Κινέζικο εστιατόριο με delivery. Ανοιχτό κάθε βράδυ, Κυριακή μπουφές.

29 Σεπ 2017

Θέλεις λάθος ώρα ή λάθος συγκυρία?????...... Το μαγαζί μάς απογοήτευσε, κυρίως στο θέμα των δύο ξαναζεσταμένων πιάτων (Μπρ... ), που θα ήταν προφανώς απομεινάρια του Κυριακάτικου μεσημεριανού μπουφέ ( πήγαμε Κυριακή βράδυ ).
Λοιπόν, ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ!!

Ένας απλός χώρος που είχα επισκεφθεί για πρώτη φορά γύρω στο 2000, ύστερα από παρότρυνση φίλων! Μάλιστα είχαμε ξεσπιτωθεί από μακρυά προκειμένου να το τιμήσουμε, καθώς τότε σπάνιζαν τα έθνικ εστιατόρια και έτσι η περιέργεια μας μεγάλωνε... Οι αναμνήσεις τότε θετικότατες..... τώρα όμως φαίνεται πως τα πράγματα άλλαξαν. Εγώ γνωρίζω ότι ο ανταγωνισμός συνήθως βελτιώνει τα πράγματα.... Εδώ όμως τα πράγματα εξελίχτηκαν εντελώς αντίστροφα!!!

Πρόκειται για ένα κλασικό κινέζικο εστιατόριο της γειτονιάς, με τα κινέζικα φωτάκια του, το κόκκινο χρώμα, τα λίγα φυτά, τα κλασικά τραπέζια με τα μαύρα καθίσματα και τις κινέζικες φιγούρες... Εσωτερικά, πιο "επίσημα" τα πράγματα. Στο μικρό εξωτερικό μπαλκόνι, πιο απλή κατάσταση.

Το παρκάρισμα απελπιστικά δύσκολο, γεγονός που αυξάνει και τις απαιτήσεις των θαμώνων!!
Η πλησιέστερη στάση του Μετρό είναι εκείνη της Πανόρμου, που απέχει γύρω στα 500 μέτρα με σχετική ανηφόρα.... Η επιστροφή μάλλον πιο εύκολη!

Το μενού είναι τεράστιο, με ορισμένα φαγητά να εικονογραφούνται όπως συμβαίνει άλλωστε στα 9/10 εστιατόρια του είδους.

Τι το θέλαμε και διαλέξαμε:

P7, Τηγανιτό ρύζι με λαχανικά (4,50), με λίγο αρακά, καροτάκι και λάχανο. Το ρύζι από πάνω ήταν χλιαρό και κάτω έκαιγε! Εμφανώς ξαναζεσταμένο στα μικροκύματα...

Ζ9, Πολυνησιακά νουτλς με λαχανικά και κάρυ (5,00). Η ίδια και απαράλλαχτη κατάσταση με την παραπάνω!!!!!

S4, Μάκι σούσι με σολoμό και αγγούρι (5,50), έξι τεμάχια sushi που έδιναν την αίσθηση ενός κακοβρασμένου πιάτου, που με τίποτα δεν θύμιζαν το αγαθό αυτό...

Τόσο το ρύζι όσο και τα νουντλς σερβίρονται χωρίς κουτάλες και έτσι ο καθένας σερβίρεται με τα δικά του μαχαιροπίρουνα.... και ό, τι προκύψει.

Για τις παραπάνω απροσεξίες ( τουλάχιστον και λίαν επιεικώς ) και αφού πληρώσαμε πρώτα (καλώς ή κακώς ), ζητήσαμε να δούμε τον Κινέζο Σεφ προκειμένου να εκφράσουμε τα παράπονα μας ( αρχικά τα άκουσε η νεοφερμένη σερβιτόρα ). Αφού το έπαιξαν Κινέζοι..... παρακαλέσαμε ευγενικά για άλλη μια φορά να δούμε τον Σεφ. Με τα χίλια ζόρια ήρθε!!!! Η απάντηση του για τα ξαναζεσταμένα, αφού στην αρχή έκανε τον Κινέζο, ήταν αρνητική.... Δεν περιμέναμε κάτι διαφορετικό, γιατί συνήθως εκείνος που έχει το θράσος να τα κάνει, έχει και το θράσος να τα κρύβει. Θα μπορούσαν κάλλιστα να μας προτείνουν κάποια άλλα πιάτα.... no problem!
Όσον αφορά το σούσι, συστήσαμε στον Σεφ, εντελώς καλοπροαίρετα και καθόλου ειρωνικά, να το αποσύρει τελείως από τον κατάλογο!!

Τι μας άρεσε:

Σούπα με ρυζομακάρονα, κοτόπουλο, κόλιανδρο και πράσινο κρεμμυδάκι ( 5,00). Θεϊκή σούπα που, αν και δεν ήταν η δική μου παραγγελία, την " άρπαξα " αμέσως!!!

Πάπια Πεκίνου με πιτούλες ( 10,50 ). Το πιάτο αποτελείται από μπόλικα ψιλοκομμένα κομμάτια τραγανής πάπιας που, εκτός από τις μικρές πίτες, συνοδεύεται από φέτες αγγουριού, καρότου και λάχανου. Νόστιμο πιάτο αλλά ήρθε και αυτό χλιαρό!

Ύστερα από τα πρώτα αποτυχημένα πιάτα, θα σας ομολογήσω ότι ακόμα και εκείνα που μας άρεσαν άρχισαν να με βάζουν σε κάποιες υποψίες. Όμως τελικά το φιλοσόφησα και είπα " δε βαριέσαι... ", μια παραπάνω εμπειρία!

Το νερό έρχεται σε απλή κανάτα.

Ο λογαριασμός δεν έχει αναλυτικά τα εδέσματα, αναγράφοντας απλώς "σερβιρισμένα'...

Υπάρχει υπηρεσία delivery.

Στο τέλος βέβαια έρχονται οι γνωστές "ευχές" τους...
Τις πήραμε και φύγαμε ολοταχώς!!

24 Απρ 2017

Προ αμνημονεύτων ετών, είχα την τύχη (ή ατυχία) να εργάζομαι σε αντιπροσωπεία κλωστοϋφαντουργικών προϊόντων. Ανάμεσα στα καθήκοντα μου, ήταν να υποδέχομαι και να πηγαινοφέρνω αριστερά-δεξιά, αντιπροσώπους ξένων εργοστασίων. Μια ωραία πρωία το αφεντικό, μας ανακοίνωσε ότι ζητούσε έναν εθελοντή, αφού ο προσεχής επισκέπτης μας, θα ήταν ένας Κινέζος, και κάποιος θα έπρεπε να τον πάει στους πελάτες, αλλά και στο ξενοδοχείο του, να τον ταΐσει και να τον ποτίσει. Διευκρινίζω ότι μιλάμε για εποχή που ήταν πιο πιθανό να δεις εξωγήινο να κόβει βόλτες στο Σύνταγμα, παρά Κινέζο. Μετά από κάποια αμήχανα λεπτά σιωπής, ένοιωσα τους υπόλοιπους να με κοιτάζουν. Γιατί εγώ; ήταν το μόνο που είπα. Είσαι ο μικρότερος, είπε ο ένας. Θα είναι μια αξέχαστη εμπειρία, είπε ο άλλος. Σκέψου, ότι θα είσαι από τους ελάχιστους ανθρώπους στην Ελλάδα που έχουν γνωρίσει Κινέζο είπε ο τρίτος. Ήξερα, ότι κάθε αντίσταση ήταν μάταιη. Εντάξει, είπα και παραδόθηκα.

Μετά από δύο μέρες γνώρισα τον Μίκυ (δεν ήταν φυσικά το πραγματικό του όνομα, αλλά έτσι συστηνόταν). Επρόκειτο για ένα πολύ συμπαθητικό νεαρό, που έκανε το πρώτο του ταξίδι εκτός Κίνας, και μετά από 6-7 Ευρωπαϊκές χώρες είχε έρθει και στην Ελλάδα για να πουλήσει την πραμάτεια του. Όταν στο τέλος μιας κοπιαστικής ημέρας έπεσε πείνα η επιλογή ήταν μονόδρομος: η ταβέρνα της γειτονιάς μου. Θα έδειχνα στον Κινεζάκο πως τρώμε οι Έλληνες. Πολύ ενθουσιάστηκε ο Μίκυ. Του κατάρεσε η υπόγα, τα βαρέλια στους τοίχους, και η μουσική μπουζούκι/κιθάρα. Κάποια στιγμή όμως παρατήρησα ότι δεν έτρωγε.
-Δεν σ' αρέσει η χωριάτική;
-Ξέρεις στην Κίνα δεν τρώμε ντομάτες.
-ΟΚ. Το τυρί όμως;
-Ξέρεις στην Κίνα γενικά δεν τρώμε γαλακτοκομικά, έχουμε δυσανεξία στην λακτόζη.
-ΟΚ. Οι λαχανοντολμάδες αυγολέμονο;
-Ξέρεις στην Κίνα δεν είμαστε εξοικειωμένοι με αυτές τις περίεργες σάλτσες (!!!!! μα το Θεό, έτσι το είπε: περίεργες).
-ΟΚ. Τότε φάε παϊδάκια.
-Ξέρεις στην Κίνα δεν πολυτρώμε αρνί/κατσίκι.
Συνοψίζοντας παραθέτω σύντομο ηθικό δίδαγμα: Όχι, οι Κινέζοι δεν τρώνε, τα πάντα.
Την επόμενη μέρα, όταν ο Μίκυ με ρώτησε (με εμφανή τρόμο) που θα τρώγαμε τον αποστόμωσα (ή έτσι νόμιζα): απόψε θα φάμε σε Κινέζικο.
-Σε τι; είπε ο Μίκυ, με απορία ζωγραφισμένη στο πρόσωπο του.
-Σε Κινέζικο, πως το λένε, ξέρεις εκεί που τρώνε με ξυλάκια. Δεν έχεις ξαναπάει σε κινέζικο; ρώτησα, και χασκογέλασα με την εξυπνάδα μου.
-Όχι, δεν έχω πάει, απάντησε ο Μίκυ. Και το έλεγε σοβαρά. Σοβαρότατα. Σειρά μου να απορήσω.
-Στην Κίνα δηλαδή, όταν βγαίνετε για φαγητό που ακριβώς πάτε;
-Όπου πάτε και εσείς. Σε ταβέρνες, ψησταριές, φαστφουντάδικα και εστιατόρια. Πάντως όχι σε κινέζικα.
-Δηλαδή;
-Πως να στο εξηγήσω; Όπως εσείς δεν πάτε σε Ευρωπαϊκά, αλλά σε Ελληνικά, Ιταλικά, Γαλλικά ή οτιδήποτε άλλο, έτσι και εμείς δεν πάμε σε Κινέζικα, αλλά σε μαγαζιά με κουζίνα της Καντόνας, του Σετσουάν, ή του Χουνάν αλλά σίγουρα όχι σε Κινέζικα.
Μετά έμαθα το προφανές: Ότι η Κινέζικη κουζίνα δεν είναι ένα πράγμα. Άλλο είναι η κουζίνα του Χορμπίν, όπου τον χειμώνα η θερμοκρασία είναι στους -40 και άλλη της υποτροπικής Καντόνας. Και ότι ο ψαροφάγος κάτοικος της Σαγκάης δεν τρώει τα ίδια με τον μουσουλμάνο της δυτικής Κίνας που δεν έχει δει ψάρι ούτε στον ύπνο του. Και η μεγαλύτερη πλάκα: οι βορειοκινέζοι δεν έχουν το ρύζι αλλά το σιτάρι ως παραδοσιακή τροφή. Βλέπετε το ρύζι χρειάζεται ζεστά κλίματα οπότε βγαίνει στην νότια Κίνα, και όπως είναι φυσικό τα παλιότερα χρόνια δεν ήταν δυνατή η μεταφορά του σε μεγάλες ποσότητες στην βόρεια Κίνα, αλλά αποτελούσε και καλά gourmet φαγητό για τους φραγκάτους της εποχής.

Με απλά λόγια τρως ότι παράγεις. Το ίδιο πράγμα δηλαδή με την Ευρώπη και το λάδι. Οι βόρειοι (π. χ. Σκανδιναβοί) δεν το χρησιμοποιούσαν ποτέ στην παραδοσιακή τους κουζίνα αφού δεν το είχαν.

Σύντομο ηθικό δίδαγμα νο 2: Όχι, όλοι οι Κινέζοι δεν τρώνε τα ίδια.
Συνέχεια ιστορίας: Το ίδιο βράδυ επισκεφθήκαμε ένα από τα λίγα τότε Κινέζικα εστιατόρια. Η παραγγελία περιελάμβανε τα πάντα όλα: γλυκόξινα, σούπες, γουον τον, νταμπλινγκ και τα ρέστα. Για να μην τα πολυλογώ ένα θα πω. Το μόνο που θύμισε στον φιλαράκο μου τον Μίκυ την πατρίδα του, ήταν το ρύζι.

Τα υπόλοιπα ούτε τα είχε ματαδεί, ούτε τα είχε ξανακούσει. Μετά από χρόνια έμαθα, ότι αυτό που τρώμε στην Ελλάδα ή στην Ευρώπη είναι η Αμερικανοποιημένη εκδοχή του κινέζικου. Δηλαδή η κουζίνα που δημιούργησαν οι κινέζοι μετανάστες στην Αμερική παίρνοντας την βασική ιδέα και προσαρμόζοντας την στα υλικά, τις προτιμήσεις και την φιλοσοφία των αμερικάνων. Γιατί όπως και να το κάνουμε ήταν και παραμένει δύσκολο να βρεθούν original υλικά εκτός Κίνας.

Αλλά είναι πολύ πιο εύκολο να βρεθεί π. χ μπρόκολο που το αγαπάνε κιόλας οι Αμερικάνοι. Γι' αυτό και χωρίς να θέλω να σας στεναχωρήσω, αν κάποτε βρεθείτε στην Κίνα και πάτε σε μη τουριστική περιοχή, επαναλαμβάνω μη τουριστική δεν θα φάτε ούτε σπρινγκ ρολλς, ούτε γλυκόξινα. Βασικά δεν θα καταλαβαίνετε τι ακριβώς τρώτε, αφού τίποτε δεν θα σας θυμίσει αυτά που ξέρετε, αλλά θα αναφωνείτε τι ωραία είναι αυτά τα κριτσανιστά πατατάκια που τρώτε, και που αργότερα θα μάθετε ότι δεν είναι ακριβώς πατατάκια αλλά τηγανιτά αυτιά γουρουνιού.

Και για να τελειώνω: Δεν τρώμε κινέζικα. Τρώμε κάτι που φανταζόμαστε ότι είναι κινέζικο όπως οι Αμερικάνοι τρώνε στα εν Αμερική Ελληνικά εστιατόρια γύρο από αρνί ή μοσχάρι (!! ), μαρούλι με σάλτσα φέτας (!!! ) φαλαφέλ και χουμούς(!!!! ) και νομίζουν ότι αυτή είναι η αυθεντική Ελληνική κουζίνα, πλην όμως όπως αντιλαμβάνεστε, ουδεμία σχέση έχει με την πραγματικότητα.

Μετά από αυτή την όχι και τόσο μικρή εισαγωγή και αφού ξεκαθαρίσαμε ότι δεν πρόκειται να φάτε τα ίδια που τρώνε οι Κινέζοι στην πατρίδα τους πάμε στο ψητό: Το μαγαζί είναι όπως φαντάζεστε ένα εν Ελλάδι κινέζικο. Δηλαδή με τα κινέζικα έπιπλα, τους εφιαλτικής αισθητικής πίνακες και τα κόκκινα φαναράκια, και με την απαραίτητη Ελληνική πινελιά που περιλαμβάνει έναν εξωτερικό κλεισμένο με νάιλον χώρο. Οφείλω όμως να ομολογήσω ότι τα τραπέζια είναι αραιά μεταξύ τους (έως και πολύ αραιά θα έλεγα) με αποτέλεσμα να τρώτε ήσυχα, χωρίς να έχετε την αίσθηση ότι από το διπλανό τραπέζι θα αρπάξουν το πιάτο σας.

Επίσης εύφημος μνεία απονέμεται για το γεγονός ότι τα τραπέζια είναι άψογα στρωμένα με καλοσιδερωμένα υφασμάτινα τραπεζομάντηλα, και το όλο μαγαζί αποπνέει μια αίσθηση καθαριότητας. Βασικό συν του μαγαζιού, είναι ότι οι δύο κοπέλες που σερβίρουν μιλάνε άπταιστα ελληνικά αφού έχουν γεννηθεί και μεγαλώσει εδώ, με αποτέλεσμα σε αντίθεση με άλλα κινέζικα να μη χρειάζεται η παντομίμα κατά την ώρα της παραγγελίας. Φυσικά θα σας εξηγήσουν ότι χρειαστεί να ξέρετε και δεν θα χρειαστεί να τις ψάχνετε αφού μόλις σηκώσετε το βλέμμα, ξέρουν ήδη τι θέλετε πριν καν το πείτε

Νερά, ποτά, ποτήρια και τα ρέστα θα έρθουν επί τη αφήξει σας, σε χρόνο dt. Τσακάλια δηλαδή. Α, και μια που ανέφερα τη λέξη νερά. Φέρνουν κανάτα και όχι το γελοίο εμφιαλωμένο που το βλέπω και μου γυρνάν τα άντερα. Από τον κατάλογο μην περιμένετε εκπλήξεις. Θα δείτε τα ίδια φαγητά που έχετε δει χιλιάδες άλλες φορές.

Η διαφορά είναι το πόσο καλά φτιαγμένα είναι εδώ: η καυτερή και ξινή σούπα που είναι ίσως η καλύτερη που έχω φάει, είναι πηχτή με άφθονη σόγια, όπως άλλωστε πρέπει να είναι και όχι αυτό το νερόπλυμα που συνήθως σερβίρεται ως σούπα. Τα wonton και τα spring rolls είναι πάντα τραγανά χωρίς ίχνος λαδίλας. Η τραγανή πάπια είναι εξαιρετικά τηγανισμένη στην κυριολεξία αυτό που λέει το όνομά της. Το κοτόπουλο με αμύγδαλα άλλο πράγμα.

Για να μην τα πολυλογώ δεν θα φάτε μεγάλη κουζίνα αλλά ότι φάτε θα είναι άψογο. Η καλή ποιότητα των πρώτων υλών είναι δεδομένη, η εκτέλεση άψογη και οι μερίδες μεγάλες. Το μόνο μελανό σημείο είναι τα ρύζια. Όλως παραδόξως δεν είναι καλά. Αλλά ουδείς τέλειος. Και για να τελειώνω. Προφανώς αν μένετε στον Πειραιά δεν θα ξεκινήσετε να πάτε. Αλλά αν μένετε κάπου γύρω πάτε μια βόλτα. Θα φάτε, θα πιείτε, κοινώς θα γίνετε μπαούλο και το βράδυ θα κοιμηθείτε σαν πουλάκια. Θα πληρώσετε ένα ποσό από αστείο έως χαμηλό, θα πάρετε κανονικά απόδειξη για τα πάντα και θα φύγετε κατευχαριστημένοι. Άσχημα είναι;

ΥΓ 1: Όταν γράφουμε υπάρχει ένας απλός κανόνας: Πάμε και μετά γράφουμε. Υπάρχουν κάποιοι (ευτυχώς λίγοι) χρήστες οι οποίοι γράφουν καθ' έξιν ψευδείς κριτικές, αφού δεν έχουν πάει στα μαγαζιά για τα οποία γράφουν. Έκπληκτος διάβαζα εγκωμιαστική κριτική για χαρμπουγκεράδικο το οποίο έχει κλείσει εδώ και ένα χρόνο. Μια άλλη χρήστης το τερμάτισε: έγραψε κριτική για εστιατόριο που έκλεισε πριν 4 χρόνια (! ). Επίσης με μεγάλο ενδιαφέρον διάβασα άλλη κριτική για μαγαζί το οποίο δεν έχει κλείσει αλλά έχει μεταφερθεί, πλην όμως η κριτική αναφερόταν στο παλιό. Για να μαζευτούν λίγο ορισμένοι, εκτός αν θέλουν να γράψω και τα ονοματάκια τους.
ΥΓ 2: Ευχαριστώ τους χρήστες που κατά καιρούς έχουν αναφερθεί σε εμένα. Προσπαθώ να διαβάζω καθημερινά όλες τις κριτικές και ψηφίζω αβέρτα. Μια που δεν γράφω συχνά είναι η ελάχιστη συνεισφορά μου. Και μια που το 'πα. Δεν γράφω συχνά για τέσσερις λόγους: 1ος λόγος και βασικός: είμαι τεμπέλης. 2ος λόγος: Γράφω για μαγαζιά που με ιντριγκάρουν. Γράφω επίσης όταν η γνώμη μου διαφέρει από τις υπόλοιπες. Γράφω όταν για κάποιο μαγαζί δεν έχουν γραφτεί αρκετά πράγματα. Δεν θέλω να γράφω αυτονόητα πράγματα (π. χ ότι η Σπονδή έχει καλό φαγητό) ή πράγματα που έχουν ξαναγραφτεί άλλες εκατό φορές. 3ος λόγος: δεν θέλω να γράφω για συνοικιακά σουβλατζίδικα/ψησταριές, για τυροπιτάδικα ή φαστφουντάδικα. Τα πρώτα δεν αφορούν κανέναν πλην των γειτόνων, και τα υπόλοιπα δεν είναι εστιατόρια. Καλό θα ήταν να δημιουργηθεί ειδικός χώρος στο site για delivery και street food με άλλα βαθμολογικά κριτήρια. 4ος λόγος: Αυτολογοκρίνομαι. Υπάρχουν μαγαζιά (αισχρά) για τα οποία ξεκίνησα να γράφω και μετά τα έσβησα. Αν δεν τα έσβηνα εγώ θα τα έσβηναν οι κέρβεροι διαχειριστές του site.

08 Φεβ 2016

Είναι αλήθεια ότι η ''επανεμφάνιση'', μετά από ένα μεγάλο χρονικό διάστημα απουσίας, του ιδιαίτερα αγαπητού φίλου World και ας μου επιτραπεί η φράση ''guru της ethnic κουζίνας'' εδώ στο ask4food, φαίνεται να χαροποίησε και ενέπνευσε πολλούς φίλους του site. Φυσικά και εγώ δεν θα μπορούσα να αποτελέσω εξαίρεση. Ας μου επιτραπεί λοιπόν και σε μένα, να του αφιερώσω αυτή την κριτική, καθόσον διαπίστωσα ότι δεν έχει επισκεφθεί το SPRING ROLLS.

Ας ταξιδέψω όμως αρκετά πίσω στον χρόνο, περίπου τρία χρόνια. Δύο κριτικές έχω να παρουσιάσω όλες και όλες, ως χρήστης του site, στο πεδίο ''Κίνα και Ν. Ασία'', τα πολύ αξιόλογα CHAU'S και ROUAN THAI, αμφότερα εντός του 2013. Από τότε σιωπή!! Απολύτως τίποτε δεν μου κίνησε την περιέργεια για επίσκεψη. Το γειτονικό μας Κινέζικο, το οποίο τιμούσαμε συχνά πυκνά με delivery, μάλλον ''πνέει τα λοίσθια'', κινείται και ιδιαίτερα υποτονικά στο site, λειτουργώντας μάλλον αποτρεπτικά για repeat. Dead end!!

Το φως στην άκρη του τούνελ, φάνηκε όχι στην εκπομπή της Νικολούλη, αλλά στις πολύ πρόσφατες κριτικές για το SPRING ROLLS, φίλων του site.

Έκπληξη πρώτη. Σύμφωνα με το google maps, απέχει από το σπίτι μου περίπου 2,5 χλμ και ουδέποτε άκουσα για αυτό ή πέρασα απέξω. Έκπληξη δεύτερη. Εστιατόριο δεκαετίας με μόνο 13 κριτικές; Φαίνεται ότι μας έχει φάει ο καναπές και η τεμπελιά της λύσης του delivery!!

Σάββατο 30 Ιανουαρίου 2016, ώρα 21:00, άτομα 2, χωρίς κράτηση.

Ο χώρος είναι απλός, καθαρός, αξιοπρεπής και that's it. Διακοσμητικές ανησυχίες δεν υπάρχουν, μερικές πολύ απλές πινελιές, προσπαθούν να δώσουν μια μικρή Κινέζικη νότα στον χώρο. Στα συν ο διαχωρισμός καπνιζόντων και μη, με το εξωτερικό ''μπαλκονάκι'' για τους καπνιστές, να είναι περίκλειστο με χοντρό νάιλον και θερμαινόμενο από σόμπες μανιτάρια. Αναπάντεχη έκπληξη της βραδιάς το μουσικό χαλί, σε μάλλον χαμηλή ένταση. Όχι δεν έπαιζε Κινέζικη μουσική!! Το ηχοσύστημα ήταν συντονισμένο στην συχνότητα του Easy soft music και ο radio dj Ανδρέας Μαυρογένης απλά έδινε τα ρέστα του!! Πρόγραμμα totally 80's, σε powerpop και rock επιλογές, στην επιστροφή κάναμε μια μεγάλη βόλτα με το αυτοκίνητο συνεχίζοντας την ακρόαση, με το ένα κομμάτι καλύτερο από το άλλο.

Στο θέμα της εξυπηρέτησης δεν θα έχετε προβλήματα. Η συμπαθητική Κινεζούλα θα σας δώσει τον χρόνο σας και θα κινηθεί στο τρίπτυχο λήψη παραγγελίας-σερβίρισμα-λογαριασμός. Περαιτέρω ''ανησυχίες'' δεν υπάρχουν και η ροή των πιάτων στο σωστό χρόνο, θα ολοκληρώσει τις μάλλον θετικές εντυπώσεις.

Στο τραπέζι μας, κινηθήκαμε κλασικά, με γνώμονα τόσο τις προηγηθείσες κριτικές φίλων του site, αλλά και την εμπειρία μας στην Κινέζικη κουζίνα. Παραγγείλαμε:

-Μια σούπα chicken sweet corn και μια σούπα king crab. Έφτασαν καυτές και νοστιμότατες, σερβιρισμένες στο κλασικό μπολάκι και με το κλασικό κουταλάκι. Πολύ πλούσιες σε υλικά, σωστά δεμένες, αποτέλεσαν μια άριστη εισαγωγή στο δείπνο μας, εκείνη την κρύα και βροχερή νύκτα. Προσοχή καίνε πολύ!!

-Πολυνησιακά noodles με curry. Ομοφωνία απόψεων, παρότι ήταν καλομαγειρεμένο, ψηφίστηκε ως το πιο αδύναμο πιάτο της βραδιάς με το curry να ''απουσιάζει''.

-Τηγανιτό ρύζι με λαχανικά. Μερίδα γίγας, επαρκές για 4 άτομα, πολύ σωστά εκτελεσμένο.

-Crispy duck, συνοδευόμενο από side έκπληξη, κάτι σαν την δική μας πολίτικη σαλάτα, σε μια πιο smooth εκδοχή. Το παπί ήταν πολύ καλό ως προς το τραγανιστό της εκτέλεσης, αλλά υπήρχαν και ορισμένα κομμάτια με χόνδρους, στερώντας πόντους στην τελική εντύπωση.

-Κοτόπουλο με τζίντζερ. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ, ήταν το πιάτο της βραδιάς. Μερίδα extra large για τα Κινέζικα standards, άριστα εκτελεσμένο με το τζίντζερ, αυτό το εξαίσιο συστατικό, να φωνάζει βροντερά ''παρών''!!

-Μοσχάρι με σάλτσα στρειδιών. Είναι το δικό μου αγαπημένο πιάτο και ευτυχώς όχι μόνο δεν διαψεύστηκα, αλλά συναγωνιζόταν επάξια το κοτόπουλο. Γενικές εντυπώσεις πολύ καλές ως άριστες, όπως το παραπάνω πιάτο.

-2 μπύρες.

Check please
Για τα παραπάνω πληρώσαμε 46,70€ με απόδειξη. Μην παρασυρθείτε και πείτε ότι μας ''γδάρανε'', απλά θα σας πω ότι φύγαμε με πακέτο, κάτι πρωτοφανές για Κινέζικο εστιατόριο.

Κατέληξα ότι:
Αυτή η τόσο αξιόλογη κουζίνα, μπορεί να μην είναι πλέον τόσο δημοφιλής όσο ήταν πριν 10 ή 20 χρόνια, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έχει χάσει τους φίλους και οπαδούς της. Παραβλέψτε τον αδιάφορο και λιτό χώρο. Οι πολύ πλούσιες και σωστά εκτελεσμένες μερίδες (έστω με τις μικρές αστοχίες), οι χαμηλές τιμές και το επαρκές service, το κάνουν μια πολύ δελεαστική πρόταση.

15 Νοε 2015

Χαζεύοντας το ask4food, τις προηγούμενες ημέρες, διάβασα μια κριτική του χρήστη p_v για το spring rolls. Μου έκανε κλικ, πήρε τις φίλες μου, και αποφασισαμε να δώσουμε μια ακομα ευκαιρία σε ένα κινεζικο. Τελικά αποδείχτηκε οτι καλώς πράξαμε και το επισκεφτηκαμε, γιατι άξιζε τον κόπο.

Σάββατο βράδυ, προηγήθηκε τηλεφωνική κράτηση, δεν κατάλαβα γιατι το έκανα, αλλα τελος πάντων, και βρεθήκαμε τέσσερα άτομα στην Πανόρμου. Για το παρκάρισμα δε θα κάνω σχόλιο, γιατι εγώ έψαχνα είκοσι λεπτά, κάποιοι απο την παρέα πάρκαραν αμέσως.

Ερχόμενοι απο Αλεξάνδρας, στρίβετε αριστερά στο φανάρι της οδου Λαρισης, ανεβαίνετε και στην οδό Τριφυλλίας, στρίβετε δεξιά. Στο 97, στο αριστερό σας χέρι, θα το δείτε. Μπαίνοντας, υπαρχει ο χώρος με τα καθιερωμένα νάιλον περιμετρικά, για τους καπνίζοντες. Ανεβαίνετε τις σκάλες, και προχωράτε στα ενδότερα, σε ένα μαγαζι κινεζικο, αλλα οχι με βαριά διακοσμηση οπως συνηθίζεται σε τέτοιου είδους μαγαζια.

Τα τραπέζια έχουν μικρή απόσταση μεταξύ τους, ικανοποιητική, ο χώρος ειναι καθαρός, και οι τοίχοι βαμμένοι σε ανοιχτό χρώμα, έχουν ράφια με βαζάκια σαν αυτα που βάζεις τα γλυκά του κουταλιού, κλεισμένα με ταινίες με κινεζικα ιδεογράμματα. Στο χώρο βάζω 3/4 γιατι το κρίνω σαν κινεζικο εστιατοριο. Μπουφέ εχει την Κυριακή, και κανει delivery στην ευρύτερη περιοχή.

Η παραγγελία μας περιελάμβανε

-κοτόπουλο σετσουαν, πολυ ζουμερό, πικάντικο κατα την κατάποση, με τριμμένο κολοκύθι και πιπεριές. Εξαιρετικό.

-μοσχάρι σε σάλτσα στρειδιών. Πολυ καλο, χορταστικό, τα κομματια του μοσχαριού ζουμερά και η σάλτσα έδενε απόλυτα.

-κοτόπουλο γλυκόξινο. Αρκετα καλο, άρεσε στην παρέα, αλλα εγώ προσωπικά το βρήκα το πιο αδύναμο της βραδιάς.

-μοσχάρι σετσουαν. Αυτο ήταν ακομα πιο πικάντικο απο το κοτόπουλο. Πολυ γευστικό, πικάντικο και καυτερό, δεν κατάφερα να το τελειώσω. Είχε και αυτο μικρα κομματια κολοκυθιου και πιπεριές λεπτοκομμενες. Πάντως μου άρεσε πολυ, οπως και στους υπόλοιπους της παρέας.

-ρύζι σπέσιαλ με διαφορα είδη κρέατος, αυγο και λαχανικά. Πολυ καλο και ελαφρύ, παρά το τηγανητό.

-ρύζι με ανάμεικτα λαχανικά και αυγο επισης πολυ γευστικό.

-φτερούγες κοτόπουλο με μπάρμπεκιου σος, αρκετα καλή μερίδα, και πολυ γευστική.

Οι μερίδες ειναι πολυ μεγάλες. Τα βάλαμε στη μέση και τα μοιραστήκαμε, και παρόλα αυτα, δεν τα καταφέραμε να τα τελειώσουμε ολα.

Η εξυπηρέτηση απλή, ευγενική, χωρις εξάρσεις, τίποτα το φοβερό. Ηρθαν ολα σε σωστή σειρά, σε νορμαλ χρόνο.

Το value for money, πολυ καλο. Με ολα αυτα, με τρεις κοκακολες, ένα ποτήρι παραδοσιακό κρασι, και δυο μπουκάλια εμφιαλωμένο νερό, πληρώσαμε κατι λιγότερο απο 60 ευρω. Και φύγαμε χορτάτοι και χαρούμενοι που δεν κλάψαμε τα λεφτα μας.

Εγώ προσωπικά, επειδη κάποιοι με ξέρετε, και έχω πει ποσο πολυ μου αρέσει το κινεζικο, μπορω να πω οτι το προτεινω. Αν βρεθείτε στην περιοχή, ή μένετε κοντα, μη διστάσετε να δώσετε μια ευκαιρία, γιατι θα το ευχαριστηθείτε. Εγώ θα το ξαναεπισκεφτώ, αλλα αυτο δε σημαινει οτι δε θα συνεχίσω να δοκιμάζω και αλλα κινεζικα, είτε τα ξετρυπωνω εγώ, είτε το κάνουν άλλοι για μένα!!
Ευχαριστω p_v!!

06 Νοε 2015

Κυριακή βράδυ, αρχές Οκτώβρη, απόφασισα να κάνω το δείπνο στην σύντροφο μου και της έδωσα την ευκαιρία να δοκιμάσει για πρώτη φορά κινέζικο.

Οι προσδοκίες μου στην έθνικ κουζίνα είναι σχετικά μεγάλες. Άλλωστε έχω από χρόνια εντρυφήσει στα κινέζικα πιάτα και έχω επισκεφτεί αρκετά μαγαζιά σε Ελλάδα και εξωτερικό (Μεγάλη Βρετανία και Νέα Υόρκη). Έχοντας σαν αναφορά το CHAUS από θέμα ποιότητας φαγητού, γεύσης και φρεσκάδας υλικών η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα και πολλά όταν καθίσαμε στα κόκκινα άνετα καθίσματα του καλαίσθητου αλλά πολύ σκοτεινού ημιυπαίθριου χώρου, ο οποίος καλύπτονταν από νάυλον (κλασσίκο ελληνικό φαινόμενο). Ο χώρος στο κυρίως μαγαζί ήταν αρκετά λιτός, όπως αρμόζει σε ένα κινέζικο εστιατόριο, αλλά και αρκετά μικρός (3-4 τραπέζια). Γενικώς το κατάστημα αυτό πραγματοποιεί κυρίως διανομή κατ οίκον.

Η κινέζα σερβιτόρα, με τα λεπτά χαρακτηριστικά και το κλασσικό επαγγελματικό χαμόγελο έφτασε σχεδόν αμέσως και δε χρειαστηκε ιδιαίτερα να μας βοηθήσει με την παραγγελία. Μια μπύρα για μένα, μια κόλα, σούπα με κοτόπουλο-καλαμπόκι, ρύζι με τηγανητό αυγό και αρακά-μανιτάρια, μοσχάρι σετσουάν, κοτόπουλο με κάσσιους και γλυκό τηγανητή μπανάνα για επιδόρπιο. Το να θύμαμαι ακριβώς τι παραγγείλαμε πρίν από ένα μήνα με εκπλήσει.

Τα φαγητά έφτασαν όλα στους σωστούς χρόνους

Η σούπα ήταν εκπληκτική, καυτή και νοστιμότατη. Μύριζε υπέροχα και γαργαλούσε όλες τις αισθήσεις. Δε θα πω περισσότερα (πραγματικό 4/4). Την μοιραστήκαμε και εννοείτε ότι κάηκε η γλώσσα και των δυο μας.

Το τηγανητό με αυγό και μανιτάρια ρύζι ήταν πολύ νόστιμο και επιτυχημένο με ολόφρεσκα υλικά, πολύ μυρωδάτο και μάλιστα η μερίδα ήταν μεγάλη (4/4 και εδώ). Το καλό σησαμέλαιο και η σάλτσα σόγιας ίσως να μετρούσαν εδώ. Η γεύση αυγού και μανιταριών ισσοροπημένη.

Δύο στα δύο και πάμε στα κυρίως

Το κοτόπουλο με το μόσχαρι έμοιαζαν αρκετά μεταξύ τους όσο αφορά τη σάλτσα. Ηταν πολύ καλά (3,5 και τα δύο). Σίγουρα το CHAUS κάνει ελαφρώς καλύτερο το κοτόπουλο με τα κάσιους αλλά εδώ η σάλτσα του έμοιασε με σετσουάν (κρεμμύδι, πιπεριά, σόγια σως, κτλ. ) με κασιους. Το μοσχάρι ήταν καλό θυμάμαι και αρκετά καυτερό, όπως το θέλω. Τα υλικά φαίνονταν φρέσκα.

Μέχρι εδώ η βαθμολογία πλησιάζε το 4 αλλά το γλυκό δεν ήταν ανάλογων προσδοκιών (και το παραγγείλαμε ώστε να κλείσει όμορφα αυτή η βραδιά που ενθουσίασε και την φίλη μου) (2/4). Η μπανάνα ήταν τηγάνισμένη σε αρκετά χάλια κουρκούτι, ποτισμένο με πολύ και μέτριας ποίοτητας λαδι. Βαρύ γλυκό, δύσκολα τρωγόταν. Παρόλ αυτά δεν μείωνω τη συνολική βαθμολογία, αλλά θα χαρώ ο ιδιοκτήτης να το λάβει αυτό υπόψη.

Πληρώσαμε γύρω στα 30 ευρώ, λογική τιμή για την πολύ καλη ποιότητα φαγητού.

Να πάτε, το συστήνω ανεπυφύλακτα (βρίσκεταί και πολύ κοντά στο RED ELEPHANT και το μετρό βολεύει). Θα ξαναπάω.

05 Οκτ 2016

Καιρό είχα να φάω τόσο ήρεμα.
Αυτό μου έμεινε μαζί με το ότι επίσης ΄''εφαγα πολυ''.
Κόσμος μπήκε βγήκε ούτε που καταλάβαινες ότι υπάρχουν δίπλα σου.
Κυριακή μεσημέρι με μπουφέ των 13 ευρώ το άτομο.
Ούτε δήθεν ούτε υπερπροσπάθεια ούτε τίποτα.
Απλά κάθεσαι σου εξηγούν τι παίζει τρως πληρώνεις φεύγεις και όλοι είμαστε καλά.
Ο χώρος κλασικός του είδους εκπέμπει ηρεμία και χαλαρότητα, με την εξυπηρέτηση αβασάνιστη και ευγενική.
Στα του φαγητού έχουν εξηγηθεί όλα παρακάτω εκτενώς και συμφωνώ στο μέσο όρο οπότε δεν μένει να προστεθεί κάτι περάν του ότι τα περισσότερα είναι πάνω του μέτριου προς το καλό.
Τι φάγαμε? Όλα.
Spring rolls
Τηγανητό ρύζι
Noodles
Κοτόσουπα
Όλα τα είδη του ‘’κρέας με εκείνη την κινεζική σάλτσα που μοιάζουν αλλά όχι πάρα πολύ’’.
Θα ξαναπήγαινα και με κατάλογο.
Απλά δεν είναι μέρος για έξοδο προφανώς,
Τα χαρακτηριστικά ενός εστιατορίου λείπουν (η το είδα έτσι λόγω ημέρας μπουφέ -πιθανό-) όπως όχι μουσική, όχι σκότωμα να σου φέρουν σερβίτσια, όχι τελειώσατε να σας τα μαζέψω κλπ οπότε μένει ένα κάτι σαν κινέζικο μαγειρειό.
Το οποίο όμως δεν ενοχλεί, σε ηρεμεί παράξενα.
Τίμιο.
Απόδειξη (να τα ξαναλέμε αυτά) κανονικότατα.

06 Οκτ 2015

Εχθες επισκεφθηκαμε πρώτη φορά το Spring Rolls. Πέρα από το πάρκινγκ που είναι πολύ δύσκολο όπως και σε ολόκληρο τον Δήμο Αθηναίων, η εμπειρία ήταν πολύ καλή.

Παραγγειλαμε πολλά πιάτα μιας και ήταν η πρώτη φορά ώστε να σχηματίσουμε άποψη. Γενικά νομίζω πως ή τιμή που έχουν βάλει οι περισσότερο είναι υπερβολική καθώς 2 άτομα μπορούν να φάνε με 12-13€ + ποτό. Πήραμε:

Σπρινγκ Ρολς Λαχανικών: Πολύ καλά
Χοιρινά παιδάκια με σουσάμι: Κόλαση!
Ρύζι ατμού: Φοβερό
Τσόου Μέιν Γαρίδας: Τέλειο
Κοτόπουλο με κάσιους: Αντίο ζωή!
και μια μπίρα μπουκάλι 500ml = 30,20€ σύνολο.

Γενικά μπορεί κάποιος να φάει πολύ πιο οικονομικά με ένα ρύζι ή νουντλ και ένα πιάτο κρέατος στα 2 άτομα καθώς οι ποσότητες είναι τρομακτικές!

Θα ξανά πάμε σίγουρα!

Τριφυλλίας 91, Αμπελόκηποι