Στην κουζίνα μας δεν υπάρχει τίποτα προψημένο. Δεν ξαναζεσταίνουμε και ξεκινάμε να ψήνουμε μόλις μας δώσετε την παραγγελία σας. Τα σουβλάκια μας είναι 100% χειροποίητα και όλα μας τα κρεατικά ψήνονται σε φυσικό κάρβουνο. Με τις σμυρνέικες μας συνταγές για σουτζούκι, παστουρμά, κεμπάπ, κιοφτέ, σις κεμπαπ, γιαουρτλού κεμπάπ, μοσχάρι τας κεμπάπ και συκώτι μόσχου γάλακτος δημιουργούμε γεύσεις που θα σας ταξιδέψουν. Ψητές πιπεριές και ντομάτες, μελιτζανοσαλάτα, χουμους, ταμπουλέ, τουρλού-τουρλού μελιτζάνες και κολοκυθάκια στη σχάρα, αυγά του Κανακάρη, μελιμελιτζάνες είναι μερικά από τα πιάτα μας που μπορείτε να απολαύσετε για να συνοδεύσετε τα κρεατικά.

Τρίτη-Κυριακή 12.00 μμ - 01.00πμ Δευτέρα κλειστά

Κάνει delivery
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος

05 Απρ 2016

Φαγητό Νέα Σμύρνη συνήθως σημαίνει πάνω ή γύρω στη Βενιζέλου αλλά το βράδυ παρασκευής μετά από μερικά ποτά φίλοι πρότειναν σουβλάκια στου Μπαρμπαδήμου που βρίσκεται στην Αιγαίου (παράλληλη στη Συγγρού, 6-7 τετράγωνα από το Άλσος Νέας Σμύρνης.

Βασικά τα περισσότερα τραπεζάκια είναι έξω στο πεζοδρόμιο (δυστυχώς πολύ στριμωγμένα και πάνω στη διασταύρωση οπότε fail γενικά) ενώ μέσα είχε ελάχιστα (4-5 νομίζω) αλλά είχε πλάκα η παραδοσιακή διακόσμηση σε στυλ παλιού μπακάλικου με τα παλιά δοχεία, ρετρό διαφημίσεις κτλ (γιατί κάτι πρέπει να κοιτάς όσο περιμένεις να ψηθεί το κρέας…).

Ξεκινήσαμε με πατατούλες (3,60e) που ήταν μια χαρά, μελιτζανοσαλάτα (3,30e) που ήταν σούπερ και μια σαλάτα του πασά (που οκ για 5,90e) περίμενα το κάτι παραπάνω.

Στα κρεατικά οκ το χοιρινό καλαμάκι (1,55e), μια χαρά το καλαμάκι κεμπάπ (1,55e) και το τυλιχτό κεμπάπ (2,30e) -για το οποίο κεμπάπ φημίζεται κιόλας το μαγαζί -, μάλλον απογοητεύτικα με το τυλιχτό μπαστουρμά (2,90e) ή είχα ήδη χορτάσει ενώ φίλος δοκίμασε το τυλιχτό σουτζούκ (2,60e) και δήλωσε ικανοποιημένος.

Στην αρχή μας κέρασαν ένα πικάντικο σπετζοφάι, ωραία κίνηση ώστε να πάρουμε λευκό κρασάκι (1,50e το τεταρτάκι) και μπύρες (3e η Αλφα) ενώ η zero στο 1,80e. Το νερό -που δε ζητήσαμε- σε μπουκάλι (1,30e) και ψωμάκι για 4 (ναι οκ) στο 1,80e… χμ…

Δυστυχώς στο τέλος δεν είχε κέρασμα, μας είπε ότι θα δίναμε αλλά μας το φάγανε όλο (!! Κέρασμα είναι και το κρασάκι ρε παιδιά, κάνε την κίνηση αλλιώς τι το λες), γενικά το χιούμορ πήγαινε έτσι σε όλη τη βραδιά (κάποιοι θα το βρουν παρεξηγήσιμο δε παίζει, εμείς απλά δεν…), αν και αντί για ατάκες θα προτιμούσαμε να έρθει απόδειξη… τη ζητήσαμε φεύγοντας αλλά χάθηκε το τιπ…

Νορμάλ γενικά τιμές (αν και τις λες και τσιμπημένες για μέσο σουβλατζίδικο) αλλά καλές γεύσεις (αν και τις λες και πολύ καλές για μέσο σουβλατζίδικο) οπότε υπάρχει μια ισορροπία…

02 Μάρ 2016

Καλημέρα σας φίλοι μου. Πέρασε πολύς καιρός από την τελευταία κριτική μου και σήμερα θα σας περιγράψω μια δυνατή κρεατοφαγία.

Είχαμε καθίσει βράδυ πριν κάποιους μήνες με τρεις φίλους, περάσαμε καλά και είπα να τον ξαναπροτιμήσω. Είχαμε βάλει ένα στοίχημα, το έχασα και έπρεπε να οργανώσω βραδιά Τσου-Λου (με Barca τι άλλο) στο σπίτι με μπύρες, κρασιά και μπόλικο φαΐ. Σκέφτηκα καλά φάγαμε την προηγούμενη φορά, ας μην τους απογοητεύσω τους φίλους.

Ο χώρος είναι όπως τον λένε οι άλλοι φίλοι, δεν θα σας κουράσω. Έχει και τραπέζια έξω στο πεζοδρόμιο, κάποιοι θα καθίσουν όταν έχει καλό καιρό. Οι σερβιτόροι είναι καλοί και γρήγοροι, σπάνια θα σε κρεμάσουν, ξέρουν να το τρέχουν καλά το μαγαζί.

Ο ντιλιβεράς έφθασε γρήγορα και μας έφερε την παραγγελία η οποία ήταν όλη δική μου έμπνευση. Ήθελα να καλύψω όλα τα γούστα, έχουμε και κάποιους παράξενους.

1 τζατζίκι μπαρούτι - 1 μελιτζανοσαλάτα - 2 μερίδες τηγανιτές πατάτες - 1 αναποφάσιστη μερίδα - 1 μερίδα κεμπάπ σμυρνείκο - 1 μερίδα σις κεμπάπ χοιρινό - 1 μερίδα κοτόπουλο μπαμπάκι και 5 πίτες έξτρα.

Τις μπύρες και τα κρασιά τα αγόρασα από τον Σκλαβενίτη που τα βρήκα σε καλή προσφορά.

Όλα ήταν περιποιημένα και έφθασαν ζεστά, παίζει ρόλο ότι μένω κοντά. Πλήρωσα 44 ΕΥΡΩ, καλούτσικα μου φαίνεται, το ίδιο είπαν και οι φίλοι μου, έφυγαν με κοιλιές σαν ετοιμόγεννες, έφαγαν και τζάμπα τι να έλεγαν;

Έκλεισα την Samsung TV και κοιμήθηκα ευτυχισμένος. Η Barca νίκησε έβαλε γκόλ και ο Μέσι. Πάλι θα το σηκώσει ο κοντός, αλλά για να λέμε και αλήθειες υπάρχει ισάξιος του; Εεεε υπάρχει;

Αιγαίου & Σπαθάρη 2, Νέα Σμύρνη

ΑΜΠΑΚΟΣ