Το Origami Sushi Bar by Mare Marina λειτουργεί όλο το χρόνο και προσφέρει ποικιλία γεύσεων που σας παρασύρουν και σας ταξιδεύουν έως την Ανατολή με σεβασμό στις πρώτες ύλες και πίστη στην σταθερή ποιότητα.

Ανοικτά καθημερινά 18:00-00:30. Κάθε Δευτέρα πλήρης μπουφές ιαπωανικής κουζίνας 19:00-00:00 Τιμή: 25 ευρώ ανα άτομο.

Παροχές για ΑμεΑ
Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Μπροστά στη Θάλασσα

17 Ιούλ 2015

Δευτέρα βράδυ, μεσα στην καρδιά του καλοκαιριού, έπειτα απο μια δύσκολη εκπαίδευση στα βόρεια των Αθηνών, είπα οτι πρεπει να δω και λίγο θάλασσα, αλλιώς η βδομάδα δε βγαίνει. Ετσι, πήρα μια καλή φίλη και κινήσαμε προς τη μαρίνα Φλοίσβου, στο Origami, για σούσι.

Παρόλη την κούραση, τη ζεστη, και τις προκλήσεις της εποχής για όλους μας, μπορω να πω οτι η ιδεα να επισκεφτώ το συγκεκριμενο μαγαζί, μου βγήκε σε καλό!

Το Origami sushi bar, βρίσκεται στη μαρίνα Φλοισβου, με κατεύθυνση προς το κτίριο 6, αν αυτο βοηθάει, ειναι στο δεύτερο όροφο, και αυτο το καθιστά να εχει μια ωραια θέα στη θάλασσα και τις θαλαμηγούς. Ο χώρος μεσα ειναι περιποιημένος και καθαρός, δε θα τον χαρακτήριζα τίποτα το φοβερό, για να θυμάμαι, τα τραπέζια μεσα ειναι περίπου οκτώ ή εννιά που φιλοξενούν απο 2 έως και 6 άτομα. Ο κόσμος ανανεωνόταν συνεχώς, ακόμα και μετα τις έντεκα το βράδυ.

Η εξυπηρετηση ήταν σχετικά καλή, θα ηθελα πιο πολυ να βάλω 2.5/4, λόγω του οτι ήταν λίγο αργή στην αρχή μέχρι να μας φέρει καταλόγους και να πάρει παραγγελία, καθώς και στο τέλος, που ζητήσαμε τρεις φορές το λογαριασμό, αλλα ως κατεξοχήν δίκαιος ανθρωπος, οφείλω να ομολογήσω οτι ο νεαρός ήταν χαμογελαστός, και το πάλευε. Μπορει να του έλειπε η εμπειρία, αλλα η προσπάθεια και η πρόθεση αναγνωρίζονται.

Στα του φαγητού ενθουσιάστηκα παρά πολυ. Δεν παραγγείλαμε πολλα, αλλα ο, τι κι αν πηραμε ήταν πολυ καλα μαγειρεμένο, και με ωραια εμφάνιση. Για σαλάτα προτιμήσαμε μια king crab με αγγούρι και γλυκό- καυτερό dressing. Υπήρχαν μικρα κομματια καβουριου ανάμεικτα με κομματια απο αγγούρι, χωρις να ειναι τίποτα το φοβερό, ήταν παρά πολυ καλή και δροσιστική. Απο maki, προτιμήσαμε τα surf roll με λαυράκι, αβοκάντο και αγγούρι, τα οποια ήταν ωραια και γευστικά, και με εξαιρετικες πρώτες ύλες.

Παραγγείλαμε επισης νουντλς με κοτόπουλο και λαχανικά, η μερίδα ήταν χορταστική, περιείχε αρκετα κομματια κοτόπουλου μεγάλα, και πολυ ωραια μαγειρεμένα, και τέλος πηραμε και ένα σπέσιαλ ρύζι με λαχανικά, αυγο, και γαρίδες. Το ρύζι ήταν απλά εξαιρετικό, και μου θύμισε, το ρύζι που έτρωγα στην Αγγλία.

Πραγματικά έμεινα κατενθουσιασμένη, και θα ήθελα να το ξαναεπισκεφτω. Εδώ, θα ηθελα να διευκρινίσω οτι ο μπουφές, που αναφέρεται ισχύει για την περίοδο απο Οκτώβριο μέχρι Μάιο, κάθε Δευτέρα, για όσους θέλουν να πάρουν μια καλή γεύση.
Στα μείον, το εμφιαλωμένο νερό, χωρις καν να έχουμε την επιλογή για νερό βρύσης.

Το value for money, κατα την άποψη μου ήταν σχετικά καλό, γιατι το φαγητο που γεύτηκα αφενός μου άρεσε, οι μερίδες ήταν καλές, και οι πρώτες ύλες εξαιρετικές. Αν συνυπολογίσουμε και την περιοχή, νομιζω οτι το 3/4 ειναι μαλλον δίκαιο. Το προτείνω ανεπιφύλακτα, σε όλους, όσους θέλουν να φάνε σούσι κοντα στη θαλασσα, ειδικά τωρα που ειναι καλοκαιράκι!

29 Δεκ 2015

Επίσκεψη στις 29 Νοεμβρίου 2015 από 2 άτομα.

Η παραγγελία ήταν ένα Gyoza και ένα Combo 2 ατόμων συνολικής αξίας 69,50€
Συν το νερό και μια μπύρα το σύνολο μας έφτασε στα 77€ για 2 άτομα.

Γεύση:

Το Gyoza ήταν πράγματι πολύ καλό και αυτό που ξεχώριζε από την παραγγελία. Αν είχα σκοπό να ξαναπάω θα ήθελα να δοκιμάσω και άλλα "ορεκτικά" να δω αν είναι παρόμοιου επιπέδου.

Το combo αρκετά καλό χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο. Ανάμεσα στα διάφορα rolls, nigiri και sashimi θα ξεχώριζα το hamachi roll.

Εξυπηρέτηση: Τίποτα το ιδιαίτερο και σίγουρα όχι επιπέδου 40€ το άτομο.

Χώρος: Άθλιος. Στην είσοδο του Mare Marina απλά ένας χώρος κλεισμένος με μια τζαμαρία (βρώμικη) υποκρινόμενος το Sushi Bar (υποτίθεται casual). Η θέρμανση βιομηχανικού τύπου δεν είχε κάποια ρύθμιση στην ένταση της, οπότε ή ήταν ανοικτή και έκανε πολύ ζέστη και θόρυβο ή κλειστή και έκανε κρύο. Περιμένω από πολύ πιο ταπεινά εστιατόρια να έχουν κλιματισμό που να λειτουργεί.

Value For Money: Παρότι το φαγητό ήταν καλό τα παραπάνω που ανέφερα με έκαναν να νιώσω ότι μου "έκλεψαν" 80€. Όταν απαιτείς συγκεκριμένες τιμές για το χώρο σου πρέπει να γνωρίζει ότι και οι πελάτες σου απαιτούν κάτι περισσότερο από καλό φαγητό.