Ανοιχτό καθημερινά από το μεσημέρι με ψαράκι και τσιπουρομεζέδες. Δεν κάνει κρατήσεις αλλά δέχεται παραγγελίες για παραλαβή από το κατάστημα.

25 Μάρ 2016

Σαρδελάκι λοιπόν στην Γλυφάδα,19/3 με παρέα καλών φίλων. Η διάθεση όλων μας ήταν από την αρχή καλή, γιατί και μήνες είχαμε να τα πούμε με την παρέα, και την Γλυφάδα καιρό να την επισκεφτούμε
Η επιλόγη από τον φίλο του μεζεδοπωλείου, και η ώρα της άφιξης μας( 21.30μμ)συνηγορούσε σε αναμονή για άδειασμα τραπεζιού. Η ενημέρωση της κοπέλας από την υποδοχή, ότι σε 15 λεπτά θα υπάρξει τραπέζι, ήταν απόλυτα σωστή, οπότε κανένα πρόβλημα.

ΧΩΡΟΣ-ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ
Ο χώρος δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο. Τα τραπέζια είναι αρκετά κολλητά, αλλά έχει και κάποια πιο ψηλά με σκαμπό, τα οποία πάντως δεν βολεύουν πολλούς, από ότι είδαμε. Οφείλω πάντως να σημειώσω, ότι η προσοχή στην καθαριότητα, φαίνεται παντού. Η εξυπηρέτηση γίνεται από νέα παιδιά, ομοιόμορφα ντυμένα, τα οποία είναι όλα απίθανα γρήγορα, τα φέρνουν όλα στην σωστή σειρά, και το σημαντικό χωρίς να κάνουν λάθη (έχουν και ενδοεπικοινωνία)

ΜΕΝΟΥ
Στην αρχή σου φέρνουν σε δίσκο να διαλέξεις διάφορες αλοιφές και μικρά πιάτα
Πήραμε
Φάβα (καλή)
Τυροκαυτερή (καλή)
Χωριάτικη σαλάτα (φρέσια, με σωστή ποσότητα από λάδι)
Ψητές σαρδέλες (ωραιότατο ψήσιμο)
Μπακαλιάρος σκορδαλιά ( κομμάτια από μπακαλιάρο, χωρίς καθόλου κόκαλα, υπέροχος μεζές)
Σαρδέλα ψητή (ωραιότατη )
Γαύρο τηγανητό (το ίδιο)
Θράψαλα τηγανιτά (καλοτηγανισμένα)
Πατάτες τηγανιτές
Τσίπουρα αρκετά (δεν θυμάμαι ποιανού )

ΤΙΜΕΣ
Μας κέρασαν οι φίλοι, πάντως ο μέσος όρος θα πρέπει να είναι 17 ευρώ το άτομο(εξαρτάται και από την κατανάλωση). Η αλήθεια όμως είναι ότι όλα τους τα πιάτα είναι παραπάνω από καλά. Σημειώνω ότι ο φίλος μου, πλήρωσε με πιστωτική

ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ
Το νερό έρχεται εμφιαλωμένο με το που κάθεσαι
Καπνίζουν μόνο όπως μπαίνεις αριστερά (είναι ο διπλάσιος χώρος από τους μη καπνίζοντες)
Μας κέρασαν 1 καραφάκι τσίπουρο κατά την διάρκεια του δείπνου, και σορμπέ λεμόνι, όταν τελειώσαμε
Αποδείξεις όπως είδαμε πηγαίνουν κανονικά σε όλους
Χαμόγελα από το προσωπικό έχει και κατά την είσοδο, και κατά την έξοδο

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
Αδιάφορος χώρος, ωραίοι ψαρομεζέδες, (δίνουν μεγάλη προσοχή στο τηγάνισμα, και ότι κάνουν δεν έχει την έντονη λαδίλα), πολλές ετικέτες από τσίπουρα, και απίστευτη γρήγορη και σωστή εξυπηρέτηση. Λίγο η φασαρία από τον κόσμο είναι κουραστική, αλλά μην τα θέλουμε και όλα δικά μας.
Ένα τσιπουράδικο που έχει όλες τις προυποθέσεις για να ξαναπάς και δεύτερη και τρίτη φορά.

12 Φεβ 2016

Στο μαγαζι ηρθα για πρωτη φορα, πριν το περασμενο καλοκαιρι, με ενα φιλο απο την περιοχη που το ηξερε και ειχα να πει καλα λογια.
Σαν χωρος δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο. Ψιλοστριμογμενα θα ελεγα... ξεπερνιεται. Το σερβις καλο (ειδικα την πρωτη φορα, θα εξηγησω αργοτερα*). και στα βασικα τωρα,

Φαι:
οτι φαγαμε ηταν ο. κ εως νοστιμο. δεν τρελαθηκα με κατι. Πιο ειδικα, ο γαυρος του, μαρινατος, καλος ηθελε λιγο σκορδακι (προσωπικη αποψη), Τηγανιτος ηταν ο. κ απλος κι οπως επρεπε.

Η χωριατικη το ιδιο, οι σαρδελες σχαρας μια χαρα. Ο τσιρος μας απογοητευσε, ή ηταν μαζικης παραγωγης ή δεν ηξεραν να τον φτιαξουν.

πατατουλες καλες, καλαμαρακι μας ειπαν δεν βρηκαν φρεσκο κι ετσι ηταν "ψυγειου", καλουτσικο και φιλοτιμη προσπαθεια να το φερουν νκοντα σ ενα φρεσκο!

Νερακι φιαλη (δεν προλαβαμε να ζητησουμε βρυσης).
Οι τιμουλες "τσιμπανε λιγο" (το οτι ειναι γλυφαδα δεν δικαιολογει το γεγονος, κατ εμε).

Σαν προταση στην περιοχη ειναι καλο, αλλα να "ταξιδεψεις για να το δοκιμασεις, οχι δεν θα το κανω! Επισκεψη ξανα ; δεν νομιζω εαν δεν εχω αλλες επιλογες ειδικα!

*Για το σερβις, να πω οτι επειδη εγινε και δευτερη επισκεψη, τελος καλοκαιριου. Το παλικαρι που μας εξυπηρετησε την πρωτη φορα, ηταν μακραν απο τους καλυτερους στο ειδος που εχω συναντησει. Το λεω με επιγνωση! Ειχε την γνωση και την εμπειρια να χειριστει την σαλα και τον καθε πελατη ξεχωριστα. το μενου το ειχε ανετα χωρις να κοιταξει ή να ρωτησει την κουζινα, ειχε εναλακτικες προτασεις και γενικα ηταν αυτο που πρεπει να ειναι καθε σερβιτορος-host. Την δευετρη φορα ηταν ενας σερβιτορος που απαλ του ελεγες τι ηθελες και... γεια σας! Που θα παειθα μαθουμε καποια στιγμη τι εστι ΣΕΡΒΙΣ.

31 Οκτ 2016

Κυριακή μεσημέρι θέλαμε να δούμε συγγενείς που μένουν νότια και σκεφτήκαμε το Σαρδελάκι. Είχα διαβάσει ότι εκτός από το κατάστημα της Γλυφάδας άνοιξε και δέυτερο στη Βουλιαγμένη (Σαρδελάκι με Θέα). Η ιδέα μου άρεσε πολύ. Η πρώτη ψυχρολουσία ήρθε στο τηλεφώνημα. Με ενημέρωσαν ότι το κατάστημα δεν δέχεται κρατήσεις, αλλά θα βρούμε τραπέζι εάν πάμε νωρίς. Αναχωρήσαμε από τα βόρεια όσο νωρίτερα γινόταν, ήμασταν στη Βουλιαγμένη στις 13:50 και χάσαμε για 2΄ το τελευταίο τραπέζι. Νάτη και η δεύτερη ψυχρολουσία. Ενοχλήθηκα και ζήτησα να πληροφορηθώ για ποιό λόγο ακολουθείται αυτή η πολιτική, που σημειωτέον έχει βρει μιμητές τελευταία στο χώρο της εστίασης. Οι έλληνες πελάτες κλείνουν τραπέζι μια ορισμένη ώρα και εμφανίζονται μισή ώρα μετά ή δεν εμφανίζονται καθόλου, μου απάντησαν. Και για ποιό λόγο εμείς, οι συνεπείς πελάτες, πρέπει να επωμιζόμαστε τα αποτελέσματα της πρακτικής ορισμένων; Δώσε το τραπέζι εάν υπάρξει καθυστέρηση άνω των 10΄. Βρες έναν άλλο τρόπο να λύσεις το πρόβλημα. Η πρακτική αυτή ενοχλεί, αποτρέπει και εκνευρίζει. Προθυμοποιήθηκαν πάντως, μετά από παράκλησή μου, να μας βρούν τραπέζι στο ομώνυμο κατάστημα της Γλυφάδας.

Καθίσαμε τελικώς στη Γλυφάδα, σε άνετο και καλαίσθητο περιβάλλον σε λευκούς τόνους. Στο τραπέζι προσγειώθηκε το μπουκάλι με το εμφιαλωμένο νερό, πριν προλάβουμε να το ζητήσουμε (άλλη κακή διαδεδομένη πρακτική). Ήρθε και ο δίσκος με τα πρώτα προς επιλογή. Διαλέξαμε νοστιμότατη μελιτζανοσαλάτα με διακριτή τη γεύση της καπνιστής μελιτζάνας και φρέσκιες πιπεριές που πρόσθεταν στην επίγευση. Η φάβα ήταν ωραία μαγειρεμένη, οι τηγανιτές πατάτες ελαφριές και τραγανές. Η τσιροσαλάτα δεν με ενθουσίασε, το ίδιο και το ψητό χταποδάκι που ήταν μεν μαλακό, αλλά κομμένο σε ροδέλες όπως έφτασε και με αρκετή σάλτσα έχανε την ιδιαίτερη γεύση του ψητού. Το θραψαλάκι στα κυρίως ήταν καλοτηγανισμένο και τραγανό. Το ίδιο νόστιμο ήταν και το ψητό καλαμάρι.

Ο λογαριασμός, μαζί με το σχετικά καλό χύμα κρασί, ήταν περίπου στα 20 ευρώ το άτομο. Σχετικά καλή τιμή, αλλά ακριβότερη από άλλα καταστήματα αντίστοιχου είδους. Αν μάλιστα λάβω υπόψη μου την ταλαιπωρία της απόστασης, την αντιεπαγγελματική πολιτική κρατήσεων και το μάλλον μέτριο σέρβις, δεν νομίζω ότι θα επιχειρήσουμε ξανά την κάθοδο στη Γλυφάδα γι΄αυτό το λόγο.

14 Δεκ 2015

Το σαρδέλακι στη Γλυφάδα ειναι απο τα καλύτερα για κάποιον που θέλει να φάει ψαρομεζέδες. ωραιες γεύσεις σαρδέλα φιλεταρισμένη γαύρος τηγανητός και διαφορά πιατάκια γευστικότατα.

γρηγορη εξυπηρέτηση. οι τιμές του ειναι τσιμπημένες λόγω γλυφαδας αλλά αξιζει.

06 Μαι 2016

Λοιπόν οκ. Πηγαμε σε μέρα που απλά βρεθηκαμε μπροστά στο μαγαζί και μπήκαμε. Χωρίς κράτηση.

Ο χώρος:
Τραπεζάκια έξω από την παλιά σιτιμπανκ στη Γλυφάδα. Άσπρα ήτανε. Γατια είχε (καλό). Υπόστεγο φτιαγμένο από ομπρέλες με λογότυπο μπύρας. Μέσα στη σαρακοστή πηγαμε και είχε ζέστη, δεν ξέρω πως θα πάει κανείς το καλοκαίρι.

Το σέρβις:
Η μετρ, όταν μπήκαμε στο μαγαζί μας κοίταξε αμήχανα, χωρίς να μας καλωσορίσει. Υποψιαστηκα ότι ήταν ή μετρ, της είπα ότι θέλω τραπέζι για δύο και τοτε ξεκόλλησε και μας έδειξε που να πάμε.
Το προσωπικό συνεννοειται με ενδοσυνενοηση. Έξυπνο. Βέβαια, δε γουσταρω να με σερβίρει κάποιος με σκισμένο παντελόνι όσο δεν είναι απασχολημένος να φλερτάρει τη μετρ. Το θεωρώ αντιεπαγγελματικο, και ως τέτοιο το σημειώνω.
Επίσης, τραγικό σφάλμα, ο σερβιτόρος δε γνώριζε τη διαφορά των μακαρονιών ολικής άλεσης από αυτά με μελάνι σουπιάς, με αποτέλεσμα ένα πιατο να πάει αφαγωτο.

Τα πιάτα:
Σαλάτα βραστή, οκ.
Πατάτες τηγανητές, οκ.
μελιτζανοσαλατα, οκ.
Καλαμαρακια τηγανητά, οκ.
Ταλιατελες με μελάνι σουπιας και γαρίδες. Άκυρο.

Τίποτα από τα πιάτα δεν ξεχώρισε.

Μας στοίχισε περίπου 18€ το κεφάλι.

10 Ιαν 2016

Το καλύτερο ψαράδικο της Αττικής μακράν.
Φιλεταρισμένα τηγανιτά ψάρια, ψητά μεγάλα ψάρια ολόφρεσκα, χαμηλές τιμές και πολύ καλό σέρβις (οι σερβιτόροι μιλάνε επίσης τέλεια αγγλικά και γαλλικά).

Το έχουμε επισκεφτεί πάρα πολλές φορές γι αυτό θα επιχειρήσω ένα τοπ τεν από τον κατάλογο:
φιλεταρισμένα τηγανιτά μπαρμπούνια
τηγανιτά κολοκύθια (με σως γιαουρτιού) - είναι must
τηγανιτές πατάτες
χειροποίητη σκορδαλιά
χειροποίητη μελιτζανοσαλάτα με καρύδια

Υπάρχει ένας σχετικά μικρός εσωτερικός χώρος για μη καπνίζοντες, ένας υπαίθριος κλειστός με τζάμια χώρος για καπνίζοντες και το καλοκαίρι υπάρχουν και τραπέζια έξω.

ΑΡΧΟΝΤΙΚΟΝ
Κάθε Τετάρτη όσο φας.....
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Περιστέρι