Μικρός χώρος με παραδοσιακές ινδικές συνταγές. Ανοιχτό καθημερινά από το μεσημέρι.

05 Ιαν 2018

Πέντε χρόνια ακριβώς πάνε από την πρώτη μου κριτική για το Red Elephant. Όχι και λίγα. Η αλήθεια είναι ότι είχα πολύ καιρό να το επισκεφθώ. Ήρθε ο καιρός να δούμε πως έχουν εξελιχθεί τα πράγματα σ’ αυτό το Ινδικό στέκι.

Ο χώρος έχει μείνει ίδιος κι απαράλλαχτος με μία ίσως διαφορά. Ότι τα τραπέζια έχουν γίνει όλα “ένα” αφού έχουν μόλις 20 πόντους διαφορά το ένα από το άλλο. Πιο κολλητά πεθαίνεις. Που σημαίνει ότι πρώτον τρως παρέα με τους δίπλα και δεύτερον ότι μια που θα κάτσεις και μια που δεν θα ξανασηκωθείς γιατί οι μετακινήσεις δεν ενδείκνυνται. Μα θα μου πείτε καλά; Τώρα το κατάλαβες αυτό; Πάντα μικρός ήταν ο χώρος. Δε νομίζω όμως πως παλαιότερα υπήρχε τέτοιου βαθμού σαρδελοποίηση. Το άθλιο νάυλον που κλείνει τον χώρο εξακολουθεί να υπάρχει παρότι οι δουλειές… μια χαρά πάνε απ’ ότι συμπέρανα και η τουαλέτα εξακολουθεί να είναι το ωραιότερο μέρος αυτού του εστιατορίου. Καθαρή και ατμοσφαιρική (στο βαθμό που μπορεί).

Στην εξυπηρέτηση επίσης έχουν αλλάξει κάποια σημαντικά πράγματα. Στο τηλέφωνο για την κράτηση (Σάββατο 11/11/2017 3 άτομα) λίγη “δυσκοιλιότητα” την διέκρινα θα έλεγα από την κοπέλα, καθώς όταν απάντησα στην ερώτηση για το τι ώρα θέλαμε να πάμε (για τις 9:30-10:00 είπα), η ανταπάντηση ήταν “ελάτε καλύτερα 10:30 γιατί όλοι έρχονται την ίδια ώρα και δε μπορούμε να τους εξυπηρετήσουμε". Θα μπορούσε βέβαια να ήταν πιο ειλικρινής και να μου πει απλά ελάτε στη “δεύτερη βάρδια” γιατί εμείς την έχουμε «δει» τύπου Vezene και θέλουμε να τ’ αρπάζουμε ασύστολα.

Τα ποτήρια-σερβίτσια δεν τα πιάνουν πια με γάντια. Επιπλέον η κανατούλα με το νεράκι βρύσης αντικαταστάθηκε από εμφιαλωμένο που επιστρέψαμε πίσω φυσικά, γιατί ωραία είναι να την έχεις δει, αλλά επειδή τα μεταξωτά βρακιά θέλουν κι επιδέξιους κώλους, ρίξε και κανένα φράγκο στον διάκοσμο να το δικαιολογεί και κάπως. Γιατί νάυλον και εμφιαλωμένο είναι εντελώς κόντρα, πώς να το κάνουμε;

Προσέξτε μόνο την απόδειξη στο τέλος γιατί αυτή είναι μια άλλη πονηριά που συμβαίνει πολύ συχνά στα εστιατόρια. Με το που θα προσγειωθεί το εμφιαλωμένο, έχει εκδοθεί και η αντίστοιχη απόδειξη με τη χρέωσή του. Στον τελικό λογαριασμό όμως πάρα το γεγονός ότι το εμφιαλωμένο έχει επιστραφεί και αντικατασταθεί με κανατούλα, η χρέωση δεν έχει ακυρωθεί οπότε εσύ πληρώνεις και το νεράκι της βρύσης, τους μένει και το εμφιαλωμένο κάβα για το επόμενο κορόιδο.

Κάτι ακόμα. Ο άλλοτε ευγενέστατος κύριος που ερχόταν, έπαιρνε παραγγελίες, καθοδηγούσε και ρώταγε πως μας φάνηκε το φαγητό, έχει γίνει businessman πια, κάνει guest εμφανίσεις late at night και χαιρετάει από μακρυά και τυπικά. Έτσι είναι… το χρήμα αλλοιώνει χαρακτήρες.

Το φαγητό ευτυχώς παραμένει σταθερό στο Red Elephant. Αξιοπρεπές κατ’ εμέ, όπως και παλαιότερα. Εκείνο το βράδυ δοκιμάσαμε:

Τα κλασικά papadums που έρχονται στο ξεκίνημα σαν κέρασμα με τα δύο ντιπάκια, το ένα γιαούρτι και μέντα νομίζω, το άλλο με πικάντικη σάλτσα μάνγκο και το τρίτο κομμάτι από μάνγκο τουρσί πολύ πικάντικο.

- Σούπα λαχανικών χ 6€

Υπέροχη για το γούστο μου. Όχι βελουτέ, πλην όμως αρκετά πηχτή, γευστικότατη αν και ίσως λίγο τσιμπημένη στο αλάτι, φουλ στα λαχανικά, από φασόλια μέχρι ό, τι μπορείτε να φανταστείτε σε μεγάλα καρεδάκια. Χορταστικότατη σαν μερίδα, την απόλαυσα πραγματικά μέχρι τελευταία σταγόνα. Προσοχή μόνο στην υπόλοιπη παραγγελία γιατί με αυτήν και μόνο το στομάχι φουσκώνει κατά το ήμισυ.

- Σούπα κοτόπουλο (2 μερίδες) χ 7€ έκαστη

Εξίσου πολύ νόστιμη, με την ίδια πυκνότητα από άποψη υφής και την προσθήκη κοτόπουλου. Τολμώ όμως να πω ότι αυτή που επέλεξα εγώ (λαχανικών) είναι πολύ πιο ενδιαφέρουσα. Καθένας λοιπόν από την παρέα, απόλαυσε την σουπίτσα του με μεγάλη ικανοποίηση και προχωρήσαμε παρακάτω.

- Cheese nan χ 3,50€

Αντικαθιστά το δικό μας ψωμί, και είναι η παραδοσιακή τους πίτα. Η συγκεκριμένη που επιλέξαμε εμείς είχε μέσα τυρί φέτα, λίγο μπασταρδεμένη συνταγή δηλαδή κι όχι αμιγώς παραδοσιακή, προφανώς για να καλύπτει όλα τα γούστα. Ήρθε καυτό και μυρωδάτο από το βούτυρο.

- Ρύζι Zarda pilao χ 6€

Γλυκίζουσα επιλογή αφού πρόκειται για γλυκό ρύζι με σαφράν μαγειρεμένο με γάλα καρύδας, σταφίδες και αποξηραμένα φρούτα. Μας άρεσε πολύ.

- Kοτόπουλo Tandoori x 10€

Το μόνο πιάτο που δεν μας ενθουσίασε καθόλου. Μεγάλες μερίδες κοτόπουλο με κόκκαλο (στον κατάλογο δεν διευκρινίζεται ότι δεν πρόκειται για φιλέτο) πολύ πικάντικο το αποτέλεσμα αλλά είχαν ξεραθεί και είχαν χάσει εντελώς την ζουμερότητα που έπρεπε να έχουν. Η μαρινάδα δε στην οποία αναγράφεται ότι λούζεται το κοτόπουλο πριν ψηθεί, δεν διακρίνεται γευστικά πουθενά, προφανώς ούτε και βοήθησε στην τρυφερότητα του πουλερικού που συνήθως σε αυτό συνελεί.

- Κοτόπουλο korma χ 9,50€

Αγαπημένο -επίσης γλυκίζον- πιάτο, με φιλέτο κοτόπουλο κομμένο σε μεγάλα καρέ, σε άφθονη λευκή σάλτσα (νομίζω είναι και η μοναδική λευκή σάλτσα του καταλόγου) με γάλα καρύδας αν δεν απατώμαι και κρέμα από αμύγδαλα και ολόκληρα κάσιους. Την πιο επιτυχημένη εκδοχή του korma την έχω δοκιμάσει εδώ. Σερβίρεται σε μπακιρένιο βαθύ σκεύος επάνω σε βάση με ρεσό για να διατηρείται ζεστό. Η γεύση του είναι μαγική και ταιριάζει απόλυτα στον ουρανίσκο μου.

- Κοτόπουλο Tikka Masala χ 9€

Φιλέτο κοτόπουλο πάλι κομμένο σε μεγάλα καρέ, μαριναρισμένο και μαγειρεμένο σε μείγμα μπαχαρικών μασάλα. Ελαφρώς πικάντικο σε μπόλικη κόκκινη σάλτσα αυτή τη φορά, απαραίτητη για ανάμειξη με το ρύζι.

- Gulam χ 4€

Τα κλασικά παραδοσιακά γλυκά από φρέσκο γάλα που τηγανίζεται σε Ινδικό βούτυρο (Γκι) και σερβίρονται με σιρόπι σοκολάτας ή καραμέλας. Εμείς ζητήσαμε και τις δύο εκδοχές αλλά μάταια... ποτέ δεν μας έχουν ενθουσιάσει και νομίζω πως την καλύτερη εκδοχή τους την έχω δοκιμάσει στο Kohenoor και την χειρότερη εδώ.

Ήπιαμε μια κόκα κόλα 250ml x 1,50 και πληρώσαμε για τα παραπάνω 62€ ήτοι 20,66€/άτομο.

Συμπερασματικά, πλην του φαγητού οι λοιπές κατηγορίες δεν σας κρύβω ότι με ψιλό-απογοήτευσαν. Θεωρώ ότι οι τιμές θα μπορούσαν να είναι πιο χαμηλές δεδομένου ότι οι μερίδες (σε όλα) τα ινδικά είναι μικρές έως αστείες, ο χώρος χρήζει άμεσα κάποιας βελτίωσης-ανανέωσης και η εξυπηρέτηση χρειάζεται περισσότερη θέρμη και επικοινωνία με τον πελάτη. Το Red Elephant όμως κατά τη γνώμη μου εξακολουθεί να έχει τις πιο αξιοπρεπείς γεύσεις συγκριτικά πάντα με 4-5 ακόμα Ινδικά της Αθήνας που έχω δοκιμάσει και το προτείνω μόνο και μόνο γι’ αυτό. Προτιμήστε όμως καλύτερα μια καθημερινή που θα είναι πιο χαλαρά τα πράγματα.

Καλές γιορτές σε όλους με υγεία και καλή χρονιά να έχουμε!!!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη PONTIKI.

08 Δεκ 2017

Επίσκεψη Σάββατο βράδυ καλεσμένος από εορτάζοντα. Το μαγαζί είναι μικρό όπως έχουν γράψει και άλλοι. Αυτό δεν θα με πείραζε, αν ακριβώς πίσω από την πλάτη μας δεν υπήρχε το τραπέζι που ακουμπάνε οι ντελιβεράδες τους σάκους διανομής και κάθονται και οι ίδιοι περιμένοντας να ετοιμαστούν οι παραγγελίες.
Έχω ξαναφάει στο συγκεκριμένο, πάλι ως καλεσμένος του συγκεκριμένου φίλου μου. Αυτή την φορά δεν ευχαριστήθηκα. Ίσως έχω βαρεθεί την συγκεκριμένη κουζίνα. Τα πιάτα βέβαια να επισημάνω ήταν όλα άψογα μαγειρεμένα.

Δύο ακόμη αρνητικά: Η σε κάποιο βαθμό αγενής συμπεριφορά του υπεύθυνου και η αφόρητη ζέστη. Υπάρχει πλήρης απουσία εξαερισμού και όλη η ζέστη από την κουζίνα εγκλωβίζεται. Σε ερώτηση του φίλου μου αν μπορούν να ανάψουν τον ανεμιστήρα στον τοίχο ακριβώς από πάνω μας η απάντηση ήταν αρνητική!
Αν είστε λάτρης της συγκεκριμένης κουζίνας προτιμήστε delivery.
Το κόστος είναι φυσικά κατ’ εκτίμηση.

27 Νοε 2017

Είχα πάνω απο 3 χρόνια να φαω στο Red elephant καθώς (για καλή μας τύχη σε εμας του λάτρεις του ινδικού) άνοιξαν τα τελευταία χρόνια αρκετά και πολύ καλά ινδικά στην Αθήνα.

Το φαί δεν έχει καμμία σχέση με όπως ήταν και απογοητευτήκαμε.
Πήραμε 2 σούπες οι οποίες κολυμπούσαν στο γάλα καρύδας, πραγματικά ήταν τόσο γλυκές που λιγώσαμε λες και τρώγαμε κακό ρυζόγαλο, καμία δηλαδή σχέση με ινδική σούπα.

Το μοσχάρι που πήραμε νομίζω το τελευταίο στον κατάλογο (ελαφρώς καυτερό) ήταν κάκιστης και αμφίβολης προέλευσης το κρέας με κόκκαλα και λίπος(! ) και αρκετά άνοστο.

Μαζί με κρασί, mango lassi ενα ρύζι ατμού και ενα nan με πατάτα δώσαμε 39 ευρώ (πανάκριβο για την ποιότητα αυτή και για τον χώρο). Με τα ίδια χρήματα τρώγαμε νοστιμότατο φαγητό στο babajim, indian chef κλπ
Δυστυχώς δεν θα το επισκεφτώ ξανά!