Κινέζικο εστιατόριο με διάφορα πιάτα από άλλες ασιατικές κουζίνες. Ανοιχτό καθημερινά από το μεσημέρι.

Κάνει delivery

12 Δεκ 2017

Το τελευταίο διάστημα έχω καταφέρει να επισκεφτώ αρκετά μέρη εστίασης αλλά λίγο ότι η δουλειά απαιτεί ατέλειωτες ώρες στον υπολογιστή, λίγο ότι νιώθω το site να έχει μια "αρνητική" ενέργεια με πολλές βολές εκατέρωθεν που ξεφεύγουν από το λόγο ύπαρξης του, δεν με έχουν σπρώξει στο να της αποτυπώσω ηλεκτρονικά.

Θα προσπαθήσω, όμως, να ξαναβρώ το κέφι μου και να της αποτυπώσω με πρώτη την κριτική μου για τον μπουφέ του China Town, τον οποίο το τελευταίο διάστημα έχουμε επισκεφτεί αρκετές φορές λόγω του ότι μας άρεσε αλλά και ότι διαθέτει τον μπουφέ αυτό αρκετές μέρες της εβδομάδας.

Για το μέρος, δεν χρειάζεται να πω πολλά είναι πάνω στη Λ. Βουλιαγμένης, λίγο μετά την συμβολή της με την Καλλιρρόης και είναι ιδιαίτερα απλός, χωρίς πολλά κινέζικα στοιχεία αλλά πολύ καθαρός. Καθαρές είναι και οι τουαλέτες αν και πιστεύω ότι θέλουν μια μικρή ανακαίνιση.

Όσον αφορά το service, το οποίο πραγματοποιείται από δύο κυρίες, είναι άμεσο και ευγενέστατο με την μεγαλύτερη κυρία να διεκδικεί την πρωτιά στα εύσημα. Είναι το μόνο κινέζικο που δεν έχουμε δει κάποιον εργαζόμενο κινέζικης καταγωγής αλλά δεν έχουμε δει το προσωπικό της κουζίνας για να μπορούμε να το στηρίξουμε, φαντάζομαι ότι εκεί θα υπάρχουν.

Όσον αφορά το σημαντικότερο κομμάτι της κριτικής που είναι το θέμα του φαγητού, θα σας πω ότι ο μπουφές κοστίζει 10 ευρώ το άτομο και είναι κάτι παραπάνω από ικανοποιητικός. Μην περιμένετε τρελές "γκουρμεδιές" με αυτά τα χρήματα αλλά θα φάτε ένα αξιοπρεπές κινέζικο που περιλαμβάνει τα γνωστότερα στην Ελλάδα πιάτα της Ελληνικής κουζίνας (spring rolls, won ton, τηγανιτά ρύζια, noodles, γλυκόξινα, σούπες κ. α. ) όλα από αρκετά καλά έως πολύ καλά, ενώ και το κομμάτι σούσι είναι αρκετά νόστιμο. Επιπλέον, δεν είχα καμία ενόχληση μετά τις επισκέψεις μου, που εμένα αυτές οι κουζίνες πολλές φορές είναι δύσκολες για το γαστρεντερολογικό μου σύστημα. Τέλος, ο μπουφές ανανεώνεται μέχρι την ώρα της λήξης του συνεχώς, ενώ και τα συνοδευτικά ποτά (κρασιά, μπύρες, αναψυκτικά) είναι σε εξίσου καλές τιμές.

Με λίγα λόγια το China Town είναι ένα μαγαζί που μπορείς να επισκέπτεσαι συχνά για να απολαύσεις κινέζικες γεύσεις αν κινείσαι στην εν λόγω περιοχή.

28 Φεβ 2017

Σήμερα το βράδυ, 23/2/2017, αποφασίσαμεμε την παρέα μου να επισκεφθούμε το συγκεκριμένο μαγαζί λόγω της πολύ καλής προσφοράς του μπουφέ με 13 Ευρώ.

Σε αυτό το σημείο οφείλω να ομολογήσω οτι τα σχόλια στο Διαδίκτυο δεν ήταν ιδιαιτέρως ενθαρρυντικα, παρόλαυτα αποφασίσαμε να το ρισκάρουμε και πήγαμε. Ο χώρος συμπαθητικός χωρίς πολλές υπερβολές, οχι κάτι το ιδιαίτερο αλλά γενικά αξιοπρεπής και στολισμένος επίσης για τις απόκριες με τα κλασικά αποκριάτικα και με ένα μεγάλο ενυδρείο να καταλαμβάνει εναν τοίχο του μαγαζιού.

Μια συμπαθέστατη σερβιτόρα μας καλοσώρισε και αφού καθίσαμε μας ενημέρωσε για τον μπουφέ και μας είπε τις λεπτομέρειες που ισχύουν καθώς μαζί με το φαγητό είχαμε και ένα ποτήρι κρασι, κάτι που γενικά δεν συναντάς σχεδόν ποτέ και πρέπει να πληρώσεις τα ποτά ξεχωριστά. Ο μπουφές δεν ήταν ιδιαίτερα μεγάλος αλλά περιελάμβανε τα κλασικά noodles, ρύζι με αυγό, σούπες, wonton, sushi που δεν ήταν σε ικανοποιητική ποσότητα αλλά ήταν λογικό λόγω της ώρας (10:50) και γενικά κλασικά κινέζικα πιάτα και sushi.

Όλα τα πιάτα ήταν γευστικά και αρκετά νόστιμα για τα χρήματα που δώσαμε κάτι που αποδεικνύεται κι απο το πόσο χορτασμένοι ήμασταν στο τέλος καθώς όλοι μας απο την παρέα πήγαμε 2η φορά στο μπουφέ! Εμένα προσωπικά μου άρεσε ιδιαιτέρως το sushi και το λέω έχοντας επισκεφτεί αρκετά μαγαζιά με sushi και πρέπει να πω οτι ήταν αρκετά καλό. Στο τέλος, μας κέρασαν μια πανακότα με μέλι (οχι κάτι ιδιαίτερο και σίγουρα όχι κινέζικο σαν τον τηγανητό ανανά και την τηγανητή μπανάνα, αλλά σε γενικές γραμμές νόστιμο και γευστικό) και τα fortune cookies που τόσο αρέσουν σε όλους μας στο τέλος να ανοίγουμε και να διαβάζουμε.

Εν κατακλείδι, το μαγαζί δεν είναι το καλύτερο κινέζικο που θα βρείτε στην Αθήνα αλλά είναι μια πολύ καλή Value for Money επιλογή που θα αφήσει ευχαριστημένους όλους όσους θέλουν να φάνε κάτι νόστιμο και γευστικό χωρίς πολλά πολλά και να φύγουν χορτασμένοι αν φυσικά διαλέξουν τον μπουφέ.
Σίγουρα θα ξαναπήγαινα.