Ανοιχτό καθημερινά από το μεσημέρι.

04 Νοε 2016

Για το συγκεκριμένο μαγαζί με έχουν καλύψει οι προηγούμενοι χρήστες επαρκώς. Απλώς θα ήθελα προσθέσω και εγώ την εμπειρία μου.

Το μαγαζί βρίσκεται στον Κεραμεικό και όταν ο καιρός το επιτρέπει, όπως την ημέρα που το επισκέφθηκα, καθημερινή μεσημέρι, είναι πολύ ωραία στα ελάχιστα τραπεζάκια που βγάζει στο πεζοδρόμιο. Είναι αρκετά στριμωχτά, καθώς το πεζοδρόμιο είναι μικρό και στενό και γι΄ αυτό δεν ενδείκνυται για μεγάλες παρέες. Γι΄ αυτό και οι περισσότεροι είναι περαστικοί: παίρνουν τα σουβλάκια και φεύγουν. Το μαγαζί είναι πάντα γεμάτο, κυρίως από νεαρόκοσμο αλλά κάνει και πολύ δουλειά με το delivery, κατά τη γνώμη μου όχι άδικα. Μέσα ο χώρος είναι μόνο για να δώσεις παραγγελία.

Επειδή πάντα έχει πολύ κόσμο, η εξυπηρέτηση είναι λίγο προβληματική και αργή. Οι γεύσεις όμως σε αποζημιώνουν. Δεν χρειάζονται πολλά λόγια: η γεύση και η νοστιμιά είναι αρκετές και "μιλάνε" από μόνες τους: τα σουβλάκια-καλαμάκια του Έλβις απλώς ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ! Είναι μακράν τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει. Η φήμη του λοιπόν δεν είναι καθόλου τυχαία. Στα πλεονεκτήματα του μαγαζιού συγκαταλέγεται κατά τη γνώμη μου και ο κατάλογος με 3-4 επιλογές. Δεν θέλεις περισσότερο. Το ενδιαφέρον στρέφεται αυτομάτως εκεί που πρέπει: σε "αναγκάζει" να πάρεις σίγουρα καλαμάκι και να μη φύγεις χωρίς να το έχεις δοκιμάσει. Μετά από αυτό, ποιος να συγκριθεί μαζί του; Δεν είναι επίσης τυχαίο ότι το σύνθημά του είναι ότι "όποιος τρώει, ξανατρώει". Αυτό είναι το μόνο σίγουρο, γιατί ανταποκρίνεται πλήρως στην πραγματικότητα. Το καλαμάκι είναι το μεγαλύτερο που έχω δει, χορταστικό, ζουμερό και με ελάχιστο λίπος. Συνοδεύεται με ψωμάκι και το απαραίτητο λεμονάκι και σερβίρεται σαν κανονική μερίδα. Η αλήθεια είναι ότι μοιάζει με κανονική μερίδα λόγω μεγέθους. Ωστόσο, για να μην αδικήσω τα υπόλοιπα του καταλόγου, must είναι κατά τη γνώμη μου και τα μαριναρισμένα χοιρινά παντσετάκια με τις τηγανητές πατάτες και τη σως μουστάρδας του Έλβις που είναι πολύ ωραίος συνδυασμός και συνοδεύονται και από το ψωμάκι του το ζυμωτό με το λεμονάκι. Όλα τα λεφτά! Οι πιτούλες του επίσης είναι σταρένιες ή σικάλεως ή καλαμποκιού. Κατά τα λοιπά για την επόμενη φορά, εκτός από το θεϊκό καλαμάκι θα δοκιμάσω λουκάνικο με πράσο. Το κοτόπουλο (μπούτι), ο χοιρινός λαιμός και το κεμπάμπ αφρός είναι επίσης ενδιαφέρουσες επιλογές. Και εδώ ακριβώς σταματούν οι επιλογές. Αυτά είναι. Και είναι αρκετά. Έκαστος στο είδος του!

Οι τιμές καλές. Θα φας καλά και θα χορτάσεις. Δεν θα ξοδευτείς και σίγουρα θα ξαναπάς.

23 Ιούλ 2015

Ένα καλοκαιρινό βράδυ Σαββάτου καθώς κάναμε μια βόλτα στο Κεραμικό με την παρέα μας μας έπιασε μια λιγούρα. Μιας και περνάγαμε από έξω είπαμε να φάμε στον ΕΛΒΙΣ. Οι επιλογές λίγες αλλά προσεγμένες, σουβλάκι χοιρινό και πανσέτα που συνοδεύονται από πατάτες και ψωμάκι.

Εγώ δοκίμασα μόνο τα σουβλάκια τα οποία μπορώ να πω ότι είναι γευστικά και καλοψημένα... Αν βρεθείτε πεινασμένει στην περιοχή και θέλετε κάτι γρήγορο σας το προτείνω!

08 Οκτ 2015

Μετά από κρασιά σε μαγαζιά της περιοχής είπαμε να επισκεφτούμε τον ΕΛΒΙΣ.
Ο κόσμος πολύς και το μενού μικρό και περιεκτικό.

Φάγαμε:

-καλαμάκια χοιρινά
-μπριζολακια
και τα δύο συνοδευόταν απο πατάτες και ψωμί.

Στο πλάι μπορούσες να βάλεις σως της επιλογής σου μεταξύ κέτσαπ και μουστάρδας ή κατι τέτοιο.

Το κρέας νόστιμο και καλοψημένο αλλά παραμένει ένα καλό καλαμάκι/μπριζολάκι.

Ο χώρος μικρός με σταντ για να ακουμπήσεις το φαγητό σου και η εξυπηρέτηση άμεση με τον πάγκο παραγγελιών, η τουαλέτα καθαρή, μονο μια μικρή ενσταση σε κατι υπερσκονισμένα διακοσμητικά.

Οι τιμές για το άτομο ξεκινούν απο 1.3 έως 5 ευρώ για τους πολύ πεινασμένους.

Συνοπτικά μια καλή επιλογή για κάτι γρήγορο και απλό.

Πλαταιών 29 & Λεωνίδου, Κεραμεικός

ΑΜΠΑΚΟΣ