Παραδοσιακές ελληνικές γεύσεις, ανοιχτά καθημερινά εκτός από την Κυριακή.

24 Φεβ 2018

"Η Ucook στα Καμίνια χωρίς gps"

Ωδή στο μέγα χαρτογράφο Piggo με τις ακριβέστατες συντεταγμένες του, ωδή στην αυθεντικότητα αυτού του οινομαγειρίου / κουτουκιού / κρασοταβέρνας, ωδή και πάλι ωδή στις αξέχαστες γεύσεις και στην υπέροχη βραδιά που είχαμε στη Ζωοδόχο Πηγή.

Γνωρίζοντας ότι εδώ χωρίς κράτηση απλά δεν πλησιάζεις, πόσο μάλλον Σαββατόβραδο, έπεσαν οι προτάσεις, συναποφασίσαμε, και όταν βρήκα τραπέζι ( Δευτέρα βράδυ 29/1 ) διαθέσιμο για το Σάββατο 3/2, απλά το γράπωσα γιατί δεν είναι να καθυστερείς. Ο εντοπισμός του ήταν παιχνιδάκι, πάρκαρα εξίσου εύκολα και έχω να καταθέσω ότι είναι όντως ένα από τα καλύτερα κρυμμένα διαμάντια που υπάρχουν.
Ό, τι κι αν έχετε ακούσει, πραγματικά αληθεύει στο 100%.
Η γειτονιά γραφική από άλλη εποχή, ο κόσμος μυημένος συρρέει από παντού, η ατμόσφαιρα είναι πολύ ανώτερη του ίδιου του χώρου, ο οποίος δεν έχει κάτι μεμπτό, πέρα από το καίγον και τσουρουφλίζον θέμα του καπνίσματος - όμως εδώ έρχεσαι με σκοπό ακόμη και αυτό να το παρακάμψεις.

Η γαλάζια του πρόσοψη με την ρετρό ταμπέλα του, το πατάρι με το ποδήλατο, ο γλυκός του φωτισμός, η όμορφη ραφιέρα με τα μπουκάλια και τα ποικίλα διακοσμητικά παλιού μπακάλικου είναι οι εικόνες που μου έμειναν στο μυαλό και με έκαναν να ξεχάσω πολύ γρήγορα το θόρυβο των θαμώνων και την κάπνα - λογικό για κουτούκι, και το σχετικό στρίμωγμα που διορθώθηκε με βοηθητικό τραπεζάκι και με όλη την καλή μας διάθεση.
Η οικογενειακού τύπου εξυπηρέτηση, είναι ακριβώς αυτό που περίμενα, αυθόρμητη, κεφάτη, απλή, φιλική και ζεστή - βοήθησε βέβαια και το ότι η παρέα, τους είναι γνώριμη!
Κάποιες μικροελλείψεις στο μενού καθώς και τα πιάτα ημέρας, μας τα περιέγραψαν προφορικά, ενώ τα πιάτα έρχονταν με ρυθμό πολυβόλου στο τραπέζι... αυτά τα πιάτα όμως δεν είναι να κάθεσαι να τα κοιτάς και τα πιρούνια μας έκαναν κυριολεκτικά καταδρομή πάνω τους, βομβαρδίζοντας πιο γρήγορα κι από την καταιγίδα της ερήμου.

Μακάρι να γινόταν να τα δοκιμάσω όλα επιτόπου, αλλά ας όψεται, θα υπάρξει και γύρος επαναληπτικός. Ας μη φλυαρώ και ας ξεκινήσω, γιατί τα θυμάμαι τώρα και πεινάω πάλι.

Ψωμάκι ωραίο και χωρίς χρέωση ( τίμιο ) και νεράκι σε κανάτα ( αμέτρητες ανανεώσεις ) για αρχή. Υπέροχη παντζαροσαλάτα ( μους παντζάρι την λένε ) με σχεδόν ανεπαίσθητη τη μυρωδιά του σκόρδου, έγινε μάχη πάνω της. Θυμάμαι σταφίδες, ξινόμηλο και καρύδι να σκάνε σε κάθε μπουκιά, ήταν πολύ δροσερή και πεντανόστιμη ( 4,90 e ).
Πατατούλες baby μελωμένες στη γάστρα, ψημένες με το πάσο τους σε διάφορους ζωμούς κρεάτων, όνειρο, βάλε κι άλλες θείο στη μερίδα, δεν φτάνουν!!! ( 6 e ).

Αυγά μάτια, με τσιπς πατάτας και τριμμένη παρμεζάνα, απλό κλασικό και αγαπημένο πιάτο για άπειρες βουτηχτές, ίσως θα ήθελα λίγο πιο πατάτες τις πατάτες, γιατί είναι κυριολεκτικά τσιπς (5 e ).
Στον κωδικό Ασλάν, έρχεται ένα ωραίο διαμπερές τριώροφο από στρογγυλές πίτες, με ενδιάμεσες στρώσεις ζουμερής ντομάτας, πιπεριάς, τυριών και φίνου Καραμανλίδικου παστουρμά. Στο ρετιρέ φυσικά ένα αυγό μάτι, δεν κάθεσαι να χαζεύεις τη θέα... το σπας και γίνεται κόλαση, βουτάς και ό, τι απέμεινε με το ψωμί. Ακούγεται βαρύ σε γεύση αλλά δεν είναι, είναι ένας μεζές πολύ μερακλίδικος ( 8,70 e ).

Το Λιβανέζικο όπως και το Μπρόκολο ογκρατέν φυσικά παραγγέλθηκαν σε διπλές μερίδες, μιας και είναι από τα πιάτα τους που παίζουν σε όλα τα τραπέζια όπως είδα και ως γεύσεις είναι απλά θεικές ( αντίστοιχες τιμές 2 χ 8,50 e και 2 χ 9 e ). Πριν τα δω και τα δοκιμάσω, οι τιμές τους μου φαίνονταν υπερβολικές, μετά άλλαξα γνώμη. Για μένα που τρώω το μπρόκολο ακόμη και ωμό, το συγκεκριμένο σουφλέ είναι ό, τι ωραιότερο έχω δοκιμάσει, με την κρούστα του και τα τυριά να σε εθίζουν, ακόμη κι αν δεν είσαι φαν του συγκεκριμένου λουλουδιού. Ευτυχώς η μερίδα είναι σχεδόν η διπλάσια από ό, τι περίμενα.
Εξίσου κολάσιμα και τα γεμιστά πιτάκια με τον πικάντικο κιμά και με τη δροσιά του γιαουρτιού να μετριάζει την κάψα, βάλε κι άλλα βρε θείο στη μερίδα, δεν φτάνουν!!

Απίθανο πιάτο ήταν και το συκώτι γάλακτος με τις φρέσκιες τηγανιτές πατάτες. Το ψήσιμό του απλά κλέβει τις εντυπώσεις, ενώ η υπέροχη κρεμώδης πορτοκαλένια του σάλτσα που ποτίζει και τις πατάτες, του δίνει άρωμα μοναδικό. Πραγματικά, από τα καλύτερα στο είδος του (9,50 e).

Άψογο σε εκτέλεση και νοστιμιά πιάτο και οι παπαρδέλες με μανιτάρια και μπουκιές κοτόπουλου, με την παρμεζάνα να δίνει έξτρα ένταση και άρωμα σε αυτό το γενικά λατρεμένο συνδυασμό υλικών (11,50 e), και μάλλον επαναλαμβάνομαι με το να λέω πόσο νόστιμα ήταν όλα, μα πραγματικά δεν βρήκα κανένα ψεγάδι σε κανένα πιάτο!!

Λόγω οδήγησης ήπιαμε μόνο αναψυκτικά, αλλά και γιατί μπορούμε να κάνουμε κέφι και χωρίς σταγόνα αλκοόλ ( 4 coca zero x 1,40 e ) ενώ το σύνηθες κερασματάκι που παίζει είναι ένα τοσοδούλι σκαφάκι με μους λεμονιού και τριμμένο πτι μπερ από πάνω.
Φυσικά ως κίνηση εκτιμάται αλλά θεωρώ ότι θα μπορούσαν να βρουν κι άλλες ιδέες πιο πρωτότυπες για το κέρασμά τους, μιας και δεν υπάρχει ουσιαστικά άλλη επιλογή γλυκού στον κατάλογο ( έπρεπε να πάμε για churros, έπρεπε... )

Η σούμα για όλα τα παραπάνω ( με μια μικρή στρογγυλοποίηση από ό, τι παρατηρώ τώρα ) ήταν 85 ευρώ για 5 άτομα, δηλαδή μιλάμε για ένα άριστο vfm των 17 e/ άτομο για ένα πληθωρικό τραπέζι, με άριστες γεύσεις, ποικιλία πιάτων, ποσότητες παραπάνω από ικανοποιητικές και με υλικά διαλεχτά. Αν προσθέσω και την ατμόσφαιρα... δεν μπορώ παρά να πω ότι με μόλις μία επίσκεψη, αγάπησα τη Ζωοδόχο Πηγή.

Δεν νομίζω και να έχουν μείνει πλέον πολλά αντίστοιχα ιστορικά οινομαγειρεία με αυτό το συνδυασμό.

Αν σας αρέσουν τα μέρη όπου η λέξη "αυθεντικότητα" τα χαρακτηρίζει, νομίζω επιβάλλεται να προγραμματίσετε την δική σας αυτοψία άμεσα, ει δυνατόν, χθες κιόλας!!

30 Απρ 2018

Το Οινομαγειρείο Ζωοδόχος Πηγή (ΖΠ) είναι σημείο αναφοράς για το ask4food, με έντονα παρουσία εδώ και πολλά χρόνια και εξαιρετικές, ως επί το πλείστον, κριτικές. Προσωπικά ωστόσο δεν είχε τύχει να το επισκεφθώ.
Παρασκευή βράδυ λοιπόν, προς τα τέλη Μαρτίου, επισκεφθήκαμε το ΖΠ, μετά από τηλεφωνική κράτηση, απολύτως απαραίτητη. Η γειτονιά στα Καμίνια που βρίσκεται το ταβερνάκι είναι όντως βγαλμένη από άλλη εποχή, με χαμηλά σπίτια, ιδιαίτερο φωτισμό, στενά δρομάκια, σου δημιουργείται μια νοσταλγική διάθεση. Μέσα σε αυτό το κλίμα και με αυτή τη διάθεση, ο χώρος του ΖΠ δεν με απογοήτευσε, καθώς κάτι τέτοιο περίμενες να αντικρίσεις. Μικρός χώρος, με ωραία και χαλαρή ωστόσο ατμόσφαιρα, λόγω μουσικής και διακόσμησης. Το επιτρεπόμενο τσιγάρο δεν με ενόχλησε, καθώς οι καπνιστές στο χώρο ευτυχώς ήταν μειοψηφία. Ιδιαίτερα επίσης δεν με ενόχλησε η αναπόφευκτη μυρωδιά που είχαν τα ρούχα μας στην επιστροφή. Το μοναδικό σημείο ωστόσο που με χάλασε ήταν η θέση του τραπεζιού μας, το οποίο κυριολεκτικά βρισκόταν μες τη μέση και κάθε φορά αγωνιούσες για το πώς θα καταφέρει ο σερβιτόρος να περάσει από δίπλα, χωρίς να κινδυνεύσουν τα φαγητά-ποτά. Τέλος πάντων λεπτομέρειες, μετά από λίγο χαλαρώνεις και απολαμβάνεις την έξοδό σου.

Η εξυπηρέτηση χωρίς προβλήματα από το νεαρό που μας εξυπηρέτησε. Μας εξήγησε τα πιάτα, ανανέωσε την κανάτα πολλές φορές, μας κέρασε και γλυκάκι στο τέλος. Σε κάποιους ενδεχομένως το στυλ φανεί υπερβολικά φιλικό, εμένα δεν με ενόχλησε, άριστα λοιπόν στην εξυπηρέτηση.

Ο κατάλογος μικρός με πιάτα που έχουν επαινεθεί κατά καιρούς στο site, είχαμε ήδη προαποφασίσει τι θα παραγγέλναμε.
Εμείς, 2 άτομα πήραμε:
- για αρχή ήρθε ψημένο ψωμί με λαδορίγανη, χωρίς χρέωση και νερό σε κανάτα.
- μους παντζάρι (4,90 €) με ψιλοκομμένο παντζάρι, ξινόμηλο, σταφίδα, καρύδι και σκόρδο (έτσι τουλάχιστον περιγράφεται η μους στον ηλεκτρονικό κατάλογο, καθώς στα υλικά σταφίδα δεν διέκρινα). Νόστιμη, ίσως να την προτιμούσα σε πιο χαμηλή θερμοκρασία. Η ποσότητα επίσης αρκετά μικρή. Αν η παρέα ήταν μεγαλύτερη των 2 ατόμων, θα χρειαζόταν σίγουρα και δεύτερη μερίδα.
- πατάτες baby στη γάστρα, μελωμένες και μαγειρεμένες σε ζωμό κρεάτων (6,00 €). Πολύ νόστιμες οι πατάτες, τέλεια μελωμένες όντως, το αλάτι θα μπορούσε να είναι και κάπως λιγότερο. Σε κάθε περίπτωση πιστεύω ήταν το νοστιμότερο πιάτο από όσα δοκιμάσαμε
- ασλάν (9,00 €), δηλαδή πίτες, με κίτρινα τυριά, καραμανλίδικο παστουρμά, ντομάτα, πιπεριά και αβγό τηγανιτό. Νόστιμο επίσης πιάτο, που το έχεις ξαναδοκιμάσει σε παρόμοιες εκδοχές, ίσως θα προτιμούσα λίγα περισσότερα υλικά, καθώς η πίτα ξεχώριζε.
- μπρόκολο ογκρατέν στο φούρνο με διάφορα τυριά (7,50 €). Το μπρόκολο μου αρέσει πολύ σαν υλικό, αλλά πέρα από σαλάτα δεν το έχω δοκιμάσει διαφορετικά. Εδώ το πιάτο ήταν νόστιμο, βρήκα ωστόσο την ποσότητα του τυριού υπερβολική.
- λιβανέζικο (8,50 €), δηλαδή, αραβικές πίτες γεμιστές με μοσχαρίσιο κιμά, πιπεριές, ντομάτα, μαϊντανό, κρεμμύδι και γιαούρτι. Νόστιμο πιάτο, καλής ποιότητας ο κιμάς, αρκετά ήπια ωστόσο η γεύση του, καθώς περίμενα κάτι ελαφρώς πιο πικάντικο.
- Από ποτά επιλέξαμε χύμα λευκό ροδίτη (3,20 € τα 500 ml). Στην πορεία παραγγείλαμε ακόμη ένα μισόλιτρο.
- στο τέλος μας κέρασαν, όπως προανέφερα, μία νόστιμη κρέμα με κομμάτια φράουλας, ό, τι πρέπει για το κλείσιμο

Να πω την αλήθεια, προσωπικά θα αποστασιοποιηθώ κάπως από την πλειοψηφία των κριτικών στο site, καθώς το μόνο πιάτο που πραγματικά με ενθουσίασε ήταν οι μελωμένες πατάτες. Σίγουρα και τα υπόλοιπα φαγητά ήταν νόστιμα (άλλα λιγότερο άλλα περισσότερο), καλομαγειρεμένα και με ποιοτικά υλικά, συνόδευαν μια χαρά το κρασάκι σου, ωστόσο είχα προετοιμαστεί για πιο ιδιαίτερες γεύσεις.

Ως προς τη σχέση ποιότητας/τιμής, θεωρώ επίσης ότι οι τιμές είναι ελαφρώς πιο ανεβασμένες από το αναμενόμενο, καθώς για τα παραπάνω πιάτα και το κρασί ο λογαριασμός ήταν στα 42,30 € (αναφέρω απλώς ότι η απόδειξη που μας δόθηκε δεν περιείχε την ονομασία των πιάτων, οπότε οι τιμές ενδέχεται να μην είναι σωστά αντιστοιχισμένες).

Τέλος πάντων, ελπίζω να μη σας μπέρδεψα, στο Οινομαγειρείο Ζωοδόχος Πηγή περάσαμε πολύ ωραία, σε ένα αυθεντικό περιβάλλον με φιλική εξυπηρέτηση, απολαμβάνοντας νόστιμα πιάτα. Έστω και αν οι προσδοκίες μας δεν εκπληρώθηκαν πλήρως, όλα όσα προανέφερα αποτελούν λόγους να επισκεφθείτε τη ΖΠ. Να πάτε...

02 Νοε 2018

Επισκεφθηκα και εγώ επιτέλους αυτό το μαγαζάκι στα Καμίνια που όλο το άκουγα και δεν είχα πάει, γιατί κανα δυο φορες που προσπάθησα να κλείσω δεν βρηκα. Γιορτάσαμε τα γενέθλια του φίλου μου με πραγματικά καλό φαγητό και χαμόγελα.

Χαμόγελα δικά μας αλλά και των ανθρωπων που πλαισιώνουν το κατάστημα. Ο χώρος μικρός, κάτι που μαρεσει πολυ γιατί δίνει μια ζεστασιά και κάτι ''παλιό'' με την καλη εννοια. Η αλήθεια είναι φάγαμε πολύ και αυτό γιατί δεν μπορούσαμε να σταματήσουμε.

Τσακωνόμασταν για την τελευταία μπουκιά των ορεκτικών χωρις υπερβολες χαχα! Οι τιμές νορμαλ γιαυτο που δίνεται, η μουσική δεν επισκίαζε τις ομιλίες μας σημαντικό γιατι τα είπαμε. Οι πατάτες χειροποίητες κατι το οποιο εκτιμω οταν το βλέπω γιατι σημαινει πως ασχολουνται με την ποιοτητα, λιβανέζικο με ωραίο κιμα και το κοτόπουλο με τα μανιταρια υπέροχο. Της σχάρας ότι δοκίμασα ελιωνε στο στομα....

Επειδή δεν ειμαι του κρασιου ηπια μπίρα παραυτα σχολιαστηκε απο την παρεα το κρασί θετικα.

Κανονισαμε ηδη τον αλλο μηνα να ξαναπαμε στην γιορτη του αδερφου μου Μιχάλη. Πολλά μπραβο σπανιζουν την σημερον ημερα τετοια μαγαζιά.

18 Οκτ 2018

Πηγαμε προ ημερων και ήταν ολα εξαιρετικα! Είχα πάει και παλαιότερα, αλλα δεν είχα δοκιμάσει πολλά πράγματα! Το κρασί καλό τόσο όσο. Ντολμαδάκια που μου θύμισαν της γιαγιάς μου.

Μαγειρεμένα με αγάπη όλα.

Οι πατατούλες μπειμπι σχολιαστηκαν απ'όλους μας. Κρυμμένο στα Καμίνια αλλά με φαγητό πραγματικά σαν σπιτικό και παραδοσιακό με ωραίες πινελιές μοντέρνες.

Πολύ ωραία τα κρεατικά μοσχαράκι που δοκίμασα φοβερο τα συνδυάσαμε με μους παντζαριου (θεικη)!

Κανονισαμε ηδη πότε θα ξαναπαμε. Χρήζει να γίνει κρατηση για να βρείτε σίγουρα λόγω του οτι δεν ειναι πολύ μεγάλο το μαγαζί. Η ατμόσφαιρα θετική και εξυπηρετικοί ανθρωποι.

23 Οκτ 2018

Στη Ζωοδόχο πάμε παρειστικα εδώ και χρόνια. Να το πούμε απλά δεν μπορούμε να μην πάμε και ξαναπάμε.

Αληθινές ποιοτικές γεύσεις με παράδοση αλλά και μια μοντέρνα χροιά. Ολόφρεσκα όλα και δικαιολογείται από την πολλή δουλειά!

Δε ξέρω τι να πρωτοξεχωρίσω η πολίτικη σαλάτα, το μπρόκολο και η παντζαροσαλάτα είναι τα σίγουρα πρώτα που επιλέγουμε πάντα. Μετά λιβανέζικο απίστευτο αν σας αρέσουν τέτοιες γεύσεις εγώ τις αγαπώ. Σουτζουκάκια και ντολμάδες το κάτι άλλο ειλικρινα!

Στο τέλος κέρασμα γλυκάκι όχι κάτι ιδιαίτερο γευστικά αλλά οτι πρέπει για να χωνέψεις. Δεν θες κάτι άλλο μετά από το τέλειο φαγητό που σερβιρίστηκες.

Αξίζει να το δοκιμάσετε όσοι δεν το έχετε κάνει, απλά κλείστε τραπέζι γιατί το μαγαζί δεν είναι πολύ μεγάλο με αποτέλεσμα ότι αν πάτε έτσι μπορεί και να μη βρειτε!

12 Ιαν 2018

Η πρώτη μου επίσκεψη στη Ζωοδόχο Πηγή ήταν πολλά χρόνια πριν... και πραγματικά αποτελεί διαχρονική επιλογή!

Γεύσεις μαμαδίστικες οφείλω να ομολογήσω πως είναι ότι καλύτερο έχω φάει στη ζωή μου... Από τα ορεκτικά έως και το γλυκό κέρασμα! Θεωρώ πως μια φορά αν δοκιμάσεις γίνεσαι θαμώνας... Μπρόκολο ογκρατέν απίστευτο..

Μους παντζαριού, ψητές baby πατατούλες, σαλάτα πολίτικη είναι τα στανταράκια που παραγγέλνουμε σε κάθε μας επίσκεψη.

Οι άνθρωποι που απαρτίζουν το μαγαζί ζεστοί, ανθρώπινοι σε εξυπηρετούν με όλη τους την καρδιά! Πραγματικά συγχαρητήρια!!!