Μοντέρνες ιδέες για γρήγορο φαγητό. Ανοιχτό καθημερινά από το μεσημέρι.

23 Ιουν 2017

Στο "Αρχηγειον" βρεθήκαμε τυχαία, θέλοντας να φάμε κάτι γρήγορο, μετά απο απογευματινό καφέ στην πλατεϊα του Γέρακα.

Στο μαγαζί γίνονταν χαμός και αμέσως μας τράβηξε την προσοχή.

Σαν χώρος δεν λέει κάτι το ιδιαίτερο.
Είναι το στυλ του συνηθισμένου ψητοπωλείου με την προέκταση και το κλείσιμο βεράντας με τζαμια, με την κουζίνα σε πρώτο πλάνο κλπ..

Σαν είδος κουζίνας προσανατολίζεται στο Πολίτικο στυλ, αλλα έχει και τις γνωστές μας προτάσεις σε σουβλάκια, μπριζόλες και παϊδάκια.

Μας έφεραν ζεστές πιτούλες για αρχή(0,5€), νερό(1€) και για ορεκτικό πήραμε σαγανάκι με σουτζούκι, το οποίο ήρθε σε καυτό σκεύος.
Πολύ πικάντικο πιάτο, το τυρι λύσσα, δεν το προτείνω.
Δεν θα'πρεπε να το αφήσουν τόση ώρα στη φωτιά.
Το τυρί είχε γίνει σαν κρέμα...

Η σαλάτα κοτόπουλου(6,5€) ήταν κάτι σαν ceasar's, με τοματάκια επιπλέον.
Οκ, μια χαρά ήταν..

Για κυρίως πήραμε δυο πιάτα, το σις κοτόπουλο(8€) και μισό κιλό χοιρινά μπριζολάκια(8)..

Το πρώτο πιάτο είναι κάτι σαν ατομικό κοντοσούβλι κοτόπουλου με γέμιση τυριού και πιπεριάς.
Συνοδεύεται απο ψιλοκομμένη τομάτα και κρεμμύδια.
Είχε κάπως έντονη τη γεύση της μαρινάδας και ιδιαίτερα του λεμονιού, κάτι που μπορεί να ενοχλήσει κάποιους.

Τα μπριζολάκια ήταν εξαιρετικά, ζουμερά και
συνοδεύονταν μόνο απο κρεμμύδια.

Για το τέλος ζητήσαμε γλυκό και μας πρότειναν προφιτερόλ(5€).

Ήρθε σε ένα βαθύ πιάτο(! ) και, δυστυχώς ήταν φουλ στη σαντιγύ.

Σύνολο λογαριασμού, μαζί με μπύρα και αναψυκτικό, στα 37€..
Κέρασμα στο τέλος δεν είχε τίποτε.

Συνοπτικά, δεν είναι το μαγαζί που θα σε κεντρίσει να ξαναπάς.
Πάντως, αν με ξαναφέρει ο δρόμος, θα δοκιμάσω και τα τυλιχτά σουβλάκια που έχουν.

12 Νοε 2016

Σάββατο απόγευμα πήγαμε στο συγκεκριμένο μαγαζί μετά από παρότρυνση φίλων μας. Το συγκεκριμένο ψητοπωλείο μας άφησε πολύ ωραίες εντυπώσεις. Κατ'αρχή ο χώρος είναι αρκετά μοντέρνος για ψητοπωλείο με ωραία τραπεζάκια και διακόσμηση. Όσον αφορά το φαγητό ήταν πάρα πολύ καλό. Πήραμε τα εξής:
1 ψωμάκι με κεμπάπ, 2 ψωμάκια με καλαμάκι χοιρινό τα οποία ήταν πολύ καλά, 1 γιαουρτλού κεμπάπ η οποία ήταν εξαιρετική (με τις πίτες βουτηγμένες στην σάλτσα και στο γιαούρτι και τα κεμπάπ κάτι παραπάνω από τίμια), 1 σαγανάκι με αυγά και λουκάνικα (πρέπει να είχε βάλει και λίγο στάκα μέσα γιατί κάπου στο βάθος ένιωσα την γεύση της) και ένα υπέρ επικό κοντοσουβλι χοιρινό/κοτόπουλο το οποίο ενώ κόστιζε 10 euro ήταν super value for money αφού μπορούσαν να φάνε άνετα 2 άτομα. Μαζί με μπύρες και 2 μερίδες πατάτες (οι οποίες ήταν άπειρες) πληρώσαμε για 4 άτομα και ένα παιδί κοντά στα 65 euro ένα ποσό αρκετά τίμιο για όλα αυτά που φάγαμε. Είναι δεδομένο ότι όταν ξαναβρεθούμε στην περιοχή θα το ξανατιμήσουμε.

13 Μάρ 2015

Επισκέφθηκα το Αρχηγείον στις 24-01-2015 το βράδυ.

Το συγκεκριμένο ψητοπωλείο-εστιατόριο έχει έναν κατάλογο ανατολίτικου κεμπαμπτζίδικου. Θυμάμαι ότι πήραμε πολίτικη σαλάτα (ωραίος συνδυασμός υλικών αλλά μικρή μερίδα), ένα σαγανάκι με σουτζούκι το οποίο ήταν απλά ικανοποιητικό στη γεύση αλλά πολύ βαρύ στη χώνεψη και σαν κυρίως κοντοσούβλι, το οποίο ήταν αρκετά μεγάλη μερίδα νόστιμο και ποιοτικό αλλά κι αυτό με καρυκεύματα που ίσως ήταν υπερβολικά κατά την γνώμη μου! Καλή η κίνηση να κεράσει στο τέλος σφηνάκια με λικέρ μαστίχας που ήταν ποιοτικά άψογα...

Ο λογαριασμός όμως δυστυχώς μας απογοήτευσε.. Κυμάνθηκε στα 18 € το άτομο (γύρω στα 36 €) τιμή που δεν δικαιολογείται ούτε από το χώρο ούτε από το προσφερόμενο είδος φαγητών!

08 Αυγ 2014

2 άτομα πήραμε:
Άδανα κεμπάμπ: μεγάλη μερίδα με πιτούλες και ψητή ντομάτα και κρεμμύδια
Σαλάτα με ψητή ντομάτα παγωμένη, ανθότυρο και κάππαρη: πολύ ωραία ιδέα, καλή συνοδεία για το καυτερό Άδανα κεμπάμπ.

Πίτσα χωριάτικη με σαλάμι Λευκάδας: ήρθε στις γνωστές διαστάσεις της πίτσας, με ζύμη λεπτή, μια τίμια νόστιμη πρόταση.
Ένα ποτήρι μπύρα και 1 κιλό κρασί.

Για τα παραπάνω δώσαμε 32 ευρώ. Κέρασμα σφηνάκι μαστίχα.
Ο χώρος είναι όμορφος.

05 Φεβ 2014

Ως Γερακιώτης αλλά και Κωνσταντινουπολίτης, είπα να επισκεφτώ το "Αρχηγείον" πριν από μερικές μέρες ώστε να πάρω πακέτο take-away.

Η παραγγελία μου ήταν 2 πιτάκια το ένα με κεμπάπ και το άλλο με κοτόπουλο καλαμάκι. Η παραγγελία, έκανε να ετοιμαστεί 30 λεπτά και το πράγμα που μας καθυστερούσε, ήταν... οι πατάτες! Δεν μπορώ να χωνέψω ότι σε ώρα αιχμής, 21:00 το βράδυ, ένα μαγαζί ξεμένει από πατάτες και πρέπει να τηγανίσει από την αρχή. Μαγκιά από τη μια ότι προσπαθεί να κρατά φρέσκα τα υλικά αλλά και αυτό το πράγμα δεν ήταν λογικό.

Το κεμπάπ μέτριο ακόμη και για τα ελληνικά δεδομένα ενώ το κοτόπουλο ήταν καλύτερο (στα θετικά και η σως που χρησιμοποιούν).

Το αποκορύφωμα δυστυχώς ήταν στην πληρωμή καθώς είχα 50ρικο και ο ταμίας - ιδιοκτήτης (;) ξίνισε μέχρι αηδίας.

Το δοκίμασα και τέλος. Μπορεί στην περιοχή τα "σουβλατζίδικα" και οι σουβλακερί να είναι μέτριες αλλά τουλάχιστον δεν πλασάρονται ως κάτι που δεν είναι.

30 Ιαν 2014

Κυριακή λοιπόν, απελευθέρωση των αγορών, άνοιγμα των καταστημάτων, ήρθε η ανάπτυξη κ.λπ. κ.λπ. Αποτέλεσμα; Τα αγαπημένα μας μανάβικα και χασάπικα που ήταν ανοιχτά τις Κυριακές, κλειστά πλέον κι αυτά!!! Έτσι, τα (μεγαλεπήβολα) σχέδια για κυριακάτικο μαγείρεμα έγιναν καπνός με αποτέλεσμα να ψάχνουμε ένα πιο αναβαθμισμένο ντελίβερι για το δείπνο μας.

Γρήγορη αναζήτηση στο Internet, άρθρα, a4f φυσικά και the winner is… το Αρχηγείο. Για το χώρο θα βάλω ένα 3 καθώς το είχα επισκεφθεί παλαιότερα, όταν λεγόταν απλά Αγοραστός, σέρβιρε κλασική Ελληνική κουζίνα, και ήταν αρκετά συμπαθητικός.

Βρίσκοντας το μενού στη σελίδα του καταστήματος στο Facebook, η παραγγελία καταστρώνεται ως εξής:

- Μία σαλάτα με ψητή ντομάτα, μανούρι και κάπαρη (5,50 ευρώ)
- Μία μερίδα γιαουρτλού κεμπάμπ (9,00 ευρώ)
- Μία μερίδα γύρο (δεν είχε οπότε έγινε Άδανα κεμπάμπ = 7,50 ευρώ)
- Μία πατάτες (3,00 ευρώ)

Το δείπνο ξεκίνησε λίγο στραβά καθώς ναι μεν η σακουλίτσα περιελάμβανε και ωραίες χειροποίητες πιτούλες αλλά από το πακέτο έλειπαν οι πατάτες – οπότε πώς να ξεκινήσεις να τρως; Ευτυχώς με το σχετικό τηλεφώνημα μέσα σε δέκα λεπτά περίπου εμφανιστηκαν και οι πατάτες. Προσωπικά, αν ήμουν ο ιδιοκτήτης, θα έστελνα κι ένα μικρό κέρασμα για να «ξανακερδίσω» τον πελάτη (απλές αρχές καλού μάρκετινγκ) αλλά δυστυχώς η κίνηση αυτή δεν έγινε… Η μερίδα βέβαια έδειχνε ενισχυμένη, δεν μπορώ να ξέρω αν ήταν διπλή ως «αποζημίωση». Εξού και το 2 στην εξυπηρέτηση.

Όλα τα φαγητά ήταν από νόστιμα ως πολύ νόστιμα. Το Άδανα κεμπάμπ πικάντικο, όπως μας ειπώθηκε στο τηλέφωνο, σερβιρισμένο με τα κλασικά: πίτες, κρεμμύδια, σως γιαουρτιού ξεχωριστά, αλλά και μια ψητή ντομάτα ολόκληρη. Το γιαουρτλού επίσης νόστιμο, με σως γιαουρτιού και κόκκινη σάλτσα. Τα κεμπάπ καλοψημένα και ζουμερά. Οι πατάτες χειροποίητες και καλοτηγανισμένες. Τέλος, η σαλάτα πρωτότυπη, με την ψητή ντομάτα παγωμένη και το μανούρι σε μεγάλη ποσότητα, αρκετά ξινούτσικη.

Ο λογαριασμός για τα παραπάνω έφτασε τα 25 ευρώ. Δεν το λες και οικονομικό αλλά οι ποσότητες ήταν σίγουρα χορταστικές και η ποιότητα σε πολύ καλό επίπεδο. Προτείνεται για μια κάπως αναβαθμισμένη κρεατοφαγία.

ΥΓ. Ευχαριστούμε όλους τους/τις φίλους/ες του a4f που – μέσω των κριτικών τους – μας βοήθησαν στις επιλογές μας!

27 Ιαν 2014

Καταπληκτικο αρνι και κοτοπουλο κεμπαπ, αλλα ακριβουτσικο.
Πολυ ωραια τα ορεκτικα και αξιζουν τα λεφτα τους τα χοιρινα μπριζολακια και με το παραπανω.

Πολυ ωραιος χώρος νεο-ταβέρνας.

18 Νοε 2013

Μεγάλες μερίδες. Καλό service. Ευχάριστος χώρος (και το μπαλόνι του). Αγαπημένο το καλοψημένο και ταυτόχρονα ζουμερό σουβλάκι κοτόπουλο και το κεμπάπ. Ωστόσο δεν προσφέρει γκουρμέ γεύσεις ούτε κάποιο ξεχωριστό πιάτο. Καλές τιμές.

25 Φεβ 2013

Αρχες Φεβρουαριου

1 Γυρος Μερίδα 8 ευρώ
1/2 κιλό χοιρινα παιδακια 8 ευρώ
1 κιλο κοκκινο κρασι 4
1 τυροκαυτερή 3,5
1 πατατες 3

Δυο ατομα φαγαμε αρκετα καλα.
το προσωπικο αριστο και παρα παρα πολυ ευγενικό. Οταν αλλαξε το κρασι για να φέρει ενα ακομα εβγαλε και την τελευταια σταγονα πριν το παρει.

Με τη μυρωδια είχε λιγο θέμα μιας και τα ρούχα μυρίζανε τηγανίλα.
Ο χωρος ομορφος τυπου νεο σουβλατζίδικο και πολυ καθαρος.
Με βλέπω να ξαναπηγαίνω

08 Δεκ 2012

Στο αρχηγείο πήγα ένα μεσημέρι καθημερινής με λίγο χρόνο αλλά πολύ όρεξη στην διάθεση μου οπότε περιορίστηκα σε πιάτα γρήγορης εκτέλεσης, γεγονός όμως που μου βγήκε σε καλό αφού δοκίμασα νόστιμα πιάτα που δεν θα επέλεγα εάν είχα κάτσει για κανονικό γεύμα.

Ο ξυλοφουρνος και τα ζυμάρια τραβούν το μάτι στον κατάλογο οπότε δοκιμάσαμε το σάντουιτς με καλαμάκι κοτόπουλο σε χειροποίητο ψωμάκι, ένα σύνολο πολύ νόστιμο με φοβερή προσθήκη τα λαχανικά τουρσί που έδιναν ανατολίτικο αέρα και το ψωμάκι που ήταν σωστό σε πάχος και υφή δήλωνε ξεκάθαρα πως είναι χειροποίητο.

Η αράβικη πίτα με κεφτεδάκια ήταν ωραία σαν ιδέα με μια πίτα ολόφρεσκη να αφήνει ακόμη το αλεύρι στο χέρι σου αλλά το χάλαγε λίγο στα κεφτεδάκια που ήταν παραπάνω βαριά από όσο θα ήθελα.
Τέλος στην μέση βάλαμε ένα τηγάνι με αυγά μάτια καπνιστό λουκάνικο και πατάτες που ήρθε με δυο προσπάθειες αφού η πρώτη απέτυχε όπως μας είπαν στον ξυλοφουρνο, αυτό πάντως που προσγειώθηκε στο τραπέζι μας ήταν επιτυχημένο και ζουμερό ανακατεύτηκε με το κουτάλι για να πάει παντού ο κρόκος και τιμήθηκε δεόντως.

Οι τιμές αξίζουν ειδική μνεία στο αρχηγείο, τα σάντουιτς και οι αραβικές κοστίζουν 2,50 ευρώ και είναι ιδιαίτερα χορταστικά από μόνα τους καθώς και τα αυγά κοστίζουν 5 ευρώ, τιμή που σχεδόν επιβάλλει τον ωραίο αυτό μεζέ στην παραγγελία.

Ο χώρος είναι πολύ φωτεινός και στο μισό του θα έλεγα πως μου άρεσε κιόλας αλλά στο άλλο μισό είναι να απορείς τι προσφέρει το χιλιοαντιγραμμένο concept του μπακάλικου με ράφια σε ένα μαγαζί που είναι φρέσκο με 6 σχεδόν μήνες ζωής, σε συνδυασμό με την μυρωδιά της κουζίνας που ήταν αρκετή για το μέγεθος του χώρου η βαθμολογία είναι χαμηλή.

Θα έλεγα λοιπόν πως το αρχηγείο με ικανοποίησε στα τυλιχτά του και γενικά στα γρήγορα πιάτα αφού προσφέρει χειροποίητες επιλογές σε πολύ καλές τιμές και αν ξαναβρεθω στον Γέρακα αυτή την πλευρά του καταλόγου θα προτιμήσω.