Μοντέρνες ιδέες για γρήγορο φαγητό. Ανοιχτό καθημερινά από το μεσημέρι.

23 Ιουν 2017

Στο "Αρχηγειον" βρεθήκαμε τυχαία, θέλοντας να φάμε κάτι γρήγορο, μετά απο απογευματινό καφέ στην πλατεϊα του Γέρακα.

Στο μαγαζί γίνονταν χαμός και αμέσως μας τράβηξε την προσοχή.

Σαν χώρος δεν λέει κάτι το ιδιαίτερο.
Είναι το στυλ του συνηθισμένου ψητοπωλείου με την προέκταση και το κλείσιμο βεράντας με τζαμια, με την κουζίνα σε πρώτο πλάνο κλπ..

Σαν είδος κουζίνας προσανατολίζεται στο Πολίτικο στυλ, αλλα έχει και τις γνωστές μας προτάσεις σε σουβλάκια, μπριζόλες και παϊδάκια.

Μας έφεραν ζεστές πιτούλες για αρχή(0,5€), νερό(1€) και για ορεκτικό πήραμε σαγανάκι με σουτζούκι, το οποίο ήρθε σε καυτό σκεύος.
Πολύ πικάντικο πιάτο, το τυρι λύσσα, δεν το προτείνω.
Δεν θα'πρεπε να το αφήσουν τόση ώρα στη φωτιά.
Το τυρί είχε γίνει σαν κρέμα...

Η σαλάτα κοτόπουλου(6,5€) ήταν κάτι σαν ceasar's, με τοματάκια επιπλέον.
Οκ, μια χαρά ήταν..

Για κυρίως πήραμε δυο πιάτα, το σις κοτόπουλο(8€) και μισό κιλό χοιρινά μπριζολάκια(8)..

Το πρώτο πιάτο είναι κάτι σαν ατομικό κοντοσούβλι κοτόπουλου με γέμιση τυριού και πιπεριάς.
Συνοδεύεται απο ψιλοκομμένη τομάτα και κρεμμύδια.
Είχε κάπως έντονη τη γεύση της μαρινάδας και ιδιαίτερα του λεμονιού, κάτι που μπορεί να ενοχλήσει κάποιους.

Τα μπριζολάκια ήταν εξαιρετικά, ζουμερά και
συνοδεύονταν μόνο απο κρεμμύδια.

Για το τέλος ζητήσαμε γλυκό και μας πρότειναν προφιτερόλ(5€).

Ήρθε σε ένα βαθύ πιάτο(! ) και, δυστυχώς ήταν φουλ στη σαντιγύ.

Σύνολο λογαριασμού, μαζί με μπύρα και αναψυκτικό, στα 37€..
Κέρασμα στο τέλος δεν είχε τίποτε.

Συνοπτικά, δεν είναι το μαγαζί που θα σε κεντρίσει να ξαναπάς.
Πάντως, αν με ξαναφέρει ο δρόμος, θα δοκιμάσω και τα τυλιχτά σουβλάκια που έχουν.

12 Νοε 2016

Σάββατο απόγευμα πήγαμε στο συγκεκριμένο μαγαζί μετά από παρότρυνση φίλων μας. Το συγκεκριμένο ψητοπωλείο μας άφησε πολύ ωραίες εντυπώσεις. Κατ'αρχή ο χώρος είναι αρκετά μοντέρνος για ψητοπωλείο με ωραία τραπεζάκια και διακόσμηση. Όσον αφορά το φαγητό ήταν πάρα πολύ καλό. Πήραμε τα εξής:
1 ψωμάκι με κεμπάπ, 2 ψωμάκια με καλαμάκι χοιρινό τα οποία ήταν πολύ καλά, 1 γιαουρτλού κεμπάπ η οποία ήταν εξαιρετική (με τις πίτες βουτηγμένες στην σάλτσα και στο γιαούρτι και τα κεμπάπ κάτι παραπάνω από τίμια), 1 σαγανάκι με αυγά και λουκάνικα (πρέπει να είχε βάλει και λίγο στάκα μέσα γιατί κάπου στο βάθος ένιωσα την γεύση της) και ένα υπέρ επικό κοντοσουβλι χοιρινό/κοτόπουλο το οποίο ενώ κόστιζε 10 euro ήταν super value for money αφού μπορούσαν να φάνε άνετα 2 άτομα. Μαζί με μπύρες και 2 μερίδες πατάτες (οι οποίες ήταν άπειρες) πληρώσαμε για 4 άτομα και ένα παιδί κοντά στα 65 euro ένα ποσό αρκετά τίμιο για όλα αυτά που φάγαμε. Είναι δεδομένο ότι όταν ξαναβρεθούμε στην περιοχή θα το ξανατιμήσουμε.

Θεσσαλονίκης 25, Γέρακας

ΑΛΕΠΟΥ (Η) (ΠΕΤ...
Γεύσεις μετά μουσικής ...
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Πετρούπολη