Μικρός χώρος με παραδοσιακές ινδικές συνταγές. Ανοιχτό καθημερινά από το μεσημέρι.

05 Ιαν 2018

Πέντε χρόνια ακριβώς πάνε από την πρώτη μου κριτική για το Red Elephant. Όχι και λίγα. Η αλήθεια είναι ότι είχα πολύ καιρό να το επισκεφθώ. Ήρθε ο καιρός να δούμε πως έχουν εξελιχθεί τα πράγματα σ’ αυτό το Ινδικό στέκι.

Ο χώρος έχει μείνει ίδιος κι απαράλλαχτος με μία ίσως διαφορά. Ότι τα τραπέζια έχουν γίνει όλα “ένα” αφού έχουν μόλις 20 πόντους διαφορά το ένα από το άλλο. Πιο κολλητά πεθαίνεις. Που σημαίνει ότι πρώτον τρως παρέα με τους δίπλα και δεύτερον ότι μια που θα κάτσεις και μια που δεν θα ξανασηκωθείς γιατί οι μετακινήσεις δεν ενδείκνυνται. Μα θα μου πείτε καλά; Τώρα το κατάλαβες αυτό; Πάντα μικρός ήταν ο χώρος. Δε νομίζω όμως πως παλαιότερα υπήρχε τέτοιου βαθμού σαρδελοποίηση. Το άθλιο νάυλον που κλείνει τον χώρο εξακολουθεί να υπάρχει παρότι οι δουλειές… μια χαρά πάνε απ’ ότι συμπέρανα και η τουαλέτα εξακολουθεί να είναι το ωραιότερο μέρος αυτού του εστιατορίου. Καθαρή και ατμοσφαιρική (στο βαθμό που μπορεί).

Στην εξυπηρέτηση επίσης έχουν αλλάξει κάποια σημαντικά πράγματα. Στο τηλέφωνο για την κράτηση (Σάββατο 11/11/2017 3 άτομα) λίγη “δυσκοιλιότητα” την διέκρινα θα έλεγα από την κοπέλα, καθώς όταν απάντησα στην ερώτηση για το τι ώρα θέλαμε να πάμε (για τις 9:30-10:00 είπα), η ανταπάντηση ήταν “ελάτε καλύτερα 10:30 γιατί όλοι έρχονται την ίδια ώρα και δε μπορούμε να τους εξυπηρετήσουμε". Θα μπορούσε βέβαια να ήταν πιο ειλικρινής και να μου πει απλά ελάτε στη “δεύτερη βάρδια” γιατί εμείς την έχουμε «δει» τύπου Vezene και θέλουμε να τ’ αρπάζουμε ασύστολα.

Τα ποτήρια-σερβίτσια δεν τα πιάνουν πια με γάντια. Επιπλέον η κανατούλα με το νεράκι βρύσης αντικαταστάθηκε από εμφιαλωμένο που επιστρέψαμε πίσω φυσικά, γιατί ωραία είναι να την έχεις δει, αλλά επειδή τα μεταξωτά βρακιά θέλουν κι επιδέξιους κώλους, ρίξε και κανένα φράγκο στον διάκοσμο να το δικαιολογεί και κάπως. Γιατί νάυλον και εμφιαλωμένο είναι εντελώς κόντρα, πώς να το κάνουμε;

Προσέξτε μόνο την απόδειξη στο τέλος γιατί αυτή είναι μια άλλη πονηριά που συμβαίνει πολύ συχνά στα εστιατόρια. Με το που θα προσγειωθεί το εμφιαλωμένο, έχει εκδοθεί και η αντίστοιχη απόδειξη με τη χρέωσή του. Στον τελικό λογαριασμό όμως πάρα το γεγονός ότι το εμφιαλωμένο έχει επιστραφεί και αντικατασταθεί με κανατούλα, η χρέωση δεν έχει ακυρωθεί οπότε εσύ πληρώνεις και το νεράκι της βρύσης, τους μένει και το εμφιαλωμένο κάβα για το επόμενο κορόιδο.

Κάτι ακόμα. Ο άλλοτε ευγενέστατος κύριος που ερχόταν, έπαιρνε παραγγελίες, καθοδηγούσε και ρώταγε πως μας φάνηκε το φαγητό, έχει γίνει businessman πια, κάνει guest εμφανίσεις late at night και χαιρετάει από μακρυά και τυπικά. Έτσι είναι… το χρήμα αλλοιώνει χαρακτήρες.

Το φαγητό ευτυχώς παραμένει σταθερό στο Red Elephant. Αξιοπρεπές κατ’ εμέ, όπως και παλαιότερα. Εκείνο το βράδυ δοκιμάσαμε:

Τα κλασικά papadums που έρχονται στο ξεκίνημα σαν κέρασμα με τα δύο ντιπάκια, το ένα γιαούρτι και μέντα νομίζω, το άλλο με πικάντικη σάλτσα μάνγκο και το τρίτο κομμάτι από μάνγκο τουρσί πολύ πικάντικο.

- Σούπα λαχανικών χ 6€

Υπέροχη για το γούστο μου. Όχι βελουτέ, πλην όμως αρκετά πηχτή, γευστικότατη αν και ίσως λίγο τσιμπημένη στο αλάτι, φουλ στα λαχανικά, από φασόλια μέχρι ό, τι μπορείτε να φανταστείτε σε μεγάλα καρεδάκια. Χορταστικότατη σαν μερίδα, την απόλαυσα πραγματικά μέχρι τελευταία σταγόνα. Προσοχή μόνο στην υπόλοιπη παραγγελία γιατί με αυτήν και μόνο το στομάχι φουσκώνει κατά το ήμισυ.

- Σούπα κοτόπουλο (2 μερίδες) χ 7€ έκαστη

Εξίσου πολύ νόστιμη, με την ίδια πυκνότητα από άποψη υφής και την προσθήκη κοτόπουλου. Τολμώ όμως να πω ότι αυτή που επέλεξα εγώ (λαχανικών) είναι πολύ πιο ενδιαφέρουσα. Καθένας λοιπόν από την παρέα, απόλαυσε την σουπίτσα του με μεγάλη ικανοποίηση και προχωρήσαμε παρακάτω.

- Cheese nan χ 3,50€

Αντικαθιστά το δικό μας ψωμί, και είναι η παραδοσιακή τους πίτα. Η συγκεκριμένη που επιλέξαμε εμείς είχε μέσα τυρί φέτα, λίγο μπασταρδεμένη συνταγή δηλαδή κι όχι αμιγώς παραδοσιακή, προφανώς για να καλύπτει όλα τα γούστα. Ήρθε καυτό και μυρωδάτο από το βούτυρο.

- Ρύζι Zarda pilao χ 6€

Γλυκίζουσα επιλογή αφού πρόκειται για γλυκό ρύζι με σαφράν μαγειρεμένο με γάλα καρύδας, σταφίδες και αποξηραμένα φρούτα. Μας άρεσε πολύ.

- Kοτόπουλo Tandoori x 10€

Το μόνο πιάτο που δεν μας ενθουσίασε καθόλου. Μεγάλες μερίδες κοτόπουλο με κόκκαλο (στον κατάλογο δεν διευκρινίζεται ότι δεν πρόκειται για φιλέτο) πολύ πικάντικο το αποτέλεσμα αλλά είχαν ξεραθεί και είχαν χάσει εντελώς την ζουμερότητα που έπρεπε να έχουν. Η μαρινάδα δε στην οποία αναγράφεται ότι λούζεται το κοτόπουλο πριν ψηθεί, δεν διακρίνεται γευστικά πουθενά, προφανώς ούτε και βοήθησε στην τρυφερότητα του πουλερικού που συνήθως σε αυτό συνελεί.

- Κοτόπουλο korma χ 9,50€

Αγαπημένο -επίσης γλυκίζον- πιάτο, με φιλέτο κοτόπουλο κομμένο σε μεγάλα καρέ, σε άφθονη λευκή σάλτσα (νομίζω είναι και η μοναδική λευκή σάλτσα του καταλόγου) με γάλα καρύδας αν δεν απατώμαι και κρέμα από αμύγδαλα και ολόκληρα κάσιους. Την πιο επιτυχημένη εκδοχή του korma την έχω δοκιμάσει εδώ. Σερβίρεται σε μπακιρένιο βαθύ σκεύος επάνω σε βάση με ρεσό για να διατηρείται ζεστό. Η γεύση του είναι μαγική και ταιριάζει απόλυτα στον ουρανίσκο μου.

- Κοτόπουλο Tikka Masala χ 9€

Φιλέτο κοτόπουλο πάλι κομμένο σε μεγάλα καρέ, μαριναρισμένο και μαγειρεμένο σε μείγμα μπαχαρικών μασάλα. Ελαφρώς πικάντικο σε μπόλικη κόκκινη σάλτσα αυτή τη φορά, απαραίτητη για ανάμειξη με το ρύζι.

- Gulam χ 4€

Τα κλασικά παραδοσιακά γλυκά από φρέσκο γάλα που τηγανίζεται σε Ινδικό βούτυρο (Γκι) και σερβίρονται με σιρόπι σοκολάτας ή καραμέλας. Εμείς ζητήσαμε και τις δύο εκδοχές αλλά μάταια... ποτέ δεν μας έχουν ενθουσιάσει και νομίζω πως την καλύτερη εκδοχή τους την έχω δοκιμάσει στο Kohenoor και την χειρότερη εδώ.

Ήπιαμε μια κόκα κόλα 250ml x 1,50 και πληρώσαμε για τα παραπάνω 62€ ήτοι 20,66€/άτομο.

Συμπερασματικά, πλην του φαγητού οι λοιπές κατηγορίες δεν σας κρύβω ότι με ψιλό-απογοήτευσαν. Θεωρώ ότι οι τιμές θα μπορούσαν να είναι πιο χαμηλές δεδομένου ότι οι μερίδες (σε όλα) τα ινδικά είναι μικρές έως αστείες, ο χώρος χρήζει άμεσα κάποιας βελτίωσης-ανανέωσης και η εξυπηρέτηση χρειάζεται περισσότερη θέρμη και επικοινωνία με τον πελάτη. Το Red Elephant όμως κατά τη γνώμη μου εξακολουθεί να έχει τις πιο αξιοπρεπείς γεύσεις συγκριτικά πάντα με 4-5 ακόμα Ινδικά της Αθήνας που έχω δοκιμάσει και το προτείνω μόνο και μόνο γι’ αυτό. Προτιμήστε όμως καλύτερα μια καθημερινή που θα είναι πιο χαλαρά τα πράγματα.

Καλές γιορτές σε όλους με υγεία και καλή χρονιά να έχουμε!!!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη PONTIKI.

21 Φεβ 2017

Με την παρούσα κριτική μου, σίγουρα δεν ανακάλυψα ουτε τον τοπ ινδικο προορισμό στα πέριξ των Αθηνων, αλλα ουτε και την πυρίτιδα. Απλα μετα απο ένα χρόνο που το πάλευα να πάω, και εμφανίστηκαν τόσα εμπόδια, όσα και αυτα των ολυμπιονικων, σε αγώνα μετ εμποδίων, αποφάσισα να τα παρατήσω. Και έγινε το απίθανο. Ω ναι. Γιατι μονο ετσι θα μπορούσα να χαρακτηρίσω τη σαββατιάτικη έξοδο μου, στους Αμπελοκήπους. Για αλλου κινήσαμε με τη φίλη μου, και αλλου η ζωή μας έβγαλε. Ξεκινήσαμε με προορισμό μια παμπ, αλλάξαμε γνώμη και κατευθυνθήκαμε σε μεζεδοπωλείο, και αφου ξανά αλλάξαμε γνώμη, περάσαμε το κατώφλι του ινδικού. Σίγουρα δε χαρακτηριζόμαστε για τη σταθερότητα μας αυτη την εποχή, αλλα όταν μπήκαμε στο red elephant και μας περίμενε τραπεζι χωρις κρατηση, στα ενδοτερα, ε οκ... τύφλα να χει το τζακ ποτ!!!!

Ο χωρος εχει περιγραφτεί πριν απο μενα. Απλα, αιτιολογώ το 3/4. Ειναι μικρος, έως πολυ μικρος, εχει κόκκινα τραπεζάκια, μικρα και κολλητά, μια γνωριμία με τους διπλανούς παίζει να την κανεις, ειναι καθαρός απο τσιγάρο και μυρωδιές, και τα χαλιά ειναι χρωματιστά, κόκκινα, πράσινα, πορτοκαλί. Εμένα αυτο μου άρεσε, γιατι μου έβγαλε οικεία και φιλική ατμόσφαιρα.

Η εξυπηρετηςη δεν ειναι το δυνατό σημείο του μαγαζιού, αλλα ποιος ασχολείται; με το που μπαίνεις προσγειώνεται ένα μπουκαλι εμφιαλωμένο νερό. Φάουλ πρώτο. Με ενοχλεί να μην ερωτωμαι για το πώς θα αφήσω εγώ τα λεφτα μου, αλλα ας μην επεκταθώ. Το κυνηγούσα τοσο καιρο, που θα δώσω τόπο στην οργή, που λέει και ο πάνσοφος λαός. Το χαμόγελο ειναι περιττό και η κυρία στο ταμείο, δεν ειναι σίγουρα για βραβείο ευγένειας. Αλλά είπαμε, δίνουμε τόπο στην οργή!!

Το φαγητο με γοήτευσε. Και πριν απο μενα, πολυ κόσμο, γιατι διαβαςα και προηγούμενες κριτικες. Οχι οτι θα άλλαζε κατι απο την εμπειρια μου, απλα όταν υπαρχει σύμπλευση απόψεων, τότε είτε καλο είτε κακο, ειναι κατι που ισχύει...

Δοκιμάσαμε τις παραδοσιακές πίτες νααν, την απλή έκδοση. Ωραίες, αφρατουλες, μου άρεσαν. Στην αρχη μας έφεραν τρία ντιπ με κράκερς, το ένα γλυκο, το άλλο αδιάφορο και το τρίτο καυτερό. Μόλις τα δοκιμάσαμε μας τα πήραν αρον αρον.

Πηραμε μια σαλάτα με βάση το γιαούρτι, η οποια περιείχε αγγούρι, κρεμμύδι φρέσκο, αρακά και κατι ακομα. Η ποςοτητα επαρκής, δροσιστική και φαγώθηκε ευχάριστα. Δοκιμάσαμε ρύζι με ανάμεικτα λαχανικά και μπαχαρικά. Ισορροπημένο σε γευση, τα μπαχαρικά του προσδιδαν μια ευχάριστη γευση, και τα λαχανικά επαρκή. Για κυριως μας ηρθε σε ένα μεταλλικό ινδικο παραδοσιακό σκεύος κοτόπουλο κόρμα με γάλα καρύδας. Η γευση του ηταν πολυ καλή, η ποςοτητα του, μαλλον ικανοποιητική, το δέσιμο της σάλτσας θα το ηθελα λιγο πιο πηχτό. Γενικά ηταν καλο και το τιμήσαμε.

Στο σύνολο ηταν μια ευχάριστη εμπειρια και σκοπεύω να την επαναλάβω στο μέλλον, αρκεί να μη συναντώ τόσα εμπόδια. Το value for money, ειναι καλο, εμείς πληρώσαμε 22 ευρω, αλλα πηραμε ένα κυριως. Τα κυριως είχαν 9,5 ευρω, που οκ δεν το λες και χαμηλά. Γενικά, δεν περιμένετε απο μενα να το προτεινω. Το σύνολο των κριτικών νομιζω μιλάει απο μονο του.

29 Οκτ 2016

Η γειτονιά γυρνούσε εσένα να κοιτάξει
Και σ’ είχαμε κι η πρώτη, μη βρέξει και μη στάξει
Γι’ αυτό μπορεί να πήραν και τα μυαλά σου αέρα
Και τις παλιές παρέες τώρα τις κάνεις πέρα

Δηλαδή μας το παίζεις και ντίβα
Τα λαμέ τα φορέματα βάζεις
Ντεκολτέ και χρυσή αλυσίδα
Και στα στέκια τα πλούσια αράζεις
(https: //www. youtube. com/watch?v=_V8l021hMEA)

Ειλικρινά το ανωτέρω άσμα (Η Ντίβα) του Ζωρζ του Πιλαλί θα μπορούσε να είναι και η πλήρης κριτική του εν λόγω καταστήματος. Άμεσα προσπερνώ τις προσφιλείς -σε εμένα- τεραστίων διαστάσεων παρεκβάσεις και λέω:

Για χρόνια ο ερυθρός ελέφας ήτο το καλό και αποκομμένο από την πιάτσα ινδικό (απεκόπη αυτοβούλως καθώς παλιότερα ήταν Μεταξουργείο ως Noor). Αυτό που από στόμα σε στόμα (εξού και οι 70τόσες κριτικές εδώ) μάζευε κόσμο όντας πολύ μακριά από την Απόλλωνος ή τη Γλυφάδα. Ποτέ δεν υπήρξε πανακρίβου. Τιμίως ηργάζετο και έχτιζε το προφίλ του underground καλού ινδικού. Και δεν αμφισβητώ τίποτα από τα παραπάνω, τα οποία είναι απολύτως αληθή.

Αμφισβητώ όμως το παρόν. Ο χώρος είναι αυτός ενός μικροσκοπικού καταστήματος το οποίο έχει ενωθεί με την επίσης μικροσκοπική «αυλή», δηλ. το πεζοδρόμιο, με νάυλον (το νάυλον είναι ένα αυτόνομο κακό για μένα αλλά πάμε παρακάτω). Καίτοι το πεζοδρόμιο έχει στρωθεί με χαλί και το νάυλον είναι πράγματι ινδοπρεπώς και όμορφα διακοσμημένο με ελεφαντάκια γύρω-γύρω, παραμένει νάυλον, ήγουν πράγμα που σημαίνει ότι άμα σπάσουν οι ζέστες σε ψιλοθερίζει η δροσιά. Η σόμπα μανιτάρι είναι καλή για καφετέριες, όχι για να κάτσεις για φαΐ. Μα αυτό ίσχυε πάντα θα πει κανείς. Τι έχει αλλάξει;

Η ποιότητα του φαγητού έφερε τη δημοφιλία. Η δημοφιλία τον κόσμο. Ο κόσμος τα λεφτά και τα λεφτά την απληστία. Ο μικροσκοπικός χώρος γέμισε με τραπέζια και απέδειξε την πραγματικότητα της θεωρίας της σχετικότητας. Κατουριέται ο διπλανός σου; Θα σου μπει το κουτάλι σου στο μάτι. Και πώς να μη γίνει αφού είναι ο ένας πάνω στον άλλο; Πήγαμε χθες δυο άτομα και απέφευγα να μιλήσω: αν μιλούσα με άκουγαν και οι εξ αριστερών και οι εκ δεξιών, καθώς τα τραπέζια ήταν ενιαία. Η δε σερβιτόρα για να σερβίρει τους εξ αριστερών μου ζητούσε συγγνώμη και έπρεπε να παραμερίζω και να σκύβω για να περάσει ο δίσκος πάνω από το κεφάλι μου καθώς ο «διάδρομος» ήταν μικρότερος των 15-20 εκατοστών, πράγμα που σημαίνει ότι κι η Κομανέντσι πάσχουσα από νευρική ανορεξία θα δυσκολευότανε. Ειρήσθω εν παρόδω είχαμε κλείσει τραπέζι, δεν ήταν ότι είδαμε φως και μπήκαμε…

Αφού είπα τα παραπάνω να πω και τα παρακάτω:
Έχει καλό φαγητό. Είναι νόστιμο. Αν το ζητήσεις καυτερό είναι καυτερό και δεν αρχίζουν τα παζάρια και οι πειραματισμοί. Δεν είναι ακριβό. Συγκεκριμένα:

- Νταλ Φράι, δηλαδή φακές. 7 €. Σε κάθε περίπτωση η μαγειρική του συγκεκριμένου καταστήματος είναι αριστοτεχνική. Το δε σερβίρισμα όμορφο: μπακιρένια και περίτεχνα διακοσμημένα μπολάκια με ρεσώ από κάτω να κρατάν ζεστό το φαγητό. Γαρνιτούρα πολύ ψιλοκομμένου φρέσκου κόλιανδρου και στικς πιπερόριζας σε σχεδόν όλα τα πιάτα.
- Αλού Γκόμπι. Πράγμα που σημαίνει πατάτες με κουνουπίδι. Λίγο πιο βρασμένο, κυρίως από αυτό που θέλω εγώ, και κυρίως το κουνουπίδι, αλλά σε κάθε περίπτωση νόστιμο. Επίσης 7€.
- Κοτόπουλο Τζαλφαρέζι. Αλλού τζαλφρέζι. Ινδική και καυτερή έκδοση στιφάδου. Όχι με ολόκληρα κρεμμύδια αλλά με πολύ ψιλοκομμένο κρεμμύδι και ντομάτα και πιπεριά. Στα 9€.
Όλα τα ανωτέρω εζητήθησαν στο 6/10 έως 7/10 της καυτεροκλίμακας και νομίζω ότι το παρακάναμε... Ένας μέσος Έλλην (δεν αναφέρομαι σε Ινδό ή Μεξικάνο) καλύπτεται με το 2-3/10 ενώ το 5/10 είναι ήδη καμπόσο. Αν πάτε πρώτη φορά ή δεν είστε φαν του καυτερού θα πρότεινα εντόνως ΜΕΧΡΙ 5/10.
- Κοτόπουλο Βινταλού. Εκ του πορτογαλικού carne de vinha d'alhos, δηλ. κρέας μαριναρισμένο με ξύδι και σκόρδο. Πάρα πολύ καλό και πεντανόστιμο. Ζητηθέν στο 8/10 της καυτεροκλίμακας, συνέβαλε στην καταρροή. Παρά την καυτερότητα ήταν σαφέστατα ένα αρωματικό και εύγευστο πιάτο με βάθος γεύσης. Χρεώθηκε 9€, στον κατάλογο 9,50€…
Για να καταπραΰνουμε τα κάψιμο και να συνοδέψουμε τα ανωτέρω πήραμε και:
- Ρύζι Πιλάο, δηλ. μπασμάτι με σαφράν. Πολύ ωραίο. Σε σχέση με πέρυσι μεγάλωσε κατάτι η μερίδα. Στα 3,50€.
- Ψωμάκι Ναν. Το δεύτερο καλλίτερο (μετά του ABC) από τα εν Αθήναις ινδικά που έχουν καλύψει κατά καιρούς τις διατροφικές μου ανάγκες. Στο 1,50 ευρώ.
- Νεράκι 2Χ1,50 ευρώ… Ο ερυθρός βαρόνος έχει αναπολήσει τις μέρες του φιλτραρισμένου ύδατος και δεν είναι ο μόνος. Και το νεράκι είναι μάλιστα του ενός λίτρου. Πράγμα που, για να είμαι ειλικρινής, με εκνευρίζει λιγάκι.

Μην τα πολυλογώ για να φάμε σε ένα από τα καλλίτερα –σαν φαγητό και όχι σαν χώρος- ινδικά της Αθήνας πληρώσαμε 20 ευρώ το άτομο και πήραμε και πακετάκι διότι είμεθα άνθρωποι και όχι γκαμήλες.

Ανακεφαλαίωση εν τάχει:
Ήταν και είναι ένα από τα πιο νόστιμα ινδικά της Αθήνας. Ήταν και παραμένει μη ακριβό (όχι και φθηνό). Σε κάνει όμως να νιώθεις σαν τον Καμπανέλλη στο τραίνο για το Μαουτχάουζεν… Σε πακτώνει ανερυθρίαστα. Έχει χαθεί –νομίζω- και το πρωτογενές ενδιαφέρον που υπήρχε παλιότερα για το well being του πελάτη. Κατά τα λοιπά η εξυπηρέτηση χαρακτηρίζεται από ταχύτητα και ακρίβεια.

Αν θα ξαναπάω; Ναι διότι είναι το αγαπημένο της γυναίκας μου. Εγώ έχω μια φυσική απέχθεια στο στρίμωγμα (και στις ουρές) και αν ήτο αποκλειστικά στο χέρι μου δεν θα ξαναπήγαινα.
Αν το συστήνω; Αμέ. Τουλάχιστον για μία δοκιμή βέβαια.

TIPS
Κοινό: Πολλοί αμερικανο-ευρωπαίοι. Δεν ξέρω γιατί αλλά φαίνεται ότι Έλληνες που έχουν σπουδάσει στην Αγγλία βγάζουν τους επισκέπτες φίλους τους εκεί για βόλτα όταν δεν θέλουν να τους σκιάξουν στα βλάχικα της Βάρης με κοκορέτσια και αρνίσια κεφαλάκια. Business dinner place για πολυεθνικές (κυριολεκτικά). Κυρίες 50+ που ξεκινήσαν γιόγκα και είχαν φάει μια φορά ινδικό στο Piccadilly διαδηλώνουν τον κοσμοπολιτισμό τους.
Παρκάρισμα: Αν βρεις σε λιγότερο από 15’ παίξε λόττο άμεσα (σ. σ. σταθμός Πανόρμου στα 2' με τα πόδια).
Κατηγορία: 12€-18€ χωρίς ποτό.
Not2be missed: κοτόπουλο κόρμα, απλό ναν.
Reservation: Αν δεν θες να καταλήξεις να πίνεις τσίπουρα στο Μυλόλιθο πιο κει, ναι.
Red Elephant in a nutshell: Polly Pocket’s curry night out.

08 Δεκ 2017

Επίσκεψη Σάββατο βράδυ καλεσμένος από εορτάζοντα. Το μαγαζί είναι μικρό όπως έχουν γράψει και άλλοι. Αυτό δεν θα με πείραζε, αν ακριβώς πίσω από την πλάτη μας δεν υπήρχε το τραπέζι που ακουμπάνε οι ντελιβεράδες τους σάκους διανομής και κάθονται και οι ίδιοι περιμένοντας να ετοιμαστούν οι παραγγελίες.
Έχω ξαναφάει στο συγκεκριμένο, πάλι ως καλεσμένος του συγκεκριμένου φίλου μου. Αυτή την φορά δεν ευχαριστήθηκα. Ίσως έχω βαρεθεί την συγκεκριμένη κουζίνα. Τα πιάτα βέβαια να επισημάνω ήταν όλα άψογα μαγειρεμένα.

Δύο ακόμη αρνητικά: Η σε κάποιο βαθμό αγενής συμπεριφορά του υπεύθυνου και η αφόρητη ζέστη. Υπάρχει πλήρης απουσία εξαερισμού και όλη η ζέστη από την κουζίνα εγκλωβίζεται. Σε ερώτηση του φίλου μου αν μπορούν να ανάψουν τον ανεμιστήρα στον τοίχο ακριβώς από πάνω μας η απάντηση ήταν αρνητική!
Αν είστε λάτρης της συγκεκριμένης κουζίνας προτιμήστε delivery.
Το κόστος είναι φυσικά κατ’ εκτίμηση.

27 Νοε 2017

Είχα πάνω απο 3 χρόνια να φαω στο Red elephant καθώς (για καλή μας τύχη σε εμας του λάτρεις του ινδικού) άνοιξαν τα τελευταία χρόνια αρκετά και πολύ καλά ινδικά στην Αθήνα.

Το φαί δεν έχει καμμία σχέση με όπως ήταν και απογοητευτήκαμε.
Πήραμε 2 σούπες οι οποίες κολυμπούσαν στο γάλα καρύδας, πραγματικά ήταν τόσο γλυκές που λιγώσαμε λες και τρώγαμε κακό ρυζόγαλο, καμία δηλαδή σχέση με ινδική σούπα.

Το μοσχάρι που πήραμε νομίζω το τελευταίο στον κατάλογο (ελαφρώς καυτερό) ήταν κάκιστης και αμφίβολης προέλευσης το κρέας με κόκκαλα και λίπος(! ) και αρκετά άνοστο.

Μαζί με κρασί, mango lassi ενα ρύζι ατμού και ενα nan με πατάτα δώσαμε 39 ευρώ (πανάκριβο για την ποιότητα αυτή και για τον χώρο). Με τα ίδια χρήματα τρώγαμε νοστιμότατο φαγητό στο babajim, indian chef κλπ
Δυστυχώς δεν θα το επισκεφτώ ξανά!

09 Αυγ 2017

Αυτή είναι η 1η κριτική μου και την κάνω για ένα μαγαζί από όπου παραγγέλνω συχνά.

Παρά το γεγονός ότι παραγγέλνω συχνά, έχω πάει στο μαγαζί μόνο μία φορά και αυτή χειμώνα. Ο χώρος είναι ζεστός και όμορφος, αλλά για τα γούστα μου μικρός. Το μαγαζί είχε αρκετό κόσμο αλλά βρήκαμε να κάτσουμε εύκολα, χωρίς κάποια αναμονή ή κράτηση. Κυρίως για το πόσο κοντά είναι τα τραπέζια μεταξύ τους δίνω το 3/4.

Η εξυπηρέτηση ήταν καλή, δεν θα πω ότι ήταν ούτε εξαιρετική ούτε αδιάφορη. Τα φαγητά ήρθαν γρήγορα (που είναι ένα συν όσο να'ναι) και ο ιδιοκτήτης ήταν εξυπηρετικός. Μας καθοδήγησε στο τι και πόσο να παραγγείλουμε αλλά μέχρι εκεί. Θα μου πεις τι άλλο θες; Οκ, για αυτό δεν θα σταθώ άλλο στην εξυπηρέτηση.

Τώρα στο ψητό: τα πιάτα. Γενικώς έχω δοκιμάσει πολλά πιάτα και μπορώ να πω οτι δεν έχω δυσαρεστηθεί με σχεδόν κανένα.

- naan: είτε με σκόρδο, είτε σκέτες, είναι αφράτες, ζεστές και νόστιμες. Ο, τι πρέπει για να τις βουτήξεις στο raita που είναι μια πολύ δροσερή 'σαλάτα' με βάση το γιαούρτι και ψιλοκομμένα λαχανικά. Αυτά τα δύο δηλαδή δεν λείπουν ποτέ από την παραγγελία μου.

- σαλάτα Spinach & mushroom με σπανάκι, μανιτάρια, αγγούρι, κρεμμύδι & ντοματίνια: μία μέτρια σαλάτα. Τα μανιτάρια μάλλον ήταν από κονσέρβα (που δεν μου άρεσε καθόλου), τα ντοματίνια λίγα και γενικώς δεν θα την ξαναέπαιρνα.

- από κυρίως έχω δοκιμάσει αρκετά πιάτα, μόνο με κοτόπουλο όμως γιατί είναι το κρέας που μου αρέσει. Οπότε δεν έχω εικόνα για τα υπόλοιπα(μοσχάρι, αρνί κλπ). Το κοτόπουλο να υπογραμμίσω ότι είναι πάντα τρυφερό και ζουμερό, το μέγεθος της μερίδας σωστό και η τιμή είναι γύρω στα 9.50-11 ευρώ, χωρίς όμως κάποιο ρύζι να το συνοδεύει. Επίσης θέλει λίγη προσοχή στο πόσο καυτερή ζητάς τη μερίδα γιατί ακόμα και το 6/10 δεν είναι αυτό που φαντάζεσαι για 6/10 και μου φάνηκε τη μια φορά που το πήρα πολύ καυτερό. Τα παρακάτω τα συστήνω ανεπιφύλακτα:

1) Chicken malai tikka: κομμάτια στήθος κοτόπουλο, με ginger, κάρδαμο & τριμμένα αμύγδαλα & κάσιους ψημένα στο Ταντούρι.
2) Chicken tikka masala: κοτόπουλο μαριναρισμένο & μαγειρεμένο σε μείγμα μπαχαρικών & κόκκινη σάλτσα ντομάτας
3) Chicken bhuna: κοτόπουλο με κρεμμύδια, γλυκιά πιπεριά & ντομάτα

- από ρύζι, το απλό είναι το μόνο που έχω δοκιμάσει και είναι οκ. Αξίζει να το πάρεις ώστε να το βουτήξεις στην σάλτσα του κοτόπουλου. Πρότασή μου στο εστιατόριο είναι να συμπεριληφθεί στην μερίδα του κυρίως πιάτου.

- το Mango lassy, δηλαδή ένα μείγμα από γιαούρτι και μάνγκο, είναι ό, τι πρέπει για να σε δροσίσει ενδιάμεσα στις καυτερές μπουκιές του γεύματος. Είναι πολύ νόστιμο επίσης.

Ανακεφαλαίωση εν τάχει:

Το φαγητό είναι εκπληκτικό. Ακριβό όμως, ειδικά αν πρέπει να παραγγείλεις ξεχωριστά το συνοδευτικό ρύζι σου. Μιας και οι καιροί είναι δύσκολοι, μια μείωση τιμών θα ήταν χρήσιμη. Προσωπικά το εστιατόριο σαν χώρος δεν μου ταίριαξε για αυτό μετά την πρώτη επίσκεψη δεν ξαναπήγα αλλά παραγγέλνω μόνο. Το συστήνω ανεπιφύλακτα τουλάχιστον για μία δοκιμή.

26 Μάρ 2016

Τετάρτη βράδυ και μετά από τηλεφωνική κράτηση, περισσότερο για να βεβαιωθώ πως το εστιατόριο λειτουργεί, επισκεπτόμαστε δύο άτομα το Red Elephant, γύρω στις εννέα.
Έχω ξαναφάει στο συγκεκριμένο ινδικό τουλάχιστον 3-4 φορές ακόμα, τελευταία πριν περίπου ένα χρόνο. Νομίζω πως είναι από τα πιο ενδιαφέροντα σε γεύση ινδικά της πόλης. Παρόλα αυτά θα επισημάνω στην περιγραφή μου κάποια πράγματα που θέλουν σίγουρα διόρθωση.

Ξεκινώντας από το χώρο, η ατμόσφαιρα Bollywood δεν είναι κάτι που μου είναι δυσάρεστο ή ενοχλητικό. Αυτό που σίγουρα όμως που πρέπει να αλλάξει είναι ο εξαερισμός. Φεύγοντας μυρίζαμε απίστευτα από την τσίκνα της κουζίνας. Επίσης θα ήθελα να είναι πιο αραιά τα τραπέζια. Το τραπέζι που ήμαστε και ήταν για δύο είχε απόσταση μικρότερη των δέκα εκατοστών από το διπλανό, στο οποίο μάλιστα ήρθε και κάθισε ένα ζευγάρι. Πλήρης απουσία ιδιωτικότητας. Για τα υπόλοιπα του χώρου έχουν αναφερθεί και άλλοι χρήστες του A4f.

Συνεχίζοντας στην εξυπηρέτηση. Η φίλη μου είχε φτάσει λίγο νωρίτερα, οπότε της είχαν ήδη φέρει μία εμφιαλωμένη πλαστική φιάλη νερό. Δεν πρόλαβα να καθήσω και ήρθε η σερβιτόρα να ρωτήσει αν είμαστε έτοιμοι να παραγγείλουμε. Απαντάω " Όχι βέβαια" και ανοίγω τον κατάλογο να δω τι θα πάρω.
Γενικά η όλη συμπεριφορά της σερβιτόρας ήταν από αδιάφορη ως αγενής. Δυστυχώς στις εποχές που ζούμε θα πρέπει οι ιδιοκτήτες των εστιατορίων να είναι προσεκτικοί σε όλα τα επίπεδα. Δε θα επεκταθώ περισσότερο.

Παραγγείλαμε λοιπόν:
ναν με σκόρδο
κροκέτες κρεμμυδιών
τηγανητό ρύζι με λαχανικά
chicken tikka
chicken corma
μία ινδική μπύρα
μισί κιλό κόκκινο κρασί χύμα
Όλα τα πιάτα είναι υπέροχα. Γενικά όσες φορές έχω πάει και δοκιμάσει διάφορα πιάτα, δεν είχα ποτέ κάποια αρνητική εμπειρία. Μου άρεσαν τα πάντα. Τόσο καυτερά όσο θέλω, ζουμερά τα κρεατικά, νόστιμα τα ρύζια. Πολύ καλύτερα από άλλα ινδικά που έχω επισκεφτεί στην πόλη.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 39 ευρώ, κανονικά με απόδειξη. Καλό value for money, γιατί φάγαμε πάαααρα πολύ και έμεινε και φαγητό στα πιάτα, και στην τιμή περιλαμβάνονται και τα ποτά.

Συμπερασματικά, για το Red Elephant θα συνοψίσω.

Ωραία ινδική κουζίνα, από τις πιο ενδιαφέρουσες που έχω δοκιμάσει.
Χρειάζεται πολύ δουλειά στο θέμα του χώρου όμως.
Το θέμα της εξυπηρέτησης το θεωρώ τυχαίο και δε θα το βάλω στα μεγάλα μείον. Θεωρώ πως αξίζει μια επίσκεψη για τις γεύσεις και μόνο.

02 Σεπ 2016

Επιστρέφω μετά από καιρό με κριτική για το συγκεκριμένο χώρο. Η αλήθεια είναι ότι το ανέβαλα συνεχώς να γράψω μια πιο πρόσφατη/ενημερωμένη κριτική και νιώθω να το χρωστάω σε ένα μαγαζί που μόνο όμορφες στιγμές μας χαρίζει εδώ και μήνες!

Το Red Elephant βρίσκεται αρκετά κοντά στο σπίτι μας και μαζί με τη γυναίκα μου δεν περνάει εβδομάδα που να μην το επισκεφτούμε τουλάχιστον μια φορά. Ομολογώ ότι στο παρελθόν είχα κάποιους ενδοιασμούς σχετικά με το φαγητό, πιθανότατα διότι έπεφτα πάνω σε διαφορετικό μάγειρα-κάποιες μέρες τα πιάτα ήταν ΟΚ ενώ άλλες φορές ήταν καταπληκτικά!

Συνοπτικά, η όλη γευστική εμπειρία όσο αφορά στη δική μας άποψη, δεν έχει απλά αναβαθμιστεί αλλά έχει απογειωθεί!!! Τα πιάτα πλέον είναι γευστικότερα από ποτέ και τολμώ να πω πως ό, τι και αν παραγγέλουμε είναι άρτιο από πλευράς γεύσης και παρουσίασης. Είναι επίσης ευνόητο ότι σε μια κουζίνα στην οποία ξεχωρίζουν οι χορτοφαγικές γεύσεις και τα μπαχαρικά/καυτερά, γίνονται πολλές υποχωρήσεις από πλευράς των εστιατόρων για να ανεκτούν τη διαφορετικότητα στις γεύσεις οι Έλληνες πελάτες, οι οποίοι είναι γνωστοί φαν του "πίτα-γύρο από όλα".

Είναι γεγονός ότι ο ιδιοκτήτης-οικοδεσπότης προσπαθεί να εισάγει τους πελάτες του στις γεύσεις και προτείνει ο ίδιος ιδανικούς συνδυασμούς πχ ναν+ρύζι+γλυκό πιάτο+αλμυρό/καυτερό πιάτο. Στην αρχή έβρισκα τις προτάσεις κάπως "παρεμβατικές", στην πορεία ανακάλυψα ότι βελτίωσαν την συνολική εμπειρία μας και τις εκτίμησα.

Σημειώνω για όσους αναζητούν γεύσεις: παραγγέλουμε σταθερά είτε Raita (μοιάζει με γιαουρτάκι με δυόσμο, που σπάει τις καυτερές νότες από τα πιάτα και ηρεμεί τον ουρανίσκο), είτε μια άλλη σαλάτα με σως γιαουρτιού και πάλι για τον ίδιο λόγο. Επίσης, τιμάμε τα onion/chilli ναν, τα οποία είναι διαφορετικά από όσα σερβίρονται στα άλλα ινδικά της Αθήνας.

Αγαπημένο ρύζι το Zarda Pulao, αναντικατάστατο κάθε φορά, μαζί με τις φακές Dal Fry καυτερές στο 8/10/.

Το ωραιότερο πιάτο που έχει το μαγαζί για μένα είναι το Chicken Karahi, μια πανδαισία γεύσεων και must για όποιο θέλει να φάει καυτερό (ΚΑΥΤΕΡΟ όχι "να καίει λίγο"). Η γυναίκα μου μεγάλη φαν του butter chicken massala- η καλύτερη σως σε ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ. Προσωπικά, το έχω δοκιμάσει σε 3 άλλα ινδικά στην Αθήνα, δεν το πλησιάζει κανένα!

Προσωπική επιλογή είναι το Palak Paneer, μου θυμίζει ένα γερμανικό πιάτο (το ram spinat) με λευκό τυρί και σπανάκι. Από τα πιάτα με γαρίδες, είναι όλες απλά γευστικότατες και αν τις κατέτασσα πρώτα θα έβαζα τις Mandras και μετά τις γαρίδες με σκόρδο.

Για όσους ενδιαφέρονται και για την τιμή, ένα nan, raita, zarda pulao και δύο πιάτα εξ όσων ανέφερα, η τιμή είναι μεταξύ 30-34Ε (χωρίς ποτά). Μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι το μαγαζί είναι στα καλύτερα του από πλευράς γεύσεων, τιμών/ποιότητας και εξυπηρέτησης. Εξάλλου, αυτός είναι ο λόγος που το επισκεπτόμαστε συχνότατα και θα εξακολουθήσουμε να το κάνουμε! Μπράβο, συνεχίστε έτσι!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Mourouzis2005.