Μεζεδοπωλείο με κρεατομεζέδες και ψαρομεζέδες. Τις πρωινές και απογευματινές ώρες λειτουργεί και ως καφετέρια.

15 Ιούλ 2016

Η Γαρδένια έχει ταίσει, ποτίσει και μεγαλώσει γενιές και γενιές από Μαρουσιωτάκια, της αφεντιάς μου μη εξαιρουμένης. Την θυμάμαι τουλάχιστον από όταν πήγαινα σχολείο να λειτουργεί, ίσως και από ακόμα πιο παλιά, άρα μιλάμε για ένα από τα πιο παλαιά καφενεία - ουζερί του Αμαρουσίου, που κατάφερε μέσα από μια μακρά παρουσία και επιβίωσε.

Η αρχική της θέση ήταν λίγο παράπλευρα από εκεί που βρίσκεται σήμερα, πάντα βέβαια στην πλατεία Ηρώων και όχι Κασταλίας, όπως ίσως εκ παραδρομής έχει γραφτεί σε άλλη κριτική.

Πρόκειται για οικογενειακή επιχείριση, όπου ανέκαθεν εργάζονταν τα αδέλφια στην εξυπηρέτηση και η μητέρα της οικογένειας στην κουζίνα, άνθρωποι ευγενικοί και χαμηλού προφίλ.

Έχω ξενυχτήσει άπειρα βράδια, με κάθε λογής παρέες, πίνοντας μπύρες, ων ουκ έστι αριθμός, και τρώγοντας ό, τι έφτιαχναν τότε - καθώς τώρα πια η κουζίνα τους έχει εμπλουτιστεί σε ποικιλία φαγητών και μεζέδων - και κυρίως έχοντας μνήμες από άλλες εποχές που δεν ξεθωριάζουν εύκολα.

Ο βασικός τους χώρος ήταν πάντα η πλατεία, με τα ψάθινα καθίσματα, την πέργκολα του Δήμου και την άπλετη δροσιά. Ο χώρος αυτός διατηρήθηκε και εμπλουτίστηκε με έναν ακόμη μεγαλύτερο στεγασμένο χώρο, φωτεινό και άνετο, που οδηγεί σε ένα ωραίο αίθριο - κήπο στο βάθος, μετά την επέκταση - ανακαίνιση που έκαναν τα τελευταία χρόνια και που ήταν αναγκαία.

Πρόκειται για αυτό το είδος του συνοικιακού μαγαζιού που μπορείς να πας για καφέ, να ξενυχτήσεις καλοκαιράκι με μπύρες, να ξαποστάσεις μετά τα ψώνια σου, να πραγματοποιήσεις μια φιλική εκδήλωση κάθε τύπου, να καλέσεις την παρέα σου για ένα ουζάκι, να τραπεζώσεις φίλους ή συγγενείς χωρίς να αιμορραγήσει το πορτοφόλι, να παρευρεθείς σε προεκλογική συγκέντρωση (!!! ), να κάνεις reunion συμμαθητών, να φας θαλασσινά μετά τον Επιτάφιο την Μ. Παρασκευή, ακόμα και να γευματίσεις κατά το έθιμο, μετά από ένα δυσάρεστο γεγονός. Χωρίς πλάκα, έχω παρευρεθεί σε όλες τις παραπάνω περιστάσεις και όλες τις φορές η Γαρδένια ανταποκρίθηκε άξια, ακόμα και χωρίς να έχει γίνει ρεζερβέ, για ένα μεγάλο αριθμό ατόμων που χρειάστηκε να εξυπηρετηθούν.

Οι Μαρουσιώτες - και όχι μόνο - το τιμούν χρόνια τώρα. Δεν είναι βέβαια η περίπτωση αυτή που θα τρέξεις από την άλλη πλευρά της πόλης για να έρθεις, όπου φαντάζομαι ότι σίγουρα θα υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε κάθε γειτονιά. Αν όμως κάποιος κινείται στα βόρεια και τύχει να περάσει, είμαι σίγουρη ότι δεν θα μείνει δυσαρεστημένος.

Στα του μενού τώρα, έχει και θαλασσινούς μεζέδες, τους οποίους εγώ συνήθως προτιμώ, έχει και κρεατικά, που να μην πω και ψέμματα, δεν τα έχω δοκιμάσει. Οι μεζέδες του δεν δρέπουν δάφνες πρωτοτυπίας και ευφάνταστης δημιουργικότητας, αλλά σε κερδίζουν με την ποιότητα, την ποσότητα, τις καλές τιμές και το τίμιο vfm, μιας κουζίνας που παραμένει σπιτική και μαμίσια, κόντρα στα τυποποιημένα και τα μοντέρνα. Για παράδειγμα, οι πατάτες είναι πάντα φρέσκιες, καυτές και φρεσκοτηγανισμένες, οι αλοιφές χειροποίητες, το νεράκι πάντα παγωμένο σε κανάτα και γενικώς κρυφές πονηριές δεν έχω δει ποτέ ως τώρα.

Δεν θα αναφερθώ αναλυτικά στο φετινό Πάσχα, το βράδυ του Επιταφίου τη Μ. Παρασκευή, όπου προς μεγάλη μας έκπληξη ήταν όλα τα τραπέζια τους ρεζερβέ, για θαλασσινο- μεζεδο -φαγία. Ήμασταν 3 άτομα και μας εξυπηρέτησε, εξοικονομώντας λίγο χώρο στην πλατεία και τοποθετώντας ένα εξτρά τραπέζι και για μας, για να μη μας στενοχωρήσει και φύγουμε νηστικοί.

Θα αναφερθώ στην πιο πρόσφατη επίσκεψή μου, ένα πολύ ζεστό βράδυ, που πήγαμε με την αδερφή μου να τσιμπήσουμε κάτι και να πιούμε μια μπυρίτσα.

Η παραγγελία μας λοιπόν ήταν:

- Φάβα, με ψιλοκομμένο κρεμμύδι, μαϊντανό και κάππαρη, σε πολύ μεγάλη ποσότητα. Γευστικότατη, με την πρέπουσα πυκνότητα, ζεστή, όχι από μικροκύμματα ( παρέμεινε ζεστή για πολλή ώρα, χωρίς να "κόψει" ), με έξτρα κούπες λεμονιού σε πιάτο και μπουκάλι παρθένο ελαιόλαδο ( αγουρέλαιο πολύ καλής ποιότητας ) για να βάλεις κατά βούληση. Αυτό ήταν που με εντυπωσίασε, αλλού παρακαλάω για έξτρα λάδι και κάνουν το κορόιδο, με το λιγοστό λάδι πάνω στη φάβα να είναι και αμφίβολης ποιότητας ( ρωτήστε την καούρα στο στομάχι μου γι'αυτό ), ενώ εδώ το σερβίρισμα της φάβας, είναι όπως το εφαρμόζω στο σπίτι μου. Τιμή, 3 ευρώ.

- Γαύρος μαρινάτος. Εδώ τα λόγια περιττεύουν και οι αδυναμίες δεν κρύβονται. Επίσης γενναία μερίδα, με μπόλικο λαδόξυδο, σκορδάκι και μαϊντανό, εξαιρετικός μεζές πάνω στο φρυγανισμένο ψωμάκι. Τιμή 4,50 ευρώ.

- Κολοκυθάκια τηγανητά. Μεγάλες ροδέλες, όχι τσιγαρόχαρτο με κουρκούτι, αλλά κομμένα σε καλό πάχος, τόσο - όσο να είναι τραγανό απέξω και ζουμερό από μέσα. Μόνη μου ένσταση, τους είχε πέσει λίγο παραπάνω το αλάτι. Τιμή 3,50 ευρώ.

- Γαριδούλα ψιλή τηγανιτή, σε επίσης μεγάλη ποσότητα. Το γνωστό κριτσανιστό γαριδάκι που τρώγεται ολόκληρο, το έχω ξαναφάει εδώ και πάντα μου αρέσει. Τιμή 7 ευρώ.

Ψωμάκι ψημένο, μπόλικο, 2 επί 0,50. Νερό παγωμένο και με έξτρα παγάκια, σε κανάτα, το οποίο μόλις ήπιαμε το μισό, μας έφεραν καινούργια κανάτα, πριν καν προλάβουμε να το ζητήσουμε. Ήπιαμε και μια Fischer μπουκάλι, πολύ παγωμένη, στα 3 ευρώ.

Το σύνολο, με απόδειξη, στα 22 ευρώ, και φάγαμε παραπάνω από χορταστικά. Το σέρβις τους είναι πάντα ευγενικό και χαμογελαστό, χωρίς πολλές αβρότητες, αλλά με διάθεση να μείνει ο πελάτης σε όλα ευχαριστημένος.

Και εδώ που τα λέμε, πώς να μην μείνεις ευχαριστημένος, από τη στιγμή που το όλο στήσιμο του μαγαζιού αποπνέει το αίσθημα του οικογενειακού, οι μικρές λεπτομέρειες μετράνε, και οι τιμές κρατιούνται σε... βαρομετρικά χαμηλά, για τα δεδομένα της εποχής.

Εν κατακλείδι, πρόκειται για ένα απλό και όμορφο ουζερί που το προτείνω, σε μια δροσερή πλατεία, με νόστιμη σπιτική κουζίνα όπως παλιά, χωρίς πολλές φιοριτούρες, αλλά με απλότητα και ποιότητα παλαιάς κοπής που σπανίζει πια στις μέρες μας.

12 Οκτ 2013

Ως κάτοικος Αμαρουσιου τα τελευταία αρκετά χρόνια εχω γίνει και συχνή θαμώνας της γαρδενιας!

Συνήθως επισκεπτόμαστε το συγκεκριμένο μαγαζί Σάββατο μεσημεράκι...ειδικά όταν έχει λιακάδα ο χώρος κάτω από την πέργκολα δίπλα στην πλατεία είναι ότι πρέπει για ουζάκι!
Και τον χειμώνα όμως ο πίσω χώρος είναι αρκετά καλός γιατί μοιάζει με μικρή σκεπαστή αυλίτσα και ενώ το κάπνισμα επιτρέπεται δεν είναι αποπνικτική η ατμόσφαιρα .

Το φαγητό είναι πολύ καλό! Εμείς προτιμάμε τα θαλασσινά του... Το ψητό καλαμάρι, οι σαρδέλες και ο γαύρος είναι πάντα μέσα στην παραγγελία μας. Έχει φρέσκιες πατάτες τιγανιτές ωραιότατη φάβα και μια καλή ποικιλία από μεζεδάκια. Ωστόσο και τα κρεατικά του είναι εξίσου καλά .

Το σέρβις του είναι πάντα φιλικό και χαμογελαστό και σε γενικές γραμμές γρήγορο .
Έχει τύχει βέβαια σε μέρες που το μαγαζί είναι γεμάτο ( πχ Μεγάλη Παρασκευή ή Καθαρή Δευτέρα ) να υπάρχει σχετικά μεγάλη καθυστέρηση και είναι το μοναδικό μείον που έχω να αναφέρω .

Στα συν το ότι σου φέρνουν κανά τα με δροσερό νερό και όχι εμφιαλωμένο μπουκάλι όπως γίνεται σε άλλα μαγαζιά.

Συνήθως 4 άτομα πληρώνουμε 15 €με 17€ Ο καθένας και φεύγουμε χορτάτοι και έχοντας καταναλώσει αρκετό κρασί ή ούζο .

Η Γαρδένια είναι ένα από τα πιο παλιά καφενεία - μεζεδοπωλεια στο Μαρούσι που έχει καλή ποιότητα και ποσότητα στα φαγητά της και αντίστοιχα ικανοποιητικές τιμές.
Θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα.

24 Οκτ 2012

Παρότι έχω περάσει άπειρες φορές από εκέινο το μαγαζί δε το είχε πάρει το μάτι μου ποτέ !
Να'ναι καλά ο dionysis83 που βρήκα αυτό το καταπληκτικό μεζεδοπωλείο !

Πήγα πριν 10 μέρες ,ήμασταν 7 άτομα ,σχεδόν όλα όσα πήραμε ,ήταν επί 2 .
Από αυτά που θυμάμαι ,πήραμε
-κολοκυθοκεφτέδες (άκρως γευστικοί) ,
-γαύρο τηγανιτο (πολύ καλός) ,
- τυροκαυτερή (η καλύτερη τυροκαυτερή που έχω φάει ποτέ ! αυθεντική τυροκαυτερή ,όχι σαν άλλους που σου πασάρουν ετοιματζίδικη για φρέσκια! )
-καλαμαράκια (πολύ καλά τηγανισμένα , και δεν κολυμπούσαν στο λάδι,πράγμα πολύ σπάνιο)
-χταπόδι ψητό (πολύ καλά ψημένο !)
-πατατες τηγανητες (δε προλαβα να φαω πολλες ,αλλα ηταν πολυ καλες,φρεσκιες και οχι προτηγανισμενες !)

και το καλύτερο του πιάτο :γαρίδες σαγανάκι !
είναι ακριβώς όπως τα ανέφερε ο dionysis83 , πηχτή σάλτσα ,είχε δέσει ωραία με τη γαρίδα ,η οποία γαρίδα ήταν σκέτο μέλι , τρομερή !(αν και κατεψυγμένη ,όπως ανέφερε στο κατάλογο) Το πιάτο είχε 5 ή 6 γαρίδες ,καταπληκτικό πιάτο !

Νομίζω η παραπάνω περιγραφή μου αρκεί για να δώσει 4 στη ποιότητα του φαγητού !

Σε ότι αφορά την εξυπηρέτηση , στην αρχή φάνηκαν λίγο δυσκίνητοι ,αλλά μετά πήραν μπρος ,και πήγαιναν με καλούς ρυθμούς ,χαμογελαστό και ευγενικό προσωπικό !Θα έδινα 3,5 ,αλλά αφου δεν υπάρχει τέτοια επιλογή βάζω 4

Ο χώρος είναι πολύ όμορφος ,ο κήπος στο βάθος που έχει φαινόταν τρομερός , αλλά εγώ δε κάθησα εκεί ,την επόμενη φορά όμως εκεί θα πάω σίγουρα ! Σε γενικές γραμμές ,όμορφος χώρος και πεντακάθαρες τουαλέτες !

Για το αν αξίζει τα λεφτά του , για τα παραπάνω φαγητά (μπορεί να ξέχασα να αναφέρω κάτι ,με κάθε επιφύλαξη !)δώσαμε 107 περίπου € ,δηλαδή 15 € το άτομο ,όχι και άσχημα για αυτά που φάγαμε . Σε σχέση με άλλα μαγαζιά του ίδιου είδους , οι τιμές ήταν αρκετά προσιτές ! Εξ'ου και το 4 !
Σίγουρα θα ξαναπάω !

07 Ιούλ 2012

Για την ύπαρξη της «Γαρδένιας» πληροφορήθηκα από συγγενείς που μαζευτήκαμε για να τα πούμε δειπνώντας εκεί.

Βρίσκεται σε μια απ’τις δυο πλατείες του Αμαρουσίου, στην πλατεία Κασταλίας,κοντά στο παλαιό Δημαρχείο. Η παρούσα επιχείρηση λειτουργεί περίπου εδώ και δύο χρόνια και το πρωί μέχρι το απόγευμα σερβίρει και καφέδες. Τις περισσότερες φορές αυτή η «διττή» λειτουργία μιας επιχείρησης αποδεικνύεται προβληματική στο κομμάτι του φαγητού και πήγα με αρκετές επιφυλάξεις. Όμως διαψεύστηκα πανηγυρικά!

Το φαγητό ήταν εξαιρετικό και αναφέρω αυτά που δοκιμάσαμε:
τυροκαυτερή-ήταν ήπια καυτερή αλλά νόστιμη
πατάτες τηγανητές-φρεσκοκομμένες και τραγανές
σαλάτα με ρόκα-παρμεζάνα-φρέσκα υλικά αλλά δεν ήταν «δεμένο» το dressing.Είχε απλώς μπαλσάμικο ξύδι.
χωριάτικη σαλάτα-καλύτερη απ’την προηγούμενη με νόστιμη ντομάτα μαριδάκι, κουτσομούρες, καλαμαράκια τηγανητά-ήταν ολόφρεσκα,ελαφρά τηγανισμένα χωρίς περιττά λάδια. Απλώς άψογα.
χταπόδι ψητό στη σχάρα-μαλακό αλλά και αρκούντως καψαλισμένο. Καμία σχέση με του «Ηλία»στον Πειραιά που δε μασιόταν.

γαρίδες σαγανάκι-αν και καθυστέρησαν λίγο να τις σερβίρουν,ήταν κατ’εμέ το καλύτερο πιάτο από πλευράς παρασκευής. Η σάλτσα ήταν πηχτή, δεμένη με τον ζωμό της γαρίδας αλλά και τα διάφορα λαχανικά που χρησιμοποιήθηκαν και οι γαρίδες είχαν «πάρει» όλη αυτή τη μεστή γεύση της σάλτσας. Ζητήστε έξτρα ψωμί ψητό ή πατάτες τηγανητές και μόνο αυτό θα σας καλύψει απόλυτα.

Για γλυκό δοκιμάσαμε εκμέκ με παγωτό καϊμάκι και σιρόπι βύσσινο.
Δεν ήταν λιγωτικό και το εκμέκ (αν και δεν ήταν το αυθεντικό με το ψωμί όπως του «Χατζή», το ξέρω πολλά ζητάω…) ήταν αφράτο και ό,τι έπρεπε μετά τα ψαρικά.

Η εξυπηρέτηση ήταν φιλική με την ανάλογη ευγένεια,γρήγορη με μόνη καθυστέρηση στις γαρίδες που παραγγέλθηκαν στην πορεία του γεύματος.

Ο χώρος αποτελείται από δυο μέρη:την πλευρά με τα τραπέζια πάνω στην πλατεία καλυπτόμενα με μια ξύλινη κατασκευή του δήμου, τύπου πέργκολας και τον χώρο εσωτερικά που προτιμώ γιατί είναι σαν αυλή και έχει ωραίο φωτισμό και στο βάθος έχει έναν μικρό κήπο.

Τελευταίο και πιο σημαντικό πλέον στις μέρες μας, σχέση ποιότητας-τιμής: 10 άτομα/120 E μαζί με πολλές μπύρες που παραγγείλαμε. Τα συμπεράσματα δικά σας.

ΥΓ Σερβίρει και κρεατικά αλλά δεν τα δοκίμασα και δεν μπορώ να σχολιάσω.

Βασιλίσσης Σοφίας 75, Μαρούσι