Ανοιχτό καθημερινά από το μεσημέρι με ψαράκι και τσιπουρομεζέδες. Δεν κάνει κρατήσεις αλλά δέχεται παραγγελίες για παραλαβή από το κατάστημα.

31 Οκτ 2017

Το Σαρδελακι βρισκεται στη Γλυφαδα κοντα στο κολυμβητηριο, σε ενα σημειο που ενιοτε βρισκεις να παρκάρεις.
Ο χωρος δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο, συχνο φαινομενο στα μαγαζια με θαλασσινα. Τα τραπεζια παντως δεν ειναι κολλητα μεταξυ τους.
Ο κοσμος ηταν λιγο απο ολα, δεν ειχε καποια συγκεκριμενο χαρακτηριστικο.

Το συνοδευτικο ψωμι ηταν καλο.
Δοκιμασαμε μπακαλιαρο ψητο, ηταν ζουμερος και ευγευστος με καλα συνοδευτικα.
Η τηγανητη κουτσομουρα φιλετο ηταν ενα καλο ορεκτικο, οχι μικρο σε ποσοτητα.
Η πατατοσαλατα με θαλασσινα ηταν καυτερη, κατι που ισως ξενισει καποιον, εμας μας αρεσε.
Αχνιστα μυδια, ηταν ΟΚ.

Για ολα αυτα πληρωσαμε κατι λιγοτερο απο 50 ευρω, τιμη που για Γλυφαδα ειναι οπωσδηποτε καλη.
Φαγαμε γρηγορα και ειχαμε καλη εξυπηρετηση σε μερα και ωρα που δεν ειχε καθολου κινηση. Κλεινω με αυτο που πιστευω οτι δειχνει αν τελικα σου αρεσε ενα μαγαζι ή οχι: Ναι, θα ξαναπαμε!

31 Οκτ 2016

Κυριακή μεσημέρι θέλαμε να δούμε συγγενείς που μένουν νότια και σκεφτήκαμε το Σαρδελάκι. Είχα διαβάσει ότι εκτός από το κατάστημα της Γλυφάδας άνοιξε και δέυτερο στη Βουλιαγμένη (Σαρδελάκι με Θέα). Η ιδέα μου άρεσε πολύ. Η πρώτη ψυχρολουσία ήρθε στο τηλεφώνημα. Με ενημέρωσαν ότι το κατάστημα δεν δέχεται κρατήσεις, αλλά θα βρούμε τραπέζι εάν πάμε νωρίς. Αναχωρήσαμε από τα βόρεια όσο νωρίτερα γινόταν, ήμασταν στη Βουλιαγμένη στις 13:50 και χάσαμε για 2΄ το τελευταίο τραπέζι. Νάτη και η δεύτερη ψυχρολουσία. Ενοχλήθηκα και ζήτησα να πληροφορηθώ για ποιό λόγο ακολουθείται αυτή η πολιτική, που σημειωτέον έχει βρει μιμητές τελευταία στο χώρο της εστίασης. Οι έλληνες πελάτες κλείνουν τραπέζι μια ορισμένη ώρα και εμφανίζονται μισή ώρα μετά ή δεν εμφανίζονται καθόλου, μου απάντησαν. Και για ποιό λόγο εμείς, οι συνεπείς πελάτες, πρέπει να επωμιζόμαστε τα αποτελέσματα της πρακτικής ορισμένων; Δώσε το τραπέζι εάν υπάρξει καθυστέρηση άνω των 10΄. Βρες έναν άλλο τρόπο να λύσεις το πρόβλημα. Η πρακτική αυτή ενοχλεί, αποτρέπει και εκνευρίζει. Προθυμοποιήθηκαν πάντως, μετά από παράκλησή μου, να μας βρούν τραπέζι στο ομώνυμο κατάστημα της Γλυφάδας.

Καθίσαμε τελικώς στη Γλυφάδα, σε άνετο και καλαίσθητο περιβάλλον σε λευκούς τόνους. Στο τραπέζι προσγειώθηκε το μπουκάλι με το εμφιαλωμένο νερό, πριν προλάβουμε να το ζητήσουμε (άλλη κακή διαδεδομένη πρακτική). Ήρθε και ο δίσκος με τα πρώτα προς επιλογή. Διαλέξαμε νοστιμότατη μελιτζανοσαλάτα με διακριτή τη γεύση της καπνιστής μελιτζάνας και φρέσκιες πιπεριές που πρόσθεταν στην επίγευση. Η φάβα ήταν ωραία μαγειρεμένη, οι τηγανιτές πατάτες ελαφριές και τραγανές. Η τσιροσαλάτα δεν με ενθουσίασε, το ίδιο και το ψητό χταποδάκι που ήταν μεν μαλακό, αλλά κομμένο σε ροδέλες όπως έφτασε και με αρκετή σάλτσα έχανε την ιδιαίτερη γεύση του ψητού. Το θραψαλάκι στα κυρίως ήταν καλοτηγανισμένο και τραγανό. Το ίδιο νόστιμο ήταν και το ψητό καλαμάρι.

Ο λογαριασμός, μαζί με το σχετικά καλό χύμα κρασί, ήταν περίπου στα 20 ευρώ το άτομο. Σχετικά καλή τιμή, αλλά ακριβότερη από άλλα καταστήματα αντίστοιχου είδους. Αν μάλιστα λάβω υπόψη μου την ταλαιπωρία της απόστασης, την αντιεπαγγελματική πολιτική κρατήσεων και το μάλλον μέτριο σέρβις, δεν νομίζω ότι θα επιχειρήσουμε ξανά την κάθοδο στη Γλυφάδα γι΄αυτό το λόγο.