Παραδοσιακές ελληνικές γεύσεις, ανοιχτά καθημερινά εκτός από την Κυριακή.

24 Φεβ 2018

"Η Ucook στα Καμίνια χωρίς gps"

Ωδή στο μέγα χαρτογράφο Piggo με τις ακριβέστατες συντεταγμένες του, ωδή στην αυθεντικότητα αυτού του οινομαγειρίου / κουτουκιού / κρασοταβέρνας, ωδή και πάλι ωδή στις αξέχαστες γεύσεις και στην υπέροχη βραδιά που είχαμε στη Ζωοδόχο Πηγή.

Γνωρίζοντας ότι εδώ χωρίς κράτηση απλά δεν πλησιάζεις, πόσο μάλλον Σαββατόβραδο, έπεσαν οι προτάσεις, συναποφασίσαμε, και όταν βρήκα τραπέζι ( Δευτέρα βράδυ 29/1 ) διαθέσιμο για το Σάββατο 3/2, απλά το γράπωσα γιατί δεν είναι να καθυστερείς. Ο εντοπισμός του ήταν παιχνιδάκι, πάρκαρα εξίσου εύκολα και έχω να καταθέσω ότι είναι όντως ένα από τα καλύτερα κρυμμένα διαμάντια που υπάρχουν.
Ό, τι κι αν έχετε ακούσει, πραγματικά αληθεύει στο 100%.
Η γειτονιά γραφική από άλλη εποχή, ο κόσμος μυημένος συρρέει από παντού, η ατμόσφαιρα είναι πολύ ανώτερη του ίδιου του χώρου, ο οποίος δεν έχει κάτι μεμπτό, πέρα από το καίγον και τσουρουφλίζον θέμα του καπνίσματος - όμως εδώ έρχεσαι με σκοπό ακόμη και αυτό να το παρακάμψεις.

Η γαλάζια του πρόσοψη με την ρετρό ταμπέλα του, το πατάρι με το ποδήλατο, ο γλυκός του φωτισμός, η όμορφη ραφιέρα με τα μπουκάλια και τα ποικίλα διακοσμητικά παλιού μπακάλικου είναι οι εικόνες που μου έμειναν στο μυαλό και με έκαναν να ξεχάσω πολύ γρήγορα το θόρυβο των θαμώνων και την κάπνα - λογικό για κουτούκι, και το σχετικό στρίμωγμα που διορθώθηκε με βοηθητικό τραπεζάκι και με όλη την καλή μας διάθεση.
Η οικογενειακού τύπου εξυπηρέτηση, είναι ακριβώς αυτό που περίμενα, αυθόρμητη, κεφάτη, απλή, φιλική και ζεστή - βοήθησε βέβαια και το ότι η παρέα, τους είναι γνώριμη!
Κάποιες μικροελλείψεις στο μενού καθώς και τα πιάτα ημέρας, μας τα περιέγραψαν προφορικά, ενώ τα πιάτα έρχονταν με ρυθμό πολυβόλου στο τραπέζι... αυτά τα πιάτα όμως δεν είναι να κάθεσαι να τα κοιτάς και τα πιρούνια μας έκαναν κυριολεκτικά καταδρομή πάνω τους, βομβαρδίζοντας πιο γρήγορα κι από την καταιγίδα της ερήμου.

Μακάρι να γινόταν να τα δοκιμάσω όλα επιτόπου, αλλά ας όψεται, θα υπάρξει και γύρος επαναληπτικός. Ας μη φλυαρώ και ας ξεκινήσω, γιατί τα θυμάμαι τώρα και πεινάω πάλι.

Ψωμάκι ωραίο και χωρίς χρέωση ( τίμιο ) και νεράκι σε κανάτα ( αμέτρητες ανανεώσεις ) για αρχή. Υπέροχη παντζαροσαλάτα ( μους παντζάρι την λένε ) με σχεδόν ανεπαίσθητη τη μυρωδιά του σκόρδου, έγινε μάχη πάνω της. Θυμάμαι σταφίδες, ξινόμηλο και καρύδι να σκάνε σε κάθε μπουκιά, ήταν πολύ δροσερή και πεντανόστιμη ( 4,90 e ).
Πατατούλες baby μελωμένες στη γάστρα, ψημένες με το πάσο τους σε διάφορους ζωμούς κρεάτων, όνειρο, βάλε κι άλλες θείο στη μερίδα, δεν φτάνουν!!! ( 6 e ).

Αυγά μάτια, με τσιπς πατάτας και τριμμένη παρμεζάνα, απλό κλασικό και αγαπημένο πιάτο για άπειρες βουτηχτές, ίσως θα ήθελα λίγο πιο πατάτες τις πατάτες, γιατί είναι κυριολεκτικά τσιπς (5 e ).
Στον κωδικό Ασλάν, έρχεται ένα ωραίο διαμπερές τριώροφο από στρογγυλές πίτες, με ενδιάμεσες στρώσεις ζουμερής ντομάτας, πιπεριάς, τυριών και φίνου Καραμανλίδικου παστουρμά. Στο ρετιρέ φυσικά ένα αυγό μάτι, δεν κάθεσαι να χαζεύεις τη θέα... το σπας και γίνεται κόλαση, βουτάς και ό, τι απέμεινε με το ψωμί. Ακούγεται βαρύ σε γεύση αλλά δεν είναι, είναι ένας μεζές πολύ μερακλίδικος ( 8,70 e ).

Το Λιβανέζικο όπως και το Μπρόκολο ογκρατέν φυσικά παραγγέλθηκαν σε διπλές μερίδες, μιας και είναι από τα πιάτα τους που παίζουν σε όλα τα τραπέζια όπως είδα και ως γεύσεις είναι απλά θεικές ( αντίστοιχες τιμές 2 χ 8,50 e και 2 χ 9 e ). Πριν τα δω και τα δοκιμάσω, οι τιμές τους μου φαίνονταν υπερβολικές, μετά άλλαξα γνώμη. Για μένα που τρώω το μπρόκολο ακόμη και ωμό, το συγκεκριμένο σουφλέ είναι ό, τι ωραιότερο έχω δοκιμάσει, με την κρούστα του και τα τυριά να σε εθίζουν, ακόμη κι αν δεν είσαι φαν του συγκεκριμένου λουλουδιού. Ευτυχώς η μερίδα είναι σχεδόν η διπλάσια από ό, τι περίμενα.
Εξίσου κολάσιμα και τα γεμιστά πιτάκια με τον πικάντικο κιμά και με τη δροσιά του γιαουρτιού να μετριάζει την κάψα, βάλε κι άλλα βρε θείο στη μερίδα, δεν φτάνουν!!

Απίθανο πιάτο ήταν και το συκώτι γάλακτος με τις φρέσκιες τηγανιτές πατάτες. Το ψήσιμό του απλά κλέβει τις εντυπώσεις, ενώ η υπέροχη κρεμώδης πορτοκαλένια του σάλτσα που ποτίζει και τις πατάτες, του δίνει άρωμα μοναδικό. Πραγματικά, από τα καλύτερα στο είδος του (9,50 e).

Άψογο σε εκτέλεση και νοστιμιά πιάτο και οι παπαρδέλες με μανιτάρια και μπουκιές κοτόπουλου, με την παρμεζάνα να δίνει έξτρα ένταση και άρωμα σε αυτό το γενικά λατρεμένο συνδυασμό υλικών (11,50 e), και μάλλον επαναλαμβάνομαι με το να λέω πόσο νόστιμα ήταν όλα, μα πραγματικά δεν βρήκα κανένα ψεγάδι σε κανένα πιάτο!!

Λόγω οδήγησης ήπιαμε μόνο αναψυκτικά, αλλά και γιατί μπορούμε να κάνουμε κέφι και χωρίς σταγόνα αλκοόλ ( 4 coca zero x 1,40 e ) ενώ το σύνηθες κερασματάκι που παίζει είναι ένα τοσοδούλι σκαφάκι με μους λεμονιού και τριμμένο πτι μπερ από πάνω.
Φυσικά ως κίνηση εκτιμάται αλλά θεωρώ ότι θα μπορούσαν να βρουν κι άλλες ιδέες πιο πρωτότυπες για το κέρασμά τους, μιας και δεν υπάρχει ουσιαστικά άλλη επιλογή γλυκού στον κατάλογο ( έπρεπε να πάμε για churros, έπρεπε... )

Η σούμα για όλα τα παραπάνω ( με μια μικρή στρογγυλοποίηση από ό, τι παρατηρώ τώρα ) ήταν 85 ευρώ για 5 άτομα, δηλαδή μιλάμε για ένα άριστο vfm των 17 e/ άτομο για ένα πληθωρικό τραπέζι, με άριστες γεύσεις, ποικιλία πιάτων, ποσότητες παραπάνω από ικανοποιητικές και με υλικά διαλεχτά. Αν προσθέσω και την ατμόσφαιρα... δεν μπορώ παρά να πω ότι με μόλις μία επίσκεψη, αγάπησα τη Ζωοδόχο Πηγή.

Δεν νομίζω και να έχουν μείνει πλέον πολλά αντίστοιχα ιστορικά οινομαγειρεία με αυτό το συνδυασμό.

Αν σας αρέσουν τα μέρη όπου η λέξη "αυθεντικότητα" τα χαρακτηρίζει, νομίζω επιβάλλεται να προγραμματίσετε την δική σας αυτοψία άμεσα, ει δυνατόν, χθες κιόλας!!

30 Απρ 2018

Το Οινομαγειρείο Ζωοδόχος Πηγή (ΖΠ) είναι σημείο αναφοράς για το ask4food, με έντονα παρουσία εδώ και πολλά χρόνια και εξαιρετικές, ως επί το πλείστον, κριτικές. Προσωπικά ωστόσο δεν είχε τύχει να το επισκεφθώ.
Παρασκευή βράδυ λοιπόν, προς τα τέλη Μαρτίου, επισκεφθήκαμε το ΖΠ, μετά από τηλεφωνική κράτηση, απολύτως απαραίτητη. Η γειτονιά στα Καμίνια που βρίσκεται το ταβερνάκι είναι όντως βγαλμένη από άλλη εποχή, με χαμηλά σπίτια, ιδιαίτερο φωτισμό, στενά δρομάκια, σου δημιουργείται μια νοσταλγική διάθεση. Μέσα σε αυτό το κλίμα και με αυτή τη διάθεση, ο χώρος του ΖΠ δεν με απογοήτευσε, καθώς κάτι τέτοιο περίμενες να αντικρίσεις. Μικρός χώρος, με ωραία και χαλαρή ωστόσο ατμόσφαιρα, λόγω μουσικής και διακόσμησης. Το επιτρεπόμενο τσιγάρο δεν με ενόχλησε, καθώς οι καπνιστές στο χώρο ευτυχώς ήταν μειοψηφία. Ιδιαίτερα επίσης δεν με ενόχλησε η αναπόφευκτη μυρωδιά που είχαν τα ρούχα μας στην επιστροφή. Το μοναδικό σημείο ωστόσο που με χάλασε ήταν η θέση του τραπεζιού μας, το οποίο κυριολεκτικά βρισκόταν μες τη μέση και κάθε φορά αγωνιούσες για το πώς θα καταφέρει ο σερβιτόρος να περάσει από δίπλα, χωρίς να κινδυνεύσουν τα φαγητά-ποτά. Τέλος πάντων λεπτομέρειες, μετά από λίγο χαλαρώνεις και απολαμβάνεις την έξοδό σου.

Η εξυπηρέτηση χωρίς προβλήματα από το νεαρό που μας εξυπηρέτησε. Μας εξήγησε τα πιάτα, ανανέωσε την κανάτα πολλές φορές, μας κέρασε και γλυκάκι στο τέλος. Σε κάποιους ενδεχομένως το στυλ φανεί υπερβολικά φιλικό, εμένα δεν με ενόχλησε, άριστα λοιπόν στην εξυπηρέτηση.

Ο κατάλογος μικρός με πιάτα που έχουν επαινεθεί κατά καιρούς στο site, είχαμε ήδη προαποφασίσει τι θα παραγγέλναμε.
Εμείς, 2 άτομα πήραμε:
- για αρχή ήρθε ψημένο ψωμί με λαδορίγανη, χωρίς χρέωση και νερό σε κανάτα.
- μους παντζάρι (4,90 €) με ψιλοκομμένο παντζάρι, ξινόμηλο, σταφίδα, καρύδι και σκόρδο (έτσι τουλάχιστον περιγράφεται η μους στον ηλεκτρονικό κατάλογο, καθώς στα υλικά σταφίδα δεν διέκρινα). Νόστιμη, ίσως να την προτιμούσα σε πιο χαμηλή θερμοκρασία. Η ποσότητα επίσης αρκετά μικρή. Αν η παρέα ήταν μεγαλύτερη των 2 ατόμων, θα χρειαζόταν σίγουρα και δεύτερη μερίδα.
- πατάτες baby στη γάστρα, μελωμένες και μαγειρεμένες σε ζωμό κρεάτων (6,00 €). Πολύ νόστιμες οι πατάτες, τέλεια μελωμένες όντως, το αλάτι θα μπορούσε να είναι και κάπως λιγότερο. Σε κάθε περίπτωση πιστεύω ήταν το νοστιμότερο πιάτο από όσα δοκιμάσαμε
- ασλάν (9,00 €), δηλαδή πίτες, με κίτρινα τυριά, καραμανλίδικο παστουρμά, ντομάτα, πιπεριά και αβγό τηγανιτό. Νόστιμο επίσης πιάτο, που το έχεις ξαναδοκιμάσει σε παρόμοιες εκδοχές, ίσως θα προτιμούσα λίγα περισσότερα υλικά, καθώς η πίτα ξεχώριζε.
- μπρόκολο ογκρατέν στο φούρνο με διάφορα τυριά (7,50 €). Το μπρόκολο μου αρέσει πολύ σαν υλικό, αλλά πέρα από σαλάτα δεν το έχω δοκιμάσει διαφορετικά. Εδώ το πιάτο ήταν νόστιμο, βρήκα ωστόσο την ποσότητα του τυριού υπερβολική.
- λιβανέζικο (8,50 €), δηλαδή, αραβικές πίτες γεμιστές με μοσχαρίσιο κιμά, πιπεριές, ντομάτα, μαϊντανό, κρεμμύδι και γιαούρτι. Νόστιμο πιάτο, καλής ποιότητας ο κιμάς, αρκετά ήπια ωστόσο η γεύση του, καθώς περίμενα κάτι ελαφρώς πιο πικάντικο.
- Από ποτά επιλέξαμε χύμα λευκό ροδίτη (3,20 € τα 500 ml). Στην πορεία παραγγείλαμε ακόμη ένα μισόλιτρο.
- στο τέλος μας κέρασαν, όπως προανέφερα, μία νόστιμη κρέμα με κομμάτια φράουλας, ό, τι πρέπει για το κλείσιμο

Να πω την αλήθεια, προσωπικά θα αποστασιοποιηθώ κάπως από την πλειοψηφία των κριτικών στο site, καθώς το μόνο πιάτο που πραγματικά με ενθουσίασε ήταν οι μελωμένες πατάτες. Σίγουρα και τα υπόλοιπα φαγητά ήταν νόστιμα (άλλα λιγότερο άλλα περισσότερο), καλομαγειρεμένα και με ποιοτικά υλικά, συνόδευαν μια χαρά το κρασάκι σου, ωστόσο είχα προετοιμαστεί για πιο ιδιαίτερες γεύσεις.

Ως προς τη σχέση ποιότητας/τιμής, θεωρώ επίσης ότι οι τιμές είναι ελαφρώς πιο ανεβασμένες από το αναμενόμενο, καθώς για τα παραπάνω πιάτα και το κρασί ο λογαριασμός ήταν στα 42,30 € (αναφέρω απλώς ότι η απόδειξη που μας δόθηκε δεν περιείχε την ονομασία των πιάτων, οπότε οι τιμές ενδέχεται να μην είναι σωστά αντιστοιχισμένες).

Τέλος πάντων, ελπίζω να μη σας μπέρδεψα, στο Οινομαγειρείο Ζωοδόχος Πηγή περάσαμε πολύ ωραία, σε ένα αυθεντικό περιβάλλον με φιλική εξυπηρέτηση, απολαμβάνοντας νόστιμα πιάτα. Έστω και αν οι προσδοκίες μας δεν εκπληρώθηκαν πλήρως, όλα όσα προανέφερα αποτελούν λόγους να επισκεφθείτε τη ΖΠ. Να πάτε...

15 Μαι 2017

Είναι ευτύχημα να έχεις φίλους. Είναι ακόμη μεγαλύτερο ευτύχημα να έχεις νεώτερους, από σένα, φίλους όχι μόνο γιατί ενημερώνεσαι σχετικά με τους κώδικες και τα τεκταινόμενα στη νέα γενιά (πληροφορίες εξαιρετικά χρήσιμες όταν έχεις κόρη στην εφηβεία) αλλά και γιατί σε γυρίζουν χρόνια πίσω θυμίζοντάς σου καταστάσεις και διαδικασίες που πίστευες ότι έχεις αφήσει πίσω σου πλέον.

Μεγάλη τιμή μας έκαναν, λοιπόν, αγαπημένος φίλος και συνεργάτης του καλού μου μαζί με το όμορφο και τόσο γλυκό κορίτσι του, ζητώντας μας να γίνουμε κουμπάροι στο γάμο τους. Welcome to the club λοιπόν αφού, δεν ξέρω τι γίνεται με εσάς, αλλά στη δικιά μας παρέα είμεθα όλοι κουμπάροι μεταξύ μας σε σημείο να έχουμε χάσει ελαφρώς τη μπάλα, αφήστε που σε κάτι γιορτές, γενέθλια, επετείους, μόνο οι πιο στενοί να μαζευτούμε μιλάμε, χαλαρά, για 50-60 άτομα με αποτέλεσμα, αν θες να δεις κάποιον ιδιαιτέρως, να δίνεις ραντεβού στο μπάνιο.

Το γεγονός έπρεπε να γιορταστεί, η συμφωνία να επισφραγιστεί, τα αρχικά πλάνα να γίνουν. Τα παιδιά μένουν κοντά, δεν είχαν πάει στο μαγαζί, για το οποίο είχαν ακούσει πολύ καλά λόγια, ρώτησαν την καθ’ύλην αρμόδια, διάβασαν τις κριτικές εδώ, χωρίς, όμως, να κάνουν fake profiles έτσι ώστε να τις ψηφίσουν, συμφώνησα με μεγάλη χαρά, έκλεισα τραπέζι αρκετές μέρες νωρίτερα και καταφτάσαμε.

Που φτάσαμε? Πως? Καλή ερώτηση. Κατεβαίνετε την Πειραιώς και στο ύψος της Ελλαϊδος στρίβετε δεξιά. Από κει και πέρα βάζετε gps, έχετε στείλει ιχνηλάτες (προτιμητέοι οι της φυλής Απάτσι, που έχουν χρησιμοποιηθεί κι από τον Αμερικάνικο Στρατό), έχετε προσλάβει Der kleine Däumling (αφιερωμένο εξαιρετικά στον Fratello... I'm so ready for my Nemecky lessons ), έχετε κάνει τάμα στην παρακείμενη εκκλησία ή σας παραχωρώ, έναντι ενός λογικού αντιτίμου, τη μαγική μου σφαίρα η οποία με βοηθά να βλέπω και να μαθαίνω τα πάντα….! Θα το βρείτε όμως, δε σας φοβάμαι, είστε τσακάλια εσείς!

Το μαγαζί είναι μικρό, μακρόστενο, με σχετικά χαμηλό φωτισμό. Τραπέζια οριακά απέχοντα το ένα από το άλλο, ενώ είναι, σχεδόν, βέβαιο ότι θα χρειαστείτε και κάποιο βοηθητικό. Ατμοσφαιρικό, χαριτωμένο, θεατρικό πάντως. Κάτι σα μοντέρνο κουτούκι αν καταλαβαίνετε τι θέλω να πω που είμαι σίγουρη πως όχι αλλά σας το έχω πει χίλιες φορές… η περιγραφή του χώρου δεν είναι το δυνατό μου σημείο. Που είναι η συνονόματη που έχει το ταλέντο? Δεν έρχεται να βοηθήσει λίγο?

Φτάσαμε στην ώρα μας διότι punctuality is my midlle name, καθήσαμε, ήρθαν αμέσως κατάλογοι, νεράκι δικό τους, ψωμί, κρασάκι ενώ ο σερβιτόρος μας ενημέρωσε για κάποιες ελλείψεις του καταλόγου και τα πιάτα ημέρας κάτι που έπραξε, χωρίς να δυσανασχετήσει, εκ νέου όταν ήρθε και το ζεύγος των μελλoνύμφων. Γενικά η εξυπηρέτηση υπήρξε άμεση παρόλον τον κόσμο, ευγενική, με χαμόγελο, χωρίς βέβαια το κάτι παραπάνω αλλά όλα καλά και κανένα παράπονο.

Ξεκινήσαμε με σαλάτα Πολίτικη η οποία ήταν πειραγμένη κι όχι με την παραδοσιακή σύσταση αφού περιείχε λάχανο, καρότο, ξυνόμηλο, άνηθο και φρέσκο κρεμμύδι. Με τον άνηθο στραβομουτσούνιασα αλλά, ευτυχώς, δεν είχε έντονη μυρωδιά και γεύση οπότε αφαιρώντας, προσεκτικά, τα κομματάκια του απεχθούς μυριστικού, την έφαγα μια χαρά αφού πρόκειται για μία νόστιμη, δροσερή, ορεκτική σαλάτα η οποία λειτούργησε και ως εξισορροπητικός παράγων απέναντι στα υπόλοιπα πιάτα που ήταν έντονα. 6.50 ευρώ. ( Έχω βγάλει φωτογραφίες λέμε.. ).

Μπρόκολο au gratin με τυριά και bacon. Το παραγγείλαμε μετά από δική μου επιμονή αφού το νέο ζεύγος δεν τρώει το συγκεκριμένο κραμβοειδές. Δεν αρέσει ούτε σε εσάς? Στα παιδιά σας? Στους φίλους σας? Καλά καλά… πάρτε το και ξαναμιλάμε. Over and out. 9.00 ευρώ.

Ασλάν. Αφράτα, στεγνά πιττάκια με ενδιάμεσες παρεμβολές καραμανλίδικου παστουρμά, ντομάτας, πιπεριάς, τυριών και ένα αυγό μάτι από πάνω. Δε νομίζω να χρειάζεται να αναλύσω περαιτέρω τη γεύση καταλαβαίνετε για τι μιλάμε. 8.70 ευρώ.

Πατάτες baby μελωμένες. Ακριβώς αυτό. Γλυκές, αρωματικές, μελωμένες. 6.00 ευρώ.

Κοτόπουλο σε μπουκιές με μανιτάρια σωταρισμένα, κρεμμύδι, παπαρδέλες και τριμμένο τυράκι. Τώρα αν το τυρί ήταν όντως παρμεζάνα δεν το κατάλαβα αλλά μικρή σημασία έχει αφού ήταν εξαιρετικό, πικάντικο κι όσο έπρεπε αλμυρό. Οι παπαρδέλες άψογα βρασμένες και έχοντας ποτίσει από τη σάλτσα, το πουλερικό ζουμερό και νόστιμο, τα μανιτάρια σε χοντρά κομμάτια, φρέσκα, σωταρισμένα και ουχί βρασμένα έδιναν τη δική τους γήινη νότα. 11.50 ευρώ.

Ως πιάτο ημέρας λουκάνικο Λαμίας καυτερό. Σήκωνε πολύ ποτό φίλοι μου διότι είπαν καυτερό και το εννοούσαν. Νόστιμο, κρεατένιο, καλοψημένο ήρθε συνοδεία τριγωνικών κομματιών πίτας, συνοδευτικής σαλάτας στο πλάι, ήταν νόστιμο, εξαφανίστηκε και κάπου εκεί ζητήσαμε επιπλέον κρασί. Για την τιμή δε μπορώ να σας διαφωτίσω διότι δεν έχω αποδεικτικά στοιχεία όπως επίσης και για τα

Μπιφτέκια προβατίνας, επίσης, πιάτο εκτός καταλόγου. Μπαμπάτσικα, νόστιμα πολύ, ξεροψημένα απέξω, αφράτα μέσα, με τα μπαχαρικά και τα μυρωδικά τους. Η κουμπάρα δεν τρώει αρνί. Αυτά τα έφαγε. Reach your verdict members of the jury.

Το τραπέζι ήταν κερασμένο οπότε δε μπορώ να σας πω πόσο κόστισε. Λαμβάνοντας, όμως, υπόψη τις τιμές που ανέφερα και δεδομένου ότι είστε way better than me in maths, μπορείτε να κάνετε τους υπολογισμούς σας. Όπως επίσης δε μπορώ να σας πω, διότι δεν είμαι σίγουρη, αν κεράστηκε κάποιο γλυκό στο τέλος. Εγώ σαν κάτι να θυμάμαι, ο καλός μου πάλι όχι οπότε, αν πάτε, πείτε μου κι εμένα.

Κρίμα που δεν είναι ανοιχτό μεσημέρι ή από το απόγευμα αλλιώς θα ήταν σιγουράκι για φαγητό μετά τη δουλειά ή τραπέζωμα ξένων. Όμως το καλοκαίρι πλησιάζει με ταχείς ρυθμούς, οι ώρες εργασίας θα αυξηθούν, πάλι βράδυ θα φεύγουμε οσονούπω, άρα μας βλέπω να δίνουμε δυναμικό παρόν.

Κατά τα άλλα όλα έχουν πάρει τον δρόμο τους. Μαλλί check, μακιγιάζ check, φόρεμα και κοσμήματα σχεδιάζονται ήδη. Αγαπώ πολύ τα signature rings και σίγουρα με χαρακτηρίζουν. Ένα εξ'αυτών μάλιστα, έχει αποδειχτεί ιδανικό στην εξυπηρέτηση κι άλλων σκοπών όπως χαστούκια και uppercuts. Το λουλουδοζώον λοιπόν, καλά θα κάνει να προσέχει όταν αναφέρεται στις ενδυματολογικές μου επιλογές αν δε θέλει να βρεθεί με το αποτύπωμα μιας κεφαλής λέοντος στο φρέσκο μεν, όχι και τόσο τροφαντό δε, μαγουλάκι του.

Ανήμερα της Ζωοδόχου Πηγής -και έχοντας κάνει κράτηση από την προηγούμενη- επισκεφτήκαμε 4 άτομα το Οινομαγειρείο Ζ. Π.
Η αλήθεια είναι ότι στο παρελθόν πήγαινα αρκετά συχνά, τελευταία όμως έχω "ξεμυαλιστεί" με τόσα άλλα ταβερνεία -και όχι μόνο- που ξεφυτρώνουν ή ανακαλύπτονται μέσω a4f που πόσα πια να προκάμω η γυναίκα?
Η Ζ. Π. είναι παντοτινή εγγύηση γεύσης/vfm!

Φτάσαμε σχετικά νωρίς -κατά τις 21:30- όπου εκείνη την ώρα υπήρχαν άλλες δύο παρέες (το πανηγύρι της παρακείμενης εκκλησίας τελείωνε αργότερα, εξ΄ου και οι λίγοι αρχικά πελάτες) ο χώρος μου φάνηκε πιο ζεστός, ρομαντικός, πιο χαλαρωτικός βρε παιδί μου -σε σχέση με το παρελθόν.
Κάποιες μικρές αλλαγές προς το καλύτερο έχουν γίνει στη διακόσμιση και στο φωτισμό και μπράβο τους που τα τραπεζοκαθίσματα εξακολουθούν να είναι σε φυσικολογική απόσταση -αναλόγως του χώρου- μεταξύ τους.
Τώρα θα μου πεις και γιατί λοιπόν κυρά μου βάζεις 3 στο χώρο?
Ο λόγος είναι η υψηλή ένταση της μουσικής που καλύπτει τις φωνές, με αποτέλεσμα όλοι να φωνάζουμε δυνατά για να ακουστούμε (που τελικά δεν ακουγόμασταν... ) κάτι πολύ κουραστικό και εκνευριστικό ταυτοχρόνως.
Όσο γέμιζε το μαγαζί τόσο χειρότερη γινόταν η κατάσταση αυτή.
Η δε μεγάλη τζαμαρία συντελεί στη γιγάντωση της ηχορύπανσης - η επικοινωνία ήταν αδύνατη στερώντας μας την απόλαυση της βραδιάς

Η συγκεκριμένη αναφορά γίνεται καλοπροαίρετα -στην περίπτωση που οι υπεύθυνοι της Ζ. Π. ενημερώνονται μέσω af4- για να το διορθώσουν. Είναι το μοναδικό ψεγάδι βρε παιδιά και είναι τόσο απλό και εύκολο να διορθωθεί...

Εξυπηρέτηση άμεση και χαμογελαστή, μια οικειότητα υπάρχει -αφού μας ξέρουν και από παλιά- όλα super.
Το menu ανανεωμένο -έχουν κρατήσει φυσικά τα best sellers, όπως τους εξαίσιους λαχανοντολμάδες που δυστυχώς λόγω εποχής δεν είναι πλέον διαθέσιμοι.

Η πράσινη σαλάτα καταπληκτική, φρεσκότατα υλικά, σωστό dressing καλή ποσότητα.
Μπρόκολο ογκραντέν (ανήκει στα best sellers και δικαίως! )
Ριζότο μελιτζάνας πολύ καλό -αν και λίγο spicy
Λιβανέζικο -όπως πάντα τέλειο
Κόκκορα με παπαρδέλες -δεν τρώω οτιδήποτε έχει φτερά και πούπουλα εκτός σπανίων εξαιρέσεων- δοκίμασα και ήταν νοστιμότατο.
Κεφτεδάκια απλά τέλεια
Ήπιαμε (Στην αρχή ροζέ ημίγλυκο συμπαθητικο) αλλά τελικά επιλέξαμε να συνεχίσουμε με ερυθρό αγιωργίτικο πολύ καλό.

Στο τέλος κέρασμα γιαουρτάκι με σιρόπι -ότι έπρεπε για κλείσιμο της βραδιάς.

Λογαριασμός στα 68,00 και ναι -όπως έγραψα παραπάνω- εξακολουθώ να το θεωρώ vfm!
Ήταν στη λίστα με τα αγαπημένα -πριν κάν ενταχθώ στο site- και εκεί θα παραμείνει.

19 Μαι 2016

Το Οινομαγειρείον Ζωοδόχος Πηγή βρίσκεται σχετικά κοντά στην Πειραιώς στο ύψος περίπου της Ελαΐς και πήρε προφανώς την ονομασία του από το ομώνυμο εκκλησάκι που βρίσκεται πλησίον του. Πρόκειται για πολύ παλιό μαγαζί, βγαλμένο από ελληνική ταινία. Κάποτε πρέπει να ήταν παντοπωλείο. Το πρωτότυπο είναι ότι το μαγαζί είναι μακρόστενο. Ο φωτισμός χαμηλό, γεγονός που προσδίδει ιδιαίτερη ατμόσφαιρα στο χώρο και του πάει πολύ, παραδοσιακά τραπεζοκαθίσματα και αρκετά ρετρό διακοσμητικά αντικείμενα όπως παλιές ζυγαριές, πολύχρωμα πιάτα και καρέκλες καρφωμένα και κολλημένα σε μια πλευρά ψηλά εν είδει διακόσμησης, κρεμασμένα σκόρδα και κρεμμύδια και άλλα πολλά. Μου έκανε εντύπωση ότι το μαγαζί το προτιμάει πολύ νεολαία. Το μόνο αρνητικό του ήταν η μεγάλη βαβούρα από τους θαμώνες, παρά το γεγονός ότι η μουσική ήταν σε κανονικά επίπεδα έντασης.

Η εξυπηρέτηση μοναδική, απλή και ανεπιτήδευτη, γρήγορη και γεμάτη ανθρωπιά, χαμόγελο, ζεστασιά, νόμιζες ότι πήγες σε φιλικό σπίτι επαρχίας όπου η φιλοξενία είναι το α και το ω.

Τι να πω για το φαγητό... Το μαγαζί σερβίρει ελληνικές γεύσεις αρκετά πειραγμένες και δημιουργικές, φτιαγμένες με μαεστρία και μεράκι. Στον κατάλογο δεν θα βρείτε ατελείωτες λίστες πιάτων αλλά εκλεκτά εδέσματα που να μην ξέρεις τι να διαλέξεις παρά το γεγονός ότι την ημέρα που το επισκεφθήκαμε (αν και Σάββατο βράδυ) αρκετά από τα πιάτα του καταλόγου, όπως πρόλαβε να μας ενημερώσει ο σερβιτόρος, δεν υπήρχαν. Αυτό διευκόλυνε ίσως την επιλογή μας γιατί πραγματικά θα ήταν πολύ δύσκολη. Στην αρχή κατέφτασε πανεράκι με ζεστές ψημένες φέτες ψωμιού και η κανάτα με το νερό. Γενικά η κουζίνα του διακρίνεται σε μεγειρευτά και σχάρας πέρα από τα ορεκτικά και τις σαλάτες. Εμείς λοιπόν προτιμήσαμε:

-πατάτες μαγειρεμένες στη γάστρα σε ζωμούς κρεάτων και μελωμένες: πιάτο λουκούμι, πεντανόστιμο, οι πατατούλες στρογγυλές ήταν όνειρο και πολύ μαλακές

-chips πατάτας με τηγανητά αυτά: έρχεται τηγανάκι με πατάτες τραγανές ψημένες σε μορφή τσιπς με 2 τηγανητά αυγά, κλασικό παραδοσιακό πιάτο, πολύ χορταστικό

-2 πιάτα με μπουκιές κοτόπουλου και μανιτάρια: το ένα το παραγγείλαμε με πατάτες τηγανητές και το άλλο με παπαρδέλες: απογειωτική νοστιμιά. Εδώ να επισημάνω ότι θέλαμε να παραγγείλουμε άλλο πιάτο και όχι το ίδιο εις διπλούν. Μάλιστα μας το είπε και ο σερβιτόρος που πήρε την παραγγελία προτείνοντάς μας να δοκιμάσουμε και κάτι άλλο από τα ενδιαφέροντα πιάτα του καταλόγου. Ωστόσο επειδή αρκετά πιάτα δεν υπήρχαν όπως προανέφερα και επειδή κάποια ούτως ή άλλως δεν είναι της αρεσκείας μας, εκτός αν επιλέγαμε σχάρας που πιο συνηθισμένα, αποφασίσαμε να επιλέξουμε το ίδιο με διαφορετικό συνοδευτικό. Η επιλογή μας πάντως μας δικαίωσε γιατί ήταν εξαιρετικής νοστιμιάς και γεύσης!

-1 κόλα

-1/4 κόκκινο κρασί χύμα ξηρό εξαιρετικό

Στο τέλος μας κέρασαν εξαιρετική μους γιαουρτιού λεμόνι με τρίμμα μπισκότου από πάνω, ελαφριά, καθόλου λιγωτική, δροσερή και ό, τι έπρεπε μετά από ένα τέτοιο φαγητό.

Για όλα τα παραπάνω ο λογαριασμός ανήλθε στα 33 ευρώ. Σκάσαμε από το φαγητό, οι γεύσεις ήταν εξαιρετικές και το περιβάλλον της ταβέρνας πολύ πολύ όμορφο. Έφυγα με τις καλύτερες εντυπώσεις. Θεωρώ ότι αυτό το οινομαγειρείο είναι πραγματικό διαμαντάκι χωμένο κάπου στα Καμίνια, που όμως όσοι αναζητούν το ιδιαίτερο ή το ψαγμένο γευστικά, είναι θέμα χρόνου να το εντοπίσουν και να το τιμήσουν, Δεν θα χάσουν!

12 Ιαν 2018

Η πρώτη μου επίσκεψη στη Ζωοδόχο Πηγή ήταν πολλά χρόνια πριν... και πραγματικά αποτελεί διαχρονική επιλογή!

Γεύσεις μαμαδίστικες οφείλω να ομολογήσω πως είναι ότι καλύτερο έχω φάει στη ζωή μου... Από τα ορεκτικά έως και το γλυκό κέρασμα! Θεωρώ πως μια φορά αν δοκιμάσεις γίνεσαι θαμώνας... Μπρόκολο ογκρατέν απίστευτο..

Μους παντζαριού, ψητές baby πατατούλες, σαλάτα πολίτικη είναι τα στανταράκια που παραγγέλνουμε σε κάθε μας επίσκεψη.

Οι άνθρωποι που απαρτίζουν το μαγαζί ζεστοί, ανθρώπινοι σε εξυπηρετούν με όλη τους την καρδιά! Πραγματικά συγχαρητήρια!!!

12 Οκτ 2016

Δύο (2) επισκέψεις σε διάστημα τριών (3) μηνών, μία με ένα καλόβολο φίλο με απαιτητικό όμως ουρανίσκο, και άλλη μία με παρέα τεσσάρων ατόμων με διερευνητική διάθεση, για το τι είναι τελοσπάντων αυτό το οινομαγειρείο, ΠΟΥ σχεδόν όλες οι κριτικές - οπουδήποτε έχει μπει μελάνι για το “Ο-Ζ-Π” - είτε αυτές προέρχονται από επ’ αμοιβή επαγγελματίες δημοσιογράφους/κριτικούς γεύσης, είτε από καλοπροαίρετους ερασιτέχνες γραφείς της φιλοξενίας και της γεύσης – το περιγράφουν σαν ένα γευστικό El Dorado.

Το "Οινομαγειρείον Ζωοδόχος Πηγή", είναι σίγουρα ένα ενδιαφέρον οινομαγειρείο στα Καμίνια. Κατεβαίνοντας κανείς την Πειραιώς, στρίβει δεξιά στο φανάρι της “ΕΛΑΙΣ”, στο τελείωμα του δρόμου κάνει δεξιά και στον δεύτερο δρόμο αριστερά (Κατσούλη), οπότε και συναντά το οινομαγειρείο στο αριστερό του χέρι. Χαμηλά σπιτάκια νοικοκυραίων, παρέες γειτόνων να τα λένε καθισμένοι έξω από τις εισόδους των σπιτιών, λαντάνες, ιβίσκοι και γιασεμί στα περβάζια, το ομώνυμο εκκλησάκι στη πρώτη γωνία αριστερά, μια όμορφη γειτονιά που σε προδιαθέτει θετικά πριν ακόμη μπεις στο “Ο-Ζ-Π”.

Ο ΧΩΡΟΣ στο “Ο-Ζ-Π” αποπνέει μία ιδιαίτερη νοσταλγία και μέσα στην ταβέρνα. H αισθητική επέμβαση από την νεότερη γενιά, πρόσθεσε έναν άλλο αέρα που ταξιδεύει το βλέμμα με περιέργεια. Επίσης, διαφοροποίησε καλόγουστα και αρτίστικα μία συνοικιακή ταβέρνα, εντείνοντας την ατμόσφαιρα, χωρίς όμως να "ενοχλήσει" αισθητικά την παράδοση και την ιστορία του μαγαζιού, όταν ο ανταγωνισμός του “Ο-Ζ-Π” στην ευρύτερη περιοχή, πιστεύει ακόμη ότι μπορεί να αντιμετωπίσει ένα εξόχως πλέον υποψιασμένο και καχύποπτο κοινό, με τραπεζοκαθίσματα σαν αυτά που κάθισε να ξαποστάσει ο Κολοκοτρώνης όταν πάτησε την Τροπολιτσά, ή με βαφή τεχνοτροπίας ασβέστη - aka - “δείτε με, έρχομαι από τα παλιά”…

Η διαφορετικότητα των πελατών - για αυτό το μαγαζί - έχει επίσης το ενδιαφέρον της. Ένας μεγαλόσχημος με εντυπωσιακό αυτοκίνητο, 1-2 συμπαθέστατοι συνταξιούχοι της γειτονιάς, απαιτητικοί μεσήλικες με τις συμβίες τους, πολλά νέα (κυρίως) παιδιά, ευχάριστες φατσούλες, γέλιο και χαρά, τι τον ήθελα τον Καλαματιανό στο Σύνταγμα, όλα ωραία και καλά.

Μία κάποια ένσταση για το κάπνισμα στον χώρο. Ως Μη Καπνιστής όμως και όχι ως Αντικαπνιστής, αντιλαμβάνομαι ότι το “Ο-Ζ-Π” με αυτό τον ιδιαίτερο παρεείστικο χαρακτήρα που έχει, πιθανότατα θα είχε αυτοευνουχισθεί αν δεν “ενθάρρυνε” τρόπον τινά το κάπνισμα. Και δεν υπάρχει ντουμάνι - από το κάπνισμα - σε καμία περίπτωση. Δυστυχώς, το ίδιο δεν ισχύει και για τον εξαερισμό της κουζίνας που στην περίπτωση μας, έτερψε τις μύτες μας μέσα στη σάλα, αλλά τις ερέθισε στο δρόμο της επιστροφής μέσα στο αυτοκίνητο.

Η ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ στο “Ο-Ζ-Π” είναι διαβαθμισμένη.

O (πιθανότατα) πάτερ-φαμίλιας της οικογενειακής αυτής επιχείρησης, ασκεί την Φιλοξενία/Hospitality. Πανταχού παρών (αλλά διακριτικότατος) έχει μάτια και στο πίσω μέρος του κεφαλιού του και σπεύδει να βοηθήσει με ένα χαμόγελο τύπου “και αυτό θα περάσει βρε παιδιά”. Στην πρώτη επίσκεψη μας, μία καθημερινή με έναν φίλο - σε μία κατάμεστη ταβέρνα, καθόταν 2 τραπέζια μακρυά μας και κουτσόπινε με έναν ηλικιωμένο, αλλά ο νους του ήταν αλλού. Παρατήρησε (πως;) ότι το κουτάλι σερβιρίσματος της σαλάτας μας είχε πέσει μέσα στο μπωλ και πριν προλάβουμε εμείς να το βγάλουμε χωρίς να λαδωθούμε, είχει σηκωθεί, μας έφερε καινούργιο, ενώ αφαίρεσε με χειρουργική ακρίβεια – και χαρτοπετσέτα – το λαδωμένο, από τον πάτο της σαλάτας. Πριν από αυτό, είχε “εντοπίσει” ότι μάλλον κάτι συνέβαινε με τις όντως ζεστές μπύρες μας, και έσπευσε να μας ρωτήσει. Τις πήρε για να τις βάλει στον καταψύκτη, μας έφερε σε λίγα λεπτά 2 καινούργιες, και μετά από λίγο και τις αρχικές, σαφώς παγωμένες αυτή τη φορά. Στο ενδιάμεσο είχε ρωτήσει τα 2-3 τραπέζια για το πως πάνε τα πράγματα, ενώ είχε καλωσορίσει εγκάρδια ένα νέο ζευγάρι που μάλλον ερχόταν στο “Ο-Ζ-Π” για πρώτη φορά. Οι αρχικές ζεστές μπύρες παρότι στη συνέχεια ξαναήλθαν παγωμένες, δεν χρεώθηκαν ποτέ.
Οικοδεσπότης παλαιάς κοπής, σεμνός, αθόρυβος, προσηνής, αυτός ο άνθρωπος σε άλλες εποχές θα έμενε νηστικός για να φάει ο ξένος που ζήτησε φιλοξενία στο σπίτι του.. Απίστευτος. Και άλλο τόσο σπάνιος και αυθεντικός.

Ένας αδύνατος μουσάτος νεαρός, ασκεί την Εξυπηρέτηση/Customer Responsiveness. Αρκετά οικείος και πρόσχαρος, πρόθυμος να προτείνει κάποια πιάτα (ελλείψει καταλόγου και τις 2 φορές που πήγαμε), μας έβαλε φρένο διακριτικά την 2η φορά που το παρακάναμε με τα πιάτα, ενώ πέρασε να ρωτήσει με ενδιαφέρον πως είναι το φαγητό. Εκεί, τουλάχιστον στη δεύτερη επίσκεψη που πήραμε σχεδόν τον μισό κατάλογο, ήρθαμε σε δύσκολη θέση, και τα μασήσαμε λίγο – εξηγούμαι πιο κάτω.

Δύο άλλοι νεαροί, ασκούν το Επαγγελματικό Νταλαβέρι/Customer Service. Οικείοι και φιλικοί με τους τακτικούς πελάτες του μαγαζιού, τυπικοί με τους νεοφερμένους, μονίμως βιαστικοί, παίρνουν παραγγελία κοιτώντας ένα γύρο και άλλα τραπέζια, εκτελούν άμεσα και επαγγελματικά, αλλά χωρίς πολλά-πολλά. Στη δεύτερη επίσκεψη αρχές Σεπτέμβρη, ο ένας εξυπηρετούσε φορώντας βερμούδα. Το βρήκα λάθος. Ο πελάτης επιτρέπεται να φοράει βερμούδα. Ο άνθρωπος που σε εξυπηρετεί σε ένα χώρο εστίασης, δεν επιτρέπεται να φοράει βερμούδα. Για σειρά λόγων. Παρ’εκτός και αν ο χώρος είναι beach-bar. Και το “O-Z-Π” δεν είναι beach-bar. Είναι ένα ωραίο ταβερνάκι στο κέντρο των Καμινίων και απέχει τουλάχιστον 3 χιλιόμετρα από την πλησιέστερη ακρογιαλιά.

5 στα 4 λοιπόν για τον μεγαλύτερο σε ηλικία κύριο, 3 στα 4 για τον Customer Responsive, 2 στα 4 για τoυς Customer Servers γιατί αυτό που κάνουν, σήμερα δεν είναι αρκετό, μέσος όρος 3 στα 4.

Η ΓΕΥΣΗ στο "Ο-Ζ-Π" είναι - κατά την ταπεινή άποψη των περισσοτέρων από την παρέα μας – το λιγότερο δυνατό σημείο του μαγαζιού, και δεν εντυπωσίασε (τουλάχιστον σύμφωνα με τους διθυράμβους από σχεδόν άπαντες τους προλαλήσαντες) σε καμία από τις 2 επισκέψεις.

Συνοπτικά:

1. Η κουζίνα του “O-Z-Π” έχει μία άνευ λόγου εμμονή με το ΤΥΡΙ στα περισσότερα πιάτα. Αυτό βάζει κάποιον από την αρχή σε προβληματισμό για την δεινότητα όλης της μαγειρικής ομάδας, διότι ως γνωστόν, και πάνω σε χαρτόνι να ρίξεις λειωμένο τυρί, το ενδιαφέρον του γευστικά θα το έχει. Αλλά και επί της ουσίας, σε τουλάχιστον 9-10 από τα συνολικά 13-14 πιάτα που δοκιμάσαμε και στις 2 επισκέψεις, το τυρί έπαιζε κυρίαρχο ρόλο και δυστυχώς ενίοτε, κάλυπτε κάθε άλλη γεύση στο πιάτο.
2. Έχει κατά τη γνώμη μου, ασαφή ταυτότητα στο μενού. Που νομίζω δεν ταιριάζει σε μία ιστορική ταβέρνα που σερβίρει ίσως τους νοστιμότερους λαχανοντολμάδες που έχω δοκιμάσει ποτέ, αλλά θέλει να πειραματίζεται με ένα συκώτι με σως πορτοκάλι!, τόσο άτεχνα ψημένο που θύμιζε σπλήνα. Ή όταν σερβίρεις ένα κεμπάπ με τόσο προσεγμένο και νόστιμο κιμά, το μπρόκολο ογκρατέν με τυρί (πολύ) και bacon!, είναι παραφωνία. Ιδίως όταν είναι και γευστικά αδιάφορο.
3. Oι γεύσεις, κυρίως στα μη κλασσικά ιστορικής ταβέρνας πιάτα (κοτόπουλο με παπαρδέλλες – εντελώς άτονο, μους πατζαριού – με περίσσιο μήλο αλλά και σκόρδο, μπρόκολο ογκρατέν – παραμαγειρεμένο και με πολύ τυρί, μελιτζάνα φούρνου – αμάν ρε παιδιά με το τυρί! ), δεν είναι γευστικά “ισορροπημένες”, και έρχονται σε αντίθεση με τις μαμαδίστικες τηγανητές πατάτες, τους σπάνιους λαχανοντολμάδες, την γευστικότατη φάβα και το ευωδιαστό λιβανέζικο, που όμως συνολικά νομίζω ότι δεν ισορροπεί θετικά το συνολικό ισοζύγιο του menu.
4. Το χύμα – ελλείψει εμφιαλωμένου – λευκό κρασί (νομίζω Ροδίτης) που ζητήσαμε να δοκιμάσουμε στην δεύτερη επίσκεψη μας, το αφήσαμε στο τραπέζι και το ξαναρίξαμε στις μπύρες. Λυπάμαι μόνο που αυτο συνέβει σε ένα μαγαζί που πιθανότατα έχτισε την φήμη από ένα κρασί που στα μεταπολεμικά χρόνια, ευωδίαζε σταφύλι – και όχι μόνο. Και υπό αυτή την έννοια, θα έπρεπε να το προσέξουν περισσότερο.
5. Ένα γλυκό με λεμονάτη κρέμα και μπισκότο που προσφέρεται σαν κέρασμα στο τέλος είναι επιπέδου baby master chef, από αυτά που δημιουργικές φατσούλες ετοιμάζουν με αγωνία κανένα Κυριακάτικο πρωινό για να πάνε στους γονείς τους στο κρεβάτι. Αξίζει όμως μνείας και για την ενέργεια - κυρίως όταν απευθύνεται σε τέτοιο πλήθος κόσμου που συρρέει στο “O-Z-Π”, αλλά και γιατί ξεφεύγει ίσως ευχάριστα από τον θλιβερό χαλβά και το έρμο γιαούρτι με το μέλι της συμφοράς που για χάρη ευκολίας και κόστους, προσφέρεται αλλού.
6. Τιμές ΕΥΓΕ! για την συνολική εμπειρία, αλλά και την διαφορετικότητα – και γιατί όχι, κάποιες στιγμές – ευρηματικότητα του “O-Z-Π”.

Στα ηχεία, εξαίρετη επιλογή ρεμπέτικων τραγουδιών παλαιάς κοπής και ιστορικότητας, και όχι η πολυπαιγμένη πεπατημένη των πιο εμπορικών δειγμάτων του μεταγενέστερου “ρεμπέτικου”. Ρίτα Αμπατζή και Ρόζα Εσκενάζυ είχα πολλά, μα πολλά χρόνια να ακούσω σε ταβέρνα.

Θα ξαναπήγαινα στο "O-Z-Π"; Ναι, αλλά θα έλεγα στους φίλους να πάρουμε τους λαχανοντολμάδες, τη φάβα, το λιβανέζικο, τα αυγά με κανονικές τηγανητές πατάτες και όχι τα μικρά sticks στυλ Τσακίρης του συγκεκριμένου πιάτου, που δοκιμάζουν και το πηρούνι και την υπομονή σου. Από σαλάτα, θα ζητάγαμε μία χωριάτικη ή μία ντομάτα βεντάλια με τσακιστές ελιές, χοντρό αλάτι και Ελληνικό ελαιόλαδο. Μόνο αν δεν τις βάζουν στο ψυγείο (τις ντομάτες). Την εποχή της καλοκαιρινής ντομάτας, δεν θα βρίσκαμε αγουρέλαιο. Κρίμα. Δεν θα πίναμε κρασί. Λόγω κρεατικών, θα ζήταγα τσίπουρο χωρίς γλυκάνισο. Κατά προτίμηση εμφιαλωμένο. Θα τσουγκρίζαμε στην υγεία και μακροημέρευση τέτοιων μαγαζιών που ολοένα και σπανίζουν. Θα τους ζητούσα να μην φέρουν όλα τα πιάτα μαζί. Θα πίναμε αργά, θα φιλοσοφούσαμε για την κατάντια της χώρας μας, θα καταλαβαίναμε ότι η αισιοδοξία μας στερεύει, θα χαζεύαμε τα τραπέζια να γεμίζουν με φασαριόζικες παρέες. Θα παρατηρούσα τον πάτερ φαμίλια αυτού του μαγαζιού, να περιφέρεται σε ένα προσεγμένο χώρο και να χαίρεται με αυτό που κάνει. Θα έκανα νόημα στον πιτσιρίκο σερβιτόρο, να ασχολείται περισσότερο με αυτόν (τον πάτερ φαμίλια - και να μαθαίνει από αυτόν), και να ασχολείται λιγότερο με το κινητό του. Θα κοίταζα μήπως εντοπίσω καμιά φωτογραφία του μακαρίτη του Ηλία Πετρόπουλου στους τοίχους. Θα του άρεσε πολύ εδώ. Θα πήγαινα νωρίς για να βρούμε ένα τραπέζι κοντά σε ένα ηχείο, για να ακούσουμε αυτή τη σπάνια μουσική που παίζουν. Θα ζητάγαμε και άλλο τσίπουρο. Προς το τέλος της βραδυάς, λίγο πριν τον λογαριασμό, θα αρνιόμασταν με ευγένεια το γλυκό, και θα ζητάγαμε ένα ψημένο τυρί, με λίγο μέλι και κανένα φρούτο.

Θα φεύγαμε. Και θα ξαναπηγαίναμε.

17 Οκτ 2016

Διαβαζοντας τις καλες κριτικες αποφασισα να επισκεφτω το οινομαγειρειο Ζωοδοχος Πηγη μιας και η πλειονοτητα τους (εκτος του Algi) ηταν σχεδον δυθυραμβικες. Σε γενικες γραμμες θα συμφωνησω ομως με την κριτικη του φιλου Algi και εξηγουμαι:
Ο χωρος (ναι το ηξερα) πολυ περιορισμενος αφου Τεταρτη που πηρα τηλεφωνο για κρατηση και μου ειπαν ευγενικα "δεν υπαρχει, αλλα αφου ειστε 2 ατομα καπου θα σας βολεψουμε"! Και μας "βολεψαν"!
"Φυσικα" και καπνιζουν ολοι μεσα στην αιθουσα, αλλιως τι Ελληναρες θα ήμασταν!
Καμμια σχεση η εικονα που "παιρνεις" απο το μενου που ειδα στο site του καταστηματος με το μενου που μου εδωσαν να διαβασω στο καταστημα!
Ενα χαρτι Α4 γραμμενο και στις 2 οψεις με τα μισα σχεδον πιατα απο αυτα που υπηρχαν στο site. Εχουμε και λεμε λοιπον:
Θελαμε μους ταραμα μεν, δεν υπηρχε... πηραμε μους παντζαρι, πολυ καλο δε
Θελαμε χαλουμι ψητο μεν, δεν υπηρχε... πηραμε γραβιερα Κρητης με μαρμελαδα ελιας, εχω γευτει πολυ καλυτερες γραβιερες Κρητης δε
Σαλατες ειχε μονο Πολιτικη και Πρασινη μεν.... πηραμε πρασινη, καλουτσικη δε
Θελαμε πατατες baby φουνου μεν, υπηρχαν και ηταν πολυ καλες δε
Θελαμε μοσχαρι κοκκινιστο με πουρε σελινοριζας μεν... δεν υπηρχε... πηραμε σπληνα... οχι συγνωμη... συκωτι με σως πορτοκαλι και καραμελωμενα κρεμμυδια, που τελικα δεν ειχε καραμελωμενα κρεμμυδια, ηταν μισοψημμενο με το αιματακι του να τρεχει οποτε το έκοβες (ισως επρεπε να ζητουσα να ψηθει καλυτερα) και οντως οπως λεει κι ο Algi εμοιζε γευστικα με σπληνα, πολυ μετριο αποτελεσμα δε
Θελαμε κοτοπουλο με μανιταρια και παπαρδελες μεν και.... θαυμα... πηραμε κοτοπουλο με παπαρδελες, μετριο και παραπανω απο τα γουστα μου αλμυρο δε
Θελαμε (παντα με οτι ειχα δει στο site) κρασι μοσχατο κοκκινο μεν.... πηραμε κρασι αγιωργητικο κοκκινο, εχω πιει και καλυτερα δε
Κερασμα μους λεμονι με σκονη μπισκοτο και ενα μισοκιλο ακομα κρασι,
Λογαριασμος 50 ευρω.
Ευχαριστουμε πολυ και την επομενη φορα ελπιζω να φαμε αυτα που θελουμε και που υπαρχουν στο site σας!

02 Ιουν 2016

Αχ βρε Οινομαγειρείον... Σε είχα βάλει πολύ καιρό στο μάτι για διερευνητική επίσκεψη. Δεν ξέρω για ποιο λόγο αργούσε να πραγματοποιηθεί αυτή η επίσκεψη. Πιθανολογώ πως σε είχα στο μυαλό μου ως έναν μικρό και άθλιο χώρο που δε θα μας ενέπνεε να περάσουμε μια ευχάριστη βραδιά. Πόσο λάθος έκανα και πόσο πανηγυρικά με διέψευσες...

Να είναι καλά το γνωστό αγαπημένο παρεάκι που κανόνισε εκεί την πρώτη μου γνωριμία μαζί σου και μάλιστα μετά συζύγου. Ήταν ένα υπέροχο βράδυ που περάσαμε τέλεια, αλλά καθώς υπάρχουν ήδη καταγεγραμμένες όλες οι λεπτομέρειες από εκείνη τη φορά σε άλλη κριτική, εγώ θα αναλύσω περισσότερο τη δεύτερη και πιο πρόσφατη επίσκεψη και θα γράψω συνολικές εντυπώσεις και για τις δύο.

Πέμπτη 26 Μαΐου κανονίζεται έξοδος με συναδέλφους και το βάρος της επιλογής μαγαζιού σε μένα, μιας και η επιλογή μου για την προηγούμενη έξοδο στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία. Καλά, μεταξύ μας, δεν είναι και τόσο βάρος, ιδιαίτερα όταν υπάρχουν αρκετά "σιγουράκια" άσοι στο μανίκι.

ΧΩΡΟΣ

Την πρώτη φορά εξεπλάγην! Ευχάριστα εννοείται. Σίγουρα έπαιξε ρόλο το γεγονός ότι τον είχα στο μυαλό μου κατά πολύ χειρότερο, όμως θεωρώ πως ακόμα και να μην πήγαινα αρνητικά προκατειλημμένη, θα μου άρεσε. Είναι μικρός, αλλά φροντισμένος και καλόγουστος. Το μόνο μειονέκτημα που διαπίστωσα την πρώτη φορά ήταν ότι επιστρέψαμε σπίτι μας με όλες τις μυρωδιές της κουζίνας στο μυαλό μας μα και στα ρούχα μας. Τη δεύτερη φορά το πρόβλημα διορθώθηκε, καθώς είχε μεσολαβήσει μια ανακαίνιση, κατά την οποία η κουζίνα μεταφέρθηκε σε άλλο χώρο και στον πρώην χώρο της κουζίνας προστέθηκαν επιπλέον τραπεζοκαθίσματα.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ

Άψογη την πρώτη φορά, με θεματάκια τη δεύτερη. Ίσως και να φταίω εγώ σε αυτό. Όταν κάναμε την παραγγελία μας, ο ευγενέστατος και συμπαθέστατος σερβιτόρος με ρώτησε: "Τα φέρνω όπως βγαίνουν από την κουζίνα;" και απάντησα καταφατικά, διότι φαντάστηκα ότι τα πιάτα θα βγαίνουν σταδιακά από την κουζίνα και όχι όλα μαζί. Προφανώς έκανα λάθος, καθώς μέσα σε ένα 10λεπτο από τη στιγμή που ακούμπησε το πρώτο πιάτο στο τραπέζι, είχαν έρθει και όλα τα υπόλοιπα. Αυτό ήταν λίγο αγχωτικό, αλλά το ξεπεράσαμε εύκολα.

Επίσης, υπήρξαν στιγμές που δε βρίσκαμε το σερβιτόρο, όμως πάλι δικαιολογείται, διότι απ' ότι κατάλαβα τα περισσότερα τραπέζια παρήγγειλαν ταυτόχρονα. Τίποτα από τα παραπάνω δεν είναι ικανό να στερήσει τις 4 ντοματούλες από τη βαθμολογία της εξυπηρέτησης.

Αξίζει να αναφέρω ότι στο τέλος της βραδιάς, αν και σχετικά νωρίς - λίγο πριν τα μεσάνυχτα- έφυγαν όλες οι υπόλοιπες παρέες και είχε μείνει η δική μας παρέα τελευταία. Ούτως ή άλλως δε μας αρέσει να καθόμαστε και να μας περιμένουν με τις ώρες ιδιοκτήτες και εργαζόμενοι πότε θα πάρουμε απόφαση να ξεκουμπιστούμε, οπότε δεν αργήσαμε να φύγουμε. Παρ' όλα αυτά, ΚΑΝΕΙΣ δε μας έκανε να νιώσουμε άβολα ή ότι έπρεπε να φύγουμε, όπως έγινε πρόσφατα σε άλλο μαγαζί και θα αναλύσω σε μελλοντική κριτική. Το εκτιμώ πολύ αυτό.

ΓΕΥΣΗ

Στο συγκεκριμένο τομέα, η Ζωοδόχος Πηγή όχι μόνο δεν υστερεί κάπου, αντιθέτως καταφέρνει με ευκολία κάτι που ελάχιστα μαγαζιά μπορούν. Προσφέρει δυνατές γεύσεις που εντυπωσιάζουν και μένουν χαραγμένες στη μνήμη. Έψαχνα να βρω ένα πιάτο που θα το χαρακτήριζα "απλά ΟΚ", ένα πιάτο που συχνά σε κριτικές μου γράφω "αξιοπρεπές, αλλά δε με τρέλανε κιόλας". Πουθενά! Κανένα τέτοιο πιάτο. Ας γράψω λοιπόν εντυπώσεις για ότι δοκίμασα στις 2 επισκέψεις.

Αρχικά, έρχονται ψημένα ψωμάκια με λαδορίγανη, που σίγουρα θα χρειαστούν στην πορεία και το νερό είναι κανάτας που ανανεώνεται συνεχώς.

- Πράσινη σαλάτα με λόλα, ρόκα, μανούρι ή ανθότυρο (δε θυμάμαι), σταφίδα και μπαλσάμικο.
Δροσερή και φρεσκοκομμένη, πολύ καλή.

- Μους παντζαριού με ξινόμηλο, γιαούρτι, καρύδι και σκόρδο.
Τα συστατικά δένουν άριστα μεταξύ τους, εξαιρετική!

- Χαλούμι ψητό με πίτες.
Πιάτο μηδενικής δυσκολίας λόγω α' ύλης, υπέροχο πάραυτα.

- Μελωμένες πατάτες baby στη γάστρα. (Νο 3!!! )
Φουρνίζονται με ζωμό κρεάτων και μυρωδικά και... τί να λέμε τώρα. Απλά δε θέλεις να τελειώσουν. Δυστυχώς τελειώνουν.

- Τσακμάκ σουτζούκ.
Σερβίρονται φέτες σουτζουκιού σε σκεύος σαγανάκι με μια υπέροχη κόκκινη σάλτσα από πιπεριά, τριμμένη φέτα και καυτερή πιπεριά. Ιδανικός πικάντικος καυτερός μεζές για συνοδεία ποτού.

- Αυγά τηγανητά πάνω σε τσιπς πατάτας και τριμμένη παρμεζάνα.
Λεπτοκομμένες στρογγυλές τραγανές πατατούλες χωρίς καθόλου λαδίλα και από πάνω 2 αυγά μάτια μελάτα. Όνειρο. Αγαπημένες παιδικές μνήμες!

- Ασλάν. (Νο 1!!! )
Εδώ μιλάμε για το κορυφαίο πιάτο της Ζωοδόχου Πηγής. Περιέχει παστουρμά, κίτρινα τυριά, τομάτα, πιπεριά, αυγό τηγανητό και πίτες και το γευστικό αποτέλεσμα αυτού του συνδυασμού σε αφήνει άφωνο. Δεν περιγράφω άλλο...

- Μπρόκολο ογκρατέν.
Μπρόκολο. Όπως και να το μαγειρέψεις (προσωπικά το προτιμώ ωμό), δεν παύει να είναι μπρόκολο. Από όοοολα τα λαχανικά δηλαδή, ο καλός Θεούλης διάλεξε το μπρόκολο και το κουνουπίδι να έχουν αρνητικές θερμίδες. Χάθηκε να διαλέξει τις πατάτες. Μάλλον δεν είχε και πολλή έμπνευση εκείνη τη μέρα. Σε αυτή την εκδοχή του βέβαια, δεν έχει αρνητικές θερμίδες, όμως όταν το δοκιμάσεις, δε θα κλαις καμία θερμίδα από όσες πήρες. Συνίσταται και σε εχθρούς του μπρόκολου.

- Λιβανέζικο. (Νο 5!!! )
Γεμιστές πίτες με κιμά, πιπεριές, μπαχαρικά, μαϊντανό, γιαούρτι, κρεμμύδι και ντομάτα. Μπουκιά και συγχώριο!

- Λαχανοντολμάδες αυγολέμονο.
Δε θυμάμαι να έχω παραγγείλει ποτέ λαχανοντολμάδες σε εστιατόριο, κυρίως γιατί προτιμώ τους αντίστοιχους με αμπελόφυλλο. Εδώ τους καταβρόχθισα.

- Μπουκίτσες κοτόπουλο με μανιτάρια και παπαρδέλες. (Νο 4!!! )
Σκέφτεσαι: "Πόσο νόστιμο μπορεί να γίνει ρε φίλε ένα κοτόπουλο με μανιτάρια και ζυμαρικά;". Απαντώ στην ερώτησή μου. Σε αυτό το πιάτο ξεπερνιούνται όλες οι δυνατότητες.

- Συκώτι με σως πορτοκαλιού. (Νο 2!!! )
Δεν έχετε δοκιμάσει ξανά τόσο μαλακό και εύγευστο συκώτι. Η σως απλά ποίημα με απαλό και όχι έντονο το άρωμα του πορτοκαλιού. Με λίγα λόγια πιάτο για σεμινάριο. Συνοδεύεται με πατάτες τηγανητές.

- Κεμπάπ γιαουρτλού με κοκκινιστό πληγούρι.
Γενικά, το κεμπάπ δεν είναι και η πρώτη προτίμησή μου, όταν βγαίνουμε έξω. Στη Ζωοδόχο Πηγή μου αρέσει ακόμα και αυτό.

Εντυπωσιάστηκα όταν δοκίμασα πρώτη φορά τις γεύσεις. Το ίδιο και τη δεύτερη. Το ίδιο και οι συνάδελφοι. Όταν φεύγαμε, μου έδιναν όλοι συγχαρητήρια, λες και μαγείρεψα εγώ. Αυτό λέει πολλά από μόνο του.

Σημειώνω πως τα νούμερα από 1 μέχρι 5 εντός παρενθέσεων απεικονίζουν το δικό μου (over the) Top5 του μαγαζιού.

VFM

Το άνω όριο του ατομικού budget είναι 25€ με φαγητό του σκασμού μαζί με ποτό.
Εξαιρετικά τίμιο για τέτοια ποιότητα και γεύση.

Νομίζω ότι κατέστησα σαφές ότι όχι απλά προτείνω να πάτε, επιβάλλεται!

19 Ιουν 2016

Απο που ν αρχισω και που να τελειωσω....
Ενα βραδυ που βρεχε, που βρεχε μονοτονα... μαζι με την παρεα μου(το συνολο 7 ατομα πηγαμε στο εν λογο μαγαζι...
Πηραμε μελιτζανες φουρνου-πολυ καλες
λιβανεζικο-καλο, μικρη μεριδα...

συκωτι με πορτοκαλι-τεραστια μεριδα, μετριο πιατο
παπαρδελες με κοτοπουλο- αρκετα καλο πιατο
παντζαρια- οκ...
πολιτικη σαλατα-χμ.....
τσιπς με αυγα- πολυ καλο
και σουβλακι κοτοπουλο..... που... τι το θελαμε????
Ερχονται τα πρωτα πιατα γρηγορα!! Σκεφτομαστε αριστη εξυπηρετηση(! )
Παραγγελνουμε και δευτερη γυρα μπυρες,
Ερχονται τα κυριως εκτος απο το σουβλακι κοτοπουλο.
Ξεκιναμε να τρωμε.. μας μετραγε τις μπουκιες ο φιλος, ενω ηταν σε αναμονη του κοτοπουλου...

Τελειωνουμε τα κυριως... Το κοτοπουλο και οι μπυρες αφαντες...
Μετα απο αρκετες φορες που ζητησαμε το κοτοπουλο ηρθε ο σεφ εξω..
Αφου μας κατηγορησε οτι τρωμε πολυ γρηγορα,
μας εκανε ενα συντομο σεμιναριο περι σαλμωνελας
και ενω φευγει απο το τραπεζι μας βλεπει το κοτοπουλο σουβλακι στο διπλανο τραπεζι...
Πανικοβλητος ρωταει τον γειτονα πελατη αν το αγγιξε καθολου, και για κακη μας τυχη... ΝΑΙ.. το ειχε αγγιξει.... Αρα δεν μπορουσε απλα να του παρει το πιατο και να το δωσει σε μας....!!!!
Κερασε βεβαια ενα αλλο πιατο τον φιλο μας, χωρις συγνωμη ή ιδεα μετανειας...
Οι μπυρες ηρθαν μετα το κερασμα.... μαλλον εψαχνε ο σεφ για σαλμωνελα και σ αυτες.....

Ο χωρος μικρος, στριμωγμενα τραπεζια κουραστικη ηχητικη...
Για συζητηση με τους φιλους μου δεν το κουβεντιαζω.... ο καθενας μπορουσε να μιλησει μονο με τον διπλανο του...
Αν θελετε να φατε, χωρις πολλες κουβεντες να πατε.
ΠΡΟΣΟΧΗ αν παραγγειλετε κοτοπουλο σουβλακι μαλλον του κανουν πρωτα γενικες εξετασεις και μετα το ψηνουν και το σερβιρουν.... για να ειναι σιγουροι.... Χρονος αναμονης για το συγκεκριμενο πιατο μιαμιση ωρα.....