρόνο ανακαλύπτω ότι το Pars δίνει μια σημαντική έκπτωση του 25% για όλες τις ημέρες εκτός σαββάτου με την κάρτα αθηνόραμα club την οποία και διέθετα και ουδέποτε είχα χρησιμοποιήσει. Φανταστείτε τι έκανα: άλλαξα το πρόγραμμα όλων για να πάμε Κυριακή... χαχαχα έστω κι αν το μαγαζί τις κυριακές έκλεινε στις 22:00 η κουζίνα του, τους πήγα όλους να φάμε στις 20:00! Κάποιες αναιμικές διαμαρτυρίες για το νωρίς της υπόθεσης από τις κυρίες της παρέας αναχαιτίστηκαν με το απλό-κοφτό αλλά στιβαρό επιχείρημα ότι "οι άνδρες μίλησαν" σε συνδιασμό με δυνατό χτύπημα της παλάμης στο τραπέζι! (και καλά, μια και όλες οι επικοινωνίες έγιναν τηλεφωνικά).

Οπότε την πρώτη Kυριακή του Δεκέμβρη παρκάραμε σε παράδρομο δίπλα από το εστιατόριο ακριβώς στις 20:04 και μπήκαμε θαρρετά μέσα. Προσπεράσαμε τον προθάλαμο με τα περσικά διακοσμητικά (τα έχουν περιγράψει καλύτερα οι προηγούμενοι) και μπήκαμε στην μεγάλη αίθουσα.

Εδώ αξίζει να πω δυο λογάκια: η σάλα είναι πολύ μεγάλη και φωτεινή με μεγάλα και μικρότερα βαριά ξύλινα τραπέζια κατανεμημένα με καλές αποστάσεις και στο βάθος διαθέτει και τρεις τέσσερις χώρους σαν δωμάτια που βλέπουν στην σάλα που και εκεί μπορείς να κάτσεις σε στυλ καναπέ. Το μαγαζί ήταν άδειο τέτοια ώρα εκτός από μία μικρή παρέα που ήταν σε μια γωνία αλλά οι ιδιοκτήτες μας υποδέχτηκαν χαμογελαστοί και εγκάρδια. Ο χώρος διακοσμημένος πλούσια παραδοσιακά από αυτό που ίσως κάποιος θα περίμενε από τέτοιου είδους εστιατόριο, με χαλιά στρωμένος και κάποια μικρότερα χαλιά που κρέμονταν από πάνω. Επίσης κάποιες θερμάστρες υπερυψωμένες για να ζεστάνουν το χώρο, οκ δεν νιώσαμε κρύο ή τίποτα τέτοιο αν και πάντα ένα σχεδόν άδειο μαγαζί βγάζει μια ψύχρα άθελά του.

Η παραγγελία των πιάτων πραγματοποιήθηκε σχετικά γρήγορα από τα 6 άτομα της παρέας μας και βέβαια αποφασίστηκε όλα τα πιάτα να μπουν στη μέση για να δοκιμάσουμε όλοι από όλα. Το μενού για όποιον ενδιαφέρεται υπάρχει αναρτημένο στο σάιτ του και παρότι πήγα σχετικά διαβασμένος, δεν μπορώ να πω ότι μου χρησίμευσε και πολύ... λες και διαβάζοντας το μενού θα γινόμουν κι εξπέρ στην κουζίνα του ιράν... για μένα οι best επιλογές είναι τα διαφόρων ειδών κρεάτων κεμπάπ, εμείς δοκιμάσαμε και μοσχάρι και κοτόπουλο και αρνί (μη το φοβηθείτε, εγώ δεν το τρώω αλλά το κεμπάπ αυτό τα σπάει) που είναι όλα καλοψημένα, νόστιμα και σε καλές ποσότητες χωρίς καμιά ιδιαίτερη πρωτοτυπία όμως στο σερβίρισμά τους (με πιτούλα και λαχανοσαλατούλα) και δεύτερον τα ρύζια-πιλάφια τους, γενικά πολύ καλή ποικιλία ρυζιών μπασμάτι/περσικό που αν σας αρέσει όπως εγώ, εκεί θα τα λατρέψετε: νόστιμα, πανάλαφρα, αέρινα συνοδεύουν ιδανικά τα υπόλοιπα πιάτα σας.

Θα μου πείτε, αυτά ήταν όλα κι όλα; η πέρσικη κουζίνα αυτό είναι; εεε, προβληματίστηκα λίγο σε αυτό καθότι και μη ειδικός, περίμενα ίσως λανθασμένα κάτι σε ινδικές βαριές γεύσεις και πικάντικες ή καυτερές αλλά η αλήθεια είναι ότι κυρίως αυτά μου έμειναν: κεμπάπ και πιλάφι λίγο πικάντικα όχι καυτερά πάντως. Δυστυχώς δεν έχω ταξιδέψει ακόμα ανατολικά οπότε επί της ουσίας δεν μπορώ να κρίνω. Στα συνοδευτικά, πήραμε και μία σαλάτα την ομώνυμη του μαγαζιού, που ήταν αρκετά ξινή λεμονάτη αλλά πολύ μεγάλη και πλούσια σε ποσότητα με διάφορα λαχανικά ψιλοκομμένα, πολύ καλή έφτασε για όλους, θα την προτιμούσα και πάλι. Επίσης ένα χούμους με έντονη γεύση από ταχίνι, καλό κι αυτό.

Οπότε η πρώτη αναγνωριστική επίσκεψη και γνωριμία νομίζω ότι πήγε καλά: σε μια δεύτερη επίσκεψη θα επικεντρωνόμουν περισσότερο στα ορεκτικά που διαθέτει μια αξιοσημείωτη ποικιλία, έτσι για να δοκιμάσω πως μαγειρεύουν και τις υπόλοιπες γεύσεις τους και πως χρησιμοποιούν τα υλικά τους. Σε γενικές γραμμές όμως μου φάνηκε ελαφριά και κάπως "στεγνή" κουζίνα, χωρίς πολλές σάλτσες αλλά με αρώματα και χρωματική και γευστική ποικιλία. Οπότε και συστήνεται. Και σίγουρα θα φύγετε χορτασμένοι.

Η εξυπηρέτηση κινήθηκε σε ικανοποιητικά επίπεδα, ευγενική, ίσως κάποια στιγμή λίγο απόμακρη αλλά οκ, πάντως σε άλλη παρέα που ήταν γνωστοί τους ήταν πολύ εκδηλωτικοί με αγκαλιές κοκ. οπότε δεν έχει να κάνει με την ιδιοσυγκρασία αλλά ίσως με την ημέρα και την ώρα... πάντως φαίνεται ότι υπάρχει προθυμία εξυπηρέτησης, είναι γρήγοροι στις παραγγελίες αλλά το να ασχοληθούν με τον πελάτη και να του εξηγήσουν τις ιδιαιτερότητες των πιάτων δεν νομίζω ότι είναι το φόρτε τους.

Η αποτίμηση είναι σαφώς θετική και όποιος ψάχνει να εμπλουτίσει το ρόστερ των επισκέψεών του σε έθνικ χώρους εστίασης, εδώ θα βρει ένα πλούσιο σε ποικιλία γευστικά οίκο, οργανωμένο που δεν θα τον αφήσει ασυγκίνητο και θα του παρέχει μία ολοκληρωμένη οπτική γευστική επίσκεψη στην ιρανική κουζίνα. Οι τιμές θα πρόσθετα ότι είναι οκ, τα δίνεις, αν δε προτιμήσετε έξοδο με χρήση α-club μιλάμε για δυνατό-άπαιχτο vfm, εμάς με την έκπτωση μας ήρθε περίπου 15 ευρώ / άτομο ενώ κανονικά πρέπει να παίζει γύρω στο 20άρι. Οπότε δώστε ευκαιρία άφοβα. Καλή χρονιά σε όλους!

29 Ιαν 2017

Επισκεφθήκαμε το Pars ένα χειμωνιάτικο Σάββατο.

Ο χώρος του μας φάνηκε απλός, αλλά είχε το δικό του χαρακτήρα και μας έκανε να νιώσουμε ότι πάμε σε ένα έθνικ εστιατόριο.

Παραγγείλαμε αρκετά ορεκτικά και περσικό ψωμί (πολύ ωραίο), τα οποία αν και γευστικά, δε μας ξετρέλαναν. Το κεμπάπ ήταν καλοψημένο, χωρίς να ήταν κάτι το φοβερό.

Η εξυπηρέτηση ήταν γρήγορη και όλοι ήταν ευγενέστατοι. Ακόμα και ένα λάθος τους το διαχειρίστηκαν με επαγγελματισμό και διάθεση να ευχαριστήσουν τον πελάτη τους.

Όλα καλά ως εδώ, αλλά δυστυχώς το κρύο στην αίθουσα του εστιατορίου ήταν πολύ, καθώς ζεσταινόταν όλος ο χώρος από μία και μοναδική σόμπα.