ΟΙΝΟΜΑΓΕΙΡΕΙΟΝ ΖΩΟΔΟΧΟΣ ΠΗΓΗ

Ταβέρνες με τραγούδι

Ιωάννου Κατσούλη 77 , Καμίνια-Πειραιάς [Χάρτης]

Παραδοσιακές ελληνικές γεύσεις, ανοιχτά καθημερινά εκτός από την Κυριακή.

Ταβέρνες με τραγούδι - Καμίνια - Ν.Φάληρο, Αθήνα

Το Οινομαγειρείον Ζωοδόχος Πηγή βρίσκεται σχετικά κοντά στην Πειραιώς στο ύψος περίπου της Ελαΐς και πήρε προφανώς την ονομασία του από το ομώνυμο εκκλησάκι που βρίσκεται πλησίον του. Πρόκειται για πολύ παλιό μαγαζί, βγαλμένο από ελληνική ταινία. Κάποτε πρέπει να ήταν παντοπωλείο. Το πρωτότυπο είναι ότι το μαγαζί είναι μακρόστενο. Ο φωτισμός χαμηλό, γεγονός που προσδίδει ιδιαίτερη ατμόσφαιρα στο χώρο και του πάει πολύ, παραδοσιακά τραπεζοκαθίσματα και αρκετά ρετρό διακοσμητικά αντικείμενα όπως παλιές ζυγαριές, πολύχρωμα πιάτα και καρέκλες καρφωμένα και κολλημένα σε μια πλευρά ψηλά εν είδει διακόσμησης, κρεμασμένα σκόρδα και κρεμμύδια και άλλα πολλά. Μου έκανε εντύπωση ότι το μαγαζί το προτιμάει πολύ νεολαία. Το μόνο αρνητικό του ήταν η μεγάλη βαβούρα από τους θαμώνες, παρά το γεγονός ότι η μουσική ήταν σε κανονικά επίπεδα έντασης.

Η εξυπηρέτηση μοναδική, απλή και ανεπιτήδευτη, γρήγορη και γεμάτη ανθρωπιά, χαμόγελο, ζεστασιά, νόμιζες ότι πήγες σε φιλικό σπίτι επαρχίας όπου η φιλοξενία είναι το α και το ω.

Τι να πω για το φαγητό... Το μαγαζί σερβίρει ελληνικές γεύσεις αρκετά πειραγμένες και δημιουργικές, φτιαγμένες με μαεστρία και μεράκι. Στον κατάλογο δεν θα βρείτε ατελείωτες λίστες πιάτων αλλά εκλεκτά εδέσματα που να μην ξέρεις τι να διαλέξεις παρά το γεγονός ότι την ημέρα που το επισκεφθήκαμε (αν και Σάββατο βράδυ) αρκετά από τα πιάτα του καταλόγου, όπως πρόλαβε να μας ενημερώσει ο σερβιτόρος, δεν υπήρχαν. Αυτό διευκόλυνε ίσως την επιλογή μας γιατί πραγματικά θα ήταν πολύ δύσκολη. Στην αρχή κατέφτασε πανεράκι με ζεστές ψημένες φέτες ψωμιού και η κανάτα με το νερό. Γενικά η κουζίνα του διακρίνεται σε μεγειρευτά και σχάρας πέρα από τα ορεκτικά και τις σαλάτες. Εμείς λοιπόν προτιμήσαμε:

-πατάτες μαγειρεμένες στη γάστρα σε ζωμούς κρεάτων και μελωμένες: πιάτο λουκούμι, πεντανόστιμο, οι πατατούλες στρογγυλές ήταν όνειρο και πολύ μαλακές

-chips πατάτας με τηγανητά αυτά: έρχεται τηγανάκι με πατάτες τραγανές ψημένες σε μορφή τσιπς με 2 τηγανητά αυγά, κλασικό παραδοσιακό πιάτο, πολύ χορταστικό

-2 πιάτα με μπουκιές κοτόπουλου και μανιτάρια: το ένα το παραγγείλαμε με πατάτες τηγανητές και το άλλο με παπαρδέλες: απογειωτική νοστιμιά. Εδώ να επισημάνω ότι θέλαμε να παραγγείλουμε άλλο πιάτο και όχι το ίδιο εις διπλούν. Μάλιστα μας το είπε και ο σερβιτόρος που πήρε την παραγγελία προτείνοντάς μας να δοκιμάσουμε και κάτι άλλο από τα ενδιαφέροντα πιάτα του καταλόγου. Ωστόσο επειδή αρκετά πιάτα δεν υπήρχαν όπως προανέφερα και επειδή κάποια ούτως ή άλλως δεν είναι της αρεσκείας μας, εκτός αν επιλέγαμε σχάρας που πιο συνηθισμένα, αποφασίσαμε να επιλέξουμε το ίδιο με διαφορετικό συνοδευτικό. Η επιλογή μας πάντως μας δικαίωσε γιατί ήταν εξαιρετικής νοστιμιάς και γεύσης!

-1 κόλα

-1/4 κόκκινο κρασί χύμα ξηρό εξαιρετικό

Στο τέλος μας κέρασαν εξαιρετική μους γιαουρτιού λεμόνι με τρίμμα μπισκότου από πάνω, ελαφριά, καθόλου λιγωτική, δροσερή και ό, τι έπρεπε μετά από ένα τέτοιο φαγητό.

Για όλα τα παραπάνω ο λογαριασμός ανήλθε στα 33 ευρώ. Σκάσαμε από το φαγητό, οι γεύσεις ήταν εξαιρετικές και το περιβάλλον της ταβέρνας πολύ πολύ όμορφο. Έφυγα με τις καλύτερες εντυπώσεις. Θεωρώ ότι αυτό το οινομαγειρείο είναι πραγματικό διαμαντάκι χωμένο κάπου στα Καμίνια, που όμως όσοι αναζητούν το ιδιαίτερο ή το ψαγμένο γευστικά, είναι θέμα χρόνου να το εντοπίσουν και να το τιμήσουν, Δεν θα χάσουν!

Ταβέρνες με τραγούδι - Καμίνια - Ν.Φάληρο, Αθήνα

Ο φίλος Mavtasos καλά τα έλεγε... Ποιές κριτικές αποτυπώνονται στη μνήμη του αναγνώστη ;;; Οι ενθουσιώδεις ή οι πολυ αρνητικές που έχουν ίντριγκα. Δώσε στον λαό αίμα και πάρε του την ψυχή...

Εδώ θα σας γράψω όμως για ένα μαγαζί που μου τα έλεγαν αλλά δεν το πίστευα! Δεν μπορώ να κρύψω τον ενθουσιασμό μου παρά το ότι πολλοί αξιόλογοι χρήστες έχουν προηγηθεί και έχουν σπεύσει να καταθέσουν τις πολύ θετικές εμπειρίες τους. Μου τα έλεγαν αλλά.... Και να πεις ότι βρισκόταν μακριά από την περιοχή μου.... Μέσα στα πόδια μου ήταν...

Όπως λένε και στο Oneman όταν βγάζουν το Τζενάκι βόλτα, η φάση είναι... Βάλτε όποια περιοχή επιθυμείτε. Εδώ μιλάμε όμως για μια κατηγορία ΜΟΝΟ ΤΟΥ.

Η φάση είναι ΖΩΟΔΟΧΟΣ ΠΗΓΗ!!!

Καιρό το παλεύαμε για να βγούμε, βλέπετε οι υποχρεώσεις του κάθε μέλους της παρέας είναι διαφορετικές και για να βρούμε ημέρα δυσκολευόμαστε πολύ. Το ακόμα πιο δύσκολο όμως είναι πως και να θέλαμε.... δεν ήταν στο χέρι μας ότι θα βρούμε τραπέζι. Το παλεύαμε σχεδόν 2 μήνες. Παίρναμε τηλέφωνο για να κλείσουμε 2 βδομάδες νωρίτερα και πάλι δεν βρίσκαμε. Εκεί που με έπιασε η παρέα στον ύπνο, ήταν μια βδομάδα νωρίτερα στη Βουρλιωτίνα. Μου ξεφουρνίζουν πως έχουν κλείσει τραπέζι για το επόμενο Σάββατο στη Ζωοδόχο Πηγή για 5 άτομα και εγώ δεν είχα πάρει χαμπάρι. Με το που ακούω, κατευθείαν τηλεφωνώ στο μαγαζί για να ρωτήσω αν μπορούν να δεχτούν άλλα 2 άτομα. Ευτυχώς η απάντηση ήταν καταφατική!

Τελικά πήγαμε 8 άτομα, που στο τέλος της βραδιάς έγιναν 9 και παραλίγο 10!

Κατ'αρχάς να σας δώσω 2 τιπ, που λογικά τα ξέρετε αλλά λέμε τώρα.

1) Όταν πάτε, γιατί ΠΡΕΠΕΙ να πάτε, να είστε παρέα 4 ατόμων ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ. Ο κατάλογος είναι μικρός αλλά τόσο παιχνιδιάρικος που ΔΕΝ πρέπει να χάσετε τίποτα. Και ακόμα και μεγάλη παρέα να είστε, πάλι θα χρειαστείτε και 2η επίσκεψη για να τα δοκιμάσετε όλα.

2) Να έχετε φάει όσο λιγότερο μπορείτε κατά τη διάρκεια της μέρας. Εγώ μόνο έναν καφέ είχα πιεί για να μπορέσω να πάω πεινασμένος και με πολύ καλή διάθεση. Είναι και η παρέα βλέπετε άψογη!

Πάμε παρακάτω.

Δεν θέλω να σας κουράσω με λεπτομέρειες για τα παιδιά που έχουν το μαγαζί. Τα ξέρετε. Από τη γιαγιά πέρασε στα εγγόνια που αναλογικά της κατηγορίας του, κάνουν θαύματα. Έχουν καλλιτεχνικές ανησυχίες, παίζουν σε παραστάσεις αν δεν κάνω λάθος μα... στη σκηνή της Ζωοδόχου Πηγής πρωταγωνιστές είναι τα πιάτα και οι πελάτες...

Το μαγαζί είναι μικρό και ατμοσφαιρικό. Χωράει το πολύ 40-45 άτομα, ευτυχώς όμως θα έχετε λίγο χώρο για να κάθεστε άνετα. Βέβαια, με την παραγγελία που θα κάνετε θα χρειαστείτε και σκαμπουδάκι για να βάλετε τα εξτρά. Από ποτήρια, αναψυκτικά κλπ μέχρι σκουπισμένα πιάτα. Αυτά που ξεχωρίζουν σαν διακόσμηση είναι τα φωτισμένα βαρέλια κρασιού, κάποια καδράκια με βαρελόφρονες, ένα παλιό ραδιόφωνο και μια ζυγαριά ενώ πολύ μου άρεσε μια σκηνούλα με κάποιες μαριονέτες! Επίσης δίπλα από την είσοδο του μαγαζιού, καθώς μπαίνεις, συναντάς στα δεξιά σου ραφάκια με προϊόντα μπακάλικου (στο τέλος θα σας αναφέρω και το περιστατικό της βραδιάς). Τα τραπεζοκαθίσματα είναι ξύλινα, με ψάθινες καρέκλες σε πολύ καλή κατάσταση. Λαδόκολλα καλύπτει το τραπέζι, ενώ να αναφέρω πως η τουαλέτα έλαμπε από καθαριότητα, αν και μόλις μία.

Η εξυπηρέτηση από 3-4 παιδιά, σβέλτη και με πολύ καλή γνώση του καταλόγου. Πραγματικά γνώριζαν όλα τα πιάτα, πότε να μας σταματήσουν στην παραγγελία, ενώ άμεσα μας ανέφεραν ποιά πιάτα είχαν τελειώσει. Ένας συμπαθέστατος κύριος που εργαζόταν στην κουζίνα, βγήκε κάποια στιγμή και ζήτησε την κατανόηση μας καθώς κάποια πιάτα ετοιμαζόντουσαν εκείνη την ώρα, οπότε κάποια καθυστέρηση θα υπήρχε. Με τόσα που παραγγείλαμε πάντως μόνο αργοπορία δε νιώσαμε. Ερχόντουσαν σε ρυθμό πολυβόλου και πραγματικά πέφταμε σαν κοράκια πάνω από τα πιάτα ώστε να τα καταβροχθίσουμε. Η απόδειξη κανονικότατη, ενώ στο τέλος θα αναφέρω ένα περιστατικό που μου εμφάνισε ΖΗΛΟ και φιλότιμο γι'αυτό που κάνουν, με σεμνότητα και σεβασμό στον πελάτη. Τίποτα δεν είναι τυχαίο.

8 πεινασμένα άτομα ξεκινήσαμε να παραγγέλνουμε:

- Ξεκινάμε με ψημένα ψωμάκια για αρχή που αργότερα χρειάστηκαν!!!

- Πράσινη σαλάτα με ρόκα, μανούρι, σταφίδα και μπαλσάμικο στα 6.5 ευρώ (αν δεν κάνω λάθος). Φρέσκια, δροσερή με το μπαλσάμικο να είναι όσο γλυκό χρειάζεται για να ισορροπεί τη γεύση.

- Μους παντζαριού με ψιλοκομμένο παντζάρι, ξινόμηλο, σταφίδα, καρύδι και σκόρδο στα 4.8 ευρώ η μερίδα. Εμείς φυσικά πήραμε 2. Ονειρική για τα γούστα μου, τόσο δροσερή που κάθε μπουκιά ήταν όνειρο θερινής νυκτός. Έφαγα πάνω από μία μερίδα. Στανταράκι για την επόμενη φορά.

- Ασλαν στα 8.5 ευρώ. Φρεσκοκομμένα φύλλα Καραμανλίδικου παστουρμά, κίτρινα τυριά, τομάτα, πιπεριά, αυγό τηγανιτό και πιτούλες. Πληθωρικό πιάτο, ότι πρέπει για χειμώνα. Οπτικά μου φάνηκε σαν pancakes (!! ), αν είστε παρέα είναι ΟΚ να το δοκιμάσετε. Σπάστε το αυγουλάκι για να απλωθούν τα υγρά του.

- Χαλούμι ψητό με πιτούλες στα 4.5 ευρώ, επί 2 μερίδες. Ετοιμασμένο όπως πρέπει, θα πρότεινα να χρησιμοποιήσετε αυτό το πιάτο για...

- Τσακμάκ σουτζούκ στα 6.5 ευρώ. Έρχεται που λέτε ένα μεγάλο σαγανάκι, καυτό-καυτό, όπου περιέχει σάλτσα πιπεριάς-τριμμένη φέτα-καυτερή πιπεριά και σουτζούκι. Το σουτζούκι σε λεπτές φλόιδες, βουβαλίσιο όπως μας είπαν. Φοβηθήκαμε πως θα καίει, εγώ με τον Ικαριώτη φίλο το βρήκαμε οριακά πικάντικο. Οι γυναίκες το βρήκαν καυτερό. Όπως και να έχει, η σαλτσούλα αξίζει! Τη βρήκα ελαφρώς γλυκίζουσα.

- Μελωμένες πατατούλες baby στη γάστρα στα 5 ευρώ. Αναφέρεται πως έχουν ψηθεί σε διάφορους ζωμούς κρεάτων. Δυστυχώς προλάβαμε μόνο την τελευταία μερίδα. ΜΕΛΙ... Στανταράκι και αυτό.

Εδώ να αναφέρω πως στις 22.10 που κάναμε την παραγγελία είχαν τελειώσει 4-5 πιάτα. Ντάκος, μους ταραμά, λαδένια Κιμώλου, λαζάνια ογκρατέν και άλλα 2 πιάτα ημέρας. Υποψιάζομαι πως το έκαναν για να μας "καψουρέψουν" ώστε να ξανακάνουμε επίσκεψη!

Η παρέλαση συνεχίζεται...

- Λαχανοντολμάδες αυγολέμονο στα 8.5 ευρώ. Χρόνια είχα να φάω τέτοιους λαχανοντολμάδες που να παραπέμπουν σε γιαγιά! Σας ανέφερα πολύ πρόσφατα την απόπειρα μου στη Βουρλιωτίνα. Λεπτό φύλλο, αισθητός άνηθος, παλιές καλές εποχές που πήγαινα και τους τσίμπαγα κρυφά από το τσουκάλι!4 τεμάχια που θα μπορούσαν να είναι περισσότερα.

- Μπρόκολο ογκρατέν. Το ξαναλέω... ΜΠΡΟΚΟΛΟ ΟΓΚΡΑΤΕΝ. Δεν θυμάμαι να έχω δοκιμάσει ΠΟΤΕ στη ζωή μου, ούτε κουνουπίδι. Ξέρω πόσο υγιεινά είναι. Ξέρετε και σεις όμως πόσο... μυρίζουν όταν τα μαγειρεύεις. Εδώ πήραμε 2 μερίδες, στα 8.5 ευρώ έκαστη. Το τέλειο καμουφλάζ με την κρέμα τυριού για όσους το σιχαίνονται. Α ναι, έχει και μπέικον. Γνωρίζετε τη φράση "Μέχρι και μουστάκι θα σε βάλει να ξυρίσεις". Ε, εδώ συνέβη κάτι αντίστοιχο με τον μπρόκολο!

- Αυγά μάτια με τσιπς πατάτας και τυράκι στα 4.5 ευρώ επί 2 μερίδες. Απλό πιάτο που το βρίσκεις συχνά πλέον, χωρίς να μπορώ να πω πως ξετρελάθηκα λόγω των τσιπς που ήταν αλμυρούτσικα και πολύ τραγανά. Δυσκολεύτηκα να τα τσιμπάω με το πιρούνι. Σε κάποιους άρεσε περισσότερο από εμένα.

- Λιβανέζικο στα 8.5 ευρώ. Γεμιστές πιτούλες σαν τσεπάκια με ζουμερό κιμά, πιπεριές, διάφορα μπαχαρικά, φρέσκο μαϊντανό, γιαούρτι, κρεμμύδι και τομάτα. Συμβούλη: Χρησιμοποιείστε το γιαούρτι, παντρεύει πολύ ωραία τη γλύκα του κιμά με την πίτα. Και επειδή κανείς δεν μπορεί να φάει μόνο ένα... Πήραμε 2 μερίδες και εδώ.

- Κοτόπουλο με μανιτάρια και παπαρδέλες στα 9.5 ευρώ. Ήρθαν τελευταίες οι 2 μερίδες όταν πια είχαμε κάνει χώρο για το γλυκό που είχε ετοιμάσει η φίλη της παρέας μαζί με το παγωτάκι. Οι παπαρδέλες όσο έπρεπε βρασμένες, τα μανιτάρια μεγάλα και ζουμερά αλλά νομίζω πως μια πιο έντονη σαλτσούλα θα έδινε ένταση στο πιάτο. Περιέχονται και κρεμμύδια στη συνταγή. Ίσως αν είχε έρθει νωρίτερα να είχε τιμηθεί καλύτερα.

- Κεμπάπ γιαουρτλού στα 9.5 ευρώ. Νόστιμο και ζουμερό κεμπάπ (3 τεμάχια) που μαζί με το γιαουρτάκι και το πληγούρι έδιναν ένα ωραίο γευστικό αποτέλεσμα. Δεν σε απογειώνει γευστικά, είναι όμως καλύτερο από πολλών άλλων που "ειδικεύονται" σε αυτόν τον τομέα.

- Συκώτι με σως πορτοκαλιού στα 9 ευρώ. Ένα τεράστιο κομμάτι με διακριτική σως, χωρίς να "πνίγεται" από τη γλύκα. Οπτικά μοιάζει σαν γόνδολα, όταν το δοκιμάσαμε ήταν τρυφερό, σε κάποιο σημείο ειπώθηκε πως είχε ίνες αλλά ήταν πταίσμα. Συνοδευόταν από τηγανιτές πατατούλες, καλές.

- Άφθονο νεράκι σε κανάτα δική τους.

-Γυρω στα 15 αναψυκτικά και σόδες πανω κάτω στα 1.3 ευρώ.
- 2 μισόκιλα ημίγλυκο κόκκινο κρασί στα 4 ευρώ έκαστο. Αποδεκτό και χωρίς να βαράει.

- 1 μπύρα στα 3 ευρώ.

ΣΥΝΟΛΟ: 181.8 ευρώ και ίσως ξεχνάω κάποια πιάτα. Σημειώστε πως υπάρχει κατάλογος με τις τιμές και τα φαγητά στο ίντερνετ, σε κάποια ίσως υπάρχει μια μικρή απόκλιση 0.5 ευρώ, ενώ ίσως έχω ξεχάσει και κάποιο πιάτο.

- Δεν δοκιμάσαμε το δικό τους γλυκό καθώς είχαμε προνοήσει για ζουμερό και σοκολατένιο μπράουνι της φίλης μας, όπως και στη Βουρλιωτίνα, με το Κρητικό καρύδι να κλέβει την παράσταση.

Καταλήγω ότι:

Τα καλά πράγματα κάποιες φορές κοστίζουν κάτι παραπάνω. Όλοι μας έχουμε κάποιες μικρές απολαύσεις. Εδώ μπορείτε με ένα 20αρικάκι το άτομο να περάσετε 2-3 "γεμάτες" ώρες με καθαρό φαγητό σε ένα ωραίο περιβάλλον (αν και θα μυρίσουν τα ρούχα σας από την κουζίνα που είναι πολύ κοντά). Δεν θέλω να πω κάτι άλλο, επιβάλλεται ειδικά οι παλιοί χρήστες να έχουν μια εμπειρία από τη Ζωοδόχο Πηγή. Πιθανότατα θα το κάνουν στέκι.

Σαν bonus θα σας πω πως φεύγοντας, ενώ όλη η παρέα έφευγε, κοντοστάθηκα στη ραφιέρα και τσέκαρα κάτι μπουκάλια μπύρας που είχαν σαν ντεκόρ. Η μπύρα λέγεται Kirki από την περιοχή της Εύβοιας. Ο γάτος από το μαγαζί με τσέκαρε και έσπευσε να μου την προσφέρει χωρίς δεύτερη κουβέντα, αν και πολύ ευγενικά δεν το δεχόμουν. Μου κάνει χαρακτηριστικά "Πάρε την για να την πιείς αύριο το μεσημέρι στο σπίτι σου". Μόνο στο Ταξιδεύοντας θυμάμαι να μου έχει συμβεί παρόμοια φάση που μου είχε προσφερθεί ολόκληρο μπουκάλι κρασί (με την ετικέτα του καταστήματος).

Πως να μη σε σκλαβώσει αυτή η μικρή αλλά συμβολική κίνηση σε περιόδους όπου αμφισβητούνται τα πάντα γύρω μας και μας διακατέχει η πονηριά;;;

Τα 4άρια των έμπειρων χρηστών τα λένε όλα και μπορώ να καταλάβω πως δεν είναι fake, όπως πολύ πρόσφατα χρειάστηκε κάποιο άλλο κατάστημα να σπεύσει να γράψει κριτική γιατί "χάλασε" ο μέσος όρος του. Μπορεί λοιπόν να μην είμαστε επαγγελματίες αλλά σίγουρα μπορούμε να ξεχωρίσουμε το καλό από το κακό, αυτό που σου κάνει κλικ και αυτό που δεν σε ικανοποιεί. Και εδώ μόνο πεταμένα δεν θα πάνε τα χρήματα σας. Κάντε ένα τηλεφώνημα γρήγορα για να μάθετε τη διαθεσιμότητα.

Δείτε και το βιντεάκι όσο θα περιμένετε να κάνετε κράτηση:

https: //www. youtube. com/watch?v=YyRuxt9YtTE

Γιατί ΠΡΕΠΕΙ να πάτε. ΑΜΕΣΑ

Ταβέρνες με τραγούδι - Καμίνια - Ν.Φάληρο, Αθήνα

ΦΟΥΛ ΝΤΟΡΤΙΑ!! Από τέσσερες ντομάτες σε γεύση, εξυπηρέτηση, χώρο και vfm! Πού αλλού; Μα φυσικά στο ΟΙΝΟΜΑΓΕΙΡΕΙΟΝ ΖΩΟΔΟΧΟΣ ΠΗΓΗ (ΟΖΠ). Χαλάλι του και θα σας εξηγήσω τους λόγους αμέσως πιο κάτω. Είναι η πρώτη μου βαθμολογία με τεσσάρια παντού, αλλά όχι βέβαια και για το ΟΖΠ, που έχει ήδη εισπράξει επάξια άλλα 14 φουλ τεσσάρια και μάλιστα από έμπειρους χρήστες του site μας, όπως τους πρωτοπόρους fratello & PONTIKI, για να αρχίσω απ’ τους τετράσκουφους, συμπληρώνοντας και με τους υπόλοιπους φίλους: Pangeo, stefania br, kathrinoula, thodoris 75, xristos NAM, Ριτσάκι, LIMONCELLO, KIKA 81, Nicolas Cage, Lady P, takaros 465, & nikolios 1980! Έτσι, το ΟΖΠ, με τα 15 τεσσάρια έχει ήδη σκαρφαλώσει σε top Αξιολόγηση 90%, που ευελπιστώ να ανεβάσω κι άλλο!

Το μαγαζί βρίσκεται στα Καμίνια, στην οδό Ι. Κατσούλη, που είναι τέταρτη παράλληλος της Πειραιώς, δεξιά στο ύψος της ΕΛΑΪΔΟΣ. Η ιστορία του χώρου αυτού είναι μακρόχρονη. Κλείνει φέτος 71 χρόνια λειτουργίας, αφού καταμεσής της Κατοχής, η γιαγιά, σήμερα 92 ετών, Μαρία Λατσούδη-Λάμπρου, Πειραιώτισσα με καταγωγή από τη Ρούμελη, είχε τα κότσια να το ξεκινήσει, πουλώντας με τον άντρα της όσπρια, τουρσιά, σαλάμια και ρετσίνα Μεσογείων. Σύχναζαν τότε εργάτες, καρβουνιάρηδες, παλαιστές και ρεμπέτες της γειτονιάς. Η γιαγιά λοιπόν με το δίκιο της καμαρώνει τα δυο της εγγόνια, τον Κώστα και τον Αλέξη, άξιους συνεχιστές της μπακαλοταβέρνας της.

Το μαγέρικο της κυρά-Μαρίας, πρώτο βέβαια στον ευρύτερο Πειραιά απ’ τα μαγαζιά που εξακολουθούν να λειτουργούν σήμερα, (με εξαίρεση ίσως κάποιο μπακάλικο, κάπου ανάμεσα Ευγένεια και Χαραυγή) έχουν αναλάβει ο Κώστας κι ο Αλέξης, ήδη απ’ το 1999, εποχή που παιδιά ακόμη παρακολουθούσαν καθημερινά τη μαεστρία της γιαγιάς και έκτοτε κάνουν θαύματα! Παράλληλα, ο Αλέξης είναι ηθοποιός στο Θέατρο Τέχνης, ενώ ο Κώστας είναι λάτρης της μουσικής.

Αν σας αρέσουν οι ‘δηθενιές’, όπως τις αποκαλεί ο φίλος mavtasos, τότε δεν έχετε θέση σ’ αυτό τον αυθεντικό χώρο. Αν όμως αγαπάτε το γνήσιο σπιτικό φαγάκι, στον σωστό ιστορικό χώρο -που δεν έχει την παραμικρή σχέση με εμπορικές σκοπιμότητες και λογιών-λογιών νοθείες- κι αν θέλετε να το απολαύσετε με την ησυχία σας, χωρίς 2η ή 3η βάρδια θαμώνων (με ωράριο από 20.30-02.00, πλην Κυριακών & Αυγούστου) τότε φυσικά θα το τιμήσετε δεόντως. Προϋπόθεση: η τηλεφωνική κράτηση, αφού όπως καταλαβαίνετε το μαγαζί γεμίζει κάθε βράδυ! Τα παιδιά, πανάξιοι σεφ κι οι δυο τους, υπολογίζουν καθημερινά φαγητό για 45-50 άτομα (ο μέσα χώρος έχει γύρω στα 15 τραπέζια), που σχεδόν ποτέ δεν περισσεύει κάτι για δική τους χρήση…

Εμείς πήγαμε με κράτηση λίγες ώρες πριν, την Παρασκευή 20/11. Ήμουνα με την Πειραιώτισσα φίλη μου κι άλλο ένα φιλικό μας ζευγάρι (4 άτομα). Στις 8.30 μ. μ., το μαγέρικο άρχιζε να γεμίζει και όταν φύγαμε στις 10.30 μ. μ. ήταν κατάμεστο! Εν τω μεταξύ, αναγκάστηκαν να διώξουν ευγενικά 3-4 παρέες που έφθασαν δίχως κράτηση.

Ας ξεκινήσω απ’ το όνομα: ΟΖΠ. Όταν στην Κατοχή ο παππούς των παιδιών χτυπήθηκε στον Πειραιά από βόμβα και τραυματίστηκε σοβαρά στο πόδι, η γιαγιά, ανοίγοντας το μαγέρικο, το αφιέρωσε στη Ζωοδόχο Πηγή, τον ιερό ναό της Παναγιάς, που βρίσκεται στην πίσω ακριβώς γωνιά του μαγαζιού, σε απόσταση μόλις 50 μέτρων. Και η θαυματουργή Ζωοδόχος Πηγή έκανε το θαύμα της, ευλογώντας τα χεράκια της γιαγιάς Μαρίας αλλά και των συμπαθέστατων εγγονών της, Κώστα και Αλέξη, για τους οποίους η κουζίνα είναι ολόκληρη η ζωή τους, καθώς και τον πατέρα τους Δημήτρη, ο οποίος με διακριτικότητα βοηθά συνεχώς τα παιδιά, τόσο στη λάντζα της κουζίνας το βράδυ, όσο και στα πρωινά ψώνια. Είπαμε: το μαγαζί εξαρτάται αποκλειστικά από την οικογένεια αυτή, που του δίνει την ψυχή της. Δεν υπάρχουν περιθώρια για τρίτους. Οι τιμές είναι φθηνές για ό, τι τρώτε και προφανώς οι πρώτες ύλες, άριστες.

Το μεράκι τους φαίνεται άμεσα απ’ τη διακόσμηση και τη μοναδική ζεστασιά που αποπνέει ο χώρος: στο ανοιχτό πατάρι διακρίνουμε ένα τραπέζι με καρέκλες καρφωμένες στον τοίχο, καθώς και πολύχρωμα πιατάκια. Πιο κάτω, λογής-λογής καλούδια πάνω σε ράφια. Αριστερά, 3 βαρέλια με γιορταστικά φωτάκια κοσμούν άλλα ράφια, ενώ ακόμα αριστερότερα θαυμάζουμε ένα πρωτότυπο κουκλοθέατρο με μαριονέτες-ρεμπέτες κ. α. γραφικές φιγούρες, όπως κι ένα ποδήλατο με τα φώτα του αναμμένα. Παραδίπλα, υπάρχει θέση για ένα παλιό ραδιόφωνο και μια ζυγαριά. Οι τοίχοι όλοι είναι γεμάτοι από σκίτσα με γραφικούς ρεμπέτες, που τους φιλοτέχνησε παλιότερα ο παραδοσιακός ρεμπέτης-σκιτσογράφος Μάριος, ενώ και η μουσική απ’ τα μεγάφωνα είναι ρεμπέτικα τραγούδια, ώστε να μην υπάρχει παραφωνία με το όλο περιβάλλον. Οι πεντακάθαρες τουαλέτες βρίσκονται στο ισόγειο, ενώ και ο εξαερισμός είναι άψογος, σ’ αυτόν τον παλαιό, ψηλοτάβανο χώρο (ύψους περί τα 4 μ. ), το δάπεδο του οποίου διατηρεί τα αρχικά ωραία μωσαϊκά του. Εξάλλου, το καλοκαίρι ο χώρος διαρρυθμίζεται κατάλληλα, και λειτουργούν στην αυλή, στο πίσω μέρος, όπου τοποθετούνται περί τα 7-8 τραπέζια.

Το μαγαζί φημίζεται κυρίως για τα εκλεκτά μαγειρευτά του εδέσματα, αναλλοίωτα στο πέρασμα του χρόνου, όπως άλλωστε ακούσαμε να το σχολιάζουν τα διπλανά μας τραπέζια. Για να μη σας κρατάω άλλο σε αναμονή, θα σας περιγράψω αμέσως τι φάγαμε:

Μία baby πατάτες μελωμένες, στη γάστρα, στα 4.80 €, μια μαμαδίστικους λαχανοντολμάδες, στα 8.50 €, μια φάβα ζεστή, 4.50 €, ένα τρομερό μπρόκολο ογκρατέν με τυρί και μπέικον, 8.50 €, μία τσιπς με αυγό μάτι και τριμμένο τυρί, 4.50 €, μία μερίδα απ' το ξακουστό τους Λιβανέζικο (χορταστικά πουγκιά με πίτες, με μοσχαρίσιο κιμά και συνοδεία από γιαούρτι, κρεμμύδι και ντομάτα, στα 8.50 €, και ακόμα μια στηθοπλευρά κοκκινιστή – σιδηρόδρομο, με πουρέ σελινόριζας: ουσιαστικά πιάτο για δύο, στα 11 €. Τα συνοδέψαμε με μια καταπληκτική σαλάτα, λάχανο & καρότο, 6 €. Για να αποφύγω τις επαναλήψεις βαθμών, θεωρήστε γενικά ένα μέσο όρο βαθμολογίας 9 στα 10 τουλάχιστον!

Ήπιαμε 1 λίτρο εκλεκτό χύμα κόκκινο ημίγλυκο κρασί Νεμέας, στα 7.50 €. Αρχικά μας έφεραν καλαθάκι με ψωμί φρυγανισμένο και άπλετο κρύο νερό σε κανάτα.

Ο λογαριασμός, στα 65 €, είναι τ ο κ α λ ύ τ ε ρ ο vfm για ό, τι φάγαμε και κυρίως για ό, τι βιώσαμε! Χωρίς το κρασί έρχεται περί τα14 € κατ’ άτομο (κατηγορία 10/16 €).

Στο τέλος μας κέρασαν τέσσερα πιατάκια με το δημοφιλές τους μους λεμόνι, μια απίστευτη αμβροσία! Ο Κώστας μάς εξήγησε ότι τη φτιάχνουν με ζαχαρούχο γάλα Βλάχας, στραγγιστό γιαούρτι, χυμό και ξύσμα λεμονιού, καθώς και μπισκότα, κατά προτίμηση digestive! Μην παραλείψετε να τους το ζητήσετε, εφόσον βέβαια υπάρχει…

Τώρα, για τους περίεργους θα ολοκληρώσω προσθέτοντας, όπως συνηθίζω άλλωστε, μερικά ακόμα πιάτα του μενού τους, το οποίο ανανεώνεται σχεδόν καθημερινά, μερικώς τουλάχιστον, δηλ. με 2-3 διαφορετικά πιάτα ημέρας:
Μπριζολάκια χοιρινά (8 €), Μελιτζάνα με ποικιλία τυριών φούρνου, που είναι ένα είδος μουσακά χωρίς κιμά (8 €), συκώτι μοσχαρίσιο με πορτοκάλι (9.50 €) και την πολίτικη σαλάτα τους, στα 6.50 €.

Σχετικά με τα ποτά, υπάρχει στα 6 €, κρασί χύμα 1 λίτρο, είτε λευκό (μοσχάτο ή ροδίτης) είτε κόκκινο (Νεμέας Αγιωργίτικο). Τα αναψυκτικά, στο 1.30 € (! ), το βιολογικό τσίπουρο 200 ml, στα 4.80 και η εξαίρετη Σητειακή ρακή στα 4.50 €. Από μπύρες υπάρχει η Α (3 €), η Kaiser (3.20 €) και μπύρες Ελλήνων μικροπαραγωγών: η ΚΙΡΚΗ & Η ΠΙΚΡΗ, ( 4.30 €), 5.70 βαθμών αλκοόλ, με πικρή, φρουτώδη επίγευση, που παρασκευάζει στη Χαλκίδα ένας Πειραιώτης φίλος τους και έχουν το χαρακτηριστικό ότι ζυμώνονται για δεύτερη φορά μέσα στη φιάλη!

Αν παρέλειψα κάτι, συμπαθάτε με. Άλλωστε, κάποιοι φίλοι χρήστες με γνωρίσατε: δεν είμαι δα και τόσο τζόβενο! Ωστόσο, θέλω να πιστεύω πως σύντομα θα με συμπληρώσετε με τις δικές σας γευστικές εμπειρίες…

Ταβέρνες με τραγούδι - Καμίνια - Ν.Φάληρο, Αθήνα

Αχ βρε Οινομαγειρείον... Σε είχα βάλει πολύ καιρό στο μάτι για διερευνητική επίσκεψη. Δεν ξέρω για ποιο λόγο αργούσε να πραγματοποιηθεί αυτή η επίσκεψη. Πιθανολογώ πως σε είχα στο μυαλό μου ως έναν μικρό και άθλιο χώρο που δε θα μας ενέπνεε να περάσουμε μια ευχάριστη βραδιά. Πόσο λάθος έκανα και πόσο πανηγυρικά με διέψευσες...

Να είναι καλά το γνωστό αγαπημένο παρεάκι που κανόνισε εκεί την πρώτη μου γνωριμία μαζί σου και μάλιστα μετά συζύγου. Ήταν ένα υπέροχο βράδυ που περάσαμε τέλεια, αλλά καθώς υπάρχουν ήδη καταγεγραμμένες όλες οι λεπτομέρειες από εκείνη τη φορά σε άλλη κριτική, εγώ θα αναλύσω περισσότερο τη δεύτερη και πιο πρόσφατη επίσκεψη και θα γράψω συνολικές εντυπώσεις και για τις δύο.

Πέμπτη 26 Μαΐου κανονίζεται έξοδος με συναδέλφους και το βάρος της επιλογής μαγαζιού σε μένα, μιας και η επιλογή μου για την προηγούμενη έξοδο στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία. Καλά, μεταξύ μας, δεν είναι και τόσο βάρος, ιδιαίτερα όταν υπάρχουν αρκετά "σιγουράκια" άσοι στο μανίκι.

ΧΩΡΟΣ

Την πρώτη φορά εξεπλάγην! Ευχάριστα εννοείται. Σίγουρα έπαιξε ρόλο το γεγονός ότι τον είχα στο μυαλό μου κατά πολύ χειρότερο, όμως θεωρώ πως ακόμα και να μην πήγαινα αρνητικά προκατειλημμένη, θα μου άρεσε. Είναι μικρός, αλλά φροντισμένος και καλόγουστος. Το μόνο μειονέκτημα που διαπίστωσα την πρώτη φορά ήταν ότι επιστρέψαμε σπίτι μας με όλες τις μυρωδιές της κουζίνας στο μυαλό μας μα και στα ρούχα μας. Τη δεύτερη φορά το πρόβλημα διορθώθηκε, καθώς είχε μεσολαβήσει μια ανακαίνιση, κατά την οποία η κουζίνα μεταφέρθηκε σε άλλο χώρο και στον πρώην χώρο της κουζίνας προστέθηκαν επιπλέον τραπεζοκαθίσματα.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ

Άψογη την πρώτη φορά, με θεματάκια τη δεύτερη. Ίσως και να φταίω εγώ σε αυτό. Όταν κάναμε την παραγγελία μας, ο ευγενέστατος και συμπαθέστατος σερβιτόρος με ρώτησε: "Τα φέρνω όπως βγαίνουν από την κουζίνα;" και απάντησα καταφατικά, διότι φαντάστηκα ότι τα πιάτα θα βγαίνουν σταδιακά από την κουζίνα και όχι όλα μαζί. Προφανώς έκανα λάθος, καθώς μέσα σε ένα 10λεπτο από τη στιγμή που ακούμπησε το πρώτο πιάτο στο τραπέζι, είχαν έρθει και όλα τα υπόλοιπα. Αυτό ήταν λίγο αγχωτικό, αλλά το ξεπεράσαμε εύκολα.

Επίσης, υπήρξαν στιγμές που δε βρίσκαμε το σερβιτόρο, όμως πάλι δικαιολογείται, διότι απ' ότι κατάλαβα τα περισσότερα τραπέζια παρήγγειλαν ταυτόχρονα. Τίποτα από τα παραπάνω δεν είναι ικανό να στερήσει τις 4 ντοματούλες από τη βαθμολογία της εξυπηρέτησης.

Αξίζει να αναφέρω ότι στο τέλος της βραδιάς, αν και σχετικά νωρίς - λίγο πριν τα μεσάνυχτα- έφυγαν όλες οι υπόλοιπες παρέες και είχε μείνει η δική μας παρέα τελευταία. Ούτως ή άλλως δε μας αρέσει να καθόμαστε και να μας περιμένουν με τις ώρες ιδιοκτήτες και εργαζόμενοι πότε θα πάρουμε απόφαση να ξεκουμπιστούμε, οπότε δεν αργήσαμε να φύγουμε. Παρ' όλα αυτά, ΚΑΝΕΙΣ δε μας έκανε να νιώσουμε άβολα ή ότι έπρεπε να φύγουμε, όπως έγινε πρόσφατα σε άλλο μαγαζί και θα αναλύσω σε μελλοντική κριτική. Το εκτιμώ πολύ αυτό.

ΓΕΥΣΗ

Στο συγκεκριμένο τομέα, η Ζωοδόχος Πηγή όχι μόνο δεν υστερεί κάπου, αντιθέτως καταφέρνει με ευκολία κάτι που ελάχιστα μαγαζιά μπορούν. Προσφέρει δυνατές γεύσεις που εντυπωσιάζουν και μένουν χαραγμένες στη μνήμη. Έψαχνα να βρω ένα πιάτο που θα το χαρακτήριζα "απλά ΟΚ", ένα πιάτο που συχνά σε κριτικές μου γράφω "αξιοπρεπές, αλλά δε με τρέλανε κιόλας". Πουθενά! Κανένα τέτοιο πιάτο. Ας γράψω λοιπόν εντυπώσεις για ότι δοκίμασα στις 2 επισκέψεις.

Αρχικά, έρχονται ψημένα ψωμάκια με λαδορίγανη, που σίγουρα θα χρειαστούν στην πορεία και το νερό είναι κανάτας που ανανεώνεται συνεχώς.

- Πράσινη σαλάτα με λόλα, ρόκα, μανούρι ή ανθότυρο (δε θυμάμαι), σταφίδα και μπαλσάμικο.
Δροσερή και φρεσκοκομμένη, πολύ καλή.

- Μους παντζαριού με ξινόμηλο, γιαούρτι, καρύδι και σκόρδο.
Τα συστατικά δένουν άριστα μεταξύ τους, εξαιρετική!

- Χαλούμι ψητό με πίτες.
Πιάτο μηδενικής δυσκολίας λόγω α' ύλης, υπέροχο πάραυτα.

- Μελωμένες πατάτες baby στη γάστρα. (Νο 3!!! )
Φουρνίζονται με ζωμό κρεάτων και μυρωδικά και... τί να λέμε τώρα. Απλά δε θέλεις να τελειώσουν. Δυστυχώς τελειώνουν.

- Τσακμάκ σουτζούκ.
Σερβίρονται φέτες σουτζουκιού σε σκεύος σαγανάκι με μια υπέροχη κόκκινη σάλτσα από πιπεριά, τριμμένη φέτα και καυτερή πιπεριά. Ιδανικός πικάντικος καυτερός μεζές για συνοδεία ποτού.

- Αυγά τηγανητά πάνω σε τσιπς πατάτας και τριμμένη παρμεζάνα.
Λεπτοκομμένες στρογγυλές τραγανές πατατούλες χωρίς καθόλου λαδίλα και από πάνω 2 αυγά μάτια μελάτα. Όνειρο. Αγαπημένες παιδικές μνήμες!

- Ασλάν. (Νο 1!!! )
Εδώ μιλάμε για το κορυφαίο πιάτο της Ζωοδόχου Πηγής. Περιέχει παστουρμά, κίτρινα τυριά, τομάτα, πιπεριά, αυγό τηγανητό και πίτες και το γευστικό αποτέλεσμα αυτού του συνδυασμού σε αφήνει άφωνο. Δεν περιγράφω άλλο...

- Μπρόκολο ογκρατέν.
Μπρόκολο. Όπως και να το μαγειρέψεις (προσωπικά το προτιμώ ωμό), δεν παύει να είναι μπρόκολο. Από όοοολα τα λαχανικά δηλαδή, ο καλός Θεούλης διάλεξε το μπρόκολο και το κουνουπίδι να έχουν αρνητικές θερμίδες. Χάθηκε να διαλέξει τις πατάτες. Μάλλον δεν είχε και πολλή έμπνευση εκείνη τη μέρα. Σε αυτή την εκδοχή του βέβαια, δεν έχει αρνητικές θερμίδες, όμως όταν το δοκιμάσεις, δε θα κλαις καμία θερμίδα από όσες πήρες. Συνίσταται και σε εχθρούς του μπρόκολου.

- Λιβανέζικο. (Νο 5!!! )
Γεμιστές πίτες με κιμά, πιπεριές, μπαχαρικά, μαϊντανό, γιαούρτι, κρεμμύδι και ντομάτα. Μπουκιά και συγχώριο!

- Λαχανοντολμάδες αυγολέμονο.
Δε θυμάμαι να έχω παραγγείλει ποτέ λαχανοντολμάδες σε εστιατόριο, κυρίως γιατί προτιμώ τους αντίστοιχους με αμπελόφυλλο. Εδώ τους καταβρόχθισα.

- Μπουκίτσες κοτόπουλο με μανιτάρια και παπαρδέλες. (Νο 4!!! )
Σκέφτεσαι: "Πόσο νόστιμο μπορεί να γίνει ρε φίλε ένα κοτόπουλο με μανιτάρια και ζυμαρικά;". Απαντώ στην ερώτησή μου. Σε αυτό το πιάτο ξεπερνιούνται όλες οι δυνατότητες.

- Συκώτι με σως πορτοκαλιού. (Νο 2!!! )
Δεν έχετε δοκιμάσει ξανά τόσο μαλακό και εύγευστο συκώτι. Η σως απλά ποίημα με απαλό και όχι έντονο το άρωμα του πορτοκαλιού. Με λίγα λόγια πιάτο για σεμινάριο. Συνοδεύεται με πατάτες τηγανητές.

- Κεμπάπ γιαουρτλού με κοκκινιστό πληγούρι.
Γενικά, το κεμπάπ δεν είναι και η πρώτη προτίμησή μου, όταν βγαίνουμε έξω. Στη Ζωοδόχο Πηγή μου αρέσει ακόμα και αυτό.

Εντυπωσιάστηκα όταν δοκίμασα πρώτη φορά τις γεύσεις. Το ίδιο και τη δεύτερη. Το ίδιο και οι συνάδελφοι. Όταν φεύγαμε, μου έδιναν όλοι συγχαρητήρια, λες και μαγείρεψα εγώ. Αυτό λέει πολλά από μόνο του.

Σημειώνω πως τα νούμερα από 1 μέχρι 5 εντός παρενθέσεων απεικονίζουν το δικό μου (over the) Top5 του μαγαζιού.

VFM

Το άνω όριο του ατομικού budget είναι 25€ με φαγητό του σκασμού μαζί με ποτό.
Εξαιρετικά τίμιο για τέτοια ποιότητα και γεύση.

Νομίζω ότι κατέστησα σαφές ότι όχι απλά προτείνω να πάτε, επιβάλλεται!

Ταβέρνες με τραγούδι - Καμίνια - Ν.Φάληρο, Αθήνα

H ομορφιά βρίσκεται στα απλά! Αυτή η φράση στριφογύριζε στο μυαλό μου μετά την επίσκεψή μου στην Ζωοδόχο Πηγή και ουσιαστικά περιγράφει άψογα τις εντυπώσεις μου..

Ζωοδόχος Πηγή λοιπόν! Στην αρχή διαβάζω για το οινομαγειρείο ένα ενδιαφέρον άρθρο σε ένα γνωστό διαδικτυακό περιοδικό (πρώτο σημάδι). Καπάκι, έρχεται ο βομβαρδισμός από διθυραμβικές κριτικές καλοφαγάδων στο ask (δεύτερο σημάδι). Ε, είναι και στα μέρη μου, δεν θέλει και πολύ σκέψη, μπαίνει στη wish list μου.

Έτσι, ένα κρύο βράδυ μιας Τρίτης του Δεκέμβρη, όλες οι γυναίκες της οικογένειας (4 γυναίκες σύνολο - 3 γενιές), μετά απο δική μου προτροπή, ξεκινήσαμε για τη ζωοδόχο πηγή.

Προηγήθηκε κράτηση μία ώρα περίπου πριν, ευγενέστατος ο κύριος στο τηλέφωνο, πολύ θετική πρώτη εντύπωση.

Για να φθάσουμε, αν και μένουμε κοντά, χρησιμοποιήσαμε gps και έτσι δεν δυσκολευτήκαμε καθόλου. Παρκάρισμα εύκολο, λίγο πιο κάτω από την ομώνυμη εκκλησία.

Ο χώρος: μικρός αλλά ζεστός! Στενόμακρος, με τραπεζάκια κοντά το ένα στο άλλο.. Βαρέλια στη μια πλευρά, ένα ποδήλατο στην άλλη, οι μαριονέτες.. Εμάς το τραπέζι μας ήταν δίπλα στην πόρτα και ουσιαστικα διπλα στα ραφάκια (σαν βιβλιοθήκη) με όλα τα μικροαντικείμενα και σκεύη. Ένας χώρος γεμάτος όμορφες λεπτομέρειες. Η αλήθεια είναι πως νιώθεις άνετα από την πρώτη στιγμή που μπαίνεις, αισθάνεσαι οικεία, σαν καλεσμένος και όχι σαν πελάτης. Επιτρέψτε μου να κάνω και μια ειδική μνεία στην μουσική, μιας και μ' άρεσε πολύ! Φουλ του εντέχνου (Μάλαμας, Κανά, Παπακωνσταντίνου, Ιωαννίδης κλπ).

Ο κόσμος: Όταν φθάσαμε - 20.30 περίπου - ήμασταν οι πρώτοι πελάτες, μέσα όμως σε μία ώρα, το μαγαζί έχει γεμίσει. Κυρίως νεολαία, παρέες μικρές και μεγαλύτερες, γέμισαν όλα τα τραπέζια!

Εξυπηρέτηση: Άψογη! Από την πρώτη στιγμή (στο καλωσόρισμα) μέχρι την τελευταία (όταν μας ρώτησαν με πραγματικό ενδιαφέρον πως μας φάνηκε το φαγητό μας και αν μείναμε ευχαριστημένες). Το παιδί που μας εξυπηρέτησε απάντησε σε όλες τις ερωτήσεις μας πριν την παραγγελία, με χαμόγελο και υπομονή (είπαμε στην παρέα είχαμε και άτομα μεγαλύτερης ηλικίας). Όλα τα πιάτα έφθασαν με σωστή σειρά και σε λογικούς χρόνους. Γενικά χαίρεσαι να βλέπεις νέα παιδιά να κάνουν τη δουλειά τους με μεράκι και χαμόγελα.

H παραγγελία (άτομα 4):

- Σαλάτα πράσινη => πλούσια σε ποσότητα, με τυρί τριμμένο, σταφίδες, μπαλσάμικο.. δεν θυμάμαι αναλυτικά τα συστατικά, πάντως άρεσε σε όλες μας.

- Χαλούμι ψητό

- Τσιπς πατάτας με αυγά τηγανητά και τριμμένο τυρί => πλούσιο σε ποσότητα, οι πατάτες κρατσανιστές, ολόσωστα τηγανισμένες.

- Λιβανέζικο => 4 πιτάκια - σαν τσεπάκια- γεμισμένα με πικάντικο κυμά, ψιλοκομμένη ντοματούλα, κρεμμυδάκι και γιαούρτι. Απλά υπέροχο πιάτο!!

- Ασλάν => ένας πύργος αποτελούμενος από πίτες (σαν του σουβλακιού αλλά πιο μικρές σε μέγεθος) σε διάφορα επίπεδα, με τυρί, πιπεριά, παστουρμά ανάμεσά τους, ντοματούλα και στην κορυφή, ένα αυγό τηγανητό! Το όλο κατασκεύασμα συγκρατούσε ένα μαχαίρι καρφωμένο. Εντυπωσιακό πιάτο σαν παρουσίαση, έξυπνο σαν σύλληψη, νόστιμο πολύ, ιδανικός κρασομεζές.

- Μοσχαράκι με πουρέ σελινόριζας => μοσχαράκι κοκκινιστό, μαλακό, να λιώνει στο στόμα και πουρές πεντανόστιμος.

- Νερό βρύσης

- Χύμα κρασί ημίγλυκο

- Αναψυκτικό (1)

Για αρχή μας έφεραν ψωμί ψητό με λαδάκι και ρίγανη.
Ενώ στο τέλος, μας κέρασαν γλυκό, σαν τσιζκέικ λεμόνι (συνταγή που συνηθίζουμε να την κάνουμε και στο σπίτι), σε ατομικά πιατάκια, ένα για την καθεμία. Πολύ ελαφρύ, ακριβώς το είδος του γλυκού που προτιμώ μετά το φαγητό, ελαφρύ και ξινό, τόσο όσο.

Λογαριασμός παρακαλώ!! Σύνολο: 52,30 ευρώ, ήτοι 13 ευρώ περίπου το άτομο!

vfm=> ε, ναι! 4/4 και εδώ. Θέλει και ερώτημα?

4/4 σε όλα λοιπόν! Πρώτη φορά βάζω άριστα, ωραία αίσθηση!
Μερικές φορές η επιτυχία δεν θέλει πολλά. Ούτε πολυτέλειες, ούτε φιοριτούρες. Όμορφο-ζεστό χώρο θέλει, νόστιμο φαγητό, χαμόγελο και καλές τιμές. Απλά πράγματα!

Ταβέρνες με τραγούδι - Καμίνια - Ν.Φάληρο, Αθήνα

Τη Δευτέρα το βράδυ, αφού καμαρώσαμε τα χάλια της ομάδας με ένα φίλο, είπαμε να πάμε μια βόλτα προς τα Καμίνια, σε ένα μαγαζί που για να κάτσεις πρέπει να είσαι τυχερός, ακόμη και τέτοια μέρα...

Ο χώρος αν και παλιός, είναι όντως πολύ καλά διακοσμημένος, ζεστός (εξάλλου βοηθάει και το γεγονός ότι το μαγαζί είναι πάντα γεμάτο) και παρόλο που η κουζίνα είναι δίπλα πραγματικά σε κάποια τραπέζια, δεν έχει μυρωδιές.

Ξεκινώντας πήραμε μισό κιλό εξαιρετικό λευκό Μοσχάτο κρασί, και μιας και δεν πεινάγαμε πολύ, είπαμε να μη πάρουμε πολλά πράγματα.

Πήραμε πατάτες baby, μία φέτα, ένα ασλάν και ένα πιάτο ημέρας - τορτίγια με κοτόπουλο.

Σχεδόν αμέσως στο τραπέζι μας ήρθαν οι πατάτες οι οποίες ήταν εξαιρετικές, υπέροχα μελωμένες και πολύ εύγευστες. Αμέσως ήρθε και η φέτα, η οποία ήταν συμπαθητική.

Μετά από λίγη ώρα ήρθε η τορτίγια, η οποία ήταν πραγματικά πάρα πολύ καλή, εφάμιλλη, και μάλλον καλύτερη θα έλεγα, από όλα τα μεξικάνικα που τουλάχιστον έχω δοκιμάσει προσωπικά. Συνοδευόταν είτε από ρύζι είτε από πατάτες, επιλέξαμε ρύζι καθότι είχαμε πάρει πατάτες, το οποίο δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο.

Ο ασλάν μάλλον ξεχάστηκε, καθότι ήρθε αρκετά πιο αργά στο τραπέζι μας, κατόπιν δικής μας υπενθύμισης.

Μια πανδαισία, τούρτα από στρογγυλά πιτάκια, με στρώσεις παστουρμά, τυριών, πιπεριάς και ένα αυγό από πάνω.

Εξαιρετικός μεζές το δίχως άλλο.

Ήπιαμε και άλλο ένα μισόκιλο και ζητήσαμε λογαριασμό.

Εδώ μου τα χάλασε λίγο.

Για τα παραπάνω ο λογαριασμός ήρθε 37,50 ευρώ.

7,60 τα κρασιά, 4,90 οι πατάτες, 1 το ψωμί, 3 η φέτα, 8,50 ο ασλάν και 12 η τορτίγια, η οποία όσο καλή κι αν ήταν, δε νομίζω ότι ούτε το μέγεθος ούτε τα υλικά του πιάτου δικαιολογούν τέτοια τιμή, πόσο μάλλον σε μαγαζί στα Καμίνια, μη το ξεχνάμε αυτό.

Επίσης, χωρίς όμως να είμαι 100% σίγουρος, έχω την αίσθηση ότι στον κατάλογο ο ασλάν ήταν στα 6,50, εξού και το 2 στην εξυπηρέτηση

Απόδειξη πάντως ήρθε κανονικά.

Θα ξαναπάω σίγουρα, γιατί όντως το φαγητό είναι εξαιρετικό, έχω επισκεφθεί το μαγαζί αρκετές φορές στο παρελθόν, θα προσέξω όμως να παραγγείλω πράγματα μόνο από τον κατάλογο και αν διαπιστώσω κάποια αντίστοιχη ανακρίβεια σίγουρα θα ζητήσω διευκρινίσεις...

Ταβέρνες με τραγούδι - Καμίνια - Ν.Φάληρο, Αθήνα

Τι να πρωτοπεις για αυτο το μαγαζι!

Απο εξυπηρετηση, ποιοτητα στα φαγητα του, το χωρο του, ολα ειναι καταπληκτικα! Ας τα παρουμε απο την αρχη ομως..

Πηγαμε καθημερινη γυρω στις 9, σχετικα νωρις για το μαγαζι, δεν ειχε κανεναν μεσα αλλα το μισο ηταν ηδη στρωμενο απ παρεες που το ειχαν κλεισει τηλεφωνικα. Το καλο ειναι οτι τα παιδια προσπαθουν να αφηνουν καποια τραπεζια κενα για τους αυθορμητους του ειδους!

Καθίσαμε σ ενα σχετικα μικρο τραπεζι, ισα που χωρουσαμε δλδ (και αυτο ηταν το μονο μειον του μαγαζιου) και ο σερβιτορος ηρθε αμεσως να μας ενημερωσει επι των προιοντων... Τα πιατα λιγα και καλα, εγω προσωπικα ειμαι πολυ υπερ στους μικρους αλλα αξιοπρεπεις καταλογους, ξεκινησαν να φτανουν σιγα σιγα μαζι με το κρασι.

Πηραμε τη σαλατα με τη ροκα, το ανθοτυρο, τα κριτσινια, σταφιδες και αλλα εξαιρετικα πραγματα, κοτοπουλο, μπροκολο στο φουρνο με διαφορα τυρια, τζατζικι και πατατες. Ολα ηταν εξαιρετικα! Ειδικα το μπροκολο και το κοτοπουλο, αξιζει να πας μονο για αυτα, αν με ακουσετε και πατε μην τα παραλειψετε!

Το μονο που θα σας πω για το χωρο ειναι πως η μουσικη ηταν αρκετα καλη, παλιο στυλ ρεμπετικου κ εντεχνου, ο κοσμος δεν σταματουσε να μπαινει κ μετα απο καμια ωρα ολοι εφευγαν απογοητευμενοι γιατι το μαγαζι ειχε γεμισει... Βασικα μου εκανε εντυπωση γιατι το μαγαζι ειναι χωμενο αλλα ειδα κ πολλους celebrity, μια εντεχνη τραγουδιστρια (ονοματα δε λεμε! ), δυο ηθοποιους και μια παρουσιαστρια εκπομπης μαγειρικης!

Ολα εξαιρετικα, η τιμη ηταν τιμια για τις ποσοτητες που πηραμε και για αυτα που ηπιαμε και ειναι σιγουρο οτι θα ξαναπαμε! Αλλα εκεινη τη φορα μονο με κρατηση γιατι η τυχη δε βοηθαει παντα!

Ταβέρνες με τραγούδι - Καμίνια - Ν.Φάληρο, Αθήνα

Μετα απο τοσες πολλες καλες κριτικες ειχε μπει στη λιστα μου για δοκιμη οποτε μια Παρασκευη βραδυ πηγαμε 3ατομα μετα απο κρατηση.
Θα ξεκινησω απο το χωρο που μου αρεσε αρκετα κινειται σε ομορφα χρωματα ειναι προσεγμενος και καθαρος (οπως και η τουαλετα αν και μονο μια) μονη παραφωνια οτι επιτρεπουν το καπνισμα και αυτο δημιουργει λιγο αποπνικτικη ατμοσφαιρα για αυτο και το 3.

Απο την εξυπηρετηση μειναμε κατι παραπανω απο ευχαριστημενοι ολα ηταν αψογα απο την αρχη εως το κερασμα μιας υπεροχης πανακοτας με αρωμα μαστιχας και γλυκο του κουταλιου φραουλα!

Στο σημαντικοτερο λοιπον που ειναι το φαγητο μικρος καταλογος και περιεκτικος! Εμεις με διαθεση να τσιμπησουμε πηραμε τα τσιπς πατατας με τα αυγα( 7/10 αρκετα συμπαθητικο) το μπροκολο ογκρατεν(10/10 δοκιμαστε το οπωσδηποτε εξαιρετικο)

το γνωστο λιβανεζικο (8/10 θα το ηθελα προσωπικα λιγο πιο πικαντικο)
και το κεμπαπ (7/10 αρκετα καλο το πλιγουρι που το συνοδευε εξαιρετικο)
για αυτα και μισο κιλο ημιγλυκο κοκκινο κρασι που μας προτεινε ο σερβιτορος και ειχε δικιο δωσαμε 35 ευρω.

Οι τιμες θεωρω οτι επιδεχονται μιας βελτιωσης κυριως λογω περιοχης αλλα γιατι να το κανουν οι ανθρωποι οταν ειναι γεματοι και προσφερουν πολυ καλο φαγητο??
Η τοποθεσια που βρισκεται ειναι αρκετα απομερη παρολα αυτα δεν ειναι τοσο δυσκολο να το βρει κανεις ισως αν δε γνωριζει την περιοχη ενα gps να χρειαστει το παρκιν ομως ειναι αρκετα ευκολο.

Το προτεινω σαν μια πολυ καλη λυση για ελληνικη κουζινα με λιγο διαφοροποιημενα στοιχεια!!

Ταβέρνες με τραγούδι - Καμίνια - Ν.Φάληρο, Αθήνα

Πηγαμε μια καθημερινη γιατι ειχαμε ακουσει τα καλυτερα και ειπαμε να εχουμε μια δικη μας αποψη επι του θεματος!

Οτι ειχαμε ακουσει (δηλαδη τα καλυτερα), τα ιδια θα σας πω και εγω.

Το μαγαζι, αν και μικρο για το κοσμο που καταφθανει για να φαει, ειναι πολυ ομορφα διακοσμημενο, η μουσικη του, ενα παλιο, αυθεντικο ρεμπετικο αλλα με τονους εντεχνου ειναι φοβερα επιτυχημενη, το φαγητο του μοναδικο (οπωσδηποτε δοκιμαστε το μπροκολο ογκρατεν και τη μελιτζανα στο φουρνο, καθως και τη σαλατα με τη ροκα, τις σταφιδες και το βαλσαμικο με μουστο)!

Οι τιμες του ειναι πολυ καλες και τιμιες, αντιλαμβανεσαι τη καλη δουλεια και σκεφτεσαι οτι ανταμοιβεις το κοπο τους για αυτο που εφαγες παρα οτι πληρωσες ενα αντιτιμο.

Τα δυο αδερφια του που το εχουν ειναι ευγενεστατα και δουλευουν και αυτα μεσα. Μαλιστα απο τη κουβεντα που καναμε μας ειπαν πως το μαγαζι αυτο ειναι η εξελιξη της μπακαλοταβερνας της γιαγιας τους και πως παραμενει οικογενειακο οσα χρονια και αν περασουν!

Οπωσδηποτε να πατε!

*tip: καλο ειναι να εχετε κανει κρατηση γιατι οσοι δεν ειχαν, δεν ειχαν και που να κατσουν! Για τη διαρκεια που ημασταν εκει, ειδαμε να φευγουν δυο παρεες!

Ταβέρνες με τραγούδι - Καμίνια - Ν.Φάληρο, Αθήνα

Αυτή τη φορά η παρέα της Δευτέρας*, αποτελούμενη από 5, επέλεξε Καμίνια και ικανοποιήθηκε απόλυτα!

Δεν ειναι τυχαίο τιποτα στη ζωή, ποσο μαλλον στην Ζωοδόχο πηγή! Δικαιολογημένα στη βαθμολογία όλων στο σάιτ, το συγκεκριμένο μαγαζί συγκεντρώνει την υψηλότερη βαθμολογία στα νότια προάστια. Μπράβο τους.

Παμε στα επιμέρους ομως:

Χώρος που σε ικανοποιεί απόλυτα, με μόνο ίσως μείον οτι ειναι λίγο μικρός, αλλά αφού τόσους πελάτες μπορούν να εξυπηρετούν σωστά, απόλυτα δεκτό. Πολύ όμορφο εσωτερικό με ωραίες λεπτομέρειες, στα παταράκια, που δείχνουν οτι έχουν ασχοληθεί. Χώρος 4/4

Εξυπηρέτηση άριστη! Με χαμόγελο και χιούμορ θα εξυπηρετηθείς από τους 3 νέους γρήγορα και σωστά. Να σημειώσουμε οτι, πριν τελικά παραγγείλουμε μας άκουσε που θέλαμε ένα συγκεκριμένο πιατο, το οποίο ομως είχε τελειώσει, μας κράτησε λίγο να δοκιμάσουμε κ το κέρασε! Εξυπηρέτηση 4/4

Γεύση, εδώ έχουμε θέμα σοβαρό! Πολύ καλά τα πιάτα με ιδιαίτερο στήσιμο που διαφέρουν. Πήραμε οπως πάντα αρκετά:

Σαλάτα πράσινη: εντυπωσιακά ωραία για σαλάτα, με ωραίο τυράκι τριμμένο και ωραίο ντιπ.4/4

Πατάτες με αυγά: φανταστικό πιατο, πατάτες φρέσκες κομμένες τσιπς (σπάνε νεύρα λίγο τα τσιπς) με αυγά μάτια από πάνω ολ δε μάνι 4/4

Λιβανέζος: πιτουλες με κιμά και γιαούρτι σπέσιαλ! 4/4
Στηθοπλευρά μοσχαρίσια με πουρέ, λιώνει στο στόμα λέμε... Απίστευτο 4/4

Λαχανοντολμάδες: καλό, αλλά υστερούσε του ανταγωνισμού των άλλων πιάτων 3/4

Μπριζολάκια χοιρινά: φανταστικά, τέλεια ψημένα και η λεπτομέρεια της πιπεριάς ψιλοκομμενης με τυρί λιωμένο, ηταν απίστευτο 4/4

Συκώτι με πορτοκάλι: από τα πιο καλομαγειρεμένα συκώτια που έχει δοκιμάσει η παρεα 4/4

Μας κέρασε γλυκάκι μους λεμονιού με μπισκότο πολύ καλό 4/4
Ήπιαμε Τσίπουρο Παρνασσού, εξαιρετικό, γνήσιο απόσταγμα 4/4
Για ολα τα παραπάνω 75€ / 15€ το άτομο μια χαρά όσο έπρεπε.

Value for money: η δουλειά που γίνεται εκεί, ειναι πάρα πολύ σοβαρή και το αποτέλεσμα εξερετικό. Κουτουκάκια υπάρχουν πολλά, στο συγκεκριμένο νομιζω προσφέρουν κατι παραπάνω. Μπράβο γιατι ειναι νεα παιδιά και δείχνουν να έχουν όρεξη. Δεν χρειάζονται χάδια ομως για να μην το πάρουν πάνω τους! Θα ξαναπαμε σίγουρα.4/4

* η παρεα της Δευτέρας αποτελείται απο 3 έως 9 νέους με πολύ όρεξη για καλό φαγητό και ποτό!