"Το πλέον απολαυστικόν κέντρον των Αθηνών"
Σε μια ιδανική τοποθεσία, σε ένα καταπράσινο φυσικό περιβάλλον στην καρδιά της Αθήνας, o πολυχώρος της Αίγλης αποτελεί τον ιδανικό λόγο για να "αποδράσετε" έξυπνα από το θόρυβο της πόλης.
Με μοναδική θέα στην Ακρόπολη και τον Λυκαβηττό, το «Αίγλη Εστιατόριο» ανοίγει τις πόρτες του στις γεύσεις και στα αρώματα της Ελλάδας που αγαπάμε: γεύσεις απλές & εμπνευσμένες από την ελληνική μας παράδοση, ξεπηδούν από ένα μενού με υψηλή ποιότητα και προσιτές τιμές. Με ένα πυρήνα κλασικών & εναλλασσόμενων πιάτων ημέρας αλλά και χειροποίητα γλυκά και παγωτά, οι χορταστικές προτάσεις μας ανταποκρίνονται απόλυτα στους ρυθμούς της πόλης.

H Κουζίνα λειτουργεί καθημερινά μετά τις 13:00 για όλη την χειμερινή περίοδο. Κυριακή έως Πέμπτη μέχρι τις 23:00 Παρασκευή & Σάββατο μέχρι τις 24:00 Δευτέρα έως Παρασκευή και Κυριακή μετά τις 18:00, το φαγητό σερβίρεται στο χώρο του Αίγλη Cafe.

Παροχές για ΑμεΑ
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

17 Ιουν 2016

Πριν από λίγες μέρες, Παρασκευή βράδυ, συναντηθήκαμε τέσσερα άτομα, μετά από προτροπή καλής φίλης που λατρεύει τον χώρο της Αίγλης του Ζαππείου, για φαγητό. Πραγματικά, η περιοχή που βρίσκεται το καφέ, το εστιατόριο και ο κινηματογράφος είναι από τις ομορφότερες του κέντρου της Αθήνας. Μέσα στο πράσινο, με θέα στην Ακρόπολη και τον Λυκαβηττό, αποτελεί ιδανική επιλογή για τις ζεστές νύχτες του καλοκαιριού!

Η φίλη μας είχε φροντίσει να κάνει κράτηση και έτσι, παρότι το εστιατόριο ήταν σχεδόν γεμάτο, δεν δυσκολευτήκαμε να βρούμε τραπέζι. Ο εξωτερικός χώρος του εστιατορίου είναι λιτά διακοσμημένος, με το λευκό χρώμα να κυριαρχεί (τον έχει περιγράψει αναλυτικά στην κριτική του ο αγαπητός ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ) και μεγάλες ομπρέλες μπλε χρώματος να προστατεύουν από την υγρασία, όσο ακόμα δεν έχει ανέβει κατά πολύ η θερμοκρασία. Τα τραπεζοκαθίσματα είναι τοποθετημένα έτσι, ώστε οι παρέες να κάθονται άνετα, να μην ενοχλείται ο ένας από τις συζητήσεις του άλλου και οι σερβιτόροι να κινούνται με άνεση. Ο εσωτερικός χώρος (τον οποίο έχει αναλυτικά περιγράψει στην κριτική του ο έμπειρος χρήστης makap) διακοσμημένος σε παλ χρώματα υστερεί σαφώς σε σχέση με την εντυπωσιακή θέα που έχουν οι πελάτες που κάθονται έξω.

Λίγο μετά που καθίσαμε ήρθε μια πολύ ευγενική κοπέλα και μας έφερε καταλόγους. Γενικά, η εξυπηρέτηση ήταν ευγενική και σχετικά γρήγορη, παρότι το εστιατόριο ήταν γεμάτο. Μερικές μικροκαθυστερήσεις δικαιολογούνται από την πίεση που δημιουργείται, όταν πέφτουν όλες οι παραγγελίες των πελατών μαζί, σε ώρα αιχμής.

Ας έρθουμε στα του φαγητού, όμως!
Στην αρχή μας έφεραν σε καλαθάκι φέτες πολύ εύγευστου λευκού και μαύρου ψωμιού που συνοδεύονταν από νόστιμες πράσινες ελιές και λάδι με μπαλσάμικο. Τα τιμήσαμε δεόντως και αργότερα ζητήσαμε και ανανέωσαν το εξαιρετικής ποιότητας ψωμάκι.

Μετά από εμβριθή μελέτη του καταλόγου, στην οποία προστέθηκε η πληροφόρηση από τον υπεύθυνο και για τα πιάτα ημέρας, παραγγείλαμε και δοκιμάσαμε:

- Πράσινη Σαλάτα με iceberg, baby σπανάκι και κατίκι Δομοκού. Φρεσκοκομμένη, πολύ εύγευστη και σε επαρκέστατη ποσότητα, μας άφησε πολύ θετική εντύπωση.

- Χωριάτικη Σαλάτα. Εκτός από τα συνήθη (ντομάτα, αγγούρι, φέτα, ελιές) είχε καπαρόφυλλα, κρίταμο και κομμάτια ντάκου. Αρκετά καλή, σε επαρκή ποσότητα, προσωπική εκτίμηση ότι χρειαζόταν ένα πιο απαλό ελαιόλαδο να τη συνοδεύει.

- Μανιταρόπιτα. Πραγματικά πολύ νόστιμη, από τα πιάτα που κυριολεκτικά σκουπίσαμε...

- Σπανακόπιτα. Αρκετά εύγευστη.

Από κυρίως πιάτα, προτιμήσαμε:
- Δύο φιλέτα σολομού με ρύζι μπασμάτι και λαχανικά. Τέλειο πιάτο! Ο σολομός ήταν εξαιρετικά σωστά ψημένος και η γεύση του συνοδευόταν τέλεια από το ρύζι και τα λαχανικά. (Ο φίλος ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ είχε απόλυτο δίκιο που επισήμανε αυτό το πιάτο στην κριτική του! ).

- Μία μερίδα χοιρινά φιλετάκια με πατάτες, λαχανικά και σάλτσα θυμαριού. Συμπαθητικό πιάτο, θα το χαρακτήριζα συνηθισμένη γεύση, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο.

- Ένα φιλέτο κοτόπουλο σχάρας με ρύζι μπασμάτι, λαχανικά συνοδευόμενο από ένα dressing με μέλι και σινάπι. Το κοτόπουλο ήταν πολύ σωστά ψημένο και έδενε αρμονικά στη γεύση του με το πρωτότυπο dressing, το ρύζι και τα λαχανικά.

Για επιδόρπιο διαλέξαμε:
- Παγωτό (βανίλια, μαστίχα, σοκολάτα, φράουλα) για τους τρεις από τους τέσσερις της παρέας. Προσωπικά, μου άρεσε πολύ η πλούσια γεύση της σοκολάτας.

- Προφιτερόλ για τη μυημένη φίλη της παρέας μας. Δοκιμάζοντάς το, γεύτηκα την πολύ καλής ποιότητας σοκολάτα και τα πολύ νόστιμα σουδάκια, γεμισμένα με κρέμα ”chiboust”. Εκτιμώ ότι είναι ένα από τα πιο "δυνατά" γλυκά της "Αίγλης".

Ο λογαριασμός, στον οποίο πρέπει να προστεθούν δύο μπουκάλια εμφιαλωμένο νερό (για τα οποία δεν μας δόθηκε η εναλλακτική του νερού από τη βρύση) και δυο-τρία αναψυκτικά ανήλθε γύρω στα 27-28 ευρώ το άτομο. Ασφαλώς είναι αρκετά χρήματα, αλλά δεδομένου του εξαιρετικού χώρου, βρίσκω το value for money αρκετά καλό. Σίγουρα δεν είναι εύκολο να απολαμβάνει κάποιος συχνά, ειδικά στις μέρες μας, το δείπνο στην "Αίγλη". Βέβαια, μπορούν να γίνουν κινήσεις για τη βελτίωση του value for mone, όπως το να θεσπιστεί μενού προσφοράς, ειδικά τις καθημερινές. Ας το σκεφτούν οι υπεύθυνοι του καταστήματος!

Συνολική αποτίμηση: Θετική! Η "Αίγλη" είναι ένα εστιατόριο με πολύ καλό φαγητό, ευγενική εξυπηρέτηση, σε ένα από τα καλύτερα σημεία της Αθήνας. Με δεδομένες τις αρκετά υψηλές τιμές, προτείνεται για εξαιρετικές περιστάσεις και για δείπνα φιλοξενίας. Αγαπητοί χρήστες του ask4food, αν αποφασίσετε να πάτε, θα διαμορφώσετε τα δικά σας συμπεράσματα!

03 Οκτ 2016

Επιλεξαμε την Αιγλη Ζαπειου για καλο περιβαλον και φαγητο. Θελησαμε να καθησουμε στον εξωτερικο χωρο ο οποιος ειναι πολυ ομορφος αλλα λογω χαμηλης για την εποχη θερμοκρασιας και ελλειψης θερμαντικων συσκευων αναγκαστηκαμε να δειπνησουμε στο εσωτερικο. Η πρωτη εντυπωση δεν ηταν αυτο που περιμεναμε. Ο χωρος θυμιζε μια σχετικα καλη ταβερνα και οχι restaurant.
Γυμνα τραπεζια με χαρτινα sous plat(για ενα δειπνο στην Αιγλη Ζαππειου περιμεναμε τραπεζομαντιλα και πανινες πετσετες) επισης σκληρες, αβολες καρεκλες παλιου τυπου. σε αντιθεση με τον εξωτερικο χωρο που διαθετει καθισματα με μαξιλαρια. Το προσωπικο πολυ εξυπηρετικο και ευγενικο.

Μας προσφερθηκαν ελιες_ κριτσινια και λαδακι.
Παραγγειλαμε caesar salad( 11 euros) καλη σε ποσοτητα για 2 ατομα και γευση. Η σαλατα καθυστερησε αρκετα να φθασει στο τραπεζι μας σημειωτεο οτι ηταν καθημερινη και δεν υπηρχαν περισσοτεροι απο 40_50 πελατες.

Για κυριως πιατο επιλεξαμε: φιλετακια μοσχαρι με μανιταρια (24 euros με γαρνιτουρα ψημενα λαχανικα και πουρε πατατας γευστικα και σωστα ψημενα, τσιπουρα(καλοψημενη με γαρνιτουρα χορτα μονο, περιμεναμε καποια βραστα λαχανικα επισης στο πιατο).
Η τσιπουρα ηταν γευστικη και καλοψημενη αλλα θα επρεπε να σερβιριστει φιλεταρισμενη μια και σε χαμηλο φωτισμο ειναι ταλαιπωρια να παλευεις με ψαροκκοκαλα.
Για αυτα τα 3 πιατα, ενα ποτηρι κρασι, μια μπυρα draft, ενα νερο, και ψωμι πληρωσαμε 66,30 ευρω. Θεωρουμε οτι το ποσο αυτο ΔΕΝ ηταν value for money.

Έκπτωση μέχρι 15%

Αίγλη Ζαππείου, οδός Βασιλίσσης Όλγας, Κήπος Ζαππείου