"Το πλέον απολαυστικόν κέντρον των Αθηνών"
Σε μια ιδανική τοποθεσία, σε ένα καταπράσινο φυσικό περιβάλλον στην καρδιά της Αθήνας, o πολυχώρος της Αίγλης αποτελεί τον ιδανικό λόγο για να "αποδράσετε" έξυπνα από το θόρυβο της πόλης.
Με μοναδική θέα στην Ακρόπολη και τον Λυκαβηττό, το «Αίγλη Εστιατόριο» ανοίγει τις πόρτες του στις γεύσεις και στα αρώματα της Ελλάδας που αγαπάμε: γεύσεις απλές & εμπνευσμένες από την ελληνική μας παράδοση, ξεπηδούν από ένα μενού με υψηλή ποιότητα και προσιτές τιμές. Με ένα πυρήνα κλασικών & εναλλασσόμενων πιάτων ημέρας αλλά και χειροποίητα γλυκά και παγωτά, οι χορταστικές προτάσεις μας ανταποκρίνονται απόλυτα στους ρυθμούς της πόλης.

Δευτέρα έως Παρασκευή 18:00-24:00 Σάββατο και Κυριακή 12:00-24:00

Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

17 Ιουν 2016

Πριν από λίγες μέρες, Παρασκευή βράδυ, συναντηθήκαμε τέσσερα άτομα, μετά από προτροπή καλής φίλης που λατρεύει τον χώρο της Αίγλης του Ζαππείου, για φαγητό. Πραγματικά, η περιοχή που βρίσκεται το καφέ, το εστιατόριο και ο κινηματογράφος είναι από τις ομορφότερες του κέντρου της Αθήνας. Μέσα στο πράσινο, με θέα στην Ακρόπολη και τον Λυκαβηττό, αποτελεί ιδανική επιλογή για τις ζεστές νύχτες του καλοκαιριού!

Η φίλη μας είχε φροντίσει να κάνει κράτηση και έτσι, παρότι το εστιατόριο ήταν σχεδόν γεμάτο, δεν δυσκολευτήκαμε να βρούμε τραπέζι. Ο εξωτερικός χώρος του εστιατορίου είναι λιτά διακοσμημένος, με το λευκό χρώμα να κυριαρχεί (τον έχει περιγράψει αναλυτικά στην κριτική του ο αγαπητός ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ) και μεγάλες ομπρέλες μπλε χρώματος να προστατεύουν από την υγρασία, όσο ακόμα δεν έχει ανέβει κατά πολύ η θερμοκρασία. Τα τραπεζοκαθίσματα είναι τοποθετημένα έτσι, ώστε οι παρέες να κάθονται άνετα, να μην ενοχλείται ο ένας από τις συζητήσεις του άλλου και οι σερβιτόροι να κινούνται με άνεση. Ο εσωτερικός χώρος (τον οποίο έχει αναλυτικά περιγράψει στην κριτική του ο έμπειρος χρήστης makap) διακοσμημένος σε παλ χρώματα υστερεί σαφώς σε σχέση με την εντυπωσιακή θέα που έχουν οι πελάτες που κάθονται έξω.

Λίγο μετά που καθίσαμε ήρθε μια πολύ ευγενική κοπέλα και μας έφερε καταλόγους. Γενικά, η εξυπηρέτηση ήταν ευγενική και σχετικά γρήγορη, παρότι το εστιατόριο ήταν γεμάτο. Μερικές μικροκαθυστερήσεις δικαιολογούνται από την πίεση που δημιουργείται, όταν πέφτουν όλες οι παραγγελίες των πελατών μαζί, σε ώρα αιχμής.

Ας έρθουμε στα του φαγητού, όμως!
Στην αρχή μας έφεραν σε καλαθάκι φέτες πολύ εύγευστου λευκού και μαύρου ψωμιού που συνοδεύονταν από νόστιμες πράσινες ελιές και λάδι με μπαλσάμικο. Τα τιμήσαμε δεόντως και αργότερα ζητήσαμε και ανανέωσαν το εξαιρετικής ποιότητας ψωμάκι.

Μετά από εμβριθή μελέτη του καταλόγου, στην οποία προστέθηκε η πληροφόρηση από τον υπεύθυνο και για τα πιάτα ημέρας, παραγγείλαμε και δοκιμάσαμε:

- Πράσινη Σαλάτα με iceberg, baby σπανάκι και κατίκι Δομοκού. Φρεσκοκομμένη, πολύ εύγευστη και σε επαρκέστατη ποσότητα, μας άφησε πολύ θετική εντύπωση.

- Χωριάτικη Σαλάτα. Εκτός από τα συνήθη (ντομάτα, αγγούρι, φέτα, ελιές) είχε καπαρόφυλλα, κρίταμο και κομμάτια ντάκου. Αρκετά καλή, σε επαρκή ποσότητα, προσωπική εκτίμηση ότι χρειαζόταν ένα πιο απαλό ελαιόλαδο να τη συνοδεύει.

- Μανιταρόπιτα. Πραγματικά πολύ νόστιμη, από τα πιάτα που κυριολεκτικά σκουπίσαμε...

- Σπανακόπιτα. Αρκετά εύγευστη.

Από κυρίως πιάτα, προτιμήσαμε:
- Δύο φιλέτα σολομού με ρύζι μπασμάτι και λαχανικά. Τέλειο πιάτο! Ο σολομός ήταν εξαιρετικά σωστά ψημένος και η γεύση του συνοδευόταν τέλεια από το ρύζι και τα λαχανικά. (Ο φίλος ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ είχε απόλυτο δίκιο που επισήμανε αυτό το πιάτο στην κριτική του! ).

- Μία μερίδα χοιρινά φιλετάκια με πατάτες, λαχανικά και σάλτσα θυμαριού. Συμπαθητικό πιάτο, θα το χαρακτήριζα συνηθισμένη γεύση, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο.

- Ένα φιλέτο κοτόπουλο σχάρας με ρύζι μπασμάτι, λαχανικά συνοδευόμενο από ένα dressing με μέλι και σινάπι. Το κοτόπουλο ήταν πολύ σωστά ψημένο και έδενε αρμονικά στη γεύση του με το πρωτότυπο dressing, το ρύζι και τα λαχανικά.

Για επιδόρπιο διαλέξαμε:
- Παγωτό (βανίλια, μαστίχα, σοκολάτα, φράουλα) για τους τρεις από τους τέσσερις της παρέας. Προσωπικά, μου άρεσε πολύ η πλούσια γεύση της σοκολάτας.

- Προφιτερόλ για τη μυημένη φίλη της παρέας μας. Δοκιμάζοντάς το, γεύτηκα την πολύ καλής ποιότητας σοκολάτα και τα πολύ νόστιμα σουδάκια, γεμισμένα με κρέμα ”chiboust”. Εκτιμώ ότι είναι ένα από τα πιο "δυνατά" γλυκά της "Αίγλης".

Ο λογαριασμός, στον οποίο πρέπει να προστεθούν δύο μπουκάλια εμφιαλωμένο νερό (για τα οποία δεν μας δόθηκε η εναλλακτική του νερού από τη βρύση) και δυο-τρία αναψυκτικά ανήλθε γύρω στα 27-28 ευρώ το άτομο. Ασφαλώς είναι αρκετά χρήματα, αλλά δεδομένου του εξαιρετικού χώρου, βρίσκω το value for money αρκετά καλό. Σίγουρα δεν είναι εύκολο να απολαμβάνει κάποιος συχνά, ειδικά στις μέρες μας, το δείπνο στην "Αίγλη". Βέβαια, μπορούν να γίνουν κινήσεις για τη βελτίωση του value for mone, όπως το να θεσπιστεί μενού προσφοράς, ειδικά τις καθημερινές. Ας το σκεφτούν οι υπεύθυνοι του καταστήματος!

Συνολική αποτίμηση: Θετική! Η "Αίγλη" είναι ένα εστιατόριο με πολύ καλό φαγητό, ευγενική εξυπηρέτηση, σε ένα από τα καλύτερα σημεία της Αθήνας. Με δεδομένες τις αρκετά υψηλές τιμές, προτείνεται για εξαιρετικές περιστάσεις και για δείπνα φιλοξενίας. Αγαπητοί χρήστες του ask4food, αν αποφασίσετε να πάτε, θα διαμορφώσετε τα δικά σας συμπεράσματα!

30 Απρ 2016

Υπερβολικοι οι πιο πριν βαθμοι. Δε μείναμε με τίποτε ευχαριστημένοι. Υπεροχος χώρος με ιστορία. Άδειο το εστιατόριο, κάτι ξέρει ο κόσμος. Μετρια εξυπηρέτηση προσπαθούν λιγο αλλά δεν ξέρω πως τα καταφέρνουν άμα θα έχει πολύ κόσμο.

Οι μερίδες εξαιρετικα μικρές, προσοχή μην πάτε νηστικοι. Οι τιμές μετριες, βέβαια άμα το πας με την ποσότητα του φαγητου λόγω μικρής ποσότητας, είναι ακριβό. Κριμα γιατί πριν 3 χρόνια ήμουν ενθουσιασμενος

26 Φεβ 2016

Το απόγευμα του ΣΑ 20/2/2016 αρχίσαμε το ψάξιμο με φιλικό ζευγάρι, για βραδυνή έξοδο. Έπεσαν αρκετές προτάσεις, και από τις δύο πλευρές, αλλά η πρόταση της συζύγου για την ΑΙΓΛΗ Ζαππείου φάνηκε να συγκεντρώνει την προτίμηση όλων, αφού εξασφάλιζε 1) ένα άνετο χώρο για το δείπνο μας, 2) το parking των δύο αυτ/των και 3) το μοίρασμα της απόστασης που έπρεπε να διανύσουμε. Κλείσαμε τραπέζι αλλά, όταν φτάσαμε στο εστιατόριο, διαπιστώσαμε ότι υπήρχαν αρκετά διαθέσιμα, μερικά από τα οποία δεν είχαν χρησιμοποιηθεί ακόμη και όταν φύγαμε.

Παρά το γεγονός ότι η συγκεκριμένη περίοδος που διανύουμε μπορεί να θεωρηθεί «ανοιξιάτικη», κατά τις ώρες της ημέρας, το βράδυ δεν είναι δυνατόν να χρησιμοποιηθούν οι εξωτερικές και ανοικτές εγκαταστάσεις της επιχείρησης. Το εσωτερικό του εστιατορίου και το ευγενικό νεανικό προσωπικό σε υποδέχονται και σε προδιαθέτουν ευχάριστα, τουλάχιστον, για το χρόνο που θα διαθέσεις εκεί. Ο εσωτερικός χώρος αναπτύσσεται σε δύο πτέρυγες, μια που εκτείνεται δεξιά της εισόδου και θεωρείται πλεονεκτική αφού οι πελάτες έχουν ευρύ πεδίο ορατότητας στον περιβάλλοντα χώρο του Ζαππείου και η άλλη, απέναντι από την είσοδο, με περιορισμένο πεδίο ορατότητας. Στην πρώτη πτέρυγα, τα τραπέζια είναι ανεπτυγμένα σε δύο σειρές, εκ των οποίων τα τραπέζια που βρίσκονται δίπλα στη τζαμαρία μπορούν άνετα να φιλοξενήσουν 6 άτομα ενώ τα άλλα μέχρι 4 άτομα. Επισημαίνεται ότι τα τραπέζια είναι μεγάλα και οι πελάτες μπορούν να καθίσουν άνετα, όπως πρέπει να προσφέρουν εστιατόρια αυτής της κατηγορίας.

Φτάνοντας στις 21.15, είχαμε το πλεονέκτημα της επιλογής τραπεζιού της αρεσκείας μας. Το περιβάλλον ήταν πολύ ευχάριστο, με διακριτική μουσική στα μεγάφωνα, απαλό φωτισμό της αίθουσας, και λιτή αλλά προσεγμένη διακόσμηση του λευκού τραπεζιού με λευκή γλαστρούλα με πρασινάδα και κομψό κηροπήγιο. Με τους καταλόγους των φαγητών και των κρασιών, προσφέρθηκε νερό, και, και πριν από την παραγγελία ένα καλάθι με ψωμί και δύο στενόμακρα πιάτα με μπωλάκια, το ένα με πράσινες ελιές σε λάδι και το άλλο με λάδι και μπαλσάμικο.

Από τη μελέτη των καταλόγων, καταλήξαμε σε μια σαλάτα πράσινη (iceberg, σπανάκι, κατίκι και ελαιόλαδο, 12€), που ήταν πλούσια σε ποσότητα και δροσερή, και, για κυρίως πιάτα (ευτυχώς δεν παρασυρθήκαμε να παραγγείλουμε ορεκτικά), χοιρινά φιλετάκια (με πατάτες, λαχανικά και σάλτσα θυμαριού, 17€), ριζότο (με φρέσκα μανιτάρια, λάδι τρούφας, κρέμα και παρμεζάνα, 17€) και ένα χοιρινό κότσι (στο κατάλογο γράφει 1Kg αλλά πρέπει να ήταν βαρύτερο, με πουρέ πατάτας που είχε όμως, και κομμάτια πατάτας και δεν σου άφηνε τη γεύση «αλοιφής», λαχανικά και μουστάρδα, 21€) που προοριζόταν, θεωρητικά, για δύο άτομα αλλά ήταν τόσο μεγάλη η ποσότητα που όχι μόνο τσίμπησαν και οι υπόλοιποι αλλά περίσσεψε στο τέλος. Ήμουν αυτός που πρότεινε το κότσι και έμεινα πολύ ικανοποιημένος από την επιλογή αυτή αφού, εκτός από την τραγανιστή πέτσα, που μ’ αρέσει ιδιαίτερα, ήταν εξαιρετικά και ομοιόμορφα ψημένο και σερβιρισμένο.

Δοκίμασα και το ριζότο και ήταν πολύ νόστιμο. Για κρασί διαλέξαμε το μπουκάλι Σκούρας μοσχοφίλερο (18), που τοποθετήθηκε και αυτό στη σαμπανιέρα δίπλα στο τραπέζι. Όλοι έμειναν ικανοποιημένοι από τις γεύσεις που δοκίμασαν. Επιδόρπιο ήθελε μόνο ένα άτομο (lemon pie, 6,80€) αλλά ο σερβιτόρος (ή το εστιατόριο) πρόσφερε και ένα cheesecake, με τα ανάλογα κουταλάκια, και «τιμήθηκαν» δεόντως.

Ο λογαριασμός, μαζί με τα 2 μπουκάλια νερό (2*2,80€) και το ψωμί (4*1,50€), ήρθε στα 85,40€, χωρίς το κρασί (21,35€/άτομο), και 103,40€ με το κρασί (25,85€/άτομο). Νομίζω ότι το κόστος αυτό, κατ’ άτομο, αν και υψηλό για την περίοδο που διανύουμε, ανταποκρίνεται πλήρως αφενός στην ποιότητα του φαγητού που προσφέρεται αφετέρου στο περιβάλλον και την εξυπηρέτηση που προσφέρει το εκπαιδευμένο νεανικό προσωπικό.

Οφείλω ιδιαίτερη μνεία στο, ομοιόμορφα και κομψά ντυμένο, προσωπικό που αποδεικνύεται πολύ καλά εκπαιδευμένο και γνωρίζει άριστα το ρόλο που επιτελεί, σε μια σοβαρή επιχείρηση εστίασης.

Συζήτησα την εμπειρία μου αυτή και με άλλα φιλικά ζευγάρια και όλοι συμφώνησαν να επισκεφθούμε οπωσδήποτε το εστιατόριο, και μια φορά μεσημέρι, με ήλιο, για να απολαύσουμε την υπέροχη θέα που προσφέρει.

03 Οκτ 2016

Επιλεξαμε την Αιγλη Ζαπειου για καλο περιβαλον και φαγητο. Θελησαμε να καθησουμε στον εξωτερικο χωρο ο οποιος ειναι πολυ ομορφος αλλα λογω χαμηλης για την εποχη θερμοκρασιας και ελλειψης θερμαντικων συσκευων αναγκαστηκαμε να δειπνησουμε στο εσωτερικο. Η πρωτη εντυπωση δεν ηταν αυτο που περιμεναμε. Ο χωρος θυμιζε μια σχετικα καλη ταβερνα και οχι restaurant.
Γυμνα τραπεζια με χαρτινα sous plat(για ενα δειπνο στην Αιγλη Ζαππειου περιμεναμε τραπεζομαντιλα και πανινες πετσετες) επισης σκληρες, αβολες καρεκλες παλιου τυπου. σε αντιθεση με τον εξωτερικο χωρο που διαθετει καθισματα με μαξιλαρια. Το προσωπικο πολυ εξυπηρετικο και ευγενικο.

Μας προσφερθηκαν ελιες_ κριτσινια και λαδακι.
Παραγγειλαμε caesar salad( 11 euros) καλη σε ποσοτητα για 2 ατομα και γευση. Η σαλατα καθυστερησε αρκετα να φθασει στο τραπεζι μας σημειωτεο οτι ηταν καθημερινη και δεν υπηρχαν περισσοτεροι απο 40_50 πελατες.

Για κυριως πιατο επιλεξαμε: φιλετακια μοσχαρι με μανιταρια (24 euros με γαρνιτουρα ψημενα λαχανικα και πουρε πατατας γευστικα και σωστα ψημενα, τσιπουρα(καλοψημενη με γαρνιτουρα χορτα μονο, περιμεναμε καποια βραστα λαχανικα επισης στο πιατο).
Η τσιπουρα ηταν γευστικη και καλοψημενη αλλα θα επρεπε να σερβιριστει φιλεταρισμενη μια και σε χαμηλο φωτισμο ειναι ταλαιπωρια να παλευεις με ψαροκκοκαλα.
Για αυτα τα 3 πιατα, ενα ποτηρι κρασι, μια μπυρα draft, ενα νερο, και ψωμι πληρωσαμε 66,30 ευρω. Θεωρουμε οτι το ποσο αυτο ΔΕΝ ηταν value for money.

16 Ιαν 2016

Μετά από επίσκεψη σε έκθεση του Ζαππείου, αποφασίσαμε (παρέα 5 ενηλίκων) το απόγευμα της Κυριακής 10/1/16 να πάμε για καφέ δίπλα, στην ΑΙΓΛΗ. Δεν είχε τύχει να ξαναπάω, οπότε συμφώνησα με χαρά. Ήταν ευκαιρία να δω από κοντά το ιστορικό αυτό μέρος... αν όχι για φαγητό έστω για καφέ.

Ο χώρος, ομολογουμένως, είναι πολύ όμορφος. Πολύ πράσινο έξω, ησυχία, ωραία θέα. Όταν μπήκαμε είδα ότι ήταν σχεδόν γεμάτος από κόσμο, ωστόσο βρέθηκε ένα τέλειο για την περίπτωσή μας τραπέζι, Η διακόσμηση είναι ευρωπαϊκού στυλ, ήπιος ο χρωματισμός τραπεζοκαθισμάτων και τοίχων. Πολύ άνετες οι καρέκλες/πολυθρόνες. Γενικά επικρατεί το μπεζ-καφέ χρώμα. Η μουσική πολύ διακριτική.

Δεν ήρθε άμεσα σερβιτόρος, οπότε ένα άτομο από την παρέα αναζήτησε κατάλογο από διπλανά τραπέζια. Τον ανοίξαμε κατευθείαν στα επιδόρπια-ροφήματα. Οι τιμές που είδαμε δεν μας ενθουσίασαν, πχ Μιλφέιγ 11.50 ευρώ, έγραφε δίπλα ότι είναι για 2 άτομα βέβαια, αλλά δεν ήθελε δεύτερος αυτό το γλυκό, οπότε προχωρήσαμε παρακάτω. Είχε τσιζκέικ στα 6,80, γιαούρτι με μέλι στα 5.00 ευρώ και λοιπά παρεμφερή είδη, με τιμές μεταξυ 4 ως 8 ευρω... Τελικά η παρέα επέλεξε παγωτό (που ηταν στα 3.00 ευρώ η μπάλα ) διαφορετικές γεύσεις ο καθένας. Εγώ επέλεξα γεύση κούκις. Ηταν γευστικότατο.

Η εξυπηρέτηση ήταν καλή, στην πλειοψηφία της αποτελείται από νέα άτομα.
Μία μικρή παρατήρηση με αποδέκτη τον υπεύθυνο: Το τραπέζι είχε τζάμι πάνω και από κάτω μια ζωγραφιά. Ωραίο θέαμα. Όταν όμως έχει πέσει νερό, ή αναψυκτικό ή οποιοδήποτε άλλο υγρό κι έχει βραχεί η ζωγραφιά, τότε αλλοιώνεται το οπτικό αποτέλεσμα που αναγκαστικά βλέπει συνεχώς ο πελάτης, αφού είναι μπροστά στα μάτια του. Θα μπορούσαν να το αλλάξουν. Χαλάει την εικόνα. Επίσης, ένα πλαστικό διάφανο σαν μικρό σταντ που υπήρχε στο τραπέζι με ενημερωτικά στοιχεία, ήταν σπασμένο στη βάση και στη μία πλευρά. Δεν το είχε δει κανείς από το προσωπικό για να αντικατασταθεί ? Το άφηναν για να το βλέπουν οι πελάτες φαίνεται...

Επιπλέον, καθώς έβαλα αφηρημένα το χέρι μου σε μία πτυχή της πολυθρόνας, τα δάχτυλά μου γέμισαν με ψίχουλα ξερά και μικρά σκουπιδάκια... (α.. βρήκα και ένα κέρμα 50 λεπτών, πράγμα που πρόσφερε γέλιο στην παρέα! ). Λοιπόν χρειάζεται που και που μια γενική καθαριότητα...!

Απόδειξη για το λογαριασμό μας υπήρχε από την αρχή στην ειδική θήκη. Η τιμή ήταν πολύ καλή για αυτά που πήραμε (17 ευρώ για όλους... υπέροχα! )
Το περιβάλλον μου άρεσε πολύ και γενικά η ατμόσφαιρα ήταν καλή. Για τον λόγο αυτό, ευχάριστα θα ξαναπροτιμήσω την ΑΙΓΛΗ αν βρεθώ εκεί κοντά.

Έκπτωση μέχρι 15%

Αίγλη Ζαππείου, οδός Βασιλίσσης Όλγας, Κήπος Ζαππείου