Σουβλάκι και τα συνοδευτικά με δημιουργικές ιδέες. Ανοιχτό 24 ώρες καθημερινά.

24 Οκτ 2016

Ευχάριστη έκπληξη στο Γκάζι. Βρίσκεται πάνω στην πλατεία, επί της Περσεφόνης μαζί με τους υπόλοιπους χώρους εστίασης που αλλάζουν κάθε τόσο. Το my plate ωστόσο παραμένει εκεί σε πείσμα των καιρών, ένδειξη ποιότητας, αν και αυτό δεν ισχύει πάντα, γιατί υπάρχουν χώροι που, ενώ προσφέρουν άθλιο φαγητό, παραμένουν ανοιχτοί (ίσως γιατί στηρίζοντάι στην αρπαχτή περιστασιακών, περαστικών πελατών).

Ο χώρος δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Κυριαρχούν βέβαια τα μοντέρνα στοιχεία και όχι η διακόσμηση ενός παραδοσιακού ψητοπωλείου-σουβλατζήδικου. Έχει τραπεζάκια έξω και λίγο χώρο εσωτερικά.

Η εξυπηρέτηση είναι επαρκής, πρόθυμη, γρήγορη.

Στα του φαγητού ο κατάλογος κινείται σε αναμενόμενα και γνωστά "μονοπάτια": ορεκτικά, σαλάτες, σάντουϊτς, σουβλάκια καλαμάκια και τυλιχτά, μερίδες στη σχάρα, κλαμπ σάντουϊτς, σουβλάκια σε ψωμάκι. Από ορεκτικά οι τηγανητές πατάτες ήταν πραγματικά όλα τα λεφτά. Γράφει ότι είναι φρέσκιες και πραγματικά είναι το highlight του μαγαζιού. Έρχονται σε "φαρασάκι" και η μερίδα είναι μεγάλη. Επίσης το μαστέλο Χίου, ο κρητικός Ντάκος και τα ψητά λαχανικά είναι από τα εδέσματα που είναι προτιμητέα. Από σαλάτες έχει και πλιγούρι. Τα σάντουϊτς είναι σε ψωμάκι τσιαπάτα, ενώ από τα καλαμάκια δοκιμάστε με μαστέλο Χίου. Έχει και ποικιλία σε συνοδευτικές σάλτσες. Τα τυλιχτά σουβλάκια είναι τεράστια και χορταστικά.

Συνοψίζοντας, είναι μια πολύ καλή επιλογή στην περιοχή για ένα αξιοπρεπές γρήγορο φαγητό, για να χορτάσεις χωρίς να ξοδευτείς. Η ποικιλία του είναι ικανοποιητική και το νερό έρχεται σε κανάτα (επιτέλους! ). Οι τιμές είναι οι κλασικές.

08 Οκτ 2016

Έπισκεφτήκαμε το μαγαζί που βρίσκεται στην πλατεία του Κεραμεικού ξημερώματα Κυριακής. Όμορφος χώρος, στυλάτος. Η εξυπηρέτηση μέτρια μολονότι δεν είχε πολύ κόσμο.

Οι γεύσεις μέτριες στα σουβλάκια αλλά η ποσότητα υπέρ αρκετή. Δεν θα πρότεινα να δοκιμάσει κανείς κάποιο πιατο αλλά να επιλέξει σουβλάκι. +

Παραγγείλαμε μερίδα κοτοπουλο ψητο το οποιο σερβιριστηκε με μια κοκκινη σαλτσα μαλλον για να μη φαινεται πως τα κομματια ειναι οτι πεταμε στα σκουπίδια. Φτερούγες κ κατι κοκκαλα γυρω σπ το λαιμό.
Ουτε καν ενα κομματι στηθος ψαχνό. Οι πατάτες καθόλου καλές. Γλυκό σοκολατοπιτα ( κεικ με σοκολατα) φρεσκο κ νοστιμο!

14 Απρ 2016

Πήγαμε παρέα Κυριακή βραδάκι, πριν κατευθυνθούμε σε event στην τεχνόπολη. Ο χώρος είναι χαρούμενος και καλαίσθητος, καθαρός και τακτικός.

Μου έκανε ευχάριστη εντύπωση η ποικιλία του καταλόγου, καθώς βαριόμουνα να φάω σουβλάκι, που θέλαν οι άλλοι. Έχω να πω ότι η σαλάτα με πρασινάδες, ντοματίνια και γραβιέρα που μοιράστηκα και η καρμπονάρα, που καταβρόχθισα μόνος, ήταν απρόσμενα καλές (όπως και η τιμές τους, διότι κοντά στο 10ρικο μαζί με μπύρα, μας ήρθε το κεφάλι! ).

Θα ξαναπάω όταν ξανά ξενυχτίσω στο Γκάζι, αφού μένει μέχρι το πρωί ανοιχτό και αυτό το μπεργκεράκι πολύ μου τράβηξε το ενδιαφέρον.

22 Αυγ 2016

Εχω παραγγελει σαλατα του Καισαρα και μου εφεραν μια σαλατα δικη τους επινοησης με μπεικον που συνοδευοταν με σως γιαουρτιου η κατι παρομοιο!!!

Γιατι την ονομαζουν σαλατα του καισαρα, απορω?Εφοσον δεν εχει καν την σως, ασε που το κοτοπουλο ηταν αγευστο. Τελικα εφαγα παραδοσιακο ντακο μετα απο 45 λεπτα. Οσο ευγενικο κ ι να ειναι οι υπαλληλοι εαν το φαι δεν ειναι προσεγμενο κ γευστικο δεν το προτεινω για κανενα λογο.