Η επιμονή στην ποιότητα, η εντιμότητα των ιδιοκτητών σε οτιδήποτε αφορά τη γαστρονομία και η ευαισθησία απέναντι στη σημερινή οικονομική κρίση, φανερή από την πρώτη στιγμή που θα πάρετε τον κατάλογο στα χέρια σας, ξεχωρίζει τον χώρο αυτό.
Ελληνική δημιουργική κουζίνα απολύτως πιστή στις ελληνικές ιδιαίτερες πρώτες ύλες, πιάτα αγαπημένα της παράδοσής μας με μικρές πινελιές. Ατμόσφαιρα ζεστή και οικεία, χωρίς καμία επιτήδευση, με ανθρώπους που νοιάζονται απλά και ουσιαστικά για να περνάτε καλά. Σας καλωσορίζουμε!

Δευτέρα, Τρίτη, Τετάρτη, Πέμπτη, Παρασκευή, Σάββατο όλη μέρα ανοικτό (13:00 με 01:00) Κυριακή μόνο μεσημέρι (13:00 με 19:00)

Παροχές για ΑμεΑ
Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

05 Οκτ 2017

Επίσκεψη 4άρων ατόμων Σάββατο 3/9/2017 μετά από επιστροφή διακοπών. Το Πρόβατο μεγάλωσε και πολλαπλασιάστηκε. Πήγε και στα Μελίσσια.

Έγινε και πιο μεγάλο σε χώρο, όμως αυτόματα για μένα έχασε τον χαρακτήρα που έχει στο Παγκράτι ή προφανώς απλά δεν ήθελε να τον κρατήσει. Πολλά τραπέζια και μέσα και έξω όλα βέβαια γεμάτα. Πιο μεγάλο μεν όχι όμως και πιο άνετο. Αρκετά κοντινές οι αποστάσεις μεταξύ των τραπεζιών. Μεγάλη κουζίνα ορατή στο βάθος. Ο καθρέπτης στα δεξιά του εσωτερικού χώρου στον οποίο καθίσαμε μου φάνηκε αρκετά old-fashioned. Έχει και πατάρι. Γενικά, δε μπορώ να πω πως με κέρδισε.

Η εξυπηρέτηση άψογη. Πολλά άτομα στο σέρβις που το καθένα ξέρει πολύ καλά τη δουλειά του. Δεν αντιμετωπίσαμε κανένα παράπονο.

Η παραγγελία μας:

- Σαλάτα Μυρτώ χ 7,90€

Πράσινη ανάμεικτη σαλάτα με ψημένο μανούρι, ξηρούς καρπούς σοταρισμένους, φιλέτο πορτοκαλιού και σως βατόμουρου. Φρέσκια μεν, ελλιπής σε σως δε. Το αποτέλεσμα βέβαια πολύ στεγνό. Αφού έγινε η σχετική επισήμανση και παράκληση για συμπλήρωμα, έφτασε στο τραπέζι μας ένα μπολ με ποσότητα σάλτσας βατόμουρου που κάλυπτε άνετα άλλες δυο σαλάτες. Υπάρχει και η μέση οδός, αλλά οκ αφού το σώσαμε, λήγει εδώ το θέμα. Πάντως αν με ρωτούσατε δεν θα την επέλεγα ξανά. Και για την ακρίβεια στο Πρόβατο, δεν θα επέλεγα ποτέ ξανά… σαλάτα.

- Μους φέτας σε μπισκότο χαρουπιού με ζελέ ντομάτας και δυόσμο χ 4,60€

Δροσερό και νόστιμο ορεκτικό με τρία συστατικά που μου αρέσουν εξίσου, έστω και σε πειραγμένη έκδοση. Λίγος δυόσμος παραπάνω στο ζελέ ντομάτας θα έδινε περισσότερη ένταση. Αν ήταν μεγαλύτερη μερίδα θα μπορούσε να αντικαταστήσει άνετα μια σαλάτα. Ωραίο σαν ορεκτικό λοιπόν αλλά ακριβό θεωρώ για το μέγεθός του.

- Στικς κολοκυθιού με σως γιαουρτιού χ 4,50€

Τώρα μάλιστα… αρχίζει και γίνεται πιο ενδιαφέρον το πράμα. Το γνωστό ταπεινό κολοκυθάκι κομμένο ζουλιέν και τηγανισμένο, όμως τόσο τραγανό, τόσο γλυκό, τόσο λαχταριστό που … τύφλα να’ χουν οι πατάτες οι τηγανιτές! Λίγος άνηθος θα το ανέβαζε ένα ακόμα σκαλοπάτι.

- Μανιτάρια πλευρώτους χ 6€

Πάμε πάλι πίσω. Μάλλον τα πιο αδιάφορα (το λέω ευγενικά) πλευρώτους που έχω δοκιμάσει. Αν βλέπατε και τη photo που κοιτάζω τώρα… τς τς τς… μίζερα!

- Πατάτες τηγανιτές χ 3,60€

Συμπαθητικές, μικρή μερίδα. Προτιμούσα άλλη μια μερίδα στικς κολοκυθιού αλλά είχαμε και μια πατατού στην παρέα που επέμενε.

- Σαρικόπιτα με ξινομυζήθρα, μέλι και σουσάμι χ 5,60€

Από δω και κάτω αρχίζουν τα ωραία. Λεπτό, τραγανοτηγανισμένο και χρυσαφένιο φύλλο με ωραία ξινομυζήθρα που έρχεται σε πλήρη ισορροπία με το μελάκι. Το σουσάμι θα το ήθελα είτε καβουρντισμένο, είτε μαύρο για περισσότερο άρωμα. Κατά τα άλλο πολύ καλό ορεκτικό.

- Χοιρινή τηγανιά χ 5,50€

Νοστιμιά που χρειάζεται οπωσδήποτε πολλές φέτες ψωμιού για βούτες στην εξαιρετική και μπόλικη μπεζ σαλτσούλα.

- Κριθαρώτο λαχανικών χ 5,70€

Άψογα χυλωμένο, αρωματικό και πεντανόστιμο. Απλά επιβάλλεται.

- Συκώτι μοσχαρίσιο με μπαχαρικά και ξερό κρεμμύδι χ 5,90€

Αφρός! Κομμένο σε μεγάλα καρέ, σωστά ψημένο και πεντανόστιμο. Αν αφαιρούσα κάτι από αυτό το πιάτο θα ήταν βέβαια το ωμό κρεμμύδι, παρόλα αυτά αφαιρέθηκε εύκολα από τα δικά μου κομμάτια καθώς ήταν χοντροκομμένο.

- Χιουνγκιάρ μπεγιεντί χ 6,90€

Το γνωστό κοκκινιστό μοσχαράκι με καπνιστό πουρέ μελιτζάνας. Ο πουρές που δοκίμασα ήταν πραγματικά πάρα πολύ καλός, από τα λίγα εστιατόρια που τον πετυχαίνουν. Το μοσχάρι που δοκίμασε η παρέα έλιωνε στο στόμα. Γενικά άλλο ένα high light του Πρόβατου.

- Οσομπούκο μπρεζέ με γκρεμολάτα και πουρέ λαχανικών χ 12,30€

Πιάτο ημέρας. Λοιπόν εμένα υποτίθεται πως το μοσχάρι δεν μου πολυαρέσει. Αυτό μοσχαρίσιο κρέας με κόκκαλο στη μέση είχε μια σκούρα σαλτσούλα υποθέτω κρασάτη, ήταν πραγματικά λουκούμι που έλιωνε στο στόμα και ο πουρές λαχανικών επίσης εξαιρετικός. Το μπρεζέ υποδηλώνει τον τρόπο μαγειρέματος και η γκρεμολάτα είναι η τελευταία πινελιά που βάζουν πριν το σερβίρισμα του πιάτου και αποτελείται συνήθως από σκόρδο (εδώ ευτυχώς δεν κατάλαβα κάτι σε σκόρδο), ξύσμα λεμονιού και κάποιο φρέσκο μυρωδικό ανακατεμένα – στη συγκεκριμένη μαϊντανός απ’ ότι θυμάμαι-. Μου άρεσε πάρα πολύ μπορώ να πω και συγκριτικά με τα υπόλοιπα πιάτα, ήταν μεγάλη και η μερίδα (όπως βέβαια και η τιμή του).

- Πανσέτα μαριναρισμένη με φρέσκα μυρωδικά, καπνιστή πάπρικα και πουρές από πατάτες φούρνου χ 10,80€

Άλλο ένα πολύ καλό πιάτο ημέρας, άρτια μαγειρεμένο, με την πανσέτα στα θετικά να έχει μικρή συγκριτικά αναλογία σε λίπος και τον πουρέ πολύ γευστικό επίσης. Η γνώμη της παρέας για τα δύο τελευταία πιάτα της βραδιάς χωρίστηκε στη μέση. Οσομπούκο – πανσέτα 2-2

Και περνάμε στα γλυκά:

- Μους λεμονιού με καραμελωμένα αμύγδαλα χ 4,10€

Σταθερή αξία στο Πρόβατο αν σκεφτώ ότι υπήρχε και πριν χρόνια που πήγαινα στο αντίστοιχο του Παγκρατίου. Πολύ καλή με τα αμύγδαλα να κάνουν την υπέρβαση. Το “κόμμα δέκα” στην τιμολόγηση αδυνατώ να το καταλάβω αλλά οκ…. Είναι όπως το “κόμμα ενενήντα εννιά” στα υπόλοιπα είδη.

- Μιλφέιγ μήλου με σάλτσα καραμέλας χ 5,50€

Και ανεβαίνουμε επίπεδο. Επιμελώς ατημέλητα στημένο το γλυκό αυτό, με το φύλλο να κλέβει την παράσταση με το ψήσιμό και την τραγανότητά του! Τα ψημένα κομμάτια μήλου που είχαν γίνει σαν κάστανα σε συνδυασμό με την καραμέλα έδιναν τη χαριστική βολή.

- Μους espresso μαύρης και λευκής σοκολάτας χ 6,20€

Εδώ συμβαίνει το εξής ανεξήγητο. Δεν πίνω καφέδες ποτέ. Ο λόγος; Δεν μου αρέσει καθόλου η γεύση τους -ως ροφήματα- ενώ όμως ταυτόχρονα λατρεύω το άρωμά τους. Η μαμά μου (δικαίως) με φώναζε ανάποδο χρόνο! Σε οποιοδήποτε λοιπόν γλυκό μπαίνει η προσθήκη του καφέ (παντός είδους)… γίνεται αυτομάτως το αγαπημένο μου. Περιττό λοιπόν είναι να πω ότι τη συγκεκριμένη μους τη λάτρεψα.

- Τάρτα με σοκολάτα bitter αλμυρή καραμέλα και παγωτό φυστικοβούτυρο χ 5,80€

Το καλύτερο κλείσιμο για μένα. Ωραία η βάση της τάρτας, η πικρή γκανάς βελούδινη και το αποκορύφωμα ήρθε με τη μπουκιά να τελειώνει με καραμέλα και παγωτό φυστικοβούτυρο!!! Εντάξει τσάκιζα δυο τέτοιες τώρα άνετα!

Εδώ να πω πως η καλή φίλη που έχει πάει πολλάκις στο Πρόβατο και είχε δοκιμάσει το συγκεκριμένο γλυκό δεν είχε αποκομίσει τις καλύτερες εντυπώσεις από τη δική της πρότερη εμπειρία. Σαν λάτρης όμως παντός είδους τάρτας αλλά και σοκολάτας… επέμενα να την δοκιμάσω (λες και είχαμε παραγγείλει λίγα γλυκά). Τελικά δεν το μετανοιώσαμε και νομίζω πως και η φίλη μας αναθεώρησε (αν και δήλωσε πιστή λάτρης του μιλφέιγ μήλου), ίσως έτυχε κάποια αστοχία τότε.

Ήπιαμε ένα ξινό νερό 750ml x 4,90€, μια λεμονίτα χ 2,10€ και ένα ποτήρι λευκό κρασί ρομπόλα χ 2,50€ και πήραμε 2 μερίδες ψωμί χ 0,90. Το σύνολο του λογαριασμού ήρθε στα 112,20€ ήτοι 28,05€/ άτομο χωρίς κανένα κέρασμα στο τέλος πλην της ρακής στην αρχή.

Ακόμα θυμάμαι εκείνα τα πανέμορφα μπουκάλια με τα πολύ ιδιαίτερα λικέρ που μας είχαν προσφερθεί σαν κέρασμα στο τέλος του δείπνου μας. Εκείνη η εικόνα ήρθε λίγο κόντρα, στο “τίποτα” που μας προσφέρθηκε μετά από μια παραγγελία 16 πιάτων συνολικά κι ένα λογαριασμό κοντά τριάντα ευρώ κατ΄ άτομο ως επί τω πλείστων για μεζέδες. Η σύγκριση είναι αναπόφευκτη. Ένα γλυκό από τα τέσσερα που παραγγείλαμε κερασμένο… σίγουρα θα άφηνε άλλη εντύπωση και σίγουρα δεν θα έριχνε την επιχείρηση έξω. Λεπτομέρειες που δεν ξέρω γι’ άλλους, για μένα όμως μετράνε και κάνουν και τη διαφορά.

Συμπερασματικά το Πρόβατο Μελισσίων συνεχίζει την καλή δουλειά που ξεκίνησε ο μεγάλος αδερφός του στο Παγκράτι, με προσοχή στην ποιότητα των πρώτων υλών και στην εκτέλεση (της πλειοψηφίας) των πιάτων, με υψηλό επίπεδο υπηρεσιών εξυπηρέτησης. Δεν σας κρύβω βέβαια πως δεν έφυγα από εκεί με τον ίδιο ενθουσιασμό που είχα φύγει από το Παγκράτι την πρώτη φορά που είχα πάει. Παρόλα αυτά κι αν απομονώσω την σύγκριση, πρόκειται για μια αξιοπρεπέστατη επιλογή στην περιοχή των Μελισσίων. Προσοχή μόνο μην ξεφύγετε στην παραγγελία.

Προτείνεται.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη PONTIKI.

28 Νοε 2015

Παρότι είμαι γείτονας και περνάω συχνά απ’ έξω, χθες τελικά, 23/11 επισκεφθήκαμε με μια φίλη το ΜΑΥΡΟ ΠΡΟΒΑΤΟ ΤΟΥ PRESS CAFÉ (ΜΠPC), μεταξύ 6 και 8 μ. μ. Βρίσκεται στο Παγκράτι, στην οδό Αρριανού, δυο μόλις βήματα απ’ την πιάτσα της Πλατείας Προσκόπων. Σε μια ώρα ουδέτερη, το μαγαζί ήτανε σχεδόν γεμάτο, μέσα-έξω!

Οι συνειρμοί μου έρχονται αυθόρμητα στο μυαλό μου:
• Θυμάμαι το PECORA NERA του Φίλιππου Σοφιανού στους Αμπελόκηπους, ένα ακόμη Μαύρο Πρόβατο με ωραίο περιβάλλον, την προηγούμενη δεκαετία!
• Θυμάμαι όμως και το PRESS CAFÉ, στην Καρνεάδου, στο Κολωνάκι, εδώ και 20 χρόνια που μεταφέρθηκε στη συγκεκριμένη θέση στο Παγκράτι το 2003, για να αναβαθμισθεί στο παρόν εστιατόριο ΜΠPC, εδώ και 3 χρόνια!
• Και βέβαια διαβάζω στο αγαπημένο μας site για το ΜΠPC που άνοιξε πέρσι το φθινόπωρο στα Μελίσσια!
Για μια ακόμη φορά, η διαλεκτική ροή των πάντων δικαιώνει το γνωστό απόφθεγμα του Ηράκλειτου. Αυτά για εισαγωγή. Και τώρα στο κυρίως θέμα:

Δυο νέοι άνθρωποι και φιλόδοξοι επιχειρηματίες, η Ευδοξία Πάντου και ο Νίκος Κρασσάς, έστησαν τον χώρο με πολλή αγάπη και μεράκι. Ανάθεσαν στην Ολλανδή Λίαν Βερμέερ τη διακόσμηση του χώρου και στον έμπειρο σεφ, Νίκο Μεντή, την ευθύνη διαμόρφωσης ενός ευέλικτου, γαστρονομικού αλλά και προσιτού μενού.
Το πείραμα πέτυχε! Το μαγαζί είναι φίσκα πάντα και χρειάζεται είτε κράτηση είτε τύχη βουνό, όπως στην περίπτωσή μας…
Απ’ την άλλη, το ενημερωμένο site μας, μας κατατοπίζει πλήρως για τον χώρο, αφού μέχρι στιγμής έχουν προηγηθεί 96 κριτικές (! ), που –παρά τον υποκειμενισμό τους- του έχουν δώσει Αξιολόγηση 76% και Βεβαιότητα 82%! Σειρά μου, λοιπόν τώρα, να σας περιγράψω τις εντυπώσεις μου, συνδιαμορφώνοντας μαζί σας, φίλες και φίλοι χρήστες, την επικαιροποιημένη εικόνα και βαθμολόγηση του ΜΠPC.

Εξωτερικά υπάρχουν γύρω στα 10 σιδερένια τραπεζάκια, με τις απαραίτητες σόμπες τώρα πια. Ανάμεσα στους δύο χώρους θαυμάζει κάποιος τις μεγάλες περιμετρικές τζαμαρίες, απ’ τις οποίες η μία έχει ζωγραφιές από 4-5 προβατάκια.

Εσωτερικά, γύρω στα 12 μαρμάρινα τραπέζια με αναπαυτικά καθίσματα από ακατέργαστο ξύλο, που διαμόρφωσε η Ολλανδή διακοσμήτρια. Συνολικά, μέσα-έξω, εξυπηρετούνται γύρω στα 80 άτομα, από ένα απόλυτα επαγγελματικό επιτελείο σερβιτόρων. Υπολογίζω ότι το συνολικό προσωπικό (κουζίνας, σέρβις, ταμείου, υποδοχής, καθαριότητας) φθάνει τα 15 άτομα, που φυσικά κατανέμονται σε βάρδιες.

Στους τοίχους, δίπλα στο τραπέζι μας, παρατηρήσαμε εικόνες προβάτων, με εμφανή τα διάφορα μέρη των ζώων (λαιμός, ράχη, σπάλα, πλευρά, κ. α. ). Οι μαύροι τοίχοι είναι γεμάτοι με mottos ή αποφθέγματα απ’ τη ζωή:
• Την αγάπη την ακούς στις πράξεις!
• Με τα μη και με τα δεν, η ζωή είναι μηδέν!
• Γυρίσατε; (η κλασική ατάκα της Καρέζη στον Αλεξανδράκη)!

Για πλήρη εκμετάλλευση του χώρου, τα 2 WC τους βρίσκονται στο υπόγειο. Το κατάστημα έχει ωράριο Δεύτερα-Σάββατο13.00-01.00 και Κυριακή 13.00-19.00, ενώ πραγματοποιεί delivery στα πέριξ (ατυχώς, τους είχαν εξαντληθεί τα σχετικά έντυπα).

Αρχικά μας κέρασαν φρυγανισμένα ψωμάκια με dip sauce ντομάτας και ρίγανης, καθώς και 2 σφηνάκια ρακής. Νερό, 2 φορές, σε κανάτα. Στο σημείο αυτό, οφείλω να αναφέρω την άριστη εντύπωση, σπάνια για τα ελληνικά δεδομένα, που μας προξένησε ο ευγενέστατος, υπομονετικός και προπαντός καταρτισμένος σερβιτόρος μας, ο Θανάσης, ένας μελαχρινός μουσάτος νεαρός, με προϋπηρεσία στο Πάρκο Ελευθερίας, το Καστελόριζο της Βάρκιζας, κ. λπ. Οι ιδιοκτήτες έχουν επιλέξει το κατάλληλο προσωπικό για κάθε πόστο. Ένα σημείο που κάνει τη διαφορά στον ιδιαίτερα ανταγωνιστικό αυτό τομέα. Στα του φαγητού μας τώρα:

Μοιράσαμε μια σπιτική κοτόσουπα, νοστιμότατη, με καρότο, ρύζι και πιπέρι (μύλο). Ήτανε πιάτο ημέρας, στα 7.10 €. Επίσης ένα ρολό κοτόπουλο (πιάτο ημέρας), σε βαθύ πιάτο, με νόστιμο ρύζι, στα 6.50 €. Μια πιτάκια Καισαρείας, δύο κομμάτια με παστουρμά, κρέμα από τυρί κασέρι και ντομάτα. Εξαίρετα στα 4.70 €. Μία χαλούμι στη σχάρα, 3 κομμάτια, με κόκκους δυόσμου. Καλό, στα 4.90 €.
Μοιράσαμε επίσης το καινούργιο γλυκό τους, μια τάρτα σοκολάτας με αλμυρή καραμέλα και μία μπάλα παγωτού φυστικοβούτυρου! Τέλεια εμπειρία, στα 5.80 €.

Ο λογαριασμός, στα 29 € ήταν λογικός για ό, τι δοκιμάσαμε (κατ’ άτομο 14.50 €).

Από τα άλλα πιάτα του καταλόγου τους, υπάρχουν σαλάτες γύρω στα 6-8 €, ψαρονέφρι με κολοκύθια στα 6.90, κοτομπριζολάκια, στα 8.90 €, καθώς και ψαρικά, από 4.10 € για γαύρο μαρινάτο, μέχρι 11.90 € για γαρίδες με λινγκουίνι και ρόκα, ή 14.70 € για σολομό σχάρας. Τα γλυκά τους, γύρω στα 3-4 €, περιλαμβάνουν σουφλέ σοκολάτας ή μους λεμονιού, όλα από τον σεφ.

Αναφορικά με τα ποτά, το κρασί χύμα, στα 9 € το λίτρο (κάπως υπερτιμημένο) ενώ τα εμφιαλωμένα κυμαίνονται από 10 €-12.50 € τα περισσότερα, οι μπύρες τους γύρω στα 3 €, τα αναψυκτικά τους στα 2.10 €, υπάρχουν δε λικέρ, αποστάγματα, κ. α. ποτά.

Συμπέρασμα: θα ξαναπάω προσεχώς, ίσως στα Μελίσσια την άλλη φορά.

Η ονομασία Μαύρο Πρόβατο δεν σημαίνει βέβαια ότι το μαγαζί αυτό είναι και ΜΠ της γαστρονομίας μας, κατά τη λαϊκή έκφραση. Αντίθετα, μάλιστα, πιστεύω ότι είναι καμάρι της εστίασής μας! Όσοι δεν έχετε πάει, μπορείτε να το δοκιμάσετε άφοβα. Οι υπόλοιποι, αργά ή γρήγορα, κάτι μου λέει ότι θα το ξανατιμήσετε…

29 Αυγ 2017

Αν και γείτονας εδώ και ένα χρόνο, δεν είχα καταφέρει να πάω στο μαγαζί, το οποίο έχει πάντα (μα πάντα!! ) κόσμο.
Το επισκέφτηκα προχτές, επιτέλους!

Σαν χώρος δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο αφού είσαι στο τραπεζάκι στο πεζοδρόμιο κολλητά στα παρκαρισμένα αυτοκίνητα (κανά μαξιλαράκι στις σιδερένιες καρέκλες δε θα έβλαπτε).
Το προσωπικό ευγενέστατο.

Για αρχή μας φέρανε και ενα ντιπ ντοματας με πολύ νοστιμα παξιμαδάκια και σφηνακι ρακης.
Παραγγείλαμε:

-Σαλάτα της Δήμητρας. Είχε μέσα μπρεζάολα (δεν είχα ξαναφάει, καταπληκτικό Ιταλικό αλλαντικό από βοδινό κρέας), ρόκα, ανθότυρο, σύκα, βινεγκέτ. Πολύ νόστιμη.
-Πατατούλες τηγανητές. Το εκτιμάω όταν είναι φρέσκιες.
- Φωλιές από κανταίφι με μελιτζάνα, καρύδια, μετσοβόνε και μαρμελάδα ντομάτας. Δεν καταλαβα την γευση της ντοματας αλλα εξαιρετικο και ιδιαιτερο ορεκτικο.
- Λουκάνικα με μουστάρδα. Ηταν ΟΚ.

Πηρα κι ενα ποτηρακι κρασι, πολύ οικονομικό.

22 Μαι 2016

ΓΕΥΣΗ:

Συγχαρητηρια στο σεφ! Εξαιρετικο φαγητο! Η σαλάτα που επιλεξαμε ητανε ο ντακος και ητανε ακριβως οπως πρεπει. Τραγανο το παξιμαδι χωρις να μαλακωνει μεσα σε λιγα λεπτα και η ντοματα με το τυρι στις σωστες αναλογιες. Δοκιμάσαμε ανθότυρο με μέλι και σουσάμι και ήτανε πολύ ωραία έκπληξη, θα το επέλεγα ξανά αυτό το ορεκτικό. Τα κυρίως που επιλέξαμε ήτανε συκώτι και κοτομπριζολάκια. Έχω φάει αρκετές φορές συκώτι σε εστιατόρια, αυτό νομίζω ότι ήτανε το καλύτερο που έχω φάει. Ήτανε τηγανητό αλλά πολύ μαλακό, ζουμερό και κυρίως πολύ γευστικο. Τα κοτομπριζολάκια ήτανε και αυτά πολύ μαλακά και ζουμερά, συνοδεύονταν από πατάτες. Πολύ ωραίο πιάτο και αυτό, απλά το μόνο "αρνητικό" είναι ότι τα βρήκα λίγο... πικάντικα. Δεν ήτανε πολύ καυτερά, αλλά επείδη δεν τρώω καθόλου τα πικάντικα ένιωθα να τσιμπάει λίγο. Αν επισκευθείτε το μαύρο πρόβατο πωσδήποτε πρέπει να δοκιμάσετε το συκώτι

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ:

Το προσωπικό ήταν πολύ ευγενικό και μας βοήθησαν πολύ στην επιλογή των πιάτων αφού γνώριζαν πολύ καλά τον τρόπο μαγειρέματος του κάθε πιάτου

ΧΩΡΟΣ:

Εμείς καθήσαμε έξω, έχει σιδερένια τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο. Αυτό δεν μου άρεσε πολύ είναι η αλήθεια γιατί δεν έχει ιδιαίτερο χώρο και θα προτιμούσαν να μην ήτανε σιδερενια τα τραπεζάκια. Μέσα δεν τον είδα πολύ καλά το χώρο αλλά απ'αυτό που είδα είχε ωραία διακόσμηση

ΚΟΣΤΟΣ

Αναλογικά με την ποιότητα που προσφέρει είναι αρκετά οικονομικό. Δώσαμε 26,70Ε τα δυο ατομα για μία σαλάτα, ένα ορεκτικό και δύο κυρίως. Το συστήνω ανεπιφύλακτα!

17 Μάρ 2016

καθαρη δευτερα συννεφιασμενη βροχερη, τελος τριημερου και το διλημμα ειναι το εξης να μεινες σπιτι να τσακισεις την λαγανα και λοιπα σαρακοστιανα μετα τη κρεπαλη του σαβατοκυριακου η να βγεις εξω με το παρεακι ?
Η αποφαση ηταν δυσκολη γιατι εβρεχε και ηταν απολυτα μερα για χουχουλιασμα και σπιτι

Αλλα οταν μου προτειναν το, μαυρο προβατο στο παγκρατι, λεω θα παω να φαω επιτελους στο γνωστο μαυρο προβατο
Και πηγα και εφαγα, του σκασμου!

Ο χωρος ειναι δυο μικροι χωροι βασικα και εξω στο πεζοδρομιο οπου λογω βροχης δεν ηταν και η καλυτερη λυση αν και οι ανθρωποι που καθοταν εξω κατω απο τις τεραστιες τεντες μια χαρα ετρωγαν μια μερα σαν κι αυτη βροχερη

Το σερβις ηταν ΑΨΟΓΟ!
Καθαρα δευτερα, θα περιμενε κανεις να υπαρχει ενας μικρος πανικος, καθυστερησεις και να τις δικαιολογησες κιολας
Αλλα μπα! μαλλον Μπεεεεεε χαρουμενο προβατισιο
Αμεσως τραπεζι για εξι ατομα, αμεσως παραγγελια και σε λιγο αρχισαν τα πρωτα να ερχονται στο τραπεζι οπου και εξαφανιζοταν αμεσως ομως
Τι να περιγραψω, ολα μα ολα ηταν υπεροχα

Δεν εχω κατι αρνητικο να γραψω
Ειλικρινα, και επειδη δεν ειμαι και καθολου καλος στις περιγραφες των φαγητων
απλα το προτεινω ανεπιφυλακτα, ειχα καιρο να μεινω ετσι ευχαριστημενος
Πληρωσαμε βεβαια 25 ευρω το ατομο με τα γλυκα και αθφονο αθφονο κρασι αλλα ειχα φαει και παρα πολλα οποτε δεν ξερω πως παει ανα ατομαο για ενα κανονικο ζευγαρι

Διοτι μεις ειμαστε και φαγανα δεν ειμαστε νορμαλ
καλη σαρακοστη παιδια και διαιτα απο δευτερα ε?

03 Αυγ 2016

Υπέροχο εστιατόριο με γευστικά πιάτα και καλές τιμές. Οι ποσότητες κανονικές!

Δοκιμάστε χαλούμι, μοσχαράκι κοκκινιστό με πουρέ και λαχταριστά μπιφτεκάκια σχάρας.
Το προσωπικό εξυπηρετικό και ευγενικό. Επίσης, μην ξεχάσετε να πιείτε την καταπληκτική μαστίχα Χίου που σερβίρουν μετά το γεύμα.

09 Ιαν 2016

Πήγαμε μετά από τηλ. κράτηση που είχαμε κάνει για τις 9.00, με το που φτάσαμε μας έβαλαν σε ένα δωματιάκι-μαγαζάκι που έχουν πάρει μάλλον τώρα, και ήταν τόσο στριμωχτά που είπαμε στον σερβιτόρο ότι τελικά θα φύγουμε. Ως δια μαγείας εκεί που όλα τα τραπέζια ήταν ρεζερβέ για κακή μας τύχη ξαφνικά βρέθηκε τραπέζι.

Τι το θέλεις όμως και εκεί που μας έβαλαν όταν ήταν να περάσει ο σερβιτόρος έπρεπε να μετακινούμε το τραπέζι. Μην φανταστείτε ότι εκείνη την ώρα ήταν γεμάτο, απλά υπήρχαν ρεζερβέ πάνω στα τραπέζια και ευτυχώς μέσα σε περίπου μία ώρα και κάτι που καθίσαμε εμείς δεν είχαν γεμίσει αλλιώς θα είχαμε πάθει ασφυξία. Αυτά ως προς τον χώρο. Στα του φαγητού τώρα οι γεύσεις μέτριες, δεν με ενθουσίασε κανένα πιάτο και δεν μπορώ να καταλάβω από που προκύπτει το φθηνό.

Όλες οι ποσότητες είναι μεζεδάκια και όχι μερίδες. Λέμε φθηνά 4-5 στρογγυλά κεφτεδάκια χωρίς συνοδευτικό χωρίς τίποτα που κάνουν αν θυμάμαι καλά 4.80 επειδή έχουν άρωμα ούζου?Το χιουγκιάρ που είναι 2-3 μπουκίτσες κρέας με λίγη σάλτσα και 2-3 κουταλιές πουρέ το λες μερίδα φαγητού για 7.90 αν θυμάμαι καλά τις τιμές....!!!! Νομίζω ακόμα ένα μοδάτο μαγαζί που επειδή μαζεύει καλλιτεχνικό κόσμο έχει υπερεκτιμηθεί από όλους εμάς.

13 Οκτ 2015

Το "Μαυρο Προβατο του Press Cafe" ειναι απο εκεινα τα μαγαζια που γινονται hit μεμιας. Προφανως οχι τυχαια, αφου συνδυαζει την καλη ποιοτητα φαγητου με προσιτες τιμες, θεμιτους πειραματισμους στην (ελληνικη) κουζινα αλλα και φιλικο σερβις.

Επισκεψη στο καταστημα του Παγκρατιου (το νεο, στα Μελισσια, ειναι πολυ μακρυα για μενα), που βρισκεται ακριβως πισω απο την πλατεια Προσκοπων, νωρις βραδυ καθημερινης. Ο χωρος πολυ μικρος και στενος, ειναι και το (μοναδικο) μειονεκτημα του. Λιγα τραπεζια μεσα και καποια εξω, στο πεζοδρομιο της Αρριανου. Η διακοσμηση μοντερνα με τους τοιχους μαυροπινακες και διαφορα αποφθευγματα ή χιουμοριστικες (με ή χωρις εισαγωγικα) ατακες γραμμενες.

Κρατηση δεν ειχαμε κανει αλλα οπως προαναφερθηκε πηγαμε νωρις το βραδυ και καθίσαμε σε ενα τραπεζι που ηταν reserve για αργοτερα.

Αμεσως ηρθε το νερο (βρυσης), που ανανεωθηκε στη συνεχεια, μαζι φυσικα με τα μενου, ενω ως καλωσορισμα κατεφθασαν μπρουσκετες με ντιπ ντοματας με μυρωδικα. Απο τα πιατα ημερας δεν προτιμησαμε κατι και παραγγειλαμε:
μια σαρικοπιτα με ξυνομιζηθρα, μελι και σουσαμι - ζεστη ζεστη, νοστιμη και ελαφρως γλυκιζουσα.

πατατες τηγανητες - μια χαρα χωρις να αξιζουν ιδιαιτερης μνειας.
ψαρονεφρι σωτε, με ψητα κολοκυθια, ξυνομυζηθρα και θυμαρι - αρκετα νοστιμο πιατο, καλομαγειρεμενο, με υπεροχη σαλτσα και, επιτελους, ψαρονεφρι σε οικονομικη εκδοση!

κοτομπριζολακια σχαρας - συνοδευονταν με πατατες τηγανητες, επισης ωραιο πιατο, με καλοψημενο, ζουμερο και νοστιμο κρεας.
Κλεισαμε με μια μους λεμονιου με καραμελωμενα αμυγδαλα - δροσερη και ωραια, αν και ως φιλος του εν λογω γλυκου δεν ξετρελαθηκα.

Δε συνοδευσαμε με καποιο ποτο το δειπνο παρα το κλεισαμε με δυο ποτηρακια!
Για ολα αυτα πληρωσαμε 18€ εκαστος, αρκετα καλο δηλαδη vfm οταν οι γευσεις, το βασικο ζητουμενο καθε εστιατοριου, ηταν συνολικα αρκετα ικανοποιητικες.
Σιγουρα θα το επισκεφτω ξανα, καλυτερα ξανα χωρις κρατηση σε μη ωρα αιχμης, ωστε να απολαυσω ησυχα το δειπνο μου στο μικρο εσωτερικο χωρο πριν γεμισει ασφυκτικα...

Η προσπαθεια που γινεται απο το τιμ των νεαρων παιδιων αναγνωριζεται σε μεγαλο βαθμο απο το πελατειακο κοινο, το οποιο δειχνει οτι στηριζει μοντερνα μεζεδοπωλεια σαν το "Μαυρο Προβατο".

03 Ιουν 2016

Ιδανικο σε περιπτωση που σου αρεσει να τρως στριμωγμενος σε ενα μικρο πεζοδρομιο και να ακουμπας την ψωμιερα σου στο καπο του αυτοκινητου που ειναι παρκαρισμενο στην πλατη σου.

Κλασικο νεοαθηναικο δηθεν. Καλη η σαλατα με το μανουρι.

27 Μαι 2016

Δεν θα γραψω πολλα τα του φαγητου εχουν 1000γραφτει!! σκοπος της κριτικης μου ειναι για να διαβαστει απο επιχειρηματιες μελλοντικούς ή που ειναι ειδη μεσα στο χωρο της εστιασης!!

Το μαυρο προβατο ειναι το σωστο μαγαζι γευστικα υπεροχο
Το σερβις ευγενεστατο σωστο οτι πρεπει να εχει!! ειδικα ο ντελικατος κυριος με το ασπρο μουσακι!! τρομερος επεξηγιματικος χωρις πολλα πολλα!! χωρις αυτοσκοπο να πουλησει τα παντα για να βγαλει 10 γιουρια παραπανω!!
Κρασι χυμα τιμιο!!

ο χωρος στενος αλλα τα τραπεζακια στο πεζοδρομιο τα βρισκω πολυ κοζι (βεβαια οι καρεκλες αβολες για να κατσεις 2ωρες)αλλα..... Η φατμε στ'αλωνι!!

Ευγεεεεε!!!