RED ELEPHANT

Ινδία

Λαρίσης 42, Αμπελόκηποι [Χάρτης]

Μικρός χώρος με παραδοσιακές ινδικές συνταγές. Ανοιχτό καθημερινά από το μεσημέρι.

Ινδία - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Η γειτονιά γυρνούσε εσένα να κοιτάξει
Και σ’ είχαμε κι η πρώτη, μη βρέξει και μη στάξει
Γι’ αυτό μπορεί να πήραν και τα μυαλά σου αέρα
Και τις παλιές παρέες τώρα τις κάνεις πέρα

Δηλαδή μας το παίζεις και ντίβα
Τα λαμέ τα φορέματα βάζεις
Ντεκολτέ και χρυσή αλυσίδα
Και στα στέκια τα πλούσια αράζεις
(https: //www. youtube. com/watch?v=_V8l021hMEA)

Ειλικρινά το ανωτέρω άσμα (Η Ντίβα) του Ζωρζ του Πιλαλί θα μπορούσε να είναι και η πλήρης κριτική του εν λόγω καταστήματος. Άμεσα προσπερνώ τις προσφιλείς -σε εμένα- τεραστίων διαστάσεων παρεκβάσεις και λέω:

Για χρόνια ο ερυθρός ελέφας ήτο το καλό και αποκομμένο από την πιάτσα ινδικό (απεκόπη αυτοβούλως καθώς παλιότερα ήταν Μεταξουργείο ως Noor). Αυτό που από στόμα σε στόμα (εξού και οι 70τόσες κριτικές εδώ) μάζευε κόσμο όντας πολύ μακριά από την Απόλλωνος ή τη Γλυφάδα. Ποτέ δεν υπήρξε πανακρίβου. Τιμίως ηργάζετο και έχτιζε το προφίλ του underground καλού ινδικού. Και δεν αμφισβητώ τίποτα από τα παραπάνω, τα οποία είναι απολύτως αληθή.

Αμφισβητώ όμως το παρόν. Ο χώρος είναι αυτός ενός μικροσκοπικού καταστήματος το οποίο έχει ενωθεί με την επίσης μικροσκοπική «αυλή», δηλ. το πεζοδρόμιο, με νάυλον (το νάυλον είναι ένα αυτόνομο κακό για μένα αλλά πάμε παρακάτω). Καίτοι το πεζοδρόμιο έχει στρωθεί με χαλί και το νάυλον είναι πράγματι ινδοπρεπώς και όμορφα διακοσμημένο με ελεφαντάκια γύρω-γύρω, παραμένει νάυλον, ήγουν πράγμα που σημαίνει ότι άμα σπάσουν οι ζέστες σε ψιλοθερίζει η δροσιά. Η σόμπα μανιτάρι είναι καλή για καφετέριες, όχι για να κάτσεις για φαΐ. Μα αυτό ίσχυε πάντα θα πει κανείς. Τι έχει αλλάξει;

Η ποιότητα του φαγητού έφερε τη δημοφιλία. Η δημοφιλία τον κόσμο. Ο κόσμος τα λεφτά και τα λεφτά την απληστία. Ο μικροσκοπικός χώρος γέμισε με τραπέζια και απέδειξε την πραγματικότητα της θεωρίας της σχετικότητας. Κατουριέται ο διπλανός σου; Θα σου μπει το κουτάλι σου στο μάτι. Και πώς να μη γίνει αφού είναι ο ένας πάνω στον άλλο; Πήγαμε χθες δυο άτομα και απέφευγα να μιλήσω: αν μιλούσα με άκουγαν και οι εξ αριστερών και οι εκ δεξιών, καθώς τα τραπέζια ήταν ενιαία. Η δε σερβιτόρα για να σερβίρει τους εξ αριστερών μου ζητούσε συγγνώμη και έπρεπε να παραμερίζω και να σκύβω για να περάσει ο δίσκος πάνω από το κεφάλι μου καθώς ο «διάδρομος» ήταν μικρότερος των 15-20 εκατοστών, πράγμα που σημαίνει ότι κι η Κομανέντσι πάσχουσα από νευρική ανορεξία θα δυσκολευότανε. Ειρήσθω εν παρόδω είχαμε κλείσει τραπέζι, δεν ήταν ότι είδαμε φως και μπήκαμε…

Αφού είπα τα παραπάνω να πω και τα παρακάτω:
Έχει καλό φαγητό. Είναι νόστιμο. Αν το ζητήσεις καυτερό είναι καυτερό και δεν αρχίζουν τα παζάρια και οι πειραματισμοί. Δεν είναι ακριβό. Συγκεκριμένα:

- Νταλ Φράι, δηλαδή φακές. 7 €. Σε κάθε περίπτωση η μαγειρική του συγκεκριμένου καταστήματος είναι αριστοτεχνική. Το δε σερβίρισμα όμορφο: μπακιρένια και περίτεχνα διακοσμημένα μπολάκια με ρεσώ από κάτω να κρατάν ζεστό το φαγητό. Γαρνιτούρα πολύ ψιλοκομμένου φρέσκου κόλιανδρου και στικς πιπερόριζας σε σχεδόν όλα τα πιάτα.
- Αλού Γκόμπι. Πράγμα που σημαίνει πατάτες με κουνουπίδι. Λίγο πιο βρασμένο, κυρίως από αυτό που θέλω εγώ, και κυρίως το κουνουπίδι, αλλά σε κάθε περίπτωση νόστιμο. Επίσης 7€.
- Κοτόπουλο Τζαλφαρέζι. Αλλού τζαλφρέζι. Ινδική και καυτερή έκδοση στιφάδου. Όχι με ολόκληρα κρεμμύδια αλλά με πολύ ψιλοκομμένο κρεμμύδι και ντομάτα και πιπεριά. Στα 9€.
Όλα τα ανωτέρω εζητήθησαν στο 6/10 έως 7/10 της καυτεροκλίμακας και νομίζω ότι το παρακάναμε... Ένας μέσος Έλλην (δεν αναφέρομαι σε Ινδό ή Μεξικάνο) καλύπτεται με το 2-3/10 ενώ το 5/10 είναι ήδη καμπόσο. Αν πάτε πρώτη φορά ή δεν είστε φαν του καυτερού θα πρότεινα εντόνως ΜΕΧΡΙ 5/10.
- Κοτόπουλο Βινταλού. Εκ του πορτογαλικού carne de vinha d'alhos, δηλ. κρέας μαριναρισμένο με ξύδι και σκόρδο. Πάρα πολύ καλό και πεντανόστιμο. Ζητηθέν στο 8/10 της καυτεροκλίμακας, συνέβαλε στην καταρροή. Παρά την καυτερότητα ήταν σαφέστατα ένα αρωματικό και εύγευστο πιάτο με βάθος γεύσης. Χρεώθηκε 9€, στον κατάλογο 9,50€…
Για να καταπραΰνουμε τα κάψιμο και να συνοδέψουμε τα ανωτέρω πήραμε και:
- Ρύζι Πιλάο, δηλ. μπασμάτι με σαφράν. Πολύ ωραίο. Σε σχέση με πέρυσι μεγάλωσε κατάτι η μερίδα. Στα 3,50€.
- Ψωμάκι Ναν. Το δεύτερο καλλίτερο (μετά του ABC) από τα εν Αθήναις ινδικά που έχουν καλύψει κατά καιρούς τις διατροφικές μου ανάγκες. Στο 1,50 ευρώ.
- Νεράκι 2Χ1,50 ευρώ… Ο ερυθρός βαρόνος έχει αναπολήσει τις μέρες του φιλτραρισμένου ύδατος και δεν είναι ο μόνος. Και το νεράκι είναι μάλιστα του ενός λίτρου. Πράγμα που, για να είμαι ειλικρινής, με εκνευρίζει λιγάκι.

Μην τα πολυλογώ για να φάμε σε ένα από τα καλλίτερα –σαν φαγητό και όχι σαν χώρος- ινδικά της Αθήνας πληρώσαμε 20 ευρώ το άτομο και πήραμε και πακετάκι διότι είμεθα άνθρωποι και όχι γκαμήλες.

Ανακεφαλαίωση εν τάχει:
Ήταν και είναι ένα από τα πιο νόστιμα ινδικά της Αθήνας. Ήταν και παραμένει μη ακριβό (όχι και φθηνό). Σε κάνει όμως να νιώθεις σαν τον Καμπανέλλη στο τραίνο για το Μαουτχάουζεν… Σε πακτώνει ανερυθρίαστα. Έχει χαθεί –νομίζω- και το πρωτογενές ενδιαφέρον που υπήρχε παλιότερα για το well being του πελάτη. Κατά τα λοιπά η εξυπηρέτηση χαρακτηρίζεται από ταχύτητα και ακρίβεια.

Αν θα ξαναπάω; Ναι διότι είναι το αγαπημένο της γυναίκας μου. Εγώ έχω μια φυσική απέχθεια στο στρίμωγμα (και στις ουρές) και αν ήτο αποκλειστικά στο χέρι μου δεν θα ξαναπήγαινα.
Αν το συστήνω; Αμέ. Τουλάχιστον για μία δοκιμή βέβαια.

TIPS
Κοινό: Πολλοί αμερικανο-ευρωπαίοι. Δεν ξέρω γιατί αλλά φαίνεται ότι Έλληνες που έχουν σπουδάσει στην Αγγλία βγάζουν τους επισκέπτες φίλους τους εκεί για βόλτα όταν δεν θέλουν να τους σκιάξουν στα βλάχικα της Βάρης με κοκορέτσια και αρνίσια κεφαλάκια. Business dinner place για πολυεθνικές (κυριολεκτικά). Κυρίες 50+ που ξεκινήσαν γιόγκα και είχαν φάει μια φορά ινδικό στο Piccadilly διαδηλώνουν τον κοσμοπολιτισμό τους.
Παρκάρισμα: Αν βρεις σε λιγότερο από 15’ παίξε λόττο άμεσα (σ. σ. σταθμός Πανόρμου στα 2' με τα πόδια).
Κατηγορία: 12€-18€ χωρίς ποτό.
Not2be missed: κοτόπουλο κόρμα, απλό ναν.
Reservation: Αν δεν θες να καταλήξεις να πίνεις τσίπουρα στο Μυλόλιθο πιο κει, ναι.
Red Elephant in a nutshell: Polly Pocket’s curry night out.

Ινδία - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Επιστρέφω μετά από καιρό με κριτική για το συγκεκριμένο χώρο. Η αλήθεια είναι ότι το ανέβαλα συνεχώς να γράψω μια πιο πρόσφατη/ενημερωμένη κριτική και νιώθω να το χρωστάω σε ένα μαγαζί που μόνο όμορφες στιγμές μας χαρίζει εδώ και μήνες!

Το Red Elephant βρίσκεται αρκετά κοντά στο σπίτι μας και μαζί με τη γυναίκα μου δεν περνάει εβδομάδα που να μην το επισκεφτούμε τουλάχιστον μια φορά. Ομολογώ ότι στο παρελθόν είχα κάποιους ενδοιασμούς σχετικά με το φαγητό, πιθανότατα διότι έπεφτα πάνω σε διαφορετικό μάγειρα-κάποιες μέρες τα πιάτα ήταν ΟΚ ενώ άλλες φορές ήταν καταπληκτικά!

Συνοπτικά, η όλη γευστική εμπειρία όσο αφορά στη δική μας άποψη, δεν έχει απλά αναβαθμιστεί αλλά έχει απογειωθεί!!! Τα πιάτα πλέον είναι γευστικότερα από ποτέ και τολμώ να πω πως ό, τι και αν παραγγέλουμε είναι άρτιο από πλευράς γεύσης και παρουσίασης. Είναι επίσης ευνόητο ότι σε μια κουζίνα στην οποία ξεχωρίζουν οι χορτοφαγικές γεύσεις και τα μπαχαρικά/καυτερά, γίνονται πολλές υποχωρήσεις από πλευράς των εστιατόρων για να ανεκτούν τη διαφορετικότητα στις γεύσεις οι Έλληνες πελάτες, οι οποίοι είναι γνωστοί φαν του "πίτα-γύρο από όλα".

Είναι γεγονός ότι ο ιδιοκτήτης-οικοδεσπότης προσπαθεί να εισάγει τους πελάτες του στις γεύσεις και προτείνει ο ίδιος ιδανικούς συνδυασμούς πχ ναν+ρύζι+γλυκό πιάτο+αλμυρό/καυτερό πιάτο. Στην αρχή έβρισκα τις προτάσεις κάπως "παρεμβατικές", στην πορεία ανακάλυψα ότι βελτίωσαν την συνολική εμπειρία μας και τις εκτίμησα.

Σημειώνω για όσους αναζητούν γεύσεις: παραγγέλουμε σταθερά είτε Raita (μοιάζει με γιαουρτάκι με δυόσμο, που σπάει τις καυτερές νότες από τα πιάτα και ηρεμεί τον ουρανίσκο), είτε μια άλλη σαλάτα με σως γιαουρτιού και πάλι για τον ίδιο λόγο. Επίσης, τιμάμε τα onion/chilli ναν, τα οποία είναι διαφορετικά από όσα σερβίρονται στα άλλα ινδικά της Αθήνας.

Αγαπημένο ρύζι το Zarda Pulao, αναντικατάστατο κάθε φορά, μαζί με τις φακές Dal Fry καυτερές στο 8/10/.

Το ωραιότερο πιάτο που έχει το μαγαζί για μένα είναι το Chicken Karahi, μια πανδαισία γεύσεων και must για όποιο θέλει να φάει καυτερό (ΚΑΥΤΕΡΟ όχι "να καίει λίγο"). Η γυναίκα μου μεγάλη φαν του butter chicken massala- η καλύτερη σως σε ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ. Προσωπικά, το έχω δοκιμάσει σε 3 άλλα ινδικά στην Αθήνα, δεν το πλησιάζει κανένα!

Προσωπική επιλογή είναι το Palak Paneer, μου θυμίζει ένα γερμανικό πιάτο (το ram spinat) με λευκό τυρί και σπανάκι. Από τα πιάτα με γαρίδες, είναι όλες απλά γευστικότατες και αν τις κατέτασσα πρώτα θα έβαζα τις Mandras και μετά τις γαρίδες με σκόρδο.

Για όσους ενδιαφέρονται και για την τιμή, ένα nan, raita, zarda pulao και δύο πιάτα εξ όσων ανέφερα, η τιμή είναι μεταξύ 30-34Ε (χωρίς ποτά). Μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι το μαγαζί είναι στα καλύτερα του από πλευράς γεύσεων, τιμών/ποιότητας και εξυπηρέτησης. Εξάλλου, αυτός είναι ο λόγος που το επισκεπτόμαστε συχνότατα και θα εξακολουθήσουμε να το κάνουμε! Μπράβο, συνεχίστε έτσι!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Mourouzis2005.

Ινδία - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Τετάρτη βράδυ και μετά από τηλεφωνική κράτηση, περισσότερο για να βεβαιωθώ πως το εστιατόριο λειτουργεί, επισκεπτόμαστε δύο άτομα το Red Elephant, γύρω στις εννέα.
Έχω ξαναφάει στο συγκεκριμένο ινδικό τουλάχιστον 3-4 φορές ακόμα, τελευταία πριν περίπου ένα χρόνο. Νομίζω πως είναι από τα πιο ενδιαφέροντα σε γεύση ινδικά της πόλης. Παρόλα αυτά θα επισημάνω στην περιγραφή μου κάποια πράγματα που θέλουν σίγουρα διόρθωση.

Ξεκινώντας από το χώρο, η ατμόσφαιρα Bollywood δεν είναι κάτι που μου είναι δυσάρεστο ή ενοχλητικό. Αυτό που σίγουρα όμως που πρέπει να αλλάξει είναι ο εξαερισμός. Φεύγοντας μυρίζαμε απίστευτα από την τσίκνα της κουζίνας. Επίσης θα ήθελα να είναι πιο αραιά τα τραπέζια. Το τραπέζι που ήμαστε και ήταν για δύο είχε απόσταση μικρότερη των δέκα εκατοστών από το διπλανό, στο οποίο μάλιστα ήρθε και κάθισε ένα ζευγάρι. Πλήρης απουσία ιδιωτικότητας. Για τα υπόλοιπα του χώρου έχουν αναφερθεί και άλλοι χρήστες του A4f.

Συνεχίζοντας στην εξυπηρέτηση. Η φίλη μου είχε φτάσει λίγο νωρίτερα, οπότε της είχαν ήδη φέρει μία εμφιαλωμένη πλαστική φιάλη νερό. Δεν πρόλαβα να καθήσω και ήρθε η σερβιτόρα να ρωτήσει αν είμαστε έτοιμοι να παραγγείλουμε. Απαντάω " Όχι βέβαια" και ανοίγω τον κατάλογο να δω τι θα πάρω.
Γενικά η όλη συμπεριφορά της σερβιτόρας ήταν από αδιάφορη ως αγενής. Δυστυχώς στις εποχές που ζούμε θα πρέπει οι ιδιοκτήτες των εστιατορίων να είναι προσεκτικοί σε όλα τα επίπεδα. Δε θα επεκταθώ περισσότερο.

Παραγγείλαμε λοιπόν:
ναν με σκόρδο
κροκέτες κρεμμυδιών
τηγανητό ρύζι με λαχανικά
chicken tikka
chicken corma
μία ινδική μπύρα
μισί κιλό κόκκινο κρασί χύμα
Όλα τα πιάτα είναι υπέροχα. Γενικά όσες φορές έχω πάει και δοκιμάσει διάφορα πιάτα, δεν είχα ποτέ κάποια αρνητική εμπειρία. Μου άρεσαν τα πάντα. Τόσο καυτερά όσο θέλω, ζουμερά τα κρεατικά, νόστιμα τα ρύζια. Πολύ καλύτερα από άλλα ινδικά που έχω επισκεφτεί στην πόλη.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 39 ευρώ, κανονικά με απόδειξη. Καλό value for money, γιατί φάγαμε πάαααρα πολύ και έμεινε και φαγητό στα πιάτα, και στην τιμή περιλαμβάνονται και τα ποτά.

Συμπερασματικά, για το Red Elephant θα συνοψίσω.

Ωραία ινδική κουζίνα, από τις πιο ενδιαφέρουσες που έχω δοκιμάσει.
Χρειάζεται πολύ δουλειά στο θέμα του χώρου όμως.
Το θέμα της εξυπηρέτησης το θεωρώ τυχαίο και δε θα το βάλω στα μεγάλα μείον. Θεωρώ πως αξίζει μια επίσκεψη για τις γεύσεις και μόνο.

Ινδία - Αμπελόκηποι, Αθήνα

"Σ'αγάπησα και πίστεψα πως βρήκα τη χαρά μου/ με μένα εμεγάλωσε ο πόνος στην καρδία μου"

Μια κλασσική μαντινάδα της κρητικής μουσικής, περιγράφει νομίζω με τον καλύτερο τρόπο τα συναισθήματα μου για αυτό το μαγαζί. Όντας ένα από τα πρώτα μαγαζιά που έγραφα κριτική για το ask4food πριν 2 χρόνια περίπου, όταν έκανα τα πρώτα μου βήματα στο σαιτ, έχω ένα ιδιαίτερο δέσιμο μαζί του. Η κριτική μου αυτή, αποτέλεσμα αυθεντικού ενθουσιασμού για το κατάστημα αυτό, πλέον με πληγώνει καθώς δεν ανταποκρίνεται πλέον σε μεγάλο βαθμό στην πραγματικότητα.

Οπότε βρίσκομαι στη δυσάρεστη θέση να γράψω δεύτερη κριτική, επικαιροποιώντας την άποψή μου για το μαγαζί αυτό:

Ως αρχική παρατήρηση, να σημειωθεί ότι το μαγαζί αυτό, υπήρξε περίοδος που είχε μεγάλο "hype"(αντίστοιχη πέραση έχουν βιώσει πάμπολλα μαγαζιά, όπως-κατ'εξοχήν- το Γελαστό Κρεμμύδι, το Νάμα, το Μαύρο Πρόβατο και τόσα άλλα). Τίποτα κακό ως εδώ, το αντίθετο. Ως τα μεγάλα ατού, που έκαναν διάσημο το Red Elephant ήταν μεταξύ άλλων:

1) Το μη εμφιαλωμένο νερό στο τραπέζι καθόλη τη διάρκεια του γεύματος
2) Οι αυθεντικές γεύσεις στο μενού
3) Η εξυπηρέτηση από τον ιδιοκτήτη και το προσωπικό καθόλη τη διάρκεια του γεύματος
4) Το μικρό κέρασμα στο τέλος
5) Οι οικονομικές τιμές
6) Η τουαλέτα.

Στις τελευταίες επισκέψεις μου (η αλήθεια είναι ότι λόγω του πανζουρλισμού που επικρατούσε και τη δυσκολία στις κρατήσεις) πέρασε μεγάλο χρονικό διάστημα μεταξύ της προτελευταίας και της τελευταίας επίσκεψης. Να σημειώσω εδώ ότι η στιχομυθία όσες φορές είχα προσπαθήσει να κλείσω τραπέζι βράδυ παρασκευής ή Σαββάτου είχε ως εξής:
-Ήθελα να ρωτήσω μήπως υπάρχει ελεύθερο τραπέζι.
-Πόσα (! ) άτομα είστε;
- Συγγνώμη είμαστε πλήρεις.

Δεδομένου ότι είναι αδύνατο να υπάρχει τραπέζι για 1 άτομο που να δικαιολογούσε την ερώτηση του εστιατορίου για μένα η μόνη εξήγηση είναι ότι τους περίσσευε ένα μεγάλο τραπέζι που δε θα το χαράμιζαν για ένα ζευγάρι. Δικαίωμα τους. Δικαίωμα μου όμως και εμένα να παραξενευτώ.

Επιστρέφω στην αποδόμηση των προπαρατεθέντων προτερημάτων.

1) Θυμάστε το παλιό καλό φιλτραρισμένο νερό (βλ κριτική World); Πλέον το εμφιαλωμένο μπουκάλι σας περιμένει στο τραπέζι μαζί με χρέωση-σκαμπίλι 1,5€ από τα αποδυτήρια

2) Ως προς το 2, παραπέμπω για να μην μακρηγορώ στην ευστοχότατη κριτική του Pass1 (Στράβωμα Νο3). Εγώ απλώς να προσθέσω ότι εάν περάσετε ποτέ μια βόλτα από το ταπεινό Maharaja Kitchen, θα συνειδητοποιήσετε ότι υπάρχουν πολλές ακόμη γεύσεις Ινδίας που μπορείτε να γευτείτε στην Αττική.

3) Ενώ η εξυπηρέτηση παλαιότερα μου φαινόταν εξαιρετική, με τον καιρό (υπήρξα συχνός επισκέπτης) κατέληξε λίγο κουραστική. Μου λες ότι γλυκίζει, σου λέω το ξέρω, μου επιμένεις ότι γλυκίζει και να πάρω άλλο πιάτο. Δεν έχω ξαναβιώσει τέτοια παρέμβαση στο μενού μου πότε ξανά. Η προειδοποίηση είναι καλή εφόσον τηρεί το μέτρο (πολλώ δε μάλλον όταν ο ίδιος ο ιδιοκτήτης σου λέει: "μα σας έχω πει τόσες φορές(! ) ότι γλυκό με γλυκό δεν πάει". Επίσης, αξιότιμη Evi, σε ενημερώνω ότι σε μια παλαιότερη επίσκεψη μου, η σερβιτόρα που μας πήρε παραγγελία, όταν περιοριστήκαμε σε 3 μόνο πιάτα χωρίς ρύζι (αλλά με ναν), μας τόνισε 2 φορές ότι δεν έχουμε πάρει ρύζι, ενώ όταν μας έφερνε τα πιάτα, μας υπενθύμιζε -εμμέσως- ότι δεν είναι πολλά.

4) Κέρασμα; Ας γελάσω (έτσι "τελειώνει" το Δέκα του Καραγάτση παρεμπιπτόντως)

5) Οι τιμές του ομολογώ παραμένουν σε φυσιολογικα επίπεδα. Όμως συνοπολογισθείσης της ποσότητας, και έχοντας πλέον παραστάσεις από πολλά ινδικά εντός και εκτός των τειχών, μπορώ να πω ότι πολλά πιάτα του μου φαίνονται αρκετά υπερτιμημένα.

6) Η τουαλέτα παραμένει πάντα εξαιρετική!

Τέλος, οφείλω να δηλώσω τα εξής. Μερικά από τα φαγητά του παραμένουν σε εξαιρετικά επίπεδα (βλ. Ναν και Κορμα), σε κάποια άλλα έχει αλλάξει η συνταγή και έχουν χάσει πολύ γευστικά κατά τη γνώμη μου. Επίσης, η έρμη η Κόμπρα είναι σε έλλειψη από τότε που πρωτοεπισκέφθηκα το μαγαζί (βγάλτε την).

Εν κατακλείδι, παραμένει αναμφισβήτως ένα ιδανικό μαγαζί για να γνωρίσεις την ινδική κουζίνα σε φίλο/η, οικογένεια κλπ σε STP συνθήκες.
Αλλά για να με ξανακερδίσει ως πελάτη (κάτι το οποίο θα ήθελα ειλικρινά), πρέπει να αλλάξει πολλά και να ξαναβρεί τον εαυτό του. Αλλιώς, ως μόνη κατακλείδα, αρμόζει η τελευταία φράση του pass1 στην κριτική του -κλειστού εδώ και καιρό- μπαρμπα τζωρζ.

Καλά Χριστούγεννα σε όλους

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη baron.rouge.

Ινδία - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Βρεθηκα τυχαια στο συγκεκριμενο μαγαζι Τριτη βραδυ στις 9 ωρα κ εντυπωσιαστηκα οταν ειδα πως ολα τα τραπεζια ηταν ρεζερβε!
Τελικα βολευτηκαμε σε ενα μικρο τραπεζι αφου ημασταν δυο ατομα.

Το φαγητο ηταν πολυ καλο, πιο προσεγμενο απο αλλα ινδικα εστιατορια και οι μεριδες μεγαλες. Η σαλατα με κοτοπουλο τικκα ηταν εξαιρετικη και τα κυριως επισης. το κοτόπουλο Μαλάι Τίκκα ηταν εξαιρετικο.

Αυτο που θεωρω μεγαλο μειονεκτημα στο μαγαζι ειναι η συμπεριφορα των υπαλληλων. Υπηρχε καθυστερηση στο να μας παρουν παραγγελια ενω το μαγαζι δεν ηταν γεματο ακομα. Τελος, η κυρια που διαχειριζοταν τα τραπεζια δεν ηταν ευγενικη παρα μονο οταν εφερε το λογαριασμο.

Ινδία - Αμπελόκηποι, Αθήνα

To Red Elephant προσφέρει εξαιρετική σχέση τιμής και φαγητού. Τα πιάτα του είναι εξαιρετικά, έχω πάει αρκετές φορές και ότι έχω δοκιμάσει ήταν εξαιρετικό. Τα πιάτα με κρέας (αρνί, κοτόπουλο, μοσχάρι), τα ρύζια, οι σαλάτες, τα ναν (νομίζω έτσι λέγονται), με τυρί, με σκόρδο...

Το ποτό με μάνγκο και γιαούρτι. Μου έκανε εντύπωση ότι τα παπαρδάμ τα σερβίρουν δωρεάν.

Η εξυπηρέτηση είναι πολύ καλή, και ακόμα καλύτερη, αν λάβει κανείς υπ'όψη του ότι μερικές φορές πρέπει να εξυπηρετήσουν πολύ κόσμο, αρκετά γρήγορα. Ο χώρος είναι μικρός, απλός, αλλά πολύ cosy.

Ινδία - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Αγάπησα το ινδικό φαγητό από τότε που έφαγα από το Murch. Βέβαια, προτιμώ το RED ELEPHANTμιας και είναι πιο ζεστό το περιβάλλον. Ο χώρος, όντως, δεν είναι ιδιαίτερος αλλά είναι φιλόξενος και ακόμα και η ινδική μουσική σε ταξιδεύει.

Ήμασταν 3 άτομα (φαγάδες) και πληρώσαμε 40 ευρώ για 3 κυρίως, 2 ρύζια, 3 μεγάλα σαμόζα και 2 μπύρες. Φάγαμε του σκασμού και πήρα ταπεράκι για το σπίτι.

Δεν είμαι γνώστης του ινδικού φαγητού αλλά, ειλικρινά, το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Είναι καθαρό, χωρίς βαριές οσμές και βολεύει επειδή είναι κοντά στο μέτρο.

Τι άλλο θες?

Ινδία - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Ήταν η γνωριμία μου με τη Ινδική κουζίνα. Παραγγείλαμε τα πιο "ασφαλή" πιάτα και γενικά μείναμε ικανοποιημένοι από το φαγητό.

Ο χώρος δεν μου άρεσε καθόλου, υπερβολικά μικρό και χαμηλοτάβανο, με όλες τις μυρωδιές της κουζίνας και των πιάτων να δυσχεραίνουν περισσότερο την ατμόσφαιρα.

Επίσης θα ήθελα πιο φιλική εξυπηρέτηση.

Χρήσιμη;
Ινδία - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Είναι ένα από τα μαγαζιά που έχω επισκεφθεί πολλές φορές.

Θα αρχίσω από το βασικό αρνητικό: είναι πολύ μικρό και θέλει από νωρίς κράτηση.

Ο ιδιοκτήτης, ο οποίος παίρνει και τις παραγγελίες συνήθως, είναι πολύ ευγενικός, βοηθάει πάντα ώστε να διαλέξεις ένα πιάτο που να σου ταιριάζει (ειδικά στο πόσο καυτερό θα είναι) και δίνει πολύ καλές συμβουλές για την ποσότητα της παραγγελίας.

Το ορεκτικό που φέρνει πάντα με το μάνγκο τουρσί είναι κάτι πολύ ιδιαίτερο και μου αρέσει πάρα πολύ. Φυσικά φέρνει και και 2 πιο ήπιες σάλτσες για όσους δεν προτιμούν τις πολύ έντονες γεύσεις.

Το αρνίσιο σις κεμπάπ που κάνει είναι ένα από τα καλύτερα που έχω φάει ποτέ. Ίσως το καλύτερο μέχρι τώρα. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα ακόμα και σε όσους "φοβούνται" μήπως μυρίζει.

Από τα κυρίως όσα έχω δοκιμάσει ήταν πάρα πολύ ωραία. Οι επιλογές μου συνήθως είναι κοτόπουλο tika massala ή madras.

Μία ωραία επιλογή σε όσους αρέσουν οι γλυκές γεύσεις είναι το korma.

Σημείωση: Μεγάλη προσοχή για το πόσο καυτερό θα το παραγγείλετε. Έχει μία κλίμακα 1-10 και το 7-8 είναι καυτερό αλλά και ευχάριστο για όσους τρώνε καυτερά. Τα 9-10 θέλουν πολύ προσοχή. Αν κάποιος θέλει ένα ελαφρός πικάντικο, ας επιλέξει 5-6...

Από τα ρύζια, συνήθως επιλέγω την πιο γλυκιά επιλογή με τα ξερά φρούτα (zarda pulao), γιατί ταιριάζουν πιο πολύ με τις πικάντικες - καυτερές επιλογές των πιάτων που κάνω.

Από ποτά πάντα παίρνω μπύρα, αλλά οι λοιποί μου έχουν πει πολύ καλά λόγια για το mango lassy.

Εγώ θα το επισκεφθώ αρκετές φορές και στο μέλλον.

Ινδία - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Η ινδική κουζίνα είναι μία από τις αγαπημένες μου κουζίνες, για αυτό το λόγο χθες το βράδυ επισκέφτηκα το “Red elephant”.

Αρχικά, θα ήθελα να αναφερθώ στον χώρο. Το γεγονός ότι είναι αρκετά μικρός δεν τον καθιστά απαραίτητα και κακόγουστο ή άβολο. Ο τοίχοι είναι διακοσμημένοι με πολύχρωμες ταπετσαρίες που απεικονίζουν διάφορα σύμβολα της ινδικής κουλτούρας.

Τα ξύλινα τραπέζια του κύριου χώρου είναι αρκετά κοντά το ένα με το άλλο χωρίς όμως να δημιουργούν κάποιο πρόβλημα. Προσωπικά τον λάτρεψα. Μπορεί να ακουστεί περίεργο, όμως μόλις μπήκα στο μικρό αυτό μαγαζάκι, ένοιωσα αμέσως σαν να είχα ταξιδέψει στην Ινδία! (Και όπως καταλαβαίνετε το ντύσιμό σας ταιριάζει να είναι λίγο πιο casual ).

Το σέρβις ήταν καταπληκτικό. Η κυρία που μας σέρβιρε ήταν χαμογελαστή και πολύ εξυπηρετική. Όλα ήταν πολύ καθαρά, ειδικά το WC. Τέλος, όλα τα φαγητά ήρθαν πολύ γρήγορα παρόλο που το μαγαζί ήταν γεμάτο.

Και το τώρα πάμε στο φαγητό, το σημαντικότερο κομμάτι της βραδιάς! Για να πω την αλήθεια όλα όσα παραγγείλαμε μας άρεσαν πολύ. Μόλις καθίσαμε μας σέρβιραν ινδικές τραγανές πιτούλες ( δεν θυμάμαι την ονομασία: P ) και ένα πιάτο με τρία συνοδευτικά. Εμείς παραγγείλαμε τα εξής: μια δροσιστική σαλάτα με σπανάκι και μανιτάρια, παραδοσιακά πιτάκια naan, ρύζι με σαφράν, κοτόπουλο korma ( το αγαπημένο μου ), seekh κεμπάπ, κοτόπουλο tikka masala και για γλυκό το gulab jamun. Όλα είχαν υπέροχη γεύση και μείναμε πολύ ικανοποιημένοι.

Οι τιμές του ήταν απόλυτα λογικές. Εμείς πληρώσαμε 10-12 € το άτομο και “σκάσαμε ” από το πολύ φαγητό. Είναι σίγουρα ένα “value for money “ εστιατόριο.

Το μόνο αρνητικό είναι ότι στην περιοχή που βρίσκετε το εστιατόριο ( Αμπελόκηποι ) το πάρκινγκ είναι αρκετά δύσκολο για αυτό συμφέρει να πάρετε το μετρό.

Το “Red elephant “ είναι ένα από τα αγαπημένα μου εστιατόρια και σας προτείνω να το δοκιμάσετε!