Η μαγειρική δέν είναι απλά μιά συνταγή!
Είναι αγάπη και σεβασμός στην ποιότητα και κατάθεση καρδιάς στήν αγνότητα τής γέυσης.
Δημήτρης Αγοραστός

Δευτέρα,Τρίτη,Τετάρτη,Πέμπτη,Παρασκευή ανοιχτό απο τις 17.00-12.30 Σάββατο απο τις 12 το μεσημέρι μέχρι 12.30 το βράδυ Κυριακή απο τις 12 το μεσημέρι μέχρι τις 19.00

Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

07 Ιούλ 2017

Το εστιατόριο "Αγοραστός" σερβίρει αποκαλυπτικές και δυνατές ανατολίτικες γεύσεις με έμφαση στο κεμπάμπ. Η θετική αύρα και το περιβάλλον ξεφεύγουν από τα στάνταρτς ενός λαϊκού χώρου εστίασης που συνήθως συναντάμε σε αυτές τις κουζίνες στη χώρα μας. Προσφέρεται για κάποια απλή αλλά και για μια πιο απαιτητική βραδινή έξοδο.
Στο εστιατόριο πήγαμε την τρίτη - βροχερή - Κυριακή του Ιούνη. Συνεπώς το καιρικό σκηνικό ήταν το κατάλληλο για βαριές ανατολίτικες γεύσεις! Βέβαια, όπως διαπιστώσαμε εκ των υστέρων, ο τρόπος προετοιμασίας των φαγητών και -ίσως- οι φρέσκες πρώτες ύλες ( εδώ διατηρώ τις επιφυλάξεις μου... ) έδιναν μια περισσότερο ανάλαφρη αίσθηση που δεν σε " φουσκώνει ".

Το εστιατόριο βρίσκεται σε κεντρικό σημείο του Χαλανδρίου, σε σημείο που σφύζει από πολυποίκιλα εστιατόρια. Το ευτύχημα είναι ότι σχεδόν απέναντι από το εστιατόριο υπάρχει ένα αρκετά μεγάλο υπαίθριο πάρκινγκ, ίσως δημοτικό. Εμείς πάντως παρκάραμε εύκολα σε κάποιο στενό παραδίπλα.

Όπως ρωτήσαμε και μάθαμε ο ιδιοκτήτης Αγοραστός κατάγεται από τον Πλαταμώνα Πιερίας ενώ η Πόντια πεθερά του, από τη Βέροια (βλ. "Γκοζλεμέ ", ποντιακή συνταγή της πεθεράς! ).

Ο βεραμάν χρωματισμός του εξωτερικού χώρου σε συνδυασμό με τα ταιριαστά γλαστράκια σε παράπλευρη βιτρίνα και τις μεγάλες γλάστρες στην είσοδο δημιουργούν ατμόσφαιρα και ένα ρετρό σκηνικό. Τα τραπέζια στον εξωτερικό χώρο δεν είναι αρκετά, ιδιαίτερα αν αναλογιστούμε τον πολύ κόσμο που συναθροίζεται στο εστιατόριο αυτό. Στον εσωτερικό χώρο κυριαρχεί μια γλυκιά διακοσμητική αρμονία παρόλο που συνδυάζονται μεταξύ τους ετερόκλητα διακοσμητικά στοιχεία, όπως τα ψάθινα μεγάλα πανέρια - φωτιστικά με τα φίνα λευκά πιάτα σε μία βιτρίνα μέσα στον χώρο ή τα καλοστρωμένα τραπέζια σε συνδυασμό με τα απλά ξύλινα λευκά καθίσματα. Διάφορα άλλα αντικείμενα στον προθάλαμο του εστιατορίου αλλά και στον κυρίως χώρο ( όπου ξεχωρίζει ένας μαυροπίνακας πάνω σε κολόνα του χώρου και όμορφα ράφια με αποστάγματα ) δίνουν άλλη χάρη στον χώρο. Ως είθισται, πολλά καδράκια με θεματολογία από την Πόλη ( γέφυρα του Γαλατά, βαπόρι στον Βόσπορο, τοπικό καφενείο κ. ά ) διακοσμούν διακριτικά τον φροντισμένο αυτό χώρο.
Σιγανή ελληνική μουσική ακούγεται από τα μεγάφωνα, επιτρέποντας τη συζήτηση μεταξύ θαμώνων!

Ο εκτενής κατάλογος " ανάβει τα αίματα ", καθώς περιλαμβάνει άκρως αντιπροσωπευτικές πολίτικες και άλλες ανατολίτικες γεύσεις με τις ανάλογες ιντριγκαδόρικες ονομασίες τους...
Πέραν του κυρίως μενού, ως πιάτα ημέρας σερβίρονταν Σπαλομπριζόλα ( ΕΥΡΩ 20,00), Μοσχαρίσια Μάγουλα και Μπουρεκάκια Μελιτζάνας στον φούρνο.
Μου έκανε εντύπωση που στα ποτά αναφέρονται μόνο τρία κρασιά, που πάντως αναπληρώνονται από αρκετά αποστάγματα.

Υπάρχει και υπηρεσία delivery.

Δύο άτομα, παραγγείλαμε τα παρακάτω:

Γκοζλεμέ ( 5,60 ), στρογγυλή, πολύ λεπτή και τραγανή - τηγανητή - πίτα με γέμιση βουτυράτου τυριού. Στην εμφάνιση θυμίζει τηγανίτα και η αλμυρή γεύση του εδέσματος μας ενθουσίασε!!! Σερβίρεται μάλιστα με πολύ στυλ...!

Μπουρεκάκια μελιτζάνας στον φούρνο ( 6,80 ), σερβίρονται σε καυτό λευκό πυρίμαχο σκεύος, τέσσερα κομμάτια πολύ νόστιμου μπουρεκιού με ποσότητα γιαουρτιού και άνηθο. Το πιάτο περιείχε αρκετή κόκκινη σάλτσα. Το πιάτο φυσικά Υπερπροτείνεται!!

Μουσακά πολίτικο ( 7,50 ), ένα εκπληκτικής γεύσης κλασικό πιάτο που συνοδεύεται από μπόλικες πατάτες τηγανιτές. Ο μουσακάς περιέχει στικ κανέλας, μοσχοκάρυδο, αρκετό τριμμένο τυρί και λίγο άνηθο!!

Κασερλί κεμπάμπ ( 9,50 ), ζυμωμένο με κασέρι. Καταπληκτικό έδεσμα, σερβιρισμένο στη σωστή - ζεστή- θερμοκρασία!! Πρόκειται για ζουμερό κεμπάμπ που συνοδεύεται από πράσινη πιπεριά, μια ντομάτα ψητή (ολόκληρη ), ροδέλες κρεμμυδιού και ποσότητα γιαουρτιού. Μην το χάσετε!!

Γλυκό Αρμενοβίλ (6,00), σερβίρεται με αμύγδαλα και καραμέλα. Εμείς το ζητήσαμε με σοκολάτα (αντί καραμέλας) και ήταν εξαιρετικό! Σερβίρεται σε γυάλινο μεγάλο ποτήρι.

'Ηπιαμε μπύρα Volkan λευκή (4,00 ).

Σερβίρεται εμφιαλωμένο νερό άμεσα ( 1,70 ).

Στην αρχή καταφθάνουν δυο εκπληκτικά ζεστά φρατζολάκια ψωμιού με μαχλέπι (2,00).

Στο τέλος κερνάνε λικέρ μαστίχας.

Πρόκειται για ένα περιζήτητο στέκι που δικαιώνει τους πολυπληθείς θαμώνες του και με το παραπάνω βέβαια!!

03 Φεβ 2017

Ο Δάμων και ο Φιντίας ήταν 2 Πυθαγόρειοι φιλόσοφοι στην προ Χριστού εποχή, που έμειναν στην ιστορία, για την μέχρι θανάτου φιλία τους.
Στην μετά Χριστόν εποχή και συγκεκριμένα το 1969, ήταν ο Παντελής (Δεληγιαννίδης) και ο Παύλος (Σιδηρόπουλος) που έπαιζαν ροκ μπαλάντες. Το πρώτο τους 7ιντσο είχε μέσα το ‘’Ξέσπασμα’’ με στίχο - ύμνο για την εποχής του, αλλά και για τις μετέπειτα εποχές συμπεριλαμβανομένης και της δικής μου: ‘’ Κι όπου γουστάρω πάω και τρέχει ο άνεμος μπροστά, τον ήλιο ακολουθάω, κι ο μήνας έχει εννιά’’.

Με φίλο αδερφικό με τα ίδια μουσικά ακούσματα, αφού λογοφέραμε αρκετά χρησιμοποιώντας στίχους τραγουδιών και ατάκες ταινιών, του έριξα ένα ‘’ξέσπασμα’’, σήκωσε τα χέρια ψηλά, πιέστηκε να δεχθεί ότι οι γεύσεις ανατολής δεν είναι βαριές, και με ακολούθησε ως νέος άπιστος Θωμάς στο κεμπαμπζίδικο του Αγοραστού.

Και επειδή κάποιοι αρέσκονται σε ανάλυση Λακεδαιμόνια, για να μην κουραστούν και διαβάζουν όλη την κριτική, αναφέρω το εξής: Μετά από ένα 2ωρο σε τραπέζι δίπλα στην τζαμαρία του κυρίου Δημήτρη και με φόντο την πλατεία Χαλανδρίου, ο Αχιλλέας άνοιξε την πόρτα του Αγοραστού, έχοντας ένα πλατύ χαμόγελο, αλαλάζοντας ‘’αφρός αφρός’’ και ρωτώντας με, πότε θα ξαναρθούμε.
Αρχίζω λοιπόν, για τους υπόλοιπους χρήστες - που διαβάζουν ολόκληρες τις κριτικές μου-, την ανάλυση ξεκινώντας από τα διαδικαστικά ‘’χώρος, εξυπηρέτηση’’ που συμπληρώνουν την γευστική εμπειρία.
Στην κάτω πλευρά της πλατείας Χαλανδρίου, τα κεμπάπ του Αγοραστού κλείνουν μια σειρά χώρων εστίασης. Το parking στο Χαλάνδρι με μεγάλο βαθμό δυσκολίας, αλλά στο τέλος της πλατείας υπάρχει χώρος επί πληρωμή.

Στον μαγαζί κυριαρχεί το λευκό σε εναλλαγή με το βεραμάν. Στις άκρες δερμάτινοι καναπέδες, στους τοίχους καδράκια με ασπρόμαυρες φωτογραφίες, κάποια φυτά, προθήκη με παραδοσιακά προϊόντα, vintage καθρέφτες και μεγάλα ψάθινα κοφίνια για φωτιστικά. Φωτεινός και καθαρός χώρος, με μόνο μειονέκτημα, ότι όταν γεμίσει σε συνδυασμό με τα τραπέζια που είναι αρκετά κοντά, ασφυκτιάς.
Εξυπηρέτηση αρκετά βελτιωμένη σε σχέση με τις πρώτες μου επισκέψεις. Διεκπεραιωτική, με χαμόγελο, αμεσότητα, γνώσεις, δίπλα στο πελάτη και για τον πελάτη. Ο ιδιοκτήτης προφανώς είδε τις παραλήψεις του παρελθόντος, διόρθωσε, δίδαξε και βελτίωσε το service.

Στην αρχή καυτά ψωμάκια - πίτες για τις απαραίτητες βυθίσεις στο ελαφρά πικάντικο μπουγιουρντί. Θα το προτιμούσα ολίγον τι πιο καυτερό. Φουρνιστό με μυρωδικά, πιπεριές, πικάντικη σάλτσα ντομάτας και τυριά.
Οι βυθίσεις συνεχίστηκαν εν είδει Junkers 87 ή stouka (γερμανικό αεροσκάφος Β’ΠΠ κάθετης εφόρμησης), στα αυγά με τις πατάτες. Ψημένα και αυτά στον φούρνο, σερβιρισμένα με βάση χρυσαφένιες πατάτες μπλεγμένες με λιωμένο τυρί, ροδέλες σουτζουκιού και μανιταριών, μυρωδικά και στην κορυφή μάτια αυγά για σπάσιμο.

Τυροκαυτερή σπιρτόζα, με καπνιστή πάπρικα, και πιπεριές Φλωρίνης για χρώμα και πρωτίστως για έξτρα γεύση, έντονα τυράτη, υπέροχη αλοιφή.
Η αρχή έβαλε τον Αχιλλέα σε σκέψεις. Για μένα ήτο γνωστή η απόλαυσις.
Συνεχίσαμε με τα πιάτα για τα οποία ήρθαμε και τα οποία άλλαξαν την άποψη του φίλου μου. Κεμπάπ.

Φιστικλί ζυμωμένο με κασέρι και φυστίκι Αιγίνης και κασερλί ζυμωμένο με κασέρι και κιμά από αρνί και μοσχάρι. Μεγάλες και ποιοτικές σούβλες από μια σε κάθε πιάτο, συνοδεία ψητής ντομάτας, πιπεριάς, γιαουρτιού και πάπρικας. Απλά δείγματα γευσιγνωσίας.
Για την μέση, διότι πεινούσαμε ακόμη και έξω ο καιρός γαρ παγερός, βάλαμε ένα Άδανα κεμπάπ. Αυτό το καυτερό ‘’πράγμα’’ με προστατευόμενη ονομασία προέλευσης, αν και δεν κατέστη δυνατόν να βρω γιατί ότι καυτερό έχει την ονομασία περιοχής της ΝΑ Τουρκίας, εν τούτοις κατέστη δυνατό να το φάμε χωρίς να βγάλουμε φλόγες. Αρκετά spicy αφού ο κιμάς ζυμώνεται με καυτερή πιπεριά και συνοδεύεται εκτός των υπολοίπων και με καυτερή σάλτσα ντομάτας.
Για το τέλος διότι ο Έλλην πρέπει να γλυκαθεί, είχαμε προνοήσει από την αρχή να παραγγείλουμε μπουγάτσα. Γίνεται στη στιγμή με τραγανό φύλλο, απίθανη κρέμα βανίλιας, πασπαλίζεται με ζάχαρη άχνη, κανέλα και τριμμένο φυστίκι και συνοδεύεται με παγωτό.

Συνοδέψαμε με 2 σόδες και 1lt γλυκόπιοτο λευκό κρασί. Δώσαμε χωρίς τα ποτά περίπου 26 euro το άτομο και φύγαμε σκασμένοι αλλά ουχί με βαρύ στομάχι. Μπορείς άνετα να χορτάσεις και με λιγότερα.
Δεν ξέρω που δίπλα έχει θητεύσει ο chef, αλλά σίγουρα τα πιάτα ξεχωρίζουν για το έντονο ανατολίτικο στοιχείο, τα φρέσκα υλικά και την αγάπη για την παρασκευή του πιάτου.
Κλείσιμο κριτικής. Η άποψη του Αχιλλέα.
Έφαγα κεμπάπ που μου χάραξαν βαθιά στις γευστικές μου μνήμες ανεξίτηλες αναμνήσεις, ταξίδεψα σε χαμένες πατρίδες και το βάζω πλέον στα κατάστιχα ως μία top επιλογή.
Συμπέρασμα του γράφοντα.
Ανοιχτό μυαλό, αυτιά και μάτια για να ακούτε και να διαβάζετε τις γευστικές προτάσεις που πέφτουν κατά ριπάς στο ask.
Κρίνετε και κρίνεστε.

Και όταν σας κάνει κλικ όπως είπε και το κίτρινο λουλούδι του site (Χρυσάνθεμο), ψηφίστε άφοβα δεν χρεώνεται και είναι μεταδοτικό.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη jim.

05 Ιαν 2017

Αίσιον και ευτυχές λοιπόν το 2017 αγαπητοί φίλοι και παρά τις θεωρίες, τις συνομωσίες και τις καταστροφολογίες, εγώ λέω να επιμείνουμε στις αυτοεκπληρούμενες προφητείες και να στείλουμε στο σύμπαν μόνο θετική ενέργεια, μήπως και δεήσει μια φορά το άτιμο να συνωμοτήσει υπέρ μας!!

Και βόλτες χορτάσαμε, και το κρύο μας το δαγκώσαμε, και εικόνες αποτυπώσαμε, και μπαταρίες γεμίσαμε, και φαί αποθηκεύσαμε σαν τα αρκουδάκια, και μια βαρβάτη ίωση την καβατζώσαμε στην επιστροφή ( γρίπη του Χονγκ Κονγκ έμαθα ότι λέγεται, θα ζήσω γιατρέ μου ;; ).
Και να μαστε πάλι στα πάτρια εδάφη τα αγαπημένα, γιατί αυτό είναι το βίτσιο μας, μόλις ξεμυτίσουμε μακριά, να τα αναζητάμε, και μόλις γυρνάμε, να θέλουμε να ξαναφύγουμε... Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου και πιο μεγάλη άβυσσος το μυαλό της γυναίκας...

Μια εβδομάδα οριζοντίωσης στο κρεβάτι, με γιατροσόφια, βιβλία, διαλογισμό, αντιβιώσεις, όλο το στοκ της βιομηχανίας τσαγιού και καραμέλας για το λαιμό, δυσάρεστες ειδήσεις στην τηλεόραση ( με αποκορύφωμα τις καθημερινές πλέον βομβιστικές επιθέσεις με θύματα αθώους ανυποψίαστους ανθρώπους, στην γείτονα χώρα ), με πλήρη απουσία της όποιας διάθεσης για φαγητό ή για μια βόλτα έστω μέχρι το.... μπαλκόνι, ήρθαν τα νεύρα και έγιναν κορδόνια, σε ένα αξιοζήλευτο κατά τα άλλα καθισιό που κατάντησε σε κάποια φάση μαρτύριο χωρίς τέλος.

Τί κάνω σε αυτές τις περιπτώσεις ; Τον επαναστάτη βέβαια. Κόβω μόνη μου την αντιβίωση - δεν είμαι υπέρ έτσι κι αλλιώς. Και παίρνω τηλέφωνο τον κολλητό να έρθει να με σώσει. Οι κολλητοί σε κάτι τέτοιες δοκιμασίες φαίνονται. Τράβηξα κλήρο κι από την γυάλα με τα σιγουράκια, δεν είμαστε τώρα για άλλες φόλες... και... κάπως έτσι, νωρίς το βράδυ στις 2/1, βουρ για τον Αγοραστό ( καλά... υπήρξε και μια έσωθεν ταρακούνηση κι από άλλον φίλο... )
Η Οδύσσεια του παρκαρίσματος στο Χαλάνδρι ευτυχώς ήταν μικρή, γιατί το τελευταίο που θα θελα θα ήταν να ξεκινήσω αρχή του χρόνου να εκφράζομαι στα γαλλικά, με τη φωνή του νταλικιέρη που επάξια έχω κερδίσει από τον επίμονο βήχα, αλλά δεν θα του περάσει.

Πήγαμε χωρίς ρεζερβέ και στις 10.30 που φύγαμε ήταν πλέον φουλ. Ο χώρος, είναι μικρός αλλά πολύ φροντισμένος και όμορφος, με καλόγουστη διακόσμηση και με εξτρά διακοσμητικά χριστουγεννιάτικα.
Από αισθητικής άποψης παίρνει άριστα, το ίδιο και σε θέματα καθαριότητας. Αυτό που με στεναχώρησε ήταν η στενότητα του χώρου, η έλλειψη ιδιωτικότητας, η κοινή θέα των πάντων από τους πάντες.
Έχει αναφερθεί και από άλλους φίλους, αν σε κάποιον αρέσει να είναι μεσοτοιχία με τον διπλανό του και να "στήνει μάτι και αυτί", του στυλ "όλοι μαζί μια παρέα", τότε οκ. Εμένα δεν είναι αυτό το στυλ μου. Να το θέσω πιο απλά, άνοιξα το δωράκι που μου έφερε ο φίλος μου και μόνο που δεν χειροκρότησε όλη η σάλα!! Έχουμε χιούμορ - όλη τη γκάμα του ( το έχω ξαναπεί ) αλλά όχι κι έτσι!!!

Πάμε λοιπόν στο προκείμενο που μας ενδιαφέρει πιο πολύ. Το εμφιαλωμένο νερό ( 1,50 ευρώ, μας έφεραν ψυγείου και ζήτησα ζεστό λόγω λαιμού ) και τα χειροποίητα φουρνιστά πεντανόστιμα ψωμάκια ( 1 ευρώ το ένα για κάθε άτομο ) έρχονται υποχρεωτικά και χωρίς να μπορείς να τα αρνηθείς ουσιαστικά. Ο κατάλογος είναι πολύ πλούσιος σε αυθεντικές πολίτικες γεύσεις, πραγματικά πολύ κοντά στο ορίτζιναλ και όλες πολύ δελεαστικές για να τις διαλέξεις. Υπάρχουν και μαγειρευτά πιάτα ημέρας, που αναγράφονται σε εμφανές σημείο στο μαγαζί αλλά στα ανακοινώνει και ο ίδιος ο σερβιτόρος προφορικά.

Εμείς επιλέξαμε:

- Πεινιρλί με κιμά ( μια μείξη ουσιαστικά από διαφορετικά είδη κιμάδων ), φρέσκια σάλτσα ντομάτας, πολίτικο κασέρι και αυγό μάτι με μελάτο κρόκο ( Ελένηηηη... ) Η ζύμη φτιάχνεται από τους ίδιους. Εξαιρετικά νόστιμο και χορταστικό, ωραία υλικά, τόσο-όσο να μην πανιάσει το ζυμάρι και σημειώστε ότι έρχεται σε αρκετά μεγάλο μέγεθος για την τιμή που κοστίζει ( 5,60 ευρώ ), μας άρεσε πολύ.

- Σαλάτα φακές ( 6,50 ευρώ ). Εδώ θεώρησα ότι θα δυσκολευτώ να πείσω τον συνδαιτυμόνα μου γι αυτή την επιλογή, αλλά συνέβη μάλλον το αντίθετο. Οι φακές ανακατεύονται με φύλλα ρόκας ( εγώ ορκίζομαι ότι είχε και μαιντανό ), ψιλοκομμένα μανιτάρια και ρόδι, κάνοντας έναν ασυνήθιστα ωραίο συνδυασμό. Περιμετρικά τοποθετούνται ζεστά φρεσκοψημμένα τρυφερά φιλετάκια κοτόπουλο και από πάνω 2 μεγάλα κομμάτια ψητό χαλούμι. Όλο μαζί ντύνεται με ένα ελαφρύ ράντισμα από σως balsamico. Είναι από τις πιο πρωτότυπες σαλάτες που έχω φάει και με υλικά που δεν θα σκεφτόμουν ποτέ ότι θα ταίριαζαν έτσι μεταξύ τους.
Άρεσε και στον συνδαιτυμόνα!!

- Ali Nazik σουτζουκάκια ( 5,80 ευρώ ) ζεστό ορεκτικό, που άνετα στέκεται και σαν μια κανονική μερίδα για κάποιον που δεν θέλει να φάει σαν Βούδας. Το επέλεξα για δικό μου κυρίως πιάτο, αλλά φευ.... σας έχω ξαναπεί για την τρίαινα του Ποσειδώνα...
Περιλαμβάνει 4 μακρόστενα σουτζουκάκια, αληθινός αφρός, και από γεύση ό, τι κοντινότερο έχω δοκιμάσει στο αυθεντικό της Πόλης. Ξαπλώνονται πάνω σε αέρινο πουρέ μελιτζάνας, με γιαούρτι στη σύνθεσή του, διαφορετικό από άλλους που έχω δοκιμάσει. Μου άρεσε πολύ, είχε και πάπρικα και μαιντανό μπόλικο από πάνω, αλλά θα τον ήθελα λίγο πιο πηχτό και μια ιδέα πιο βουτυράτο.

- Άδανα κεμπάπ ( 9,50 ευρώ ). Εδώ παραχωρώ το μικρόφωνο, γιατί μια ελάχιστη δοκιμαστική μπουκιά ήταν για μένα αρκετή για να βγουν όλοι μαζί οι κινέζικοι δράκοι με τις πύρινες γλώσσες τους και να με κάψουν ολοσχερώς!!
Έρχεται ένα μεγάλο μακρόστενο κεμπάπ, ζυμωμένο με καυτερή, μα πολύ καυτερή πιπεριά, με ακόμη πιο καυτερή σάλτσα δίπλα του, μια ψητή ντομάτα και μια ψητή γλυκιά πιπεριά, κρεμμύδια και άφθονο γιαούρτι. Έεε σε 3 λεπτά το εξαφάνισε. Χωρίς να βγάλει καπνούς από τα αυτιά... απορίας άξιο...
Η ένστασή μου εδώ, όταν χρεώνεται μια μερίδα σε αυτή την τιμή, ας υπήρχαν και λίγες πατάτες διακοσμητικές, για να μην αναγκάζετε κάποιον να παραγγέλνει εξτρά πατάτες. Μου φάνηκε λίγο φτωχική ως μερίδα...

- Από ποτά, πήραμε 1/4 χύμα κόκκινο κρασί Cabernet Merlot Κτήμα Γκιρλέμη στα 2,70 και για μένα μια ζεστή sprite 250 ml στα 2,20 ευρώ, άουτς.

- Κι επειδή αρχή του Νέου Χρόνου είναι, είπαμε να γλυκαθούμε και λιγάκι, παραγγείλαμε και 2 γλυκά, από τα όντως πολλά που μας είπαν ότι διαθέτουν. Εγώ φυσικά και ήθελα πάρα πολύ το ξακουστό τους παγωτό Αρμενοβίλ, αλλά έμεινα με τη χαρά ( δυστυχώς, δεν δουλεύει εδώ η ομοιοπαθητική, "φάε παγωτό, στρώσεις λαιμό" ) και έτσι συμβιβάστηκα με ένα ωραιότατο Καζάν ντιπί, με ψιλοκομμένο φυστίκι Αιγίνης από πάνω, ενώ και το προφιτερόλ που δοκίμασα μου άρεσε επίσης αρκετά ( στα 5 ευρώ έκαστο ).

Το σέρβις, από τους δύο σερβιτόρους που μας περιποιήθηκαν εναλλάξ, ήταν ευγενικό, επαγγελματικό, τηρώντας την πρέπουσα αναλογία σοβαρότητας και χαμόγελου, πρόθυμο για τις όποιες μικροαλλαγές ζητήσαμε, όχι πιεστικό, αν και εγώ προσωπικά ένιωσα λίγο άβολα, γιατί καθόμασταν πλησίον στην κουζίνα και ήταν λίγο από πάνω μας, αλλά γενικώς δεν έχω κάποιο παράπονο. Κάποια στιγμή ήρθε στο μαγαζί και ο ίδιος ο chef Δημήτρης Αγοραστός και μας χαιρέτησε εγκάρδια όλους.
Να μην παραλείψω ότι το κάπνισμα, από ό, τι αντιλήφθηκα, απαγορεύεται. Η ατμόσφαιρα ήταν πεντακάθαρη!!

Κέρασμα δεν υπήρξε κανένα, όχι πως είχαμε χώρο και για κέρασμα, αλλά ένεκα των εορταστικών ημερών, και το περίμενα με χαρά, και θα ταίριαζε στο πνεύμα.
Σύνολο με απόδειξη στα 45,80, με αρκετά καλή αναλογία vfm αναφορικά με το φαγητό και τσιμπημένες τιμές στα περιφερειακά που ανεβάζουν το λογαριασμό ( νερό, ψωμάκι, αναψυκτικό, γλυκά ).
Μας άφησε συνολικά πολύ ευχάριστες εντυπώσεις, σίγουρα το προτείνω, ο κόσμος από ότι είδαμε το τιμά και εμείς σίγουρα θα επιστρέψουμε να δοκιμάσουμε και άλλα πιάτα του, αλλά κι αυτό το κολασμένο Αρμενοβίλ!!!

Θα ήθελα εδώ, τελειώνοντας, να πάρω κι εγώ με τη σειρά μου τη σκυτάλη και να ευχηθώ μια πραγματικά δημιουργική χρονιά, με αέρα ανανέωσης και προόδου, σε όλους τους φίλους, τους παλιούς και τους νέους, τους πιο τακτικούς αλλά και τους πιο σπάνια εμφανιζόμενους και βεβαίως στην νέα ηγεσία / διεύθυνση του ask. Μακάρι να συνεχίσουμε με το ίδιο κέφι να καταθέτουμε ο καθένας μας το μικρό του λιθαράκι, με τον δικό του χαρακτηριστικό τρόπο, αλλά και να περνάμε ακόμα πιο υπέροχα γύρω από ωραία τραπέζια με όμορφους φίλους!!!

ΥΓΕΙΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ!!!

19 Οκτ 2016

Θα γκρινιάξω ΠΟΛΥ για το κρασί!!!
Το κρασί παίζει μεγάλο ρόλο για μας σε μια βραδινή έξοδο (πάντα εμφιαλωμένο, το χύμα έχει γίνει συχνά αμφιβόλου ποιότητας και κοστολογείται υπερβολικά ~10-12€/κιλό όταν αυτοί το αγοράζουν πολύ φθηνά, ενίοτε έρχεται και από Σκόπια, ενώ οι Έλληνες οινοποιοί παράγουν πλέον εξαιρετικό κρασί και με το εμφιαλωμένο ξέρεις τι πίνεις, ξέρεις και πόσο κοστίζει αν το ψάξεις και ξέρεις καλά αν το εστιατόριο το προσφέρει σε vfm... ) και γι'αυτό πριν κάνω κράτηση στον Αγοραστό επισκέφθηκα η ίδια το χώρο μια μέρα που ήμουν για ψώνια στο Χαλάνδρι και ζήτησα λίστα κρασιών. Ο υπεύθυνος μού είπε ότι δεν έχουν λίστα και μου είπε προφορικά ότι αν ζητηθεί δίνουν το "Μεθ'υμών" του Ντούγκου (ρώτησα τιμή, είπε 28€) και ότι αυτή τη στιγμή είχε και μία (μία μόνο) φιάλη "Thema" ερυθρό Παυλίδη (αφού ξαναρώτησα είπε 24€). ΟΚ, δεν είναι bargain αλλά δεν είναι και κακές οι τιμές για τα συγκεκριμένα, μάς αρέσουν και τα δύο και σκέφτηκα ότι δε θα'χουμε πρόβλημα να συνοδέψουμε το φαγητό μας.

Τον κατάλογο φαγητού τον βρίσκεις στην ιστοσελίδα τους, ο χώρος είναι αδιάφορος και πολύ στριμωχτός όπως ανέφεραν και οι προηγούμενοι σχολιαστές και δυστυχώς η οχλαγωγία είναι μεγάλη όταν γεμίσει. Εμείς πήγαμε Σάββατο βράδυ (κράτηση μια μέρα πριν), ήταν γεμάτο και έρχονταν συνέχεια παρέες χωρίς κράτηση και απογοητεύονταν. Μ. Ο. ηλικίας μεγαλούτσικος θα'λεγα... Το φαγητό είναι καλό και πολύ χορταστικό (μεγάλες μερίδες), το ψωμί χειροποίητο υπέροχο, η εξυπηρέτηση διεκπεραιωτική και βιαστική, φέρνουν αμέσως εμφιαλωμένο νερό (1,50€) και ψωμί (1€ κατ'άτομο) ΧΩΡΙΣ να ρωτήσουν παρόλο που χρεώνονται, και θεωρω απαράδεκτο το ότι δεν αναφέρεται πουθενά το εμφιαλωμένο κρασί σε κατάλογο (μόνο μπύρες, τσίπουρο, αναψυκτικά και χύμα κρασί) και πρέπει να ρωτάς.

Ρωτήσαμε λοιπόν τη σερβιτόρα και μετά από λίγο ήρθε με το "Μεθ'υμών" στο χέρι, χωρίς να μου πει τιμή, εννοείται ότι ρώτησα και επέστρεψε λέγοντας 32€.
"Ανέβηκε τόσο;", ρώτησα, "Πριν λίγο καιρό που ήρθα επί τόπου μού είπαν 28€, τέλος πάντων το "Thema" το έχετε και πόσο;". Η κοπέλα είπε ότι δεν ξέρει τίποτα, ό, τι της λένε, πήγε ρώτησε και για το "Thema" και είπε 28€ και υπάρχει μόνο ένα μπουκάλι, αυτό που φυσικά δεν πήρε κανείς τις 2 βδομάδες που μεσολάβησαν της "αυτοψίας" μου. Είπα στο σύζυγο ότι εκνευρίστηκα και δε θέλω να τους πληρώσω τόσο το κρασί, δεν είναι σωστό να μην τα έχεις πουθενά τυπωμένα και να λες στο μιλητό ό, τι τιμή θέλεις. Πήραμε 2 μπύρες Kaizer (4€ εκάστη, ΟΚ) τελικά.

Για το στυλ του εστιατορίου θα έπρεπε να υπάρχουν φιάλες κρασί πιο απλό και σε χαμηλότερες τιμές (επιπλέον δε σού σερβίρουν ούτε κρασί ούτε νερό όπως στα πιο κομψά εστιατόρια, αλλά το χρεώνουν περισσότερο!!! ), δεν καταλαβαίνω γιατί το καταδικάζουν έτσι. Περιττό να πω ότι σε κανένα τραπέζι δεν υπήρχε μπουκάλι κρασί, όλοι είχαν χύμα ή μπύρες... Το χύμα κρασί βασιλεύει, το εμφιαλωμένο κρασί στην ουσία σε αποτρέπουν να το πάρεις, αλλά το εμφιαλωμένο νερό στο φέρνουν με το ζόρι, το "χύμα" νερό δεν το δουλεύουν...

Τη βραδιά έσωσε το φαγητό. Πήραμε σαλάτα πολίτικη (5,5€), παστουρμαδόπιτα (5,60€, πολύ νόστιμη, δεν είναι με φύλλο αλλά σαν καλτσόνε λεπτής ζύμης), ένα χοιρινό κοντοσούβλι σπέσιαλ με κασέρι και λαχανικά από πάνω και τηγ. πατάτες στο πλάι κι ένα πατλιτζάν κεμπάμπ με γιαούρτι-ψητή πιπεριά-ψητή ντομάτα και τηγ. μελιτζάνες (9,50€, όπως οι περισσότερες μερίδες άλλωστε). Για το κοντοσούβλι έκανα παρατήρηση ότι το κασέρι κολλάει άσχημα στο χαρτί ψησίματος που το βάζουν για να ψηθεί ελαφρώς και στο τέλος ή τρως και χαρτί μαζί ή δεν τρως το κασέρι που πλήρωσες επιπλέον (το απλό κοντοσούβλι δεν έχει), θα έπρεπε να το βάζουν σε ειδικά πυρίμαχα σκεύη και ο σερβιτόρος είπε ότι δεν έχουν (όμως τα σαγανάκια τα έφερναν σε λευκά πυρίμαχα). Τέλος πάντων, μικρό το κακό.

Θετικό το ότι δεν επιτρέπουν το κάπνισμα μέσα. Είναι τόσο μικρός και στριμωχτός ο χώρος (και με όχι ιδιαίτερο εξαερισμό) που αν κάπνιζαν θα ήταν αφόρητα!

Δεν ξέρω αν θα ξαναπάμε. Πληρώσαμε 44€ με το φιλοδώρημα (δεν κερνούν όμως τίποτα), το φαγητό μάς άρεσε (αν και με τα πολλά ψωμιά σκάσαμε και δεν μπορέσαμε να δοκιμάσουμε κάποιο από τα ενδιαφέροντα γλυκά τους, ~6€), είχε χουνκιάρ μπεγιεντί, βετούλι κ. ά., μέχρι αγριογούρουνο στα πιάτα ημέρας, που θέλουν κρασί και όπως εκτενέστερα εξήγησα πιο πάνω το κρασί στον Αγοραστό ΔΕΝ! Κρίμα...

02 Μάρ 2016

Ένα απόγευμα Σαββάτου καθώς κάναμε την βόλτα μας στην πλατεία του Χαλανδρίου μας έπιασε μια λιγούρα. Μιας και είχα διαβάσει εδώ καλές κρητικές για των Αγοραστό και στο ''ψωμί και αλάτι'' δεν είχε τραπέζι είπαμε να κάτσουμε.
Μας έβαλαν να κάτσουμε σε ένα αρκετά ευρύχωρο τραπέζι έφεραν τους καταλόγους και μας ενημέρωσαν για τα πιάτα ημέρας.

Πήραμε ένα λαχματζούν το οποίο δεν μας άρεσε και τόσο, μια τηγανιτή πίτα με τυρί αρκετά καλή, ένα γιαουρτλού κεμπάπ το οποίο δεν ήταν και τίποτα το ιδιαίτερο και τέλος το αρνάκι με των πουρέ πατάτας το οποίο ήταν και αυτό σε μέτρια εκτέλεση.

Εάν κάποιος με ρωτούσε ποίες είναι η αγαπημένες σου κουζίνες πρώτα θα έβαζα την ιταλική και δεύτερη την πολίτικη, έχοντας λοιπών μια μεγάλη εμπειρία από την Πόλη (έχω κάνει αρκετά ταξίδια εως εκεί) και ως σύζυγος Σμυρνιάς (καταγωγής τουλάχιστον) νομίζω ότι θα μπορούσαν να τα πάνε και καλύτερα στις εκτελέσεις των κυρίως.

Το ποίο δυνατό σημείο τους πάντως είναι η εξυπηρέτηση τους!!! Ευγενική και πρόθυμοι χωρίς να είναι κουραστικό ή ψεύτικο το ενδιαφέρων τους.

19 Φεβ 2016

Το Χαλάνδρι τα τελευταία χρόνια αποτελεί μια από τις πιο δημοφιλείς περιοχές, με πολλές επιλογές, είτε πρόκειται για φαγητό είτε για διασκέδαση. Στο τομέα του φαγητού που μας ενδιαφέρει, φαγάδικα όλων των τύπων ανοίγουν και κλείνουν με αστρονομική ταχύτητα, επαληθεύοντας ότι τελικά, είναι πολύ λίγα αυτά που αξίζει πραγματικά να δώσει κάποιος τα χρήματά του.

Ένα τέτοιο είναι και ο Αγοραστός, στη κεντρική πλατεία του Χαλανδρίου, που αξίζει να τιμήσει κάθε φίλος της πολίτικης κουζίνας. Ο χώρος προσεγγίζει την εικόνα ενός μοντέρνου σουβλατζίδικου, γενικά δεν σου μένει αξέχαστος, αλλά δεν ενοχλεί κιόλας. Σαφώς, αξίζει πολύ περισσότερο η επίσκεψη τους ζεστούς μήνες του χρόνου, όπου η επιλογή τραπεζιού στη πλατεία αλλάζει τελείως τις εντυπώσεις. Σε κάθε περίπτωση, σε ώρες και ημέρες αιχμής προνοήστε και κάντε κράτηση.

Ο κατάλογος προσφέρει πολλές επιλογές σε κεμπάπ, ορεκτικά της πολίτικης κουζίνας, μαγειρευτά και σαλάτες. Επειδή τον έχω επισκεφθεί αρκετές φορές και ότι έχουμε επιλέξει μας δικαίωσε, θα αναφερθώ σε συνοπτικά σε πολλά και διαφορετικά πιάτα (όχι με πολλές λεπτομέρειες, τονίζοντας ότι σε όλα το επίπεδο ήταν άνω του μέσου όρου).

Ξεκινώ με ίσως ένα από τα καλύτερα γιαουρτλού κεμπάπ της πόλης. Μερίδα για καλοφαγάδες αφού περιλαμβάνει 4 κεμπάπ σερβιρισμένα σε πήλινο, πάνω σε μια αφράτη πιτούλα με μπόλικο γιαούρτι και σάλτσα μυρωδάτη με μπαχάρια της Ανατολής. Τρώγεται ευχάριστα από όλους χωρίς να είναι βαρύ. Εξαιρετικό πιάτο και το φιστικλί κεμπάπ ζυμωμένο με φυστίκι, ιδιαίτερο πιάτο και πολύ νόστιμο, αξίζει να το δοκιμάσετε! Γενικά, οι επιλογές σε κεμπάπ δεν θα σας απογοητεύσουν γι’ αυτό και δεν θα επεκταθώ άλλο.

Στα μαγειρευτά το αγριογούρουνο στιφάδο «τρέλανε» την παρέα (δεν έχω ιδία άποψη), πολύ καλό το φρικασέ και για να είμαι απόλυτα αντικειμενικός, δυστυχώς μέτριο το χουνκιάρ μπεγιαντί που αν και καλομαγειρεμένο, ήταν αρκετά αδιάφορο για τα γούστα μου, καθώς στον πουρέ μελιτζάνας έλειπε η γευστική ένταση που εγώ τουλάχιστον περίμενα.

Τα πολύ περιποιημένα πιάτα και ο σεβασμός στο πελάτη φαίνονται επίσης και από τον τρόπο σερβιρίσματος στα χοιρινά καλαμάκια, καθώς σε ημέρα που η γυναίκα μου παρήγγειλε 2 σκέτα καλαμάκια (1,50€/ τεμ), κατέφθασαν σε πιάτο με αρκετές πατάτες, πίτα και σαλάτα για γαρνιτούρα (κανονική μερίδα στην τιμή των 3€! ). Στα ορεκτικά επίσης πλήθος επιλογών, όπου η καλή πρώτη ύλη και το σωστό μαγείρεμα/ψήσιμο είναι απολύτως εύληπτα. Ολοκληρώνω με τις καλό-τηγανισμένες και χωρίς περιττά λάδια πατάτες και το εξαιρετικό ζυμωτό καρβελάκι. Δυστυχώς θα είμαι αυστηρός στη κριτική των γλυκών, αφού οι επιλογές (προφιτερόλ, εκμέκ, καζάν ντιπί κ. α ) είναι 2 κλικ πιο κάτω από το επίπεδο του φαγητού.

Οι τιμές πολύ λογικές, στα ίδια επίπεδα με όλα τα μεταμοντέρνα σουβλατζίδικα, το κάνει προσιτό σε παρέες 30 something αλλά και σε μεγαλύτερο κόσμο που ξέρει να διακρίνει το ποιοτικό φαγητό (κάνει και delivery στην ευρύτερη περιοχή).

07 Ιαν 2016

Κυριακή μεσημέρι.. Ταξίδι στην Πόλη..

Το τηγανάκι µε τα σπασμένα αυγά μάτια να σβήνουν τις πατάτες και το σουτζούκι να πλημμυρίζει άρωμα Μέσης Ανατολής είναι ίσως το επιστέγασμα μιας πολίτικης εμπειρίας που αξίζει να ζήσει κάποιος.. κάτι σαν. βουτιά στο παρελθόν σε γεύσεις γνώριμες που πολλοί αποπειράθηκαν να πετύχουν, λίγοι πέτυχαν να αναδείξουν

Το κλασικό πικάντικο Αδανα, που ήταν εξαιρετικό, ίσως του έλειπε λίγο σπιρτάδα, το φιστικλί, που είναι ζυµωµένο µε φιστίκια Αιγίνης και κασέρι και το κασερλί µε κασέρι παίρνουν γραμμή σε ένα πλούσιο, για όλα τα γούστα, κατάλογο.

Εξαιρετική τυροκαυτερή με σπιτική υφή και γεύση, καλοδουλεμένη και αρωματισμένη.. χιουνκιάρ μπεγεντί με μεστό πουρέ καπνισμένης μελιτζάνας αλλά ξενέρωτο κοκκινιστό κρέας.. ζουμερό κοτότπουλο κοντοσούβλι.. το χεις φάει κι αλλού και θα το ξαναφάς.. μελιτζάνες με ντομάτα και φέτα σε χιλιοδοκιμασμένη εκτέλεση.. το ξέρεις ότι θα είναι μια από τα ίδια αλλά ως λάτρης της μελιτζάνας πάντα το επιλέγεις μεχρι να φας εκείνη την μοναδική μπουκιά που θα σε κάνει να νιώσεις σαν τον Άντον Ήγκο όταν επισκέπτεται το εστιατόριο του Γκουστό και ο Ρεμί εκπλήσσει τον κριτή, μαγειρεύοντας κάτι που ο κριτικός είχε να το γευτεί από τα παιδικά του χρόνια..

Γενικά περνάς καλά σε στριμωγμένα τραπεζάκια, που καταργούν κάθε αίσθηση ιδιωτικότητας στην παρέα σου, τρως καλά αρκεί να έχεις πάει ήδη μια φορά και έχεις κάνει τα κουμάντα σου.. Θα δεις οικογένειες σε κυριακάτικο συναπάντημα, ηλικιωμένους που αναπολούν σμυρνέικα μπαχάρια, παρέες που απλά ψάχνουν ποιοτικές γεύσεις σε ένα εστιατόριο που δείχνει να θέλει να καθιερωθεί στην αγορά..

07 Σεπ 2015

Αριστα φρεσκα υλικα, και καλος μαγειρας, δινουν ενα πολυ καλο αποτελεσμα. Εαν προσθεσεις, και το ευγενεστατο σερβις, δεν υπαρχουν πολλα αλλα θεματα που θα μπορουσες να γκρινιαξεις.

ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ ΧΩΡΟΣ

Στην κεντρικη πλατεια Χαλανδριου διαγωνια στην εκκλησια το τελευταιο μαγαζι στη σειρα απο την αριστερη πλευρα οπως ανεβαινουμε την κεντρικη οδο. Παραδιπλα βρισκεται το ψωμι και αλατι, ο Μητσος, το 30 something. Εξωτερικος χωρος στο πεζοδρομιο, διπλα στο γκαζον της πλατειας. Εσωτερικος χωρος δεν τον προσεξα, παντως προσεγμενος και καθαρος.

ΣΕΡΒΙΣ

Επαγγελματικο, με χαμογελο και προτασεις στο να μας βοηθησουν τι να διαλεξουμε, σε στυλ μεζε, για την συνοδεια μπυρας, και κρασιου.
Η ροη κανονικοτατη, και με τη σειρα, χωρις καθυστερησεις. και με το βλεμα του υπευθυνου να καλυπτει ολο το χωρο, και να ανταποκρινεται στη στιγμη.

ΦΑΓΗΤΟ

Φρεσκα μικρα καρβελακια, καυτα, ζυμωμενα απο τους ιδιους, στον ξυλοφουρνο.

Σπανακοπιτα, με ζυμη δικια τους, ψημενη στον ξυλοφουρνο, κατι το διαφορετικο και πολυ νοστιμο και στεγνο.

Σαλατα με φακες, πρασιναδα, χαλουμι, κοτοπουλο, δροσιστικη, και ενδιαφερουσα γευση.

Κεμπαμπ με φυστικι, σως γιαουρτι, ψητη ντοματα, κρεμμυδι,2 πιπεριες.

Εξαιρετικο, ελαφρυ, γευστικο. ΄

Προταση, συμβουλη μου, και παρακαλω να εισακουσθει, στο πιατο πρεπει να προσθεθει ενα μικρο κομματι πιτας χειροποιητης, για να ολοκληρωθει.

Βετουλι τσιγαριαστο πανω σε στρωμα χειροποιητου πουρε. Μαεστρικα μαγειρεμενο, ξεκοκαλισμενο( προσοχη στη λεπτομερεια), καλομαγειρεμενο, ελιωνε στο στομα, και με δεμενη σαλτσα. Πολυ καλο πιατο, απλο μεν στην εκτελεση, αλλα φτιαγμενο με μαεστρια, εδειξε τις δυνατοτητες του μαγειρα.

Πιατο με τηγανητες πατατες, λουκανικο, σουτζουκι κλπ, τελειωμενο στο φουρνο.

Εδω ο μαγειρας αν θελει να με ακουσει, ας βαλει το αυγο 2 λεπτα αργοτερα, για να βγει καπως πιο μελατο και οχι τελειωμενο σφιχτο. Ενεκα οι βουτες.

Σαγανακι τυρια παστουρμα, καλο μεζεκλιδικο πιατο.

Καλο δροσερο χυμα κρασι.

ΓΛΥΚΑ

Ειχαμε την τυχη να δοκιμασουμε πρωτοι τις νεες δημιουργιες, κρεμα απο φυστικι με κατσικισιο γαλα, και παγωτο με γαλα κατσικισιο, με συκαλακι γλυκο. Μπαμ και τα δυο, εξαιρετικα, και ευγεστα.

ΤΙΠ

Δυνατη ρακη, σε δρυινο βαρελι ωριμασμενη, για χωνευτικο. Εδω μιλαμε για αυτους που ξερουν, ρακι σε χρωμα κονιακ, γραδα ψηλα, τα υπολογιζω κοντα στο 50, μιας και αναφλεγοταν. Τραβηξα 4 γιοματες, καμια παρενεργεια, το επομενο πρωι. Αρα καθαρη, και γνησια.

ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ

Γυρω στα 70 Ευρω για ολα τα παραπανω με 3 μπυρες και 1 κιλο κρασι.
Καλα, και για την ποιοτητα και για την ποσοτητα, καθως και για τα αριστα υλικα, και το μαγειρεμα. Απο οτι προσσεξα βγαζει και κουζινα καθημερινως με λαδερα, εντραδες κλπ.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Θα ξαναπαω, θα το προτεινω στους φιλους μου, το προτεινω σε εσας, πιθανοτατα, παλι βραδυ για την δροσια, τον καλο ευγενικο σερβιτορο, τον καλο μαγειρα(επιμενω γιατι γνωριζω οτι η απλη μαγειρικη χωρις μεγκλες ζεγκλες
ειτε σου βγαζει το πιατο, η σκουπιδια), και για την ρακη.

15 Νοε 2015

Το Χαλάνδρι είναι μια παρεξηγημένη περιοχή. Οι περισσότεροι νομίζουν οτι η πληθώρα των εστιατορίων σημαινει οτι θα βρουν και ποιοτική εστίαση.
Μετα απο 8 χρόνια διαμονής στην περιοχή θα τους πρότεινα να είναι ιδιαιτερα προσεκτικοί στις επιλογές τους και να συμβουλεύονται και το ask4food για να μην βρεθούν προ (άσχημων) εκπλήξεων...

Εξαίρεση (απο τις λίγες) σε αυτο ευτυχως αποτελεί ο Αγοραστός.
Η ποιότητα εξαιρετική οπως και το σέρβις χωρις να τον λες ακριβό.
Δεν θυμαμαι φορα που να έχω παει και να φύγω δυσαρεστημένος.
Ωραίο ψωμι, καλά κρεατικά, συμπαθητικες σαλάτες, ιδιαιτερα συνοδευτικά.
Σέρβις σχετικα γρήγορο και επεξηγηματικό. Χωρος συμπαθητικός εσωτερικά με θεα στην πλατεία. Αν εχετε και μικρα παιδια μπορουν να παίξουν στην must παιδική χαρά απέναντι. Παρκαρισμα δυσκολο ειδικα το Σάββατο.

Ιδανικό για παρέες, οικογένειες και λιγότερο για ρομαντικά δείπνα.
Αν εχετε όρεξη για πολιτικη κουζίνα να το τιμήσετε γιατι σιγουρα θα σας ικανοποιήσει.

Πλ. Ελευθερωτών 4, Χαλάνδρι