Ταβέρνα με θαλασσινούς μεζέδες δίπλα στα ferry boat για Σαλαμίνα.

07 Αυγ 2018

Πάνε πάνω από πέντε χρόνια που πρωτοεπισκεφθήκαμε τη ΛΑΓΟΥΔΕΡΑ στο Πέραμα και από τότε την τιμούμε μία δύο φορές το χρόνο, γιατί τη θεωρούμε μαζί με το ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ στο Κερατσίνι εγγύηση ποικιλίας και ποιότητας, όταν μιλάμε για ψάρι.
Ο χώρος δεν έχει αλλάξει σε κάτι, είναι όμως πάντα αξιοσημείωτα καθαρός.

Τα τραπέζια όπως πάντα στριμωχτά, γιατί η ΛΑΓΟΥΔΕΡΑ συγκεντρώνει κόσμο όχι μόνο από τα πέριξ, αλλά από όλη την Αθήνα. Το σέρβις με σωστά κατανεμημένους ρόλους και χαμόγελο, όπως θα το ήθελα σε όλες τις ψαροταβέρνες της επικράτειας. Η στάθμευση τα Σαββατοκύριακα που πηγαίνουμε δεν αποτελεί ιδιαίτερο πρόβλημα (4 στα 10).

Ο κατάλογος παλαιότερα ήταν πραγματικά εντυπωσιακός σε έκταση, με τους γνωστούς ουζομεζέδες, όλα τα θαλασσινά προϊόντα (σαρδέλες, γαύρους, γαρίδες, καραβίδες, χταπόδια, καλαμάρια, σουπιές, μύδια κτλ. ) μαγειρεμένα εν μέρει με ασυνήθιστες συνταγές, όπως βέβαια και μεγάλο ψάρι, το οποίο και φρέσκο είναι και κατά 10 ή και παραπάνω ευρώ φθηνότερο σε σύγκριση με άλλα μαγαζιά. Εδώ και δύο χρόνια η ποικιλία περιορίστηκε, δεν ξέρω γιατί, μια και η πελατεία είναι πάντα πολυάριθμη, ΣΚ χωρίς κράτηση σε ώρα αιχμής δύσκολα θα πετύχετε τραπέζι ελεύθερο.

Στα must order εντάσσεται σίγουρα ο παστουρμάς της θάλασσας (= καπνιστός μαριναρισμένος λεπτοκομμένος μπακαλιάρος) με κάπαρη, φρέσκο κρεμμυδάκι και καλό λάδι από πάνω. Από σαλάτες όποια και να διαλέξετε δεν θα σας απογοητεύσει, ειδικά οι αρμύρες, ο ντάκος και η πολίτικη. Από ζεστά έχουμε κολλήσει στο ανάμικτο σαχανάκι (γαρίδες + μύδια) γκρατινέ με κόκκινη σάλτσα, όμως και τα ταπεινά ψαράκια, υπάρχει πάντα μαρίδα, αθερίνα, γαύρος και σαρδέλα, είναι μια χαρά, απλώς πολύ μεγάλη μερίδα για δύο άτομα. Αν δεν πάρουμε ψάρι, αρκούμαστε συνήθως είτε σε καλαμάρι γεμιστό είτε σε θράψαλο σε ροδέλες, τηγανισμένο εξαιρετικά, πολύ ελαφρύ και μαλακό.

Ποτά τα γνωστά αποστάγματα, μπύρες και αρκετά καλό δικό τους λευκό. Νερό σε κανάτα και ψωμί χωρίς χρέωση. Στο τέλος κέρασμα το γλυκό που έχουν ετοιμάσει για την ημέρα.
Οι τιμές θα έλεγα συμβατές με την ποιότητα των παρασκευασμάτων και το μέγεθος των μερίδων, πληρώνεις δηλαδή ότι παραγγέλνεις.

Έχω μάλιστα την εντύπωση ότι οι τιμές κάπως μειώθηκαν τώρα τελευταία, όρκο όμως δεν παίρνω. Για ένα πλήρες γεύμα δύο ατόμων υπολογίστε 35 έως 50 ευρώ.

Η ΛΑΓΟΥΔΕΡΑ σίγουρα αξίζει μια επίσκεψη, ακόμα και από όσους μένουν λίγο μακριά. Στα συν και η ευχάριστη διαδρομή παράλληλα με τη θάλασσα.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη fratello.

16 Αυγ 2018

Η Λαγουδέρα είναι ότι το Ταξιδεύοντας για το Κερατσίνι. Μια καλοστημένη επιχείρηση, που σέβεται τους πελάτες του, επομένως και τον εαυτό του. Δυστυχώς, όταν έχεις δοκιμάσει το καλύτερο, δυσκολεύεσαι να πας παρακάτω και η κρίση σου δεν είναι αντικειμενική. Εκ των προτέρων λοιπόν, ίσως φανώ λίγο άδικος σε σύγκριση με τους γείτονες μου. Πιθανότατα να ξαναγράψω κριτική για να σας ζαλίσω άλλη μια φορά, όμως εγώ έτσι κρίνω.

Λαγουδέρα: Στημένη σε στρατηγικό σημείο, ένα βήμα πριν τα φέρρυ μπόουτ για Σαλαμίνα. Το ιδανικό μέρος για να σταματήσεις να φας, αν ανήκεις στην εργατιά της ναυπηγοεπισκευαστικής ζώνης. Και δεν το λέω καθόλου υποτιμητικά. Ίσα ίσα. Είναι ότι πρέπει μετά από μια δύσκολη μέρα στη δουλειά. Είναι από τα μέρη που σε κάνουν να κοιτάς το ρολόι σου μέχρι να σχολάσεις και να φύγεις καρφί.

Μη λέω πολλά. Επειδή τυχαίνει να περνάω πάρα πολύ συχνά, ακόμη και το βράδυ θα δείτε πολύ κόσμο. Δεν μιλάω για τα σ/κ που γίνεται χαμός. Βλέπω πολύ συχνά τα SUV να καβαλούν τα πεζοδρόμια.

Σαν χώρος, δεν λέει πολλά. Πολιτισμένος, σε στυλ Ταξιδεύοντας. Δύο χώροι μέσα-έξω, κλασικές μπλε ψάθινες καρέκλες. Μαγαζί-γωνία, όχι εντελώς ευδιάκριτο, σίγουρα όμως χαλαρό. Και αν και πήγα μεσημέρι Δευτέρας χωρίς πολλή κίνηση (ακόμη), δεν θυμάμαι το παραμικρό ίχνος δυσάρεστης οσμής. Κλιματισμός ικανοποιητικότατος. Το ίδιο βράδυ που πέρασα, είχε αρκετό κόσμο για τα δεδομένα των περιστάσεων.

* Παρατήρησα στις φωτογραφίες τους στο Facebook πως έχουν ανοίξει ουζερί και στην Ιερά οδό (εντός Π. Ο. Ν)!!!

Ο κατάλογος της Ιερά οδού, σε σχέση με του Περάματος είναι διαφοροποιημένος τιμολογιακά (ακριβότερος στο Πέραμα).

Υπάρχουν αρκετές επιλογές σε νορμάλ τιμές και ο κατάλογος καλύπτει όλα τα γούστα. Όλα σε πολλές επιλογές, από σαλάτες και φρέσκα όστρακα μέχρι, πιλάφια, μακαρονάδες και φρέσκα ψάρια. Από ούζα θα βρείτε κοντά στις 20 επιλογές (σε αρκετά αναγράφονται οι αλκοολικοί βαθμοί). Οι μπύρες κοστολογούνται στα 3 ευρώ τα 500 μλ, Ολυμπιακής και Αθηναϊκής ζυθοποιίας.

Ενδεικτικά θα αναφέρω 2-3 πιάτα που μου έκαναν κλικ στο μάτι, χωρίς να τα παραγγείλω. Γαρίδες στραπατσάδα (11.5 ευρώ), φρέσκια πεσκανδρίτσα στιφάδο (13.5 ευρώ) και λαχανοντολμάδες με παστό μπακαλιάρο (7.5 ευρώ)

Η παραγγελία μας:

- Ψωμάκι που χρεώνεται 0.5 ευρώ το άτομο. Αποδείχθηκε χρήσιμο.

- Μελιτζανοσαλάτα Αγιωρίτικη στα 5 ευρώ. Εξαιρετική, όχι πολύ βαριά, με αρκετή ψίχα. Φαγώθηκεστο άψε-σβήσε, όχι βελούδινη αλλά δεν μας χάλασε καθόλου.

- Βλήτα στα 4.5 ευρώ. Αχνιστά, φρέσκα που μαζί με το ξύδι μου άνοιξαν την όρεξη. Ικανοποιητική μερίδα.

- Σαρδέλα γκαστρωμένη στα 8.5 ευρώ. Είχα την εντύπωση πως θα ήταν ανοιγμένη στη μέση και γεμιστή με τομάτα αλλά διαψεύστηκα. Πληθωρικό πιάτο με μπόλικη σάλτσα και κόκκινη πιπεριά. Χειμωνιάτικο όμως. Καλό.

- Κολοκυθοανθοί με φέτα και μυζήθρα στα 5 ευρώ. Είχα στο μυαλό αυτούς που τρώω στην Κρήτη, γεμιστούς με ρύζι. Ικανοποιητικοί και αυτοί πάντως, αν και τηγανιτοί δεν κρατούσαν λάδι, ενώ και ο δυόσμος δεν αποδείχθηκε "ενοχλητικός".6 τεμάχια.

- Γαριδοπίλαφο στα 9.5 ευρώ. Οι γαρίδες αναγράφονται ως κατεψυγμένες. Καταφθάνει σε πήλινο σκεύος, ικανοποιητικό σε γεύση, χρειάστηκε να προσθέσω λίγο τριμμένο τυρί. Δεν διέκρινα κάποιο υλικό να κάνει την διαφορά αλλά σίγουρα δεν βρήκα και κάτι να με χαλάσει.

- Γαριδομακαρονάδα στα 12 ευρώ. Εξαιρετική και χορταστικότατη με 5-6 μεγάλες γαρίδες. Στην αρχή μου φάνηκε πικάντικη, τελικώς αποδείχθηκε λιγάκι αλμυρή αλλά όχι σε σημείο δυσφορίας. Αρκετή κόκκινη σαλτσούλα, πιάτο value for money.

- 3 500άρες μπύρες Μάμος, στα 9 ευρώ. Ζητείστε παγωμένο ποτήρι … στην αρχή μου προσέφεραν κρασοπότηρο.
- Χύμα τσίπουρο στα 6.5 ευρώ τα 200 μλ.

* Κέρασμα ένα μικρό κομμάτι σαν ραβανί.

Σύνολο:61 ευρώ και πληρώσαμε με κάρτα.

Τελικός απολογισμός: Τιμιότατο μαγαζί με φανατικό κοινό, αξίζει τα χρήματα του. Αναμένεται επίσκεψη στο μέλλον μιας και διαθέτει προσεγμένη κουζίνα και αρκετή φαντασία για το είδος του.

Διαθέτουν ευγένεια, γνώση σε αυτό που κάνουν και σέβονται τον πελάτη. Δεν διέκρινα εμφανείς αδυναμίες και το τοποθετώ σε short list, θα φάτε εγγυημένα καλά.

Κλείνοντας θα πω πως το τρίγωνο Ταξιδεύοντας-Κάκιας-Λαγουδέρα μπορεί να προσφέρει γευστικές συγκινήσεις. Μη με ρωτήσετε για το πρώτο που έχω στην καρδιά μου, αυτό είναι αδιαπραγμάτευτο. Εκεί νιώθω σαν το σπίτι μου, εκεί μπορώ να καλέσω φίλους … Τα υπόλοιπα σε επόμενη κριτική … Ε, Αρκαδο-Ικαριώτισσα Lady ?