Ταβέρνα με θαλασσινούς μεζέδες δίπλα στα ferry boat για Σαλαμίνα.

19 Απρ 2016

Λαγουδέρα είναι η λαβή του πηδαλίου ή και ολόκληρο το πηδάλιο παραδοσιακού καϊκιού ή βάρκας. Ακριβώς επειδή είναι η λαβή, δηλαδή η προέκταση του πηδαλίου, η λέξη προέρχεται από την ισπανική λέξη alargadera που σημαίνει προέκταση. Αυτά τα ολίγα ως προς την επωνυμία του μαγαζιού που δεν θα μπορούσε να είναι άλλη από έναν ναυτικό όρο και μάλιστα παραδοσιακό.

Η ψαροταβέρνα βρίσκεται πάνω στη θάλασσα, στο λιμάνι που φεύγουν τα πλοία για Σαλαμίνα. Μην ακούτε λιμάνι και ταυτίσετε το συγκεκριμένο σημείο με πανικό κόσμου, άσχημες μυρωδιές, βρωμιά κλπ γιατί στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν ισχύουν. Μπορώ να πω ότι ισχύει το αντίθετο, αφού το δροσερό θαλασσινό αεράκι ήταν έντονο την Κυριακή το μεσημέρι που καταφτάσαμε στο Πέραμα παρέα 4 ατόμων. Επίσης δεν υπάρχει περίπτωση να πάτε μέχρι εκεί χωρίς κράτηση, γιατί απ΄ ό, τι διαπίστωσα το μαγαζί έχει πιστούς οπαδούς ετών και σταθερό κοινό που πηγαίνει χρόνια και το τιμά αδιαλείπτως και μάλιστα από όλο το νομό Αττικής, γεγονός που έτυχε να το διαπιστώσω και προσωπικά όση ώρα ήμουν εκεί. Αυτό σίγουρα αποτελεί σοβαρή ένδειξη για το γευστικό και όχι μόνο στίγμα της "Λαγουδέρας".

Ως προς το χώρο, αυτός είναι σχετικά μεγάλος αλλά πότε αρκετός για τον πολύ κόσμο που μαζεύει. Έχει αρκετά τραπέζια και μέσα και έξω αλλά θα έλεγα ότι είναι σχετικά στριμωγμένα. Ως προς τη διακόσμηση νομίζει κάποιος ότι βρίσκεται σε πλοίο αφού το μαγαζί είναι γεμάτο με ναυτικά στοιχεία, σύμβολα, αντικείμενα και φυσικά κυριαρχεί το βαθύ μπλε χρώμα, ακόμη και στις τουαλέτες οι οποίες οφείλω να σημειώσω ότι ήταν πεντακάθαρες και μοσχομύριζαν παρά τον πολύ κόσμο.

Η εξυπηρέτηση ήταν ικανοποιητική και βάζω 4 ντοματούλες παρά τα 1-2 πολύ μικρά ατοπήματα, που οφείλονταν στον πολύ κόσμο τον οποίο μόνο 2 ή 3 σερβιτόροι προσπαθούσαν να ικανοποιήσουν τρέχοντας συνεχώς και σε γενικές γραμμές τα κατάφερναν καλά δεδομένων των συνθηκών. Τα ατοπήματα αφορούσαν 2 πιάτα που τα ξέχασαν και χρειάστηκε να τους τα υπενθυμίσουμε και το γεγονός ότι χρειάστηκε να ζητήσουμε 1-2 φορές να μας φέρουν νερό με το οποίο συνέβη και το εξής: επειδή μάλλον είχαν τελειώσει οι κανάτες ή το κρύο νερό που έφερναν σε κανάτα, μας έφεραν παγωμένο εμφιλωμένο νερό το οποίο όμως δεν μας χρέωσαν! Πάντως οι σερβιτόροι ήταν νέα χαμογελαστά παιδιά τα οποία πραγματικά παρά το τρέξιμο και την κούρασή τους δεν δυσανασχέτησαν ούτε μια φορά.

Ως προς το τραπέζι να σημειώσω τη λεπτομέρεια που κάνει τη διαφορά και που δεν την περιμένεις στο Πέραμα: χαρτοπετσέτες πολυτελείας με την επωνυμία του μαγαζιού και κατάλογοι επίσης προσεγμένοι που στην πρώτη σελίδα ανέφεραν τι σημαίνει "Λαγουδέρα". Αυτό βέβαια το ήξεραν και οι σερβιτόροι (πράγμα το οποίο δεν το θεωρώ αυτονόητο) γιατί έτυχε να τους ρωτήσουμε.
Το μενού είναι εξαιρετικό: μεγάλη ποικιλία σε ψάρια και θαλασσινά, αρκετά πιάτα ψαγμένα και δημιουργικής κουζίνας (π. χ. μπιφτέκι φρέσκου τόνου, πεσκανδρίτσα στιφάδο) και πιάτα σε πολλές παραλλαγές (π. χ. η πεσκανδρίτσα με 3-4 διαφορετικά πιάτα στον κατάλογο). Εμείς είχαμε την ευκαιρία να παραγγείλουμε αρκετά πιάτα αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν ξέραμε τι να πρωτοδιαλέξουμε γιατί οι γευστικές προκλήσεις ήταν αρκετές. Αναλυτικά:

-πολίτικη σαλάτα που κατέφτασε σε γαβαθούλα με αρκετή κάππαρη που προσέθετε ιδιαίτερη νοστιμιά και γεύση

-μελιτζανοσαλάτα αγιωργίτικη που ήταν φρεσκότατη, νοστιμότατη και με την καπνίλα της να ξεχειλίζει

-πατάτες τηγανητές φρέσκες και χειροποίητες (όχι ετοιματζήδικες και προτηγανισμένες) το τονίζω, απλώς ήταν μικρή η μερίδα

-ψητά λαχανικά, ίσως το μόνο πιάτο από το οποίο απογοητευτήκαμε γιατί πρώτη φορά τα έφαγα σε αυτή την εκδοχή που δεν μου άρεσε: ήταν σαν τηγανητά, μικρό πιάτο και καθόλου ποικιλία

-χταπόδι ψητό, μεγάλο καλοψημένο και αρκετά χορταστικό

-κολοκυθοκεφτέδες (6 κανονικά κομμάτια), τραγανοί και νόστιμοι χωρίς λαδίλα κατέφτασαν με σως γιαουρτιού και μας άρεσαν πολύ

-καλαμάρι τηγανητό φρέσκο το οποίο κατέφτασε σε μια υπερμεγέθη μερίδα και το οποίο ήταν σαν θράψαλο. Ήταν πραγματικά εξαιρετικό

-καλαμάρι τηγανητό φρέσκο γεμιστό με φέτα, ντομάτα και κίτρινο λιωμένο τυρί το οποίο ξεχείλιχε από τις χαρακιές σε ροδέλες που είχαν κάνει στο καλαμάρι και ήταν πραγματική γευστική απογείωση

- πεσκανδρίτσα ψητή στα κάρβουνα, όλα τα λεφτά, μεγάλη μερίδα, νοστιμιά και Άγιος ο Θεός

-γιουβέτσι με γαρίδες που κατέφτασε σε πήλινο σκεύος. Κριθαράκι με γαριδούλες καθαρισμένες, πιάτο που άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις

-ψωμί

-1 ποτήρι λευκό κρασί

-1 ποτηράκι ούζο

Στα συν του μαγαζιού:
Νερό σε κανάτα που ανανεώνεται συνεχώς αν δεν έχει πολύ κόσμο και το προσέξουν, κέρασμα στο τέλος μπισκοτογλυκό ψυγείου με ζελέ, χειροποίητο που το φτιάχνουν οι ίδιοι και είναι πολύ δροσερό και πολύ ωραίο για κλείσιμο της γευστικής κραιπάλης που έχει προηγηθεί και οι πολύ καλές τιμές. Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 87.50 ευρώ και σκάσαμε από το φαγητό, μείναμε απόλυτα ικανοποιημένοι από τις γεύσεις και την πρωτοτυπία των πιάτων αλλά κυρίως από το γεγονός ότι τα περισσότερα από όσα παραγγείλαμε ήταν φρέσκα.

Σίγουρα αν δεν ήταν τόσο μακριά θα πήγαινα συχνότερα. Σίγουρα θα ξαναπάω γιατί έχω αφήσει γευστικές εκκρεμότητες και ανοιχτούς λογαριασμούς με το μαγαζί: πιάτα που ζήλεψα πολύ και θα ήθελα να δοκιμάσω. Σίγουρα επίσης η "Λαγουδέρα" είναι αρκετά σοβαρός λόγος για να πάει κάποιος στο Πέραμα από κάθε άποψη: η θέση του μαγαζιού, τα πολύ καλά παιδιά οι σερβιτόροι του μαγαζιού, οι γεύσεις και οι καλές τιμές. Θα προτιμούσα βέβαια να ξαναπάω καθημερινή με λιγότερο κόσμο. Άκουσα πάντως από πιστούς θαμώνες (που όπως προανέφερα έχει η Λαγουδέρα) ότι αντί να παραγγείλεις, είναι καλύτερο να αφεθείς στις επιλογές του μάγειρα και στο συνδυασμό που θα σου προτείνει και δεν θα μείνεις απογοητευμένος. Λέω την επόμενη φορά να το δοκιμάσω.

06 Ιούλ 2016

Σάββατο βραδυ και λόγω μιας υποχρέωσης βρεθήκαμε στον κορυδαλλο και είχαμε 2 ωρες ελεύθερες.. οποτε ψάχναμε ενα μερος για φαγητο..
Σκεφτήκαμε το Πέραμα, μπήκα στο site για να δω προτάσεις και οι κριτικές μας οδήγησαν στην Λαγουδερα!

Η εξυπηρέτηση ηταν πολυ καλη. άμεσοι, γρήγοροι και ευγενικοί όλοι τους.
Στο μαγαζι ηταν ηδη 4 παρέες και οταν καθήσαμε ήρθαν άλλες 3 μεγάλες παρέες, για το μέγεθος του μαγαζιού είμασταν αρκετοί.
το φαγητο μας ήρθε με καλη σειρά και χωρις καθυστερήσεις.

Οταν καθήσαμε ήρθε νεράκι σε κανάτα και ψωμάκι φρέσκο.
παραγγείλαμε: χωριάτικη σαλάτα ( ωραια γευστική ντομάτα, φοβερό λάδι και μεγάλη σε ποσότητα)
μελιτζανοσαλάτα και φάβα ( πολυ νόστιμες και οι δυο, χειροποίητες )
γαριδάκι συμιακο ( αν και δεν ειμαι φαν, το συγκεκριμένο το δοκίμασα για να εχω άποψη. ηταν γευστικό και δεν μου άφηνε την αίσθηση τηγανητού αλευριού που ειχα σε άλλες απόπειρες )
γόνος καλαμάρι ( ωραίο, αλλα κρατούσε λίγο παραπάνω λάδι)
γαρίδες γιουβέτσι ( ήρθε σε πήλινο με μια ελαφριά ντοματενια γεύση ηταν πολυ νόστιμο.. εγω πρόσθεσα λίγο πιπεράκι γιατι πίστευα οτι το σήκωνε αλλα κατα τα αλλα πολυ νόστιμο )
Στο τέλος ήρθε κέρασμα καρπούζι και πεπόνι καθως και μπισκοτογλυκο!

Ολα τα παραπάνω μαζι με ενα ούζο Πιτσιλαδή κόστισαν 60€.

Το μαγαζι ειναι στην πράξη μια αυλή, απέναντι περίπου απο την είσοδο του ferry boat για Σαλαμίνα, το περιβάλλον δεν ειναι κατι φοβερό αλλα δεν μας ενόχλησε καθόλου διότι ηταν καθαρό και χωρις φασαρία.

Παροτι πήγαμε με δισταγμό ομολογώ οτι φύγαμε ενθουσιασμένοι διότι φάγαμε αρκετά καλα σε ενα φιλικό περιβάλλον. Δεν ξερω αν θα ξαναπαω διότι ειναι μακριά για εμάς αλλα οποίος βρεθεί στην περιοχή αξιζει το κόπο να κανει μια στάση!

14 Οκτ 2015

Από καιρό είχαμε ακούσει καλά λόγια γι'αυτή την ψαροταβέρνα και εχθές αποφασίσαμε να την επισκεφτούμε, μια παρέα με οχτώ άτομα!

Το περιβάλλον θυμίζει ταβέρνα νησιού, με τραπεζάκια στριμωχτά! Αποφασίσαμε να καθίσουμε στο εσωτερικό του καταστήματος.... Κακή επιλογή γιατί το συγκεκριμένο βράδυ είχε αρκετή ζέστη και τα ρούχα μας μύρισαν λαδίλα!!!

Παραγγείλαμε πολλά πιάτα γιατί θέλαμε να τα δοκιμάσουμε όλα: λακέρδα με κάπαρη και φρέσκο κρεμμυδάκι, ριζότο θαλασσινών (τέλειο με πολλά θαλασσινά), γεμιστό καλαμάρι με φέτα και ντομάτα, μύδια σαγανάκι σε σάλτσα μουστάρδας, τυρομπαλάκια, μυζιθροπιτάκια, πράσινη σαλάτα μέσα σε τυρένιο καλαθάκι, γαρίδες τηγανιτές, χταποδάκι ψητό, κολοκυθάκια τηγανιτά σαν μπαστουνάκια και πατάτες.... πατατένιες και όχι οι προκάτ που σερβίρουν συνήθως οι ταβέρνες!!!! Μία λέξη μπορεί να χαρακτηρίσει όλα τα πιάτα: εξαιρετικά!!!!!!!! Καλομαγειρεμένα, νόστιμα και φρέσκα!!!! Γι'αυτό και μερικά από αυτά τα πήραμε και δεύτερη φορά....

Το χύμα κρασάκι του ήταν πολύ καλό, τόσο το άσπρο όσο και το κόκκινο! Κάποιοι από μας διάλεξαν ουζάκι! Μου έκανε μεγάλη εντύπωση η αβροφροσύνη του καταστηματάρχη που μας κέρασε ένα γύρο από τα ποτά που πίναμε, πράγμα σπάνιο, ποσο μάλλον για τις μέρες που διανύουμε!!!

Το προσωπικό κεφάτο και πρόθυμο, συμπλήρωνε την όμορφη εικόνα που μας δημιούργησε το φαγητό!

Καθώς ζητήσαμε τον λογαριασμό ήρθαν στο τραπέζι μας πιατέλες με φρούτα και γλυκάκι που επισφράγισαν το υπέροχο δείπνο που είχαμε!!! Πληρώσαμε 37,50 ευρώ το ζευγάρι, ικανοποιητικά μπορώ να πω για την ποσότητα και την ποιότητα που απολαύσαμε!!!

Μπορώ με βεβαιότητα να σας πω ότι η Λαγουδέρα είναι ένας λόγος να "ταξιδέψετε" μέχρι το Πέραμα!!! Θα αποζημιωθείτε!!!!!

Λεωφόρος Δημοκρατίας 33, Πέραμα

NORTH MEATING P...
Eγκαίνια με τον Δημήτρ...
Ταβέρνες & Ψητοπωλεία
Μελίσσια