INDIA BOLLYWOOD BAR RESTAURANT SHISHA

Ινδία

Τριπτολέμου 41, Γκάζι [Χάρτης]

Κλασικές συνταγές από την Ινδία.
Καθημερινά ανοιχτό από τις 17:00 μέχρι αργά το βράδυ. Σάββατο, Κυριακή από τις 14:00
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Φιλικό προς χορτοφάγους Take away Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Ινδία - Γκάζι, Αθήνα

Επισκεφτηκαμε το KOHENOOR ενα βραδυ καθημερινης 4 ατομα εχω επισκεφτει πολλα ινδικα εστιατορια και ιδιαιτερα τον τελευταιο καιρο και πλεον εχω καταληξει ότι ειναι μαλλον η αγαπημενη μου κουζινα(εκτος απο την ελληνικη φυσικα)

Εκμεταλευτηκαμε μια προσφορα μεσω ιντερνετ με εκπτωση 40%, επειδη η υπολοιπη παρεα δεν ηταν εξοικειωμενη με την ινδικη κουζινα αποφασισαμε να δοκιμασουμε αρκετα πιατα. Οι μεριδες δεν ειναι μεγαλες συνηθως αλλα λογω μπαχαρικων κλπ ειναι αρκετα χορταστικες.

Δοκιμασαμε πιτα νααν με κιμα (νοστιμη αλλα εχω δοκιμασει καλυτερες), ρυζι με καρυ(ιδανικο συνοδευτικο για τα πιατα με σαλτσουλα) Χ2, κοτοπουλο βινταλου(καυτερο αρκετα, μου αρεσε ιδιαιτερα προσοχη σε οσους δεν τρωνε καυτερα), κοτοπουλο κορμα(το αγαπημενο μου ινδικο πιατο, εδω συμπαθητικο οχι κατι ιδιαιτερο), ραιτα (σαλατα-σαλτσα με γαουρτακι και λαχανικα, επισης χρειαζεται οπωσδηποτε με καποια καυτερα πιατα) ενα ορεκτικο με πατατες το οποιο δε θυμαμαι την ονομασια αλλα δε μου πολυαρεσε και ενα κοτοπουλο με κοκκινιστη σαλτσουλα λιγο πικαντικη αδιαφορο επισης.

Γενικα οσον αφορα τη γευση δεν ενθουσιαστηκα, νομιζω οτι υπαρχουν πολλα πλεον ινδικα εστιατορια με καλυτερη γευση για τα δικα μου γουστα, δεν μπορω να εστιασω τι ακριβως δε μου αρεσε, θεωρω οτι η γευση ηταν πολυ επιπεδη χωρις καμμια γευστικη ενταση.

Η εξυπηρετηση ηταν μεν γρηγορη και διεκπαιρεωτικη, αλλα προς το τελος της βραδιας φαινοταν ξεκαθαρα η κουραση και η βαρεμαρα σε σημειο να βιαστουμε να φυγουμε, καταλαβαινω οτι και οι εργαζομενοι καποια στιγμη κουραζονται αλλα ειμαι καθετη οτι δεν πρεπει να το δειχνουν στον πελατη ποτε.

Ο χωρος ειναι καλος για το ειδος του μαγαζιου, με μεγαλα και βολικα τραπεζοκαθισματα. Επισης βρισκεται σε σημειο που ειναι μεν κοντα στην πλατεια αλλα ειναι αρκετα πιο ησυχα.

Δωσαμε κοντα στα 10 ευρω το ατομο ποσο πολυ ικανοποιητικο μεν, το οποιο ομως θα ηταν υψηλοτερο σε κανονικες συνθηκες. Βαθμολογω σε σχεση με το ποσο που θα διναμε χωρις την εκπτωση.

Εν ολιγοις εγω δε νομιζω να ξαναπαω γιατι στον Πειραια υπαρχουν δυο ''διαμαντια'' της ινδικης κουζινας.

Ινδία - Γκάζι, Αθήνα

Εάν δεν είναι πιασμένο νομίζω θα έπρεπε να έχω Gandhi σαν nickname με τα τόσα Ινδικά που έχουμε επισκεφθεί. Γνωστό, πολυδιαφημισμένο (στο ask4food) Ινδικό εστιατόριο στο Γκάζι το Kohenoor το επισκεφθήκαμε.

Ο χώρος έχει καλυτερέψει καθώς έχει κάνει ανακαίνιση. Έχει δημιουργήσει έναν χώρο πλέον που είναι ο μισός εστιατόριο και ο άλλος μισός με χαμηλά και μικρά τραπεζάκια ποτού. Ο χώρος γενικά έχει γίνει πιο ζεστός και σίγουρα σε σχέση με τα Ινδικά στον Πειραιά ή σε άλλες περιοχές είναι πολύ καλύτερος σαν χώρος. επειδή είχε καλό καιρό και ήταν μεσημέρι Σαββάτου καθίσαμε έξω στο πεζοδρόμιο όπου υπήρχε ήδη μια παρεά νομίζω 4 ατόμων και μετά γέμισε άλλο ένα τραπέζι με 2 άτομα.

Ο κατάλογος έχει λίγο μικρύνει και έχει μια καλύτερη ταξινόμηση των τόσων πολύπλοκων κανονικά πιάτων που έχουν τα Ινδικά και τα Κινέζικα. Προσφέρει κλασσικές συνταγές και απλά αλλάζει το κύριο συστατικό που είναι το κρέας και αναλόγως και οι τιμές.

Δοκιμάσαμε το γιαούρτι αγγουράκια, ντομάτα και μείγμα μπαχαρικών (Raita εάν δεν κάνω λάθος) το οποίο μας άρεσε, και μια πιατέλα με όλη σχεδόν την ποικιλία των ορεκτικών (samosa με κρέας και samosa με λαχανικά, chicken pakora, vegetable pakora, onion banji, κοτόπουλο tikka και κοτόπουλο tandoori, αρκετά μεγάλη σε ποσότητα για 2 άτομα άνετα, και τα περισσότερα μας άρεσαν).

Πήραμε πίτες Ναάν με τυρί και με κιμά οι οποίες μας άρεσαν πολύ.

Δοκιμάσαμε tika massala, κοτόπουλο με σάλτσα με καρύδα, αμύγδαλα και κρέμα γάλακτος. Σερβιρισμένο σε ένα ωραίο τσίγκινο σκεύος Ινδικό, καλή ποσότητα κοτόπουλου, πολύ νόστιμο.

Το 2ο κυρίως ήταν Pasanda κοτόπουλο, σερβιρισμένο στο ίδιο σκεύος με τα ίδια συστατικά όπως το tikka massala με την μόνη διαφορά ότι ειχε και κρέμα γάλακτος. Επίσης ωραία γευση και καλή ποσότητα κοτόπουλου.

Τα κυρίως τα συνοδεύσαμε με ρύζι τηγανητό με αυγό που ήρθε μια καλή ποσότητα για 2 άτομα (αρκετά καλό).

Η εξυπηρέτηση καλή (εάν και εκείνη την ώρα δεν είχε πολύ κόσμο) Ο νεαρός ιδιοκτήτης αρκετά ευγενικός, εξυπηρετικός, διακριτικός και τα πιάτα που όλα ήταν της ώρας ήρθαν σε λογικό χρόνο. Έιχε φροντίσει και υπήρχε μουσική απο ένα laptop συνδεδεμένο με ηχεία και μάλιστα ήταν ωραία μουσική (όχι τα dance Bollywood τραγούδια που μετά απο λίγη ώρα με κουράζουν).

Οι τιμές του εστιατορίου είναι λογικές σε γενικά πλαίσια σε σχέση με Αυτά που βρίσκονται στο Μοναστηράκι, στην Γλυφάδα και στου Ψυρρή, αλλά ακριβές σε σχέση με κάποια Ινδικά εστιατόρια του Πειραία κτλ. Να εξηγήσω οτι εμείς πήραμε ένα κουπόνι απο deal site με 10 ευρώ για κατανάλωση 20 ευρώ. Γνώριζα πάνω κάτω τις τιμές του αλλά τα κυρίως ήταν λίγο τσιμπημένα στα 8 και στα 9 ευρώ νομίζω ένα κλίκ πιο κάτω θα ήταν πιο καλές οι τίμες του. Ο συνολικός λογαριασμός κανονικά ανήλθε περίπου στα 27-30 ευρώ το άτομο σίγουρα πήραμε αρκετά πιάτα και εμείς.

Γενικά όμως βάζει εκπτώσεις τις καθημερινές οπου αξίζει να περισσότερο να πάτε. Νομίζω ότι θα μείνετε ευχαριστημένοι απο το φαγητό και την εξυπηρέτηση γενικά. Είναι ένα αξίολογο μαγαζί σε μια καλή περιοχή και σίγουρα δεν υπάρχει περίπτωση να φοβηθείς να μπείς μέσα (όπως σε κάποια άλλα έθνικ) ή να φοβάσαι για το εάν είναι καθαρό το φαγητό και εάν θα πάθεις κάτι τρώγοντας το. Εάν έχει καλό καιρό συνδυάστε το με μια βόλτα στο Γκάζι.

Μέχρι την επόμενη κριτική για Ινδικό σας χαιρετώ!!

Ινδία - Γκάζι, Αθήνα

Θα ξεκινησω την οποια κριτικη λεγοντας οτι στο συγκεκριμενο μαγαζι εχω παει και αλλες φορες απλα τοτε δεν ημουν μελος του site οποτε τωρα μπορω να μοιραστω τις εντυπωσεις μου μαζι σας.

Το συγκεκριμενο Ινδικο εστιατορια ειναι σαφως σε μια απο τις πλεον πιασαρικες περιοχες της αθηνας και βρισκεται στο σημειο αρκετο καιρο κατι που σαφως σημαινει οτι η ποιοτητα του ειναι αρκετα καλη για να επιβιωνει σε ενα χωρο που τα μαγαζια εστιασης ανοιγουν και κλεινουν σε ρυθμους που αδυνατεις να παρακολουθησεις.

Φτανοντας λοιπον στο Γκαζι κατεβαινεις τον κεντρικο δρομο και ο δευτερος καθετος ειναι η τριπτολεμου εκει οπου βρισκεται το μαγαζι.
Ο δρομος πηγμενος απο μπαρ club και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις οποτε αρκετα φωτισμενος και φαντασμαγορικος (το πολυ γνωστο μπαρ της περιοχης socialista ειναι στον δρομο )

Το εστιατοριο δεν το βλεπεις στην αρχη γιατι ειναι προς το τελος του δρομου απεναντι απο ενα παρκιγκ (που σαφως διευκολυνει την προσβαση στο σημειο με αυτοκινητο) και καθως δεν εχει εξωτερικο εντονο φωτισμο μονο η πινακιδα προδιδει την παρουσια του ( εγω προσωπικα ως βλαξ περασα απ εξω και παρ οτι ειχα ξαναπαει γυρισα ολο το Γκαζι για να το ξαναβρω)

Αφου φτασεις στο μαγαζι ευκολα σχετικα (ασχετα αν εγω το εκανα δυσκολο λογω στραβομαρας) βρισκεις μπροστα σου, τους χειμερινους τουλαχιστον μηνες, ενα ψιλοαχρωμο μαγαζι με μια τζαμαρια εξωτερικη που τους καλοκαιρινους μηνες ανοιγει και μια βαρια ξυλινη πορτα σε παλιο στυλ κλασσικου Ινδικου εστιατοριου.

Ανοιγοντας την πορτα βρισκεσαι σε εναν αχανη σχετικα χωρο με παρα πολλα τραπεζια πολυ τακτικα βαλμενα (με γεωμετρικη τοποθετηση θα ελεγα) ενα μπαρ στην μια μερια του μαγαζιου που εξυπηρετει τα κοκτειλς και ισως καποιο καφε αν θελει καποιος πελατης και στην ακρη του μπαρ ειναι η κουζινα κλειστη με σχετικα ακομψο τροπο (θεωρω εγω) με το παραθυρο εξυπηρετησης και στην αλλη μερια την πορτα εισοδου. Στο βαθος η αιθουσα καταληγει σε ενα μικρο ινδικο ξυλινο παραβαν που υποδηλωνει την εισοδο της τουαλετας.

Τα τραπεζακια σχετικα μετρια σε ογκο και χαμηλα περιστοιχισμενα απο καναπεδες ως επι το πλειστον και σχετικα αβολα δεδομενης και της μικρης αποστασης τους ενος απο το αλλο.

Οι τοιχοι του μαγαζιου με τεραστιες τεντες-αφισες με ινδες στυλ Ιντιρα Γκαντι και καποια ινδικα χαλακια σαν αφισες. Σιγουρα θα μπορουσαν να κανουν καποιο ειδες ζωγραφικης στους τοιχους και να δωσουν μια πιο " Ινδικη " εικονα.

Σαν γενικη εικονα το μαγαζι θα το χαρακτηριζα μινιμαλ και βιομηχανικου στυλ με πολυ λιγες πινελιες διακοσμησης που σιγουρα απεχει απο τα κλασσικα κακογουστα μεν αλλα πολυ πιο γνησια αλλα ινδικα της Αθηνας.

Μπαινοντας στο μαγαζι σε υποδεχεται ο εις εκ των δυο ανθρωπων που εργαζονται εμφανως εκει (αφανως στην κουζινα μπορει να ειναι αλλοι 15) που ειναι ο επι της υποδοχης μια και ο αλλος ειναι πισω απο το μπαρ και εκτελει προφανως χρεη μπαρτεντερ. Η αξιολογηση του 3/4 μπορει και να αδικει τους καθ ολα ευγενεστατους κυριουληδες απο την Ινδια που εξυπηρετουν στο μαγαζι γιατι οσα και να γραψω δεν μπορω να βρω κατι αρνητικο γι αυτους απλα σε καποιο επιπεδο σε ξενιζει λιγο η αποσταση που περνουν απο τους επισκεπτες του μαγαζιου και απλα καθονται σε μια ακρη και περιμενουν το νευμα του πελατη για να αντιδρασουν ομολογουμενως αμεσα (δεν μπορεις να καταλαβεις σε καμμια περιπτωση αν βαριουντε η αν ετσι ειναι το στυλ του μαγαζιου και των ιδιων)

Σαφης και η αρωγη τους στην επιλογη καποιου πιατο με βαση βεβαια τα δικα τους γουστα που ειναι λογω ιθαγενειας καπως " καυτα "

Θα τονισω βεβαια σε ολα υτα που γραφω οτι το αχανες σχετικα μαγαζι ειχε μονο δυο παρεες οποτε δεν μπορω να εκφερω γνωμη ποια θα ηταν η συμπεριφορα σε φαση γεματου μαγαζιου..... αλλα εξ οσων θυμαμαι απο την προηγουμενη επισκεψη μου ηταν επισης πολυ καλο το επιπεδο εξυπηρετησης.

Ας παμε τωρα στα επιπεδα γευσης

Ενας φιλος ο paras εχει γραψει προσοχη καιει...... Λοιπον φιλοι μου οντως προσοχη καιει.... και να ειστε λιγο φιδωλοι στην παραινεση του κυριου που εξυπηρετει να παρετε " αυτο" που ειναι λιιιιγο spicy..... δεν ειναι λιγο.... ειναι λιγο πριν τον θανατο.

Ας κανουμε μια αναλυτικη επισκοπηση της παραγγελιας

Πρωτο πιατο μια green salad που σαφως ηταν πολυ απλη σαλατα με μαρουλι κρεμμυδι καποιες πιπεριες και λιγη ντοματα ολα αυτα λουσμενα με απλο ξυδι και οχι καποια σως αλλη.
Μικρη σχετικα σε ποσοτητα και οχι κατι ιδιαιτερο οπως καταλαβαινετε και απο την συσταση της. Δικη μας ατυχης επιλογη.... ο καταλογος ελεγε πολυ καθαρα περι τινος προκειται οποτε 3/4

Δευτερο πιατο samosa vegetable κατι τηγανητα σφολιατοειδη με γεμιση απο λαχανικα. Λογω πολυ χοντρου φυλου και τηγανισματος την γεμιση δεν την ανακαλυπτεις και πολυ ευκολα. Αδιαφορο πιατο 2/4

Τριτο πιατο ενα τηγανητο ρυζι με αυγο που οντως ειναι μια υπεροχη γευση ειτε μονο του ειτε με καποια σαλτσα απο τα κυριως φαγητα ( κοτοπουλα και μοσχαρια ) και μπορει να σταθει και μονο του σαν κυριως. Αλλωστε τι Ινδικο θα ηταν αν δεν ειχε καλο ρυζι.4/4 επαξια

Δευτερο τριτο πιατο ενα ρυζι με σαφραν και μπαχαρικα επισης υπεροχοι με μια πολυ γλυκια απαλη γευση που σαφως κι αυτο τρωγετε ειτε μονο ειτε με την γνωστη παρεα των σαλτσων που σερβιρει το μαγαζι με τα κυριως πιατα. Αυτο το ρυζι βεβαια δεν σηκωνει πολυ καυτερη σαλτσα γιατι η αντιθεση δεν βγαζει κατι πολυ καλο αλλα με μια γλυκοξινη με καρυδα και οτι αλλο απογειωνει οντως την γευση. 4/4 ευκολα και σε αυτο το πιατο

Ως πρωτο κυριως πηραμε ενα μοσχαρι με σαλτσα καρυ το οποιο ερχεται σε ενα μεταλλικο πυρεξακι ( δεν ξερω πως αλλιως να το χαρακτηρισω ) και ειχε μια υπεροχη spicy μεν αλλα οχι να σε τιναζει δε γευση. Ευκρινη αν και λιγα κομματια απο μοσχαρι λουσμενα σε απειρη σαλτσα την οποια σαφως και χρησιμοποιησαμε σε συνδυασμο με το ρυζι ( κυριως αυτο με το αυγο )
Ομολογουμενως πολυ καλη γευση και επαξια θα παρει κι αυτο ενα 4/4.

Ως τελευταιο πιατο που ζητησαμε να μας το προτεινει ο σερβιτορος ηταν ενα κοτοπουλο με σαλτσα μπαχαρικων που μας το προτεινε με ενα υποχθονιο μειδίαμα και την σημειωση οτι " αυτο καιει λιγο " αλλα ειναι πολυ νοστιμο.
ΡΕ ΤΟΝ ΦΟΝΙΑ.... αυτο δεν εκαιγε λιγο και ευτυχως που ειχαμε παρει συνοδευτικα ψωμακια που μας γλιτωσαν απο το ρεζιλικι να τρεχουμε στα δρομακια του Γκαζιου ουρλιαζοντας φωτια....... Αν και γενικα ειμαι ανθρωπος που τρωει αρκετα καυτερα και μου αρεσουν οι spicy γευσεις ( οι συχνες μου κριτικες για τις τυροκαυτερες των μαγαζιων το μαρτυρουν ) εχω κι εγω καποια ορια
Στο τελος ηθελα να τον ρωτησω αν αυτο ηταν το καπως spicy πως ηταν αυτα που ονομαζονται καυτερα. Παρολα αυτα η σαλτσα στα δυο ρυζια ηταν πολυ καλη και εδινε μια τελεια γευση ασχετα αν σου εκαιγε ολα τα μεσα σου.
Ενα πιατο που προτεινεται ανεπιφυλακτα σε οσους εχουν μεταλλικο φαρυγγα και αντεχουν το καυτερο. Θα του δωσω επισης 4/4

Μαζι με ολα αυτα που οντως ηταν λιγο υπερβολικα σαν ποσοτητα πηραμε και δυο μεριδες ψωι ( πιτα ψημενη με τυρι η σκετη ) που ηταν οντως πολυ καλα ψημενες και οχι ξερες και συνοδευαν τελεια το φαγητο η εσβηναν τελεια την πυρκαγια του κοτοπουλου

Ολα αυτα μαζι με ενα μπουκαλι κρασι δικο τους (το λεγομενο χυμα του μαγαζιου, καλο και αξιολογο κρασι ) πληρωσαμε κατι παραπανω απο 25 ευρω το ατομο που για τις εποχες που ζουμε ειναι αρκετα χρηματα
Σαφως βεβαια δεν καναμε καποια φιδωλη παραγγελια αλλα γενικα οι τιμες των πιατων ειναι μεταξυ 9 και 13 και των ορεκτικων πανω απο 5 ευρω εκαστο.

Γενικα σαν μαγαζι προτεινεται ανεπιφυλακτα για καποιον που θελει να γνωρισει νεες γευσεις τοπικες της Ινδιας.

Ινδία - Γκάζι, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε το Kohenoor το περασμένο Σάββατο.
Ο χώρος είναι νοητά χωρισμένος στη μέση. Το πρώτο μισό κομμάτι είναι το εστιατόριο και το υπόλοιπο είναι χώρος για ποτό με χαμηλά τραπεζάκια και ανάκλιντρα με μαξιλάρια.

Προσωπικά, μου άρεσε περισσότερο όπως ήταν πριν, καθώς δεν πιστεύω ότι αυτή η διαφοροποίηση καλωσορίζει όλα τα είδη πελατών (ποτό ή φαγητό) αντίθετα τα αποστρέφει γιατί δεν είναι πια άνετη η ατμόσφαιρα.

Από εξυπηρέτηση, μας έφερε ο σερβιτόρος τον κατάλογο, παραγγείλαμε το φαγητό και όταν μας ρώτησε για ποτά, ζήτησα ένα από τα λαχταριστά κοκτέιλ που χάζεψα στον κατάλογο αλλά μας είπε χαμογελώντας
"Λυπάμαι, έχουμε καταργήσει όλα τα κοκτέιλ" (?! )
Έτσι πήραμε όλοι μπύρα.....

Παραγγείλαμε:
Ποικιλία ορεκτικών τα οποία ήταν αρκετά νόστιμα.
Κοτόπουλο Κόρμα, συμπαθητικό αλλά έχω φάει πολύ καλύτερα.
Πιλάφι πίλαο το οποίο ήταν επιεικώς απαράδεκτο. Φτωχότατο, καμία σχέση με το αυθεντικό.
Αρνί μπιργιάνι το οποίο ήταν αρκετά καλό.
Ρύζι τηγανητό με αβγό, το οποίο ήταν συμπαθητικό.
Ψωμί νάαν σκέτο, θα μου άρεσε λίγο πιο λεπτό.
Πληρώσαμε 60 ευρώ.

Αναφορικά με τον χορό, λυπάμαι, αλλά μας φάνηκε πολύ φτωχικό το θέαμα, ανάξιο διαφήμισης. Δεν νομίζω ότι θα ξαναπάμε.

Ινδία - Γκάζι, Αθήνα

Είχαμε κανει κράτηση για το Kohenoor απο την Τρίτη το μεσημέρι, για Κυριακή απόγευμα μέσω του Ask4Food που θα είχαμε και εκπτωση -40%.

Φτάσαμε λοιπόν στο μαγαζί, πολύ κοντά στο μετρο Κεραμεικού, και ευκολο να το βρεις. Σαν διακόσμηση και με γνώμονα οτι ήταν ένα ινδικο εστιατοριο έχω να πω οτι ήταν υπερ-χάιτεκ σε σχέση με άλλα ινδικα μαγαζια.

Ο σερβιτόρος ήταν εξυπηρετικός, ευγενικός και γρήγορος.
Και μας έλυσε ότι απορία είχαμε σχετικά με τα πιάτα. Το μόνο που θεωρώ απαράδεκτο ήταν το γεγονος οτι εφερναν μπουκάλια με νερό χωρίς να το ζητησουμε, τελείωνε το ενα, έφερναν το επόμενο, ενώ τα ποτήρια μας ήταν γεματα.

Ήμασταν 4 άτομα και πήραμε τα εξής:

Plain Nan (2.50e)-(2/4)
Πολυ στεγνή και ξερη. Και αυτο γιατι δεν είχε αρκετο ζυμαράκι.
Garlic Nan (3.0e)-(4/4)
Για τους λάτρεις του σκόρδου! Πεντανόστιμο. Έντονη γευση και μυρωδιά σκόρδου.

Plain Rice (4.50e) - Δεν βάζω καν βαθμολογία - ένα απλό ρύζι.
Egg Fried Rice (4.70)-(2/4) - Δεν είχα ξανα δοκιμάσει. Δεν με ενθουσίασε. Ρυζάκι με αυγο.

Chicken Korma σαλτσα με καρύδα, γιαούρτι και αμυγδαλα (8.0e)-(4/4)
Πάρα πολύ ωραίο. Γλυκό με ελαφριά γευση, υπερτερούσε η καρύδα αλλα καθόλου δεν το χάλαγε.

Karahi Chicken με σαλτσα ντοματα και κρεμμυδια σε παραδοσιακή σαλτσα μπαχαρικων(9.90e)-(3/4)
Γευστικο, σχετικα καυτερο, πικαντικο. Για όσους θέλουν καυτερα αλλα δεν θέλουν να ιδρώσουν.

Vindaloo Chicken με ντοματα, κρεμμύδι ξύδι, λεμόνι και καυτερί σως Vindaloo (8.0e)-(3/4)
Υπέροχο πιάτο. ΑΛΛΑ! Προσοχη!!! ΚΑΙΕΙ!!!!! Πάρα πολυ!!!! Καμία σχέση με τα δικά μας δεδομένα!! Παρ όλα αυτά πολύ γευστικό πιάτο, το κάψημο το άφηνε στο τέλος. Οποτε μην ξεγελαστείτε.

Butter Chicken(9.0e)-(4/4)
Ίσως οτι πιο ωραίο έχω φάει. Δεν ήταν στον κατάλογο, το φτιάξανε επειδή το ζητήσαμε εμείς. Βουτυρένιο, λίγο γλυκιά γευση, φανταστικό θα έλεγα.
Το προτείνω ανεπιφύλακτα!! Ζητήστε το κι ας μην υπάρχει στον κατάλογο!! Αξιζει!

Lassy Sweet (3.0e)-(3/4)
Αυτό το πήρε ο φίλος που καταβρόχθησε το μισό Vindaloo!
Τον βοήθησε αρκετά να συνέλθει. Δροσιστικό και καταπραιντικό για ενα ταλαιπωρημένο στομάχι που έχει γεμίσει με τόνους μπαχαρικών.

Με την έκπτωση -40% πληρώσαμε 36.60e / 4 άτομα = 9e/ατομο

Φάγαμε εξαιρετικά, φαγαμε πολύ ΑΛΛΑ, σε καμία περίπτωση δεν προτείνω αυτο το εστιατόριο χωρίς κάποιο εκπτωτικό κουπόνι ή προσφορα, γιατι ειναι πραγματικα πολύ ακριβο. Για την ποσότητα που προσφέρει. Είναι ενα απο τα πολύ καλά Ινδικά που έχω επισκεφτεί. Αλλά 10 ευρώ το πιάτο με μια σταλιτσα ποσότητα και χωρις παρελκόμενα, ουτε ρυζακι, ουτε κάποια πιτούλα είναι πάρα πολλα.

Αν όμως έχετε ευκαιρία να πάτε να φάτε με καποια εκπτωσούλα ή και εκπτωσαρα, το προτείνω ανεπιφύλακτα!!!

Ινδία - Γκάζι, Αθήνα

Επισκέφτηκα το συγκεκριμένο μαγαζί Τετάρτη βράδυ, αλλά καθώς βρισκόμαστε στην περίοδο των γιορτών είχε αρκετές παρέες.

Ο χώρος μοιάζει με μεγάλη αποθήκη που έχει διαμορφωθεί σε εστιατόριο. Βέβαια ήταν αρκετά ζεστό και με αρκετά ινδικά στοιχεία στην διακόσμηση.

Ήμασταν δύο άτομα και παραγγείλαμε τα εξής:
Ναν με σκόρδο (αρκετά μεγάλη, ΠΟΛΥ εντονη η γεύση του σκόρδου, 2/4)
Κοτόπουλο μασάλα (αρκετά νόστιμο με ωραία πηχτή σάλτσα, 2/4)
Κοτόπουλο κασμίρι (μέτριο χωρίς ιδιαίτερη γεύση, 1/4)
Τηγανητό ρύζι με αυγό, (καλό με επαρκή ποσότητα για δύο άτομα, 2/4)

Για τα παραπάνω, συν μία κοκα κόλα και ένα ποτήρι λευκό κρασί πληρώσαμε 33 ευρώ.

Γενικώς το ατού του μαγαζιού είναι το value for money, καθώς είναι ένα οικονομικό ινδικό, με πολύ καλές ποσότητες, εμείς για παράδειγμα δεν καταφέραμε να τα φάμε όλα.

Παρά ταύτα οι γεύσεις είναι μέτριες και όχι ιδιαίτερα ποιοτικές.

Ινδία - Γκάζι, Αθήνα

Στο KOHENOOR HINDI βρεθηκαμε ένα απογευμα μετα από βολτα στο θησειο μοναστηρακι γκαζι και επειδη καποιος από την παρεα είναι φαν της συγκεκριμενης κουζινας ειπαμε να κατσυμε να δουμε κι εμεις τις γευσεις

Αδιαφορο γενικα μαγαζι σαν χωρος πιο πολύ με αιθουσα συγκεντρωσεων μοιαζει με πολλα χαμηλα τραπεζια και ξυλινες καρεκλες και παγκους

Σαν φαγητο πηραμε μια ποικιλια ορεκτικων πολύ καλη ένα πολύ καλο επισης τηγανητο ρυζι με αυγο που αν του βαλεις και την σαλτσα από το μοσχαρι γινεται ακομα καλυτερο ένα ακομα ρυζι με σαφραν πολύ νοιστιμο επισης με την σαλτσα από το μοσχαρακι ένα μοσχαρακι με πικαντικη σαλτσα νοστιμο κι αυτό και ένα tikka masala που είναι κκοτοπουλο με μια σαλτσα που εχει καρυδα και ηταν πολύ νοστιμο

Πηραμε και ένα μπουαλι κρασι νομιζω καπου στα 10 ευρω
Επισης να τονισω οτι η εξυπηρετηση ειναι πολυ καλη στο μαγαζι
Γενικα δεν το λες και φθηνο μαγαζι αλλα τουλαχιστον τρως παρα πολύ καλα
Νομιζω ότι είναι καλη εμπειρια να το επισκεφτει καποιος

Ινδία - Γκάζι, Αθήνα

προσοχη καιει................ και ειδικα αν δεν εισαι φαν του καυτερου την πατησες πρεπει να το τονισεις το καθολου μα καθολου καυτερο γιατι το μετρια καυτερο γι αυτους για εμας ειναι............... πυραυλος............

το μαγαζι δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο η εξυπηρετηση πολυ καλη σε εναν απλο αλλα καθαρο χωρο με ευγενικο και διακριτικο προσωπικο... πολυ καλη η γευση του φαγητου μονο που ειναι αρκετα τσιμπημενο απο το θεμα τιμης χωρις την προσφορα.....

θελει λιγη προσοχη σε αυτο το κομματι γιατι θα καειτε διπλα......... και καυτερο φαι και καυτερες τιμες παει πολυ........ εξ ου και το δυαρι......

Ινδία - Γκάζι, Αθήνα

Εχω επισκευθει δυο φορες το συγκεκριμενο μαγαζι και αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν το ποσο ακριβο ηταν και οχι τα φαγητα του.

Τα φαγητα περισσοτερο αδιαφορα μου φανηκαν, πολυ καυτερο σε ολα και ολα ειχαν παρομοια γευση. Ειτε κοτοπουλο ειτε κατι αλλο δεν βλεπεις διαφορα. Σαν να ετρωγα τσιλι σωσ με δειγματα κρεατος.

Ο χωρος αδιαφορος. Εξυπηρετηση ομως αριστη.
Και στο τελος μειναμε νηστικοι και ορμηξαμε σε σουβλατζιδικο. Δεν θα ξαναπηγαινα.

Χρήσιμη;
Ινδία - Γκάζι, Αθήνα

εχω επισκεφτει το συγκεκριμενο μαγαζι 3 φορες με διαφορετικες καθε φορα παρεες. ενα αξιοπρεπεστατο Ινδικο μαγαζι στην περιοχη του κεντρου, στην καρδια στο Γκαζι. σαν χωρος επειδη απο οτι θυμαμαι παλια ηταν ενα ακομη club που υπαρχουν σε αυτον τον συγκεκριμενο δρομο ειναι πολυ μεγαλος και λιγο αχαρος καθοτι οι ιδιοκτητες του δεν εχουν κανει καποια σημαντικη αλλαγη. δεν υπαρχει καμια διακοσμηση και τα μεσα τουλαχιστον τραπεζια ειναι κολλημενα το ενα στο αλλο. ο εξωτερικος χωρος, δλδ πανω στο πεζοδρομιο ουσιαστικα, που ειναι μονο για καλοκαιρι ειναι πολυ διαφορετικα απο θεμα ανεσης.

απο αυτους που σερβιρουν μονο ο ενας που ειναι και ενας εκ των ιδιοκτητων ειναι ευγενικος και ετοιμος να εξυπηρετησει. τα αλλα ατομα του καταστηματος κανουν πολυ διεκπαιρεωτικο ρολο.

τα φαγητα του, οποιο πιατο και αν εχω δοκιμασει (γιατι καθε φορα δοκιμαζω και διαφορετικο) ειχαν πολυ καλη γευση και μας αφησε πολυ καλη εντυπωση. βεβαια θεωρω τις τιμες λιγο τσιμπημενες παροτι ολα τα καταστηματα αυτου του ειδους εχουν πολυ τσιμπημενες τιμες.

ο ιδιοκτητης την 3η φορα που με ξαναειδε στο καταστηματα του σε συντομο χρονικο διαστημα και με αναγνωρισε μου εδωσε μια καρτα οπου εγραψε οτι θα εχω εκπτωση 30% σε επομενη προσελευση μου κατι που το θεωρω πολυ εξυπνο επιχειρηματικα, ασχετα αν δεν ετυχε να ξαναπαω συντομα μετα απο αυτο. σε γενικες γραμμες αν καποιος βρεθει στο κεντρο νομιζω οτι θα μεινει ικανοποιημενος αν το επισκεφτει